Leiden Studenten blijven in oud-ziekenhuis Glas op kleur sorteren ook winstgevend Minder straf vervalsers Leidse bouwfraudezaak 14! Noodlijdende biologische markt krijgt ruggesteuntje Wethouder overweegt sociale vernieuwing in Zeeheldenbuurt 'Wat beweegt daar 12. DINSDAG 15 MAART 1994 11 Noodgebouw /i q De Stichting Thuis- I J zorg Groot Rijnland moet zich nog maanden behelpen met een nood gebouw in Leiderdorp. I Bij het oude In Zoeterwoude blijft op politiek ge bied alles bij het oude. Progressief Zoeterwoude en CDA vormen samen weer het college. De Dolfijn r Het zwembad De I 3 Dolfijn is de beslis sende factor in de onder handelingen voor het Rijn- woudse college. iv: Huisvesting voor tweehonderd studenten jaar langer gewaarborgd De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) wil het voormalige Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht nog een jaar langer gebruiken voor huisvesting van zo'n tweehonderd studenten. Eigenaar Abreka, een dochter- j onderneming van ABN/AMRO, is akkoord met de verlen gingvan het 'huurcontract'. leiden erna straatsma L)e gemeente moet nog toe stemming geven voor de verlen ging van het contract, dat 1 I april afloopt. Abreka is bereid het gebouw een jaar langer af te staan, omdat er nog geen ge- schikt verbouwingsplan is voor j De Leidse boerenmarkt kan re- l kenen op financiële steun van de Nationale Postcode Loterij. Met 30.000 gulden subsidieert de loterij de Stichting landelijk Platform Biologische Boeren- f markten, waar de Leidse markt onderdeel van is. Het geld is be stemd voor het opzetten van i een landelijk secretariaat en het uitwerken van een onderne- mingsplan. Marktkoopman David Mun- ford is blij met het initiatief. U „Als ze voor wat extra publici teit zorgen is dat mooi meege nomen. De zaken lopen niet zo best in Leiden.'' De vier kraam pjes op de Vismarkt staan er wat verloren bij. Af en toe koopt iemand een biologisch dyna- misch brood of potje honing. Alleen de milieuvriendelijke groente lijkt het beter te doen dan de andere drie, maar ook hier loopt het niet echt storm, i Anderhalf jaar geleden stonden er hier nog zes marktkramen, maar twee moesten afhaken vanwege de slechte verkopen. Het liefste willen de marktlui op een andere dag in Leiden staan. „Maandag is altijd een slechte dag. Nu proberen we naar de donderdag te verhuizen, maar de onderhandelingen met de gemeente duren zo lang", ver zucht groenteboer De Jonge. Met de verplaatsing naar de donderdag hopen de markt kooplieden de bekendheid van biologische produkten te ver groten en andere kramen aan te trekken. De verwachting is dat de omzet zal verdubbelen wan neer de markt op koopavond mag staan. „Nu komen hier al leen consumenten die al weten wat onze produkten inhouden. We willen ook anderen laten kennismaken met biologisch dynamische produkten. En dat kan alleen als we meer klanten krijgen." het voormalige ziekenhuis. De gemeente wil het gebouw veranderen in een appartemen tencomplex. Door het faillisse ment van de vorige eigenaar, projectontwikkelaar Erica, lo pen die plannen echter vertra ging op. Een andere projectw- ontwikkelaar, die brood ziet in deze gemeentelijke plannen, heeft de ABN/AMRO nog niet gevonden. SLS-directeur A. Hübben: „We hebben een brief klaar lig gen waarin de gemeente om toestemming voor verlenging van het contract wordt ge vraagd. Met de eigenaar van het gebouw zijn we het al eens." De SLS wil 'Hooigracht 15' blijven gebruiken omdat er wachtlijsten zijn voor studen tenhuisvesting. „We hebben de indruk dat de meeste bewoners er ook willen