DAC doet goede zaken Gemini/K terug op oude niveau Nestor Pieter Corver neemt fraai afscheid van DIOK Sport Gehandicapt RVV mist klein beetje geluk Als een dolfijn met de dolfijnen MAANDAG 14 Door verlies medekoploper De mannen van DAC hebben in de tweede divisie goede zaken gedaan. Zelf versloeg het Vrevok met 0-3, terwijl medekoploper Zaanstad de punten moest laten bij de nummer vier Piet Zoomers/D. De derby tussen Gemini en LUSV was duidelijk voor Gemini (3-0). Leython ver loor dik van Krimpen. Bij de vrouwen won Leython met 3-1 van Kangoeroes en verloor VCS met dezelfde cijfers van Utrecht 2. LEIDEN» GERRENES De vrouwen van Cïemini/K zijn terug op het oude niveau. Na een jaar afwezig te zijn geweest in de tweede klasse promoveerde de Voorschotense ploeg door een 1 -3 zege bij Zovoc. Het werd de bekende kampioenswedstrijd met veel zenuwen en veel publiek. iemini opende goed en wist door uitgekiend serveren een 3-8 voorsprong op, te bouwen. De veldverdediging van Mar griet Kielman leverde voldoende goede passes op zodat de aanval de set-ups,van Anja den Dekker af kon ronden. Geconcentreerd spelend pakte Gemini de set met 7-15. Na 4-5 in de volgende set ging hel mis;"(iemini ging slordiger spelen, maakte af en toe serveerfouten, waardoor Zovoc beter in het spel kon komen. De ploeg verloor prompt met 15-12, waarmee de partijen weer gelijk stonden. Gemini moest nu wal doen en wis selde wat. In de derde set werd er tot 8-9 fel gestreden om elk punt. Toen waren enkele goede bloks van I ienriët van Mastrigt op mid en direkte geserveerde punten van Winnifred Paauw te veel voor Zovoc: 9-15. In de vierde set wist de ploeg van Bernard van der Pols intussen dat er nog een punt gepakt moest worden, omdat Utrecht gewon nen had van VGS. Tanja van Bezooyen zorgde na 3-0 voor een op leving en tilde met haar buitenaanval de stand naar 3-6. Op 6-12 leek de koers gelopen, maar Zovoc dacht daar anders over en kwam terug tot 10-12. Dal was het laatste wapenfeit, want nu maakte (iemini gedecideerd uit naar 11-15 en was promotie een feit. Gemini is de eerste kampioen in Nederland in de landelijke kompetitie. In de promotieklas verloor VCS met 3-1 bij Inter Amicos en pakte een gehandicapt RW slechts een punt van Be Fair. Bij de vrouwen kreeg Gemini 2 met 3-0 klop bij en van Tone- gido/V4. Inter Amlcos-VCS 3-1 (15- 8,13-15,15-7,15-8). RUGBYMEDEWERKER DIOK heeft Pieter Corver in zijn laatste, officiële wedstrijd voor de vijfvoudige landskampioen een fraai afscheidscadeau aan geboden. De l.eidenaars verne derden 1-1RC uil Den Haag met liefst 54-0. I let tweede team, de Athletics, klopie de Haagse re servesmet 15-5. Zoals voetballer John Metgod bij zijn afscheid van landskam pioen Feyenoord, mocht ook Corver in het laatste duel in de hoofdmacht van zijn rugbykam- pioen DIOK een treffer noteren. De Leidse fysiotherapeut, die zeventien jaar lang onafgebro- VCS miste Hans Geerlings, zo dat nu Dennis Verwey de spel- verdeling verzorgde. Het werd een saaie pot, die vooral door de slechte passing verloren ging. De ervaring van VCS liet ken in het eerste team acteerde, onderschepte in de tweede helft een trappoging van de Haagse driekwartlijn op een manier, die al bijna klassiek genoemd mag worden. Maar zeker niet minder effel tief, want ia goed samen spel met Robert Broers bereikte Corver de tiylijn voor zijn laatste vijf punten in de ereklas se. I let werd één van de