Vergeer stampt nog niet voor zichzelf Servais Knapen: de nieuwe belofte Haarhuis heeft het even rustig Sport Aanstormende fietscross-talenten in vogelvlucht Ex-Fries Sloothaak wint in Dortmund Oegstgeest lonkt weer naar eredvisie Milla niet geselecteerd MAANDAG 14 MAART 1994 Karpov «int toernooi Linares linares Met nog één ronde te spelen is Anatoli Karpov zeker van de hoofdprijs in het internationale schaaktoernooi van Lina res. De 42-jarige Rus speelde zaterdag in de twaalfde en voor laatste ronde remise tegen Anand uit India. Hij behield zijn voorsprong van anderhalf punt op zijn rivaal Gari Kasparov, die remiseerde met de onderaanstaande Beljavski. Karpov heeft tien punten uit twaalf duels, Kasparov 8 1/2. Kasparov ontkent bedrog londen Topschaker Gary Kasparov ontkent met klem dat hij in zijn partij tegen Judith Polgar tijdens het toernooi van Linares vals heeft gespeeld. Volgens de Hongaarse zondigde de wereld kampioen van de alternatieve bond PCA tegen de schaakregels, door een stuk te zetten, even los te laten, zich te bedenken en weer te verplaatsen. Hoofdscheidsrechter Carlos Falcon van het Spaanse toernooi liet weten dat Kasparovs hand niet los is ge weest van het paard. De Weille wint toernooi in Prostejov prostejov De Nederlandse tennisster Kim de Weille heeft vrij dag in de Tsjechische plaats Prostejov een 25.000-dollartoernooi gewonnen. De 17-jarige speelster uit Uithoorn versloeg in de eindstrijd de Italiaanse Frederiska Fortuni in twee sets: 6-2 7-6 (7-4). Start seizoen formule 1 zonder Prost parus» Alain Prost ziet af van een startplaats in de Grote Prijzen van Brazilië en Pacific (in Japan). De viervoudige wereldkam pioen formule I liet dat in het weekeinde aan de Franse pers we ten. Prost testte vorige week op het circuit van Estoril de r Mcl^ren-Peugeot. Verstappen wacht op beslissing De Nederlander Jos Verstappen wacht nog steeds op een beslis sing van zijn werkgever Benneton over deelneming aan de Grote Prijs van Brazilië op 27 maart. De Limburger testte afgelopen week op het circuit van Imola de nieuwe Benetton Ford. Aange zien de Fin JJ Lehto door zijn nekblessure niet in actie kan ko men als tweede rijder naast de Duitser Schumacher, ligt het voor de hand dat Verstappen eerder dan verwacht zijn debuut in de formule I maakt. Popov ook snelste op 50 rug en 50 vrij desenzano De Rus Aleksander Popov mag zich sinds zondag ook de snelste zwemmer ter wereld op de 50 meter rugslag (24,66) en 50 meter vrij (21,50), kortebaan, noemen. Zaterdag had de lange allrounder al zijn eigen wereldrecord op de 100 vrij verbeterd tot 47,12 seconden. De tweevoudig olympisch kampioen uit Volgograd tikte bij de werelbekerwedstrijden in de Italiaanse plaats Desenzano op de 50 meter rug aan na 24,66 seconden. Dat was 0,13 seconde eer der dan de Canadees Tewksbury drie jaar geleden. De inkt waar mee het rugslagrecord werd bijgeschreven was nog niet droog of Popov ging al weer te water, nu voor de 50 meter vrije slag. Ook de naam van de Brit Foster, met 21,60 tot dusverre de beste sprinter op de 25-meterbaan, werd na ruim een jaar uit de boe ken gehaald. leiden Twee zeer jonge fietscrossers laten tijdens één van de finales in de Groenoordhallen zien dat hun dood gewaande sport wel degelijk toekomst heeft. Gisteren waren tijdens de Nationale Fietscross Indoor alle leeftijdscategorieën vertegenwoordigd; van vijfjarige debutanten tot veertigjarige routiniers. Na de explosieve groei van de Nederlandse fietscross aan het begin van de jaren '80, ging het snel weer bergafwaarts. Het aantal actieve le den van de fietscrossafdeling van de KNWU liep in tien jaar terug van 7000 naar 600. Tegenwoordig lijkt de sport zich te hebben stabiliseerd. De organisatie van de wedstrijden in de Groenoordhallen (BMX Anything