Leiden Schoolzwemmen zwaar onder druk 'Radio Leiden' gaat deze zomer zeker de lucht in Plan Stadsgehoorzaal stuit alleen op weerstand VVD Water centraal op koninginnedag Renovatie Stadsgehoorzaal zit Bevrijdingsbal niet in de weg Stationsplein nog jaren in de rommel WOENSDAG 16 MAART 1994 17 chef hefjny van egmond. 071 Ouderenzorg q Samenwerking in I -/ de ouderenzorg dreigt te mislukken. Sta tenlid T. Roes maakt zich bezorgd over het project Zijloever. Circus A Circus Renz heeft Z U zijn tenten opgesla gen in Oegstgeest. De ar tiesten en dieren bieden een heel onderhoudende avond. De HSL laat het Z I bouwbeleid van de provincie onveranderd ,,Het Groen Hart is niet overal even groen." Peters volgt Van Gorsel op leiden Pedro Peters, nu nog de directeur van de ambtelijke dienst cultuur en educatie, volgt Anja van Gorsel op als directeur van milieu en beheer. Daartoe hebben burgemeester en wet houders besloten. Van Gorsel is onlangs vertrokken naar de gemeente Delft. Wie de nieuwe directeur van de dienst cultuur en educatie wordt, is nog onbekend. Voor de werving van kandidaten is een bureau in Nieuwegein ingeschakeld. Leeszaal viert jubileum leiden Het Morskwartier-filiaal van de openbare bibliotheek viert vrijdag haar 12,5-jarige bestaan. De leeszaal in de Robijn straat (nummer 4) is voor deze gelegenheid extra lang geopend, van 's ochtends half tien tot 's avonds half negen. Om het jubile um luister bij te zetten treedt 's middags (15.00 uur) een koor van 55-plussers uit de wijk op. 's Ochtends is er een draaiorgel in de straat. Dure brillen gestolen leiden Ben koffer met 47 met goud ingelegde brillen is gister avond op het Schuttersveld gestolen uit de auto van een Franse vertegenwoordiger. De achterruit van de auto werd ingeslagen toen de 36-jarige man even geld ging wisselen in het station. Be halve de brillen, die een waarde van 14.000 gulden hadden, werd ook een duur leren jack uit de auto gestolen. Bromfietser omgeduwd leiden Niet alleen de boosdoener, maar ook alle andere auto mobilisten reden door na een aanrijding gistermorgen op de Hoge Rijndijk, waarbij een 40-jarige Leidenaar met zijn brom fiets ten val kwam. De man kwam uit de richting van het Leven- daal, reed ter hoogte van de Cobetstraat, moest aansluiten bij een file en werd naar zijn zeggen door een auto 'omver geduwd'. Hij kwam ten val en verwondde zijn linkerenkel. De politie zoekt getuigen van het ongeval. Computer ontvreemd de leiden Uit een kantoor aan de Schipholweg is in de nacht van maandag op dinsdag een computer met software ter waarde van 20.000 gulden gestolen. De inbreker forceerde de voordeur van het bedrijfspand. Herstel Zeeheldenbuurt leiden Gisteren stond in de krant een bericht met als kop 'Wet houder overweegt sociale vernieuwing in Zeeheldenbuurt'. In het artikel werd PvdA-wethouder Koek opgevoerd naar aanlei ding van de uitslag van de raadsverkiezingen in de Zeehelden buurt. Daaruit bleek dat meer dan twintig procent extreem rechts had gestemd. Aan Koek werd gevraagd of de Zeehelden buurt een sociale vernieuwingswijk zou moeten worden. Zij ant woordde dat die vraag beantwoord moet worden door een nieuw college. De kop boven het artikel is daarom onjuist. Voorlezen voor kleintjes in bieb leiden In de openbare bibliotheek, filiaal Merenwijk wordt in de maanden maart en april iedere woensdagmiddag voorgelezen. Kinderen tussen vier en acht jaar, die houden van spannende, griezelige of grappige verhalen zijn welkom tussen 13.30 en 14.00 uur. De bibliotheek is te vinden aan de Rosmolen 4, tel. 071-211666. Gedichten over Stevenshof leiden Gedichten met mijmeringen over oude stadsdelen zijn alom bekend, maar proza over de Stevenshof is toch heel iets anders. Toch is over deze nieuwbouwwijk een heuse dichtbun del samengesteld. Hierin staan de beste inzendingen voor de ge dichten-wedstrijd met het thema 'De wijk Stevenshof In het buurthuis aan de Trix Terwindtstraat worden zondag 20 maart de prijzen uitgereikt voor de beste inzendingen. Tevens