acht try's, die DIOK op het scorebord wist te brengen tegen de club, waar Corver meer dan twintig jaar geleden de beginselen van het rugby leerde. Toch is het afscheid van Cor ver nog niet helemaal definitief. ,,lk blijf nog wel als reserve voor het eerste beschikbaar", stelt de het dit keer afweten. Be Fair-RW 3-2 (7-15,17- 15,16-14,15-10). Met slechts vijf basisspelers, aangevuld met Martijn Goosens man, die bij DIOK drie genera ties rugbyers meemaakte. „We zijn volop in de strijd voor de zesde landstitel. Mochten er veel blessures zijn dan kan er al tijd nog een beroep op mij wor den gedaan." De inmiddels zes- endertigjarige Corver vetwacht dit echter niet. „Momenteel be schikt DIOK opnieuw over een groep mensen, die er voor wil gaan. Ze werken weer voor el kaar en willen weer winnen. Ik beschouw mijn bijdrage aan dat proces elke keer weer als een hoogtepunt in de achttien jaar, dat ik nu bij de club speel." DIOK begreep de visie van Corver uitstekend. Op de schouders van zijn teamgeno- uit het derde en Bart van Kruistum uit het tweede deed RVV het eigenlijk nog zo slecht niet tegen Be Fair. In de tweede set stond het steeds voor. maar een paar kleine foutjes deden ten werd de man die nooit de beste speler was, maar wel alles (waaronder de vijf landstitels op rij) mocht meemaken van het veld gedragen. In het clubhuis werd de nestor vervolgens zo wel door het bestuur als de te genstander uitgebreid gehul- digd. Het duel in de eerste klasse tussen de reserve-teams van DIOK, de Athletics, en de Haag- sche RC eindigde eveneens in Leids voordeel. Peter Koenen drukte voor rust een try. Na de pauze tekende toekomstspeler Edwin Broeren voor een tweede vijfpunter en benutte de goed spelende Edwin Verver dë con- de winst net naar de Waddinx- veners gaan. Ook in de vierde set had RW net niet het beno digde geluk. Tonegido/V4-Gemini/K2 3-0 (15-3,15-9,15-13). The Bassets heeft aan de wed strijd tegen Delft zowel de pun ten als de trainer van de gasten overgehouden. Voor de rust en met windvoordeel werd een gat geslagen, dat een hevig aan dringend Delft na de pauze niet meer kon dichten. Binnen tien minuten had Rob van der Hei den tw§e penalties tussen de palen geschoten, die via 6-3 met opnieuw een penalty tot 9-3 werd uitgebouwd. Zeven minu ten voor de veldwissel drukte Marco van der Heiden de eerste try, broer Rob benutte de con versie vooreen 16-3 ruststand. Na de pauze verkreeg Delft een licht veldoverwicht, dat een 16-8 tussenstand opleverde. De vrouwen van Tonegido hoefden in de eerste twee sets niet veel anders te doen, dan te serveren. In de tweede set kon Gemini 2. na 0-7 slechts wat te rug doen, omdat Tonegido haar tweede garnituur aanvalsters ingezet had. Ook in de derde liep Gemini achter de feiten aan en werd het na 13-13 door twee harde opslagen opzijgezet. Een domme overtreding op Marco van der Heiden leverde The Bassets een penaltytry op. waarmee de marge weer op dertien punten werd gebracht. Het felle slotoffensief van de gasten leverde echter niet meer dan vijf punten op. Na afloop maakte Bassets voorzitter Ben Rotteveel be kend, dat Delft-trainer Leo van Zundert de vereniging die hij vanuil de onderste regionen naar de eerste klasse voerde, met ingang van volgend seizoen zal verruilen voor de Sassen- heimse club. Van Zundert. en ook de scheidende Bassets-trai ner Tinus van Harskamp zoch ten een nieuwe uitdaging. LEIDEN. GERRENES