Vermoord gezin in Sierra Leone eerder bedreigd 'De communicatierevolutie gaat ons leven veranderen' Angst is een slechte raadgever Feiten &Meningen Angelinos verslinden nieuwe salarisgids DINSDAG 15 MAART 1994 2. OPINIE Het zaterdag in Sierra Leone vermoorde Nederlandse artsengezin Krijn is daar de afgelopen jaren minstens één keer eerder met de dood bedreigd. Van december 1992 tot februari 1993 verbleven Eelco Krijn (38), Karin van Goudoever (36) en hun dochter Zita (3) tijdelijk in Nederland, omdat de situatie rond hun ziekenhuis in Panguma te gevaarlijk werd. Woudhoek in Sc hiedam. De architect heeft ongetwijfeld zijn best gedaan, maar het is net als in al die andere modale nieuwbouw wijken in Nederland niet gelukt om er echt wat van te maken. Maar Woudhoek lijkt in niets op wat tegenwoordig het stempel 'probleemcumulaticgebied' krijgt opge drukt. De koophuizen staan er keurig on derhouden bij, overal staat een auto voor de deur en de blanke huidskleur is soeverein aanwezig. Maar waar in Schiedam de CD het hoogste percentage stemmen in Neder land scoorde, schoot binnen Schiedam Woudhoek boven de andere wijken uit. Vrijdagmiddag in het Haarlemse restau rant Dreefzicht. Hnige honderden bejaarden vliegen columnist Firn I ortuyn figuurlijk naar de strot omdat hij het waagde de ou deren voor te houden dat ze al zodanig van de welvaart hebben geprofiteerd dat ze nu best was kunnen inleveren. Br is volgens Lubbers geld genoeg voor de asielzoekers, zegt een van de aanwezigen, maar blijkbaar niet voor ons bejaarden. Het verbindende element: angst voor de toekomst. In de Rijnmond kwamen er in een jaar tijd bijna 60.000 werklozen bij. Nu heb je nog werk waarmee je je hypotheek, je gefi nancierde auto en je vakantie kunt betalen. Maar blijft dat zo? Nu heb je nog je AOW met geen/een klein/riant aanvullend pen sioen en je kunt er van leven. Maar wat is daar over vijf of tien jaar nog van over? Die angst is een slechte raadgever, zo be wijst de grote winst voor de Centrumdemo craten en de CP'86. Want het zijn niet die asielzoekers die onze welvaart bedreigen, zoals deze partijen beweren, het zijn de we reldwijde economische ontwikkelingen. Maar die ontwikkelingen zijn heel abstract en voltrekken zich bovendien geheel buiten ons om. I let asielzoekersbeleid daarentegen is heel concreet en bovendien hebben we daar grip op. De asielzoekers hebben de pech dat ze meer dan wie of wat ook dat boze buitenland symboliseren. Ze zijn daar mee de perfecte uitlaatklep voor de angst voorde toekomst. Bn bij wie kan die angstige Nederlander verder terecht? Niet bij de bestaande grote partijen. Die brengen zonder uitzondering de boodschap dat we hard moeten aanpak ken en er dan maar het beste van moeten hopen. Ze kunnen gezien de economische ontwikkelingen ook moeilijk anders. Ben partij als de CD heeft daar geen boodschap aan. Geen moeilijke verhalen over econo mie. (iewoon beloven dat de AOW'ers er geld bij krijgen bijvoorbeeld, zonder aan te geven waar dat dan vandaan moet komen. De CD heeft nog wat mee: de stroom asielzoekers geeft echt reële problemen. Al die mensen moeten immers (in elk geval tijdelijk) gehuisvest, gekleed en gevoed wor den. Hike gulden kan maar één keer uitge geven worden, elk huis kan maar één keer bewoond worden. Iedere Nederlander weet dat, maar politiek Den Haag deed lange tijd of dat niet zo was. WD-leider Brits Bolkestein komt hoe dan ook de eer toe dat hij als eerste serieuze po liticus het minderhedenvraagstuk op de agenda heeft gezet. Enigszins weifelend is I de rest gevolgd. Dat heeft