Raadsels rond trek grutto Elke dertien seconden passeert 'n vrachtauto Natuur Milieu Dertig procent stroom komt uit warmte-kracht-koppeling Leaky in ambt hersteld 'In Drenthe voor aardgas geen ondergrondse opslag' Afval gevaar voor ruimtevaart Vogels vluchten naar Franse reservaten WOENSDAG 16 MAART 1994 Dertig procent van de Neder landse stroom komt uit warm te-kracht-koppeling (WKK), het milieuvriendelijk gelijktijdig op wekken van warmte voor indu strie, tuinbouw of gehouwen en elektriciteit. Het vermogen is in middels 5.000 MW en gezien hel grote aantal initiatieven zal het geen probleem zijn de doel stelling van de overheid, 8.000 MW in 2000, te halen. Dat slaat in het jaarverslag van het Projectbureau Warmte Kracht. Dit bureau adviseert bij de zogeheten WKK-projecten en brengt de partijen bij elkaar. Meerdere gebruikers nemen warmte af van één installatie. Toen het bureau in 1988 van start ging, kwam elf procent van de stroom uit WKK. In het begin van de volgende eeuw zal het de belangrijkste manier zijn om elektriciteit te produceren. Door het gelijktijdig opwek- wordt veel zuiniger met brand stof omgesprongen en dat scheelt in de uitsloot van verzu rende stoffen en het broeikasgas C02. Bijna alle industriële sec toren en de glastuinbouw heb ben inmiddels afspraken ge maakt met de overheid om uit sloot van schadelijke stoffen te verminderen. Daarin past warmte-kracht-koppeling. Dat WKK een veel grotere vlucht heeft genomen dan was voorzien, blijkt ondei meer uit het feit dat Nederland in Europa wat dit betreft koploper is. correspondent Natuurbeschermers hebben verleden week een belangrijke overwinning geboekt op politie ke leiders in Kenya. Tegen de zijn be sloot President Daniel arap Moi de internationaal befaamde na tuurbeheerder Richard Leakey in zijn ambt te herstellen als hoofd van de Kenya Wildlife Services (KWS), de instantie die de uitgestrekte wildreservaten in het land beheert. Moi is met die beslissing duidelijk door de knieën gegaan voor druk vanuit de internationale gemeenschap. De Kenyaanse leider gaf Leakey donderdag opdracht weer on middellijk aan het werk te gaan, en gaf daarmee te kennen diens in januari ingediende ontslag niet te aanvaarden. Leakey be sloot begin dit jaar af te treden als directeur van de KWS, om dat hij vanwege toenemende politieke druk niet normaal meer kon functioneren. Enigszins tegemoetkomend aan de druk van zijn ministers heeft Moi verder wel bepaald, dat de KWS strikter gecontroleerd zal worden, omdat volgens hem tij dens een onlangs uitgevoerd onderzoek allerlei onregelma tigheden aan het licht kwamen binnen de instantie. Moi's besluit om Leakey niet te ontslaan is niettemin een flinke nederlaag voor met name de minister van lokaal bestuur, William ole Ntimama, die als een van de meest fanatieke ha viken binnen Moi's regering be gin dit jaar een ware kruistocht ontketende legen Leakey. Hij en een aantal van zijn collega's be schuldigden Leakey ervan een racist te zijn, die alleen oog had voor de bescherming van wilde die rondom de wildparken le ven en regelmatig het slachtof fer worden van rondtrekkend wild. Waarnemers meenden echter dat Leakey het veld moest rui men omdat hij vanwege zijn succesvolle aanpak van het stropen en de onveiligheid in de toeristisch zeer aantrekkelijke reservaten, in het buitenland grote sommen geld wist los te krijgen, waar de politici in Ke nya geen val op konden krijgen. Natuurbeschermers en reisor ganisaties in binnen- en buiten land waarschuwden dat als Lea key inderdaad voorgoed van het toneel zou verdwijnen, dit zeer nadelige gevolgen zou hebben voor de toeristenindustrie die in Kenya goed is voor