BV Lisse terug bij af Basketballers Leiden leggen zich niet neer bij degradatie Zaalseizoen brengt 'Leidse' korfballers weinig vreugde Sport NHV-beker voor V&L Grasshoppers buigt voor ongenaakbaar Tonego Junioren Leiderdorp op valreep geklopt Crescendo krijgt titel cadeau Fiks pas in slotfase zeker van lijfsbehoud Afdelingstitel voor jeugd Pernix den haag De hoogste aspirantenploeg van Pernix heeft zaterdag door een 5-4 zege op Die Haghe beslag gelegd op de afdelingsti tel. Als kampioen van Rijndelfland mag de Leidse jeugd volgen de week in Schiedam deelnemen aan het toernooi om het Ne derlands kampioenschap. Pernix startte voortvarend (2-0 door Rob Tirion en Walter Speel), maar zag Die Haghe kort voor rust weer langszij komen. Tirion was na de hervatting opnieuw twee maal succesvol en na de 5-2 van Inge Homberg leek de beslis sing daar. Door twee Haagse treffers werd het echter toch nog spannend: 5-4. Coach Pim Rietbroek onttrok zich aan het feestgedruis. Uiterlijk onbewogen keek hij naar de springende en hossende spelers van Hirschmann V&L. Zij hadden even tevoren in sporthal Merwestein te Nieuwegein de Nederlandse handbalbeker veroverd door een overwinning van 26-24 op Haka E&O. „Ik geniet het liefste in mijn eentje", verklaarde de coach zijn ingetogen houding. „De spelers hebben de beker gepakt. Niet ik." BS Leiden heb ben in de promotiedivisie weer eens laten zien waartoe ze in staat zijn. In de thuiswedstrijd tegen het aanmerkelijk hoger op de ranglijst geplaatste Donar 2 behaalden de Leidenaars een dikke overwinning: 80-58. Het degradatiespook is hiermee weer wat verder weg. De basis voor de winst legde de ploeg van Tiemen Winkel in de eerste minuten. In de vijfde minuut was de voorsprong al dertien punten (15-2), opval lend gezien de moeite die Lei den normaal gesproken in de aanval heeft. Zaterdagavond lie- tea de kanariegelen echter zien dat ze ook kunnen scoren. Vooral na rust (32-22) scoorde Leiden er lustig op los. Zowel inside (twee dunks van Diederik Hofstede) als outside (drie drie punters van Jack Ginjaar) werd de basket gemakkelijk gevon den en ook Loet de Ruijter (20) speelde als vanouds. Leiden kwam de gehele twee de helft dan ook niet meer in gevaar en de ruime overwin ning was een feit: eindstand BO SS. Omdat de ploeg weer com pleet is, Maarten Wals keerde terug na een knieblessure, moet voortzetting van dit goede spel mogelijk zijn. Aanstaande zater dag thuis tegen 3Es/Piranhas kan Leiden dit gaan bewijzen. Scores Leiden: De Ruijter 20, Ginjaar 14, Gilliot 12. In de eerste divisie B behield kampioen MSV zijn ongeslagen status. Ook Binnenland benutte zijn laatste kans op thuisvoor deel niet. De ploeg profiteerde evenmin van de personele pro blemen bij MSV en ging ten on der tegen de Noordwijkers met 98-92. In de eerste minuten zag het er naar uit dat MSV grote pro blemen zou krijgen. Coach Van Mastrigt was maar met zeven man naar Barendrecht afgereisd en zag Ronald van Velzen in de vijfde minuut zijn vierde fout krijgen. De problemen waren in de score te zien: 24-10 voor de thuisploeg. Toen werd MSV echter wakker en kon via een strakke zone-verdediging zelfs met voorsprong gaan rusten: 46-43. Ook in de tweede helft behiel den de Noordwijkers die krappe marge. Vooral inside kwamen de scores vrij gemakkelijk (on der andere 18 punten van twee de-teamspeler Van Leeuwen). Bij Jan Koek en zijn directe te genstander leidde dit tot een paar klappen, zodat beiden met een diskwalificerende fout kon den vertrekken. Desondanks behield MSV de concentratie en behaalde zijn 23ste achtereen volgende overwinning: 98-92. Scores MSV: Dogo 25. B.Driessen 24, Van