Zoeterwoude verder met oude college 'We hebben allemaal zitten slapen' Een dichtgeplakte voorruit als straf Leerling-agent wil weer bij Wassenaarse politie werken Regio Progressief Warmond blijft oppositiepartij Zegelverkopers geweerd uit nieuw postkantooor 'Programma belangrijker dan personen' STRESS STRESS DINSDAG 15 MAART 1994 Geld weg uit restaurant leiderdorp» Een geldkistje met 1325 gulden is gistermiddagge- stolen uit een Chinees restaurant aan de I loofdstraat in Leider dorp. I let kistje stond achter de balie. Volgens het meisje dat achter de balie stond, zijn de vermoedelijke daders drie man nen, die iets hestelden. Hen van hen hield het meisje een tijdje aan de praat. I let kistje werd later leeg teruggevonden aan de Berkenkade. Gestolen auto terecht leiderdorp» Een gestolen auto is gisteren toevallig bij de recht matige eigenaar terechtgekomen. De wagen, die was gestolen aan de Brunelkamp in Leiderdorp, werd teruggevonden op de parkeerplaats van het zelfbedieningsrestaurant aan de Persant Snoepweg in I .eiderdorp. Dit restaurant is van de eigenaar van de auto. Uit de wagen zijn een gereedschapskist en een boor machine gestolen. C-- -■ v.v - Zoeterwoudse raadsleden zien afkeuring grondverkoop over het hoofd zoeterwoude brenda filippo vervolg voorpagina De Zoeterwoudse politici heb ben massaal over het hoofd ge zien dat het raadsbesluit over de grondverkoop aan burge meester Houdijk is afgekeurd. Al in november meldde het col lege van B en W op een lijst van ingekomen stukken dat er een brief van de provincie was bin nengekomen. Als ze hoort dat de verkoop nog lang niet is af gerond, reageert CDA'er J. Ber- kouwer stomverbaasd. ,,Ik weet niet wat ik hoor. Ik had het idee dat alles al was afgehandeld." De verkoop van de grond aan Houdijk zorgde voor nogal wat opwinding in de gemeente. Er werd gesuggereerd dat Houdijk en zijn buurman te weinig zou den betalen voor de grond. Ook in de gemeenteraad leverde de verkoop de nodige discussies op. Vrijwel alle raadsleden dachten dat de zaak was afge rond. En erkennen dat ze niet goed hebben opgelet. ,,Ja, dit is een fout van de raad", aldus fractievoorzitster Berkouwer. ,,We hebben alle maal zitten slapen. Maar dat moet je zien tegen de achter grond dat wij nog steeds vinden dat er een goed besluit is geno men. Het CDA dacht en denkt dat er geen reden is voor al die Ook WD'er H. van der Kooi staat het schaamrood op de ka ken. ,,Wat moet ik zeggen? Ik reken dit mezelf sterk aan. luist omdat de WD de prijs veel te laag vond. De aankondiging van die brief van de provincie moet er tussendoor zijn geslipt." Als enige van de fractievoor zitters weet W. Ooijendijk (PZ) wel van het taxatierapport. Via de eigen wethouder A. Ringers- ma was de partij op de hoogte van de stand van zaken, aldus Ooijendijk. „Er is weinig ver schil tussen de prijs waarmee wij akkoord gingen en het be drag dat de taxateur noemt. Het verschil ligt eerder in de hon derden dan in de duizenden guldens. Als raadslid kan ik daarmee leven." Ooijendijk er kent zonder meer dat er 'bij de verkoop fouten zijn gemaakt'. „Juist omdat er sprake was van een belangenverstrengeling hadden we vooraf moeten aan dringen op een onafhankelijke prijsbepaling," meent Ooijen dijk. Wethouder R. Hogenelst (CDA) zegt dat zowel hij als Rin- gersma hun eigen partijen heb ben 'bijgepraat'. WD'er Van der Kooi kijkt hiervan op. Veront waardigd: „Als de