'Geen antisemitisme, wel politieke fout' Buitenland Zaïre leeft nog in harten van de mensen In Pakistan wreken afgewezen minnaars zich met zwavelzuur 6 DINSDAG 15 MAART 1994 7 Teruggave joods kerkbez.it omstreden in Tsjechische Republiek KISINGANI RICHARD DOWDEN zachte slag op de drum drev er Huiseigenaren, winkeliers, boeren en zelfs aristocrati sche kasteelheren in de Tsjechische Republiek konden zich de afgelopen jaren verheugen over een ruimhartig beleid om hun door de communisten ge confisqueerde bezit terug te krijgen. De teruggave van joodse bezittingen loopt echter aanzienlijk moeizamer, en dreigt zelfs volledig geblokkeerd te worden, nu de regering Klaus een wet heeft voor gesteld die alleen voorziet in de teruggave van kerk hoven en gebouwen die op dit moment een religieus doel dienen. PRAAG RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Premier Vóclav Klaus staat niet bekend om zijn fijngevoeligheid in morele zaken. De kwestie van het joodse kerkbezit is daarvan een duidelijk voorbeeld. Al met al claimt de Tsjechische joodse gemeenschap 202 begraafplaat sen en gebouwen als synagogen en talmoedscholen. Maar vol gens het laatste regeringsvoor stel mag de gemeenschap blij zijn als ze zo'n dertig objecten daadwerkelijk terug krijgt. In het wetsvoorstel, dat is op gesteld door de Burger Demo cratische Partij van premier Klaus, komen voor teruggave al leen de gebouwen in aanmer king die nu in gebruik van de gemeenschap zijn of die eigen dom zijn van de staat. Dat zijn er maar heel weinig, maar daar voor is de regering zelf verant woordelijk. „In 1991 is besloten om de gebouwen die staatseigendom waren, aan de gemeenten over te doen", zegt Michal Borges Materna, die zich namens de joodse gemeenschap met de restitutiekwestie bezighoudt. „Wij hebben toen gevraagd ge bouwen die voor de oorlog ei gendom waren van de joodse gemeenschap, van die regeling uit te sluiten. Dat is geweigerd, en nu krijgen we te horen dat we die gebouwen niet terug kunnen krijgen omdat ze ge meente-eigendom zijn en het een onbetrouwbare indruk op investeerders maakt wanneer die te horen krijgen dat een pand waarin ze een bedrijf zijn begonnen, nu een andere be- stemming krijgt". Investeerdersbelangen of his torische rechtvaardigheid, dat is de keuze waarvoor premier Klaus zich geplaatst zag. De be slissing die hij daarover heeft genomen, is niet alleen voor de joden onaanvaardbaar. In een brief van de Oecumenische Ker kenraad schrijft een aantal geestelijken van verschillende vege r de r In de Middeleeuwen deed een klooster dienst als kerk. school, ziekenhuis, boerderij, hotel en schuilplaats in tijden van oor log. Zo'n veelzijdige functie ver vult nu ook het bisschoppelijke kantoor naast de kathedraal van Kisangani, in het Centraalafri- kaanse Zaïre. kant complex van rode bak steen, gebouwd rond een bin nenplaats met een afschrikwek kende ingang die er uitziet alsof hij uitgerust had moeten zijn met een valhek. Een stukje ver derop in de straat staat het al twee jaar gesloten gebouw van de Bank van Zaïre en vlakbij be vinden zich de opgeheven ge meentelijke dien- De Tsjechische joodse gemeenschap eist haar bezittingen terug, waaronder de wereldberoemde en eeuwenoude begraafplaats naast het joods n rikaanse president Clinton bezocht de begraafplaats begin januari. geloofsrichtingen, onder wie de Tsjechische aartsbisschop Mi- roslav Vlk, dat de teruggave aan de joodse gemeenschap een unieke zaak is vanwege het on recht dat haar is aangedaan. „Dat laat geen ruimte open voor politieke manoeuvres", al dus de brief. Maar dat argument heeft wei nig indruk op de premier ge maakt. Materna: „Klaus is een zeer harde man, en als hij onder druk gezet wordt, wordt hij kop pig". Daarom, meent hij, moet de joodse gemeenschap ook uitkijken de zaak te zeer op te blazen. Klaus kennende, heeft dat alleen maar een averechts effect. De 202 objecten die de joden claimen, zijn maar een fractie van de religieuze