CDA verbaasd over onderzoek flitstrein Forse groei winst Borsumij Wehry VERBIJS EREND FNV raadpleegt leden over 'vierdaagse' bij Heineken Krankzinnig dat put misschien weer dicht gaat Randstad misbruik van meisjes Acht jaar cel wegens doodslag Vijf jaar geëist wegens Contract afvalverwerking regio Lubbers komt naar universiteit Leiden J6 DINSDAG 15 MAART 1994 'Kans op tweede Opdracht Gedeputeerde Staten met instemming begroet Advocaat-generaal mr. R. Behling heeft gisteren voor het ge rechtshof in Amsterdam vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 53-jarige Alkmaarder wegens ontucht en incest met zijn stiefdochter, een buurmeisje en minstens vijf pleegkinderen. Be hling had graag een zwaardere straf geëist, maar moest rekening houden met het feit dat de zaak lang is blijven liggen bij de rechtbank in Alkmaar. „Wat hij die kinderen heeft aangedaan, is met geen pen te be schrijven", aldus de advocaat-generaal, die zich daarbij vooral baseerde op een brief in het dossier, geschreven door een van de slachtoffers. De inmiddels volwassen vrouw schreef 25 kantjes met daarin een weergave van de gevolgen van de jarenlange, zeer frequente incest. ,,Ik ben beroofd van mijn eergevoel, mijn jeugd en mijn eigen ouders", aldus de vrouw. De Alkmaarder werd in 1992 tot vijfjaar veroordeeld. De offi cier van justitie ging in hoger betoep, evenals de veroordeelde. De verdachte, die alle feiten heeft bekend, voorziet zijn onder gang in de gevangenis en wil zijn incestdadertherapie onge stoord voortzetten. „Dat doet hij dan maar in de gevangenis", reageerde Behling. „Hij moet nu de prijs betalen. Hij zoekt het Het misbruik speelde zich af tussen 1981 en 1990. De man vergreep zich niet alleen aan zijn dochter, maar ook aan een buurmeisje en aan vijf meisjes die hem in pleegzorg waren toe vertrouwd. Een aantal van hen was uit huis geplaatst in verband met seksueel misbruik door hun eigen vader. Hofvoorzitter mr. Torrenga nam het de verdachte kwalijk dat hij pleegkinderen is blijven opnemen terwijl hij wist dat hij zijn lustgevoelens niet kon onderdrukken. ,,U hebt uzelf welbewust als kat op het spek gebonden aldus Torrenga. Het hof doet uitspraak op 28 maart. Het Haagse handelshuis Borsumij Wehry heeft de netto winst over 1993 met 32,2 pro cent vergroot. Het resultaat steeg van 35,4 miljoen in 1992 tot 46,8 miljoen in het afgelo pen boekjaar. De omzet nam toe met 13,8 procent tot ƒ2,02 miljard. Rekening gehouden met desinvesteringen in 1993 verkocht Borsumij Wehry 3,9 procent meer dan het jaar er voor. Borsumij heeft twee vesti gingen in Roelofarendsveen en wil in ieder geval een van de twee, Borsumij Textiles, sluiten. De activiteiten daarvan worden ondergebracht bij een Duitse vestiging. Verrassend zijn Borsumij Wehry's plannen om hun doch teronderneming Ceteco op nieuw naar de beurs te brengen. Daarbij wil de Haagse onderne ming wel een controlerend be lang houden. Verrassend, om dat Borsumij Ceteco (gespecialiseerd in detailhandel in duurzame consumptiegoede ren in Latijns-Amerika) nog maar kort geleden eind 1992 in zijn geheel had ingelijfd. Een belang van 51 procent ver grootte Borsumij toen versneld tot 100. Verkoper was het Rot terdamse transport- en opslag- Van Ommeren. Ceteco nteel 3.500 werkne mers en is goed voor een omzet van zo'n ƒ350 miljoen, zei be stuursvoorzitter J. Noordam gis teren desgevraagd. Borsumij Wehry zal nieuwe aandelen Ceteco uitgeven, die samen een belang van 30 pro cent van het uitstaande aande lenkapitaal van Ceteco na de emissie vertegenwoordigen. De voorwaarden van de aandelen- uitgifte presenteert Borsumij in het tweede kwartaal van dit jaar. Borsumij zal de aandeelhou ders op de aanstaande aandeel houdersvergadering (28 april) ook nog eens verrassen met een aandelensplitsing in een ver houding van 1:5. Het aandeel sloot gisteren op de Amster damse effectenbeurs 6,80 ster ker op 160,80. Over het afgelopen boekjaar levert het aandeel volgens voor stel van de directie van Borsumij Wehry de aandeel houders 4,40 contant aan divi dend op, een gulden meer dan de 3,40 over 1992. Ook mogen aandeelhouders kiezen voor een uitkering in aandelen. Bij een uitkering van 4,40 per aandeel besteedt Borsumij 40 procent van zijn behaalde resul taat aan winstuitkering. De winst per aandeel steeg de winst van 8,44 tot 11,05. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 34-jarige man uit die plaats wegens doodslag tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Die straf was con form de eis van de officier van justitie. De Amsterdammer sloeg vorig jaar juni een 23-jari ge plaatsgenoot dood omdat het slachtoffer niet in staat was geleend geld terug te betalen. In plaats van 25.000 gulden had de man slechts 2.500 gulden bij zich. De verdachte hield het dode lichaam weken in zijn woning verborgen totdat, na klachten van de buren vanwege een groot aantal vliegen, de politie het lijk op 19 juni vond. De rechtbank achtte noodweer niet aannemelijk omdat de man pas in een latere verklaring met het verhaal op de proppen kwam dat het slachtoffer een vuurwa pen bij zich had. Aangezien uit psychiatrisch onderzoek is ge bleken dat kans op herhaling bestaat en de man als zeer ge welddadig bekend staat, besloot de rechtbank tot de veroorde lingvan acht jaar. De Zuidhollandse fractievoorzitters van CDA en Groen- Links zijn verbaasd over de onderzoeksopdracht die de provincie Zuid-Holland aan TNO heeft verstrekt. TNO moet de gevolgen van een nieuw tracé voor de flitstrein onderzoeken. „Verbaasd maar wel verheugd. Dit had al leen veel eerder moeten worden gedaan aldus CDA'er Heijkoop. De opdracht om de gevolgen van het nieuwe tracé te onder zoeken is dus gegeven zonder dat daarover met alle politieke partijen is gepraat. Heijkoop en C. van Laar van Groen Links hebben beiden al eerder aange drongen op onderzoek naar de gevolgen van deze lijn „Dan hadden we al veel eerder duide lijk kunnen maken hoe groot de kwalijke effecten van dit tracé door het Groene Hart zijn. Nu verzamelen we argumenten om een genomen besluit te kunnen aanvechten", aldus Van Laar. Provinciale Staten hebben al tijd gezegd met alle mogelijke middelen een kabinetsbesluit te zullen aanvechten. „Zo'n on derzoek kan daar bij van dienst zijn." Gedeputeerde T. lansen van verkeer en vervoer heeft nooit ruimte willen geven voor ande re opties. Tot het moment dat de ministers Alders (milieu) en Maij-Weggen (verkeer) en staatssecretaris Gabor het ak koord sloten over aanleg door het Groene Hart. hield lansen onverkort vast aan de oude lijn. Nu het kabinetsbesluit in een andere richting lijkt te gaan, heeft Jansen opdracht gegeven tot onderzoek. Daarmee gaat Zuid-Holland niet overstag: de provincie blijft strijden tegen de aantasting van het Groene I lart. Ook het gewest Haaglanden blijft tegenstander van een nieuwe spoorlijn. i va- Bijlmerramp 'had maatschappelijk verantwoord' aan- Amsterdam bill meyer jzen 1 ge- ..Het kabinet vindt het risico dat deze nog eens zo'n groep mensen in g ik de Bijlmermeer ten gevolge van at ik een vliegramp omkomt maat- poe- schappelijk verantwoord." On- iten. gelukkiger had de Schiphol-bij- irief: eenkomst in het kerkgebouw zo 'De Nieuwe Wereld' in de Bijl- •rlijk mermeer niet van start kunnen n en gaan. Hoon en spot viel de pro- ïl' in jectleiders Teders en Paar ten ver- deel. Zij vertelden de waarheid nt u en dat werd hen niet in dank af- dat genomen. De angst in de Bijl- ge- mer voor herhaling van de i zal ramp zit er goed in. De bijeenkomst in de Bijlmer een vvas een zeer bijzondere in de met reeks van tien. De vertegen dien woordigers van het Project /oor Mainport en Milieu Schiphol ires- (PMMS) memoreerden de erkt ramp. Zeiden begrip te hebben op voor de machteloosheid en