Leeuwen 18. De mannen van Lisse hadden tegen Azimma in de eerste divi sie B aanvallend een off-day. In de thuiswedstrijd waren er kan sen genoeg, maar een schotper centage van 28 procent over de gehele wedstrijd leidt zelden tot een overwinning. Het verlies van 59-56 kan in dat licht be zien zelfs nog een behoorlijke prestatie worden genoemd. Ondanks het slechte schot had Lisse de gehele wedstrijd kansen. Bij rust was het verschil klein (28-30) en vijf minuten voor tijd was de stand gelijk (50- 50). Daarna sloegen de bezoe kers uit Amsterdam echter een klein gaatje en lieten dat niet meer los: eindstand 56-59. Scores Lisse: Koot 19. Ter Haak 9. In de Elite B van de vrouwen eredivisie verloor MSV van hek- kesluiter BCA met 84-81'. Onno dig en sneu. vooral voor guard Renate Sluys die een fantasti sche wedstrijd speelde. Ze liet maar liefst 47 punten aanteke nen, een score die op landelijk Het probleem van MSV in de ze wedstrijd was echter dat nie mand de topscorer kon bij staan. Bij rust was dat nog niet van belang (47-40) en de Noordwijkse ploeg liep tot de vijfde minuut na rust zelfs nog uit tot 57-44. Daarna begon MSV echter dom te spelen. Bal len werden weggegooid en er werden onnodige fouten ge maakt. zodat BCA er in slaagde langzaam terug te krabbelen en zelfs een voorsprong te nemen (82-79 veertig seconden voor tijd). Een driepuntspoging van Sluys leek toen de logische en veilige oplossing, maar in plaats daarvan forceerde en miste Van der Salm - de hele wedstrijd slecht op schot - de driepunter. Dat Sluys na de vrije worpen van BCA alsnog een driepunter schoot was mosterd na de maaltijd: 82 8 1 Scores MSV: Sluys 47. MAANDAG 14 MAART 1994 Falcon Bowling team breidt voorsprong uit LEIDEN AAD SIERABOWLI- NGMEDEWERKER Het Falcon Bowling team heeft in de huisleague van Zuid-West zijn voorsprong ten opzichte van de concurrentie op de maandag uitgebreid. Zelf won het met 3-1 van No Name. Het trio van 't Wedde ging met de zelfde cijfers ten onder tegen Verboon. Op de ranglijst leidt het Falcon team met elf punten voorsprong. Op de maandag laat heeft het trio van Verboon de grootste kans op de titel. Tegen het Post kantoortje boekte het een 4-0 zege. Van Rhijn, dat PBS met 3- 1 verschalkte, blijft de nummer twee op de lijst. Op de vroege dinsdag is er voor het leidende Bowling Sto nes geen vuiltje aan de lucht. Het trio staat met 11 punten voorsprong royaal aan de lei ding. Kriek staat door een 3-1 overwinning op Verboon twee de. Op de dinsdag laat is de strijd nog niet beslecht. Hier leidt het dubbel van Van He- mert de dans. Van Hemert won de wedstrijd tegen GTST met maximale cijfers: 4-0. Het team van de Giganten volgt op de ranglijst met vier punten ach terstand. De titelstrijd op de woensdag vroeg gaat tussen de Zijl en Van Bostelen. Zowel Van Bostelen als De Zijl won met 3-1 tegen respectievelijk Ladan 2 en Luba. Op de ranglijst heeft De Zijl an derhalve punt voorsprong op zijn naaste belager. De dubbel van C1000 deed goede zaken tegen koploper Les Petit Quilles. Het werd een 3-1 overwinning. Rivaal Hendo pro fiteerde van deze misstap van de Quilles. Tegen Arbouw Sie- val won Hendo met 3-1. Quilles blijft wel de lijstaanvoerder op de woensdag. Hendo is tweede. Mooie persoonlijke scores wa ren de 223 pins van Dick Ver boon en Frank Scheffer (maan dag) en Paul Guerain 222 pins (woensdag). De hoogste serie kwam op naam van Frank Scheffer. Hij stopte bij 581 pins (maandag). Met man en macht probeerde Den Helder Annette Keur (midden) aan banden te leggen. Hier nemen Ellis van der Kooi (links) en Inge Huitzing de center van Lisse in de tang. foto united photos de boer rob