CGB stemt in met kerkorde Kerk Samenleving Kardinalen naar Vaticaan voor voorbereiding Heilig Jaar MAANDAG 14 MAART 1994 1-356443 HET WEER HANS VAN ES BUITENLAND KORT Tempk'tonprijs De Amerikaanse rooms-ka- tholieke godsdienstfilosoof Michael Novak heeft de pres tigieuze Templeton-prijs voor bevordering van de godsdienst gekregen. Hij ont vangt de prijs ter waarde van een miljoen dollar op 4 mei in Londen. De 60-jarige No- vak, een voormalige diplo maat, doceert godsdienst en politiek aan het Amerikaans economisch instituut in Washington. Hij is de grond legger van de zogenaamde economische theologie. No- vak heeft ruim twintig boe ken geschreven over de in vloed van godsdienst op de cultuur, democratie en eco nomie. De Templetonprijs is genoemd naar de Engelse za kenman Sir John Templeton, die met het door hem ge stichte investeringfonds een groot kapitaal verwierf. Sinds 1972 is de prijs onder meer toegekend aan Moeder Tere sa, auteur Alexander Solzje- nitsyn, evangelist Billy Graham en natuurkundige Carl Friedrich von Weiszac ker. Maffia-biecht l'aus Johannes Paulus II heeft het afgelopen weekein de indirec t de priester beris pt die de biecht van een maf fia-moordenaar in de open baarheid bracht. Het biecht geheim moet zonder uitzon dering worden gerespec teerd, benadrukte de paus. Priester Paolo Turturro uil Palermo zorgde enkele maanden geleden voor een rel toen hij in zijn preek de biecht van een lid van de maffia onthulde. Een 22-jari ge man had hem in vertrou wen meegedeeld dat hij in 1992 betrokken was geweest bij de moord op anti-maffia- rechter Giovanni Falcone en bij vier andere moordpartij en. De paus beklaagde zich tijdens een conferentie voor priesters en studenten over 'enkele verfoeilijke en scha delijke voorvallen van indis cretie'. Een priester die de biecht hoort, mag op geen enkele wijze iets meedelen over de identiteit van de biechteling of over de zon den die hem ter ore zijn ge komen. De afgelopen tijd zijn in Italië ook enkele boeken verschenen waarin biechtge sprekken integraal zijn opge nomen. Een journalist deed zich voor als christen-demo cratische biechteling en vroeg pastoors bijvoorbeeld wat hij bescheiden rgeld moest bedrag a doen. Wederopbouw Steun bij de wederopbouw van verwoeste kerkgebou wen op 'vijandelijk' gebied in het vToegere Joegoslavië. Dat is één van de resultaten van een vijfdaags bezoek van een Servisch-orthodoxe delegatie aan België en Nederland. Metropoliet Amfilohije Rado- vic van Montenegro, bis schop Danielo Krstic, woon achtig in Boedapest, en priester Dragan Terzic, re dacteur van de Servisch-or thodoxe Kerkinformatie, wa ren uilgenodigd door de in ternationale rk vredesbewe ging Pax Christi. Als teken van verzoening zal na de oorlog een Servisch-ortho doxe kerk in Kroatië, een rooms-katholieke kerk in door moslims beheerst ge bied en een moskee in Banja l.uka (Bosnië) worden her bouwd. De financiering zal geen probleem vormen, zei lan ter I^ak, secretaris van Pax Christi. Naar Duits voor beeld zal de (kerkgeschiede nis van de Balkan worden onderzocht en eventueel herschreven door twee Duit se, twee Kroatische Servische historici. Alvast afscheid van Gereformeerde Kerken Het Confessioneel Gereformeerd Beraad (CGB), de ver eniging van verontruste gereformeerden, kan goed leven met de kerkorde van de toekomstige Verenigde Protes tantse Kerk. Met gevoel voor realiteitszin verzoent het beraad zich in een brochure alvast met het afscheid van de Gereformeerde Kerken in Nederland. nukerk» anpondertekend. Maar deze ont wikkeling komt niet als een ver rassing. Sinds de jaren zeventig ziet de vereniging het al bergaf waarts gaan met de kostbare gereformeerde tradities. Oproe pen om het tij te keren, halen Anders dan in de rechterflank van de Nederlandse Hervormde Kerk gaan onder gereformeer den geen stemmen op die plei ten voor een breuk met de nieu we kerk, die over enkele jaren hervormden, gereformeerden t herbergen, andere, klei- kerkge- en luther De overstap ru nere gereformeerde nootschappen wordt bepleit. .Omdat de nieuwe kerkorde iedere plaatselijke gemeente de ruimle biedt om eigen ligging en kleur te