VUEZSfl D66 past ook plan AOW aan Met dit gereedschap klusje goedkoper dan de rest. Binnenland Zaïrees weesje komt terug om te blijven' MKLUSPAS 7112470 10% korting met de slimme Gamma Kluspas. Bolleboosjes Twee doden en zwaar gewonde bij roeitocht Harderwijk SP verkeert al in de overwinningsroes Waar is de symboliek van Den Uyl, Van Agt en Wiegel? MAANDAG 14 MAART 1994 Journalist in China opgepakt peking» De Chinese politie heeft zaterdag correspondent Caro line Straathof van het NOS-journaaal en de Volkskrant opgepakt omdat ze een vooraanstaande dissident wilde interviewen. De man is één van de oprichters van een nieuwe vakbondsorgani satie die vecht voor de erkenning van rechten voor arbeiders in China. Straathof is naar een politiebureau in Peking gebracht voor een ondervraging van vijf uur. Het ministerie van buiten landse zaken heeft vandaag de Chinese ambassadeur ontboden om te protesteren tegen de arrestatie. Dode baby in plastic zak gevonden stadskanaal» Bij een sloot in Stadskanaal is zaterdag het lijkje van een pasgeboren baby gevonden. Het lichaampje zat in een plastic vuilniszak en was al bijna vergaan. De zak was verzwaard met gereedschap. Het lijkje werd door een wandelaarster uit Stadskanaal gevonden. Volgens de politie is de zak vorige week door een visser uit het water gehaald en in de berm gelegd in af wachting van de reiniging. De man dacht dat het om vuilnis ging. De visser kwam met zijn verklaring toen hij op dezelfde plek wilde vissen en daar agenten trof. Volgens de politie heeft de dode baby meer dan een maand in het water gelegen. Minister Pronk begint Bosnië-actie Hilversum Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft zaterdag in het TV-programma Twee Vandaag het startsein gegeven voor een landelijke posteractie voor Bosnië. De Stich ting Hulp aan Bosnië en Hercegovina wil vijftien tot twintig mil joen gulden ophalen voor hulptransporten. De posters van kun stenaar Bill Broeders zijn voor tien gulden per stuk te koop bij scholen, RABO-banken en gemeenten. Pronk heeft 200.000 gul den beloofd. Staking ontregelt veerdienst Olau vlissingen De veerboot Olau Hollandia is zaterdagavond niet uitgevaren omdat een deel van de bemanning staakte. De vier honderd passagiers hebben de overtocht naar Engeland met an dere veerdiensten gemaakt. De directie van Olau werd officieel niet ingelicht over de staking onder leden van de Duitse vak bond OTV. Ze neemt aan dat de oorzaak ligt in de voorgenomen veranderingen bij de veerdienst. Enkele maanden geleden kon digde Olau aan twee schepen die nu varen op de lijn Vlissingen- Sheemess te willen ruilen voor twee kleinere. Het personeel vreest ontslagen. Miljoenenschade in verbandfabriek losser Door een brand bij de verbandfabriek Van Heek in Los ser is gisteren voor zeker een miljoen gulden schade aangericht. De politie vermoedt brandstichting. In de fabriek zijn sporen van inbrekers gevonden. Van Heek is gespecialiseerd in de pro- duktie van verbandmiddelen. De monsterkamer van het bedrijf is uitgebrand. Als de steriele ruimte ook is aangetast, zal de schade aanzienlijk hoger uitvallen, verwacht de politie. den haag gpd cine in Zaïre goed dc Het 9-jarige Zaïrese weesmeisje Francine komt waarschijnlijk donderdag terug naar Neder land met de bedoeling hier te blijven. De jonge asielzoekster werd twee maanden geleden het land uitgezet. Volgens woordvoerder Zoet van de Stichting Francine terug heeft het weesje het zeer slecht in Zaïre. Zoet denkt dat staatssecreta ris Kosto van justitie zijn beslis sing destijds op verkeerde infor matie heeft gebaseerd afkom stig van de Nederlandse ambas sadeur in Zaïre. De indruk bestond dat Fran- Zaïre goed door haar fa milie kon worden opgevangen, maar dat blijkt niet het geval. De familie is volgens Zoet in grote problemen geraakt door de zorg voor het