IRA stelt Londen gesprekken voor China buigt niet voor druk VS Buitenland Massale ontsnapping van Algerijnse fundamentalisten Haider niet terug als 'Landeshauptmann' Britse topmilitair weg wegens seksschandaal Doden bij tankerbotsing Bosporus Kerk van Engeland wijdt eerste vrouwelijke priesters Verzet tegen Balladur neemt toe Kroaten en moslims sluiten akkoord over federatie Bosnië MAANDAG 14 MAART 1994 5 Liberalen winnen in Colombia bogota De parlementsverkiezingen in Colombia hebben een overwinning opgeleverd voor president Cesar Gaviria en zijn Li berale Partij (PL). Na een eerste telling van een groot deel van de uitgebrachte stemmen, blijkt de PL haar meerderheid te behou den. Volgens de autoriteiten zullen de liberalen meer dan de helft van de 102 zetels in de senaat bezetten. De Conservatieve partij behaalde gisteren zestien procent van de stemmen. De ex- guerrilla's van de democratische alliantie M-19, leden een zware nederlaag. De partij moet negen zetels inleveren. Leger Israël mag op kolonisten schieten Jeruzalem» Israëlische militairen mogen in de bezette gebieden het vuur openen op joodse kolonisten die schieten op Palestij- nen zonder dat hun leven in gevaar is. Zegslieden hebben dat gisteren meegedeeld. Volgens hen gaat het niet om nieuwe in structies maar om 'het opfrissen van een oude order die niet goed is begrepen door de soldaten'. Maffiabaas Sicilië opgepakt rome» De Siciliaanse politie heeft maffiabaas Benedetto Capizzi gearresteerd. De man wordt ervan verdacht deel uit te maken van de cupola, de overkoepelende raad van het Siciliaanse mis daadsyndicaat Cosa Nostra. Capizzi was al twee jaar voortvluch tig. Hij is eerder veroordeeld wegens drughandel en banden met de maffia. Japanse keizer wil naar Pearl Harbor Tokyo De japanse keizer Akihito en zijn vrouw Michiko willen aan het einde van een rondreis door de Verenigde Staten ook een bezoek brengen aan Pearl Harbor op Hawaii. In deze Ameri kaanse marinehaven werd in de Tweede Wereldoorlog een groot deel van de Amerikaanse oorlogsvloot door de Japanse lucht macht vernietigd. Akihito zou in Pearl Harbor willen bidden voor de slachtoffers van de aanval. Kalmukkië ziet af van onafhankelijkheid moskou De Russische deelrepubliek Kalmukkië ziet verdei af van de onafhankelijkheid en erkent het gezag van Moskou. Kalmukkië, dat aan de Kaspische Zee ligt, was een van de gebie den die zich na het uiteenvallen van de Sovjetunie volledig onaf hankelijk verklaarden, waarmee de vrees toenam dat Rusland als een lappendeken opgedeeld zou worden. President Kirsan Iloemzjinov zei vrijdag echter verrassend dat hij de grondwet van Kalmukkië per 25 maart afschaft en de Russische daarvoor in de plaats neemt. De inwoners van Kalmukkië verliezen hun nationaliteit en worden weer gewoon Russen. In Algerije is een grote klopjacht (geopend op de meer dan dui- jzend gevangenen die afgelopen ^donderdag zijn ontsnapt uit de "^gevangenis van Tazoult. De ge detineerden zijn bevrijd door ^gewapende fundamentalisten. Volgens een woordvoerder van het veLboden Islamitische Heilsfront (FIS) zijn 1.684 me idestanders vrijgekomen. De Al- jgerijnse pers had eerder gespro kken over 900. Onder de ontsnapten uit de jgevangenis van Tazoult bevin- iden zich 350 fundamentalisti- WENEN DPA (Oostenrijks grote partijen, de sociaaldemocratische SPÜ en de conservatieve volkspartij JÖVP hebben gisteren bij de re gionale verkiezingen in Ka- rinthië, Tirol en Salzburg deels gevoelig verlies geleden. De •rechts-radicale partij FPÖ van IJörg Haider en de Groenen (boekten volgens de eerste cijfers ■iwinst. Maar