m Ondernemers schrijven kerk niet af s 4 Kerk Samenleving Hongerdoek Leidse Binnenstadsgemeente WOENSDAG 16 MAART 1994 UIT DE KERKBLADEN Boekenweek ,,De komende boekenweek is, naar ik verneem, gewijd aan poëzie", schrijft domi nee ).R. Wolthaus in 'Ons Blad' van de hervormde ge meente van Zoeterwoude. ,,Dat verheugt mij zeer want met poëzie is tenslotte heel het leven begonnen, zoals een ieder kan weten die wel- eens verliefd is geweest en zoals ook een ieder weet die de bijbel kent. De bijbel be gint met het scheppingsver haal als een groot liefdeslied. Gods liefde wordt bezongen om de ruimte die Hij schenkt aan schepping en schepsel. Het is er alles voor Gods ple zier, I lij daagt ons uit tot we derliefde. Wie die schep- pingspoëzie als een notulen boek leest of als een natuur kundeles over hoe alles pre cies ontstaan is en werkt, die slaat alles plat en dood en is niet ver van het ongeloof af." Doemdenken (1) Dat het Sociaal en Cultureel Planbureau hel rapport 'Se cularisatie in Nederland' het licht heeft doen zien, is ook de gereformeerde dominee G. Mulder uit Alphen aan den Rijn niet ontgaan. In het rapport wordt gesignaleerd dat momenteel 57 procent van de Nederlandse bevol king buitenkerkelijk is en 50 procent van de bevolking in God gelooft. Mulder in de Rijnlandse Kerkbode: „Tellen en meten is 'in'. Dat bepaalt, voor een deel, onze cultuur en samenleving. Wat niet te tellen is of te meten: hoe ge borgen of ongeborgen zijn (de) mensen? In onze woes- tijn-achtige samenleving waarin wij kerk/gemeente proberen te zijn, zie je name lijk ook heel andere ver schijnselen en verschijnings vormen van geloven en kerk- zijn. Kleine en grotere actie- ve-op-nieuwleven betrokken groepen of kerken, inder daad, niet zo traditioneel of restauratief (herstellend) maar creatief, nieuwe vor- ven zoekend: in taal, muziek, verbeeldingskracht; en ande re uitingsmogelijkheden be proevend. Het evangelie laat zich niet 'becijferen' in effec ten van kwantiteit, maar juist in die van kwaliteit. Neder land 'gelooft' denk ik (met anderen), niet alleen minder, maar ook wel anders!" Doemdenken (2) juist dat betekent volgens Mulder mede een uitdaging voor de 'traditionele kerken' om op weg naar 2000 vin dingrijk en behoedzaam om te gaan met wat de Schriften en de taal en de cultuur ons vandaag te zeggen hebben. „Wat heb je nou toch aan 'doemdenken'. Kritisch en hartelijk tegelijk er mee om gaan, dat is in elk geval een opdracht die je ook kunt zien uit al die cijfers. Die werke lijkheid is er ook. Trouwens, de bijbel staat vol van belof ten die ons richting geven, als je tenminste de juiste 'ruimte' geeft aan het krachtenveld van de Geest! Paniek heeft nooit ergens toe geleid wat zin geeft of gaf! Echte betrokkenheid op el kaar en de medemens vraagt nogal wat. Dat moet je we gen." Genadetroon Dominee P.J. Stam jr. geeft in het Katwijkse kerkblad 'Om de Oude Kerk' een lange op somming van jonge gemeen teleden die belijdenis doen. „De bedoeling is niet zozeer dat u veel over hen praat... ('O, is dat er ien van...') maar dat u hen en hun familie in uw gebed brengt bij Gods ge nadetroon", houdt hij de le zers voor. „En verder... waar om kwam u/jij nog niet?" Er is nauwelijks sprake van een relatie tussen het christe lijk geloof en het handelen van ondernemers. Sterker nog, de praktijk van alledag verwijdert zich steeds verder van de 'radicale boodschap van het Evangelie', meent CNV-voorzitter Anton Westerlaken. Het gesprek dat in Lunteren plaats had, stond geheel in het teken van het thema 'economie en geloof. De ontmoeting werd georganiseerd om de plaatselij ke kerken te stimuleren het on derwerp op de agenda te zetten. Ook in gereformeerde kring is namelijk het besef doorgedron gen dat ontwikkelingen in de diep ingrijpen in het gemeenteleden. Ech- Toch hebben ondernemers kerk nog niet afgeschreven, bleek onlangs tijdens een o moeting van gereformeerde nodeleden en de voorzitters de christelijke werknemers- werkgeversorganisaties r NCW, NCBTB, en NCOV. C dernemers verwachten r steeds iets van de kerk. ter, er wordt in de kerk nauwe lijks over economische ontwik kelingen, de gevolgen daarvan en het verband tussen econo mie en