blijven, ondanks het geringe gerief. Ze zitten daar natuurlijk wel midden in het centrum en er zijn veel grote kamers in het gebouw." De problemen met de ver warming van het gebouw, die verdere bewoning enige tijd ge leden onmogelijk leken te ma ken, zijn verholpen. De SLS en Abreka hebben samen een nieuwe verwarmingsketel be kostigd. Hübben; „In overleg met de eigenaar hebben we een compleet nieuwe ketel geïnstal leerd. Dus de komende winter komen we zonder problemen door. We gaan wel een aantal kamers sluiten omdat de radia tor daar kapot is, want we be ginnen er niet aan om die te vervangen. Er zijn om die reden al een aantal kamers gesloten." Een woordvoerster van de ge meente zegt dat een verlenging van het contract met de SIJS te verkiezen is boven leegstand. „Om het gebouw na 1 april te ontruimen is niet zo handig want dan wordt het wellicht ge kraakt. Om praktische redenen kan het dus beter bewoond blij ven totdat er verbouwd wordt." Volgens de ambtenaar zijn er 'verschillende gegadigden' die de afgelopen tijd belangstelling fOTO HENK BOUWMAtJ De triglo's hebben allemaal een aparte klep die met kettingen om beurten worden geopend boven het compartiment waar het glas leiden» aap rietveld Het liefst zou Kluyvers Recy cling doorzichtige panelen zet ten in de vrachtauto, waarmee gescheiden wit, groen en bruin glas wordt opgehaald. Want dan zouden alle vragen over de ver werking van dat glas uit de we reld zijn. Tal van mensen vra gen zich af of dat glas, dat zij zo braaf verdelen in bakjes voor wit, groen en bruin, toch niet gewoon weer op de grote hoop terecht komt. Van die doorzichtige panelen heeft Kluyvers afgezien. Van alle resten wijn en jam en choco- pasta die in flessen en potten achterblijven zouden die pane len al snel niet meer doorzichtig zijn. Dus heeft het Leidse bedrijf maar voor een andere, wat min der 'doorzichtige' oplossing ge kozen om het publiek duidelijk te maken dat het met het schei den van dat glas wel goed zit. De bak van de vrachtwagen is netjes in drie compartimenten verdeeld, de buitenkant van die bak wordt in drie kleuren ge schilderd. En gisteren gaf de dienst Milieu en Beheer, die steeds ge confronteerd wordt met vragen over gescheiden inzamelen, on ze krant een kijkje in de tech niek van het inzamelen. De drie vakken van de nieuwe glascon tainers, de triglo's, hebben alle maal een aparte klep die met kettingen om beurten worden geopend boven het comparti ment waar het glas in hoort. Het gescheiden ingezamelde glas levert Kluyvers meer op dan al dat glas op de grote hoop. „Wit glas bijvoorbeeld", zegt voorlichter H. Delamarre van Milieu en Beheer, „kun je alleen maken van wit glas. Als er op duizend kilo glas meer dan \ijftig gram aardewerk zit krijg je de partij terug." Volgens Delemarre doen Leidenaars 'ongelooflijk' goed mee aan de glasinzameling. Per jaar gooien zij samen twee miljoen kilo glas De glasinzamelaars van het Leidse familiebedrijf staan de halve dag in de wijnlucht. De geur die uit de vrachtwagen op stijgt is doordringend. Maar H. Kluyvers snuffelt toch graag rond in het glazen afval. Want hij haalt er altijd wel wat bier pijpjes en een paar pet-flessen uit. „En da's toch weer een paar tientjes 'fooi' in de week." COM E N T A A R hebben getoond voor aankoop van het gebouw. Tot daadwer kelijke onderhandelingen heeft dit echter nog niet geleid. De SLS heeft het voormalige ziekenhuis al vijf jaar in bruikleen van de eigenaar. Daarvoor werd het voormalige ziekenhuis gebruikt door de universiteit. In het pand was een onderdeel van de faculteit