Hervormd rapport: geen herstel christelijk Europa 'Een vrouw in het wondere ambt' Kerk Samenleving DINSDAG 15 MAART 1994 REDACTIE DlCKV HET WEER KORTWEG Israël De afdeling Leiden het enootschap Nederland-Is raël organiseert morgen avond een lezing met de titel 'Den Haag en Jeruzalem, hofstad en hoofdstad'. De le zing wordt gehouden door ir. I B. van Creveld, die verban den legt tussen momenten uit het 300-jarig bestaan van de joodse gemeenschap in Den Haag en de geschiede nis van Jeruzalem. De bijeen komst heeft plaats in de bo venzaal van de synagoge aan het Levendaal 14 in Leiden. Nict-leden betalen 2,50 gul den toegang. De zaal gaat open om 20.15 uur. Passiedienst De christelijke oratoriumver eniging Hallelujah uit Kat wijk verleent haar medewer king aan de Maltheiispassic- dienst die komende zondag wordt gehouden in de Tri- umfatorkerk in de kustplaats. In deze dienst wordt het lij densevangelie naar de be schrijving van Mattheüs ge lezen. Voorganger is domi nee G.J. Mink en organist Jaap Roosendaal begeleidt zowel de koor- als de samen zang. De dienst begint om 17.00 uur. De Triumfatorkerk staat aan de Piet Heinlaan. Moker In de radio-uitzending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, wordt morgen middag aandacht besteed aan de dekenale ontmoe tingsdag in Leiden op zater dag 19 maart. De overden king in het programma is van dominee L.C. Rietveld uit Leiden. Moker is te beluisle ren van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de ka bel op de FM 08.1. De radio- uitzending wordt komende zondag herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Bergrede In de vorm van het rnuziek- project 'Voorbij de wegen' staat komende zondag tij dens een bijzondere dienst in de Gereformeerde Kerk van Sassenheim de Bergrede centraal. De presentatie van het project wordt verzorgd door het Petra Gospelkoor uit Leiden. De dienst begint om 19.00 uur en iedereen is welkom. I let koor brengt het betreffende stuk al een jaar voor het voetlicht. De Gere formeerde Kerk staat aan de Julianalaan in Sassenheim. Ontmoetingsdicnst De baptistengemeente 'Ich- thus' houdt komende zondag een ontmoetingsdienst in de aula van de Ichthus Mavo aan de Henry Dunantweg 1 in Alphen aan den Rijn. Aan de dienst wordt meegewerkt door de zanggroep Choice uit Nieuw-Lekkerland. Spre ker is evangelist 11. Wullfraat uit Bleiswijk. De dienst be gint om 18.30 uur, iedereen is welkom. Gezinsdag Hel Instituut voor Huwelijk, Gezin en Opvoeding organi seert op zondag 27 maart een dag voor katholieke ge zinnen in de RK-pastorie en het parochiehuis aan de Wal 61 in Schoonhoven. De bij eenkomst begint om 9.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Ook kinderen zijn welkom, zij kunnen deelnemen aan een apart programma. Door het echtpaar 1 linfelaar-Kuyper wordt met de ouders gespro ken over het thema 'Hoe leeft in onze relatie aan dacht, tederheid en vertrou wen (a.t.v.)?' Voor meer in formatie kan worden gebeld met mevrouw Buirma-Rieu in Meerkerk (01837-2809), of het III GO in Hilversum (035- 280829). LEIDSCHENDAM De bijdrage van de kerken aan de Europese eenwording kan niet gericht zijn op een herstel van het 'christelijke' Europa. „De kerken zijn geen leveranciers van christelij ke waarden waarop een christelijk Europa kan worden gebouwd." leving (ROS), vinden wel dat de kerken een boodschap hebben voor Huropa. Maar 'de beteke nis daarvan zal opnieuw, in de huidige spanningen en aan vechtingen. ontdekt moeten worden'. Verzoening tussen Oost- en West-Europa is op dit moment de belangrijkste bood schap. Het rapport veroordeelt de af werende houding van de Eu ropese Unie (EU) en de NAVO tegenover aspirant-lidstaten uit Midden- en Oost-Europa. Deze houding - 'jullie mogen erbij zo dra jullie net zo zijn als wij' - is 'het recept voor een nieuwe Dit staat in het rapport 'Hart en ziel voor Europa?' dat aan het eind van deze week door de sy node van de 'Nederlandse Her vormde Kerk wordt behandeld. Het schrijven is in zekere zin een antwoord op de oproep van voorziter Jacques Delors van de Europese Commissie aan de kerken om het nieuwe Europa tweedeling in Europa. De ande re helft wordt veroordeeld tot wat zij het meeste vreest: de nieuwe derde wereld'. Ook de kerken moeten zich hoeden voor een westers supe rioriteitsgevoel, waarschuwt de ROS. „De grote oecumenische organen en hun lidkerken in het westen