Promotions) was dan ook tevreden met de 350 deelnemers uit Neder land, Engeland, Denemarken en België. De regionale successen waren echter beperkt. Alleen Michiel Jansen (zesde), Bertina van Duyvenbode (tweede) en Donald Wilmot (derde) kwamen op de Indoorbaan van wielervereniging „De Bollenstreek" tot aansprekende resutaten. foto loekzuydfrduin Franke Sloothaak heeft de Duit se paardesportliefhebbers zater dag in Dortmund weer aan zich verplicht. De ex-Fries zegevier de in de Westfallehalle in Dort mund in de twaalfde wereldbe kerwedstrijd voor springruiters, tellend voor het Europese cir cuit. In de barrage bleef Sloot haak met de schimmel Corrado voor 7000 toeschouwers fout loos in de beste tijd Het succes brengt de Duitser, die aan een uitstekend win- bezig is, op de twee de plaats in het WB-tussenklas- sement achter Jos Lansink. Dankzij fraaie prestaties in de herfst heeft de Twent 96 pun ten, veertien meer dan Sloot haak. De Brit Michael Whitaker is derde met 80 punten. In de Europese liga volgen nog kwalificatiewedstrijden in Parijs (20 maart) en Göteborg (4 april). De finale om de wereld beker is van 13 tot en met 17 april in Den Bosch. Sloothaak was één van de vier barrageklanten die na een fout loze eerste ronde opnieuw zon der fouten bleef. Met Corrado maakte hij een tijd van 35,81 se conden. Daarmee was hij slechts 0,11 sec. sneller dan zijn landgenoot Gundel met Argot. Olympisch kampioen Ludger Beerbaum werd met Ratina Z derde in 36,08 seconden. Sloot haak mocht na afloop een ere rondje rijden met een perso nenwagen van Zweedse makelij met een waarde van een halve ton. Gundel kreeg 22.000 gul den. De Nederlanders speelden geen rol van betekenis. Ze maakten minimaal één spring- fout en bleven zodoende buiten de barrage. Raymakers werd ge deeld tiende met vier strafpun- ten, Lansink liep tegen zijn ge woonte in met Easy Jumper acht strafpunten op. Ehrens en Bril kwamen zelfs uit op twaalf strafpunten. Ondanks deze matige verrich tingen is een legertje Nederlan ders al zeker van een plaats in de finale: Lansink. Zoer, Rayma kers. Van der Vleuten. Bril en Tops. Warmonder ziet De Jongh winnen in Ronde van Zuid-Holland De hele dag reed hij voorin, in elke kopgroep zat hij, maar op die lange, smalle Maasdijk voelde hij dat de ste vige wind het kaarsje rustig uitblies. „Zesenzestig in de problemen", klonk het over de ronde-radio. Etienne Ver geer moest een kilometer of tien voor de finish de kop groep laten gaan. De 20-jarige amateurwielrenner uit Warmond werd uiteindelijk 20ste in de 41ste ronde van Zuid-Holland. leiden» janet v Toch stond er geen teleurgestel de coureur te hoesten en te proesten bij de ploegleiderswa gen. Een ploeggenoot van Ver geer, Steven de longh uit Groot- schermer, had de ruim 167 kilo meter lange rit immers gewon nen. Vergeer had zijn werk ge daan. „De Jongh zat er bij en die is rap. Ik heb geprobeerd om er ook zo lang mogelijk bij te blijven, om ervoor te zorgen dat die kopgroep voor bleef. Dat is gelukt." En zo vierde Vergeer na vier uur fietsen de overwin ning van de knecht. Hij rijdt dit seizoen voor het eerst bij de ploeg van Koga Miyata. Een beschermde renner is hij - nog - niet. „Ik moet me natuurlijk eerst bewijzen." Hij stampt en trekt in eerste instan tie niet voor zichzelf. „De team geest staat bij ons echt heel hoog in het vaandel." En dus is het onderweg veel communice ren: praten, informeren, kijken. „Zodat je weet hoe iedereen zit en watje moet doen." Wat Vergeer deed was in elk geval steeds vooraan zitten. Al na twintig kilometer viel het grote peloton van 121 coureurs in vier waaiers uiteen. Vergeer zat in de eerste groep van veer tig man, waaruit op de weg van Stompwijk naar Leiden 21 cou reurs wisten te ontsnappen. Etienne Vergeer, maar ook drie renners van