Rijnland nog maanden in - noodgebouw Bedrijvenbeurs uit slop gehaald Museumboerderij krijgt nieuwe expositieruimte 'SCUM? Dat is m'n leven en m'n trots' Leiden Regio Nieuwe sporthal kost Warmond drie miljoen sr fï - DINSDAG 15 MAART 1994 13 Geen twee CDA-wethouders f- valkenburg» Voor het eerst in zestien jaar levert het CDA in Val kenburg slechts een van de twee wethouders voor het college. Verkiezingswinnaar A. de Vries mag namens GPV/RPF het pluche bekleden. De huidige CDA-wethouder H. van der Nagel behoudt zijn functie. Racistische leuzen in Katwijk katwijk Aan het Westpad en de Voorstraat in Katwijk is in het afgelopen weekeinde een groot aantal racistische leuzen op mu ren gekalkt. Wie daarvoor verantwoordelijk is, is nog onbekend. De leuzen - waar onder 'Auslander raus', 'Turken dood' en 'Stem CD' - zijn direct verwijderd. LEIDEN HANS KOENEKOOP De beurs uit het slop halen. Dat beoogt Leidenaar Jan van der Klugt junior. Namens het orga nisatiebureau Business to Busi ness maakt hij de komende we ken promotie voor de Bedrijven Kontakt Beurs (BKB), die de af gelopen vier jaar afwezig bleef in de Groenoordhallen. Van der Klugt wil op woensdag 20 en donderdag 21 april tenminste 120 ondernemers uit de Leidse regio op de beurs. ,,Een mailing is tegenwoordig niet meer voldoende. Zo'n uit nodiging komt binnen met de dagelijkse kilo's post en valt dus niet op. Ondernemers krijg je pas enthousiast door een praat je met ze te maken", weet Van der Klugt, die dit jaar ook de sponsoring regelde van het Key- town Jazzfestival in Leiden. In 1990 gaven de Groenoord hallen een troosteloze aanblik. De aanwezige ondernemers moesten elkaar met een zaklan taarn zoeken. Besloten werd het jaar daarop de beurs niet meer te houden. Nu, vier jaar later, waagt een ander organisatiebu reau toch een nieuwe poging. Van der Klugt: „Juist in een tijd van economische recessie is het belangrijk dat zakenlieden met elkaar in contact komen. Pro motie is vaak het eerste waarop een bedrijf bezuinigt. Dan is zo'n beurs een hele goedkope manier om zaken te doen met elkaar. Dat hoeft niet meteen wat op te leveren, het is meer een investering voor de toe komst." Om zoveel mogelijk van de 14.000 uitgenodigde onderne mers naar het tweedaagse eve nement te lokken, heeft de or ganisatie wat aardigheden in het programma gestopt. Zo kunnen ondernemers verfris sende ideeën kwijt bij de Natio nale Ideeënlijn. die present zal zijn op de BKB. „Zij zorgen er voor dat de ideeën bij het juiste bedijf terecht komen. En moge lijk wordt het idee daadwerke lijk uitgevoerd. In elk geval krij gen de drie beste ideeën een prijs." Voorts /.ii voor hel vermaak van de bezoekende onderne mers een zogeheten golfafslag worden aangelegd, waarop kan worden 'geput'. De Leidse fysio therapeut Peter Visser doel al lerlei gezondheidstestjes. Ter rassen. kofTiecorners en een 'happy hour' moeten de juiste sfeer scheppen voor de zakelijke onderonsjes. I)e Bedrijven Kontakt Beurs wordt woensdag 20 en donder dag 21 april gehouden in de Groenoordhallen van 11.00 lol 22.00 uur. Ondernemers die interesse hebben voor de beurs kunnen telefonisch contact opnemen met Business to Business: 071-250500. Herstel afgebrande centrale kost tonnen q De Stichting Thuiszorg Groot Rijnland moet zich nog I maanden behelpen met het noodlokaal aan de Berken- 5 kade in Leiderdorp. Zolang duurt het voordat de uitleen- 1 centrale aan de Burggravenlaan in Leiden, die door brand werd verwoest, weer is hersteld. De kosten daar van bedragen enkele honderdduizenden guldens, schat