icht. angstgevoelens van mensen, ogte Maar toen de projectleider zich den. liet ontvallen dat de kans op een /oor tweede ramp volgens de bere keningen zo gering is dat zij maatschappelijk aanvaardbaar ber, .is, kwam het de rest van de den. avond niet meer goed tussen hem en de zaal. De ramp met de El Al-Boeing is door veel inwoners van de Bijlmer nog steeds niet verwerkt. Tijdens de inspraakbijeenkomst gisteravond was veel informatiemateriaal beschikbaar. foto united photos de boer/rob Hendriks Het provinciaal afvalverwer kingsbedrijf Proav neemt de ko mende vijftien jaar de complete afhandeling van het huisvuil in de Leidse regio op zich. Daartoe hebben het samenwerkingsver band Gevulei en de Proav van daag een contract getekend. Voordeel van het contract is dat de kosten van vuilverwerking gedurende langere tijd vast ko men te liggen. Daarmee kan ook een einde komen aan de reeks verhogingen van het reini gingsrecht dat burgers betalen voor de vuilverwerking. De nu gesloten overeenkomst voorziet in de vérwerking van maximaal 1000.000 ton afval per jaar. Dit jaar produceert de Gevulei naar verwachting 60.000 ton 'restafval' en 10.000 ton composteerbaar groente-, fruit- en tuinafval. De Gevulei heeft met verschillende gega digden overhandigd voordat het contract aan het Proav werd ge gund. Dat bleek met zijn prijs lager te zitten dan onder andere de Afvalverwerking Rijnmond (AVR). Het contract voorziet er in dat het Proav het restafval voor maximaal 240 gulden per ton afvoert en verwerkt. Ook over de manier van verwerking zijn afspraken gemaakt. Zo mag het vuil bijvoorbeeld niet naar Polen worden afgevoerd, terwijl de overeenkomst wordt herzien als de scheidings- en vergis- tingsinstallatie in Leiden in ge bruik wordt genomen. Woordvoerder F. Delemarre van de Gevulei voegt daaraan toe dat de beste manier om de verwerkingskosten te beperken nog altijd het verminderen van de hoeveelheid afval en het scheiden ervan is. ZOETERWOUDE RUDOLF KLEUN De eis van de Industriebond FNV om een vierdaagse werk week in te voeren bij Heineken lijkt na drie vergeefse onder handelingsronden te wankelen. Er is twijfel over de bereidheid van de leden om actie te voeren voor een vierdaagse. Ditv twijfel is opgekomen na dat de concernraad, samenge steld uit kaderleden van deze bond bij de Heineken-bedrijven in Bunnik, Den Bosch en Zoe- terwoude, verdeeld bleek te zijn over het doorzetten van de eis. Deze en volgende week gaat de bond daarom de leden raadple gen. „Voordat het zover is moet je zorgvuldig afwegen voor welk pakket je ruzie gaat maken", zegt FNV-onderhandelaar E. Schellenberg. De bond gaat de leden nu vragen of al dan niet via acties de vierdaagse moet worden af gedwongen of dat er een ander onderhandelingspakket op tafel moet worden gelegd. In de praktijk komt dat laatste neer op looneisen. De Industriebond had voor de vierdaagse de loon ruimte voor de komende twee jaar willen gebruiken. Maar daarvoor actievoeren, betekent in feite staken om ge durende twee jaar géén loons verhoging te krijgen. Lang niet alle werknemers van het con cern, dat tot de best draaiende van Nederland hoort, lijken daartoe bereid te zijn. Het is niet onwaarschijnlijk dat zij de opnieuw gegroeide winst liever letterlijk willen verzilveren. Op de achtergrond speelt mee dat er nog maar een paar maanden geleden afspraken zijn gemaakt dat er de komende vier jaar geen ontslagen vallen bij Heineken. Dat is gebeurd in samenhang met de reorganisa tie die het brouwersconcern nu doorvoert onder het motto 'Mensen maken Heineken'. Het gevolg van die afspraken zou zijn dat de werknemers zich re delijk veilig voelen waar het gaat om hun baan. Staken voor een vierdaagse werkweek bete kent actievoeren voor werk voor nieuwkomers. En tot acties met als inzet werkgelegenheid wordt over het algemeen sneller beslo ten als er een directe dreiging is. Hoewel