Oud-wethouder Veldstra en de belangenverstrengeling Horecabeletd: met kippen op stok Bomers op afschuwelijke manier onderuitgehaald Wanbeleid in kraamzorg is al jaren aan de gang Jaag niet op politici, maar jaag ze op richting kiezers Schrijvende Lezers Haaranalyse Hoogste recht is onrecht DINSDAG 15 MAART 1994 16 Dl Met deze brief wil ik graag mijn ongenoegen uiten ten aanzien van het horecabeleid in Leiden. I-en onderwerp waarover al veel is gediscussieerd, zowel op bet landelijke- als gemeentelijke vlak. was daai de actie 'schuimkraag' of 'dienblad' om de bescheiden zwartwerker het leven zuur te maken (er werd terloops even voorbijgegaan aan het functioneren van de Nederlandse maatschappij bij de gratie van de zgn. 'grijze eco nomie'). Daarna kregen we het slui- liilgSlijdenbeleid m.b.l. onze plaatselijke horecagelegenhe den. waarbij driftig met gele en rode kaarten werd gesmeten door plichtsbetrachtende amb tenaren van de afdeling bijzon dere wetten. Maar er werd in elk geval nog een heuse democrati sche enquête in het strijdperk geworpen om er achter te ko men hoe de 'gemiddelde Leide- naar' dacht over al dan geen vrije sluitingstijden. Verheugd werd van gemeen tewege gedacht: ha, fijn, nu hebben we ze in de tang. Maar nee hoor, de feestvreugde werd nog eens verhoogd door weer een nieuw plan (weliswaar uil- gaande van landelijk beleid), maar zo mogelijk nog effectie ver. Met magische woord 'milieu' werd herontdekt en daarom nu de beuk erin tegen geluidsoverlast, veroorzaakt door de cafés en hun klandizie. Onder meer houdt dat in dat er geen live-muzick (althans elektrisch versterkt) geprodu ceerd mag worden, tenzij de hierbij belanghebbende horeca- eigenaren hun panden zo goed als geluidsdicht maken. Dit heeft in elk geval twee nare ge volgen. De. toch al kansarme, jongeren verliezen hun uitlaat klep als muzikant, even afge zien van hel feit of ze daar nu aan verdienen of niet. De hore- ca-exploitant krijgt minder klandizie en dus minder inkom sten. Noodzakelijkerwijs zullen de prijzen van de consumpties omhoog moeten, waardoor er nóg minder klanten verschij nen. De kroegeigenaren worden gedwongen vermogens te inves teren om aan de anti-herrie ei sen te voldoen (isoleren, dubbel glas aanbrengen, voorportalen maken), terwijl veel van hen zich al twintig jaar of langer, een beroerte werken om de zaak draaiende te houden. Ondertussen lopen de milieu ambtenaren met geobsedeerde blik de stad rond, de ogen ge fixeerd op hun decibellenmeter om te kijken wie ze nu weer eens een oor aan kunnen naai en. Stoffige robots die zich ge riefelijk verschuilen achtèr hel motto: Ja hoor eens, wij heb ben dat beleid ook niet bedacht, we moeten het alleen maar uit voeren." En zeker geen tegen gas geven aan je superieuren omdat je het eigenlijk ook een beetje flauwekul vindt, anders kan je baantje wel eens op de tocht komen te staan... Concluderend: een pilsje gaat straks naar 5,00 en dan kun nen ze allemaal de tent wel slui ten want dan komt er niemand meer. Gaan we allemaal lekker thuis - al dan niet alleen - ge zellig een biertje drinken. Nu is Leiden, althans naar mijn persoonlijke mening al een vrij dooie stad en dan heb ik het echt niet alleen over cafébe zoek, maar nog even en we wo nen heerlijk rustig tussen de vergrijsde populatie in een po tentieel mausoleum, geheten Leiden. Leve de VW. dan heb ben we in nog het idee dat we in onze eigen stad op vakantie zijn. Voor de gemeenteraad heb ik maar gestemd op lijst 7 (LWG- /Groen), die tot mijn verdriet slechts één zetel krijgt, i.p.v. de negentien die ze verdienen (een béétje overdrijven mag toch wel?). Maar ja, er wordt geregeld gepropageerd dat je als lid van een minderheidsgroepering vooral, maar niet te veel, je mond eens moet opentrekken. Gemeente Leiden, ga vooral door zo hier in de stad, dan is er straks helemaal niets meer te beleven, althans qua uitgaan in het horecacircuit en kunnen we fijn met de kippen op stok en 's morgens gezond weer op. J. Schrijver, Leiden. Het artikel op de voorpagina^ van het Leidsch Dagblad van dinsdag 1 maart brengt mij tot een korte reactie. Uw redacteur, de heer Klopper, schrijft daarin naar aanleiding van uitlatingen van mij in hel tijdschrift voor D66 raads- en statenpolitiek Voor de D'Raad". Het voert mij te ver op elk detail van het m.i. tendentieuze artikel in te gaan - tenslotte is dat artikel zijn en mede uw verantwoordelijkheid -, maar op één passage wil ik toch reageren. Het woord „wanbeleid" komt in mijn uitlatingen niet voor: noch in relatie tot de gemeente in het algemeen, noch in relatie tot de afdeling groen van de ge meente. Het citaat over het risi co van belangenverstrengeling is op zich wel juist, doch de De Haarlemse commissie, de diverse priesters en dekens, zo ook nog anderen binnen het bisdom Haarlem, en mogelijk ook daarbuiten, kunnen weer tevreden zijn over hun activitei ten en laffe opstelling t.a.v. het beleid van mgr. H. Bomers. Ze hebben het voor elkaar gekre gen, om via de media deze hoogwaardigheidsbekleder van de R.K. Kerk op een liefdeloze- en onchristelijke manier te be naderen en te kleineren. Wie zijn ze? De mensen die volgens de constituties- en de creten van het 2de Vaticaanse oecumenisch concilie; de 'plicht' hebben, om mensen in contact te brengen met de waarheid van het evangelie, en niet hun eigen wijsheid, maar het woord van God dienen te onderwijzen!? (Hfdst. 2, blz. 363, Decreet Presbyterorum-ordi- nis). Opnieuw blijkt de geest van de secularisering verwe reldlijking) sterker, dan de geest van God s gebod en waarheid. Wat een harde, onbarmhartige houding, ja onchristelijke aan pak, van de hiervoor verant woordelijke figuren. De hardheid van hun kant wordt hier tentoongesteld en men draait tevens 'een waas voor de ogen' van veel goedwil lende gelovigen. Ze willen doen voorkomen alsof alléén zij het weten, en het beste met de mensen voor hebben. Echter, niet de mens(en) maar God is nog steeds de maat van alle din gen! Mgr. Bomers is zoveel als mogelijk tegemoet gekomen aan de hierboven genoemde commissie. Als dank hoort hij dat hij kan opstappen! Op een afschuwelijke manier is deze bisschop onderuit gehaald! Men 'eist' zijn aftreden, zoals men 2000 jaar geleden 'eiste' dat contekst waarin de heer Klop per het plaatst is onjuist. Met het geciteerde heb ik alleen maar beoogd aan te geven, dat m.i. de schijn van belangenver strengeling voorkomen moet worden en dat dat een taak is van het politieke bestuur. Ik hecht eraan te benadruk ken, dat ik geenszins de bedoe ling heb gehad om te zeggen, dat er daadwerkelijk belangen verstrengeling heeft plaatsge had, noch dat er verkeerde din gen zijn gebeurd. Ik zou het op prijs stellen als u bovenstaande tekst zou willen opnemen als ingezonden brief. J.F.W. Veldstra-van Donk Leiderdorp. Naschrift redactie: in haar brief schrijft oud-wethouder Christus aan het kruis moest hangen! Wat een onkunde, wat een onvermogen wordt hier geëtaleerd door ambtgenoten van de