en sociale ge bouwen die ze voor de Tweede Wereldoorlog bezaten. Maar tot nu toe heeft de kleine gemeen schap geen kans gezien een vol ledige inventarisatie te maken. In de Tsjechische Republiek leefden voor de oorlog zo'n 120.000 joden, verdeeld in 153 geloofsgemeenten. Nu zijn er in totaal tien gemeenten en zo'n 2.000 mensen die zich officieel als lid hebben laten registreren. Dat cijfer zegt volgens Mater na weinig over het werkelijke aantal joden, want veel mensen hebben hun afkomst in het ver leden verborgen. Onder het communisme ontbrak iedere religieuze tolerantie en de ge meenschap is na de Tweede Wereldoorlog alleen maar ver der 'gekrompen. Zo'n 24.000 Tsjechische joden overleefden de Holocaust. De machtsover name van de communisten in 1948 en de inval van de Russen in 1968 waren voor velen van hen aanleiding hun vaderland voorgoed achter zich te laten. De Tsjechische joden willen niet alles terug wat ze ooit heeft bezeten. Maar ze willen wel vol doende terug om een financieel gezonde gemeenschap op te zetten, met de scholen, bejaar dentehuizen en andere voorzie ningen die daarbij horen. Het ligt dan ook niet in de bedoeling om alle geclaimde gebouwen weer een religieuze functie te geven. De gemeenschap heeft geld nodig, en dat betekent dat sommige gebouwen commer cieel geëxploiteerd zullen wor den. En daar. erkent Materna, ligt waarschijnlijk ook het grote probleem. De joodse gemeen schap is niet de enige die bezit opeist. Dat doet de rooms-ka- tholieke kerk ook, en wel op grote schaal. Weliswaar heeft die haar kerkgebouwen al te ruggekregen, maar ze eist ook nog de zeer uitgestrekte land goederen op die de kerk voor de oorlog bezat. Klaus heeft dat afgewezen en dat heeft hem in conflict ge bracht met een van zijn coalitie partners, de Christendemocrati sche Partij. Materna vermoedt dat de premier bang is dat Ro me straks met dubbele kracht op de deur klopt als de joden wel bezittingen terugkrijgen die geen direct religieus doel die- Onbegrijpelijk is dat de rege- ring-Klaus ook nog eens weigert het joodse museum in Praag aan de gemeenschap terug te iafloop v geve Dat /aardevolste collecties aan joodse religieuze voorwer pen in Oost-Europa, is aan het begin van deze eeuw door de joodse gemeenschap zelf opge richt. In de Tweede Wereldoor log werd het door de Duitsers in beslaggenomen. Maar de collectie bleef be staan en werd zelfs fors uitge breid dankzij het wrange besluit op te richten Endlösung zou tonen welk verwerpelijk volk' de joden waren geweest. Daardoor blijven voorwerpen uit geplunderde synagogen in heel Tsjecho-Slowakije be waard. „De collectie is nu zeer verwaarloosd", zegt Materna, terug te geven, moet volgens de regering eerst de museumwet worden veranderd". Sommige critici hebben de regering Klaus inmiddels van anti-semitisme beschuldigd. Maar zover wil Materna niet gaan. „Het is geen antisemitis me, het is gewoon een politieke fout", zegt hij, „Maar er moet natuurlijk wel een oplossing ko men". Hij glimlacht: „Ach, we wachten al haast vijftig jaar op rechtvaardigheid, we kunnen nog wel een jaar wachten". Het postkantoor is al maanden dicht en de tele foon werkt niet. Veel winkels in het centrum van de stad zijn dichtgespijkerd en de beroemde veerboot over de Zaïre-rivier heeft al drie maan den niet aangelegd. I let bis schoppelijk kantoor is de enige instelling in Kisangani die nog functioneert. Toen de Zaïrese staat de controle over het land kwijtraakte, vulde de rooms-ka- tholieke kerk de gaten. Het bisschoppelijk kantoor doet dienst als bank, postkantoor, school en ziekenhuis. Middenin de kippenren op de binnen plaats staat een satellietschotel en een radiomast concurreert met de vierkante grijze torens van de kathedraal, liet complex zorgt voor communicatie met de buitenwereld. Op de binnenplaats zijn verder een volledig ingerichte werk plaats en een oïieopslagplaats te vinden. Omdat het transport over de rivier vermindert en de wegen