hij inmiddels drie po gingen heeft gedaan om de vier daagse op de onderhandelings tafel te krijgen is Schellenberg niet teleurgesteld over de hou ding van zijn achterban. Over de verdeeldheid binnen zijn concernraad zegt hij „Ze had den ook gelijk voor een ander pakket kunnen kiezen, maar dat hebben ze niet gedaan." Grote interesse voor resten kasteel van de Heren van Amstel LEIDEN» Premier Lubbers geeft op 23 maart een gastcolle ge aan de Rijksuniversiteit leiden. De minister president spreekt over openbare financiën en economie. Elk jaar komt een belangrijke spreker als afsluiting van de collegecyclus een gastcollege houden. Na afloop mogen studenten vragen stel len. Het gastcollege vindt plaats in het Groot Au ditorium in het Academiegebouw, Rapenburg 73. De aanvang is om 15.15 uur. „Ik vermoed dat we vandaag wel tienduizend toeschouwers hebben gehad", zegt de Amster damse gemeentevoorlichter Ge rard van der Voort op de rand van een bouwput aan de Nieu- wezijds Kolk in het centrum van Amsterdam. Enkele meters la ger liggen de fundamenten van wat ooit het dertiende-eeuwse kasteel van de Heren van Am- stel moet zijn geweest. „Ik geniet van al deze belang stelling". vertelt Van der Voort. „De open dag blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien, en ik voel me eigenlijk een beetje de boeman wanneer straks om vier uur de poort dicht moet. Som mige mensen kwamen zelfs al met bloemen voor de archeolo gen langs en dan merk je pas goed wat deze vondst allemaal heeft losgemaakt." Op gympies, laarzen en zelfs op hoge hakken schuifelen de .bezoekers langs de modderige bouwput. Over één ding zijn ze het allemaal eens: dit stukje Amsterdamse geschiedenis moet bewaard blijven. Opnieuw speelt de gemeentevoorlichter de rol van boeman. „Mensen, ik ben het met u eens dat het krankzinnig is dat de put mis schien weer dicht gaat. We kun nen alleen niet alles wat we in de bodem vinden bewaren. De betrokkenen zijn nu aan het overleggen wat de mogelijkhe den zijn om het vroegere kas teel blijvend zichtbaar te hou- men met haar vader speciaal voor de open dag vanuit Alk maar naar de hoofdstad geko men en daarvan heeft ze geen spijt. „Deze vondst interesseert me wel, omdat ik zelf lid ben van een werkgroep Archeologie in Heiloo. la, mij lijkt het ook wel wat om daar beneden in de bagger te ploeteren, lammer dat ik alleen vandaag maar mag kij ken." „Gii zuil terstont dit slot van alle kanten zien beladdren", schreef Vondel in zijn Gijs- brecht van Aemstel, zich waar schijnlijk niet realiserend dat die voorspelling ook in 1994 nog eens bewaarheid zou wor den. Terwijl één van de archeo logen via een ladder afdaalt, kijkt een klein meisje bezorgd toe. „Ie kijkt wel uit, hè", waar schuwt ze de man vanaf haar positie achter een dranghek. Intussen stromen grote aan tallen belangstellenden het bouwterrein aan de Nieuwe zijds Kolk binnen, terwijl het al tegen vieren loopt. De gemeen tevoorlichter is imiddels door zijn voorraad van twee dozen informatie-stencils heen en wat hem betreft moet het rond dit tijdstip een keer welletjes zijn. Terwijl een filmer nog het per fecte shot probeert te maken, loopt Van der Voort op de poli tie af en geeft hij aan dat het terrein nu moet worden afgeslo ten voor nieuwe bezoekers. ,,Ah, we kunnen toch nog wel even openblijven?", vraagt één van de werkers. Weer is Van der Voort de boeman. den, maar dat kost geld. veel geld!" Eén van de plannen om het monument voor het nageslacht te bewaren, bestaat uit het inte greren van de restanten van het kasteel in de nieuw te bouwen parkeergarage. Omstanders vin den dat dat toch wel het minste is wat zou moeten gebeuren. Emke van Berkel (23) is die mening ook toegedaan. Ze is sa- 18 kleuren 2 .o„,99 JL 'Domesblouses' de Bijenkorf „Jammer dat ik alleen vandaag maar mag kijken."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17