bepalen, is er veel kerk te blijven", schrijft het CGB in de brochure 'Op stap'. ..Daar komt nog bij dat andere kerken er helemaal niet op zitten te wachten om verontruste gere formeerden op te nemen. Bo vendien zijn ook die kerken in de praktijk minder ideaal dan zij op papier lijken." Het CGB is natuurlijk niet blij met de lossere binding aan de oude belijdenisgeschriften van de kerk. Het heeft altijd het be lang van deze geschriften bena drukt en betreurt dat zij in de nieuwe kerk niet meer door ambtsdragers hoeven te worden De vereniging vraagt van ker keraden niet lichtzinnig in te kerkorde. Aanvaarding van het document betekent 'het passe ren van een wissel' en tevens het afscheid van een vertrouw de kerkorganisatie. Afscheid van deze kerk betekent echter geen afscheid van gereformeerd ker kelijk leven waarin de belijde nissen nog een belangrijke rol spelen, zo troost het CGB zich zelf. Het stelt enkele wijzigingen van de kerkorde voor om dit voor de toekomst te garande- Zwaardere kritiek op de nieu we kerkorde werd onlangs gele verd door de Gereformeerde Bond, de rechterflank binnen de Hervormde Kerk. De Bond riep hervormde kerkeraden op massaal 'nee' te zeggen tegen het document omdat het een 'ondeugdelijke basis' vormt voor de toekomstige kerk. Bij het 25-jarig jubileum katholieke Laurentius Gemeenschap in Rijnsburg werd gistermorgen stilgestaan met een plechtige eucharistieviering. Daarbij namen niet minder dan drie pastoors achter het altaar plaats. Dat hadden er eigenlijk vier moeten zijn, ware het niet dat één van hen - pastoor Raadschelders - herstellend van een ziekte niet actief kon deelnemen. Wel maakte hij de plechtigheid vanaf de eerste rij mee. De pastores Van Wel, Van Mastwijk en Kapteyn leidden de eu charistieviering in het vaste onderkomen van de gemeenschap: de aula van de plaatselijke tuin bouwschool. Van Wel is de huidige pastor van de Laurentius Gemeenschap; Raadschelders, Van Mastwijk en Kapteyn zijn als (gewezen) 'herders' van de moeder-parochie Joannes de Doper in Kat wijk aan den Rijn nauw bij de Rijnsburgse gemeen schap betrokken geweest. foto hielco kuipers Paus Johannes Paulus II heeft alle kardinalen van de Rooms- Katholieke Kerk uitgenodigd voor een buitengewone verga dering in het Vaticaan, ter voor bereiding op de viering van het Heilig Jaar 2000. Het is voor de vijfde keer sinds zijn benoe ming in 1978 dat de paus alle kardinalen bijeenroept. Voor de bijeenkomst op 9 en 10 mei zijn 141 kardinalen uitgenodigd. Zij zijn de belangrijkste adviseurs en de hoogste vertegenwoordi gers van de paus. Het jaar 2000 is voor de Rooms-Katholieke Kerk een his torisch moment omdat het het derde millennium van het christelijk tijdperk inluidt, aldus woordvoerder Joaquin Navarro- Valls van het Vaticaan. Behalve de voorbereiding van de vierin gen in dit jaar. kunnen ook an dere belangrijke onderwerpen besproken worden. De paus zei in januari tegen verslaggevers dat hij (uiterlijk) in het jaar 2000 een bezoek wil brengen aan de voornaamste heilige 'plaatsen uit de bijbel. Een dergelijk bezoek betreft niet alleen Israël, maar ook Libanon, Egypte, Syrië. Jordanië. Irak en Turkije. Eerdere bijeenkomsten van alle kardinalen werden gehou den in 1979, 1982, 1985 en 1991. Tijdens deze vergaderingen werd gesproken over admini stratieve hervormingen, de fi nanciën van het Vaticaan en de dreiging van sekten. Dominee R.J. Koolstra 1928-1994) Het etiket 'theoloog' wilde do minee R.J. Koolstra liever opgeplakt krijgen. ..Kijk, ik ben nooit theoloog geweest", zei hij bij zijn afscheid van de her vormde en gereformeerde ker ken in Leiden, in september 1990. „Ik bedoel: theologie is een schitterend vak, laat daar over geen twijfel bestaan, maar ik heb het altijd be schouwd als gereedschap waarmee je iets moet dóen." Na een kort ziekbed heeft Koolstra, die de afgelopen ja ren in Apeldoorn woonde, dat gereedschap neergelegd. Hij overleed het afgelopen week einde op 65-jarige leeftijd. De gereformeerde Koolstra heeft ruim zestien jaar in Lei den gewerkt, in het bijzonder voor wijk Stevenshof/Mors/Binnenstad. Aanvankelijk nog met de scheidingsmuren tussen her