geloof gesproken. En daar moet verandering in ko men, vinden de gereformeer den. Uiteraard spaarden de voor zitters van de christelijke werk gevers- en werknemersorgani saties in hun betogen de kerk niet. Zo was het G. Doornbos van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond een doorn in het oog dat diverse kerkelijke organen uitspraken hebben gedaan over economi sche onderwerpen 'zonder de nodige kennis van zaken en zonder de verbanden te zien'. „Hoe kun je nu tegelijkertijd pleiten voor meer biologisch- dynamische landbouw en be houd van het huidige welvaarst- peil? Dat bestaat toch niet?" Voorzitter J. Blankert van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond en J. ten Hoopen van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond waar schuwden voor 'betuttelend op treden' van de kerken. Waar hebben ondernemers dan wel behoefte aan? Aan begrip en ondersteuning, onder meer via het pastoraat. Zo zouden predi kanten zich niet alleen in het ziekenhuis, maar ook regelma tig op de werkvloer i ten zien. Daarnaast heeft het bedrijfsleven behoefte aan een kerk, die meedenkt over alge mene ethische kaders en ethi sche 'ijkpunten' voor het han delen van ondernemers in deze maatschappij. Dat zal altijd ge paard gaan met spanning om dat de kerk geroepen is om pro fetische uitspraken te doen, ter wijl het bedrijfsleven werkt met de economische realiteit. „Die spanning voor lief nemen", zei J. ten Hoopen. „Spanning zet ook iets in beweging. Bovendien, als die spanning er niet was, hadden we het paradijs op aarde geor ganiseerd." leiden» De traditie van het 'hongerdoek' dat gedurende de veertigdagentijd voor Pasen in de kerk hangt, is door de Binnenstadsge meente van hervormd en gereformeerd Lei den op een creatieve manier opgepakt. Het doek is gemaakt door de leden van twee werkgroepen die er de thema's van de lezin gen in de zondagsdiensten in hebben ver werkt. Het bijzondere van het doek is dat het uit twee delen bestaat: een deel dat is ge maakt door het wijkdeel Binnenstad en een deel dat is vervaardigd door het wijkdeel de Kooi. Op Paasmorgen, als het doek eigenlijk al niet meer hoort te hangen, worden beide delen symbolisch samengevoegd tijdens een gezamenlijke kerkdienst in de Hooglandse Kerk. Voor de foto is dat inmiddels al even gebeurd. foto pf BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd te Ee als luchtmachtpredi- kant vliegbasis Twente: P.M. van der Meulen te Ee, die deze benoeming heeft aangenomen, i Ee. Beroepen: te Óldebroek: CJ. van der Plaste Zwijndrecht; te Borne: drs. A. Gootjes te Bruinisse; te Amsterdam- Zuid (part-time): mw. drs. L.J Hou- weling, studentenpredikant te Wage- ningen; te Zoetermeer: drs. J.H. van Dam, classicaal predikant voor het jeugd- en jongerenpastoraat te 's-Gra- venhage. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Zwartsluis: G. kandidaat te Kampen, Ten Post, voor Lutten en voor Zeven bergen. Bedankt: voor Nijkerk: A.P. Feijen te Heemse; voor Ommen (O): H. Hid- dink te Bunschoten-West. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Zeewolde; J.B.M. Storms, verbonden aan Jeugd Met 'te Een Opdracht 'De H< Heerde, wonende te Apeldoorn; Lisse (part-time): P.A. Strating te KATWIJK. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Broeksterwoude (Petruskerk): P.J. den Hertog te Nieu we Pekela; tweetal te Groningen: dr. G.C. den Hertog te LEIDEN en P.J. den Hertog te Nieuwe Pekela. Bedankt: voor Rotterdam-Kralingen: J. Veenendaal te KATWIJK AAN ZEE; voor Zeist: H.H. Klomp te Nunspeet. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelburg-Centrun Tholen. GEREF.GEMEENTEN in NED. Bedankt: voor Vriezenveen en voor Waardenburg: W. Verhoeks te Eder- Boeddhisme voor beginners De film 'Little Buddha' van regisseur Bertolucci mocht de critici dan niet bekoren, bij het grote publiek heeft het werkstuk wel geleid tot een toenemende belangstel ling voor het (Tibetaanse) Boeddhisme. Om de vragen die de film oproept te beantwoorden schreef Sjoerd de Vries, kunsthistoricus en specialist op het gebied van de boeddhistische cultuur, 'Boeddhisme voor beginners'. Hij richtte zich met name op de 'leek' die zich na het zien van 'Little