naar de hoofdstad onbe gaanbaar zijn, komen de voor raden met een vertraging tot vier maanden uit Uganda en Kenya. Het kantoor draagt ver der de zorg voor de voedsel voorziening aan tientallen dor pen en parochies in de omge ving. Toen de stad in 1991 en 1992 door het muitende plaatselijke garnizoen werd geplunderd, bleven alle winkeliers en hande laren met lege handen achter. Maar het bisschoppelijk com plex bleef onaangetast. De bui tenlandse priesters en broeders werden met rust gelaten. Het wegvallen van het centraal gezag heeft in het verdeelde en immense Zaïre niet voor een ramp gezorgd. Dinsdagavond stond ik op de trap van de lelij ke, van grijs cement gebouwde kathedraal naar de zonsonder gang te kijken. Bleek en kleur loos stak zij uit boven de grote bocht in de rivier. Binnen was het koor aan het repeteren. De met hoge stemmen gezongen psalmen, begeleid door een De staat bestaat in rituelen boomstammen gehouwen ka no's heen weer en weer punter den om mensen over te zetten. Aan de voet van de trap zag ik het komen en gaan van mensen op een kleine markt op de ri vieroever, waar gedroogde vis, groenten, mais, rijst en kleding werden verkocht. Niet alleen heeft het ontbreken van een re gering niet vooreen ramp ge zorgd, een van de grootste krachten van de Afrikanen wordt er door aangemoedigd: de kracht om te overleven. Ik had gedacht dat Zaïre mis schien uit elkaar aan het vallen was, dat de grenzen zouden vervagen en dat het land een verzameling autonome machts- centra zou worden die hun basis had den in de bisschop pelijk diocesen, de mijnen, handelscen- chier de stamverbanden. Maai hoewel structuur is ingestort en het ge zag vervaagd, bestaat de staat nog steeds in de rituelen en daardoor wellicht in de hoofden de i egen De geld. De eerste twee weigerde ik beleefd en ze lieten me door. D derde nam mijn paspoort en wilde het niet teruggeven voor dat hij was betaald. Dit per soonlijke belasting innen is on vermijdelijk, vooral als men weet dat de man maar een paai gulden per maand verdient. Maar het toont aan dat de func tionarissen nog steeds hun wer doen. hun uniformen dragen, formulieren invullen en stem pels plaatsen. En de Zaïre/en accepteren hen. Het andere incident dat me er van overtuigde dat Zaïre bestaat was de buitenge gebeurtenis waar ik eerder op de dag in de stad van getuige was. Om precies half 8 's och tends blies een verkeersagent op zijn fluit en vroeg met een arm strak omhoog gestoken om aandacht. Het verkeer kwam tot stilstand en ook de voetgangers bleven staan voor de dagelijkse ritueel van het hijsen van de vlag en spelen van het volkslied. Een overblijfsel uit de tijd waar in president Mobutu Sese Seko - nog i Zaï naai bewustzijn wilde bijbrengen. Ie dere dag begint met het groeten van de vlag, het nationale volks lied en een half uur zingen en toespraken door partijhazen. Cynici zeggen dal deze reremo- nie blijft bestaan omdat het de politie van een middel voorziet om geld te verdienen door het beboeten van mensen die niet stoppen. Maar het feit dat een staat die niet meer functioneert dagelijks wordt toegejuicht be tekent dat hij niet heeft opge houden te bestaan. VERTALING: LUUTJE MULTAN GREG MYRE Wat Farzana Bhatti is overko men is niet ongebruikelijk in Pakistan. F.en man die vergeefs naar haar gunsten had gedon gen, ontstak in woede toen Far zana met een ander bleek te gaan trouwen, 's Nachts sloop hij het erf van de familie op en gooide het slapende meisje zwavelzuur in het gezicht. Zij is nu blind en mismaakt. „Het voelde alsof iemand vuur op me gooide", zegt Bhatti, ter wijl zij voorzichtig de sluier op tilt en een maanlandschap van littekens laat zien dat vroeger haar gezicht was. Een foto van voor de aanslag toont een stra lende jonge vtouw met eên gladde huid en donkerbruine ogen. Actievoerders voor de mensen rechten zeggen dat de afgelo pen jaren honderden van der gelijke zuur-aanvallen zijn ge pleegd op jonge vrouwen in