tientallen miljoenen dollars per jaar. Bo vendien lieten donoren door schemeren in het geval van Lea key's ontslag hun miljoenen steun aan Kenya's programma's voor wildbeheer te zullen 'her overwegen'. De Milieuraad Drenthe, de Ver eniging tot Behoud van Natuur monumenten en de Slichting Natuur en Milieu willen een landelijke discussie over een mogelijke ondergrondse gasop- slag hij het Drenthse Langclo. Volgens de uitkomsten van een milieu-effectrapportage is het gasveld bij Langelo daarvoor de meest geschikte plaats. Opslag is, zoals wij verleden week op deze pagina meldden, volgens de Nederlandse Aard olie Maatschappij NAM en de Gasunie nodig om in de toe komst ook bij strenge winters over een buffervoorraad te kun nen beschikken. Daardoor kan een ongestoorde gasleverantie aan de Nederlandse huishou dens worden gegarandeerd. Verleden week besloten Gede puteerde Staten van Drenthe om de benodigde procedure voor wijziging van het streek plan niet te starten. Zij volgden hiermee het advies van een sta tencommissie, die vindt dat het landschap teveel wordt aange tast door de te bouwen installa tie. Ook meent de commissie geen goed oordeel te kunnen geven over de beweerde nood zaak voor zo'n installatie nu er geen inzicht is in het plan van gasafzet. Daarin staan gegevens over de in- en verkopen van de Gasunie. Die worden om strate gische redenen geheim gehou den. De omgeving van Langelo maakt deel uit van een klein schalig beekdal-landschap dat nog in de oorspronkelijke slaat verkeert. In het rijksbeleid be hoort het tot één van tien 'waar- devolleculluurlandschappen'. Voor de installatie is een opper vlakte van 25 hectare nodig en zal een pijp van 100 meter hoog moeten worden gebouwd. Minister Andriessen heeft eer der het Drenthse provinciebe stuur nog met klem verzocht wèl aan de streekplanwijziging mee te werken. Nu dat nret het geval is, wordt er rekening mee gehouden dat het Rijk een aan wijzing zal geven. De opslag wordt beschouwd als een zaak van nationaal belang. Minister Alders van VROM heeft in een reactie op het besluit van GS van Drenthe gezegd dat over zo'n aanwijzing eerst in de Tweede Kamer zal worden ge sproken. De hoeveelheid ruimteafval rond de aarde zal over vijftig jaar dusdanige vormen hebben aangenomen, dat zij een ernsti ge bedreiging gaat vormen voor ruimteactiviteiten. Om het ge vaar van een botsing met de brokstukken te verminderen, zou men het afval op verschil lende hoogten moeten brengen. C. Mclnnes van de Universiteit van Glasgow in Schotland heeft een wiskundige berekening ge maakt van de ontwikkeling van al het materiaal dal de ruimte vaart achterlaat, zoals onderde len van raketten, afgedankte sa tellieten en achtergelaten ge reedschap. De ruimtevaarttech nicus verwacht dat er over een halve eeuw op een hoogte van ongeveer duizend kilometer een vaste band van afval rond de aarde ontstaat. Door de afwe zigheid van atmosferische trek worden de brokstukken op deze hoogte niet verspreid. De Schotse onderzoeker ziet een mogelijkheid de vorming van een dergelijke band te ver tragen. Maar dan zullen de ruimtevaartlanden ervoor moe ten zorgen dat objecten niet te recht komen op de meest ge voelige hoogten. Begin maart naar Frankrijk betekent het voorjaar tege moet. Een behaaglijk gloeiende zon maakt dat de jas sen hier al uit kunnen blijven. De nog bladloze bomen zijn zwaar van de maretakken. Arendsogen ontdekken reeën aan de bosrand en kievitsbloemen in het wei land. Het gezelschap vogelaars uit Zuid-Kennemerland ziet de 'eerste' boerenzwaluw, de 'eerste' koekoek en speurt de lucht nog vergeefs af naar een rode wouw. Het valt op dat er zo weinig vogelleven te