meisje. „Als Francine nu weer terugmoet, wacht haar een wisse dood", al dus Zoet. Als Francine in Nederland kan blijven, viert ze hier bin nenkort haar tiende verjaardag. De stichting wil een actie op touw zetten waarbij leerlingen van basisscholen haar een ver jaardagskaart sturen. Daarop moeten dan enkele kwartjes aan extra postzegels worden ge plakt, zodat de stichting daar van het vliegticket kan betalen. Met de Gamma Kluspas op zak krijgt u bij ons 10% korting op een be steding ineens van f100,- of meer. En dat een heel voorjaar lang, namelijk t/m 31 mei. Toegegeven, u krijgt 'm niet voor niks, die slimme pas. We vragen er f 25,- voor. Maar een beetje klusser verdient dat makkelijk terug, nietwaar? OP VERTOON VAN DEZE PERSOONLIJKE KLUSPAS KRIJGT U (BIJ EEN BESTEDING VAN F100.-OF WEER IN EEN j|i 1 j I 1 nn nin mnm CM MCT 7i mci IOQ/II"^*™ GELDIGJT)T_EN MET 31 MEI 1994 Rotterdam Wouter van der Veen (rechts) en Ruben Sanders, tien en elf jaar oud, kregen zaterdag in Rotterdam hun MBO-diploma informatica, samen met enkele tientallen andere kinderen tussen de negen en veertien jaar. De groep hoogbegaafde kinderen voltooide de studie niet alleen op zeer jonge leeftijd, de kinderen hadden er bovendien maar een kwart van de tijd voor nodig die een gemiddelde volwassene over de studie doet. FOTO ANP AH is duur in ogen van klant Albert Heijn is de duurste su permarkt, denkt de helft van de Nederlandse consumenten, en de Aldi het goedkoopst. Dat blijk uit een onderzoek van het vakblad Distrifood. Albert Heijn is met vierhonderd winkels de grootste supermarkt en haalde in 1992 een omzet van 9,2 mil jard gulden. De 'dure' groot grutter is niet onder de indruk. „Ons marktaandeel is ook in het afgelopen jaar weer gestegen", zegt een woordvoerder. Tot nu toe opereert AH succesvol met zijn politiek van hoge en lage prijzen. De kruidenier die 'op de kleintjes let' lokt klanten met speciale, laaggeprijsde artikelen. Eenmaal binnen kopen de klan ten ook wel de duurdere pro ducten, zo is de gedachte. Het concern compenseert het dure imago door de nadruk te leggen kwaliteit en service. opv Onderkoeling: een langzame moordenaar Hulpverleners staan te kijken op de dijk terwijl een boot zoekt naar de roeiers van de boot die zaterdag o sloeg op het Wolderwijd. utrecht gpd Tien graden is genoeg. Dan treedt al onderkoeling op: het lichaam gaat langzamer functioneren, de stofwisseling vertraagt, de hartslag vertraagt, de spieren raken verlamd, het slachtoffer raakt buiten bewustzijn en overlijdt uiteindelijk aan een hartstilstand. Volgens de Utrechtse arts Lichtveld raken mensen al flink in de problemen als hun lichaamtemperatuur onder de 34 graden Celcius komt. „Na een uur in het water is het li chaam fors afgekoeld. Onder de 32 graden zijn mensen al niet meer aanspreekbaar. Je spieren reiken verlamd, je wordt suffig en sloom, je her senen werken niet meer opti maal. Je kunt je niet meer vast houden aan de boot, je raakt in coma. „De roeiers uit Zee- wolde zullen ongetwijfeld goed getraind zijn geweest, maar onderkoeling is niet tegen te houden". Twee vrouwen zijn zaterdag omgekomen tijdens een roei tocht op het Wolderwijd-meer bij Harderwijk en Zeewolde. Een derde roeister is onder koeld geraakt en ligt in een zie kenhuis. De zoektocht naar twee andere roeiers, een 31-jari ge vrouw en 43-jarige man, wordt vandaag voortgezet, maar de kans dat zij nog leven is ui terst klein. Tien roeiers van de roeivere niging Amenophis uit Zeewolde vertrokken 's morgens in twee boten uit Zeewolde voor een trainingstocht naar Harderwijk. De inzittenden van de ene boot dronken in Harderwijk wat ter wijl de anderen meteen terug gingen. Toen de ene ploeg arri veerde, bleken de anderen er nog niet te zijn. Een zoekactie volgde en de boot werd vrij snel gevonden. Twee roeisters waren al dood, de