andere partij en wel van het rapport afwisten, is dat verre van fatsoenlijk. Het mag er niets toe doen of een partij wel of niet in het college zit." Maar CDA'er Berkouwer kan zich ook 'niet herinneren' dat ze ooit op de hoogte is ge steld. ,,Ik weet zeker dat ik nooit iets op papier heb gezien. En ik kan me niet herinneren dat Ho genelst tussentijds nog wat heeft gezegd." Houdijk heeft geen commen taar op de gang van zaken. „Ik stel me hier als particulier op. niet als burgemeester. Ik wacht de verdere procedure af." Ook zijn buurman D. Kolff is nog geen eigenaar van de grond. De gemeente wil de verkoop van beide stukken land in één keer regelen. „In december vertelde Hogenelst me dat het nog wel even kon duren. Sindsdien heb ik er niets meer van gehoord. Ja, ik wil de grond nog graag heb ben mits de prijs niet te gek wordt", aldus Kolff. Kunstwerken in Morsebel oegstgeest De Oegstgeesfer nieuwbouwwijk de Morsebel krijgt twee kunstwerken, Ilet college heeft twee kunstenaars opdracht gegeven met ideeën te komen voor de kunstwerken die de wijk moeten verfraaien. Ze komen te staan in het Mien Ruysdaalpark aan het begin van de wijk en aan de overkant van de Haarlem mertrekvaart, in het verlengde van een zogenoemde promenade In de wijk. PZ en CDA zetten samenwerking voort Progressief Zoeterwoude en het CDA zetten hun samen werking voort in een nieuw college. Samen met de WD onderhandelden de twee afgelopen nacht tot in de kleine uurtjes over de vorming van het nieuwe gemeentebe stuur. Al begin volgende week verwacht CDA-lijsttrekker I'. van Son een volledig uitgewerkt collegeprogramma. Over de aandachtspunten wil de CDA'er nog niets kwijt. zoeterwoude brenda filippo Dat CDA en PZ (elk vijf zetels) toch samen doorgaan, komt voor de WD als een onplezieri ge verrassing, aldus fractievoor zitter H. van de Kooi. „Deze keer zaten we programmatisch veel dichter bij PZ. Er waren nog wat onduidelijkheden, maar we waren in goed gesprek. Het CDA onderbrak de onder handelingen echter en maakte hekend dat de partij alleen ver der wil met PZ. Toe tie WD de weg naar afgesloten", licht Va toe. De WD-voorr drukt wel dat het goede harmonie' is PZ-lijsttrekker A. meldt dat er inderdaad 'positie ve gesprekken zijn gevoerd met de WD'. „Maar onze inzet was toch voortzetting van de huidi ge coalitie." Dat gastheer CDA vanaf het begin van de onder handelingen met beide partijen wilde pralen, wekte wel wat be vreemding bij PZ, geeft Ringers- ma toe. „Toch stond PZ programma tisch beduidend dichter bij het CDA dan de WD. Bovendien heeft het CDA de samenwerking iet college der Kooi an bena- overleg 'in erlopen. Ringersma Het nieuwste bock van Nederlands bekendste anti- vcrouderings- spccialist, de Lcidse arts- bioloog prof. dr. J.G. Defares. met PZ in de afgelopen periode als bijzonder goed ervaren", concludeert CDA'er Van Son achteraf. De WD is 'teleurgesteld'. „Ja, natuurlijk, we zijn van twee naar drie zetels gegaan. De kie zer heeft toch een duidelijk sig naal voor verandering gegeven. Maar goed, we kunnen onze rol in de oppositie wat harder ma ken. Hoewel je natuurlijk niets moet overschatten want je hebt wel tien zetels tegenover je. Groot voordeel is wel dat we nu zelfstandig moties in kunnen dienen en geen stem meer no dig hebben van een andere par tij", meldt Van der Kooi. In het nieuwe gemeentebe stuur geen nieuwe gezichten. Ringersma en CDA'er R. Hoge nelst