woordvoerder Breedveld de schade in. De klanten, die een beroep op artikelen van de stichting doen, hoeft N Rijnland niet teleur te stellen. leiden daphne lammers Het onderkomen aan de Burg gravenlaan werd drie weken ge leden in brand gestoken. Het -* grootste deel van het gebouw it was niet meer te gebruiken, waaronder het magazijn waar de verpleegartikelen voor de uitleencentrale waren opgesla gen. Alleen de bovenverdieping j, werd niet door het vuur aange- -J tast. Hierdoor kan het consulta- tiebureau wel op dezelfde plaats Ml zijn werk doen. L_ De stichting heeft vervangen- vr de spullen voor alles wat is ver- 20 brand, tijdelijk weggehaald bij 60 magazijnen uit de regio. De stichting is nu bezig met de ver- w6 vanging van de verpleegartike- len. „Het duurt allemaal vrij lang, dat klopt. Maar voordat al les is schoongemaakt, wegge- gooid en geïnventariseerd ben je al Anel weken verder", zegt Breeav'ëfd. De klanten van de stichting hébben over het algemeen be grip voor de situatie. „Het is heel vervelend dat onze leden 42 32 wat verder moeten reizen. De Burggravenlaan is natuurlijk een vrij centraal punt. Maar tot nu toe horen we geen klachten. De mensen hebben geen begrip voor de vandalen die dit hebben aangericht." Het is de stichting nog steeds niet duidelijk waarom de brand is aangestoken. Ze vermoedt dat de vandalen uit woede de brand hebben gesticht, omdat in het pand niets waardevols te halen viel. Het is niet de eerste keer dat in één van de magazij nen is ingebroken. „Wat ze bij ons komen halen is mij een compleet raadsel. We hebben echt helemaal nilcs. Voor het geld hoeven ze het ze ker niet doen. De overheid be taalt ons. De laatste tijd wordt er in Leiden echter steeds vaker ingebroken. Dat is heel opval lend." De uitleencentrale is voorlo pig gevestigd aan de Berkenka de 7 in Leiderdorp. Openingstij den zijn van maandag tot en met vrijdag van 9.30-17 uur en zatérdag van 15-17 uur. j warmond liesbeth buitink .0 Warmond moet een sporthal a 1 krijgen waarin alle sportvereni- o gingen onderdak kunnen vin- 11 den. Volgens het college zou de 0 bouw van een sportzaal beteke- o nen dat twintig procent van de 9 sporters zijn heil buiten War- mond moet zoeken, i'o Het college legt volgende i.o week het rapport 'Warmond sportief en cultureel onderdak' o schappelijk welzijn. Daaruit >o blijkt dat de bouw van de hal in Endepoel III 2,5 tot 3 miljoen gulden kost. Daardoor zou er u zo'n vijf miljoen gulden over blijven voor het sociaal-cultu- [q reel centrum, dat op de plaats o van het Trefpunt aan de Heren- o weg moet komen. Het college wil de plannen voor de sporthal en het sociaal- cultureel centrum wel splitsen. De hal kan het heste tegelijker tijd met de woningen in Ende poel III worden gebouwd. Bo vendien kan het nog wel even duren voor de precieze invul ling van het sociaal-cultureel centrum duidelijk is. Een sportraad zou de gemeente moeten helpen met de invulling van de sporthal. De gemeente overlegt nu nog met alle sport verenigingen afzonderlijk, maar ziet liever een overkoepelende raad. „Het zal een positieve en acceptatie-verhogende werking hebben op de sportverenigin gen. Deze sportraad kan ook na de bouw van de hal nuttig zijn voor de sport", aldus het rap port. •'c Telefoonboek 00 Wat deed een 33-jarige Leider- 0(j dorpse schoonmaker meer dan o o een jaar geleden bij de kluis van 09 supermarkt Digros in Oude We- Q j tering? Probeerde hij die met een valse sleutel open te maken, 19 of keek hij slechts belangstel- lend in enkele telefoonboeken o'o die erop lagen? De Leidse poli- o.o tierechter hield het op het eer- W ste. Hij veroordeelde de man tot Q. twee maanden gevangenisstraf, om te zetten in 100 uur dienst- 00 verlening. De Leiderdorper had samen 01 met een andere schoonmaker. 