geresulteerd in een vloed van wetgeving die voor een eco nomische vluchteling de deur op slot heeft gedraaid. Dat is goed, want alleen zó is het mogelijk een draagvlak te creëren voor de opvang van echte vluchtelingen en ex treem-rechts de wind uit de zeilen te ne- Desondanks neemt de stroom asielzoe kers jaarlijks toe. Hel leeuwedeel is afkom stig uit de hel in Bosnië, maar ook de waan zin in Somalië en de voortdurende terreur in bijvoorbeeld Iran en Irak zorgen daar voor. Bovendien wordt de afstand naar dat sociaal, economisch en politiek zo aantrek kelijke Bort Europa voor steeds grotere groepen échte vluchtelingen steeds makke lijker te overbruggen. Willen we hen helpen, dan zullen we een beetje extra moeten inschikken in onze wel vaartsstaat. Hoe moeizaam dat ook gaat in een land waar dat inschikken hier in een paar jaar tijd van uitzondering tot regel is geworden. Dat is een moeilijke boodschap, zo bewijst ook het succes van de CD, en leent zich daarom allerminst voor politiek opportunisme. Daarom is het zes-puntenplan van Bolke- stein zo jammer. Vijf daarvan zijn al (bijna) officieel beleid, en het enige nieuwe punt was uiterst controversieel: alleen vluchtelin gen opnemen uit Europa, Bosnië dus Op dat punt nam Bolkestein gisteren - gelukkig - gas terug. Blijft de vraag waarom Bolkestein met het 'plan' kwam. Daarvoor lijkt hel nuttig om even terug te keren naar de AOW. De WD- plannen daarmee zijn tol nu toe onderbe licht gebleven, maar pakken nog slechter uit voor de ouderen dan die van CDA en D66. De ouderenbonden kondigden dit weekeinde al aan dat ze na het CDA nu ook WD en D66 onder vuur willen nemen. Dat kan Bolkestein alleen maar verlies opleveren. Geeft hij niet toe, dan kost dat stemmen. Geeft hij evenals Brinkman en Van Mierlo wèl toe, dan slaat hij de finan ciële bodem weg onder het werkgelegen heidsbeleid dat zo centraal staat in het WD-programma 'Nederland moet weer aan de slag'. Verzin eens een list, moet Bolkestein heb ben gedacht. Zo kwam hij al snel op een punt dat de kiezer óók erg na aan het hart ligt en waarop hij zich sterk heeft geprofi leerd: het minderhedenbeleid. Maar gezien het feit dat hij niets nieuws te melden had. wekt zowel de inhoud als tijdstip van pre sentatie de indruk van een politiek oppor tunisme dat iemand van Bolkesteins kaliber onwaardig is. Angst is een slechte raadgever. Dat geldt niet alleen voor CD-stemmers, maar ook voor een politicus die de ouderenbonden op zich af ziet komen. SJ AAK SMAKMAN De afgelopen maanden liep de spanning in het Wcstafrikaanse land opnieuw op. Zater dagochtend om zes uur werd het gezin sa men met een Ierse priester doodgeschoten toen zij per auto het net ontruimde zieken huis ontvluchtten. De Ier, die al vijfentwin tig jaar in Panguma werkte, merkte begin vorige week dat de toestand daar onhoud baar werd en drong er voor het eerst zelf op aan te vluchten. De staf van het ziekenhuis maakte een eva cuatieplan, de patiënten werden versneld ontslagen. De artsen zouden zondag de wijk nemen, maar een dag eerder al werd bij het ziekenhuis geschoten. Th. van Velthoven, voorlichter van de stichting Memisa Medi cus Munclidie de familie Krijn in 1991 naar Sierra Leone uitzond, vermoedt dat de laatste patiënten en het verplegend perso neel daarop het bos invluchtten. Meteen daarna vertrokken ook de buitenlanders. De priester zat in de voorste auto, die meteen bij de ziekenhuispoort onder vuur werd genomen. In de volgauto reed het Ne derlandse gezin, in de derde auto zaten en kele religieuzen. Deze laatsten wisten aan de beschieting