de Zoeterwoudse Casba-Wonengroep zaten erbij: Robin van Kessel uit Ter Aar, oud-prof Gert Jakobs, en Mark Rasch uit Uitgeest. Op de De Sitterlaan in Leiden had deze groep 30 seconden voorsprong op een tweede groep renners. Deze tweede groep probeerde, onder leiding van de ploeggenoten van Ver geer, aansluiting te vinden bij de voorste renners. De hergroe pering was in Boskoop, maar toen had een deel van de ach tervolgers al moeten lossen. On der wie Leon Rekelhof uit Ter Aar, die langs het Aarkanaal in de problemen kwam. In Bergschenhoek, met nog ongeveer 60 kilometer voor de boeg, bestond de eerste groep uit 39 renners waaruit later ze ven mannen ontsnapten, onder wie Vergeer en Rasch. Hun voorsprong op de tweede groep met onder anderen Van Kessel en Jakobs schommelde tussen de 35 en 40 seconden. „We kwamen geen centime ter dichterbij", zei Van Kessel later. „Je verwacht dat die kop groep een keer stil valt. maar dat gebeurde niet." Hij had in die achtervolgende groep 'ver schrikkelijk zitten afzien'. „En dan is het ineens over." Van Kessel moest lossen. Ook al won hij de sprint van het derde groepje nog wel, echt tevreden was hij niet met zijn 21ste plaats. „Ik had er liever bij geze ten. Maar ik zat constant op het kantje. Wat je doet is duwen en trekken om in die waaier te ko men. Maar ik werd er een paar keer uit gereden." Zijn ploegge noot Rasch was de heste Casba- renner, hij werd vijfde. Een derde groep renners raast door de bocht bij station Lammenschans. De van 40 seconden op de koplopers. muroa/castiglion fibocchi/ col deze» anp Nederland heeft er een belofte volle ronderenner bij: Servais Knaven. De Gelderlander finish te gisteren in de slottijdrit van de Ronde van Murcia opnieuw in het spoor van zijn beroemde provinciegenoot Erik Breukink. Knaven werd fraai vierde op 23 seconden van werelduurre cordhouder Chris Boardman, Breukink gaf als derde 17 tellen toe. De Engelsman begon en eindigde zodoende deze etap pekoers met een overwinning, maar in de tussenliggende tijd pakte Melchor Mauri, Vuelta- winnaar in 1991, de totaal-over winning. De Spanjaard leidde vanaf de derde dag toen Board man geen klimmer bleek. Mauri eindigde zondag in de afsluiten de tijdrit alc tweede. Knaven liet zien een potentië le winnaar van korte etappe wedstrijden te zijn met zijn ca paciteiten als tijdrijder. De slot tijdrit van Murcia ging over een gaccidenteerd parkoers. Op de elfde plaats eindigde Greg Le- Mond. De Amerikaan reed voor het eerst dit jaar een etappe wedstrijd uit. Zijn eindklasse ring was bescheiden: 88e. Priem In de Tirreno-Adriatico boekte de ploeg van Cees Priem een dagsucces met Jesper Skibby. In het klassement bleven de ver schillen in de algemene rang schikking zeer klein. De Italiaan Giorgio Furlan behield de lei derstrui. Zondag liep hij zes se conden op Petito uit door derde te worden. Winnaar van die etappe was de Italiaan Stefano Zanini. De 25-jarige vierdejaars bcroepsrenner was toe aan zijn vijfde zege. Drie won hij in 1992, twee in 1994. Voor de vijf de etappe van de Tirreno-Adria tico was hij de snelste in de Ronde van de Etna. Rominger Tony Rominger won gisteren voor de tweede keer in zijn loopbaan Parijs-Nice. In een perfect geprogammeerde afslui tende tijdrit op de Col D'Eze reed de bijna 33-jarige Zwitser de Spanjaard Jesus Montoya uit de witte leiderstrui. De „Koers naar de zon" - let terlijk en figuurlijk - kreeg met Rominger een winnaar die thuishoort op de erelijst. De Zwitser moest in de afsluitende, tijdrit afrekenen met Jesus Montoya Alarcon, een 30-jarige Spanjaard die de rol van andere favorieten als zijn ploeg-en landgenoot Miguel Indurain en de Zwitser Alex Zülle op de voorlaatste dag overnam. De rit naar I.e Grand Due op zaterdag werd Zülle, vorig sei zoen de glorieuze