Leiden 'Geen mooie linkse dingen meer met belastinggeld' Bruidjes van Gerda's showen nieuwe mode op rolschaatsen 'Luizen houden vogels in conditie' Geduldig wachten op een handtekening van Schreurs Keuring van tulpentuinen Leidse ambtenaren worden doorgelicht MAANDAG 14 MAART 1994 Record De paasveeten- I VJ toonstelling, die za terdag voor de 44ste keer in Leiden werd gehouden, trok een recordaantal be zoekers: ruim 5.000 man. Doorgaande beweging 9 Na een strijd van jaren hebben de omwonen den het voor elkaar: het kunstwerk 'doorgaande beweging' in Oegstgeest is onterecht geplaatst. Vervolg van voorpagina Hoe vreemd het ook mag klinken: Steven de Vreeze (43), bezig aan zijn laatste weken als wethouder financien, is trots op de nota die zijn ambtenaren hebben gemaakt over de zorgwekkende financiële stand van zaken. De wethouder is nu drie jaar bezig om raadsleden en ambte naren bij te brengen dat de stad 'het moet doen met het budget dat ze heeft'. En die boodschap is blijkens het stuk luid en duidelijk overgekomen. door de Leidse armoede aan 'Den Haag' te verkopen." De Vreeze zegt dat nu de situ atie is bereikt 'dat de financiële verantwoordelijkheid van hoog tot laag en van links naar rechts is gespreid'. „De hoogste amb tenaar én de koffiejuffrouw we ten nu dat ze met belastinggeld van de Leidse burgers werken. Dit geldt niet in de laatste plaats voor mijn eigen partij, tot de verkiezingen van 2 maart de grootste van Leiden. De PvdA vindt nu ook het lastenniveau belangrijker dan mooie linkse dingen voor de stad." „Voor het eerst ligt er nu een stuk waarin echt rekening is ge houden met risico's, noodzake lijke toekomstige investeringen, onderhoud en beheer", zegt hij. Tot 1993 was Leiden een arti kel 12-gemeente,. Ambtenaren en weüiouders deden niet aan meerjarenplanningen. Er wer den geen reserves gevormd, geen geld voor vervangingsin vesteringen opzij gezet. „De cultuur was er een van geld bin nenhalen. Dat kon alleen maar Hoewel de opstellers van de nota 'een heel realistisch plaat je' hebben gemaakt en De Vree ze vindt dat ze hier en daar zijn doorgeschoten, komt hij zelf op een nóg somberdere toekomst uit. Hij herinnert eraan dat voor het lopende jaar alleen met de ambtenaren is afgesproken hoe veel ze gaan bezuinigen maar nog niet hoe. Verder hebben de grote partijen in hun landelijke verkiezingsprogramma's bezui nigingen aangekondigd van 15 a 20 miljard en dat zal beteke nen dat de gemeenten in Ne derland opnieuw minder geld van het Rijk krijgen. Ook Leiden zal die dans niet ontspringen. En dat is nog niet alles. Veel Leidse hoop was tot voor kort gevestigd op een nieuwe ver deelsleutel bij de toekenning van rijksgelden aan gemeenten. Leiden vindt dat er van hel geld voor de omringende dorpen best wat af kan en in het parle ment wordt daar ook in toene mende mate zo over gedacht. Op 21 maart komt er duidelijk heid maar een week voordien zegt De Vreeze: „Ik ben er niet gerust op. Ik kan en mag er nu niet veel meer van zeggen maar die 15 miljoen gulden méér waar iedereen het over heeft, nou, reken er maar niet op. Ver geet niet dat er nog enkele tien tallen andere middelgrote ge meenten in Nederland zijn met centrumfuncties voor de regio." Opzettelijk De Vreeze ontkent heftig dat hij opzettelijk met de bekendma king van al deze rampspoed tot na de verkiezingen heeft ge wacht. „Er is een somber beeld geschetst maar dit is niet som berder dan vorig jaar bij de op stelling van de voorjaarsnota. Ook toen was bij het begin van de discussie het tekort groter dan het bezuinigingsbedrag. Het grote verschil is dat alle vo rige keren de 'financiële verken ning' een geheim stuk was en deze keer, omdat er college-on derhandelingen zijn, niet." 