hendriks Afgelopen maandag beloofde Grasshoppers voor een stunt te zorgen. Na het verliés in de eerste wedstrijd van de play-offs zou de steun van het publiek gecombineerd met vormbehoud voor winst moeten zorgen te gen Tonego. Het kwam niet zo ver. De Kat- wijkse basketbalsters speelden zeker niet slecht, maar moesten lijdzaam toezien dat juist de landskampioen in grote vorm ver keerde. Het gevolg was een verliespartij, toevalligerwijze met even groot verschil als de uitwedstrijd: 80-60. Daarmee kwam het seizoen wat betreft de strijd om het landskampioenschap voor Grasshoppers ten einde. Eén volgepakt huis - vrijwel de gehele schoolgaande jeugd van Katwijk leek aanwezig te zijn - kon niet zor gen voor een verlenging van minimaal één wedstrijd. Daar was Tonego te sterk voor. De Haaksbergse ploeg steekt met kop en schouders boven de rest uit en prolongeert met twee vingers in de neus de vorig jaar behaalde titel. Dat Grasshoppers de ongelijke strijd met lef inging tekende de positieve instelling van de Katwijksen. Tonego moest namelijk in de openingsminuten naar adem happen. De thuisploeg liep binnen vier minuten uit naar 12-5. De nerveuze 'I onego-coach An no Koning vluchtte onmiddellijk in een ti me-out. Of het de minuut onderbreking was of niet, Grasshoppers moest het initia tief de rest van de wedstrijd aan de oppo nent laten. Want terwijl Grasshoppers het moest hebben van Marie-Jose Allers - zij speelde haar beste wedstrijd van het seizoen - en Petra Weeda, konden de Tukkers vier veel vuldig scorende speelsters het werk laten doen. Toch was zaterdag waarschijnlijk niet de laatste ontmoeting met Tonego van dit jaar. Grasshoppers zit nog in de halve finale van de beker. De ploeg uit Twente heeft de eindstrijd al bereikt. Scores Grasshoppers: Allers 26. Weeda 17. Tonego: Van Embricqs 19, Roberts 16, Berends 11Moll 10, Visscher 9. Den Helder zorgt voor evenwicht in play-offs Lisse en Den Helder moeten morgenavond in Den Hel der op herhaling. Nadat afgelopen donderdag Lisse in de slotfase keihard had toegeslagen, was het dit keer de beurt aan Den Helder om in een tumultueuze slotfase de eer met 42-47 voor zich op te eisen. De stand in de halve finale van de play-offs is daardoor.weer gelijk: 1 -1 lisse dries de zwaanmoest in de slotfase echter de tol betalen voor veertig minuten speeltijd. Annette Keur, die donderdag aan de basis van de winst stond, speelde daarentegen een uiterst ongelukkige wedstrijd. De an ders zo trefzekere aanval ster miste in de beginfase van de tweede helft niet alleen het juis te richtingsgevoel bij enkele op gelegde kansen, maar was ook ongelukkig in de combinatie. 'Dodelijk' voor Keur en dus voor Lisse waren echter de per soonlijke fouten, die de oud-in ternational in dé aanval opliep. Keur moest daarbij niet alleen de tol betalen voor de slordige passes van haar ploeggenoten, maar moest in de voorlaatste minuut tot overmaat van ramp het veld voortijdig verlaten toen Ellis van der Kooi wel erg ge makkelijk tegen de grond ging in een poging Keur af te rem- medewerker De beide kemphanen gaven el kaar opnieuw weinig toe. Een belangrijk deel van de wedstrijd bepaalde de thuisclub het 'ge zicht' van dit niet beste, maar spannende duel dat de talrijke toeschouwers tot het laatste fluitsignaal in de ban hield. Er viel op de winst van Maar ten Tromp en de zijnen niets af te dingen. De gasten, die voor de rust langs de rand van de af grond balanceerden, hadden in de tweede helft hun zenuwen beter in bedwang, werkten een 27-17 achterstand weg en zege vierden via 37-36 tenslotte met hetzelfde verschil waarmee zij eerder van Lisse verloren. Lisse miste de