winnaar, en Indurain fataal. De Zwitser kwam in de afdaling van de Tanneron ten val, verloor de toppers uit het oog en maakte zich verder niet meer druk. Zijn achterstand op de latere etap pe-winnaar Mottet bedroeg 23 Indurain kende geen pech. Volgens ploegleider Ecchevarri had de rouiwinnaar last van hooikoorts, de Spanjaard zelf ontzenuwde dat verhaal met de opmerking dat hij nog twee tot drie kilo aan overgewicht met zich mee droeg en fysiek nog geen 100 procent was. key biscayne reinig Paul Haarhuis hoefde in Key Biscayne nauwelijks inspannin gen te leveren. ITe Eindhovenaar is als 17e geplaatst en was daardoor in de eerste ronde vrijgesteld. legen de Amerikaan O'Brien hoefde Haarhuis slechts twee games prijs te geven. De nummer 21 van de wereld stuit in de derde ronde op de Zweed Apell die de Rus Volkov uitschakelde. In tegenstelling tot zijn maatje Haarhuis heeft lacco Eltingh nog weinig profijt van zijn dubbelsuccessen. De I leerdenaar. in de eerste ronde vrijgeloot, verloor met 6-7 1-6 van de Rus Tsjerkasov. Brenda Schultz, vrij in de eerste ronde, schakelde eerst de Roemeense Crislea uit. Gisteren bleef de Heemsteedse ook op de been tegen de Duitse Probst die de geplaatste Medvedeva (Oek) verraste. Kristie Boogert bereikte de derde ronde door een twee sets overwinning op Vento. Tegen Mesjhi, de Georgische 29 van de ranglijst, leek de Zuid-Beijerlandse ook op eer voudige zege af te stevenen. Boogert. 66e op de laatste schikking, had na de met 6-0 gewonnen set echtyer v meer in te brengen: 2-6 0-6. Voor Petra Kamstra hield het toernooi in de tweede op. Kamstra schakelde in de eerste ronde de Roemeense Dra- gomir uit. maar sneuvelde vervolgens tegen Zina Garrison, de nummer tien van de plaatsingslijst: 6-0 1-6 6-2. Ook Stephanie Rottier (tegen Jackson) en Mirjam Oremans (tegen Arendt) dol ven het onderspit tegen Amerikaanse tegenstandsters. Becker Boris Becker speelt in Key Biscayne zijn eerste buiten-toernooi sinds de US Open in september. De Duitser, als tiende ge plaatst. won in de eerste ronde van de Zweed Kulti: 3-6 6-4 6-0. Becker treft in de tweede ronde Agassi die een moeizame over winning tegen de Engelsman J'etchey boekte. De Amerikaan verheugt zich op het duel tegen Becker. De Duitse nummer 14 van de wereldranglijst traint sinds januari bij Nick Bolletieri, de Amerikaanse kampioenenkweker die Agassi na Wimbledon in de steek liet. „Het is voor mij nog al tijd een vreemd gevoel zonder Nick verder te moeten", beken de Agassi die onlangs zijn rentree na een langdurige polsbles- sure maakte. Eigenlijk hoef ik Nick niets meer te bewijzen, ei genlijk is het een gewone wedstrijd tussen Boris en mij. Maar echt gewoon is het natuurlijk toch niet." Becker zag geen voordelen in het feit dat zijn coach tot voor kort zijn komende tegenstander onder zijn hoede had. „Nick praat nooit over zijn tijd met André. Ik kijk uit naar deze wed strijd omdat ik nog iets goed te maken heb tegen hem." Agassi schreef zes van de acht onderlinge duels tegen Becker op zijn leiden ron hoogendam tafeltennismedewerker l'ccos Oegstgeest lijkt bij het ta feltennis freewheelend op het kampioenschap divisie af t War in de vijfde ronde van de lande lijke tafeltenniscompetitie lieten zich tegen Swift niet verrassen: 5-5. In de eerste divisie, groep 2 blijft ook Avanti, na de 6-4 winst tegen SKF, in de race voor de ti tel. Oegstgeest heeft ook tegen Swift, de enige concurrent, geen misstap gemaakt en blijft met de returns voor de boeg de on geslagen ploeg. De voorsprong op de Deventer ploeg blijft tien punten. Een rentree op het hoogste platform is derhalve een kwestie van tijd. „Dat lijkt me wel", stelde de grieperige coach resoluut. „Mis schien als we te kampen krijgen met blessures, dan zou het fout Swift zich niet zonder