0 5 een 29-jarige Leidenaar. de kraak beraamd. Een andere me- P P dewerker van het bedrijf had er lucht van gekregen en waar schuwde zijn baas. Vervolgens legde de politie een hinderlaag. En zo werd de Leiderdorper be trapt, terwijl hij aan het slot van de kluis morrelde. Vergeefs, want de sleutel paste niet. De ruim 36.000 gulden in de kluis bleven zodoende buiten zijn be reik. Het enige dat de Leider dorper buit maakte waren pak jes sigaretten en shag. De inbraak was zorgvuldig voorbereid. Zo wist de getuige te vertellen dat op de avond van de kraak de dief en zijn tipgever elkaar via de semafoon hadden gemeld dat de actie kon begin nen. En ook zou de leiderdor per de Leidenaar inseinen wan neer de kluis open was, zodat ze gezamenlijk de berg geld kon den afvoeren. Maar zover kwam het dus niet. Volgens de Leiderdorper en de Leidenaar, die ook terechtstond, waren ze nooit van plan ge weest om de kluis te openen. „We maakten er wel eens grap jes over met de baas. dat we een keer de inhoud zouden meene- -men. En die kon daar altijd har telijk om lachen", aldus het tweetal. Het lachen verstomde echter toen de baas te horen kreeg dat de grap wel eens wer kelijkheid zou kunnen worden. De Leiderdorper had niets te zoeken in de ruimte waar de kluis stond. Hij hoefde daar niet schoon te maken. Toch kwam hij er terecht, maar stelde dat hij nooit aan het slot van de kluis had gezeten. „Ik vond het leuk in de telefoonboeken te bladeren die erop lagen", hield hij de politierechter voor. De officier van justitie geloofde „He woorden. Mijnheer is analfa beet en als hij iets wil lezen pakt hij mischien een stripboek om plaatjes te kijken, maar toch ze ker geen telefoonboeken. Dit is gewoon een ordinaire poging tot diefstal." Ze eiste tegen bei de verdachten vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De Leidenaar achtte ze net zo Katwijk liindt strijd aan met inbrekers KATWIJK PETER VAN DER HULST Inbrekers die in Katwijk hun slag willen slaan, moeten in de toekomst een stuk inventiever zijn. Bij de herinrichting van oude buurten en de bouw van nieuwe wijken wil de gemeente haar invloed uitoefenen zodat er voldoende verlichting komt. veilige fiets- en looproutes wor den aangelegd en sloten op ra men en deuren worden aange bracht. Zonodig zal de gemeen te aannemers bij gronduitgifte en het verlenen van bouwpro jecten verplichten tot het ne men van dergelijke maatrege- Het plan om het groeiend aantal inbraken in Katwijk - jaarlijks driehonderd - tegen te gaan, is ontwikkeld door de ge meentelijke werkgroep bestuur lijke preventie waarin ook de politie deelneemt. De werk groep richt haar activiteiten niet alleen op bouwondernemingen, maar ook op de bewoners van Katwijk. Zo krijgen de inwoners via de lokale bladen en lokale radio en tv tips om inbraken te voorkomen. In het gemeente huis, politiebureau en biblio theek zijn gratis brochures ver krijgbaar over inbraakpreventie. VRIJE TIJD Groene cursus De Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie organiseert een groene cursus vanaf maandag 11 april. Op zes avonden en zes excursies wordt verteld over de landschappen rond Leiden. De cursusprijs is zestig gulden. Aanmelden schriftelijk of telefo nisch bij Els Lohr, Roucooppark 2. 