'Cornells Joppensz' voor voorzitter 'De Zanger' leiden daphne lammers Voorzitter Dijkstra van de Eerste Leidsche Vereeniging van Vo gelliefhebbers 'De Zanger' is za- terdag onderscheiden met het Cornelis Joppenszbeeldje. Hij kreeg de prijs, omdat-hij 35 jaar de vereniging leidt. Op de re ceptie van 'De Zanger', waar het 70-jarige bestaan werd gevierd, overhandigde wethouder Van Rij hem het beeldje. „Het is allemaal gekomen door mijn schoonvader, die vo gels kweekte. Dat vond ik zo leuk dat ik dat ook wilde," ver telt Dijkstra. Hij begon met ka naries. „Maar een kanarie is maar een kanarie. Leuk om mee te beginnen maar ik wilde meer. Toen ben ik me gaan toeleggen op tropische vogels. Die zijn zo boeiend. Hoe die beestjes zich gedragen, dat is echt ongeloof lijk." Zijn hobby leidde al snel tol zijn verkiezing als voorzitter van de vereniging, die nu zo'n zestig leden telt. Dijkstra was ook de aangewezen persoon voor de functie omdat hij 'beleidszaken erg interessant vindt'. Hij is niet alleen voorzitter van 'De Zan ger', maar ook van gewest VI, dat alle verenigingen in Zuid- Holland en Zeeland omvat. Daarnaast zit hij in het landelijk bestuur van de Algemene Bond van Vogelhouders. Toch vindt de vogelliefhebber niet dat hij een dankbare taak heeft. „Vaak heb je het idee dat je het goed hebt gedaan en dan krijg je nog kritiek. Eigenlijk kun je het nooit goed doen. Als je daar niet tegen kan, moet je ze ker geen voorzitter worden. Dan wordt het allemaal één grote frustratie." Gelukkig heeft de leidinge- vende functie ook haar goede kanten. Vooral wanneer een van de leden een kampioenschap wint. „Dan ben ik toch weer de trotse voorzitter", vertelt Dijk stra. Maar bovenal is hij vogel kweker. Ruim twee uur per dag is hij bezig met zijn tropische vogeltjes, die rondfladderen in zijn volière in de achtertuin. Zijn hobby gaat zelfs zo ver, dat hij 's zomers insekten zoekt om de vogels mee in topconditie te houden. „Tropische vogels zijn heel erg kieskeurig wal eten be treft. Je moet zelf uitzoeken wat ze lekker vinden. Luizen en muggelarven vallen bijvoor beeld goed in de smaak. En ja, die moet je toch van de blade ren afhalen." Zijn inspanning is in de loop der jaren beloond. Hij won niet alleen verschillende gewestelij ke- en landelijke titels, in 1984 werd hij wereldkampioen. „Ik heb het hoogste bereikt", aldus de jubilerende voorzitter. Vrouw gewond bij aanrijding op A4 leiden Een 20-jarige vrouw uit Pijnacker is zaterdag zwaar ge wond geraakt bij een aanrijding op de A4 ter hoogte van de af slag Leiden. De vrouw parkeerde haar auto op de vluchtstrook, omdat zij pech kreeg. De strook werd echter als rijbaan gebruikt vanwege werkzaamheden aan de A4. Bij het neerzetten van de gevarendriehoek werd ze door een 62-jarige Hagenaar aangere den. De vrouw is zwaar gewond afgevoerd. Ook de passagiers in haar auto en de Hagenaar zelf met (licht)e verwondingen naar het AZL gebracht. Volgens de politie had de Hagenaar drank op. Inbraak in Hortus leiden In de Hortus Botanicus is het afgelopen weekeinde inge broken. Bij de historische tuin aan het Rapenburg werd met een schroevendraaier een deur van het kantoor geforceerd. De buit bestond uit een computer en archeologisch materiaal. De waar de ervan wordt op 10.000 geschat. Vijftien