Verhuizen te duur voor Israëlische kolonisten Mangopes val is een les voor Zuidafrikaanse dwarsliggers Feiten &Meningen Rusland eerder rivaal dan vriend van VS Kach en Kahane illegaal verklaard - m Yl&É MAANDAG 14 MAART 1994 2 NIEUWSANALYSE Twee jaar lang heeft de droom geduurd: het idee bij Amerikaanse politici dat met Mus- land een vriendschappelijke relatie is op te bouwen. De Russische president Bill (din- ton noemde vorig jaar zelfs de betrekkingen met Rusland de hoeksteen van zijn buiten lands beleid. Maar de droom begint in Was hington plaats te maken voor ontnuchte ring. „We moeten af van het idee dal onze re latie met Rusland er een is van "partners. Het gaat om niets minde valiteit", zei de Republike de buitenland-commissie se Senaat, Richard Lugar, iriek an keiharde ri- voorzitter van de Amerikaan- rige week. „Dit achtingen, die n worden." niet waargemaakt ku: Na de val van het communisme en het einde van de Koude Oorlog heeft het wes ten volgens Lugar te lang gedacht dal Rus land een nieuwe bondgenoot kon worden. Dat de miljarden dollars die naar Moskou werden gesluisd de Russen tol grote dank baarheid zouden brengen en dat zij daar door hun verleden als supermacht gelijk zouden afzweren. De laatste maanden is uit tal van incidenten gebleken dat,dit op zijn minst een misrekening is geweest. De verkiezingsuitslag van december deed de Amerikanen al opschrikken. Hun reactie was voorspelbaar: we moeten de Russische president Boris Jeltsin door dik en dun blij ven steunen, want hij is de enige hoop op een democratische toekomst. Ontnuchterend was de ontdekking dat Moskou ondanks de miljardenhulp gewoon is blijven doorgaan met de VS te bespionne- ren. Ook de reactie daarop was voorspel baar. De ontmaskering van de ClA-dubbel- spion Rick Ames deed verontwaardigde Amerikanen uitroepen dat de hulp aan Moskou uit protest maar even opgeschort moest worden. Bill Clinton heeft zich daar met succes te gen verzet. Hij noemde het 'naïef te denken dat de Russen en de Amerikanen eenzelfde doel voor ogen zouden hebben'. Een doel dat dan door de Amerikanen bepaald zou zijn. Natuurlijk bespioneren de grootmach ten elkaar, en de miljarden hulp doen Mos kou daar heus niet van afzien. Lugar betoogde vorige week dat de Ame rikanen ten onrechte opgehouden zijn Rus land als een supermacht te zien. Zij zien het in economische problemen verkerende land als een soort ontwikkelingsland, dat als een bedelaar met de hand omhoog zit en gedwee doet wat de grote meester in Was hington hen vertelt te doen. In Moskou leidde die perceptie al lang lot ergernis. Maar pas vorige week kreeg Boris Jeltsin de kans om even van zich af te bij ten. Toen ex-president Richard Nixon als een onofficiële gezant van Bill Clinton in Moskou gesprekken voerde met tegenstan ders van Jeltsin, barstte de Russische presi dent bijkans uit zijn vel. „Rusland is een groot land. Daar kun je niet op zo'n manier mee spelen", zei hij boos. Dat Nixon als een 'vriend' van Rus land bekend staat en Jeltsin al eerder had ontmoet, deed even niet terzake. De Russen slo i hun trots gekrenkt i el'tsin be- ïtmoeting met de 81-jarige Ni Lugar waarschuwde meteen daarna dat de Amerikaanse regering kennelijk vergeten is met wie zij te doen heeft. Rusland is nog altijd een supermacht, met 150 miljoen in woners, die eenzevende van de landmassa op deze wereld bewonen. Een land met een grote historie, maar ook met grote econo mische bronnen en mogelijkheden. Supermachten van die grootte zijn geen vrienden, zij zijn natuurlijke rivalen. De grote politieke schrijver Alexis De Tocque- ville voorspelde anderhalve