blijven wethouder. Aan de inhoud van de takenpakketten wordt 'nauwelijks' gesleuteld, aldus Ringersma. Volgens de PZ-voorman zal het collegeprogramma er 'min der nauwkeurig dan voorheen' uitzien. „Zodat er volop ruimte blijft voor zoveel mogelijk in spraak voor de burger. De fi nanciële situatie van de ge meente baart zorgen. Het Rijk schuift steeds meer taken af naar de gemeenten, maar knijpt tegelijkertijd de geldkraan af." CDA'er Van Son en partijgenoot G. van der Hulst schrijven sa men met J. Stuijt en A. de Lange (PZ) het collegeprogramma. Progressief Warmond (PW) is gisteravond uit de college-on derhandelingen gestapt. Het vertrek van de linkse partij kwam niet als een verrassing, omdat op de avond van de ge meenteraadsverkiezingen al bleek dat het CDA en de WD hun samenwerking willen voortzetten. PW'er G. Slingerland probeer de de andere partijen nog te verleiden om samen 'een zo breed mogelijk draagvlak' te vinden, waardoor een college programma 'gesteund door de drie fracties' zou ontstaan. „Wij hebben de inzet en een grote bereidheid om zo'n werkpro gramma tot stand te laten ko men". aldus Slingerland. Zijn pleidooi mocht echter niet baten. De christen-demo craten en de liberalen erkenden wel dat zo'n breed draagvlak het ideaal was, maar bij die uit spraak bleef het. „De mogelijk heden om tot een gezamelijk programma te komen blijft ste ken bij het accommodatie- vraagstuk", wees C. Saris (WD) op het grootste struikelblok. PW vindt dat de sporthal een goed kopere sportzaal moet worden, omdat de gemeentelijke finan ciën steeds penibeler worden. „Het heeft een bepaalde vorm aangenomen waarvan ik me niet kan voorstellen dat we dat loslaten. Daar is een botsing te verwachten met Progressief Warmond", aldus Saris. CDA'er en onderhandelings leider J. Wassenaar gaf direct al aan dat hij alleen heil ziet in een voortgezette samenwerking met de VVD. „67 procent van de kie zers staat achter het te voeren beleid." Hij werd daarin ge steund door de toekomstige fractievoorzitter C. van Rees, een nieuwkomer in de CDA- fractie. „We willen een zo breed mogelijk draagvlak, belangrijkste is en daarbij past zeker niet een verandering van coalitiepart- PW stapte daarop zonder veel drama van de onderhandelings tafel. „We merken dat onze drie-partijen-aanpak niet haal baar is en u kiest voor die twee derde meerderheid", aldus Slin gerland. Het CDA en de WD zetten de onderhandelingen op vrijdag 18 maart voort. Vanaf 20.30 uur praten zij dan over het collegeprogramma. Om van de parkeerproblemen rond de kerk af te zijn, plaatste de gemeente Leiderdorp onlangs grote betonnen bollen op de stoep. De ruimte er tussen is alleen zo groot dat er gemakkelijk een auto tussen past. foto holvast/marklamers Leiderdorpers in actie tegen foutparkeerders bij Menswordingskerk Comité zomerzegels met handen in het haar leiderdorp roy klopper De lieve vrede tussen de katholieke kerk Menswording aan het Leiderdorpse Heel- blaadjespad en de omwonenden is flink verstoord. Buren ergeren zich groen en geel aan het parkeergedrag van kerkgangers. De pastoor vindt dat ze 'een tikkeltje overdrij ven'. In elk geval kan elke fout-parkeerder tegenwoordig rekenen op een dichtgeplakte voorruit. Voor de kerk op de hoek van het Heel- blaadjespad en de Gallaslaan is een lus aan gelegd. Die dient als aanvoer-route voor trouwstoeten en begrafenissen. Parochia nen gebruiken het straatje