bisschop. Het lijkt er op dat slechts 'eigenbelang' en niet het belang van 'de boodschap' van de kerk telt. Ter bezinning is hier het bij belwoord, het meest treffend Veldstra dat zij in het bewuste artikel slechts zou hebben ge wezen op het risico van belan genverstrengeling. In het arti kel zegt zij in antwoord op een vraag dat zij integer heeft ge handeld. De suggestie dat zij persoonlijk voordeel zou heb ben gehad bij de aankoop van haar eigen huis, wijst zij ver ontwaardigd van de hand. En dan noemt ze een voorbeeld waarbij de bestuurlijke integri teit wel in het geding is. Citaat: „Het heeft mij altijd verbaasd dat bij ons de ambtelijke chef 'groen' zelf een plantenbedrijf heeft. Hij levert letterlijk plan ten aan de gemeente. Kenne lijk vonden voriges colleges dit geen probleem, want zij gaven toestemming hiervoor. Ik had en heb daar wel problemen Geen begrip 'l Tijdelijk woonde ik bij mijn va- B der in. doch mijn vader over leed in februari 1993. Ik had II toen nog het recht om geduren de een half jaar in de huurwo- V ning te verblijven. Van huisves ting kreeg ik een éénmalig aan- aa/ bod, maar ik moest dit afwijzen omdat ik hoorde dat er veel ge- ..E luidsoverlast bestond in deze nc woning. Kort daarop kreeg ik de een brief van huisvesting, dat ik ee de ouderlijke woning zo spoe- sc dig mogelijk moest verlaten, ge Letterlijk stond er in deze brief: ee ,,lk verzoek u de woning zo 'D spoedig mogelijk, doch uiterlijk m 01-09-1993 leeg op te leveren en ga de sleutels bij wbv 'Ons Doel' in je< te leveren. Indien u aan dit ver- de zoek geen gevolg geeft, dient u er er rekening mee te houden dat ge de genoemde woning van ge- m meentewege op uw kosten zal ra worden ontruimd." Het is toch werkelijk een w< schande, hoe huisvesting met re zijn burgers omgaat. Bovendien wi verbleef ik in een kliniek voor M psychische klachten. De depres- (P sie die ernstig werd versterkt ra door deze brief, bracht me op vc de rand van m'n draagkracht, ar Huisvesting was op de hoogte Mj van de problemen die speelden. IR Er was geen enkel begrip voor tv mijn situatie. ke G.J. Weber, is, Leiden. a\ h( Vanuit het oogpunt van alge mene volksgezondheid zijn der gelijke bepalingen uiteraard veel belangrijker dan 'kunstjes' zoals het op andere wijze vast stellen of iemand 'gebruikt', laat *- staan om er discussies tussen geschiedkundigen mee op te lossen. A. Loncq de long, arts voor biologische geneeswij- Leiden. In het Leidsch Dagblad van 1 maart was te lezen dat „onlangs in Groot Brittanië het eerste commerciële haardiagnose cen trum van Europa werd ge opend". Kennelijk moet wat van ver komt erg lekker zijn want anders had u ook kunnen mel den dat in (ons eigen) Utrecht als sedert 1984 haaranalyses worden uitgevoerd door het Eu ropees Lab. voor Nutriënten. Aldaar heeft men zich voor alsnog toegelegd op de bepaling van diverse voor het lichaam es sentiële mineralen, sporenele menten en 'belastende', als ver gif werkende stoffen zoals kwik, cadmium en lood. Zeker nu de invloed van ver vuiling vanuit het ons omrin gende milieu steeds sterker wordt en er gelukkig eens wat meer aandacht aan wordt be steed, verdienen bepalingen die een direct verband tussen wel zijn en milieu kunnen aantonen een veel grotere belangstelling! PHOTOS DE BOER lijkt me: „Oordeelt niet i opdat ge zelf r zult worden" (Matth. 