bespeuren valt op grote watervlakten. De verontwaardiging is groot wanneer Franse vogelliefhebbers vertellen dat dit het werk van jagers is geweest. Tot 23 februari mogen de Fransen schieten op elk dier dat voor de loop komt. Alleen in nadrukkelijk beschermde gebieden worden schietgrage lieden op afstand gehouden. Daar vluchten de vogels massaal naartoe. Zoals rond het Lac du Der in Noordoost-Frankrijk, hel eerste doel van de reis om kraanvogels te zien. Dat kost weinig moeite. Overdag staan de dieren luid trompetterend op de maïsvelden en tegen de avond vliegen ze met grote groepen laag en statig over naar de slaapplaatsen aan de waterkant. Het meer biedt nog meer fraais. De telescoop vangt een slechtvalk, een zeearend en een buizerd samen in een beeld. In de Vallées d'Anjou rond Angers staat nog zoveel water dat er geen weidevogels zijn. Wel zwemmen er bevers rond. De Franse vogelaars tronen hun Neder landse collega's mee naar een eerbiedwaardig oud bos met bewoonde dassenburchten. Hier voeren zij de truc op met het cassettebandje om de middelste bonte specht te lokken. Het zeldzame dier, dat zich op het ou de landgoed Elswout ook thuis zou voelen, reageert keer op keer en laat zich goed bekijken. Veel zuidelijker in de Marais Poitevin, de moerassen in de Vendée, vertonen zich niet de verwachte tiendui zenden, maar toch flinke aantallen grutto's op onderge lopen grasland. Er ontstaat extase, wanneer een groep als een bal opvliegt bij nadering van een slechtvalk. Dicht tegen elkaar en als balletdansers alle op slag zwenkend voelen de vogels zich veiliger dan op de grond. Toch duikt de roofvogel middenin de groep en komt er met met een slachtoffer in zijn poten weer uit. De laatste kans om grutto's in dit gebied te ontdek ken is tegen zonsondergang bij de trek naar de slaap plaatsen. De vlakke kwelders aan de oceaan met lage horizon vormen daarvoor het ideale gebied. Helaas ver schijnen niet de vertrouwde wolken grutto's in de lucht, maar er valt genoeg fraais te zien. In anderhalf uur tijd vliegen uit alle richtingen zestig blauwe en bruine kie kendieven aan op hun gezamenlijke slaapplaats ('het is hier net Schiphol'). In hetzelfde gebied jagen nog bij volop daglicht vlak boven de grond kerk- en velduilen. Ze trekken zich wei nig van de menselijke belangstelling aan en duikend naar muizen op de grond vliegen ze af en toe recht op de verbijsterde vogelaars af. Van zó dichtbij en zó lang ongestoord is dat in Nederland vrijwel nooit te zien. De grutto bindt en boeit de Nederlandse en Franse vogelbeschei FOTO MARTIJN DE JONGE De grutto stelt vogelexperts dit voorjaar opnieuw voor raadsels. De 'koning van de weidevogels', waarvan ne gentig procent van de Westeuropese populatie in Neder land broedt, vertoont voor het derde achtereenvolgende jaar een sterk afwijkend reispatroon tijdens de voor jaarstrek. Tienduizenden grutto's, die de overwinterings- gebieden in West-Afrika verlaten, vertonen zich na tus senstops in Marokko en Portugal nauwelijks meer in de traditionele fourageergebieden in West-Frankrijk. angers Theo van der kaal)baar gebruik van de morele steun van hun Nederlandse col lega's. De grutto bindt en boeit de Nederlandse en de Franse vo gelbeschermers. Traditiege trouw maken grutto's, kievieten en goudplevieren volop gebruik van de ondiepe moerasgebie den rond deze Westfranse stad om zich vol te eten voor de laatste etappe naar de veenwei- degebieden van Spaarnwoude, Waterland, Zaanstreek en Fries land. Voor de afwezigheid van de grutto is deels een natuurlijke verklaring te vinden, maar vo gelexperts vragen zich af of er niet meer aan de hand is. Waar de rivieren Mayenne, Sarthe