echter veelvuldig als parkeerplaats. Tot grote ergernis van en kele omwonenden aan de Lisdoddekreek. „Dat straatje grenst aan onze tuinen en wij zitten in de stank. Verder zijn er 's avonds veel bijeenkomsten en dan schijnen ze met groot licht in onze huiskamers", aldus woordvoerder H. van Dijk van de bewoners. Pastoor J. Olsthoorn van de Menswor ding-parochie kent de klachten. Hij heeft zijn parochianen al enkele malen opgeroe pen om elders te parkeren. „Maar het is nou eenmaal niet verboden, dus voorkom het maar eens." Olsthoorn vindt de klach ten wel een beetje overtrokken. „Er staan niet meer dan drie auto's en dan maximaal twee keer per week. Ach, als je je éénmaal gaat ergeren zie je natuurlijk alles." De bewoners beweren veel vaker hinder te hebben, hoewel ze weten dat de pastoor zijn best heeft gedaan de overlast tijdens de diensten terug te dringen. Van Dijk: „Maar in het gebouw worden ook cursussen en vergaderingen gehouden. Daar heeft Olst hoorn geen invloed op." Ze hebben inmiddels naar drastischer middelen gegrepen. Afgelopen zondag plakten ze stickers op de voorruiten van fout geparkeerde wagens met het opschrift 'Hier niet parkeren.' Dit leidde na afloop van de dienst tot verhitte discussies tussen bewoners en autobezitters, die uitleg kwa men vragen. „We moeten toch wat, de poli tie grijpt ook r verklaart Van Dijk de Een telefoontje naar de politie leert dat dit verhaal klopt. Hoewel zowel pastoor als buren zich herinneren dat de afgelopen malen verscheidene malen agenten ter plaatse zijn geweest, kan een voorlichter slechts één aantekening in het politierap port vinden. „Zie je wel, ze besteden er ge woon geen aandacht aan", aldus bewoner Van Dijk. De gemeente heeft inmiddels wel wat ge daan. Na correspondentie met verscheide ne omwonenden zijn een paar weken gele den grote betonnen bollen op de stoep ge plaatst. Die moeten het parkeren onmoge lijk maken, maar ze staan zo ver uit elkaar dat auto's er gemakkelijk tussen kunnen. En daar wordt dan ook veelvuldig gebruik van gemaakt, zo heeft de buurt gemeld aan de gemeente. Die heeft inmiddels beloofd dat tussen de bollen ook nog een boom wordt geplant. „We hopen dat het daarmee echt is afgelopen." oegstgeest liesbeth buitink De verkopers van kinder- en zo- merpostzegels in Oegstgeest zijn niet meer welkom in het postkantoor aan de Lange Voort. Dat pand wordt vanaf april verbouwd tot een modern postkantoor, waarin een groot winkelgedeelte komt. „We heb ben landelijk afgesproken dat er in zulke postkantoren geen postzegels meer verkocht kun nen worden door het comité kinder- en zomerzegels", aldus PTT-woordvoerder V. Huisman. „Dat zou zoiets zijn als een kaasstalletje in de Albert Heyn." Het Oegstgeester comité zit vlak voor de actie voor zomer zegels met de handen in het haar. „We zijn veertig jaar te gast geweest in het postkantoor, eerst aan het Wilhelminapark en nu aan de Lange Voort. Maar nu mag het niet meer", zegt woordvoerster C. van Rhee. „En dat terwijl generaties mensen gewend zijn om in het postkan toor dergelijke zegels te kopen." Het comité is nu naarstig op zoek naar andere plaatsen om de zegelstand neer te zetten, want de verkoop van zomerze gels begint op 26 april. „We zoeken twee of drie lokaties, want bijvoorbeeld de Albert Heyn, de Rabobank of het ge meentelijk dienstencentrum zijn niet dagelijks beschikbaar. Ik ga maar eens met winkeliers verenigingen