derde was ernstig onderkoeld maar verkeert in middels niet meer in levensge vaar. Andere overlevenden wer den niet gevonden. Het zoeken was gisteren bijna onmogelijk door de harde wind en strie mende regen. De roeiers droegen geen be schermende kleding en konden daardoor snel afkoelen. Volgens J. de Groot, voorzitter van roei vereniging Amenophis, wordt nooit beschermende kleding gedragen. Met thermopakken of reddingsvesten is niet te roeien. „Roeien is een bewegingssport en geeft zo'n warmte, dat je warme kleding niet kunt verdra gen. Ik heb in januari in een T- shirt en korte broek geroeid. Als het écht koud is, heb je wel een lange broek aan en een wind- dicht jack, maar met bescher mende kleding kun je niet roei en, dat is ondoenlijk. Bovendien zouden reddingsvesten ook geen zin hebben gehad, want de slachtoffers zijn door onder koeling om het leven geko- Volgens het bestuur wordt het hele jaar door geroeid. Als er geen ijs ligt, mag worden ge roeid. Met de temperatuur van het water wordt geen rekening gehouden. De windsnelheid speelt wel een rol. Te veel wind betekent te veel golfslag en de kans dat de ranke bootjes door een golf vollopen, is dan te groot. Maar zaterdagmorgen, s richting Harder- CDA sluit gelederen na plan Brinkman D66 wil met een eenmalige uitkering (tachtig gulden voor alleenstaanden en 110 gulden voor paren) plus een verlaging van de ziektekostenpremie en de belasting de koopkracht van AOW'ers en andere uitkeringsontvangers zoveel mogelijk op peil houden. Partijleider Van Mierlo maakte dat gisteren bekend, een paar dagen na de brief van PvdA-fractievoorzitter Wöltgens waarin deze vroeg wat D66 eigenlijk wil doen voor de AOW'ers. Vrijdag stemde het partijbe- Na een bitse reactie kwam Van Mierlo gisteren met de drie mo gelijkheden die elk 200 miljoen gulden kosten. Daarnaast wil D66 de AOW uitzonderen van de overige uitkeringen, zodat het karakter van de AOW als ba sispensioen tot uitdrukking komt. Ook wil de partij een dis cussie over het veiligstellen van de AOW in de toekomst. De grootste Nederlandse ou derenbond, de Unie KBO, liet gisteravond weten na het CDA nu ook de WD en D66 'hard aan te pakken' wegens hun ou derenbeleid. Volgens bestuurs lid Sturkenboom zijn WD en D66 net zo hard voor ouderen als het CDA en moeten zij even eens 'met de billen bloot'. Stur kenboom heeft WD-kamerlid Terpstra, die altijd zegt op te komen voor de ouderen, inmid dels laten weten dat zij 'zich moet doodschamen'. Bij de WD leveren bejaarden met al leen AOW de komende kabi netsperiode zeven procent in, meer dan bii alle andere partij en. Bij D66 leveren de ouderen zes procent in, even veel als bij het CDA. Wöltgens schreef gisteren een nieuwe brief over de AOW, nu aan CDA-lijsttrekker Brinkman. Brinkman om jaarlijks te kijken of de uitkeringen dienen te wor den bevroren of niet. Verder wil hij het koopkrachtverlies voor bejaarden met alleen AOW of een klein aanvullend pensioen beperken, maar het is tot nu toe volstrekt onduidelijk wat de bij stelling de bejaarden nu con creet oplevert. Wöltgens vraagt Brinkman om duidelijkheid, vooral omdat Brinkman geen openbaar debat met Kok over de AOW wil. Vanwege deze wei gering 'voeg ik nu noodge dwongen een nieuwe open brief aan mijn nog kleine verzame ling toe', aldus Wöltgens. Gis teravond liet Brinkman weten 'op een gepast moment' desge wenst de PvdA-fractievoorzitter 'een blijkbaar noodzakelijke na dere uitleg te geven'. Dc rust in het CDA lijkt na de AOW-commotie van de afgelo pen weken teruggekeerd. Bur gemeester Kraaijeveld-Wouters van Hilversum, voorzitter van het C.DA in Noord-Holland, ziet af v i haa tra partijraad aan te vragen. „Het is nu een goed doordacht voorstel waar de allerlaagste in komensgroepen van profitc- wijk vertrokken, was de wind snelheid 2 tot 2,5. Pas bij wind kracht 4 tot 