sociale wetenschappen gehuis- ves. Die is nu ondergebracht in het Pieter de la Courtcentrum op het oude terrein van het aca demisch ziekenhuis. Stadsgehoorzaalplan De stad Leiden staat een financiële ramp te wachten. De verant woordelijke man voor de centen, wethouder De Vreeze, heeft gis teren in deze krant hardop gezegd dat het leed niet is te overzien. Tot 25 miljoen gulden moet er tot 1998 worden geschrapt in de gemeentelijke uitgaven. De stad staat er veel beroerder voor dan menigeen tot voor kort dacht. De nieuwe collegepartijen - D66, Groen Links, PvdA en CDA - bekokstoven deze dagen in achterkamertjes hoe met deze finan ciële rampspoed moet worden omgesprongen. Zij maken stie kem reeds afspraken. Bijna niemand weet welke richting het op gaat. Ook de gemeenteraad niet die vanavond los van een over zicht van de financiële ellende van plan is te besluiten over een miljoeneninvestenng voor de Stadsgehoorzaal. Hoewel een raadsmeerderheid voorstander is van het langver wachte Stadsgehoorzaalplan van PvdA-wethouder H. Koek, kan het besluit beter worden opgeschort. Bijvoorbeeld tot na 21 maart. Op die dag wordt duidelijk hoe de nieuwe verdeelsleutel van rijksgelden uitpakt voor Leiden. Zolang er onduidelijkheid be staat over de financiële situatie van de stad is het onverantwoord miljoeneninvesteringen te plegen Het is de vraag welke partij uitstel durft voor te stellen. Van het CDA, de enige partij in het nieuwe college die nog twijfelt over de Stadsgehoorzaalplannen, is zo'n initiatief niet te verwachten. Ge zien het grote verlies bij de gemeenteraadsverkiezingen zal deze partij haar ongetwijfeld ondergeschoven positie in het nieuwe college niet nu al in de waagschaal durven stellen. Ook wethouder financiën De Vreeze. eigenlijk de meest aange wezen persoon om zich in deze kwestie te roeren, kan niet vrijelijk opereren. Zijn eventuele pleidooi voor uitstel van de renovatie van Koeks Stadsgehoorzaal zou kunnen worden uitgelegd als een daad in eigen belang. De Vreeze en Koek zijn immers verwikkeld in een strijd om de tweede PvdA-wethouderszetel in het nieuwe college. En daarmee wordt het belang van de stad ondergeschikt gemaakt aan politiek gekissebis en politieke vrijages. een beschrijving van de wijk in de bijlage van deze kram van af- gelopen zaterdag. Veel inwo- ners hebben hel idee in een door de overheid 'vergeten' buurt te wonen. De vraag om deel te mogen nemen aan de sociale vernieuwing werd twee jaar geleden afgewe/en. Als dat door was gegaan hadden buurt- vertegenwoordigers meer in- spraak, geld en aandacht van de gemeente gehad. Maai da gemeente wees Slaaghwijk. I^iden-Noord en de Oostelijke binnenstad aan. „Wc hebben toen drie wijken geno men van een bepaalde omvang. Er is wel overwogen om de Zee heldenbuurt bij de Oostelijke binnenstad te trekken, maar er waren te weinig dezelfde ken merken. Naar aanleiding van de stembusuitslag is nog niet over wogen om daar verandering in aan te brengen, maar een nieuw college doet dat misschien wel, want het bUJkl dat daai Indei daad wat mis is", aldus Koek. „Het nieuwe college van B en W moet bepalen welke stadsdelen sociale vernieuwingswijken worden. Dat zullen veelal de zelfde zijn. maar er kunnen ook nieuwe bijkomen, eventueel de Zeeheldenbuurt." Dat zegt wet- houder 11 Koek Pvdso<iale vernieuwing) naar aanleiding van de stembusuitslag van vori ge week in die wijk. Het percentage 'proteststem men' bleek twee weken geleden bij de gemeenteraadsverkiezin gen verreweg het hoogst te zijn in de Zeeheldenbuurt tussen Waard en Zijlsingel. De helft