kracht om in een cruciale fase van de wed strijd. toen het bij 37-38 voor het eerst op achterstand werd gezet, te versnellen. Te veel was de ploeg dit keer in aanvallend opzicht aangewezen op uitblin ker Esther van den Bosch en center Annette Keur. Van den Bosch, de 'drager' van de ploeg. De kracht van het Helderse spelletje school zaterdagavond opnieuw in de press, die nog eens onderstreepte dat de be zoekers behendiger waren dan hun tegenstander. Den Helder dwong het maken van fouten en balverlies gemakkelijker af tl.m i issc )ok al hield Roy Emanuels zijn ploeg in de slot fase van de eerste helft voor: 'Speel zuinig', de praktijk leerde dat die woorden te vaak aan dovenmansoren waren gericht. De manier waarop de bezoekers vlak voor de rust via 'romme laar' Van der Kooi in de wed strijd teaigkwamen. moet voor Emanuels al een indicatie zijn geweest, dat de weg naar de fi nale van de play-offs wel eens een lange zou kunnen worden. De tweede helft bewees hei gelijk van die constatering. Toen Emanuels Keur na haar vierde persoonlijke fout wel heel lang tot bankspeelster ver oordeelde, werd het de bezoe kers nog gemakkelijker gemaakt zich te concentreren op Esther van de Bosch. Aan Lisse-kant ebde de preci sie weg. terwijl de vermoeidheid haar tol ging eisen. Een ontke tend Den Helder, dat vanaf de vrije-worplijn volledig faalde (8 uit 21), profiteerde dankbaar en mocht dankzij de scorende in breng van Lia Maas weer hopen op een verlengstuk van de play offs. Scores Lisse: Van den Bosch 17, Keur 11 Den Helder: I ia Maas 15, Van der Kooi 11. Huitzing leiden just b basketbalmedewerker De jongens junioren van Lei derdorp hebben in de uitwed strijd tegen GOBA uit Gorin- chem eindelijk weer eens een behoorlijke wedstrijd gespeeld. Bij rust was de achterstand slechts drie punten (27-30) en vijf minuten voor tijd rook de ploeg van coach Ferenc Szitas zelfs de overwinning (55-51). De wedstrijd bleek echter vijf mi nuten te lang voor de Leider dorpers, die daarom weer een nederlaag moesten slikken: 59- 63. Scores leiderdorp: Van der Plaat 12, Smeding 11, Wolfslag 10. In Haaksbergen speelden de meisjes junioren van Leider dorp een slechte wedstrijd. Te gen de nummer veertien uit de eredivisie Tonego kwam het als tweede gerangschikte Leider dorp zelfs op een 12-4 achter stand halverwege de eerste helft. Uiteindelijk bleven via 22- 17 bij rust de twee punten wel in eigen handen via een magere 49-45 overwinning. Scores Ixiderdorp: Wagerriaker 11, Budding 9. In het duel om de vijfde plaats in de eredivisie voor meisjes ju nioren tegen B/,'72 behaalde Grasshoppers een zwaarbe- vochte thuisoverwinning. De achterstand na vijf minuten (7- 11 wat by rust .ii in een tooi sprong van 31-26 omgezet, waarna in de tweede helft de ploegen elkaar niets toegaven. Acht seconden voor tijd miste de driepuntspoging van de be zoekers uit Zeist echter richting, zodat do winst met 52-50 m n gen huis bleef. Scores Grasshoppers: De Best 23. Hoewel Crescendo de titel op een presenteerblad kreeg, was de vreugde er niet minder om. foto loek zuyderduin leiden michel van gent korfbalmedewerker De balans van het zaalseizoen 1933/94 is voor het Leidse korf bal negatief uitgevallen. Fides Pacta en Crescendo zijn gepro moveerd, maar daar staan de gradaties van Tempo, KZ Lei den en Velocitas tegenover. De verdediging van Pernix moest aan het begin van de tweede helft zesmaal zwichten, waardoor Nieuwerkerk van 10-6 (rust) meteen doorliep naar 10- 12. Robin Arnoldus (2), Carla Kuipers en Bert Vanhaelen le ken het tijd nog te keren met 14-12, maar in de resterende negen minuten ging het defini tief mis. Bij 14-15 miste