2251 AV. Voorschoten, 071 612450 (tussen 19 en 20 uur op werkdagen). Aikido Aikido vereniging Shi Zen Ryu begint op maandag 11 april met een introductiecursus Aikido. vooi mannen en vrouwen vanaf 16 jaar. Aikido is een bewe gingskunst die gebaseerd is op een filosofie van geweldloos heid en innerlijke harmonie. De vereniging is gevestigd in de Molensteeg. Voor informatie: 071-124682I126302134590. Duincursus De vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie organiseert een voorjaarsduincursus. De cursus, die 13 april begint, bestaat uit drie avonden theorie en drie ex cursies. De kosten zijn zestig gulden. Aanmelden hij Stans Ei kelenboom: 071-174175, Corrie van Kralingen: 01718 16029 en Wim van Beelen: 01718-14864. volgde zijn mijn cliënten afge kocht om een procedure bij de rechtbank te voorkomen. De politierechter sprak de Lei denaar vrij, omdat er vormfou ten waren gemaakt. De man stond als dader in de tenlaste legging omschreven. Wel was de rechter overtuigd van zijn schuld. De Leiderdorper ging wel voor de bijl. Hij hoeft niet de gevangenis in. om te voorko men dat hij bij zijn huidige werkgever de laan uitvliegt. Studiefinanciering Een 23-jarige Katwijker had meer succes bij zijn inbraak in een bedrijf aan de F.vertsenlaan. Daarbij werden onder meer weegschalen, telefoons, reken machines en gereedschap buit gemaakt. Hij deed geen moeite de inbraak te ontkennen, want de meeste gestolen spullen wa ren bij hem en zijn partner thuis aangetroffen. „We hebben geprobeerd de handel in Haag se koffieshops te verkopen. Mijn maat wilde de goederen echter ruilen voor drugs. Ik wilde er geld voor hebben. Dus bleven de spullen langer in ons bezit." De Katwijker ging op het die venpad omdat hij te weinig geld had. Daarom stal hij ook 50 kratten met lege flessen bij Di gros, om het statiegeld op te strijken. Inbreken bij een bedrijf s echter een snellere manier i aan geld te komen. „Ik ben werkloos, thuis was er geen geld oor studie. Dus heb ik zo maar oor studiefinanciering ge- orgd, maar ik geef toe dat het liet de juiste manier is." De officier van justitie sprak van een professionele inbraak. „De vluchtroutes waren tevoren vrij gemaakt. De verdachte rende 1 het weghalen van enkele tra lies hard door het gebouw om te kijken of er soms een alarm afging. De inbraak was goed ge pland". vond ze. De Katwijker had geen schoon strafblad. Hij was al een keer veroordeeld voor brandstichting en vernieling tijdens de jaarwis- eling. Zes weken gevangenis straf, waarvan drie weken voor waardelijk. was de eis. De advocaat van de Katwijker ïs met een beschuldigende vinger op diens kameraad. „Dat en hele slechte, die alles be kokstoofd heeft. Hij zit op dit moment ook in de gevangenis. Mijn cliënt heeft zich aan dat milieu ontworsteld." De politierechter vonniste con form de eis. maar kon zich vere nigen met 50 uur dienstverle ning als alternatieve straf. Voorat behoefte aan wanden maruke den hollander Met de uitbreiding van het museum Oud Noordwijk aan het Jan Kroonsplein gaat een langgekoesterde wens in ver vulling. Half maart worden de funderingen gelegd. Nog geen drie maanden later hoopt het bestuur van het Genootschap Oud Noordwijk (GON) een gloednieuwe expositieruimte in gebruik te kunnen nemen. „Waar we in de oude muse umboerderij met name gebrek aan hebben is wandruimte", vertelt conservator Leen van de Bent. In 1986 is het al bijna 400 jaar oude museumpand al eens verbouwd. Maar het be stuur wilde meer. Vooral meer ruimte. Het architectenbureau Korbee maakte een plan voor het De grond om de uitbreiding te re aliseren was al in bezit van het