moeten zich, voordat van een volwaardige oecumene sprake kan zijn. vernieuwen. Ook zij moeten kritisch op hun verleden terugblikken. Zij moe ten erkennen dat oecumene in Europa vooral Westeuropese en ha De opstellers van het rapport, werkzaam bij de Raad voor de zaken van Overheid en Samen- Pruiksma nieuwe voorzitter OJEC AMSTERDAM ANP liet Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) heeft drs. D. Pruiksma (44), predikant te Weesp, be noemd tot nieuwe voorzitter. Hij volgt dr. II. Vreekamp op. Pruiksma vertegenwoordigde in hel OJEC al hel gereformeer de deputaatschap Kerk en Is raël. Het rapport wijdt vele pagi na's aan de burgeroorlog in voormalig Joegoslavië en de rol van godsdienst in dit conflict. ,,De kerken moeten de theologi sche discussie over godsdienst en nationalisme niet uit de weg gaan. In deze bezinning gaat het om de 'oeroude vraag' of God een stammengod is of de Schepper van hemel en aarde." Door zo naar het conflict te kijken, 'gaan we beseffen dat het in het voormalige Joegosla vië niet om iets achterlijks gaat, geschiedenis, maar om varian ten op een denkwijze die ook onszelf niet vreemd is. De grens tussen geloof en afgoderij is vaak niet zo gemakkelijk te trek ken', schrijft de ROS. De discussie over nationalis me en godsdienst is niet alleen voor de kerken, maar ook voor heel Europa van levensbelang. „Want Joegoslavië en de Kau- kasus kunnen voorboden zijn van een nieuwe barbarij in Eu ropa en daarbuiten, waarbij zelfs de Tweede Wereldoorlog zou kunnen verbleken." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oud-Beijerland- P van der Kraan te Bleskensgraaf; te 01de broek: C.J. van der Plas te Zwijnd- Aangenomen: het beroep van de Ge nerale Synode tot zendingspredikant in opdracht van de GZB t.b.v. het toe- rustingswerk te Nicaragua: H. Min- derhoud. kandidaat te Ede; het be roep van de Generale Synode tot pre dikant voor buitengewone werkzaam heden (geestelijk verzorger van het Huis van Bewaring te Hoorn/Zwaag): mw. drs. A H. Sneep-Lietaert Peer- bolte. predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger van revalidatiecentrum Overtoom de Amsterdam), wonende te Hilversum; naar Austerlitz (SoW. part-time): A.J. Bregman. kandidaat te Maarssen; naar Erica (toez.): mw M M.C. van der Weide-Douwes. eervol ontheven predikant te Twello en G. van der Weide te Twello; naar Terkaple c.a.: mw. H.E.J. de Graaf, kandidaat te Utrecht, die bedankte voor Usselo (part-time); het beroep van de Gene rale Synode tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (secretaris buitenland voor Latijns Amerika en Azie van de GZB): W.G. Teeuwissen, zendingspredikant te Guatemala, wo nende te Lunteren. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: tot predikant in algemene dienst voor de ontmoeting tussen christenen en moslims: mevr. drs. C. van 't Leven, missionair predikant te Streekgemeente Midden-Betuwe, die deze benoeming heeft aangenomen Parochie Vlijmen ontslaat omstreden pastoraal werker De parochie Sint-Jan Geboorte in Vlijmen ontslaat coördinator W. Dobbc, die tevens secretaris is van de Vereniging van Pasto raal Werkenden. Pastoor M. Moons heeft zijn parochianen afgelopen zondag tijdens de mis verteld dat het contract van Dobbe niet wordt verlengd. Moons gaat dit jaar met pensioen. Het bisdom heeft de paro chie laten weten geen nieuwe priester te benoemen zolang Dobbe in functie is. „Bisschop Ter Schure wil niet dat Dobbe hier werkt", aldus Moons. „Wij kiezen eie- ren voor ons geld. De parochie stelde ruim drie jaar gele den Dobbe 'eigenmachtig' aan wegens het priestertekort en de vergrijzing van het priesterbestand. Moons had verwacht dat de bisschop wel zou bijdraaien, maar dat bleek niet het geval. Het kerkbestuur had het besluit het con tract, dat 1 januari 1995 afloopt, niet te verlengen al eerder genomen. De uitspra ken die Dobbe vorige week voor de KRO- radio deed als secretaris van de Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPW) vormden volgens Moons de aanleiding daar nu mee naar buiten te komen. Dobbe zei vorige week dat de problemen in het bisdom Den Bosch zo groot zijn, dat er naar het functioneren van bisschop Ter Schure een onderzoek moet komen. Hij vergeleek de situatie met die in het bisdom Haarlem, waar een commissie bisschop Bomers heeft verzocht een deel van zijn bevoegdheden over te dragen aan zijn Priesteres