in Karinthië bleef Hai ders partij achter de SPÖ zo dat hij zijn doel, om na bijna drie jaar terug te keren als 'Lan- jdeshauptmann' van het bonds- LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT -Sir Peter Harding (60j, hoofd van de Britse strijdkrachten, is afgetreden wegens een ii-^eksschandaal. Sir Peter nam .zijn besluit nadat een krant, de •jJNews of the World, zijn buiten rechtelijke relatie met de jeugdi ge ex-vrouw van een Conserva- :ieve ex-minister had onthuld. De positie van Sir Peter werd anhoudbaar, nadat duidelijk ras geworden dat hij de regels net betrekking tot de nationale veiligheid had geschonden. De :hef van de defensiestaf wordt gezien als een mogelijk doelwit fan de IRA. Desondanks gaf hij ;ijn maitresse inzicht in zijn reisplannen. Sir Peter liet zich in de dienst- tuto naar het prestigieuze Dor- (hester Hotel rijden voor zijn mtmoetingen met zijn 32-jari- je minnares Bienvenida Perez- Jlanco (Buck) (32), de Spaanse ix-vrouw van Sir Anthony Buck 65). Bienvenida deed tot in de deinste details haar verhaal te- ;en de krant: ,,Op een gegeven noment, terwijl we in de lift laarhoven gingen, stak hij zijn tand in mijn onderbroek", ver- daarde zij. ,,Ik zei: je bent gek. >tel je voor dat er veiligheidsca- nera's zijn. Maar hij zei: dat tan me niet schelen." Sir Anthony, een ex-minister van defensie die nog steeds in het Lagerhuis zit, verklaarde gisteren dat met het ontslag van Sir Peter een 'droevig einde was gekomen aan een mooie loop baan'. ,,Maar", zo voegde hij er aan toe, ,,ik ben niet overmand door gevoelens van smart." Aanbod na derde aanval op vliegveld Heathrow londen Rtr-AFP Het verboden Ierse Republikeinse Leger, IRA, heeft na een reeks van mortieraanvallen op de Londense luchtha ven Heathrow aangedrongen op hervatting van de vre desbesprekingen met de Britse regering. Londense luchthavens. De vliegvelden Heathrow en Gat- wick zijn na een bom-melding twee uur voor het vliegverkeer gesloten geweest. Er was alarm geslagen na een telefoontje met codes die door de IRA worden gebruikt. De politie sprak van een 'cynische list van de IRA met de bedoeling onnodig pa niek en vrees onder het publiek te zaaien'. Twaalf uur eerder, om 08.00 uur, was Heathrow voor de der de maal in vier dagen het doel wit van een mortieraanval, waarna Terminal-4 enkele uren dichtmoest. De vier projectielen explodeerden evenwel niet en er vielen geen slachtoffers. Het incident zorgde wel voor enor me storingen in het luchtver keer. Heathrow is een van 's we relds drukste luchthavens. Militairen en politie met spe ciale hitte-zoekende appara- In een verklaring die gister avond zegt de IRA: ,,De voort durende kans op vrede in Noord-Ierland mag niet worden weggegooid. Wij zijn bereid flexibel te zijn in het onderzoek naar de mogelijkheden voor vrede. De betrokken partijen mogen geen mogelijkheid on benut laten." Het Ierse Republikeinse Leger reageert hiermee voor het eerst officieel op de vredesverklaring die de Britse en Ierse premiers, Major en Reynolds, afgelopen december ondertekenden. Daarin boden Londen en Du blin het IRA een plaats aan de onderhandelingstafel, als het de wapens neerlegt. Tot nu toe ne geerde de verzetsbeweging de verklaring van Downing Street. De IRA zorgde eerder gisteren opnieuw voor paniek op de tuur, metaaldetectors en snuf felhonden voeren zoekacties uit in een gebied rond Heathrow, dat zich over 2,6 vierkante kilo meter uitstrekt. De granaten zijn afgevuurd met een onder struikgewas begraven raketlan- ceerder ten zuiden van de luchthaven. Een van de projec tielen landde op het dak van de