tuinhuisjes opengebroken leiden Vijftien tuinhuisjes zijn het afgelopen weekeinde open gebroken. De schade aan de huisjes, die op een complex aan de Vlietweg in Leidep staan, bleef beperkt. De buit waarmee de die ven aan de haal gingen, was volgens de politie gering. Betrapt in het hol van de leeuw leiden Vijf jongens zijn dit weekeinde in het hol van de leeuw betrapt. Zaterdagmorgen vroeg bevonden ze zich in de fietsen stalling van het politiebureau en sloopten 'in alle rust' onderde len van brommers. Vier van hen werden direct aangehouden, de vijfde meldde zich later. Politie pakt bandenprikker leiden De politie heeft vannacht een 52-jarige bewoner van de Pieterskerkgracht aangehouden omdat hij de banden van diver se auto's met een scherp voorwerp zou hebben lekgeprikt. Be woners van het hof werden uit hun slaap gehouden door een 'sissend geluid' en sloegen alarm. Twee auto's stonden toen al met lege banden. De politie kwam te laat om de man op heter daad te betrappen. Haar vermoeden bleek juist: hij was een wo ning aan de Pieterskerkgracht binnengegaan. Toen zij aanbelde, deed de man open.met een knuppel in zijn hand. Het kostte eni ge overreding hem mee te krijgen naar het bureau. De gewone bibliotheekbezoeker moest gisteren wel even drin gen om bij de boekenrekken en in de leeszalen te komen. Het was druk. Allemaal mensen, die afkwamen op de Leidse strip dag. De negende al weer. Vol gens de organisatoren kwamen er zo'n 1.200 mensen op af. En dat waren er net zoveel als vorig jaar. De grote drukte was ook te merken aan de verkoop van de speciale flesjes 'strip'bier. Het 'Leidse Peipie', waarop een eti ket zat van striptekenaar Peter de Smet (van de strips 'De Ge neraal' en 'Lodewijk') was rond een uur of twee al uitverkocht. Organisator Hans Edink was dan ook tevreden. „Het was lek ker druk en dat is prima." De vaste attracties van vorig jaar waren er dit jaar ook weer. Zo stonden er door de hele bi bliotheek kraampjes waar lief hebbers hun hart konden opha len aan zeldzame stripboeken. Ook waren er vreemde strip snuisterijen te koop en te ruil. Er waren zeefdrukken, filmcel len die voor tekenfilms gebruikt worden, zeepjes van Donald Duck, Batmanpoppen, Suske en Wiske lp's en zelfs papieren Thunderbirdbordjes en tafelkle den. Volgens R. Keyzer uit Was senaar, die met een kraampje stripboeken vlakbij de ingang van de bibliotheek stond, liepen de zaken goed. „Ik heb aardig wat spullen verkocht", zei hij. „Het was lekker druk en de mensen wilden best wel wat ko pen." Ruilen wilde Keyzer ook wel. „Tja, als ze wat aardigs aan te bieden hadden, ging ik daar zeker op in. De spullen, waar mee ik hier stond, had ik toch dubbel." Ook werden er stripalbums en verzamelobjecten geveild. Vooral de goedkopere stripboe ken en verzamelstukken deden het goed. „De duurdere strip boeken liepen niet zo goed," vertelt veilingmeester Marijke Klein. „Ik denk dat de prijzen daarvan gewoon te hoog lagen. We hebben wel wat stripboeken verkocht van ongeveer 50, 75 gulden, maar daar bleef het bij. chter op af. „Een stuk of zegt Edink. „Maar dal hinder Het ook De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) geeft eind juni een ant woord op de vraag, wie heeft de mooiste tulpentuin van Leiden? Deze wedstrijd is een uitvloeisel van Tulpenjaar 1994. Precies 400 jaar geleden bloeide de eerste tulp op Neder landse bodem. Dat was de ver dienste van Cafolus Clusius in de Leidse Hortus Botanicus. Reden voor de KMTP om een tulpenwedstrijd