7:1). Moge God licht geven in de diepe duisternis van het bisdom Haarlem. H. Brocard, Stichting R.K. Belangen, Leiden. Naar aanleiding van: 'Strijd centrum te veel kraamver- om cliënten in kraamzorg' het zorgsters en leerling kraam- volgende. Ik ben 25 jaar direc- verzorgsters in dienst, die trice van een kraamcentrum daarom niet het aantal ge- duur pand dat door het kraamcentrum is gerestau reerd, terwijl er kantoorruimte genoeg in aanbod was. Dit geweest en van 1973 tot 1980 schatte werkdagen maken, van het pas opgerichte Kraam- Maar er is vooral een veel te centrum 'Rijn en Vliet'. Het grote staf. die bijna alle zaken pand is met duur geleend geld veel te luxueus ingericht. Het wanbeleid is al jaren aan de belangrijkste voor ieder bedrijf afgestoten heeft aan anderen, dat deskundige arbeid aan- zodat ze met van alles bezig biedt is: werk zo goed en zo zijn, behalve met 'de kraam- veel mogelijk en blijf vooral ter zorg', zake! Al jaren neemt het kraam- Zij zijn gehuisvest in een gang. Dus nogmaals: „Werk zo goed en zo veel mogelijk en blijf ter zake. C. Buysman, Leiden. Schamen over stemgedrag Met tranen in de ogen las ik in de krant dat in 'mijn' wijk. de Stevenshof, de CD en CP'86 haast de meeste stemmen van heel Leiden hadden gekregen. Waar is de verdraagzaamheid? Ik ben nog jong, maar weet dat we de rijkdom die we hier hebben moeten delpn met mensep die echt niet voor hun lol naar dit land komen. Wat zeg je? Veel buitenlanders in de WAO en WW? Ze hebben toch zeker ook premies afgedragen en hebben hier recht op. Leidenaren, laat in mei et ander slemgedrag zien, ande schaam ik me diep een ech Leidenaar te zijn! Naar aanleiding van het stuk op de voorpagina van hel Leidsch Dagblad d.d. 1 maart jl„ waarin een Leidse dierenarts veroor deeld werd wegens vermeende belediging van een parkeer wachtster (het toe bedelen van een dikke kont) onderstaand ujn e ring. Lettyv Woedend ben ik! Enkele we ken geleden parkeerde ik op de Garenmarkt om wat bood schappen te doen. Geen klein geld ter beschikking liep ik een winkel in om te wisselen. Doch ter bleef even in auto wachten. Op het moment dat ik aan het wisselen was, kwam een par keerwachtster op mijn auto af. Toen mijn dochter haar vertelde dat ik aan het wisselen was zei ze met een sarcastische blik in haar ogen: „Ia, die smoes ken ik al, niets mee te maken, ik ga lékker een bonnetje schrijven". Inmiddels arriveerde ik met gepast geld en probeerde haar uit te leggen dat ik nu een bon netje ging kopen. Met een nog steeds sarcastische glimlach bleef ze doorschrijven en was niet aanspreekbaar. Voordat ze klaar was met schrijven ben ik regelrecht en woedend naar het bureau parkeerpolitie gereden en deed mijn verhaal aan de dienstdoende chef. Deze zei mij dat er een uitspraak van de Ho ge Raad was met gepast par- keergeld van huis te gaan en al le smoezen had hij al gehoord, hier kon ik het mee doen! Het devies van de Leidse par keerwachters is blijkbaar: het hoogste recht is onrecht! Ik kan mij de frustratie van de dieren arts heel goed indenken. FOTO LOEK ZUIJDERDUIN Op je kop krijgen en doorgaan De Leidse wethouder Walen kamp CDA (voor de verkiezin gen): „Als de kiezer zegt: het is waardeloos wat jullie gedaan hebben, dan stemmen ze ons Walenkamp (na 3 zetels ver lies): „Ik zal het nooit en nooit anders aanpakken. Ik laat mij niet leiden door de waan van de dag." PvdA na 3 zetels verlies: „Dit ligt niet aan ons. maar aan de landelijke politiek!" Verder gaat alles gewoon door. Het is toch een onbegrij pelijke zaak. Zo op je kop krij gen en nog jezelf en iedereen voor de gek houden. Het heeft toch met besturen en