Bolkestein neemt gas terug Onze Top 5 van deze week. Binnenland Werkloosheid stijgt, vooral in de steden Hangend op de westenwind Geuzenpenning Bolkestein bezorgt Brinkman makkelijke dag Centrum Partij bij collegevorming Zwolle O 99 1.69 DINSDAG 15 MAART 1994 Bemanning duikboot hapt naar lucht den haag Vier opvarenden van de onderzeeër Zwaardvis zijn gistermiddag met ademshalingsproblemen door een helikopter van boord gehaald en ter observatie overgebracht naar een zie kenhuis in Taranto in Italië. Het viertal is buiten levensgevaar. De duikboot voer onder water in de Adriatische Zee toen techni sche problemen ontstonden aan het uitlaatsysteem van de die selmotoren. De onderzeeër stoomt momenteel - aan het water oppervlak - op richting de havenplaats Brindisi, waar de manke menten nader bekeken zullen worden. Acht aanhoudingen visfraude Vlissingen middelburg» Justitie heeft gisteren in Vlissingen en Amemuiden vijf mensen aangehouden wegens fraude bij de Vlissingse visaf- slag, onder wie de directeur en de administrateur. De anderen zijn naar verluidt vishandelaren. In Zeebrugge heeft de Belgische viscontroledienst nog drie mensen opgepakt die bij de zaak be trokken zouden zijn. Het onderzoek begon vier weken geleden met huiszoekingen op vijftien adressen in Zeeland en twee in België. Onder meer het stadhuis van Vlissingen en de vismijn waren indertijd doelwit. Tanker Usselmeer zinkt gedeeltelijk urk» Een tanker geladen met ruim 600 ton stookolie en gasolie is gistermiddag op het IJsselmeer gedeeltelijk gezonken. Het achterschip, waarin zich de machinekamer en de bemannings- verblijven bevinden, is onder water verdwenen. Het schip lekt niet. Volgens de 39-jarige st hipper was het achterschip in enkele seconden onder water verdwenen. Hij vermoedt dat het ongeluk is veroorzaakt door een lekkage in de machinekamer. Het ber gingsbedrijf BTS uit Lelystad is met drie schepen aanwezig bij de tanker, de Lemna uit Dordrecht. De ontluchtingspijpen van het schip zijn in de loop van de avond dichtgelast om te voorkomen dat olie in het water terechtkomt. Uit voorzorg is een oliescherm rond de tanker aangelegd. Rijkswaterstaat coördineert de ber ging- Metalen stripje tegen winkeldiefstal Amsterdam In de strijd tegen winkeldiefstal heeft het internatio nale beveiligingsbedrijf Knogo uit Rijswijk gisteren de Super Strip gepresenteerd. Dit minuscule onzichtbare metalen stripje kan op elk produkt zitten. Loopt een klant zonder te betalen naar buiten, dan gaat een alarm af. Volgens het bedrijf is het vooral heel handig voor moeilijk te beviligen produkten zoals scheennesjes, batterijen, parfums, sigaretten en compactdiscs. Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geas Felle reacties van CDA, PvdA en D66 op uitspraken WD-leider Na felle afwijzende reacties van CDA, PvdA en D66 is WD-leider Bolkestein teruggekomen van zijn harde uit spraak dat Nederland alleen nog asielzoekers uit Europa moet opvangen. CDA-fractieleider Brinkman stelde dat het idee te veel riekt naar een 'Europa voor de blanken'. PvdA-woordvoerder Van Traa reageerde onthutst en D66-fractievoorzitter Van Mierlo noemde een deel van de uitlatingen van Bolkestein 'onaanvaardbaar'. het aantal mensen dat in Ne derland aan de deur klopt, niet te groot wordt. „Maar het kan niet zo zijn dat een christen-de mocraat zegt: U bent weliswaar vervolgd in Afrika, maar u moet daar toch maar blijven.'' De uit latingen van Bolkestein doen Brinkman te veel denken aan: „Laat Europa maar voor de Eu ropeanen zorgen en Afrika voor de Afrikanen". Vice-fractievoorzitter Dijkstal van de WD toonde zich niet onverdeeld gelukkig met de uit spraken van Bolkestein. Hij is het er inhoudelijk wel mee eens en denkt dat dat ook voor de rest van de fractie geldt, maar vindt dat Bolkestein er te vlug mee naar buiten is getreden. „De fractie is nog