te organiseren. Belangstellenden kunnen tot 1 april hun voortuin opgeven voor de keuring. In de tuin moeten minimaal honderd tul pen staan. Aan het einde van liet voorjaar wordt de uitslag bekend. Deelnemers maken kans op een diploma en een groot pakket bloembollen. Het secretariaat van de KMTP is Oegstgeesterweg 180 in Rijns- burg. De 'Blake en Mortimer' luxe reeks albums van 1.000 gulden kon dan ook gewoon weer terug in de doos." Nieuw was de taxa- stripboeken. Daar kwa- maar een uurtje dat de strip boeken getaxeerd konden wor den." De grootste drukte was, net als vorig jaar, bij de stripteke naars die albums signeerden. De hele middag stonden er gro te rijen bij de tafels van Robert van der Kroft (Sjors en Sjim- mie). Eric Schreurs (loop Klep zeiker) en Bert van der Meij (De Pinguins). De veertienjarige Pe ter was eigenlijk speciaal voor Eric Schreurs naar de stripdag gekomen. „Ik heb bijna al zijn stripboeken en elke weck scheur ik zijn Joop Klepzeiker strip uit mijn vaders Nieuwe Revu", vertelde hij. „Nu wil ik een album door hem laten sig- in de rij staan, maar dat heb ik Race om één wethouderszetel „Het meest frustrerende als ik niet word herkozen, is m'n vaste overtuiging dat m'n op- volger geen wezenlijk ander beleid kan voeren." Dat zegt PvdA'er Steven de Vreeze, nog een paar weken wethou der financiën. Dat klinkt be- rustender dan hij is want De Vreeze is namelijk van plan de strijd met wethouder Hennie Koek (onderwijs, cul tuur en emancipatie) aan te gaan. Hoewel het nieuwe college nog niet rond is, staat vast dat de PvdA maar twee wethouders zal leveren. Tjeerd van Rij is die twee. De Vreeze wil niet zeggen hoe groot hij zijn kansen acht. Gok weigert hij te zeg gen of hij vindt dat hij een hetere kandidaat is dan Koek, „Ik hoop dat Hennie zich ook van commentaar onthoudt. Ik wil er alleen dit over kwijt: de beslissing is nog niet genomen, ik ben be schikbaar, de verkiezingsuit slag is helaas niet terug te draaien en ik weet dat er be halve zaken als kwaliteit, deskundigheid, ervaring en de portefeuilleverdeling ook meespeelt dat vrouwen bij de PvdA vóór gaan. Hennie is En dus wordt deze PvdA- traditie doorslaggevend? „Dal zal moeten blijken. Ik ben blij dat ik niet zelf hoef te beslissen. Verder zou ik niet van een traditie willen spreken. Tjeerd van Rij heeft zich destijds tegenkandidaat van Marietje van der Molen gestéld, tri wel: daarmee ontken ik het principe van het vrouwenvoorrangsbeleid Stadspartij biecht fouten op Bijna twee weken na kiezingen voor de gei raad weet de Stadspartij waar- gee 1 de wacht heeft gesleept. In tal van ande re gemeenten, ook in de Leid se regio, behaalden debute rende lokale partijen wel zetels gen. Secretaris A. lagerweij meent dat zijn Stadspartij te laat is begonnen met de cam pagne, er te weinig geld was om huis aan huis te folderen en dat onvoldoende is aange geven waar het de Stadspartij werkelijk om te doen was. Veel meer dan dat de partij 'het hart en de portemonnee op de juiste plaats heeft' is tij dens de campagne onduidelijk gebleken. Lagerweij heeft zelfs gemerkt dat vertegenwoordi gers van de Stadspartij elkaar hij verschillende gelegenheden hebben tegengesproken. In een soort open brief noemt hij verder 'een te klein netwerk bij de pers en derden' en een tekortschietende af stemming. „Fouten zijn om van te leren. De tijd zal uitwij zen of wij ezels zijn", steekt hij de hand in eigen boezem. Voor de mensen achter de Stadspartij rest de komende vier jaar 'de zijlijn'. „We