Buddha' afvroeg waarom die kaalgeschoren monniken toch in rode gewaden rondlopen, wat nu pre cies een wedergeboorte is en hoe het Boeddhisme zich heeft kunnen ont wikkelen tot een godsdienst met ver schillende vormen. „'Boeddhisme voor beginners' wil niets meer dan op deze en andere voor de hand liggende vragen een eer ste antwoord geven", legt De Vries in zijn inleiding uit. „Dit boek biedt niet het Laatste Woord, maar hopelijk wel de basis hiervoor." Om de uitgave zo laagdrempelig mogelijk te maken heeft hij het gebruik van de vaak on uitspreekbare namen in het Sanskriet en het Tibetaans tot een minimum beperkt. Wie na het lezen van dit boek voor beginners meer wil weten over het Boeddhisme kan een greep doen uit de lijst aanbevolen boeken die De Vries heeft bijgevoegd. BOEKBESPREKING voor een 'ontspannen, overwinnend leven'. Hij streeft ernaar gestalte te geven aan de oude christelijke waar heid 'Winnen door op te geven, overwinnen door opzij te gaan en sterk zijn döor de minste te zijn'. Cunning ham schrijft zijn levensverhaal in het boek 'Winnen in de geest van Christus' dat tot stand kwam door een sa menwerkingsverband tussen uitgeverij Gideon en 'Jeugd met een Op dracht'. BOEDDHISME I voor begin ham (met Janice Rogers) Hoornaar Gideon, 1994. 167 p. ISBN 90-6067-627- 0. Prijs 16,50 gulden. Bonifatius Op de meeste scholen ,eg.nn 9,90 gulden. Winnen Loren Cunningham, de stichter en leider van de inter nationale zendingsbeweging 'Youth with a Mission' (in Nederland: Jeugd met een Opdracht), kent het geheim d het jaartal vroeger ingestampt: 754, Bonifatius bij Dokkum vermoord. Veel meer is er meestal niet blijven hangen over de Britse monnik die door moderne his torici wordt be schouwd als één van de grondleggers van Europa. De Franse his toricus en publicist Willy-Paul Romain wekt Bonifatius tot leven in een om vangrijke reconstructie van zijn missies. Door gedeelte lijk te kiezen voor een beschrijving in de 'ik-vorm' wekt hij de indruk in de huid van zijn hoofdpersoon te kun nen kruipen. 'Bonifatius, grondlegger van Europa' is niet alleen een levensbeschrijving van een bevlogen missionaris. Romain schetst ook de verhoudingen tussen het hei dense Germanië en het christelijke Rome, twee uiter sten waartussen Bonifatius zich bewoog. De uit Engeland afkomstige benedictijnse monnik koos op zijn veertigste voor het avontuur en werd mis sionaris. Als persoonlijk gezant van paus Gregorius II trok hij naar Germanië, waar hij veel 'heidenen' tot be kering bracht. Na zijn wijding tot bisschop stichtte hij verschillende kloosters. Zijn belangrijkste verdienste als 'grondlegger van Europa' lag in het feit dat hij de ban den tussen de paus en de Frankische heersers verstevigde. Op 80-jarige leeftijd stierf Bonifatius op zijn laatste missie in Friesland. In 754, zoals ie dereen weet. Bonifatius grondlegger van Europa Willy- Paul Romain. - Baarn Tirion. - 358 p. ISBN 90-5121-268-2. Prijs: 59,50gulden. Barmhartige Pastor Paul Bruggeman van het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht en Ge rard Zuidberg, pastor van de H. Nico- laas-Monica-parochie in dezelfde stad, gingen gezamenlijk op zoek naar 'de kracht van het kleine verhaal'. Ze zochten mensen die een levend docu ment zijn van Gods kracht. Sporen van die 'Barmhartige' kom je volgens hen niet tegen in de 'mooie en gave mens' met een oprechte levenswan del. „Gods gelaat wordt zichtbaar, komt voelbaar nabij in het gezicht van de naakte, hongerende, dorstige, geteisterde Bruggeman en Zuidberg bundelden in 'In het spoor van de Barmhartige' een aantal overwegingen rond dit thema. Elk hoofdstukje wordt afgesloten met een per soonlijk gebed of voorbede. In het spoor van de barmhartige Paul Bruggeman en Gerard Zuidberg. Baarn Gooi en Sticht, 1994. 