bellen." Van Rhee is boos dat de PTT niet eerder de verbouwings plannen heeft aangekondigd. „Dan hadden we het in decem ber tegen onze vaste filatelisten kunnen zeggen, zodat ze zegels bij ons konden reserveren. Die mensen kunnen we nu niet meer achterhalen." BurgerBelangen Leiderdorp begrijpt kritiek op 'heulenmet WD en CDA Voorschotenaren in de rij voor 'Palet-woning' leiderdorp roy klopper I lij heeft begrip voor de kritiek op zijn partij. Maar meent wel dat het gemopper te vroeg komt. „De mensen moeten ons beoordelen op het collegepro gramma. Als dat klaar en open baar is, zal duidelijk worden dal BurgerBelangen wel degelijk haar invloed heeft gebruikt om een stempel te drukken op het beleid." Aanstaand wethouder A. van Dijk van BurgerBelangen weet inmiddels wat het is om in de schijnwerpers te staan. Nadat afgelopen weekeinde bekend was geworden dat zijn partij in zee gaat met CDA, WD en PvdA, kwam hij onder vuur te liggen. Teleurgestelde Leiderdorpers belden de lijsttrekker thuis met de vraag 'hoe-ie dat nou kan doen', de Stichting Leefbaar Leiderdorp stuurde een woe dende brief en op de lokale ra dio en in deze krant werd malse kritiek geleverd. Van Dijk zou zijn huid niet duur genoeg heb ben verkocht. De BBL zou kie zersbedrog plegen door zaken te doen met de wethouders die ze de afgelopen maanden te vuur en te zwaard heeft bestre den. Dat is heulen met de vij and, zo luidt de teneur. Van Dijk kent de reacties en kan ze zich indenken. Hij erkent dat hij andere partijen niet heeft gepolst om de terugkeer van de huidige wethouders onmogelijk te maken. „Dat was inderdaad mogelijk geweest als we een pact hadden gesloten met de D66, PvdA, en Groen Links. Een raadsmeerderheid had hun te rugkeer kunnen tegenhouden. Maar we hebben het er niet over gehad, daar moet ik heel eerlijk in zijn." De aanstaande wethouder re aliseert zich dat dit vreemd overkomt, gezien de kruistocht die zijn partij voerde tegen het nog zittende college. „Maar we vinden het programma belang rijker dan de personen. Ons is gebleken dat de gevestigde par tijen zijn geschrokken van het BBL-succes. De relatie burger- bestuur wordt in het nieuwe college een veel belangrijker on derwerp. Ook de PvdA maakt zich daar uiterst sterk voor. Dat is toch van meer betekenis dan de vraag wie de poppetjes zijn." In elk geval is BBL blij met haar plekje in het college. „Met samenwerking bouw je iets op en met oorlog breek je alleen af. Daarom kiezen we voor mee doen in plaats van oppositie voeren." Van Dijk schetst verder dat hij hechtte aan snelle duide lijkheid. „Natuurlijk hadden we moeilijker kunnen doen. Maar dan was een patstelling ont staan. Groen Links roept vraag tekens op bij vooral CDA en WD, D66 kan niet meer door de bocht met PvdA en CDA. Dus is dit zo'n gekke oplossing nog niet." De eerste paal voor de 31 een gezinswoningen op het terrein van de voormalige basisschool Het Palet in de Voorschotense Vlietwijk gaat eind deze maand de grond in. Op een kleine aan passing van het riool na (ter hoogte van het Jan van Goyen- plantsoen), is het terrein van Het Palet geschikt voor bebou wing. Voor de woningen komen alleen inwoners van Voorscho ten in aanmerking, die een goedkope huurwoning achterla ten. Met deze maatregel wil de gemeente de doorstroming te bevorderen. De animo voor de twee types huizen op de bouw locatie van Het Palet was over weldigend. Een loting moest uitsluitsel