terminal. De aanval van gisteren heeft de politie en de luchthavenau toriteiten, die juist hun veilig heidsmaatregelen hadden aan gescherpt na aanvallen woens dag en donderdag, in verlegen heid gebracht. De aanslagen worden gezien als een enorme propagandaslag voor de IRA. Het hoofd van het Britse anti- terreurcommando, Tucker, zei dat de lanceerder zo goed was verstopt dat hij bij een zoekac tie van honderden politiemen sen en -honden de afgelopen dagen niet werd ontdekt. Hij zei ervan uit te gaan dat alle grana ten vorige week tegelijkertijd zijn verstopt. Istanbul» Een botsing tussen een olietankeren een vrachtschip heeft in de Bosporus aan acht op varenden het leven gekost. De slachtoffers vielen op beide schepen. Achttien bemanningsleden wor den vermist en 28 raakten gewond op de foto een gewonde zeeman na zijn redding in Istanbul. De Grieks-Cypriotische tanker Nassya, geladen met 51.000 ton olie uit Rusland, kwam gisteren bij de overgang van de Bosporus in de Zwarte Zee in botsing met het vrachtschip Ship Broker. Op de botsing volgden zeker vijf explosies, waarop beide schepen in brand vlogen. Een grote hoeveelheid olie kwam in de Bosporus terecht. Doordat de brandweer met water bluste in plaats van met vuurvertragend schuim wakkerde het vuur verder aan. FOTO REUTER EATIH SARIBAS sche moslims die tot de doodstraf waren veroordeeld en 400 die levenslange gevangenis straffen moesten uitzitten, aldus de zegsman. Maar onder hen bevinden zich niet de grootste kopstukken van het FIS. De actie had plaats op het moment dat de enige maaltijd van de dag werd genuttigd. De veiligheidsmaatregelen warer daardoor minder stringent dan de rest van de dag. In de gevan genis zaten ongeveer driedui zend gevangenen. Pas zaterdag wero de ontsnapping officieel bevestigd. land niet bereikte. Zijn partij steeg van 29 tot 33,3 procent, maar bleef tweede achter de so ciaal-democraten, ofschoon die daalden van 46 tot 37,4 procent. In 1991 moest Haider aftre den na zijn uitlating over het gewenste 'ordentelijke werkge legenheidsbeleid in het Derde Rijk'. In Tirol, waar het probleem van het doorgangsverkeer tegen de achtergrond van Oostenrijks voorgenomen toetreding tot de Europese Unie een belangrijke rol speelde, stegen de Groenen van 8 tot rond 10 procent. Zij zijn mordicus tegen toetreding. Angela Berners-Wilson, als eerste vrouw tot priester gewijd in de Engelse Anglicaanse kerk, wordt na afloop van de plechtigheid gefeliciteerd BRISTOL ANP-RTR-AFP-DPA De Anglicaanse Kerk van Enge land heeft zaterdag definitief gebroken met een eeuwenlan ge traditie waarin alleen man nen het voor het zeggen had den in de kerk. In de kathe draal van Bristol werden de eerste 32 vrouwelijke priesters gewijd. Tegenstanders van het omstreden besluit lieten zich nauwelijks zien. Het Vaticaan reageerde, zoals verwacht, be zorgd. De plechtigheid werd voltrok ken door bisschop Rogerson van Bristol. Hij sprak de hoop uit dat de kerk vanaf nu wordt zoals God haar altijd al heeft be doeld: ,,Een gemeenschap van vrouwen en mannen, waarin ie dereen een eigen plaats heeft en een rol mag spelen.