Robin Arnoldus een strafworp, omdat hij door het aanhoudend gejoel van de supporters van Nieuwer kerk zijn concentratie verloor. De kampioen van 1D sloeg in de tegenaanval gelijk toe en schoot vervolgens zowat elke bal raak. Alleen Lian Tieleman en Arnoldus hadden nog enig verweer op het vijandelijke schuttersgeweld: 16-22. De Danaïden en ZKV hadden niets meer te verliezen. Beide ploegen gaven elkaar echter weinig toe, zodat er nooit meer dan drie doelpunten verschil tussen hen was. De Leidenaars. met Hennie van der Top (goed voor twee goals) op de plaats van de geblesseerde Ingrid Slin gerland. bezaten geruime tijd een voorsprong. Ondanks de vier goals van Marcel Keijzer en Heiko Locher waren de bezoe kers in de laatste tien minuten trefzekerder: 18-20. Tempo heeft na alle promo ties uit de afgelopen jaren weer eens een tegenslag moeten in casseren, want de 19-16 neder laag tegen DTV betekende de gradatie naar de tweede klasse. Dat was het trieste gevolg van een reeks van twee punten uit zeven wedstrijden. De acht van Oskam deden tegen de nestor onder de korfbalclubs wel hun best, maar misten de nodige glans. „Er waren te veel spelers in het niemandsland, ze waren niet goed en niet slecht", moest de verliezende coach dan ook toegeven. Marjan Wielinga (2). Joke Boot en Ronald Drieduite hielden tot 6-4 het verschil be perkt, maar drie tegentreffers op rij creëerden een gat dat niet meer bleek te dichten. De streekderby De Algemene - TOP kende een verrassende ontknoping. De Leidenaars le ken lange tijd op weg naar winst, omdat zij meer energie en schotkracht aan de dag leg den dan de Sassenheimers. Remco Molloy. Perry Venema (2) en Alfred Lamboov zorgden na 8-8 voor 13-11, réden voor TOP-coach Korporaal om Ste ven Baart te laten warmlopen met de bedoeling hem in de aanval in te zetten. Baart moest echter in de verdediging ingezet worden, omdat Anne van der Zaag met een knieblessure het veld moest verlaten. Hij kwam te staan tegenover Venema, wat een ernstig lengtenadeel bete kende. Met Venema onder de korf durfde Alfred Lambooy met een gerust hart aan te leggen (15-11). Deze tegenslagen maakten bij TOP echter nieuwe krachten vrij. Chantal van Duijn, Benja min van Tol (2) en Sandra van Rookhuijzen herstelden het evenwicht (16-16), waarna Ger- co Langelaan in de slotminuut 16-17 inschoot. En dat terwijl Korporaal juist Langelaan op het oog had om plaats te maken voor Baart. KZ Leiden zal blij zijn dat het zaalseizoen erop zit, want de formatie van Herman Godefroij kreeg veel tegenslagen en ne derlagen te incasseren. De de gradant van 2F begon bij WION al met invallers Sandra Lange- zaal, Jan Willem van der Kaaij en Jacco van Weele. Tijdens de wedstrijd moest Lucienne Basti- aanse invallen voor de gebles seerd geraakte Sandra Verhorik en moest ook Ronald Siera. in de basis ondanks een kniebles sure, afhaken. Met een man minder was KZ helemaal kans loos: 21-9. Velocitas kon zijn laatste wedstrijd op landelijk niveau te gen ODS niet winnend afslui ten: 11-14. Paul Robert Nugte- ren. goed voor vier goals, Selma Hulst en Steven de Ronde her stelden na 4-7 nog wel de aan sluiting met 7-8, maar alle kan sen op de gelijkmaker werden gemist. De tegenstanders scoor den daarentegen driemaal op rij en daarmee was de spanning vroegtijdig geweken. wormerveer bram van cent korfbalmedewerker Zaterdagavond reeds kon Cres cendo het kampioensfeestje vieren, omdat laatste belager Haarlem met 16-12 ten onder was gegaan tegen degradatie kandidaat DES. Het slotduel van de Leidse derdeklasser tegen hekkesluiter Kieviten was der halve een wassen neus. Niette min vatte de ploeg van coach Ruud Niesing