VOLLEYBALMEDEWERKER Vrevok 2-DAC 0-3 (7-15,8- 15,12-15). De eerste twee sets zette DAC zijn opponent direkt onder zwa re druk en gaf daardoor Vrevok niet de kans om in zijn spel te komen. De punten, die Vrevok nog maakte kwamen voort uit een mindere servicedruk van DAC. In de derde periode zakte het servicegeweld wat weg en dat betekende een 8-0 voor sprong voor Vrevok. Toen was de rust weergekeerd bij DAC en liep het moeiteloos naar 8-11. Nog eenmaal kwam Vrevok te rug (12-11), maar het was DAC dat uitmaakte en dat uiteinde lijk binnen vijftig minuten deed. Leython-Krimpen 0-3 (4- 15,5-15,6-15). Het verhaal was eigenlijk heel simpel. Bij Leython heerste er een volstrekte malaise. Het werd binnen een half uur afge droogd en kon de douches op zoeken. De eerste twee sets was de pass zeer slecht en die kon door Floris van der Giesen in de eerste en Leon Poffe in de twee de set niet omgezet worden in een bruikbare set-up. In de der de reeks - met Renee Leefiang als spelverdeler - kon Leython te weinig aanvalsdruk aan de buitenzijde brengen en werden er alleen door de service nog wat punten gescoord. Gemini-LUSV 3-0 (15-11,16- 14,15-8). Gemini speelde een aardige wedstrijd met de weer herstelde coach Jungschlager op de bank- .De pass was nog wat wisselval lig, maar de servicedruk en aan val waren in orde. Spelverdeler Mattie de Tombe zette goed op en Gemini wist met zijn combi naties de studenten verdediging stuk te spelen. Alleen in de tweede set was het even span nend. Knap/Krovo-Novo 0-3 (7- 15,6-15,9-15). Zoals de cijfers al aangeven, was het een eenzijdige verto ning. Novo speelde heel gecon centreerd met het mes op tafel. Drie sets lang hield de ploeg huis. zodat Krovo geen kans kreeg het spel te maken. Omdat Madjoe tegen US 2 3-0 maakte, staat Novo nu alleen op de tweede plek. Vrouwen Leython-Kangoeroes 3-1 (13-15,15-7,15-7,15-7). In de eerste set liep Leython een 0-9 achterstand op, die via een inhaalrace net niet goed ge maakt kon worden. Daarna speelde het ontspannen en heel regelmatig. Zolang Kangoeroes onderdruk gehouden werd, kon Leython ook scoren. In de ove rige perioden pasten de Leider- dorpsen zich aan aan het ni veau van de opponent, zonder in gevaar te komen. VCS-Utrecht 2 1-3 (10-15,15- 5,15-17,10-15). VCS stond al snel met 3-10 achter, voor het haar eigen spel kon gaan spelen. Het kwam tot 10-12 terug, maar miste net de aansluiting. Die inhaalrace werd in de tweede set wel met succes doorgezet. In de derde en vierde reeks ging de vlieger niet meer op. De derde glipte VCS door de vingers, terwijl in de laatste set de routine van Utrecht voldoen de was voor de winst. de aanvoerder. Die bepaalt wie er uit gaat. Zo doe ik dat altijd", grapt de voormalige bondscoach, die 'zijn' spelers adviseert om met de wind in de rug veel op doel te schieten. Koud in het veld voor de tweede helft blijkt dat Michels' woorden goed zijn aangekomen. Met een ferm afstandsschot komt RKAVIC terug in de wedstrijd. Bij de coach kan er zelfs een glimlach af. De opleving is maar van korte duur. Titelkandidaat Rapiditas 2 neemt het heft weer in handen en dan is er ook voor Michels geen houden meer aan. Keeper Bennie de Vries voorkomt met katachtige reflexen dat Michels niet tegen de grootste nederlaag in zijn carrière oploopt. De schade blijft beperkt tot 1-3. Na afloop zit Leon den Bult stille tjes in de kleedkamer terwijl zijn ploeggenoten het hoogste woord voeren. Van de veertien spelers tel lende selectie van RKAVIC moest er één de hele wedstrijd aan de kant blijven. „Ik ben wel de pech vogel van de wedstrijd. Hoe vaak krijg je de kans om te spelen onder de man die Nederland in 1988 het Europees kampioenschap bezorg de?