Teleurstelling PvdA over uitblijven derde wethouder Rijn Veenstreek 'Zo werd ik ooit in mijn studententijd afgezeken 'Misschien krijgen we meer begrip voor andere culturen' cda'er uit Ter Aar ziet af van raadslidmaatschap D66 Jacobswoude dingt niet mee naar een wethouderspost HSL laat bouwbeleid provincie onveranderd WOENSDAG 16 MAART 1994 'Met breecl college sta je sterker in Alkemade PvdA-lijsttrekker Fred Hoogenboom vindt het heel spijtig dat de PvdA in Alkemade geen wethouder in de komende raadsperiode levert. Als het aan de PvdA had gelegen, was er een college gekomen met drie in plaats van twee wethouders. Zowel het CDA als de WD en de PvdA had den dan een kandidaat kunnen leveren. Het CDA en de WD voelden echter niets voor uitbreiding van het colle- alkemade marieta kroft „Als het college toch uit twee wethouders blijft bestaan, moe- ten de WD en het CDA samen eerst maar praten", vindt Hoog- enboom. „Hopelijk kunnen ze SBH het niet eens worden en worden H wij alsnog gevraagd een wet- Met drie wethouder denkt Hoogenboom dat de gemeente met een breed college veel ster ker staat tegenover het provin ciaal en rijksbeleid. „Er komen veel dingen op ons af zoals de regionalisering, de HSL en de verbreding van de A4." Ook voelt Hoogenboom er niet zo veel voor als twee partijen be leid maken, terwijl de andere twee er tegenaan zitten te hik ken. „Oppositie voeren doen we, daar kunnen ze op rekenen. Maar het is de vraag of dat in het belang van de gemeente is." Het zou volgens hem voor de Alkemadese politiek gezond zijn als het college sinds 1978 eens niet alleen zou bestaan uit de WD en het CDA. „In de praktijk komt het erop neer dat het CDA achter de WD aanloopt." Hoogenboom heeft zich eerder al bereid getoond om wethou der te worden. Het CDA heeft volgens lijst trekker N. van Ruiten wel nage dacht over drie wethouders, maar niet geleid tot uitbreiding. „In de eerste plaats hebben we geen signalen gekregen van de huidige wethouders dat ze te veel onder tijdsdruk staan. Ten tweede is een derde wethouder duurder en zou dat ongetwijfeld leiden tot een lastenverzwaring. En dan is er nog een politiek ar gument. We zijn bang dat als drie partijen een wethouder le veren, veel zaken al in het colle ge worden besloten. Het tast het ftinctioneren van de raad aan en zou dus leiden tot een poli tieke verarming." De WD en het CDA besloten zaterdag samen verder te pra ten over het collegeprogramma. Als ze tot overeenstemming ko men, vormen de beide partijen weer een coalitie. Alphenaar gewond na aanrijding 27-jarige man uit Zwammerdam is gis- jdmg gewond geraakt. Hij liep hierbij let- reed op een brommer door de termiddag na sel aan zijn schouder op. De Karei Doormanstraat en liet een 66-jarige Alphenaar die rechts kwam niet voorgaan Diefstal uit Teraars sportcomplex ter aar In een sportcomplex in Ter Aar is gistermorgen een diefstal ontdekt. De onbekende daders gingen ervandoor met de kleurentelevisie, sloffen sigaretten en geld uit de de kas en fooienpot. Daarnaast richtten zij voor zesduizend gulden schade Alphense dief aangehouden alphen aan den run» De Alphense politie heeft afgelopen nacht een 26-jarige Alphenaar aangehouden. De man wordt verdacht van het plegen van een diefstal met geweld. Twee weken gele den stal de Alphenaar een cd-speler uit een winkel. Toen een winkelbediende hem staande wilde houden bedreigde hij de man met een steekvoorwerp. Paats bezoekt 65 jaar getrouwd echtpaar De Alphense burgemeester Paats bracht gistermiddag een veras- singsbezoek aan het echtpaar A. Verkerk. Zij waren maandag 65 jaar getrouwd. Tijdens hun huwelijk heeft het echtpaar altijd in Al phen aan den Rijn gewoond. Zij kregen drie zonep. Met haar besluit heeft