4,5 wordt het roeien gestaakt. De Groot: „We waren ons ab soluut niet bewust van enige dreiging. Was dat wel het geval dan was niet geroeid". Volgens De Groot had de stuurvrouw veel ervaring. „Als de overtocht niet had gekund, als het té ge vaarlijk was geweest, was ze er niet aan begonnen." De boot is volgens De Groot niet omgesla gen maar is vol water gelopen, vertelde de enige overlevende. „Daarna zijn de roeiers uit de boot gegaan. De riemen zijn losgemaakt om de boot op zijn kop te kunnen zetten. Dat is ge daan omdat je dan meer drijf- vermogen krijgt. Ie hebt dan een luchtbel onder de kiel." Alle wedstrijden voor zowel de roei- als de zeilvereniging uit Zeewolde zijn gisteren afgelast. Amenophis roeit een maand lang niet meer. De vereniging zal het hele jaar niet deelnemen aan de festiviteiten in het kader van het tienjarige bestaan van Zeewolde. Ook komen er richt lijnen voor mensen die van Zee wolde naar Harderwijk willen drunen» kees jonker In het land waar de kinderen de baas zijn, heerst een vrolij ke, opgewekte stemming. Nogal logisch zou je zeggen, want het is natuurlijk hartstik ke leuk om de baas te spelen. De naar schatting drieduizend grote mensen, die moeten steunen en kreunen onder het juk van de kleine machtheb- bertjes, hebben het opvallend genoeg óók prima naar hun zin in Het Land van Ooit. Nog een kleine vijftig nachtjes sla pen en dan mogen volgens de huidige opiniepeilingen drie van hen zitting nemen in de Tweede Kamer. „Leuk hè, zo'n dag. Bij an dere politieke partijen zou dat een cultuurschok veroorzaken. Die houden dit soort activitei ten eerder in een congrescen trum. Wij vinden dit. echter veel aardiger", zegt een goed gehumeurde Jan Marijnissen, lijsttrekker van de Socialisti sche Partij. Marijnissen heeft er lang op moeten wachten, maar dc de voormalige lasser, bank werker, lopende-bandassistent en produktiemedewerker van een ijsfabriek lijkt een kamer zetel nu toch niet meer te kun nen ontgaan. Marijnissen knikt: „Bij de onlangs gehou den gemeenteraadsverkiezin gen had ik erop ingezet dat we 99 zetels zouden halen. Het werden er 126. En als we af gaan op de opiniepeilingen, zitten we voor de Tweede Ka mer al op drie zetels". De volgens hem niet meer te stuiten groei van de Socialisti sche Partij verklaart Marijnis sen op grond van twee facto ren: „Allereerst is er een alge heel wantrouwen van de men sen jegens de politici in de Tweede Kamer. Het is alle maal van dat neo-liberale ge doe, waarbij de mensen de jungle in worden gestuurd. Kok heeft zich heel gouverne mentcel opgesteld, l iet is niet toevallig dat onze nieuwe lor de helft afkom- de PvdA. Als twee- r het steeds groter de SP geldt dat wij mensen staan. Wij ronder hen leeft". Wat later op de middag be gint Marijnissen aan het ver plichte nummer: de toespraak van de lijsttrekker. Marijnissen stelt het 'verschrikkelijke gesol met de ouderen en hun recht op AOW' aan de kaak. „Onder Lubbers en Kok is dat pen- gemangeld en uitge- stig zijn va de punt vt worden va dicht bij d weten wat pen Als i i op haar tasje wordt beroofd, spreken we daar terecht schande van. Maar wanneer i )A, Wlrn PvdA deze men sen van twaalf procent koop kracht beroven dan heet dat plotseling in dienst van het landsbelang." Het applaus klatert. Cultuursocioloog Anton Zijden>eld over het verlies van zijn CDA Hij 'je en jijt' met premier Lubbers. Kent Hirsch Ballin nog uit zijn TUburgse tijd, maar Brink man heeft hij nog nooit ontmoet. Zijn band met het CDA typeert hij als 'los'. Hij is partijlid, le vert ideeën aan het wetenschappelijke bureau van het CDA en schrijft columns in het partij blad. Zijn opvattingen over de verzorgingsstaat werden enkele jaren geleden door de christen democraten omhelsd. Zijn advies is nog niet ge vraagd, maar cultuursocioloog en hoogleraar Anton Zijderveld heeft het