te ontkomen. Memisa zal in samenwerking met het mi nisterie van buitenlandse zaken de repa triëring van de lichamen verzorgen en de toedracht van de 'brute, zinloze moord' on derzoeken. Van Velthoven: „Er zijn slechts enkele opties. Misschien waren rebellen uit het nabije buurland Liberia op plunder tocht. Of het ziekenhuis werd door soldaten of rebellen van Sierra Leone onder vuur ge nomen." In het blad Memisa Nieuwsveriel- de het echtpaar Krijn vorig jaar over de er varingen van eind 1992 in het omstreden gebied. Karin van Geldoever: „Veertig kilo meter van het ziekenhuis werden we aange houden door een groep opgefokte en aan geschoten soldaten. Ze sprongen op de au to, richtten hun geweren op ons en eisten ons reservewiel. Eelco probeerde de hoog ste in rang op andere gedachten te brengen. Tegen Eelco zei een militair: Je bent een slechte man. Ik ga je neerschieten. Vervol gens ontgrendelde hij zijn wapen en richtte dat op de voorruit waarachter Zita en ik za ten. Hij schoot in het zand voor Eelco's voe- Uiteindelijk stond het echtpaar het begeer de reservewiel af en wist het er zo levend af te brengen. Het aantal incidenten nam daarna echter snel toe. waarop het gezin hals over kop naar Nederland uitweek. Vorig voorjaar was de situatie nog steeds verward, maar dit weerhield het echtpaar er niet van naar Panguma terug te keren. „Integendeel", zei Krijn in het blad van Me misa. „Ik heb er heel prettig gewerkt." De medewerkers van Memisa in Rotterdam reageerden gisteren aangeslagen op het nieuws over de moordpartij. „Memisa werkt in de regel niet in de frontlinie, wij bouwen in de rustige gebieden aan de gezondheids zorg." Sinds kort krijgen de medewerkers van Me misa volgens Van Velthoven een geweldsin- structie om te leren hoe zij moeten hande len bij toenemend geweld. „De Krijns zijn op eigen inzicht eerder al enkele keren tij delijk naar veiliger streken gevlucht. Alleen op dringend advies van het ministerie van buitenlandse zaken halen wij onze mede werkers terug. Dat gebeurde onlangs met medewerkers in Zaïre, die trouwens zelf de noodzaak van repatriëring niet inzagen." Afhankelijk van de uitkomst van het onder zoek naar de moord beslist Memisa of er opnieuw een arts naar Sierra Leone wordt gestuurd. DEN HAAG PIET ARP CORRESPONDENT Multimiljardair Bill Gates van Microsoft op bezoek bij Nijenrode Hij is 38 jaar en is nu al de machtigste man in de compu terindustrie en de rijkste man van de Verenigde Staten. Wat wil een mens nog meer? Bill Ga tes, mede-oprichter en baas van softwaregigant Microsoft, is ech ter pas tevreden als in elke huis kamer en op elk bureau een PC staat. De multimiljardair van het machtige Microsoft gaat dus nog even door met groeien. William H Gates III doet niet erg zijn best het clichébeeld te doorbreken van de overjarige puber uit Seattle, de briljante whiz kid met de jampot-brille- glazen. De gewijde sfeer in ka: mer dertien van kasteel Nijen rode wordt door gesis verstoord als de Microsoft-baas het ge reed staande wijnglas met cola vult. Dat past niet erg bij het deftige Nijenrode, maar Bill Ga tes heeft het toch al niet zo op universiteiten, hij verveelde zich twintig jaar geleden ook al zo op Harvard, de Amerikaanse elite universiteit. Bovendien, het succesverhaal van Gates moet welhaast ver plichte kost zijn op Nijenrode, waar de managers van morgen worden klaargestoomd. Hij ver telt hoe hij samen met een vriend op zijn achttiende Mi crosoft opricht. Hoe computer gigant IBM hem op zijn 23ste vraagt een besturingssysteem te ontwerpen voor de eerste per