Van Hameren niet het gevoel dat ze de kiezers in de steek laat. „Ik denk dat als ik halverwege had moeten afhaken, dat dat erger Betsie van Hameren-Cats uit Ter Aar, ziet af van het raadslid maatschap. Ze stond derde op de lijst van het CDA. Om zake lijke en persoonlijke redenen heeft zij besloten geen raadslid te worden. Verder wii ze daar niet over uitweiden. „Het heeft in ieder geval niets met het CDA te maken", zegt Van Hameren met nadruk. Op de achtergrond wil ze nog wel actief blijven voor het CDA. t Laatste hobbel w voor Bentwoud den haag/regio ,5 Boeren die bezwaar willen ma ken tegen de plannen voor het Bentwoud, krijgen de komende maanden hun laatste kans. Van 30 maart tot 25 mei ligt op 28 gemeentehuizen het streekplan Zuid-Holland Oost ter inzage. In het streekplan zijn de plan nen voor de bouw van wonin gen en industrieterreinen en de aanleg van natuurgebieden op genomen. Het streekplan Zuid- Holland Oost heeft betrekking op onder andere de Rijnstreek. Een belangrijk deel van het streekplan is de aanleg van dui zend hectare bos ten oosten van Zoetermeer de eerste fase van het Bentwoud. Zo lang het streekplan ter inzage ligt, kun nen alle betrokkenen nog één keer bezwaar maken legen dit plan. Gedeputeerde T. Jansen geeft op 31 maart in het Al phense hotel Toor een toelich ting op de plannen. De voor lichtingsavond begint om 20.00 uur; hotel Toor is gevestigd aan het Stationsplein 2. Dieven in de val door brug alphen aan den run/wadpinxveen Dat de hefbrug van Waddinx- veen nu net open moest gaan, kwam wel erg slecht uit voor twee Engelsmannen gistermor gen om kwart over elf. De poli tie kon ze daardoor makkelijk in de kraag grijpen. Het tweetal wordt ervan verdacht kort daar voor enkele honderden guldens uit de kassa te hebben gepakt van een supermarkt aan de Juli- anastraat in Alphen. Zij reden weg in een auto'met een Bel gisch kenteken in de rjchting van Gouda. Later bleek dat het om een gestolen auto ging. De politie van het korps IJssel en Gouwe zag de auto op de Henegouweweg in Waddinx- veen en zette een achtervolging in. Bij de hefbrug koos de be stuurder een voor hem 'verkeer de richting'. De brug ging na melijk op dat moment dicht. Ze stonden muurvast. De twee mannen gaven hun vluchtpoging nog niet op en zetten het op een lopen. De 40- jarige man rende de omhoog gaande brug op en kon nog net de overkant bereiken. Een poli tieman rende hem achterna en hield hem op de Kerkstraat aan. De andere verdachte, een 32-ja- rige man. rende de Brugweg op en werd daar door een behulp zame burger tegengehouden, waarna de politie hem aanhield. Het tweetal is voor verhoor overgebracht naar het politie bureau in Alphen aan den Rijn. College-onderhandelingen achter gesloten deuren jacobswoude marieta kroft Alle partijen in Jacobswoude zijn nog met elkaar in gesprek over het nieuw te vormen colle ge van B en W. „Er is nog van alles mogelijk", zeggen de lijst trekkers van het CDA, de VVD en Gemeentebelang bijna twee weken na de gemeenteraads verkiezingen. Meer willen ze niet kwijt. P. van Hoesel. lijst trekker van D66 toont meer openheid. Zijn eenmansfractie dingt niet mee naar een wet houderszetel. De D66'er spreekt zijn voorkeur uit voor een GB- /WD-colJege. Van Hoesel heeft geen inte resse in een wethoudersfunctie. „Dat heeft als eenmanspost niet zoveel zin. D66 moet nu eerst maar eens haar eigen gezicht la ten zien." Hij zou een college zonder het CDA wel eens ver frissend vinden voor de ge meente. Bovendien is, aldus Van Hoesel, de WD (van twee naar vier zetels) de de verkiezingen, heeft GB een lichte winst geboekt (op vier ge bleven) en is het CDA (van acht naar zes) de grote verliezer. „Met het WD en GB in het col lege geef je