216 p. ISBN 90-304- 0712-3. Prijs29,00 gulden. HET WEER Afkoelingsproces De overgang naar kouder weer ging gisteren niet ongemerkt aan Pluvi- us voorbij. Op het scheidingsvlak tussen warm en koud traden ver scheidene verstoringen op,zodat de zuidwaartse verplaatsing van de koudere lucht vertraging opliep. Langdurige regen zorgde voor een grauwe dag. Naast forse neerslag hoeveelheden traden er ook inte ressante regionale verschillen op. Zo meldden de stations Noordwijk en Nieuwe Wetering beiden 13 millimeter etmaalregen, maar slechts enkele tientallen kilome ters naar het noorden liep de neer slagsom flink op. Aalsmeer kwam uit op 18 millimeter, Haarlem no teerde 21 millimeter, terwijl de waarnemer in Santpoort- Noord een respectabel dagtotaal van 27 millimeter kon optekenen. De grilligheid van de golfstoringen ging aan het uiterste noorden van het land voorbij, want de Wadden eilanden bleven vrijwel droog. Te gen de avond pas klaarde het wat op, althans in onze regio. Het zui den en oosten van het land kreeg nog een laatste neerslaggebied over zich heen. Groesbeek bij Nijmegen kwam na enkele felle buien aan de landelijk hoogste sco re van 39 millimeter. lie Het afkoelingsproces gaat de ko- 1 mende dagen verder. De lucht is ei tot op grote hoogte koud en onstaf biel en is afkomstig van Groenlancj:, en de ijsvelden rondom, die in maart doorgaans de grootste om- P vang hebben. Bovendien strijkt deeI lucht over Noordzeewater, dat in deze tijd van het jaar met 5 grader slechts een beperkt opwarmend elgs fect heeft. Het idee van de nade- s rende lente kan dus even in de ijs-p kast. )s De onstabiliteit komt tot uiting in ?n de vorm van passerende buienlij- 0 nen, waarbij hagel en natte sneeuw kunnen optreden en mogelijk zelfs een donderklap valt. Tussendoor zijn er felle opklaringen en dan val er veel te genieten dankzij de aar blik van de scherp tegen de blaui lucht afstekende maartse buien- wolken. De temperatuur valt voor het eerst deze maand terug naar waarden beneden normaal. Over dag wordt het tijdens het weekein-i de nog maar hooguit 5 a 6 graden.; De eerstvolgende nachten blijft hei nog boven nul, maar als de noord westenwind later wat afzwakt, kanj het tot een graadje vorst komen HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en langs de westkusten win- noorden tot 10 in het zui den. België en Luxemburg: Af en toe zon en enkele buien, in de Ardennen met hagel en natte sneeuw. Maximumtemperatuur Noord- Midden-Frank- i Mid dagtemperatuur circa 11 graden. Zonnig en warm met maximumtempera turen van ongeveer 22 graden, tussen Porto en Coimbra ongeveer 25 graden. Overwegend zonnig, langs de Golf van Biskaje ook enkele wolkenvelden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 22 graden, aan de Golf van Biskaje en morgen ook elders in het noorden enkele graden la ger. In Andalusië maxima rond 27 gra- Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig. Maximum temperatuur aan de zuidstranden rond 26 graden, elders iets lager. Marokko: Westkust: Overwegend zonnig. Maxi mumtemperatuur ongeveer 22 graden, WO DO VR Neerslagkans Minimumtemp. 70 60 2 60 1 Middagtemp. Wind 8 8 nw iddags bij Tunesië: e afkoeling. erder half 1 zwaar bewolkt en i plaatselijk regen, r. Middagtempera- mogelijk ook oi tuur rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en voornamelijk op het Centraal Massief en in de Dauphine' af en toe regen. Langs de Golfe du Lion pe rioden met zon en droog. Morgen steekt later op de dag een stevige Mistral op. Middagtemperatuur rond 16 graden, bij Perpignan ongeveer 20 graden. Morgen overal iets frisser. In de Alpen valt van tijd tot tijd neerslag; de sneeuwgrens zakt daarbij geleidelijk tot ongeveer 1000 meter. Temperatuur op 2000 me ter hoogte zowel in de Alpen als in de Pyreneeën enkele graden onder nul. Mallorca.en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi mumtemperatuur rond 20 graden, mor gen iets frisser. Italië: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra de Po-vlakte vooral morgen wat lager. ;elijk 1300 meter. Middagtemperatuur op 2000 meter dalend tot dicht bij het vriespunt. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Morgen aan wind. Middagtempe- 18 graden, morgen iets la- WEERRAPPORTEN DONDERDAG 17 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.48 Zon onder 18 4 Maan op 08.32 Maan onderOO.C Waterstanden Katwijk Hoog water 06.02 18.19 Laagwater 01.45 14.16 Weerrapporten 15 maart 19 uur: 6 20lb 6 16.(1 6 26.Q i 5 2.1b 9 17.1* 5 7.0" 8 13.0t 5 170^ o o.ors w8 12 9 0.8] IO 10 21 15 0 0!

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16