wel al klaar: het CDA moet op zoek naar een leider met meer gevoel voor symboliek. utrecht ans bouwmans „Het is tragisch te zien hoe zo'n Brinkman voort durend praat over een abstracte wereld. Hoe hij complexe problemen probeert uit te leggen aan een bejaarde. Die begrijpt al bij de vijfde zin niet meer waar het over gaat. Ik ook niet, overigens." Waar is het toch fout gegaan met het CDA en de bejaarden? Zijdervelds diagnose is simpel: de no- nonsens politiek van het CDA is te zakelijk, te in gewikkeld en zonder sociaal gevoel gebracht. Dat komt volgens de hoogleraar door de r de politieke top van het CDA. Dat zijn technocra ten, die beter kunnen worden ingeruild voor poli tici met meer gevoel voor symboliek. Met een tikkie meelij: „Het is een ellendige job om nu regeringspartij te zijn. Met die voortduren de werkloosheid. De impopulaire maatregelen die je moet nemen". Op zichzelf is het allemaal niet zo erg wat werd en wordt voorgesteld, aldus Zijderveld, „maar het is wel erg onhandig ge bracht. De symbolische waarde van de AOW, voor de CDA-achterban een hoeksteen van de verzorgingsstaat, is onderschat". Voor de bejaarden is het CDA 'hun' partij, zoals de PvdA dat was voor de WAO'ers. „Een politicus van CDA-huize moet extra voorzichtig zijn met zo'n onderdeel. En uitgerekend op dat punt wor den publiekelijk wat gevoelloze en zakelijke tek sten geroepen. Dat is toch van een verbijsterende grofheid." Het CDA heeft zich klaarblijkelijk niet afgevraagd of het zich dat politiek gezien wel kon permitteren, aldus Zijderveld. „Brinkman meent heel serieus dat de harde lijn nodig is om de ver zorgingsstaat overeind te houden, maar met het AOW-plan is een zenuw geraakt in een tijd waar in de politiek geen krediet meer heeft." Den Haag, meent Zijderveld, leeft in een wereld vol abstracties en macroprocessen en weet die onvoldoende te vertalen naar de realiteit van alle dag. Dat geldt ook omgekeerd. ,,Ik denk dat de veranderingen in de maatschappij de politiek zo abstract en complex hebben gemaakt, dat de band met het leven van alledag niet meer te trek ken is voor de burger." Die ontwikkeling heeft volgens Zijderveld ook ge volgen voor het politieke leiderschap. Den Haag kent vooral technocraten, mensen met een enor me dossierkennis. „Mensen met wie je het niet eens of oneens kunt zijn, je valt er gewoon bij in slaap. Ze hebben zich laten inkapselen. Het is deerniswekkend hoe ze met hun loodgieterstas vol dossiers naar huis gaan in het weekeinde." „Het volk zit niet op die technocraten te wachten: ook hen lukt het immers niet de ingewikkelde processen te beheersen Belangrijker is dat de po litieke leider de vertaalslag maakt. De politiek móet zich met macroproblemen bezighouden, en die krijg je niet eenvoudiger. Maar om de essentie van die ingewikkelde structuren in eenvoudige heldere taal over te brengen, daar is virtuositeit voor nodig. En humor." Dergelijke bedreven mensen zijn volgens Zijder veld niet in de politieke top te vinden, bij geen van de partijen overigens. „Wat we nodig nebben, zijn mensen die de grote lijnen aangeven en vast houden." Mensen die inspireren en gevoel voor symboliek hebben. Mensen als Van Agt, Den Uyl, Wiegel. „Die vind je niet meer in de Haagse poli tiek. En die rekening krijgen we nu gepresen teerd. Hirsch Ballin zou het kunnen hebben, maar die komt niet goed over, net als Bolkestein (WD) overigens. Van Mierlo is wel aansprekend, maar heeft geen oorspronkelijke ideeën." Dat pleidooi voor generalisten, zal niet iedereen aanspreken, erkent Zijderveld. Het zou ook een cultuuromslag in de partijen betekenen. „Giste ren heb ik gesproken op een managementbijeen komst. Daar heb ik hetzelfde gezegd over het be drijfsleven. Maar daar kreeg ik ook niet bij ieder een de handen op elkaar."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3