en Loir zich in de Loire storten, De krant vergezelde vorige week leden van de vogelwerkgroep Zuid-Kennemerland die de grutto, graadmeter van alle wei devogels, tegemoet gingen. Zo kon ieder met eigen ogen con stateren, dat in de moerassen rond Angers en iets zuidelijker in de Marais Poitevin bij La Ro- chelle nauwelijks weidevogels te bespeuren zijn. De vogelwerkgroep Zuid- Kennemerland en de Groupe Angevin d'Etudes Ornithologi- ques benutten de stedenband tussen Haarlem en Angers om gegevens uit te wisselen over weidevogels. In hun door de jacht getekende land maken de Franse vogelbeschermers dank- bleven de omringende graslan den de afgelopen twee jaar kurkdroog. Dit jaar is de water stand echter te hoog, waardoor de meeste graslanden volkomen onaantrekkelijk zijn voor de weidevogels. Alain Gentric, voorzitter van de Franse vogel werkgroep, op vallend door een gifgroen brilmontuur, is verlegen met de situatie: ,,We hebben nog geen grutto gezien, ook niet op on diepe plassen rond Angers, waar ze wel zouden kunnen fourageren. Andere jaren tellen we hier makkelijk 10.000 vogels. Waar ze wel zijn weet ik niet, want met de Marais Poitevin is dit het enige gebied in Frankrijk dat geschikt is voor weidevo- gels." Vogels èn vogelaars hebben het zwaar in Frankrijk. Ze moe ten opboksen tegen het over heersende jachtinstinct van de Fransen. Geen enkel dier wordt gespaard. Alles wat vier poten heeft, of vleugels, komt in aan merking voor de kogel. De wei devogels arriveren net op het verkeerde moment bij de slui ting van de jacht. Onlangs was er in Bordeaux een beangsti gende manifestatie van 62.000 jagers die voor hun 'rechtqn' opkwamen. Alain: ,,De meeste Franse po litici zijn jagers. Daarom is de landelijke organisatie voor vo gelbescherming een procedure begonnen bij het Europese Hof van Justitie in Den Haag om de sluiting van de jacht op 23 fe bruari een paar weken te ver vroegen." Naast jagers vormen boeren rond Angers een bedreiging voor de weidevogels. Hun gras land is in lente en zomer ge schikt voor vee, maar er lopen steeds minder koeien rond. De boeren planten populieren en verkopen na een paar jaar het hout. Daardoor groeien de gras landen dicht en worden onge schikt voor weidevogels. ,,Op een kwart van de gras landen staan nu al populieren," zegt Alain. „Om die ontwikke ling te stoppen kopen wij stuk ken land op. Wij hebben 100 hectare kunnen kopen met geld dat voor 50 procent van de EEG komt, voor 25 procent van de gemeente Angers en voor 25 procent van sponsors." Het leven van weidevogels als de grutto komt steeds meer on der druk te staan. Eenmaal in de Noordhollandse veenweide- gebieden wachten nieuwe be dreigingen in de vorm van vroeg maaiende boeren, waar door talloze nesten verloren gaan. Dirk Tanger, expert in weide vogels bij de Vogelwerkgroep Zuid-Kennemerland, is niet op timistisch: ,,Door de droge en warme voorjaren is er steeds sprake van vervroegd maaien. De grutto gaat heus niet eerder broeden, dus er is minder kans op broedsucces. Nestbescher ming is in Noord-Holland nog niet algemeen, wel in Friesland. Het is nog onduidelijk of er de afgelopen jaren genoeg jongen zijn grootgebracht. Dat zijn we aan het onderzoeken. Een moeilijk en tijdrovend werk." ,,Dat er nu al voor het derde jaar nauwelijks grutto's in West- Frankrijk te zien zijn is heel gek. Andere jaren heb ik daar begin maart 10 tot 15.000 grutto's ge teld. Waarschijnlijk zijn ze op de zuidenwind vanuit Portugal in één ruk door naar Nederland gegaan, na flink te zijn opgeuet." M DAMVELD GPD Zwitserland heeft zich eind februari in een referendum uitgesproken voor ver plaatsing van doorgaand vrachtvervoer