wordt de gedichtenbundel gepresenteerd. De feestmiddag, met diverse muzikale bijdragen, begint om 14.00 uur. Sport en Recreatie luidt de noodklok b Fusie tussen Freeware, Rijnland en SOL leiden loman leefmans Leiden heeft vanaf komende zo mer haar eigen lokale radiosta- i tion. Dat is het gevolg van een i bijna afgeronde fusie tussen voormalig piraat Freewave, streekomroep Rijnland en de stichting Overkoepelende Om roep Leiden (SOL). ,,De naam Radio Leiden ligt voor de hand, i maar de omroep is er ook voor Zoeterwoude, Voorschoten en Oegstgeest. Over drie weken valt daarover een besluit", aldus H. Zuurbier, voorzitter van de fusiewerkgroep. Volgens Zuurbier moet de kans dat de fusie doorgaat op '99 procent' geschat worden. „Er liggen goede afspraken en i er lijkt niets meer in de weg te staan. Ons streven is het vor men van een nieuwe stichting, I die volgens een vast uitzend- schema muziek en informatie I brengt en die zo veel mogelijk open staat voor instellingen die i radio willen maken." De Leidse kabelzender gaat één nieuwsredactie vormen in plaats van verschillende redac ties voor de verschillende ge meenten. ,,De kans dat we een I vergunning krijgen voor het uit- zenden van reclameboodschap pen is groot, maar van het geld dat we vangen kunnen we de i status van vrijwilligersorganisa- I tie niet veranderen. Dat is ook niet de opzet", zegt de tijdelijke voorzitter. In 1985 maakte leiden en omstreken kennis met officiële, De groepen worden groter, het aantal instructeurs gaat omlaag. De bezuinigingen van de gemeente Leiden zet ten het schoolzwemmen zwaar onder druk. In 1993 kon bij de start van het schooljaar de helft van de kinderen niet zwemmen. Volgend seizoen is dat vermoedelijk meer dan zestig procent. „Het werk van de instructeurs wordt zwaarder en intensiever", zegt K. Caron van de sector Sport en Recreatie. „Ze moeten jagen om die kin deren in een jaar tijd aan een diploma te helpen. En vaak redden ze dat niet." leiden aap rietveldjaar al, dat de kortingen op het zwemonderricht aan basisscho- Caron en zijn directeur J. Dui- lieren slecht zouden uitpakken, vesteijn waarschuwden vorig Het overzicht dat Caron heeft gemaakt bevestigt die vrees. De bezuiniging hield in, dat de scholieren in plaats van twee nog maar één jaar zwemles zouden krijgen. Verder dan het A-diploma hoefden zij niet te worden opgeleid. Caron: „Maar dan zeggen wij: ja, hoho, als je 'A' hebt kun je nog niet zwemmen. Dat is 25 meter gekleed zwemmen, hon derd meter schoolslag of borst- crawl en een minuutje water trappelen. Als ze niet meer kun nen dan dét, zijn wij ze voor de zwembaden ook kwijt." regionale radio, nadat 'piraten' jarenlang de ether teisterden. Streekomroep Rijnland bracht nieuws en informatie uit Leiden en uit de diverse omliggende gemeenten. Maar het pioniers werk van Rijnland kreeg in de afgelopen jaren concurrentie van diverse plaatselijke initiatie ven. Zo ontstonden aparte ra diostations in Katwijk. Noord- wijk, Rijnsburg en Leiderdorp. Ook Leiden dreigde vier jaar geleden voor Rijnland verloren te gaan. Freewave eiste bij het commissariaat van de media het alleenrecht voor Leiden op. De SOL, een omroepclub die op instigatie van de gemeente ont stond, maakte er een driestrijd Er werd een compromis ge sloten. Freewave en Rijnland verdeelden de afgelopen jaren de zendtijd, terwijl de SOL op de achtergrond bleef bestaan. Rijnland presenteerde vervol gens een plan om zichzelf te splitsen, om zo zijn grote gebied meer 'behapbaar' te maken. Er moest één omroep komen voor de Duin- en Bollenstreek en een voor 'Groot-Leiden'. Dat laatste krijgt per 1 juli gestalte als de fusie tussen de drie genoemde partijen wordt bekrachtigd. Zuurbier is optimistisch over de te vormen Leidse radiozen der: „Eerst een nieuwe naam. dan de boel goed op de rails zetten. En als het aan mij ligt gaan we daarna ook nog eens iets aan tv doen." >en» De verstilde blik van dit engeltje, de heldere lucht en de oude panden aan de Lange Mare lijken i beeld uit het verleden te vormen. In de klassieke spiegels wordt bijna een beeld uit de Gouden Eeuw weerspiegeld. Alleen de auto's, de lantaarnpaal en, in de weerspiegeling vaag zichtbaar, een uithangbord een biermerk, maken duidelijk dat ook engelen middenin de twintigste eeuw kunnen staan. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Maar zelfs het opleiden tot het A-diploma in een jaar levert de instructeurs grote proble men op. Caron verwacht dal van de 1045 kinderen die dit jaar schoolzwemmen in het Vijf Meibad er 352 hun diploma niet halen en dat van de 978 school- zwemmers in zwembad De Zijl er 203 aan het eind van het schooljaar 'zakken' voor het di ploma. En aangezien degenen die hun A-diploma niet halen een tweede jaar schoolzwem men mogen doen worden de groepen steeds groter. Caron heeft met het overzicht een 'signaal' willen afgeven. „Door de bezuinigingen op het onderwijs zijn de klassen al gro ter geworden. Straks komen er nog de kinderen bij die het dit schooljaar niet halen. Dat wordt nog een extra belasting voor de instructeurs. Want tien kinde ren kun je met je twee oogjes nog wel in de gaten houden, met zestien of achttien wordt dat moeilijk. Dit is nou de prak tijk achter onze waarschuwing van een jaar geleden." En het zal er allemaal niet be ter op worden, vreest de sport ambtenaar. „Want ik heb wet houder De Vreeze (financiën, red.) al horen praten over een tekort van 25 miljoen gulden op termijn. En als er dan gevraagd wordt waar nog bezuinigd kan worden dan gaat het zo weer over de zwembaden. Dan zeg ik: mogen we nog wat goeds doen voor die belastingcenten? Want schoolzwemmen, da's volksgezondheid. En de nood zaak is duidelijk." PvdA-wethouder H. Koek is be reid de renovatie van de Stads gehoorzaal zo te plannen dat het Bevrijdingsbal op 5 mei 1995 doorgang kan vinden. Het Bevrijdingsbal is volgend jaar van extra grote betekenis omdat het dan precies vijftig jaar is ge leden dat Nederland werd be vrijd. De organisatoren waren bang dat de Stadsgehoorzaal te gen die tijd al in de steigers staat en onbruikbaaris voor het feest. Volgens Koek staat nu nog niet vast hoe de verbouwingen in 1995 gaan verlopen. De Stadsgehoorzaal zal in elk geval geruime tijd dicht gaan. Belang rijkste bouwkundige ingreep aan de buitenkant betreft de ge vel aan de Breestraat die aan het verzakken is. Volgens Koek is verder uitstel van de renova tie onverstandig. Het gebouw raakt dan in verval en opknap pen wordt in dat geval nog duurder. Ook van binnen wordt de Stadsgehoorzaal opgeknapt. De verlichting wordt vernieuwd en de zaalvloer komt richting podi um schuin af te lopen, zodat het publiek de muzikanten goetl kan zien. Door een speciale constructie kan de vloer in een ommezien weer vlak worden gemaakt, zodat de zaal ook kan worden verhuurd aan organisa toren van congressen, examens en feesten. De Stadsgehoorzaal 'nieuwe stijl' kost zeven miljoen gulden. Koek haalt daarvoor onder meer een miljoen gulden uit de pot voor kunstwerken in de open bare ruimte. Ze hoopt voor zes ton op Europese subsidie en een bijdrage van het rijk. De tweede, kleinere, zaal die Koek bij de Stadsgehoorzaal wilde bouwen - kosten twee miljoen gulden - is al eerder uit de plannen geschrapt. Op of onder die zaal moet een grand café komen, waarmee de Stads gehoorzaal wordt verbonden met de toekomstige winkelgale rij De Sleutelhof. Of deze zoge naamde 'tweede fase' ooit wer kelijkheid wordt, is nog ondui- ddflk. Met een tweede zaal kunnen er tegelijk muziekgroepen op treden in het complex. Door de gebrekkige geluidsisolatie zijn gelijktijdige optredens in het ge bouw niet mogeijk. Een nieuwe zaal is goedkoper dan geluidsre- gulerende maatregelen. Ondanks de snel groeiende fi nanciële problematiek van de gemeente Leiden heeft gister avond een ruime raadsmeer- derheid besloten zeven miljoen gulden uit te trekken voor de re novatie van de Stadsgehoorzaal. Voor dit geld wordt het gebouw niet alleen in bouwkundig op zicht verbeterd, ook qua