slag of stoot verloren te geven. De be zoekers namen zelfs een 2-1 voorsprong, tot ergenis van een aantal verwende supporters die de kracht van de Deventenaren kennelijk niet op de juiste waar de konden inschatten. Met na me het slimme en koelbloedige spel van Albert Geerling, ex Odion, was superieur aan dat van Ron Schipaanboord (slechts winst op Ron Hartholt), Ted van den Berg en Friso Reitsma. De laatste twee waren wel te sterk voor de gebroeders Ron en Henk Hartholt. Omdat het duo Schipaanboord/Van den Berg hun eerste nederlaag in de dub bel leed, eindigde de strijd in 5- 5. ,Het is toch een lastig team. En daarom ben ik niet ontevre den", vond Clausscn. Ook Avanti doet een ultieme poging zich meester te maken van de eerste divisie. De Ha- zerswoudse ploeg staat, on danks de fraaie 6-4 winst thuis tegen SKF, twee punten achter op Kluis (7-3 winst tegen Toren- stad). De Geleense ploeg mag volgende week op bezoek in Hazerswoude. De Hazerswou- denaren zijn slechts gebaat bij een positief resultaat. Aan de in topvorm verkerende Ronald Vij verberg, die zich in dit duel slechts een keer verslikte, zal het vermoedelijk niet liggen. Met de constante vorm van Ro bert de Groot en vooral Edwin Vente is het minder gesteld, al bleven zij ook zaterdag twee maal overeind. Scylla deelde zaterdag aan de Brahsmlaan 'keurig' de punten met de reser ves van Spaarne. De titelkansen zijn er voor de Lcidse ploeg in de tweede divisie echter niet minder om geworden. Hen on genaakbare Ed van den Berg bewees met drie winstpotten andermaal zijn waarde voor de Leidse ploeg. Groenewold had het tegen de verdedigers moei lijker dan verwacht en eindigde op een zege. Invaller Smeets voegde daar een potje ,1,111 u,e In de tweede divisie groep 1. greep De Treffers zijn eerste ze ge ten koste van het Schiedam- se Korenbeurs. Terwijl Rico van Veen weer eens een drie noteer de. tekende Vesseur voor twee zeges en Van der Veer voor een Het Veense team heeft na 5 duels een aardig gemiddelde: 20 punten. Niet voldoende echter voor lijfsbehoud. De mannen van Rijnsoever sloten het thuisduel tegen Vriendenschaar af met een goede 8-2, maar de achterstand op Irene (7-3 winst op 21-up) bedraagt nog immer 'drie punten. De jammerlijke ge morste punten van Roald van der landen (in het enkel en het dubbel kan de weieens de titel gaan kosten. In de vierde divisie was Docos uit bij FVT te sterk: 7-3. Van Veen en Ramic wonnen alles, terwijl lagers juist alles verloor. Vrouwen De vrouwen van Rijnsoever hadden een zware kluif aan Spaarne. Nadat de Katwijkse ploeg van Hans Bonsen een 4-1 voorsprong koesterde, beperkte Spaarne de schade uiteindelijk tot 6-4. Naast het succesvolle dubbel bleven Maroesja Bonsen en Mariska de Haas tweemaal aan de winnende kant. Gora Bonsen moest met twee verlies- beurten RenneEen nemen l)e voorsprong bedraagt al met al vijtpunten. De de rend in de tweede divisie, zullen na de 6-4 thuisnederlaag tegen Vitesse vermoedelijk het vege lijf niet meer kunnen redden. Slechts Karin van der Heiden (2x) deed van zich spreken. Sjaardema en Karsdorp verke ren in een hopeloze yaounde sid in Parijs-Nice aan zijn tijd- r de tweede maal in zijn carriere. FOTO EPA De kans dat Roger Milla opnieuw schittert met het voetbalteam van Kameroen is er niet groter op geworden. Bondscoach Henri Michel heeft de 42-jarige schutter van het WK in 1990 - vier doelpunten - niet opgenomen in zijn voorlopige selectie van 21 man. Kameroen speelt woensdag een oefenwedstrijd in Cairo tegen Egypte. Al in februari liet Michel zich sceptisch uit over de swingendste aller „ontembare leeuwen". „Hij wil zichzelf er wel inpraten, maar ik be slis", zei Michel vorige maand in New York. „Milla is er vier jaar uit geweest."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25