eeuw geleden al dal Rusland en Amerika de vanzelfspreken de heersers over De val van het c< niets veranderd. De Amerikaanse minister van landse zaken Warren Christopher schuwde vorige week dal de VS niet verwachten dat de Russen in één hele erfenis van zeventig jaar comnr van zich kunnen afschudden. Hij vo de dat we in de betrekkingen tussei en Rusland 'nog vele terugslagen naken zullen :-president De veiligheidsadviseu Jimmy Carter, Zbigniew' Brzezinski, ge week dat de VS hun hulp niet alleen tot Rusland moeten beperken. En Ruslandken ner en Nixon-adviseur Dimilri Simes waar schuwde Clinton na het incident in Moskou de Amerikaans-Russische betrekkingen te 'de-personaliseren'. Washington heeft volgens Simes teveel kaarten op Boris Jeltsin gezel en daardoor het zicht verloren op mogelijke opvolgers die nu nog achter de schermen actief zijn. De door Clinton aangemoedigde ontmoe ting van Nixon met tegenstanders van Jelt sin is een teken dat de president die waar schuwing heeft begrepen. Politici als Richard Lugar stellen keer op keer dat Washington niet teveel van Mos kou moet verwachten. Een strategisch part nerschap, zoals Clinton nastreeft, bestaat volgens hem niet tussen twee supermach ten. Ook het 'partnerschap voor de vrede' waarin de NAVO zijn heil zoekt, werkt per definitie niet voor Moskou. Naarmate de Russen verder afstand ne men van hun verleden en de economische en politieke opbouw van hun land vormen begint aan te nemen, zal ook het oude zelf vertrouwen dat nu eenmaal bij zo'n reus achtig land hoort, toenemen. En dat zal eer der tot meer dan tot minder wrijvingen tus sen de supermachten leiden. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT JERUZALEM AD BLOEMENDAAL Het Israëlische kabinet heeft gisteren besloten twee rechts- extremistische bewegingen illegaal te verklaren. Het lidmaat schap van Kach en Kahane Chai is voortaan strafbaar, even als het verlenen van steun aan die organisaties. De politie heeft nu het recht de kantoren van de twee bewe gingen te sluiten en hun eigendommen in beslag te nemen. In Israël verwacht men dat dit spoedig zal gebeuren. De voortvluchtige leider van Kach, Baruch Marzel, zei gisteren dat zijn organisatie ondergronds zal gaan opereren als het Is raëlische Hooggerechtshof het regeringsbesluit niet onge daan maakt. Ministers van' de links-liberale Merelz drongen er in de kabi netsbijeenkomst op aan dat ook de radicale rabbijn Moshe Levinger, de pionier van joodse vestiging in Hebron, wordt vervolgd. Maar volgens de Israëlische procureur-generaal, die de vergadering bijwoonde, is daarvoor geen juridische basis te vinden. Het dagblad Ha'aretz bevatte deze week een opmerkelijk verhuisbericht. Het Israëlische echtpaar Uzi en Michal Nagar uit de nederzetting Kiryat Arba vestigt zich in het centrum van Hebron 'om de joodse aanwezigheid daar te versterken'. Het is de uitzondering die de regel bevestigt, want de massamoord in Hebron heeft in het algemeen een demorali serende uitwerking gehad op de kolonistengemeenschap. Wat de directe toekomst be treft, is er angst voor Palestijnse wraaknemingen. En wat de langere termijn aangaat, overheerst onzekerheid. Steeds meer kolonisten beginnen serieus te over wegen terug te keren naar Israël. Een van hen is loodgieter Ronen Yesha- rel in de nederzetting Kiryat Arba, de plaats waar ook Kach-activist en massamoordenaar' Baruch Goldstein woon de. „We zijn bang dat de Arabieren wraak gaan ne men", vertelde hij vorige week The Jerusalem Post. „Ik voel me eenvoudig- weg niet veilig meer. De situatie is nu zo slecht dal we alleen nog maar in konvooi rijden, net als