van weg naar spoorweg. Elke dertien se conden een vrachtauto werd de omwo nenden teveel. De Nederlandse ver voerswereld reageerde verontrust. De Zwitserse voorkeur voor vervoer per rail sluit echter precies aan bij de argumen ten achter de aanleg van de Betuwelijn. In 1979, voor de opening van de tunnel door de Gotthard, kropen dagelijks tach tig vrachtwagens moeizaam over de bergpas. De tunnel kwam in 1980 in be drijf en liet een jaar later al 800 vracht wagens per dag door. Nu dreunen dage lijks 2.300 vrachtauto's door de tunnel en de aan- en afvoerwegen tussen Basel en Chiasso, zoals het Reustall en de Leven- Bij dit aantal zal het niet blijven. Het Zwitserse milieuministerie heeft uitgere kend dat in het jaar 2000 per dag 6.600 vrachtwagens deze wegen passeren. Dat betekent: gemiddeld elke dertien secon den een vrachtauto. Bovendien zal naar verwachting elke drie seconden ook nog r deze weg gaan. aar het hier over gaat betreft doorgaand verkeer van lan den als Nederland en Duitsland over de Alpen naar bij voorbeeld Italië. Het ver keer is het gevolg van de verschillende economische verhoudingen. Zo gaan aardappelen van Beieren naar Italië om daar gewassen te worden. Vervolgens gaan ze terug naar Duitsland voor de verkoop. Toch komen de transportkos ten eruit, wegens de lage olieprijzen en de lagere lonen in Italië. Zwitserland heeft van dit transport alleen maar last. De Zwitserse groep 'Artsen voor milieu bescherming' heeft vastgesteld dat maar liefst zestig procent van de mensen langs de transportwegen lijden onder het la waai. Ze kunnen niet goed meer slapen, zijn snel geprikkeld en deels verslaafd aan slaaptabletten. Van zuivere berglucht is allang geen sprake meer. Liet aantal mensen met ademhalingsproblemen in het kanton Uri is de afgelopen zes jaar met 42 pro cent gestegen. De stad Lugano in het zuidelijke kanton Ticino trekt toeristen aan. Maar in de maanden juli en augustus van 1993'lag de smog-waarde er 484 uur boven de maximaal toegestane waarde. In het Kanton Uri werd deze smogwaarde twee jaar geleden 418 keer overschreden. 'Alpen-initiatief Vanwege deze ontwikkelingen hebben Zwitsers het zogeheten 'Alpen-initiatief voor een referendum opgericht, dat op 20 februari is gehouden. De Zwitserse bevolking heeft nu vastgelegd, dat de be lasting door het doorgaand verkeer tot een voor mens en milieu onschadelijk minimum moet worden teruggebracht. Dat betekent verplaatsing van het vrachtverkeer van weg naar spoorweg, - die over tien jaar voltooid moet zijn. Er is dus geen sprake van, dat op korte termijn vrachtverkeer via de Alpen ver boden wordt. De Zwitserse bevolking verklaarde zich bereid een voor haar on aanvaardbare situatie toch nog tien jaar uit te houden. De uitslag van het referendum sluit in feite aan bij het verdrag tussen de Eu ropese Unie en Zwitserland van 2 mei 1992. Volgens dit verdrag erkent de EU de Zwitserse bovengrens voor vrachtwa gens van 28 ton. Als tegenprestatie staat uto toe. Als bouwt Zwitser- tor niets. Dat wil dit land in voor vrije doorgang van lich tere vrachtwagens en een beperkt aantal 40-tonners. Ook verplicht Zwitserland zich via dit verdrag tot de aanleg van twee spoorwegtunnels voor het jaar 2004. Financieel risico Deze aanleg gaat twintig miljard gulden kosten. En hier ligt een financieel risico. De laatste jaren ne vracht per trein af deze trend zich land de twee tunnels zeggen, tegen de uitgaven van twintig miljard staan geen inkomsten van vrachtvervoer. Het Zwitserse spoorweg bedrijfkan dit niet betalen en dreigt dan failliet te gaan. Het 'Alpen-initiatief ondersteunt en on derstreept de Zwitserse visie op de uit voering van dit verdrag. Te