Anglicaanse Kerk 83 jaar na Nederlandse 'primeur' De veelbesproken wijding van de eerste vrouwelijke priesters in de Anglicaanse Kerk van En geland, afgelopen zaterdag in de kathedraal van Bristol, komt ruim tachtig jaar nadat in Ne derland de eerste vrouwelijke voorganger haar intrede deed. Die eer viel in 1911 te beurt aan de doopsgezind predikante dr. Anna Mankes-Zernike. „Het i de van deze eeuw dat ik, nauwe lijks 15 jaren oud, aan mijn ou ders te kennen gaf predikante te willen worden", schrijft Man kes-Zernike (1887-1972) in haar autobiografie 'Een vrouw in het wondere ambt'. Zij werd in 1911 predikante in Bovenknijpe, leg de het ambt neer na haar huwe lijk met kunstenaar Jan Mankes en pikte dit na zijn vroege dood in 1920 weer op. Na de doopsgezinden lieten al snel ook de remonstranten vrouwen toe tot het ambt van predikant. Vervolgens zou het lot in de jaren zestig duren voordal de grotere protestantse kerken dezelfde stap durfden te zetten: de Nederlandse Her vormde Kerk in 1967, de Gere formeerde Kerken in Nederland twee jaar later. De Rooms-Katholieke Kerk, maar ook de orthodox-protes tantse kerken en de pinksterge meenten willen vooralsnog niets van vrouwelijke voorgan gers weten. De baptisten beslo ten ruim twee jaar geleden, on danks grote druk, vrouwen bui ten het ambt te houden. In de Nederlands Gereformeerde Ker ken vroeg onlangs een vrouw preekconsent aan, maar ook daar is de preekstoel nog voor vrouwen gesloten. Voor veel Nederlanders mag de strijd om toelating tot het ambt inmiddels een achterhoe- Eén van de vrouwelijke priesters die degevechl lijken, voor secretaris G. den Dulk-Barens van de sec tie 'Vrouw Kerk Samenleving' van de Raad van Kerken is dat zeker niet het geval. In de groot ste kerk van Nederland, de RK Kerk, worden vrouwen immers nog steeds buitengesloten. „Ro me is per definitie tegen vrou wen in het ambt." Zij vindt het frustrerend dat daardoor binnen de Raad van Kerken, waarvan ook de RK Kerk lid is, discussie over dit on derwerp onmogelijk is. „Het is heel vervelend. Je houdt je mond omdat het standpunt van afgelopen zaterdag in de kathedraal de RK Kerk nu eenmaal onwrik baar vast ligt. Het heeft geen zin erover te beginnen: je weet bij voorbaat het antwoord al. Rome spreekt en I hat's it." Den Dulk-Barens is echter hoopvol gestemd over de 'beweging' binnen de Neder lands Gereformeerde Kerken. Zij signaleert dat het ook bin nen de Gerefomieerde Bond, de rechterflank binnen de Her vormde Kerk, 'een beetje begint te rommelen'. De Bond weigert halsstarrig vrouwelijke predi kanten, maar krijgt in toene mende mate te maken met de -an Bristol werden gewijd. druk van vrouwelijke theologen uit eigen kring. Binnen de I lervormde Kerk zijn onderhand een kleine 250 vrouwelijke predikanten (14 procent) werkzaam. In de Gere formeerde Kerken zijn dat er ongeveer 150 (ruim 10 procent). Relatief veel vrouwen werken als pastor in bijvoorbeeld het ziekenhuis. Bovendien is het aantal part-timers onder hen goed vertegenwoordigd. De 33 vrouwen die zaterdag in Bristol tot de eerste vrouwe lijke priesters in de 'Church of England' werden gewijd, zijn ook in eigen land en binnen de wereldwijde anglicaanse ge meenschap niet de eersten. An glicaanse Kerken in bijvoor beeld de Verenigde Staten en Australië kennen al vele jaren vrouwelijke priesters en zelfs enkele bisschoppen. In de En gelse 'moederkerk' lag (en ligt) het onderwerp veel gevoeliger, niet in de laatste plaats wegens de te verwachten moeilijkheden met de RK Kerk. HANS VAN ES Koelere fase Vandaag staat het weer in het te ken van het polaire front; de schei dingslijn tussen koude, droge lucht in het noorden en subtropische, vochtige lucht, afkomstig van zui delijker breedten. In de afgelopen nacht kwamen we aan de koude kant van het front te liggen, maar er had zich bij Ierland een golfje in het front gevormd, dat met de zeer krachtige hoogtestroming snel de ze kant op kwam. Zo'n minuscule 'knik', die in het front ontstaat, wordt door de weerdiensten altijd nauwlettend in de gaten gehouden. Niet zelden levert zo'n rakker in een smalle strook veel regen af. De regenkaarten van gisteravond voor zagen een neerslagmaximum van 10 tot 20 millimeter over het mid den en zuiden van het land. Storingen van dit type leveren de dienstdoende meteoroloog wel eens wat hoofdpijn op. Want een kleine koerswijziging kan de neer slag