*' Rogerson riep de duizend toehoorders op speciaal te bidden voor 'allen voor wie het vandaag een droe vige dag is'. Enkele uren eerder had aarts bisschop Carey van Canterbury alle anglicanen opgeroepen de eenheid in de Britse staatskerk te bewaren. De meerderheid van de kerkleden denkt dat de wijding van vrouwen 'de wil van God' is, schreef hij in een ver klaring. Zijn oproep kon niet verhin deren dat de verontruste pries ter Bown in het centrum van Bristol een groot reclamebord had afgehuurd met daarop de tekst: 'Vandaag wordt de Kerk van Engeland vermoord'. Door de wijding van 'priesteressen' wordt volgens deze voorzitter van de actiegroep Ecclesia 'een nieuwe orde van travestieten' in het leven geroepen. De wijding van vrouwelijke priesters is een van de grootste veranderingen in de 460-jarige geschiedenis van de Anglicaan se Kerk. Deze kerk ontstond in 1534 nadat koning Hendrik XIII brak met Rome. Zij telt inmid dels over de hele wereld 70 mil joen leden. In vele andere angli caanse kerkprovincies zijn vrouwelijke priesters inmiddels FOTO REUTER ingeburgerd. In de Britse 'moe derkerk' is het verzet ertegen al tijd zeer heftig geweest. Vele verontruste Britse angli canen hebben inmiddels hun toevlucht gezocht bij de RK Kerk en ook menig priester overweegt de overstap. liet Va ticaan heeft erin toegestemd dat anglicaanse priesters die an ders dan hun katholieke colle ga's wel mogen trouwen on der bepaalde voorwaarden bin nen de RK Kerk aan de slag kunnen. PARUS» HANS GERTSEN CORRESPONDENT Minstens 200.000 Fransen heb ben afgelopen zaterdag in Parijs en vijf provinciesteden gepro testeerd tegen het jeugdwerk plan van de Franse regering. Dat twee weken geleden open baar gemaakte plan voorziet in de mogelijkheid werkloze jon geren in dienst te nemen tegen lonen die ver beneden het gangbare minimumloon liggen, mits de werkgever hen binnen het bedrijf opleidt. Het zogenaamde contrat cl'in sertion professionel (contract van beroepsintegratie), afgekort CIP, is van het begin af aan fel aangevochten door studenten en vakbonden. Die vrezen dat de regering via het jeugdwerk plan het minimumloon om zeep helpt en dat" bestaande, re guliere arbeidsplaatsen zullen verdwijnen voor goedkope op leidingsplaatsen die bovendien geen garantie op een vaste ar beidsplaats bieden. Onder druk van de protesten heeft de regering het plan de af gelopen week al aanzienlijk bij gesteld, maar zowel de studen ten als de vakbonden willen dat de regering het plan geheel in trek!. Daartoe lijkt ze voorals nog niet bereid. De studenten en de vakbonden zijn op hun beurt niet van plan de strijdbijl te begraven. De onrust rond het jeugd werkplan illustreert de groeien de problemen waarmee de re gering van premier Edouard Balladur te kampen heeft. On danks alle maatregelen die de regering het afgelopen jaar ge nomen heeft, is de werkloos heid opgelopen tot ruim 12 pro cent en nog steeds stijgende. I Iet geduld van de Fransen met de conservatieve regering raakt duidelijk op. De tot voor kort opvallend hoge populariteit van premier Edouard Balladur brokkelt in hoog tempo af. Volgens de laatste peiling heeft nog slechts 45 procent van de Fransen ver trouwen in hun premier, terwijl 47 procent een negatief oordeel over Balladur heeft. Geen verbetering mensenrechten Peking riskeert handelsoorlog PEKING Rtr-AFP-DPA Washington krijgt bij de Chinezen geen poot aan de grond. De Amerikaanse mi nister Christopher (buitenlandse zaken) heeft tijdens zijn driedaags bezoek aan Pe king op slechts enkele kleine punten con cessies betreffende de mensenrechten los gekregen van de Chinezen. Daarmee is net voorkomen dat zijn bezoek op een echec is uitgelopen. De Chinese autoriteiten overhandigden Christopher een gedetailleerde lijst met de namen van 235 gevangenen. Een zet die door de minister werd bestempeld als 'een eerste stap naar een betere analyse van dit probleem'. Er is echter nog heel wat werk te verrichten, zei hij. Christopher wilde dan ook geen woord loslaten over de kan sen van de Chinezen hun status van meest begunstigde handelsnatie te