meer daar de EU in Brussel kort na de ondertekening van het verdrag van Zwitserland toela ting van meer 40-tonners eiste. De Zwit serse bevolking heeft zich in het referen dum uitgesproken voor handhaving van wat er in het verdrag staat en tegen de rek die de EU er in wil leggen. IN 'T VELD Misschien twijfelt u wel aan mijn verstandelijke vermogens als ik u vertel dat in de afgelo pen maand in mijn tuin al heel wat bloemen te vinden waren. Ik kan u met de hand op mijn hart verzekeren dat ik nog nooit een psycholoog of psychiater in het wild ben tegengekomen. En jokken doe ik ook niet, of in ie der geval zelden... Wekenlang moest ik telkens even een ommetje maken langs de hazelaar. Want juist toen het even winter dreigde te worden stond die struik volop te pron ken met zijn goudgele katjes. Vooral wanneer de zon scheen, want onder zulke omstandighe den barsten de helmknoppen bijna uit hun voegen van het vele, fijne stuifmeel. Ieder katje van de hazelaar telt maar liefst 2,5 miljoen stuifmeelkorreltjes en die miljoenen en miljoenen stofjes gingen de afgelopen we ken de een na de ander de lucht Insekten komen er bij hazelaars; niet aan te pas. En dat is maar goed ook, want in de winter- i maanden zijn er nu eenmaal slechts heel weinig insekten ac- j tief. Dus laat de hazelaar de ver spreiding van het stuifmeel over aan de wind. En aangezien wind stuifmeel lang niet zo keu rig op zijn plaats bezorgt als PTT Post, bijen of hommels, moet de hazelaar het van massa hebben. De katjes hangen aan heel dunne takjes, zodat het i minste zuchtje ze al heen en weer laat dansen, waardoor steeds een wolkje stuifmeel vrij komt. Die windbestuiving is er ook verantwoordelijk voor dat de hazelaar uitgerekend midden in de winter bloeit. Een paar maanden later zouden de groe ne bladeren het stuifmeel im mers behoorlijk hinderen bij de bruidsvlucht naar vrouwelijke bloempjes? Die vrouwelijke bloemen zitten overigens aan dezelfde boom als de katjes, I maar u moet wel goed kijken om ze te vinden. Ze zijn name lijk verdraaid klein en zitten al tijd aan het eind van een takje. Als u er met uw vinger overheen strijkt, dan voelt u hoe kleverig zo'n bloempje is. Prima als één van die miljoenen stuifmeelkor reltjes daar nu net langs waait! I Die piepkleine, purperrode i bloempjes worden in het najaar de bekende hazelnoten. Ten minste... als alles goed gaat. Fleel wat mensen raken name- j lijk nogal teleurgesteld in hun hazelaar, omdat die namelijk i maar geen hazelnoten wil ge ven. Voor die hazelaarfans heb i ik enkele adviezen. Koop om te beginnen nog min stens één andere hazelaar. Weliswaar zitten de mannelijke! katjes en de vrouwelijke bloem-| pjes vaak aan één tak, maar be denk wel dat de bloempjes anti stoffen bevatten tegen stuifmeel van katjes van dezelfde struik. Het benodigde goudgele poedej móet dus van een andere struik komen. In de tweede plaats: een haze laar gaat pas na ongeveer tien jaar bloeien. U moet misschien: dus nog even geduld hebben. En tenslotte moet u de struik om de paar jaar eens behoorlijk snoeien. Zijtakjes wegnemen eii alleen de langere, stevige takkeï doorlaten groeien. Wellicht dat u dan in het najaar uw eerste hazelnoot kunt oog sten. Maar wees er voorzichtig j mee, want hazelnoten zijn zeer rijk aan eiwitten. Eén kilo hazel noten bevat net zo veel eiwitten als vijf kilo vlees. En hazelnoten hebben nog een venijnige ei genschap, die hen in de middel) eeuwen al een bepaalde faam gaf. Een oud gezegde luidt na melijk: hoe meer hazelnoten inj het najaar, hoe meer huwelijket in het voorjaar. U bent dus ge waarschuwd. TON IN T VELD

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14