vóór 1948. Vroeger kon den we nog in de lucht schieten als we werden aangevallen. Maar nu pakt de politie onze wa pens af en voert ballisti sche proeven uil. Ik heb leven in de gevangenis door te brengen als ik me uit een gevaarlijke situatie moet bevrijden. Onze handen zijn gebonden. Ik voel me als kanonnen- voer in een veldslag tus- Volgende week verhuist Yesharel naar een flat in :alem. Het is type- mm end v r de ratte dit moment dat de r ties van zijn buren in Kiryat Arba niet echt vij andig zijn. „Niemand heeft me een verrader ge noemd, zelfs niet hij wijze van grap", zegt Yesharel. „Ze vinden het jammer dat we vertrekken, maar ze beseffen dat je in de huidige situatie niemand mag veroordelen. PROFETISCH Wat hard is aangekomen in Kiiyat Arba is het ver trek van Miriam I.apid en haar kinderen. Vader Mordechai Lapid en zijn 19-jarige zoon Shalom werden op 7 december in de buurt van de nederzet ting door Palestijnen ver moord. Kort na die aanslag zei premier Rabin dat de moordenaars van de La- pids de bedoeling hadden „een kelen van gebeurtenissen te scheppen die moet leiden tot het einde van de vre desonderhandelingen Een profetische uitspraak. De Lapids en hun vijftien kinderen waren goede vrienden van Baruch Goldstein, de arts uit Kiryat Arba die op de ochtend van de 25ste februari de Grot van de Aarts vaders in Hebron binnen ging en er een bloedbad aanrichtte onder biddende moslims. Volgens mensen die hem ken den handelde hij onder invloed van de moord op Mordechai en Shalom Lapid. Op de dag waarop haar man en haar zoon werden vermoord, woonde Mi riam Lapid in Jeruzalem de oprichtings vergadering bij van Hatikva, een sa menwerkingsverband van rechtse actie groepen en politieke partijen tegen het vredesbeleid van de regering. Nu woont ze, geestelijk gebroken, met haar kinde ren in een religieuze kiboets in Israël. Wal de kolonisten voojal dwars zit, is de onzekerheid over hun toekonYst. 'Als de regering vindt dat we hier weg moeten, laat ze dat dan tenminste duidelijk zeg gen', is een veel gehoorde uitspraak. Maar om politieke en financiële rede nen weigert Rabin zijn kaarten op tafel te leggen. Als leider van Arbeid is hij ge kant tegen de vestiging van Israëlische kolonisten in Palestijnse bevolkingscen tra, zoals Hebron. Als minister van de fensie maakt hij zich ernstig zorgen over de veiligheidssituatie in die stad, zodra het ingestelde uitgaansverbod zal worden opgeheven. Maar als premier van een minderheidskabinet durft hij Veel kolonisten willen verhuizen, maar hebben daar niet genoeg geld voor. Anderen zweren nooit weg te zullen te gaan. Op de foto: twee joodse kolonisten passeren het kantoor van de Kach-beweging In Jeruzalem. Op de achtergrond het portret van de lei der van de beweging Meir Kahane. foto epa de VUURLIJN De ruim vierhonderd militante Israëli's in het centrum van Hebron liggen di rect in de vuurlijn van Palestijnse wraaknemeningen als straks het uit gaansverbod wordt opgeheven. Maar over vertrekken peinzen ze niet. Ze zien hun aanwezigheid in de stad als een dienst aan het vaderland en beschrijven hun paraatheid in militaire termen. „Ie dereen moet in het leger", zegt Orit Sht- ruck, die met haar man en zeven kinde ren In jiet oude stadsdeel van Hebron woont. „Sommigen zitten in een kan toor bij de telefoon en anderen vechten in elite-eenheden. Wij vormen een eli te-eenheid. We zijn hier niet voor ons zelf, maar voor de hele natie." De elite-eenheid in Hebron bestaat uil een kleine minderheid. De meeste kolo nisten zijn bereid onmiddellijk te ver trekken, vooropgesteld dat ze in Israël passende woonruimte krijgen. De