vormden en gereformeerden, maar mede door zijn inspan ningen trokken beide geloofs- groeperingen vanaf 1976 geza menlijk op naar de Mara- nathakerk. Koolstra leverde een flinke bijdrage aan het sa mengroeien van de twee grootste protestantse kerkge nootschappen. Zo bracht hij in de binnenstad ook de Oude Vestkerk-gemecnte in contact met de Hooglandse Kerk-ge- meente. Na twee 'gewennings- diensten' in december 1987, dienst. Ook stond Koolstra mede aan de wieg van het Samen op Weg-proces de Evan gelisch Luther se Kerk. Toen hij in 1990 gebruik maakte van de vut-regeling gaf hij toe dat vooral de laatste jaren het predikant schap hem as ge vallen. „Ik denk dat ik het niet lang meer had kunnen vol houden. Bijna elke avond weg om te vergaderen." Slopend vond hij vooral het organisato rische werk en het bijhouden van de 'papierwinkel'. Renze Jan Koolstra, Leeuwarder van geboorte, stu deerde theologie aan de VU in Amsterdam. Hij begon zijn do mineesloopbaan in 1953 in Heerhugowaard. Van 1956 tot 1962 diende hij als vlootpredi- kant bij de Koninklijke Marine. Tijdens deze functie verbleef hij drie jaar lang op het jaren vlootpredikant noemde Kool stra van grote invloed op zijn verdere leven. Hij verbreedde bij de marine letterlijk en fi guurlijk zijn horizon. „Ik dacht al nooit zo strikt kerkelijk", vertelde hij over die tijd. „Ik vond wat de kerk te bieden had belangrijker dan de kerkordelijke zaken. Maar bij de marine werkten ze met een wel heel grove kam: katholie ken uittreden en de rest is voor de predikant." Zijn werk onder alle protestants-christe- lijken maakte dat hij nadien makkelijker van de verschillende kerkge nootschappen heenstapte. Koolstra beschouwde zich zelf dan wel niet als een echte theoloog, hij wist velen wel te boeien door zijn 'theologisch en spiritueel rijke preken', zo omschrijft collega-predikant A. Alblas. ..Altijd actueel en men selijk legde hij de oude teksten uit, zodat ie zeggingskracht kregen voor zijn gehoor." Het bezoekwerk beschouwde hij daarentegen ook als een we zenlijk onderdeel van zijn pre- dikantswerk. Alblas: „Niet al leen zijn gesproken woorden hielpen mensen door moeilij ke situaties heen, ook zijn ge schreven worden worden be waard en herlezen. Koolstra verstond de kunst om in enke le dichterlijke pennestreken geheel aanwezig te zijn, waar zijn brieven werden gelezen." Ook na zijn vertrek naar Apel doorn bleef de dominee op die manier 'aanwezig' in Leiden: door zijn uitspraken en brie ven, in zijn vriendschap en be moediging. In verschillende Leidse wijk- kerken werd gisteren aandacht besteed aan het overlijden van de oud-predikant. De rouw dienst voor Koolstra wordt ko mende woensdag gehouden in de Jachtlaankerk in Apel- doorn-het Loo en begint om 11.00 uur. Kerken bepleiten investeringen in Zuid-Afrika amersfoort anp De Raad van Kerken in Neder land, de afgelopen jaren een fervent voorstander van sanc ties tegen het apartheidsregime, roept thans bedrijven op te in vesteren in Zuid-Afrika. Bedrij ven dienen daarbij echter wel zeer kritisch te werk te gaan, zo blijkt uit een verklaring. Beëindiging van de sancties, waarvoor begin dit jaar ook de Wereldraad van Kerken zich heeft uitgesproken, betekent 'bepaald niet automatisch' dat de belangen van de zwarte meerderheid beter worden ge diend. „Het is niet ondenkbaar dat bij alle politieke veranderin gen de sociale en economische situatie op voorhand nauwelijks verbeteringondergaat." De Raad van Kerken wijst be drijven op een gedragscode die de Zuidafrikaanse kerken voor nieuwe investeerders hebben opgesteld. Het 'nadrukkelijk' in trekken van de oproep tot sanc ties dient vergezeld te gaan van 'een niet minder uitdrukkelijke ondersteuning' van deze ge dragsregels. Bedrijven die zaken willen doen in Zuid-Afrika moeten ge lijke kansen geven aan afie werknemers, moeten training en opleiding serieus nemen en dienen hun medewerkers een veilige en gezonde werkomge ving te bieden. Maartse buien De eerste helft van deze maand heeft een aanloopje gemaakt in de richting van de lente. Het aantal vorstdagen bleef beperkt tot twee en de gemiddelde temperatuur bleef royaal boven normaal