sonal computer. Het wordt MS- /DOS en het succesverhaal be gint. Windows komt daar nog eens overheen. Onlangs gevolgd door Windows NT, New Techno logy. „NT wordt goed ontvan- THIE INDEPENDENT Geen ander gespreksonderwerp kan 'i in Los Angeles in zoveel belangstel ling verheugen als iemands salaris. Ze- ker, iedereen praat graag «ver wie wie probeert om te kopen voor een Oscar. Maar, in een metropool die door de ge- chiedenis heen zoveel gelukszoekers heeft getrokken, wil iedereen eigenlijk tar één ding weten: hoeveel verdient u? it is de vraag die tijdens zoveel di- etjes op de loer ligt en die nu wordt beantwoord door een onderzoek naar de salarissen van een dwarsdoorsnede 'an de Angelenos, van studiobazen en neesterchefs tot chauffeurs en dienst - neisjes. De resultaten, verzameld door .os Angeles Magazine, vormen intrige end leesvoer, aJ was het alleen maar >m de enorme tegenstellingen die wor den onthuld. Sommige winnaars in Los Angeles wa- te verwachten: Michael Eisner, hoofd van Walt Disney, voert de lijst van de hoogstbetaalde mensen in beursgenoteerde bedrijven. Vorig jaar erdiende hij 204 miljoen dollar (390 miljoen gulden), bijna geheel toe te schrijven aan de verkoop van 5.4 mil joen aandelen. Hoog in de stratosfeer bevinden zich ook Steven Spielberg, die de afgelopen twee jaar 72 miljoen dollar heeft verdiend, Bill Cosby, met 66 mil joen dollar en als relatieve nieuwko merde schrijver Michael Chrichton (Jurassic Park), met 24 miljoen. Maar de echte verrassingen liggen el ders. Om moeilijk te vatten redenen, zelfs wanneer men de felle slag om de kijkcijfers in aanmerking neemt, verdie nen nieuwslezers van de plaatselijke te levisiestations enorme bedragen tot zo'n 1,3 miljoen dollar met hun sma keloze misdaadverslagen en gekwebbel over de show-biz. Zelfs nog verbijs terender zijn de rijkdommen die over de weermannen van de TV worden uit gestort. Hoewel zij vaak weinig meer te voorspellen hebben dan aanhoudend zonnig weer, zwemmen zij in het geld. Topper is een weerman met 550.000 dollar. Misdaad loont de gemiddelde inbre ker vangt ongeveer 3.000 dollar maar seks is minder voorspelbaar. Het hart van Amerika's miljarden verdienende porno-industrie bevindt zich in de voorsteden van de San Bernandovallei, in noordwest-Los Angeles, epicentrum van de laatste aardbeving. Hoewel top- pornosterren 5.000 dollar kunnen ver dienen met een opwindende scène, krijgt een mislukte Hollywoodacteur slechts 300 tot 400 dollar. Ondanks een recessie in zuidelijk Cali fornia, belonen de rijken zichzelf vol gens het onderzoek met de gebruikelij ke gulheid. Het salaris van een gemid delde bedrijfsdirecteur is de afgelopen vijf jaar met eenderde gestegen tot 770.000 dollar. Dit is niet doorgedrup peld tot de andere helft van Los Ange les, het leger Spaanstalige hulpen in de huishoudingen handarbeiders. Kamer meisjes in een hotel verdienen gemid deld 14.000 dollar per jaar minder dan een kwart van het jaarinkomen van een kelner in Spago's, een van de meest geliefde ontmoetingsplaatsen Holly wood. LOS ANGELES PHIL REEVES VERTALING: LUUTJE gen. Het wordt nog niet direct massaal verkocht, maar dat duurde bij DOS en Windows ook even." Microsoft is de absolute num mer één in software voor de PC. Maar succes is even mooi als vergankelijk. Gates, wiens privé- vermogen wordt geschat op vijf tien miljard gulden: „Elke dag denk ile maken we nog wel de goede keuzes, trekken we nog wel de beste mensen aan, kan dit niet beter, worden we niet te langzaam. Kortom, doen we het nog wel goed? Deze industrie verandert verschrikkelijk