van de stemgerechtigden bleef thuis. En van de inwoners die de gang naar het stembureau wel maakten, vulde eenderde het hokje rood van protestpar tijen als CD. CF''86 of de SP. In de Zeeheldenbuurt bleek veel onvrede te bestaan over ge meente, politie en woning bouwvereniging, zo blijkt uit Aanranding blijkt verzonnen leiden De aanranding van een 16-jarig Leids meisje, op 23 fe bruari aan de Klipperwerf in de Merenwijk, blijkt een verzinsel te zijn van het slachtoffer. Het meisje had het verhaal verzonnen als excuus voor haar late thuiskomst. Hoewel het doen van een valse aangifte strafbaar is (maximaal twee jaar gevangenisstraf), laat de politie de zaak verder rusten. Hond met bank zaait verwarring leiden De politie zoekt de eigenaar van een golden r waarmee ze gisteravond een eigenaardig avontuur heeft beleefd. Rond acht uur kwam er een melding binnen dat bij een motor kledingzaak aan de Pelikaanstraat een tuinbankje was neergezet om een snelkraak te plegen. Het bankje hoorde te staan voor een snackbar aan de Haarlemmerstraat. Een snackliefhebber had er zijn hond aan vastgemaakt maar het dier was met bank en al op de loop gegaan. De hond werd een eindje verderop aan- jgetroffen met uitgescheurde teennagels en is overgebracht naar liet dierenasiel aan de Besjeslaan. De eigenaar weet vermoede lijk niets van dit avontuur af. Lentemarkt in Beatrixstraat leiden» Bij het winkelcentrum Beatrixstraat in het Noorderkwar tier wordt zaterdag 19 maart een lentemarkt gehouden. Deze braderie heeft plaats in de straat zelf, op de Bernardkade en in buurthuis 't Spoortje. Van 10.00-16.00 uur zijn er diverse activiteiten zoals kindervrij markt. poppenkast, straattekeken, balonnenwedstrijd en rad van avontuur. Boerenblazers, majorettes en een demonstratie van sportschool Van der Luit luisteren de markt op. De organisatie van de braderie is in handen van de winkeliersvereniging, het I buurthuis en carnavalsvereniging de Spoorbumpers. Leidse fakkeltoeht tegen racisme e wordt gehouden erenigd in de 'Initi- r de organisatie van de fakkel- leipen De jaarlijkse fakkeltocht tegen r op maandag 21 maart. Tal van organisaties, i atiefgroep 21 maart', teki tocht. De tocht begint om 20.00 uur bij de Hooglandse Kerk. Het eind punt is bij De Burcht, waar een korte manifestatie wordt gehou den. Er zijn sprekers en er is muziek. Wie meer informatie wil over de fakkeltocht, kan bellen met de organisatie: 127619. Rechtsprocedure duurt volgens Hoge Raad te lang leiden» erna straatsma De rechtsprocedure in een Leidse houwfraudezaak duurt volgens de Hoge Raad zo lang dat strafvermindering voor vier verdachten op zijn plaats is. Procureur-generaal J.C.W. Bo- gaards was het gisteren ten dele eens met deze uitspraak. Ze meende dat slechts drie van de vier veroordeelden voor een la gere straf in aanmerking dienen te komen. De advocaten pleit ten voor het omzetten van alle onvoorwaardelijke straffen in voorwaardelijke celstraffen of een verplicht aantal uren dienstverlening. De rechter boog zich gisteren voor de vierde keer over de bouwfraudezaak die in 1987 aan het licht kwam. Het 'grote brein' achter dit misdrijf, een inmiddels 54-jarige Lissenaar, werd in 1988 voor liet vervalsen van loonstaten door de recht bank veroordeeld tot dertig maanden cel. Een 60-jarige col lega uit Leiden en diens 36-jari- ge en 32-jarige zoons kregen als medeplichtigen een gevange nisstraf van respectievelijk der tig maanden, achttien maanden en \ijftien maanden. In 1990 verlaagde het gerechtshof de straffen, waartegen door ver dachten hoger beroep