zullen op een laag pitje de verrichtin gen van de Leidse politici blij- ven*volgen." De 1800 ambtenaren van de ge meente leiden moeten een lijstje inleveren met daarop él hun nevenfuncties. „Het gaat om een nieuwe opgave zodat wij weten: 'hoe zat 't ook al weer'. Ook al hebben ze ooit een lijst ingeleverd, dan wordt nu gevraagd dat opnieuw te doen", aldus G. Sunter-Mulder van personeelszaken. Volgens het ambtenarenre glement moet een ambtenaar toestemming krijgen van B en W voordat hij (bestuurs)lid, aandeelhouder of vennoot wordt van een vereniging, stich ting of firma. Deze toestem ming kan worden geweigerd als een verstrengeling van belan gen kan ontstaan. Het college van B en W treedt binnenkort af en wil aan het nieuwe stadsbestuur een zo vol ledig mogelijke lijst overdragen. Dat is de reden dat de leidse ambtenaren hun nevenfuncties opnieuw op schrift moeten zet- J. Dijkstra kreeg zaterdag het Cornelis Joppenszbeeldje uitgereikt1 zitter van vogelvereniging 'De Zanger'. wethouder Van Rij. Hij is 35 jaar voor- FOTO HIELCO KUIPERS Nog nooit een bruid op rol schaatsen gezien? Dan was u zaterdag vast niet op de mode show van Gerda's. De eigena resse van deze nieuwe kleding winkel aan de Breestraat ftad het origineel aangepakt. De zo mercollectie werd voor een groot deel 'rollend' getoond. Gerda's zit sinds twee weken in het nieuwe onderkomen. Wegens ruimtegebrek moest ei genaresse Gerda Knijnenburg haar pandje aan de Hogewoerd na acht jaar verlaten. „We zijn gewoon gegroeid", is haar sim pele verldaring. Om de verhui zing te vieren organiseerde zij een modeshow. Opgesteld langs de muren wierpen zo'n vijftig vaste klanten en belangstellen den een kritische blik op de ge toonde mode. De mannequins deden hun uiterste best de kleding van voornamelijk Nederlandse ont werpers goed tot hun recht te laten komen. Dit lukte niet al tijd, maar het is ook een hele kunst een soort lichtblauw ver pleegstersuniform tot mode te verheffen. En om in een zijde korte broek met zware zwarte schoenen te trouwen is mis schien een wat erg vooruitstre vend toekomstbeeld van ont werpster Dorien David. Maar over het algemeen was de kleding sober en natuurlijk. Zwart, huidkleurig bruin en wit voerden de boventoon, met hier Kledingwinkel Gerda's vierde zaterdag de verhuizing n en daar een uitschieter in de vorm van een bloemetjesjurk. In een flink tempo toonden de modellen de kleding van topmerken als Corel, Caramelo, Margriet Nannings en X as. Soms ging dat niet vlekkeloos. Een van de modellen verloor tij dens een pirouette haar trendy zonnebril, een ander rolschaats te met een aardig vaartje het publiek in. Maar de gasten ble ven onverstoorbaar de show volgen. De prijzige mode is volgens Knijnenburg niet bestemd voor een breed publiek. „Het is mijn eigen stijl, dat vind ik belang rijk". zegt het voormalige mo del. Onder leiding van architec- te Paulina Buringh werd ook de winkel geheel naar de smaak van de eigenaresse ingericht. „Alleen het pand is hetzelfde gebleven, de rest is helemaal voor mij ontworpen." Het resul taat is een hele simpele inrich ting 'met Jugendstil karakter' in de kleding en en belangrijke pla, In de toekomst is Knijnen burg zeker van plan nog een modeshow te organiseren. Vol gens haar is het belangrijk dat Nederlandse ontwerpers de no dige aandacht krijgen. Er is ech ter één voorwaarde verbonden aan dit voornemen. „Ik doe het alleen als iedereen deze show leukvond."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7