Amerikaanse regering heeft ooit la ten uitrekenen dat er ongeveer 1,5 mil jard dollar (bijna drie miljard gulden) nodig zal zijn vooiycompensaties aan kolonisten. Die berekening gaat er van uit dat de 32.000 huishoudens in de be zette gebieden exclusief Oost-Jeruza- lem elk 48.000 dollar ontvangen. Maar de meeste kolonisten hebben gro te gezinnen en voor 48.000 dollar koop je in Israël nog geen tweekamerflat. Is raëlische politici menen dan ook dat het compensatiebedrag minstens het dub bele zal bedragen. VERZOEKEN Minister Benjamin Ben-Eliezer (huisvesting) maakte vorige week be kend dat hij sinds de massamoord in Hebron in totaal 34 schriftelijke verzoe ken van kolonisten heeft gekregen voor een financiële tegemoetkoming bij her huisvesting in Israël. Dat lijkt weinig, maar het is het topje van de ijsberg. Veel kolonisten willen wel weg, maar kunnen het zich niet veroorloven. Ze hebben indertijd voor weinig geld een zwaar gesubsidieerd huis in een neder zetting gekocht. Terwijl de huizenprij zen in Israël de laatste jaren pijlsnel zijn gestegen, is de vraag naar woningen in de bezette gebieden bijna even pijlsnel gedaald. Wie nu in een nederzetting woont, raakt zijn huis aan de straatste nen niet meer kwijt. Flet enige wat kolo nisten-huizenbezitters kunnen doen, is wachten op een vette vertrekpremie. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Een militair van het Zuidafrikaanse leger houdt een aantal vermeende plunderaars in de gaten in het thuis land Bophuthatswana. Het leger kwam er het afgelopen weekeinde orde op zaken stellen. foto reuter kevin carter President voormalig thuisland Bophuthatswana afgezet De Zuidafrikaanse regering lieeft zaterdagavond de presi dent van het 'onafhankelijke' thuisland Bophuthatswana af gezet. President Mangope, die na een volksopstand door Pre toria in het zadel werd gehou den, weigerde te garanderen dat ook andere partijen dan zijn Christen-democratische Partij ongestoord campagne kunnen voeren voor de eerste democratische verkiezingen van eind april. Het bestuur van het thuisland is voorlopig overgenomen door de Zuid afrikaanse ambassadeur in de hoofdstad Mmabatho, Van der Walt. De kruitdampen in Bophuthats wana zijn opgetrokken en de gevolgen van de revolutie in de ze bananenrepubliek voor de politieke ontwikkelingen in Zuid-Afrika beginnen zichtbaar te worden. Mangope's val is de klassieke geschiedenis van een despoot, die weigert de realiteit onder ogen te zien. Zijn bewind miste elke steun onder de be volking en zijn besluit om de eerste democratische verkiezin gen die in Zuid-Afrika worden gehouden, in zijn persoonlijke wingewest te verbieden, ontke tende een volksopstand waarte gen zijn bordkartonnen regime niet bestand was. Binnen drie dagen was het afge lopen. Mangope was zelfs te verblind om de reddingsboei te grijpen die president De Klerk hem toewierp. Hij had tot de verkiezingen kunnen aanblij ven, als hij de garantie had ge ven dat het ANC en andere par tijen ongehinderd campagne kunnen voeren. Hij weigerde en werd eenvoudig afgezet. Het was het einde van een ope rette, die geen andere afloop kon krijgen. De bondgenoten op wie hij zijn hoop had geves tigd, gaven niet thuis. De Zulu- partij Inkaüia liet helemaal niets van zich horen. De rechtse Afrikaners die een eigen volks- staat eisen, bleken evenmin in staat of van plan de revolutie sla; De paar duizend leden neo-nazistische Afrikaner We standbeweging (AWB) die M; de gope ongevraagd te hulp wa ren gekomen, bleken te 2ijn wa iedereen had kunnen weten: ongedisciplineerd rapalje, dat schoot op iedereen en alles wal bewoog, maar