democra tie niets te maken. Gewoon af treden is een normale reactie. Hierbij wil ik reageren op hel pandemonium dat zich afspeelt op het politieke toneel en waar van de kranten weer bol staan. Het is waar, de politiek heeft van de kiezers een brevet van onvermogen gekregen dat er niet om liegt; in ieder geval met een groter bereik als die kort zichtige paniekvoetballers die de AOW-bal in eigen doel willen terug koppen, ooit kunnen be seffen. De koppen in de krant kun nen bijna niet groter: Afstand kiezer tot politiek nog nooit zo groot! Leuk bedacht, maar on mogelijk. De politiek ziet de kie zer helemaal niet staan, dus kan er ook geen afstand zijn. De po litiek is als een ster aan de he mel, schitterend maar je moet er verstand van hebben om hem te vinden. Kijk eens mee om, jaren ze ventig, miljarden worden in noodlijdende industrieën ge pompt, maar de politiek heeft geen middelen om er enige kontrole op uit te oefenen, weg poen en weg industrie. Nog maals jaren zeventig: D66 mee regeren, ja graag. O.K. maar dan Den Uyl als super minister met een potje van ...tig miljard voor 25.000 zg. arbeidsplaatsen! En dacht u dat de kiezer blij was ...toch niet hè? Weg poen, weg D66, weg moeite. Gaan we langzaam de jaren tachtig in: operatie WAO, begin jaren zeventig als een stroompje begonnen is dan al aangegroeid tot een onhoudbare vloedgolf van in de WAO gemanipuleerde werknemers, iedereen doet er aan mee en schijnbaar kan het ook nog steeds betaald worden. Slochteren soms? Triestig voor de probleemgevallen ook! Maar toch klinkt hier en daar een kreetje, men ziet zelfs kans om de getallen zodanig te verande ren dat er opeens veel minder aan de hand is; kijk, het kost nog evenveel, maar je slaapt wat rustiger. Handige jongens (en meiden)...die politici! Toch weer hetzelfde liedje: weg poen, weg arbeidskrachten. Moet ik verder gaan? Bestek 81..., veiligheid op straat..., uit keringsfraude..., bezuinigen met de kaasschaaf of met de Vest zak-broekzak methode..., cel lentekort.... En al die tijd inte resseerde het de politici geen mallemoer dat er ook nog kie zers waren! Burgers van dit land, die je kan aanspreken op hun medeverantwoordelijkheid, al zullen ze daar niet al te licht vaardig meer toe bereid zijn: het volk heeft gesproken, in niet mis te verstane bewoordingen. Als je wat doet, politicus, zorg dan dat je weet wat je doet en controleer wat je doet! Dan krijg je mijn vertrouwen terug! Deze verkiezing leverde geen win naars. al denken sommigen van wel, maar dat zal wel van je re actie afhangen. De kranten kun nen daar een bijdrage aan leve ren als ze niet achter iedere bal in dit paniekerige spel aanren nen, de krant moet vol, maar als we economisch al te sterk ach teruitgaan heb ik straks als ik er de meeste tijd voor heb geen poen meer om de krant te beta len. Geen poen meer, geen krant meer... daar baal ik van, maar daar zou de krant toch ook van moeten balen.„of niet soms? Dus, dames en heren van de pers: jaag niet op de politici..., maar jaag ze op! Naar de kiezers terug; leer ze weer verantwoor ding af te leggen zodat we ze niet meer ter verantwoording hoeven te roepen. Bouw mee aan dit land! E. Pompe, Katwijk. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubli ceerd? Brieven worden in het al gemeen in deze krant on dertekend met naam, en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. J m Het horecabeleid in Leiden wekt het nodige ongenoegen op. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16