-Word juist ik uitgeloot! Da's heel zuur. Maar ik heb wel de hele wedstrijd naast Michels op de bank gezeten. Hij zei niet veel, maar aan wat ie zei kon je wel merken dat het lang geen slechte is..." I ngeveer vijfduizend W aanhangers van Sampdoria hebben Ruud Gullit zaterdag gesmeekt bij de club te blijven. Dat gebeurde tij dens de laatste training voor de wedstrijd van zondag tegen AC Milan in stadion San Siro. In Italië gaat het gerucht dat Gullit na één seizoen Sampdoria terugkeert naar zijn vorige club, AC Milan, waarvan hij een aanbieding zou hebben. De fans droegen spandoeken met zich mee met teksten als „Ruud, resta con noi" (Ruud, blijf bij ons). Ze proberen de Nederlander, die met ingang van 23 mei weer be schikbaar is voor Oranje, te bewe gen zijn contract in Genua te ver lengen. Na een matig seizoen bij Milan, waar hij geregeld op bank of tribune verbleef, maakte Gullit bij Sampdoria een sterke rentree. Als spits met een vrije rol en rugnum mer 4 is hij met veertien doelpun ten derde op de lijst van topschut ters. Gullit liet al weten dat de wed strijd van zondag geen invloed zal hebben op zijn beslissing al dan niet te blijven. „Het is vooral een besluit dat ik met mijn gezin moet maken." Bekend is dat hij bij Milan na zijn actieve voetballoopbaan tot het bedrijf van voorzitter Berlusco ni kan toetreden. Ruud Gullit in Italië Magazine: „In een volgend leven kom ik misschien wel terug nis leeuw, zo in het wild. niet in een dierentuin. Met een hele troep van die vrouwtjes die voor me jagen. En dan mag ik als eerste eten. En als ik m'n huik dan vol heh. wil ik ook nog even de liefde bedrijven. En dan héérlijk gaan slapen. Idem: „In Nederland word je zo verge ten. In Nederland hen je meteen een klootzak. Als je in Italië zit, komt dat wel eens je strot uit. Laatst zag ik Ischa Meijer met Gerard Cox... Co. u 'erd afgemaakt. Ik vind. je kan het r. schaam meereen beetje voor. Maar ja, ik ben man alleen thuis, afwassen oké af en toe, maar afstoffen, nee. Ik heb haar sinds twee maanden en het is ideaal. Falko Zandstra in het Alge meen Dagblad: „Twee jaar terug vond iedereen het prachtig dat ik tijdens het EK in Thialf tussen de wedstrij den naar huis ging om te kijken of mijn stereo-installatie al in mijn auto was gebouwd. Toen zeiden de mensen: wat mooi dat hij zich zo kan ontspannen voor een wedstrijd...Ik ben nog steeds dezelfde, maar omdat ik minder goed presteer, roepen sommigen plots: die jongen is niet goed met zijn sport be- I leel belangrijk is dat Dick Advocaat en ik eruit zijn gekomen, dat we begrip hadden voor eikaars problemen, dat hij nu ook begrijpt waarom in het verleden dingen mis zijn gegaan. We hebben lekker gege ten, hij kreeg alleen een klapje toen hij de rekening zag. Idem: „Ik ga nu alleen naar het we reldkampioenschap voor de eer. om een laatste kunstje te laten zien opeen wereldpodium. Ik ga niet voor de premies of om gezel lig te kaarten. Schalke 04-spits Youri Mulder in de Volkskrant over eredivi sie-voetbal in Nederland: „Ik kwam van de amateurs, zes duizend mensen was al heel veel. Het wordt snel normaal Je gaal je soms ook