gehoor aan de kie- Toch gelooft hij niet dat een dergelijk college er zal komen. „Het CDA heeft het voortouw genomen en zal een van beide wel aanbieden om mee te doen. Gezien de historie, scoort GB de hoogste ogen." Het CDA heeft nu nog twee wethouders in het college, ter wijl de andere door Gemeente belang is geleverd. Ook de dis cussie of het college de komen de raadsperiode drie of twee wethouders moet tellen, wordt volgerls CDA-lijsttrekker A. Kea achter gesloten deuren gevoerd. WD-lijst trekker J. van Dam, die drie wethouders een overdreven luxe vindt, zegt dat er nu uitge gaan wordt van twee wethou derskandidaten. De drie fracties hebben alle maal wethouderskandidaten. Kea zegt dat hij weer beschik baar is en wil niet zeggen of er binnen het CDA nog andere kandidaten zijn. Fractievoorzit ter van het CDA wordt in ieder geval weer H. van der Nagel. De WD heeft twee kandidaten: Van Dam en M. Dambrink. Wie de voorkeur geniet, maakt Van Dam niet duidelijk. „Het zou kunnen zijn dat er een situatie ontstaat waarbij de een of de ander wethouder wordt", zegt hij raadselachtig. De huidige wethouder L. Bruins zegt ook in de komende raadsperiode be schikbaar te zijn. Zowel de WD als Gemeentebelang hebben in afwachting van het verloop van de college-onderhandelingen nog geen fractievoorzitter aan gewezen. Eind volgende week komt er volgens Kea meer duidelijkheid over de collegevorming. De gemeenteraad wordt op april geïnstalleerd. FOTO HENK BOUWMAN Het CDA-bestuur, dat haar vertrek gisteren bekend maakte, zegt het besluit 'te betreuren, maar heeft er ook respect voor'. De plaats van Betsie van Hame ren wordt ingenomen door Ni co Jonker, die achtste op de CDA-lijst stond. Nienke Dubbeld voor het hek van het bedreigde Prins Willem-Alexanderbad. Burgemeester Boelen weigert medewerking aan show Paul de Leeu mden run» ruud sep vervolg van voorpagina De kinderen van de Koudekerk- se basisschool De Rijnschans die morgen naar Hoofddorp moeten voor de opnames van Paul de Leeuw's 'Muilen dicht' zijn hartstikke zenuwachtig. „Ik geloof dat ik de enige ben die niet zenuwachtig is", vertelt de 11-jarige Nienke Dubbeld. Door een brief te schrijven naar Paul de Leeuw was zij de oorzaak van alle zenuwen. „In het begin, toen nog niet duidelijk was of het wel of niet doorging, was ik wel zenuwachtig. Maar nu niet meer." „Ik ben ook niet zenuw achtig", werpt broer Rutger (9) tegen. Het kleine broertje mag ook mee naar de studio. „Ja, jammer genoeg wel." Het zijn drukke dagen voor Nienke en haar moeder. Je wordt nou eenmaal niet zomaar een televisie-beroemdheid. Om het optreden kracht bij te zet ten, kreeg ze van de VARA op dracht om tien leeftijdsgenoot jes bij elkaar te zoeken die net als zij verschrikkelijk boos zijn op de gemeente. Boos omdat de gemeente geen geld meer wil steken in het Prins Willem- Alexanderbad, dat daardoor misschien dicht moet. En ze moest kinderen opzoeken die lid zijn van de zwemclub die 's het Kouderkerkse openluchtbad oefent. Moeder moest voor volwassenen zorgen die een verhaal kunnen houden over het bedreigde zwembad. Tijdens het gesprek gaat de tele foon. Iemand van de omroep belt om afspraken te maken over het vervoer van de groep naar de studio. En of de kinde ren zelf iets te eten mee willen nemen. Vorige week kwam de 11 -jari ge op het idee om Paul de Leeuw in te schakelen bij de redding van het zwembad. Zij schreef een briefje en las die op school voor aan haar klasge nootjes. Toen die enthousiast reageerden ging de brief op de post. En daarna ging alles snel. Totdat burgemeester en wet houders weigerden om mee te werken. Door het afhaken van de 'tegenpartij' kwam het televi sie-optreden van de Koudekerk- se aan een zijden draadje