handhaven. Washington had voor het behoud van deze status de voorwaarde gesteld dat 'substantiële voortuitgang' zou worden geboekt op het gebied van de mensen rechten. Het eist vooral wat betreft werk in de gevangenissen en de emigratie van de familieleden van dissidenten 'concrete toezeggingen', aldus Christopher voor zijn vertrek naar Vladivostok. Verder is Was hington bezorgd over de behandeling van de dissidenten en de culturele en religieu ze bescherming van Tibet. Voor en tijdens Christophers verblijf, waarbij hij sprak met president Jiang Ze- min, premier Li Peng en minister van bui tenlandse zaken Qian Qicheng, werden China's bekendste dissidenten opgepakt. Ook werden vier buitenlandse journalis ten die contact hadden gezocht met dissi denten voor korte tijd aangehouden. De Amerikaanse minister is herhaalde lijk en duidelijk te verstaan gegeven -dat China geen inmenging in zijn interne aan gelegenheden duldt. Vooral de eerste be sprekingen in Peking liepen stroef, waarbij de Chinezen hun irritatie ten aanzien van de Amerikanen niet onder stoelen of ban ken staken. Zonodig is Peking bereid zijn handelsrelaties met de VS op het spel te zetten als dat de prijs is die het voor zijn onafhankelijkheid moet betalen. Qian zei er niet van uit te gaan dat de handelsstatus zal worden opgeheven om dat dat een belangrijke klap zou beteke nen voor de Amerikaanse zakenwereld. Het zou beide landen miljarden kosten en de banen voor tienduizenden Amerikaan se werknemers op de tocht zetten. Een derde van de Chinese export gaat naar de VS. WENEN-SARAJEVO DPA-Rtr Moslims en Kroaten zijn het gisteren in Wenen eens gewor den over de details van een op te richten confederatie in Bos nië. Het akkoord wordt eind de ze week in Washington onder tekend. De volgende stap moet volgens de Amerikaanse bemid delaar Charles Redman zijn dat de Bosnische Serviërs zich aan sluiten bij een algeheel vredes akkoord. De details van overeengeko men Grondwet zijn nog niet openbaar gemaakt. Zij betreffen onder meer de instelling van een krachtig parlement met een lagerhuis waarin moslims en Kroaten evenveel stem hebben. De moslims hadden eerder ge zegd dat zij een veel zwaardere vertegenwoordiging moesten hebben, omdat zij twee keer zo veel mensen hebben als de Kroaten. Enkele punten zijn kennelijk nog niet helemaal afgehandeld. Zo zijn de grenzen afgebakend van de onderscheiden kantons, met uitzondering van twee kan tons in Centraal-Bosnië waar over moslims en Kroaten heftig hebben gestreden. Ook over een corridor in het noordoosten van Bosnië dat van groot belang is voor de Serviërs, moet nog wor den beslist. Een zwak punt in het nu be reikte akkoord is dat de in We nen ontworpen staat alleen tot leven gewekt kan worden als de Serviërs ervan kunnen worden overtuigd hun afwijzende hou ding te laten varen en mede werking te verlenen. ..Alles hangt nu van de Serviërs af', zei een Westerse diplomaat. De Serviërs, die ongeveer 70 pro cent van het Bosnische grond gebied in handen hebben, moe ten tenminste 20 procent daar van weer afstaan. Daar willen zij tot nu toe niets van weten. Het akkoord in Wenen kwam tot stand na een weekeinde waarin alleen slecht weer ver hinderde dat de NAVO voor het eerst luchtaanvallen, uitvoerde op Servische troepen. Het groe ne licht voor deze aanval werd zaterdagavond gegeven door Yasushi Akashi, de speciale VN- gezant in Bosnië. Dat gebeurde nadat Franse VN-troepen in Bi- hac door de Serviërs met tanks, machinegeweren en anti-tanks- geschut waren bestookt en om luchtsteun hadden gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5