ergeren. Als Dordrecht op bezoek komt en het regent een beetje. Of bij RKC ofVolendam, dan heb je zo'n amateurgevoel. Kille bedoening, je komt aanlopen, doorzo'n hekje, nee." Idem over het bekerverlies met FC Twente tegen de amateurs van Rheden: „En dan sta je op zo n veld. en je denkt: get verdemme, ik wilde dar het avond was en ik voorde haard lag. Bij de buis. Idem: „Ik heb een werkster, nu. Ik NAC-trainer Ronald Spelbos in Voetbal In ternational overeen 'goede trainer': „Graham Taylor, dat toch de erkende loser van het afgelopen sei zoen? En Dick Advo caat ging it de sclioude veld. Maar wat als die scheidsrechter hij Nederland Engeland nou eens Koeman van het veld stuurt en de bal op de stip legt? Is Taylor dan een we reldtraineren kan Advocaat er dan niks van?Nee toch. Idem: ),llet klinkt raar in de voetballe rij, maar ik ben een heel sociaal figuur. Typisch een mens voor teamsport. Aankomend FC Utrecht-voor- zitter Cies Bouwens in VI: Mag ik het even plat zeggen? De mensen die mij kennen zeg gen altijd: die gozer heeft een gouwe pik. En dat is ook zo. Ron laarsma, hoofdsponsor van honkbalclub HCAW, in VI over Cies Bouwens: „Wat niemand weet - op dit mo ment wordt hij als reddendeen- gel in Utrecht gepresenteerd met prachtige verhalen waarvan ik walg - is dat de man over lijken gaat om zijn doel te bereiken. En dat doel is: macht...Bouwens wordt binnen UW (zijn oude club) gezien als een verrader. En met zijn komst wordt de klok bij FC Utrecht terugggedraaid. Cies Bouwens is een nachtmerrie voor de club die heel Utrecht lief Im-ff Rinus Michels trok gis termiddag nog één keer de stoute schoe- aan en nam plaats in de dug out. De voormalige bondscoach het Nederlands elftal was door het derde team van de Amstel- ise amateurvereniging RKAVIC gevraagd om de spelers in het duel iet koploper Rapiditas 2 met raad n daad bij te staan. Tot verbazing an de voetballers hapte Michels toe. Het idee werd geboren aan de ravond van de interland San Marino-Nederland in het Italiaanse Bologna. Vijf in oranje uitgedoste spelers van RKAVIC 3 kwamen daar op een terrasje een KNVB-de- legatie tegen onder wie Rinus Mi chels. „We spraken Michels aan en r we het wisten werden we uit genodigd om erbij te komen zitten. jo n drie uur kwam het voorstel op tafel, maar we hadden nooit ge dacht dat het ooit uitgevoerd zou worden", herinnert RKAVIC'er Robbert Reimering zich. De reactie van Michels („Misschien als ik een keertje zeer depressief ben") verraadde destijds niet veel enthousiasme, maar Michels' echt genote Wil en directeur betaald ietbal Cees Wolzak zagen het plan wel zitten. „Het is een natuur lijk een 'gimmick', een grap", meent Wolzak. „Maar dat mensen de moeite nemen om de uit-inter- land met San Marino te bezoeken, bleef me lang bij. Daarom nam ik het serieus. Bovendien is dit een prima manier om eens het vrien delijke gezicht van de KNVB te to- Het plan werd doorgezet, waardoor Michels gistermiddag om kwart over twee de voor RKAVIC memo rabele woorden sprak: „Ik heb geen idee wat voor niveau jullie hebben. Ik hoop dat ik lekker rustig kan gaan zitten en genieten, maar ik ben hier nog nerveuzer voor dan ik vroeger was." Al na een kwartier valt het strijdplan van de Generaal („lekker jagen") in het water. On bewogen ondergaat Michels de eerste tegentreffer. RKAVIC komt in de eerste helft niet in het spel voor en krijgt zelfs nog een tweede treffer om de