mu- ziekprogrammering gaat het er op vooruit. Zoals verwacht stemde alleen de WD tegen. Het aanvankelijk aarzelende CDA werd definitief over de streep getrokken door de wethouder financiën, PvdA'er S. de Vreeze. Hij nam geen woord terug van zijn uitla tingen in deze krant dat Leiden vele miljoenen guldens meer dan gedacht zal moeten bezui nigen in de volgende collegepe riode. maar voegde daaraan toe dat 'het geld voor de Stadsge hoorzaal er is'. „Deze gemeen teraad heeft reeds eerder finan ciële mogelijkheden voor dit plan gecreëerd. Ik onderschrijf de politieke prioriteiten die een ruime raadsmeerderheid heeft gegeven aan de Stadsgehoor zaal", antwoordde hij op vragen van CDA-fractievoorzitter P. KI ück. WD-woordvoerder M. Wijnbergen zei niets te be grijpen van de opstelling van De Vreeze en de andere partijen. „De oude gemeenteraad, van avond voor het laatst bijeen, be sluit in maart zeven miljoen te besteden en een maand later mag de nieuwe raad voor 25 miljoen gulden aan bezuinigin gen gaan werken. Dit plan komt op het verkeerde moment en is bovendien financieel niet on derbouwd", aldus Wijnbergen. De Vreeze gaf toe dat het Stadsgehoorzaalplan best eens tot nog meer bezuinigingen zou kunnen gaan leiden. „Maar klaarblijkelijk is er in de Leidse raad een meerderheid die dat over heeft voor de Stadsgehoor zaal Wijnbergen ging net als in de raadscommissie onderwijs, cul tuur en emancipatie hevig te keer tegen de plannen, „loeiden wil graag een grote stad zijn en daar hoort een Stopera-effect bij. De belastingbetalende Lei- denaars krijgen echter geen waar voor hun geld", zei ze. Cultuurwethouder H. Koek (PvdA) maakte zich niet langer druk om de scherpe kiritiek van de WD. Zij nam alle moties die van de andere fracties kwamen zonder te morren over. In die moties werd dan ook om din gen gevraagd die ze al had toe- gezegd. Zo komt er nu een tweede onderzoek naar de gevolgen van de renovatie voor de akoestiek. Hoewel een gespecialiseerd en zeer gerenommeerd bureau reeds heeft verzekerd dat de al om geprezen akoestiek van de Stadsgehoorzaal geen gevaar loopt, wil de raad nog meer ze kerheid. De kosten van het extra onderzoek mogen van Koek de vijduizend gulden niet te boven Ook zegde de wethouder toe dat de huurtarieven van de ver nieuwde Stadsgehoorzaal voor amateurclubs en maatschappe lijke instellingen niet meer dan 'trendmatig' (lees: inflatiecor rectie) zullen stijgen en dat zij met K O in gesprek blijft over de toekomst van de volksuni versiteit. Van K O blijft, door dat een nieuw te vormen direc tie ;(H ontfermt over de mu- ziekpiogrammering in de Stads gehoorzaal, niet meer dan een cursusorganisatie over. K O heeft hei daar moeilijk mee. maar volgens Koek is het be stuur bereid zich aan de nieuwe situatie aan te passen. leiden loman leefmans Een bloemencorso op de grach ten, muziek op dekschuiten, een modelbotendemonstratie en een viswestrijd. Het zijn slechts vier van de circa twintig activiteiten die de vereniging Koninginnedag Leiden (VKL) voor de komende 30 april op het programma heeft staan. De Leidse wateren vormen dit jaar het thema van de viering. Ver der wordt het feest gekenmerkt door een grote hoeveelheid ac tiviteiten speciaal voor kinderen die tijd tekort lijken te komen om aan alles mee te doen. Naast de inmiddels traditio nele evenementen als de vlag- genactie, kindervrijmarkt en de buurt- en wijkfeesten, heeft de VKL besloten dit jaar wat attrac ties op en rond de Leidse grach ten te situeren. Dit plan vond zijn oorsprong in het feit dat de jubilerende roeiverenigingen Njord (120 jaar) en Die Levthe (80 jaar) ook aan de viering meewerken. Verder is er nog de bijkomstigheid dat koninginne dag dit jaar op een zaterdag valt en er dus een extra grote waren markt is nabij het stadhuis waar doorgaans de VKL veel van haar activiteiten houdt. Vrijwel alle vormen van wa terrecreatie komen aan bod zoals surfen, roeien, kanoën, zeilen, varen, duiken en vissen. Toch waren enkele vertegen woordigers van buurt- en