geven. Voor de der tien woningen zonder eenmali ge bijdrage waren 81 gegadig den, voor de achttien vrije-sec- tor-woningen met eenmalige bijdrage kwamen 113 Voorscho- t aanmerking. Aspirant naar rechter om ontslag ongedaan te maken De nieuwe wethouder van Leiderdorp A. van Dijk van BBL: „Met sa menwerking bouw je iets op en met oorlog breek je alleen af. Daarom kiezen we voor meedoen in plaats van oppositie voeren." foto henk bouwman Een 24-jarige oud-leerling van de Wassenaarse gemeentepoli tie heeft gisteren voor de Haag se rechtbank geëist dat zijn ont slag ongedaan gemaakt wordt. De man nam op 16 september vorig jaar zelf ontslag nadat hij betrapt was op een foute decla- De Wassenaarse korpschef J. Schipper stelde hem toen voor de keus tussen zelf ontslag ne men of oneervol ontslag uit de politiedienst. Ondanks een hem aangeboden bedenktijd onder tekende de aspirant de ontslag brief. De volgende ochtend kwam hij binnen de bedenktijd op zijn beslissing terug en be sloot geen ontslag te nemen. De gemeente Wassenaar kwam echter niet meer op haar beslis sing terug omdat het ontslag al door burgemeester Schouten was geaccepteerd. Een aspirant bij de politie heeft een aanstelling voor drie jaar. Binnen deze periode moet hij zijn opleiding tot politie agent afronden. De Wassenaar se korpschef stond echter op het standpunt dat de 24-jarige niet meer gehandhaafd kon worden omdat zijn integriteit als politieman was aangetast. Be aspirant declareerde een dure zonnebril, die tijdens de diensturen in zijn uniform be schadigd zou zijn geraakt. Om zijn declaratie te ondersteunen moest hij over een aankoopbon beschikken. Aangezien de aspi rant de bon niet meer had, haalde hij in de winkel een nieuwe nota. Omdat het bedrag op deze nieuwe nota niet over eenstemde met zijn eerder in gediende declaratieformulier, veranderde hij het bedrag. „Plichtsverzuim, dat een forse duw rechtvaardigt", oordeelde rechter mr. H.C. Naves van de sector bestuursrecht, „maar waarom houdt de gemeente Wassenaar zo krampachtig vast aan ontslag?" Volgens de ge meente zijn in het verleden in soortgelijke gevallen eveneens agenten ontslagen. „Het is een consequente gedragslijn", aldus de gemeente. Bovendien zou de adspirant belang hebben bi; eervol ontslag op eigen verzoek. Hij zou dan gemakkelijker werk kunnen krijgen bij een ander korps. Rechter Naves maakt volgen de week bekend of de Wasse naarse politie de aspirant terug in dienst moet nemen. ZONDER Nieuw onderzoek toont aan, dat stress de mens veel sneller oud maakt. Stress (werk, relatie) verhoogt de bloeddruk, verzwakt het afweerstelsel, veroorzaakt hartklachten en kwalen, verergert de ontwik keling van aderverkalking en leidt tot geestelijk en lichame lijk vitaliteitsverlies. In dit boek, dat als een medische thriller leest, wordt indringend ingegaan op de vraag: "Hoe leef ik met stress?" Een schat aan bio-medische in formatie wordt gepresenteerd, zoals: de schadelijkheid van zgn. rustigmakers en slaappillen - "brain machines" - het loskomen van ego-gericht zijn - anti-stress muziek - bio- veijongingsmethodcn en pre paraten tegen stress. U kunt dit boek (256 blz.), zonder verdere kosten, thuis ontvangen door overmaking van f 34,50 op postgiro 33.66.852 of op bankrekening 69.82.11.650 van bv Parmalux te Amsterdam (tel.:020-615.62.62). Ook verkrijgbaar in de bock handel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14