snel. Het is heel spannend, daarom werken er ook zoveel leuke en slimme mensen. Maar als je je niet constant verbetert, gaat het mis. Inderdaad, zoals bij IBM. Ze waren de absolute nummer één, verdienden miljarden. Maar ze reageerden niet snel genoeg op nieuwe ontwikkelin gen. Of dat ons ook kan gebeu ren? Nou, wij zijn stukken klei ner. Zelfs nu zijn we nog maar een tiende van IBM. Maar ook wij kunnen foute beslissingen nemen. Microsoft is kwetsbaar, net als andere bedrijven." De concurrenten van Microsoft zullen die laatste uitspraak met hoongelach begroeten. Zij kla gen al jaren dat het bedrijf on gezond veel macht heeft. Mi crosoft heeft een voorsprong, omdat het zowel de program ma's voor het systeem maakt, als de toepassingen erop. Mi crosoft is zo dominant, dat het als eerste van alles over de nieuwste computers van de fa brikanten weet. Van die kennis wordt volop misbruik gemaakt, zeggen de concurrenten. „Ach, ze klagen. Ze klagen al tijd, waarom ook niet", zegt Ga tes geërgerd. „Kijk, wij werden wel eerst belachelijk gemaakt met Windows. Alstublieft, smeekten we bij Word Perfect, het is helemaal niet zo'n idioot systeem als u denkt. Maar ze zeiden nee. Ik bedoel, bedrijven nemen beslissingen en dit is nou eenmaal een riskybusMess. In het Zakendoen heb je zoiets als winst, dat schijnt nodig te zijn. En wij zijn dramatisch veel winstgevender dan onze con currenten. Ze zijn dus gewoon jaloers. Wat wij dan beter doen? Onze produkten. We worden als Microsoft niet gekozen bij ver kiezingen of zo. Onze produk ten worden gewoon meer ge kocht." Microsoft groeit al jaren met tientallen procenten tegelijk. Vorig jaar werd bijna een mil jard dollar verdiend, op een omzet van 3,5 miljard dollar. Maar Microsoft zelf waarschuw de in het jongste jaarverslag dat het met die spectaculaire groei wel eens wat minder kan wor den. „Misschien komt er wel een jaar dat we niet groeien. Of krimpen, wie weet, alles is mogelijk in de ze business. Maar ik denk dat we de komende jaren nog wel zullen groeien. Kijk, iedereen moet zelf weten of ze onze aan delen kopen of niet. Maar het ene bedrijf zet mensen op straat en' u vraagt mij of het achttien, negentien of, God verhoede het, dertien procent meer winst wordt Ja. dat laatste is ook mo gelijk, haha." Gates verwacht voor Microsoft het een en ander van de wonde re wereld van multimedia. Straks moeten de mogelijkhe den van telefoon, televisie en PC samensmelten op de veelbe sproken elektronische snelweg. Dat betekent dat je boodschap pen doet achter de computer, je bankzaken regelt, huiswerk maakt of een reis boekt. Volgens Gates staat er in elke huiskamer- straks een groot scherm en in de andere kamers kleine scher men met toestenborden en printers waarop huisgenoten hun gang gaan. Velen twijfelen - of het allemaal wel zo'n vaart loopt. Zo niet goeroe Gates. Vol gens de Microsoft-baas is de be schaafde wereld al binnen tien jaar aangesloten op de digitale snelweg. „Met Microsoft investeren we nu al jaarlijks honderd miljoen dollar in software voor de elek tronische snelweg. Net als vele andere bedrijven overigens. Ik ben er gek op, echt. Het kan vroeger of later zijn, maar er komt een communicatie-revo lutie die ons leven gaat veran deren. Daar geloof ik in." Over multimedia gesproken, wat is volgens Gates eigenlijk de toekomst voor CD-I, de interact tieve CD van Philips? „CD-I, be;" staat dat dan nog? Dat was ik helemaal vergeten. Niemand zit op een apparaat te wachten." BREUKELEN WILCO DEKKER Leone

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2