op plaatsen doen neerkomen, die 'overwegend droog' zouden blij ven. In maart 1981 had Nederland vier dagen lang te lijden onder de grillen van zo'n golvend polair front. De voorjaarsmaand ging toen zijn boekje te buiten. Normaal valt er over de hele maand 61 millime ter, maar van 9 tot 12 maart werd die waarde al dik overschreden. Op sommige plaatsen regende het vijf tig uren continu. Langs onze oost grens dreigden overstromingen, maar ook de neerslagtotalen in de ze regio waren niet mis met in de streek tussen Haarlem en Leiden 70 tot 75 millimeter en zelfs 103 millimeter in Amstelveen. Zover komt het nu zeker niet, want het front van vandaag is ons land de komende nacht alweer gepas seerd. De wind begint weer aan te trekken uit west tot noordwest en in de polaire luchtmassa neemt morgen de kans op een regen- of hagelbui verder toe. Tussen de sta pelwolken laat de zon zich ook af en toe zien. Hiermee doet een dui- del ijk koelere fase zijn intrede. Ge leidelijk komen we dieper in de koude lucht terecht. De hogere la gen van de atmosfeer worden tegen het einde van de week zelfs zeer koud met een temperatuur van -35 graden op een niveau van vijf kilo meter. Dat zal de buiigheid boven de Noordzee verder stimuleren, terwijl de neerslag mogelijk in de vorm van hagel of natte sneeuw naar beneden komt. Met de tempe ratuur gaat het verder bergaf waarts-, tegen het einde van de week stokt het kwik overdag bij 6 graden, terwijl de minima in de buurt van het vriespunt uitkomen.' HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in het zuiden veel ochtend perioden met re gen. Elder en langs de buien, in Schotland moge lijk met hagel of sneeuw Middagtemperatuur van 5 in het noorden tot 10 gra den in het zuiden. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en vandaag perioden met re gen. Morgen opklaringen "laxi- 1 10 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Bewolkt en vooral in noord-Frankrijk perioden met regen. In het midden maar geleidelijk ook n af e Zonnig. Maximumtemperaturen rond 22 Madeira: Zon, afgewisseld door enkele wolkenvel den. Droog Maximumtemperaturen rond 20 graden. Overwegend zonnig. Maximumtempera turen rond 21 graden, in Andalusië bo- 25 graden Langs de Golf van Biska- Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Maxi mumtemperaturen aan de zuidstranden rond 25 graden, elders iets lager. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Middag- temperaturen iets oplopend tot ongeveer 23 graden. Tunesië: Vandaag nog flinke perioden met zon en droog. Daarna meer bewolking en vooral in het zuiden kans op een bui. Middag- temperaturen noord van Monastir rond 21 graden; ten zuiden ervan bij wind van zee iets lager. Zuid-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden en droog; langs de Golfe du Lion perioden met zon. Mor gen mogelijk af en toe regen De mistral blijft de komende dagen waaien, maar neemt vandaag tijdelijk in kracht af. Middagtemperatuur tussen de 16 en 20 graden. In de Alpen en Pyreneeën wol kenvelden. In de Alpen boven de 1200 meter af en toe sneeuw. Middagtempe ratuur op 2000 meter fond het vries punt, in de Pyreneeën iets hoger. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Tem peraturen in de middag rond 20 graden. Italië: Flink zonnig en droog. Langs de west kust enkele wolkenvelden. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. In de Ita liaanse Alpen bewolkt en vrijwel overal droog. In de Dolomieten boven de 1500m af en toe sneeuw. Middagtem peratuur op 2000 meter dalend tot dichtbij het vriespunt. Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig. Vandaag aan de westkusten ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperaturen rond 18 Griekenland en Kreta: Wolkenvelden maar ook af en toe zon, vooral vandaag. Droog. Maximumtempe raturen rond 19 graden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon, maar ook enkele wolken velden. Overwegend droog. Middagtem peraturen rond 18gra Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 16 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.51 Zon onder 18.42 Maan op 08.02 Maan onder23.32 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.22 17.48 Laag water 01 21 13 35 Weer rapporten 14 maart 19 uur: Amsterdam regen Barcelona onbew. Kopenhagen motregen oil 21 16 0.0 I zo 2/ 18 11 ao.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12