te hangen. Nienke; „Dat vind ik ei genlijk best wel laf van ze. Ze durven gewoon niet te komen." Zij kan daar trouwens wel een reden voor verzinnen. „Bij Paul de Leeuw krijgt de tegenpartij altijd maar heel weinig te zeg gen." Met dat laatste is de Rijn- woudse burgemeester M. Boe len het roerend eens. „Je komt daar überhaupt niet aan het woord", weet hij. Hij wil best met Nienke praten, maar niet in de show van De Leeuw. „Zoals die met mensen omgaat, dat is schandalig. Ik heb er geen goed woord voor over. Zo werd ik ooit in mijn studententijd afge zeken. Dat wil ik niet nog een keer meemaken", aldus de bur gemeester. PvdA-fractieleider G. van der Lecq-de Knikker heeft duidelijk minder last van jeugdtrauma's. Na het afhaken van burgemees ter en wethouders werd zij be naderd met het verzoek om voor tegenpartij te spelen. Na enige aarzeling stemde zij in. De shows van Paul de Leeuw vindt zij wel leuk en ze wil voor de kinderen de pret niet beder ven. Van haar optreden heeft Van der Lecq zich al een beeld gevormd. „Ik zal uitleggen dat de gemeente door geldgebrek weinig kan doen voor het Kou- dekerkse zwembad. Maar het zal aan die kinderen wel niet uit te leggen zijn, want ze willen het niet horen." Wanneer op dinsdag bij Nien ke thuis het bericht binnen komt dat de uitzending dankzij de PvdA-politica door kan gaan, is Van der Lecq even de held. Tijdens de opnames verwacht zij, als vertegenwoordiger van de gemeente, een heel andere rol te spelen. „Maar dan moe ten ze maar even boos op mij zijn." den haag monica wesseling Zelfs al gaat de flitstrein door het Groene Hart, dan nog krij gen de gemeenten in dat deel van Zuid-Holland geen ruimere bouwmogelijkheden. De pro vincie houdt onverkort vast aan het terughoudende bouwbeleid m het oostelijk deel van Zuid- Holland. „Het Groene Hart b niet overal even groen", ver klaarde de Zuidhollandse gede puteerde T. Jansen (WD) gis termiddag. Zuid-Holland heeft het streekplan voor het oostelijk deel van de provincie herzien en legt dit nieuwe plan binnen kort ter visie. Doelstelling van het nieuwe streekplan is een goede bescherming van het Groene Hart door de bouw van kassen, woningen en bedrijven sterk te beperken. Dat doel lijkt nauwelijks meer haalbaar als het kabinet vrijdag besluit de snelle trein door het Groene Gedeputeerde lansen, die zo wel de HSL als het streekplan in zijn portefeuille heeft, wil deze koppeling niet maken. Hij is te genstander van een tracé door het Groene Hart maar ontkent een volledige teloorgang van dit stuk natuur als de trein er toch doorheen gaat rijden. „Daar mee blijft er nog steeds een groot stuk groen over. Boven dien heb je groen en groen. Na tuur en landschap in het ooste lijk deel van de provincie zijn bijzonder waardevol. We hou den dus vast aan ons terughou dend bouwbeleid daar". De ge meenten in die regio mogen be duidend minder bouwen dan ze zouden willen. Als het kabinet vrijdag besluit de tussen Rotterdam over een lijn te vo telijk van Zoetermi ligt. dan blijft er u dige bebouwing v den en de nieuwe spoorlijn een stuk open groen over. Natuur kenners denken dat zo n klein stuk groen (westelijk van de HSL) niet erg waardevol meer is, temeer omdat het stuk land aan alle kanten wordt omsloten door lawaaimakers als de trein en steden, /arisen wil dn stuk echter absoluut niet bebouwen. „Wonen moet ook goed wonen zijn. Dat groen is nodig als buf fer tussen de bebouwing en de snelle lijn." De gedeputeerde erkent ove rigens wel dat een eventueel ka binetsbesluit de provincie noopt tot aanpassing van de bouwplannen. De provincie overlegt op dit moment met alle gemeenten in de Leidse regio en de Duin- en bollenstreek over de nieuwe bouwlocaties. Jansen kon gisteren