uiteindelijk een smadelijke aftocht moest bla- Twee AWB-ers werden rde i de v reldpers in koelen bloede geëxe cuteerd. Het acht-jarige doch tertje van een van hen zag haar vader op de televisie vergeefs smeken voor zijn leven. Hij was met zijn vriend het slachtoffer niet zozeer van de soldaat die hem doodschoot, maar vooral van AWB-leider Terre'Blanche. De Groot Kar wats stuurde zijn opgehitste ko- lonnes naar Bophtuthtaswana, maar bleef zelf zoals gebruike lijk verre van het strijdgewoel. Hij zal ongetwijfeld doorgaan met het prediken van haat en het oproepen tot oorlog. Het is na het debacel van de afgelopen week te hopen dat steeds meer van zijn manschappen zullen inzien, dat het volgen van Ter re'Blanche hun kinderen tot wezen en hun vrouwen tot we duwen kan maken. De leider van het Afrikaner Volksfront, generaal Constant Viljoen, trok na de gebeurtenis sen in Bophuthatwana publie kelijk de conclusie die hij voor zich zelfwaarschijnlijk al eérder hdd getrokken. Hij wil met de AWB, dat lid is van het Volks front, niets meer te maken heb ben en zal met zijn pas opge richte Vrijheidsfront aan de ver kiezingen deelnemen. Dat betekent het einde van het Volksfront en een scheuring in de Konservatieve Partij (KP), die de drijvende kracht van het Volksfront was. Een aantal KP- parlementariërs heeft aange kondigd dat ze Viljoen en niet de starre partijleider Hartzen- berg zullen volgen. Viljoen en zijn Vrijheidsfront blijven hun hersenschim, een volksstaat najagen, maar zullen dat in de parlementsbanken en niet in de loopgraven doen. De generaal zal ook kunnen reke nen op de stemmen van blanke conservatieven, die de volks staat een onbereikbaar ideaal vinden en bij gebrek aan een al ternatief tegen heug en meug hadden besloten om de Natio nale Partij (NP) van De Klerk te steunen. De AWB kwam met een karak* teristieke reactie op het besluit van Viljoen. Hij was een 'politie ke Judas die door de Broeder bond (een voormalig geheim genootschap dat grote invloed had op de NP, red.), het ANC en de communistische partij is ge stuurd om ons af te slachten'. Met het verdwijnen van Mango pe en de scheuring in de reac tionaire Afrikaner gelederen, blijft alleen de Zulu-partij Inka- tha van chief Mangosuthu But- helezi over als dwarsligger op de j weg naar het nieuwe Zuid-Afri ka. Inkatha leverde vrijdagnacht niet haar kandidatenlijst in voor de verkiezingen en zal niet deel nemen. Buthelezi had deelna me afhankelijk gesteld van in ternationale bemiddeling die het conflict tussen zijn partij en het ANC over de autonomie van de provincies in het nieuwe Zuid-Afrika moet oplossen. De partijen konden het vrijdag niet eens worden wie of welke in de bemiddeling moeten Men zal elke illusie moeten op geven dat de verkiezingen in het i noorden van de provincie Natal, de machtsbasis van Inkatha, vrij en eerlijk zullen zijn. Wie daar waagt op het ANC te stemmen, riskeert zijn leven. Maai' dat Buthelezi hel voorbeeld van Mangope zal volgen en in zijn thuisland KwaZulu de verkie zingen zal ontwrichten, is on waarschijnlijk. De chief weet dat hij geen kans heeft tegen het Zuidafrikaanse leger, dat met de zegen van bijna ieder een in Zuid-Afrika en de inter nationale gemeenschap zal in grijpen. De gebeurtenissen in Bophut hatswana kunnen ondanks het verlies aan levens en de ver woestingen, die zijn aangericht, alleen maar als positief bestem peld worden. De tegenstanders van een democratisch Zuid- Afrika hebben in dit reservaat van de apartheid een verpletter ende nederlaag geleden. JOHANNESBURG P.v.NUUSENBURG CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2