speel tuinverenigingen, die gister avond met het bestuur van de VKL vergaderden, niet blij met het groeiende aantal activiteiten dat de VKL in het centrum orga niseert. Weliswaar gaan hierdoor Jeugdwielerronck 'in de aanbieding' De locatie van de jeugdwieler- koers die op Koninginnedag in Leiden wordt gehouden, is on bekend. Het parcours van vo rig jaar bij de Douzastraat kan dit jaar niet worden vrijge maakt omdat de winkels op deze zaterdag gewoon open zijn. De winkeliers voelen wei nig voor het afsluiten van hun straat voor de wielerwedstrijd. De vereniging Koninginne dag Leiden is naarstig op zoek naar een alternatieve plaats en deed de koers van wielrenclub Swift gisteravond 'in de aan bieding'. „Welke buurtvereni ging ziet dit evenement graag in zijn of haar wijk?", vroeg VKL-bestuurder B. Westerink aan de vertegenwoordigers van diverse speeltuin- en buurtverenigingen. De vertegenwoordiger van Zuidwest liet duidelijk blijken dat zijn club de wedstrijd lie ver niet' had omdat de eigen activiteiten daaronder al eens hadden geleden. De aanwezi ge Slaaghwijkers zagen het echter wel zitten. „Bij ons heb je toch veel fietspaden", riep een van de representanten. De ki gaal oil met Swift en de consul van de wielerunie in overleg om te zien of dit mo gelijk is. Het zou voor het eerst zijn dat in de Merenwijk een wielerwedstrijd zou worden gehouden. minder Leidenaars hun vertier zoeken in Amsterdam, maar de festiviteiten trekken ook men sen weg uit de buitenwijken, naar 'de stad', zo luidde de stel ling. „Het is een discussie die jaarlijks terugkeert. Het ideale beeld is dat mensen als in een estafette langs alle evenemen ten trekken. Daar streven we naar", aldus VKL-bestuurslid B. Westerink. „Elke buurt heeft zo zijn char me en daarom zie ik de toe komst van koninginnedag in leiden, in het centrum én in de wijken rooskleurig in", aldus M. Wilstra van de speeltuin aan de Schubertlaan. Bij de activiteiten in de speel tuin- en wijkclubs draait alles om de kinderen. Of het nu gaat om een tochten met versierde fietsen, vrijmarkten, poppen kast. mini-playback, spelletjes of spelen, alles is op de peuters, kleuters of basisschooljeugd ge richt. Het volledige programma van al deze deelevenementen wordt opgenomen in de zoge heten Oranjekrant die eind april bij alle Leidenaars in de bus valt. leiden aad rietveld Dat de verkeersdrukte afneemt met de bouw van de Stations wegtunnel willen omwonenden nog wel aannemen. Maar waar om moet het zo lang duren, vroegen zij zich gisteren af tij dens een informatiemiddag op het Stadsbouwhuis. De bouw van de tunnel, die in juni be gint, duurt ongeveer drie jaar. Daarna is de bouw van kantoor- fiats op het Stationsplein nog in volle gang. In juni moet de eerste dam- wand voor de tunnel, die auto verkeer scheidt van langzaam verkeer, in volle gang zijn. Een achttal bedrijven heeft een of ferte gedaan voor het karwei, dat over vijf weken wordt ge gund. Die zijn allemaal binnen de gemeentelijke begroting ge bleven, zegt projectcoördinator it. van Nood. „Er zijn bedrijven die het sneller kunnen doen dan binnen de drie jaar die wij ervoor gesteld hebben. Dan kan wel een jaar schelen. Bij die aannemers is het karwei duur der, maar dat kan economisch toch voordelig zijn." Gedurende die drie jaar zit het Stationsplein tenminste nog in de rommel. De middenberm en de rijbanen aan de kant van de stad worden een bouwput. Het autoverkeer wordt over de twee rijbanen aan de stations zijde geleid. „En als de eerste tunnelbuis gereed is gaat het verkeer ondergronds. Dat geeft weer lucht voor de tweede fa- De grootscheepse verbou wing van station en omgeving betekent voor de direct omwo nenden jaren van overlast. Maar dal hebben de meesten <-r graag voor over. Zij vinden dat de face-lift het station leiden allu re geeft. „We gaan nog eens een echte stad worden", zei een van de ouderen op de informatie middag. „Misschien maak ik dat nog mee", sprak een an der."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15