nog niets zeggen over de aanpassingen die nodig zouden zijn. „Eerst moeten onze eigen plannen worden afgerond en moet het kabinetsbesluit duidelijk zijn." nstaanden i cl litrein 1 Schiphol n die oos- en Leiden en de hui deze ste- Roofuit container Uit de Molenkade in I.eimuiden heb ben inbrekers tussen zaterdag en gisteren hnn sl.ig geslagen De container diende als berging voor de inboedel van een woon boot, die de eigenaar momen teel verbouwt. De inbrekers na men een stereo-installatie, een keyboard, een boormachine en een waterpomp mee, goed voor een waarde van 9000 gulden. Foto-expositie over ouder worden in A frika in Veense bibliotheek de foto-expositie ii roelofarendsveen» kees van kuilenburg Een bijdrage aan het meer be grip voor elkaar te krijgen. Zo noemt voorzitter Cees Kuiper van de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) de foto-exposi tie Ouder worden in Afrikadie tot 1 april in de openbare bi bliotheek De Bloemlezer aan de Wilgenstraat in Roelofarends- veen is te zien. Een tentoonstelling die over ouderen en de problemen van deze groep in deze tijd gaat, maar dat neemt niet weg dat de foto's ook interessant zijn voor de jongeren in Alkemade. „We zullen er alles aan doen om ook bij de basisscholen in het dorp belangstelling te wekken voor de foto's. Ook al zijn ze wellicht niet bijster geïnteressereerd in de problemen van de ouderen. Een kijkje hoe het bij andere culturen toe gaat kan vandaag de dag geen kwaad", merkt Kui per op. „Als we daardoor kun nen bijdragen dat mensen meer begrip voor elkaar krijgen is dat een goede zaak. Op die manier neem je misschien de Centrum partij en andere fascistische partijen de wind uit de zeilen." De expositie is eigendom van de Unie van Katholieke Bonden van Ouderen, de overkoepelen de organisatie. De Unie heeft de expositie gekocht van het Afri- ka-museum in Berg en Dal. „De laatste tijd wordt er veel gespro ken over de positie van ouderen in ons land. Deze belangstelling is vooral gericht op de econo mische problemen die samen hangen met de vergrijzing van de samenleving. Door deze ver grijzing als probleem te bestem pelen worden ouderen, wellicht onbewust, als een last voor de samenleving gezien", zegt Kui- lH'r. Inspiratie Volgens de voorzitter van de ouderenbond in Akemade kun nen de opvattingen over ouder dom in Afrika een bron van in spiratie zijn voor de westerse samenleving. „In Afrika telt vooral de levenservaring die ie mand heeft. Opa kan zo oud niet zijn, maar hij blijft zijn rol meespelen. Dat is hier niet meer het geval. De foto-exposi tie geeft dan op voortreffelijke wijze aan." De foto-serie bestaande uit 40 panelen, weaaronder tien met tekst is gemaakt door de fotografe Angèle Etoundi Ess- amba. „Zij heeft uitstekend in beeld gezet hoe het ouder wor den zich in Afrika afspeelt. Je raakt daardoor onder de indruk van alles wat je ziet. Ik hoop dan ook dat velen de moeite ne men om langs te komen." De plaatselijke afdeling van de KBO heeft vorig jaar in het kader van het internationale ouderenjaar al gepobeerd de tentoonstelling naar Alkemade te halen. „Er is zoveel belang stelling in het land dat wij pas na een jaar aan de beurt kwa men. Overigens wel de eerste afdeling in deze regio waar de expositie te zien is." Bestuursleden van de KBO in Ukemade hebben de veertig panelen gistermorgen in 's Her togenbosch opgehaald. Na aan komst zijn ze direct begonnen met het ophangen van de foto's in het pand aan de Wilgen straat. Gisteravond konden de bezoekers van de bibkiotheek al ker naker de De expositie duurt tot 1 april. De tentoonstelling is te bezichtigen gedurende de openingstijden van de Veense bibliotheek.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19