met een positieve afwijking van 3.5 graden. Maar de opbouw van de Nederlandse lente is een verhaal van vallen en opstaan De atmos feer neemt de tijd en het duurt tot laat in mei voordat het koureservoir in het hoge noorden merkbaar af neemt. Tot dan moet er op onze breedte voortdurend met terugsla gen rekening worden gehouden. Niet zelden wordt er al eens een een voorschotje op de zomer geno men, waarna opeens de kou terug slaat met gure hagel- en sneeuw buien en vorst in de nacht. Het afgelopen weekeinde zagen we al een eerste terugval na een opti mistische periode. Zaterdag was het zo gek nog niet met zon, maar een agressieve depressie, die langs Schotland naar het Oostzeegebied koers zette, liet de wind zondag in het noordelijke kustgebied enige tijd tot stormkracht aanzwellen. Tot ver landinwaarts werd die stormgrens - in vlagen - overschre den. Vooral in de ochtend geselden pittige buien stad en land; de re genmeters werden gevuld met 5 tot 15 millimeter hemelwater De rust keert voorlopig met-terug. De komende dagen blijft het stevig doorwaaien. Kleine randstoringen zorgen af en toe voor een portie re gen; tussendoor klaart het wel wat op Vandaag wordt er nog even zachte lucht aangevoerd, maar de neiging tot lagere temperatuur wordt in de loop van de week dui delijker. Op het westelijke deel van de oceaan gaat de luchtdruk stij gen, terwijl die boven Noord-Euro pa laag blijft. Zodoende komt de wind in de noordwesthoek. Vooral in de tweede helft van de week drij ven vanaf IJsland gure buien naar het Noordzeegebied; de eerste maartse buien maken hun entree. Overdag wordt vanaf woensdag niet meer dan 6 tot 8 graden voorzien. In de nacht blijft het nog boven nul zolang er een stevige wind blijft staan. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en vooral morgen perioden met regen. Vandaag ook af en toe zon. Middagtempe- ratuur vandaag ongeveer morgen iets la ger Noord- Midden-Frank- Madeira: Wolkenvelden en droog. Geleidelijk min der wind. Morgen ook af en toe zon. Maxima oplopend tot 20 graden. Spanje: Aan de Golf van Biskaje wolkenvelden en vrijwel overal droog. Elders overwe gend "zonnig. Maxima rond de 21 gra den, bij Sevilla en Cordoba ongeveer 27 graden. Langs de Golf van Biskaje rond 16 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Canarische Eilanden: Flinke perioden me' 25 graden, elders iets lager. Marokko: Westkust overwegend zonni: Temperatuur in de middag rc dagtemperatuur aan het strand onge veer 19 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en nog een kleine kans op regen. Vandaag langs de zuidkust en morgen elders perioden met zon en droog. Morgen in de loop van de dag van het noorden uit enkele wolkenvelden. De mistral blijft de komende dagen waaien, maar neemt morgen ti|delijk iets af. Middagtemperatuur rond 17 gra- in Languedoc rond 20 graden. In de Alpen wolkenvelden droog. In de Pyreneëen geleidelijk meer zon Middagtemperatuur op 2000 meter ongeveer +4 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur circa 20 graden. Flinke zonnige perioden en droog. Langs de westkust eerst nog enkele wolkenvel den. Middagtemperatuur van 15 graden in Lom bard ije tot 18 op Sicilië. Morgen enkele graden warmer In de Italiaanse Alpen en Dolomieten ligt de middagtem peratuur op 2000 meter hoogte enkele graden boven het vriespunt. dagtemperatuur rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Droog en flinke perioden met zon. Eerst ook nog enkele wolkenvelden. Maxi mumtemperatuur op de meeste plaat sen ongeveer 19 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag nog enkele wolkenvelden en droog. Langs de westkust en morgen ook elders geregeld zon Middagtemperatuur oplopend tot circa 18 graden. Zwarte Woud boven de 1300m :euw Middagtemperatuur vandaag i 10 graden in het noorden tot 16 in i. Morgen iets lager. WEERRAPPORTEN OINSDAG 15 MAART 1994 Zon op 06.53 Zon onder 18.40 Maan op 07.37 Maan onder22.29 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.03 17.18 Laag water 00.45 13.16 Weerrapporten 13 maart 19 uur: w 13 10 3 15.0 «10 10 7 1.0 i«6 11 6 3.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8