oren. In de rust wisselt de thuisploeg twee keer. Een tactische vondst van Michels? „Nee, ik vaar blind op Tijdens een vakantie voelde het even zo. Toen was het alsof ze dolfijn was met de dolfijnen. Aafke Verkade zwom met een zwemvleugel en een kleine monovin in het Dolphin Reef bij het Israëlische Eilat, waar autis tische kinderen en mongolen therapie krijgen. „Het helpt echt, hoor, die autistische kin deren hebben nergens aan dacht voor, maar wél voor zo'n dolfijn." Na twee weken moest de 18- jarige scholiere weer terug naar Leiden. Maar de dolfijnen zijn nog niet van haar af. Ze zit nu in de vijfde klas van het vwo, wil biologie gaan studeren en haar praktijkjaar tussen de dolfijnen doorbrengen. Zo ver is het ech ter nog niet. Voorlopig moet ze dolfijn zijn zonder de dolfijnen. En dat is ze bij 'haar' vin- zwemteam Delfini Leiden. De nu tien leden tellende club traint elke zondag en gisteren was er in het Vijf-Meibad een demonstratie. De nationale top was naar Leiden toegekomen om aan te tonen dat vinzwem- men de snelste zwemsport is die er bestaat. Vinzwemmen? Vinzwemmen, ja. In Neder land nog een onbekende sport, die door zo'n 150 mensen wordt beoefend. Die hebben aan hun de vin. Zij houden hun armen gestrekt voor zich, en maken een 'vlinderslagachtige bewe ging': eerst gaan de heupen om hoog. en dan de billen. En dan gaan ze, als een speer. Helemaal onderwater, met perslucht, of half onder water, met een snor kel. „Dit is een Russische vin. Met de hand gemaakt door de Rus sische wereldkampioen", legt Verkade uit aan het publiek in het Vijf-Meibad. Voor beginners zijn deze vinnen taboe, zij moe ten het doen met de 'Italianen'. „Want beginners hebben de neiging de voeten langs elkaar te schuiven zoals bij borstcrawl. En daar kunnen de Russen van gaan scheuren." Leidenaar Jos van der Velde (32) ondervindt tijdens de proefles na de demonstratie in derdaad dat de voetbeweging moeilijk is. „Je hebt de neiging je voeten onafhankelijk van el kaar te bewegen, maar dat moet dus niet." Maar verder ging het redelijk, en leuk vond hij het ook nog: „Dit is variëren op een thema en daar houd ik wel Vinzwemmen: eerst gaan de heupen omhoog, dan de billen. „Het gaat eigenlijk vanzelf', zegt plaatsgenoot Joost Witte- veen, „maar je wordt er wel ont zettend moe van." Het leuke is, \indt hij, dat je er 'net even sneller'doorgaat. Maar Vlonique de Jager houdt hij voorlopig nog niet bij. De 22-jarige Amersfoortse is de snelste Nederlandse vrouw op vele afstanden. Ze heeft maar haar prestatie wil onderschatten die slaat ze om de oren met fei ten: dat ze de Europa Cup heeft gewonnen met een wedstrijd over vijf kilometer in Het Ka naal, dat ze achtste werd bij de Europese Kampioenschappen, en dat ze heel erg veel traint. Nu vier keer in de week. maar als bekend is of ze naar de WK in China mag, dan wordt het veel meer. Twee keer per dag en dat zes dagen per week. „Ik vond het gelijk al gaaf. het gaat heel snel. het is spectacu lair." En ja hoor, ook zij heeft 'het'. „Je voelt je een beetje een dolfijn." Gemini behaalde zaterdag het kampioenschap in de derde divisie. Staand v Bezooyen, Elsbeth van der Berg, Margriet Kielman; zittend v.l.n.r.: Henriët - Floor van der Krogt. .r.: Winnifred Paauw, trainer/coach Bernard van der Pols, Tanja van Mastrigt, Trea Zikken, Anja den Dekker, Maureen Brekelmans en FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22