GON. Slechts een klein perceel was nog nodig en daarvoor klopte de museumleiding bij de gemeente aan. „Tot onze verbazing en erkentelijkheid kregen we van de gemeente aan de zijde van de Parallel- boulevard een grotere strook grond van ongeveer honderd vierkante meter om niet aan geboden", aldus voorzitter Jan van Kan. Gekozen werd de nieuw bouw in moderne stijl uit te voeren, waardoor een duide lijk contrast met het huidige monumentale pand ontstaat. De nieuwe zaal krijgt een op pervlakte van 75 vierkante meter. Ook komt er een kan toorruimte. De bestaande in gang van het museum, aan de kant van het Jan Kroonsplein, blijft als centrale entree funge ren. Tussen boerderij en nieuwbouw komt een verbin ding die afsluitbaar is. Op mo- menton dal l«-i mineum ge sloten is kan de expositiezaal apart worden gebruikt en is dan bereikbaar via de ingang aan de Parallelboulevard. Met de nieuwbouw is een bedrag gemoeid van 1,5 ton. De helft van dat bedrag ligt al klaar. Inmiddels wordt naar stig naar sponsors gezocht om zo min mogelijk geld bij de bank te hoeven lenen. Ook de leden van het is naast de normale contributie om een extra bijdrage gevraagd. Als de werkzaamheden, die voor een groot deel in eigen beheer worden uitgevoerd, voorspoedig verlopen kan de officiële opening van de nieu we tentoonstellingsruimte mogelijk samenvallen met de seizoensopening van de mu seumboerderij op 1 juni. „Ons streven is daar in elk geval op gericht", aldus de voorzitter. schuldig, al was hij dan niet daadwerkelijk bij de kraakpo- ging betrokken geweest. De advocaat van het tweetal vermoedde boze opzet van de directie van het schoonmaakbe drijf. Dit wilde kennelijk van de twee schoonmakers af en ze in de val had laten lopen. „Ik wil niet beweren dat de inbraak is uitgelokt, maar het feit dat er grappen over werden gemaakt zegt wel iets Bij het ontslag dat noordwijk» In het zuidelijk duin gebied van Noordwijk wordt hard gewerkt aan het verleggen van een deel van het tracé van het fietspad. In de nieuwe siutatie zal het pad niet meer uitkomen op de Boerhaaveweg in de wijk De Zuid, maar aansluiten op de Koningin Astrid Boulevard. Gisteren is be gonnen met het asfalteren van het fietspad. Over enkele dagen zul len fietsers voor het eerst gebruik kunnen maken van het nieuwe gedeelte dat wat verder in het duin weer aan het bestaande fietspad richting Katwijk aanslui ting vindt. Ook het nieuwe wan delpad tussen Katwijk en Noord wijk is vrijwel gereed. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden worden afgerond met een feeste lijke opening, begin mei. Ook het wandelpad dat onder aan de dui nenrij achter de bebouwing van de van den Berghstichting en Es- tec langs loopt wordt doorgetrok ken tot Katwijk. Hier mogen hon denbezitters, net als op het pad dat vanuit de Noordwijkse wijk Vinkeveld richting het strand loopt, hun viervoeters onaange- lijnd uitlaten. FOTO DICK HOGEWONING Jeugdsoos viert 10-jarig bestaan Nieuw fietspad Scum, het jongerencentrum in Katwijk, viert met een serie acti viteiten zijn tweede lustrum. „In het begin was het alleen maar feesten en beesten", herinnen jongerenwerker Marcel van Tol zich de eerste uren van Scum. Volgens hem is die tijd echter al lang voorbij. Scum is inmiddels uitgegroeid tot een noodzakelij ke 'buffer' voor probleemjonge ren die zich nergens anders thuisvoelen. „Scum is nu nog meer nodig dan 10 jaar gele den', benadrukt hij. „De druk op jongeren.wordt steeds groter door school en werk. Daardoor nemen ook de problemen bij hen toe." Een terugblik op de eerste tien