was aan getekend. Een nieuw protest te gen dit vonnis werd door de Hoge Raad pas drie jaar later behandeld. Dit rechtscollege concludeerde dat de zaak, na inmiddels ruim vijf jaar proce deren, veel te lang duurde. Om die reden zouden de verdachten voor strafvermindering in aan merking komen. Het gerechts hof kreeg van het hoogste rechtscollege de opdracht nog maals naar de strafmaat te kij ken. Bogaards vond een strafverla- ging voor de twee hoogst ge straften niet terecht. Aan de eer der door het gerechtshof opge legde twintig maanden celstraf voor de Lissenaar wilde Bo gaards niet tornen. De Lissenaar is vorig jaar voor vergelijkbare strafbare feiten, gepleegd in 1990, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier jaar. „Toen hij al door de rechtbank veroordeeld was is hij toch doorgegaan met dezelfde prak tijken. Het is dus gewoon erger geworden." Ook de slechte li chamelijke conditie van de Lis senaar. die tijdens zijn gevange nisstraf meerdere keren in het ziekenhuis is opgenomen, was voor Bogaards geen reden voor strafverlaging. Zijn raadsman Sturhoofd pleitte voor een voor waardelijk celstraf of het als straf verrichten van onbetaalde arbeid." De 60-jarige Leidenaar had volgens raadsman Evers ook recht op strafvermindering van wege een gebrekkige gezond heid. De man is onlangs door een hersenbloeding getroffen. De advocaat benadrukte dat de Leidenaar, evenals zijn twee zoons, geen 'echte criminelen' zijn." De procureur-generaal stelde voor de celstraf van de 60-jarige Leidenaar te verlagen van tien naar zes maanden of 240 uur dienstverlening. Voor de 36-ja- rige zoon werd de gevraagde celstraf beperkt tot zes maan den of 240 uur dienstverlening. De man heeft inmiddels een stichting opgericht die is gespe cialiseerd in ademhalingsthera pieën voor personenen die lei den aan fobieën. De jongste zoon lijkt er het best af te ko men met een door de procu reur-generaal geëiste straf van 150 uur dienstverlening. „De les is voor hem heel duidelijk ge weest en dat kan tot uiting ko men in een strafverlaging Het hof doet uitspraak op 28 'Wat beweegt daar', heet het nieuwe leerlingenproject van de Merenwijkschool. Alle kinderen van de school aan het Valkenpad leren de komende weken zoveel mogelijk over de verschillende ma nieren van bewegen. Gistermiddag was duidelijk te zien wat er be woog. De 250 leerlingen kregen op het schoolplein les in aerobics. Ruiten ingegooid bij CD-raadslid Bij het Leidse CD-raadslid A. ter Haar zijn vannacht met bakste nen twee ruiten van zijn woning aan de Alexanderstraat inge gooid. De toekomstig stadsbe stuurder had CD-coUega H. Ot to op bezoek toen de ruiten aan diggelen gingen. De twee raads leden hebben bij de politie ver klaard dat ze ervan overtuigd zijn dat dit een actie was die te maken heeft met hun politieke overtuiging. Ze hebben niets of niemand gezien. Korte tijd later merkte Otto dat vandalen ook actief waren geweest bij zijn woning aan de I Linsrnslra.il I taai w.iirn Bte nen legen de gevel gegooid. Bij Otto was geen schade van bete kenis. Contactdag voor kermisf'anaten De Stichting Kcrmis-Cultuur houdt zondag 20 maart een contactmiddag voor liefhebbers van botsautootjes, zweefmo lens, spookhuizen en andere kermisattracties. De nationale organisatie heeft leiden voor deze bijeeenkomst uitgekozen als Nederlands 'kermisstad nummer twee'. In café-restau rant De Branderij (Middelweg 15) krijgen bezoekers onder meer de gelegenheid hun ker- misspullen te laten zien. De bij eenkomst begint om 14.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11