Pakistan, een land waar vrou wen veelvuldig worden aange rand maar de daders bijna al tijd vrijuit gaan. De meeste vrouwen in Pakistan krijgen nauwelijks onderwijs. Slechts enkelen begrijpen hoe de rechtspraak werkt en de mees ten dienen geen aanklacht in als zij worden aangerand of aangevallen. Ook als zij dat wel doen, worden de daders zelden veroordeeld. In de enkele ge vallen dat het tot een veroorde ling komt wordt hooguit twee, drie jaar gevangenisstraf uitge sproken. Premier Benazir Bhutto en een handjevol actievoerders voor vrouwenrechten hebben zich in algemene termen over het misbruik van vrouwen uitgela ten. Maar hun woorden halen weinig uit in een conservatief moslim-land als Pakistan. De Onafhankelijke Mensenrech tencommissie van Pakistan zei dat geweld tegen vrouwen in 1993 'nog altijd de meest voor komende misdaad' was en 'ui- Bhutto heeft van vrouwen-acti visten het verwijt gekregen dat zij tijdens haar eerste ambtspe riode van 1988-90 weinig heeft gedaan om de rechtspositie van vrouwen te verbeteren. Sinds zij vorig jaar als premier terug keerde, heeft zij beloofd vrou wen te benoemen in het hoog gerechtshof, 15 procent vrou wen aan te nemen bij de politie en speciale rechtbanken in het leven te roepen voor het be rechten van misdaden tegen Kortgeleden opende Bhutto een geheel door vrouwen 'be mand' politiebureau in Rawal pindi, met de belofte meer van dergelijke bureaus in de grote steden op te richten. Of Bhutto het echter zal aandurven de re gels van de Koran, bron van de rechtspraak en de achtergestel de rechtspositie van vrouwen, ter discussie te stellen is de vraag. Tot nu toe heeft zij het niet gewaagd de religieuze lei ders in het land tegen zich in het harnas te jagen. Volgens de islamitische wet moet een vrouw vier mannelij ke getuigen opvoeren om ie mand wegens verkrachting te kunnen laten veroordelen. Om dat zoiets zelden mogelijk is. wordt het slachtoffer vaak zelf veroordeeld wegens seks bui ten het huwelijk, een zwaar misdrijf voor de islamitische wet. De aanvallen met zwavelzuur verlopen volgens een algemeen patroon: Een jonge man maakt een jonge vtouw het hof en doet haar of haar familie een huwelijksaanzoek. Wordt hij af gewezen, dan volgt hij de vrouw om haar bij een geschik te gelegenheid zuur in het ge zicht te gooien. Het zuur vreet de huid aan en maakt het slachtoffer v aak blind. „Het is gebruikelijk dat de aanvaller iets zegt in de trant van: Eens kijken wie er nu nog met je wil trouwen", zegt dr. Abrar Khan, plastisch chirurg in Muitan die in drie jaar tijd zo'n 50 slachtof fers van zuur-aanvallen heeft behandeld. De 21-jarige Bhatti werd op een warme zomeravond in 1992, toen zij en haar familie buiten lagen te slapen, met zuur over goten enkele uren nadat haar verloving bekend was ge maakt. Bhatti's familie is arm i het meisje verdiende de kost als r kan r meer werken. Haar verloofde is verdwenen, haar leven is kapot: „Ik zit. ik slaap. Ik zit. ik slaap. En ik huil de hele dag door", zegt zij. Slechts in een opzicht is haar geval uniek: Haar aan valler, Mohammed Salim, heeft terechtgestaan en is tot de on gehoorde gevangenisstraf van 27 jaar veroordeeld. Zuur-aanvallen worden uitzon In Pakistan worden jonge vrouwen regelmatig het slachtoffer va maar hebben weinig invloed in het conservatieve moslim-land. aanvallen met zoutzuur door afgewezen derlijk veel gepleegd in en rond Muitan, een stoffige, rommeli ge stad met twee miljoen inwo ners in het midden van het land. „De aanvallen worden te voren beraamd en vaak op klaarlichte dag uitgevoerd", zegt dr. Khan. „Het zuur werkt onmiddellijk". Zijn behande ling beslaat vele operaties, waaronder pijnlijke huidtrans- planties. En nog is het resultaat allesbehalve bevredigend. „We zijn altijd psychische littekens kunnen ze presentabel maken, Sommigen willen zelfmoord maar we kunnen ze niet nor- plegen", maal maken", zegt Khan. „Er

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7