bezig het na der uit te werken." PvdA-staatssecretaris Kosto van justitie benadrukt dat een deel van de ideeën van Bolke stein al lang kabinetsbeleid zijn. „Het is een combinatie van wat In een reactie zei Bolkestein dat zijn voorstellen 'zeker niet zijn ingegeven door een jacht op de aanhang van de Centrumdemo craten. Als er geen verkiezingen waren geweest, zou ik precies hetzelfde hebben gezegd'. Voor KRO's Brandpunt zei hij zon dagavond letterlijk dat 'Neder land zich moet beperken en de opvangcentra reserveren voor alleen mensen uit de eigen re gio'. Gisteren nuanceerde hij dat en zei dat er in Nederland wel degelijk ruimte moet blijven voor vluchtelingen die niet in de eigen regio kunnen worden op gevangen. CDA en PvdA zijn het wel met Bolkestein eens dat er met de toenemende stroom asielzoe kers sprake is van 'een groot probleem'. Brinkman erkende op een partijbijeenkomst in Scherpenzeel dat het terecht is dat de vraag wordt gesteld of Instroom asielzoekers in Nederland (naar werelddeel) Stand na eerste twee maanden 1994: 9539 (totaal over 1993 kwamen 35399 asielverzoeken binnen) Alil 766 Oren/176 Midden- Oosten x we al doen en van wat niet kan. Bolkestein heeft gezegd dat Eu ropeanen hem nader aan het hart liggen, nou mij ligt ieder een aan het hart die gedwongen is zijn land te ontvluchten." De staatssecretaris merkt op dat iedere echte vluchteling wordt toegelaten ongeacht of hij uit Europa komt of ergens anders vandaan. Het Vluchte lingenverdrag van Genève van 1951 betrof alleen Europa, maar in 1987 is er een protocol van New York gekomen en is het verdrag uitgebreid tot de hele wereld. „Als Bolkestein zijn zin zou krijgen, zouden we dat pro tocol van New York moeten op zeggen. En los van het feit dat ik het een absoluut verwerpelijke gedachte vind. zou dat Neder land isoleren, want Nederland zou het enige land zijn dat dat deed." Voorzitter lan Nico Scholen van Vluchtelingenwerk Neder land vindt dat de uitlatingen van Bolkestein bijdragen tot een 'ernstige sfeerverslechtering' 685 280 101 66 AMERIKA OVERIG bron. rNnntfritmipabt* j rond asielzoekers. „Als Janmaat zoiets zegt, halen de meeste mensen hun schouders op, maar als de voorzitter van de Volkspartij voor - let wel - Vrij- j heid en Democratie dat roept. dat i Het wakkert extreem rechtse gevoelens aan." Voor het overige is Scholten het wel eens met Bolkestein, maar wijst ook hij erop dat de meeste uitlatingen van Bolke stein al beleid zijn. Groter aantal asielzoekers, meer geld nodig De ende asielzoekers gaat dit jaai meer dan een miljard gulden kosten. Het ministerie van WVC had voor dit jaar gerc kend op 35.000 asielzoekers en daarvoor 636 miljoen gul den uitgetrokken. Nu er in de eerste twee maanden al bijna 10.000 asielaanvragen zijn binnengekomen, gaal het ministerie uit van 50.000 asielzoekers dit jaar. Dat kost bij elkaar ruim een miljard gulden. De Centrale Opvang Asiel zoekers (COA) die voor het ministerie van WVC de op vang van asielzoekers regelt, heeit onlangs dan ook twee begrotingen ingediend. Een raat uil van &000 uleizoa kers, de ander van 55.000. Woordvoerder De Ixinge van de COA gaf gisteren toe dat die met hel hoogste aantal de werkelijkheid het dichtst zal benaderen. Het is echter aan het kabi net die begroting te honore ren en extra geld vrij te ma ken. Dat gebeurde vorig jaar overigens ook. Toen werd tot een bijstelling van 410 mil joen naar 775 miljoen gulden besloten, nadat de voortdu rende stijging eerder het to taal van 35.000 dan de begro te 25.000 asielzoekers leek te benaderen. De werkloosheid zal ondanks de economische groei de komende jaren stijgen van bijna acht nu tot ongeveer negen procent (in 1998). Vooral in de grote steden, waar de werkloosheid toch al hoger is, zullen de klappen val len. Dat blijkt uit een prognose van de arbeidsbureaus aan de hand van een nieuw