roerige jaren. Aan het begin van de jaren tachtig raast een onstuimige groep jongeren door Katwijk: The Black Jackets. In een poging om het spoor van vernielingen in te dammen dat deze groep achterlaat, krijgt zij een onder komen: 'De Vrijheid' aan de Cantineweg. Dat eerste gebouw gaat echter al na een half jaar in vlammen op. Daarop volgt en kele jaren huisvesting in de 'Kruithuisjes' aan de Helmber- gerweg tot 1991. In dat jaar krijgt het Scumbestuur de sleu tels van het huidige, gloednieu we gebouw aan de Noordduin- seweg. „Dat was een absolute mijlpaal", reageert Marcel van Tol. „Niemand had dat ooit ver wacht. Veel mensen dachten: .Ach. die klooien maar wat aan". Hij vervolgt: „In de begin vertrouwen in Scum gekregen en dat was 10 jaar geleden ab soluut niet bespreekbaar." Over het bestaansrecht van het Scum is de jongerenwerker stellig: „Meer nog dan 10 jaar geleden. De druk op jongeren wordt steeds groter, door werk en school. Daardoor nemen ook de problemen met drank en drugs toe." Dat dit een specifiek probleem voor Katwijk vormt, ontkent hij met nadruk. Wensen „In Noordwijk. bijvoorbeeld, gebeurt precies hetzelfde: daar is het alleen nog niet bespreek baar." Hoewel hun indruk is dat de opvang bij Scum op dit mo ment heel goed loopt, hebben ze allebei nog voldoende wen sen over voor de toekomst: „Meer professionele krachten, liefst ook bij de Katwijkse jonge rensociëteiten, want", zo vindt Van Tol, „hulpverlening moet je niet bij vrijwilligers neerleg gen." Scum nog meer bereikbaar maken voor probleemjongeren. Dat is de wens van bestuurslid Ab Houwaart. Voorlopig gaat hij eerst aan de slag om de jubile um-activiteiten tot een succes te maken. Die worden op 19 maart voortgezet met een 'bo bo-feest' en een reünie. „Scum? Dat is mijn leven en m'n trots" reageert Marcel van Tol desge vraagd. Ab Houwaart knikt in stemmend en reageert: „Dat vinden nog veel meer jongeren in Katwijk. tijd was het eigenlijk ook alleen maar feesten en beesten. Maar na een aantal jaar vonden we dat er meer moest gebeuren. Vooral door de samenwerking met het JAC, in de persoon van Joop Burgerhout, is de hulpver lening binnen Scum goed op gang gekomen. Daardoor zijn heel veel jongeren geholpen die anders verloren waren gegaan." Livepodia Scum stond vooral te boek als een hardrockcentrum, groeide ongemerkt zelfs uit tot een van de belangrijkste livepodia voor deze muzieksoort. De laatste ja ren lijkt hierin echter verande ring te komen. Een tendens die ook bestuurslid Ab Houwaart waarneemt: „Vooral de laatste drie jaar wordt er naast hard rock ook wel andere muziek in Scum gedraaid, zoals house. Scum staat daardoor voor een nog bredere groep jongeren open", stelt hij tevreden vast. „Maar", benadrukt Van Tol, „met deze verandering, wijzigt er niets aan de uitgangspunten van Scum. Wij vervullen nog steeds een 'buffer' voor jonge ren die zich nergens anders thuisvoelen. Om welke groep dat gaat? Veelal jongeren die kampen met moeilijkheden thuis, op school of op het werk of problemen hebben met drank of drugs of een combina tie daarvan. Voor deze jongeren proberen wij meer te bieden dan alleen vrije tijdsbesteding", geeft hij aan. Houwaart constateert dat Scum meer en meer zijn slechte naam van zich afschudt in Kat wijk. „We genieten nu ook meer vertrouwen bij de gemeente en de politic", vindt Marcel van Tol. „Zelfs veel ouders hebben - /aassA Tf AXL JiTi-r-. kflj Marcel van Tol (links) en Ab Houwaart: „Scum? Dat is mijn leven 170*00 IGEWONNG

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13