arbeids marktmodel. Bij de cijfers is uitgegaan van het aantal werklozen en is in elk van de 28 regio's gekeken naar het soort bedrijven dat er is ge vestigd en welke groei in die branches wordt verwacht. Flevoland springt er goed uit: daar zal de werkgelegenheid naar verwachting jaarlijks met Kortsluiting vernietigt levenswerk duivenfokker Kampenaar Rozendaal heeft het afgelopen weekeinde zijn levenswerk als fokker van sier- duiven groterfdeels verloren zien gaan. Door brand in het hok zijn 150 dieren van het oud-Hollandse ras de Holle Kropper om het leven geko men. Slechts zeven duiven hebben het overleefd. Kort sluiting is waarschijnlijk de oorzaak van de brand. „Ik besef nauwelijks wat er gebeurd is", zegt Rozendaal, die veertig jaar geleden met het fokken van de holle krop- pers begon. „Het waren echt duiven voor rijkelui. Geen wonder, want het zijn hele bij zondere en dus nogal kostbare beestjes. Ze hebben niet alleen fraaie kleuren, maar ook hun model is afwijkend. Ze hebben een ronde vorm. Kenmerkend is dat ze hun kop tegen de staart gooien", vertelt de ern stig gedupeerde fokker. Rozendaal heeft de afgelo pen decennia een eigen stam opgezet. „Dat is verre van ge makkelijk. Je moet de juiste kleurencombinaties ontwikke len en de goede vormen zien te krijgen. Dat kost veel tijd en geduld", legt hij uit. Rozendaal heeft zoveel succes met zijn fokkersactiviteiten, dat hij die ren levert aan belangstellen den in binnen- en buitenland, jaarlijks zijn dat er tachtig tot honderd.„Ik ben zo'n beetje de hofleverancier van holle krappers geworden", meldt hij niet zonder trots. De brand in het duivenhok heeft enkele tienduizenden guldens schade aangericht. Rozendaal: „Maar veel erger is dat ik mijn eigen stam nage noeg kwijt ben. Als ik helemaal opnieuw moet beginnen, kost het zeker twintig jaar om een eigen stam te fokken. Daarom probeer ik bij mensen aan wie ik in de loop van de jaren heb verkocht, duiven te krijgen om met mijn eigen stam verder te kunnen fokken." In met name de Holle Krop per Vereniging wordt sterk meegeleefd met de Kampe naar „Sommigen die opbel len. zijn zo geëmotioneerd dat ze in huilen uitbarsten", zo er vaart Rozendaal. Kamer kraakt milieubeleid Schijndood voor verzekering den haag» gpd vier procent toenemen. In het westen zal de groei van de werkgelegenheid zeer gering zijn en achterblijven bij de rest van het land. Deze bevindingen zijn afgezet tegen de verwachte toename van het aantal werkzoekenden. Daaruit komt dan naar voren dat de werkloosheid in het wes ten het meest oploopt, in som mige gebieden zelfs met twee tot drie procent. In de rest van het land is geen duidelijk pa troon te ontdekken. In de regio Amsterdam-Zaan streek stijgt de werkloosheid van 12,9 procent naar 15 pro cent in 1998, in Den Haag-Delft van 8,2 naar 9,7 procent en in de Rijnmond van 11,1 naar 12,7 procent. vlaardingen Een beetje beduusd van alle belangstelling heeft de Bosnische arts Ljiljana Maslesa van Artsen zonder Grenzen gisteren de Geuzenpenning van premier Lubbers in ontvangst genomen. De pen ning wordt ieder jaar door de Stichting Geuzenverzet uitgereikt aan mensen of instellingen over de hele wereld die zich verzetten tegen on recht en onderdrukking. Maslesa zorgt ervoor dat de drie ziekenhuizen in Sarajevo via de hulpkonvooien de spullen krijgen die nodig zijn. In noodsituaties springt ze bij als arts. foto anp Het milieubeleid van het kabi net deugt niet. Vooral minister Maij van verkeer is er niet in ge slaagd het autogebruik af te remmen, er gebeurt te weinig om de uitstoot van het broei kasgas kooldioxide (C02) te ver minderen. Aldus gisteren de Tweede Kamer tijdens het de bat over het tweede Nationale Milieubeleidsplan (NMP-2). In NMP-2 staan maatregelen om oude milieudoelstellingen die niet gehaald zijn, alsnog te bereiken. Ondanks de lof die de Kamer had voor aanzienlijke verbeteringen van het milieu op het gebied van afval, industrie en bemesting, laat het plan veel te wensen over. CDA'er Esselink vindt dat de terugdringing van de verzuring dreigt te mislukken door de ongebreidelde groei van het autoverkeer. Met name het vrachtverkeer is rond de eeuwwisseling verviervoudigd. Het beleid van Maij is gericht op een groei van 'slechts' 140 procent. De CDA'er wil dat er hardere maatregelen komen, zodat er in de toekomst minder vrachtauto's komen die boven dien schoner zijn dan de huidi ge. Coalitiegenoot PvdA steunt hem. De Kamer twijfelt of het lukt om de uitstoot van kooldioxide met vijf procent te verlagen. Dat komt omdat benzine en aardgas zo goedkoop zijn. Kooldioxide is mede veroorzaker van het broeikaseffect. Daarbij komt er een soort deken om de aarde die de aardbol langzaam op warmt. Daardoor smelt het ijs op de polen en stijgt de zeespie- gel. PvdA'er Van der Vaart wil dat er een staatscommissie komt die het belastingstelsel 'ver- groent'. Dat betekent dat er be lasting op het gebruik van ener gie en grondstoffen komt. D66 en Groen Links kraakten het milieubeleid. Van Ojik (Groen- Links) vindt dat de milieuzorg geheel ondergeschikt is aan de bergen aan zee» Op het strand van Bergen aan Zee kiest deze Jan van Gent het luchtruim, nadat hij in december onder de olie werd binnengebracht bij het Bergense vogelasiel Damland. Gisteren was de wind, scherpenzeek Elco Brinkman kon in de Parel van Gelder land zijn geluk niet op. Na zijn 'vergissing' met betrekking tot de AOW, had de CDA- lijsttrekker niet anders verwacht dan dat hij ook gisteravond in het fraaie dorpje Scherp enzeel nog eens spitsroeden zou moeten lo pen. Zijn WD-collega Bolkestein stak hem echter de helpende had toe. „Toen ik zondagavond laat alles nog eens door mijn oogharen bekeek, was ik verwon derd. Terwijl ik me nog zat af te vragen of het CDA nu weer een sprankje vertrouwen zou hebben bij de bejaarden, bleek één van mijn collega's gesproken te hebben. En bleek vervolgens hoe snel het gesprek van de dag in de politiek van onderwerp kan veranderen. Eerst was het de AOW, nu is het de immigratie", vertelde Brinkman met nauw verholen tevredenheid in een zaaltje achter de monumentale Hervormde Kerk. Alle heisa in de media over de vermeende suggestie van Bolkestein dat Nederland geen niet-Europese vluchtelingen meer zou moeten opnemen, hadden hem volkomen onverwacht in de luwte gebracht. Opval lend ontspannen had hij dan ook naar de lezing met lichtbeelden (over Scherpenzeel vroeger en nu), die vooraf gingen aan zijn toespraak, zitten luisteren en kijken. Zelfs had hij, die het normaliter niet gepast vindt de Bijbel op te slaan voor de oplossing van een politiek probleem, geboeid geluisterd naar de voordracht van Genesis 13 (over Abraham en Lot) door de voorzitter van de plaatselijke CDA-afdeling. Abraham liet Lot de eerste keus toen het om een vestigingsplaats in het land Kanaan ging. Lot koos toen haastig voor de prachtig ogende streek nabij Sodom en Gomorra. „Welnu, we weten allemaal hoe het daar mee zou aflopen... En we weten ook dat Abraham die een veel minder stuk land kreeg, juist ongelooflijk door God gezegend werd. Alleen met Gods hulp dus kunnen wij de goeie keuze maken", aldus de afdelings- voozitter. Brinkman begreep onmiddellijk welk een kans hem geboden werd. „Uw voorzitter heeft gelijk. Ook in de politiek gaat het om kiezen, om het stellen van prioriteiten", sprak hij met nadruk. Bedoelde hij daarmee dat het CDA gelijk had gehad met de be vriezing? Ja, daar kwam zijn verhaal eigen lijk wel op neer. Het geld dat nodig is voor arnhem» gpd een stevige westenwind, gunstig genoeg om het schoongemaakte dier weer los te laten. foto martijn de jonce i fa- Het Verbond van Verzekeraars vraagt van zijn leden suggesties hoe fraude met begrafenis- en levensverzekeringspolissen kan worden voorkomen. De organi satic vreest dat op grote schaal is gefraudeerd met levensverze keringen. Dit naar aanleiding van de arrestatie onlangs van een Utrechts echtpaar, dat heeft gepoogd met valse documenten zes verzekeringsmaatschappij en voor miljoenen guldens op te lichten. De man van het stel sloot bij diverse maatschappijen levens- en begrafenisverzeke ringen af. Vervolgens liet hij zich met behulp van valse do cumenten (onder meer overlij densverklaringen) dood verkla ren. Daarna claimde zijn vrouw de uitkeringen. Ze hadden 33 verzekeringen afgesloten en een aantal al geïnd. De polissen op hetzelf- het licht i opdracht stonden op r milieleden. r de adres. De fraude kwam aa na een onderzoek in van verzekeraar Proteq malversaties. Vervolgens wer den soortgelijke fraudegevallen aangetoond. Directeur Van Dijk van het onderzoeksbureau denkt dat het nieuws 'als een bom is ingeslagen' bij de verze kcr; „We alle mogelijke vormen van fraude. Met auto's, reisverzekeringen, noem maar op. Maar fraude met leven, daar heeft nog nooit iemand bij stilgestaan" Van Dijk zegt dat er mogelijk veel meer gevallen zijn. „Mis schien is dit uniek, maar dat ligt niet voor de hand. De controle is bij levensverzekeringen nu eenmaal niet zo striktDat is een kwestie van fatsoen." zwolle anpkennende besprekingen over het programma voor het nieu we college. Die gesprekken zijn openbaar en dus voor publiek en pers toegankelijk. De contac ten met CP'86 worden verbro ken zodra die partij zich racis tisch of op andere wijze laak baar gedraagt. CP'86-raadslid Ruitenberg heeft inmiddels de eerste bij eenkomst over de collegevor ming bijgewoond. Morgen is de tweede vergadering. Na de ver kennende gesprekken worden de onderhandelingen achter ge sloten deuren voortgezet tussen de partijen die het met elkaar in principe eens zijn over het be leid van het nieuwe college, De Centrum Partij '86 wordt in Zwolle betrokken bij de college onderhandelingen. De Overijs selse hoofdstad is daarmee de enige gemeente waar extreem rechts niet wordt uitgesloten. De lijsttrekkers van de overige partijen weigerden voor de raadsverkiezingen met CP'86 in debat te gaan, omdat ze vinden dat deze partij verwerpelijke denkbeelden over de maatscha- pij heeft. Die opstelling leidde tot publiciteit ten gunste van de CP'86, reden waarom de overi ge partijen nu een andere hou- rnigauumnao. Besloten is de omstreden par tij uit te nodigen voor de ver- banengroei, moet toch ergens vandaan ko- Maar net als vrijdagavond haastte de lijst trekker zich ook nu eraan toe te voegen dat dit standpunt geenszins tegen de bejaarden gericht was. „De AOW is een basispensioen, een verworven recht. Daar komt het CDA niet aan". Omstandig legde Brinkman uit dat hij nooit iets anders had gewild dan de AOW'ers net zo behandelen als de mensen die nog werken. „Als we dus de belasting verlagen voor de werknemers, in de hoop dat ze daardoor van loonsverhoging afzien, dan moet dat óók gelden voor de bejaar den. Daarom willen we voor iedereen de lastendnik verlagen". Die uitleg ging erin als koek. Heeft het CDA het vertrouwen van de bejaarden her wonnen? Brinkman zelf wilde zover niet gaan. „Zo snel werken die dingen niet. Ik ben al blij als ik duidelijk heb kunnen ma ken dat het CDA bereid is naar de mensen te luisterenBrinkman had gelijk. Zo snel werken die dingen niet. Volgens een NIPO peiling dit weekeinde staat het CDA nog al tijd op negentien zetels verlies. o e Hele asperges, wit, blik 250 gram ,129" Uit onze notenafdeling: Ctl King Size pinda's, gezouten of ongezouten, bakje 275 gram a2F& Ctl Magere vruchtenyoghurt, q i q diverse smaken, pak 1 liter 2FF5 Z.iy 3^2.49 Liga Switch, diverse smaken, doosje Magere varkenslappen, verpakt, kilo 11.60 6.99, 500 gram J25" 3.99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3