de wedstrijd seri eus op en won afgetekend met 15-7. „We moesten winnen, klaar uit", aldus coach Niesing. nog druipend van de champagne. „Je moet laten zien dat je te recht kampioen bent geworden, ook al staat er niets meer op het spel." Vergeten was de zware inzinking waarmee zijn ploeg enige weken geleden te kampen had, een periode waarin de koppositie verloren ging. Uitge rekend de beslissende return te gen Haarlem moest Niesing we gens vakantie verstek laten gaan. Opmerkelijk genoeg kwam tijdens zijn afwezigheid de ommekeer. Invalster Lies- beth Kok zorgde blijkbaar voor nieuwe inspiratie en na de 16- 13 zege had Crescendo alles weer in eigen hand. In de'resterende wedstrijden werd geen enkele fout meer ge maakt. Ook niet in het duel te gen Kieviten. Anita Alberts brak snel de score open (0-2), waar na Saskia Baak. Peter Baak en Wijnand Alberts het verschil uit bouwden tot 0-5. Ook na rust (1-5) gaf Crescendo de toon aan. al scoorde Kieviten nu re gelmatig mee. Van een wed strijd was evenwel geen sprake en risicoloos kon Niesing ook de reserves Ilone Kooloos en Gert Jan Hensing speeltijd gun nen. Laatstgenoemde greep de ze kans met beide handen aan en bepaalde met twee doelpun ten de eindstand op 7-15. „Ik ben ervan overtuigd dat Crescendo onder welke coach ook dit seizoen kampioen was geworden", relativeerde Niesing. die voor een jaar heeft hijgetekend, zijn rol. „De ploeg is dit jaar een stuk volwassener geworden. Daarom zie ik ons volgend jaar best in de midden moot van de tweede klasse ko- g6bg>- oegstceest bram van cent korfbalmedewerker Door een 17-13 zege op Rheko heeft Fiks zaterdag het vege lijf gered. Ondanks het relatief ruime verschil bleef het laatste duel tot de slotfase spannend, tekenend voor de geringe krachtsver schillen in de eerste klasse D. Illustratief is ook dat het verschil tussen de als zesde geklasseerde Oegstgeester ploeg en num mer twee op de ranglijst Pernix slechts twee punten bedroeg. „Rheko heeft het beslist niet cadeau gedaan", vatte coach Henny Piket het duel samen. „En dan was er de man in het zwart, die de boel op zijn kop zette. Ilij leek te azen op straf- worpen en ze gingen allemaal naar Rheko ook." Toen Piket de scheidsrechter hier nadrukkelijk op wees („Man, waar zijn we nu helemaal mee bezig"), kon hij opkrassen en mocht hij vanaf de tribune het laatste kwartier aanschouwen. Het inderdaad tamelijk autoritaire optreden van de arbiter legde extra spanning op het toch al geladen duel. 1 let fel jagen de f iks, dat moest winnen om helemaal zeker te zijn van lijfs behoud, kwam in de beginfase herhaaldelijk achter. „We mochten van geluk spreken", aldus Piket, „dat de invallers Ca- rola van Tol en Chantal Bouwman (heiden scoorden tweemaal, red.), twee onervaren mensen toch, ons in de wedstrijd hiel den." Het was Pikets tweede aanvalsvak dat halverwege de eerste helft de ommekeer forceerde. De 5-3 voorsprong, bijeenge- schoten door Bouwman en Matthijs de Visser, werd kort voor rust tot vier uitgebreid, maar ging door twee strafworpen als nog voor een deel verloren: 9-7. Rheko kwam na de hervatting via een derde strafworp nog tot 9-8 voordat Fiks deze tegenslagen had verwerkt. Maar ook nadat Theo Vreeken (2), laap Rietdijk en opnieuw Bouwman de marge weer hadden hersteld (13-8), bleef de thuisclub be vangen door de zenuwen. „De voorsprong jaagt je eerder de stuipen op het lijf dan dat het gerustellend werkt", verklaarde Piket. „Je blijft als ploeg hinken op twee gedachten. Moet je de voorsprong vasthouden of juist proberen te vergroten? Het duurde lang eer ze er een antwoord op hadden." Pas in de laatste vijf minuten, Rheko had inmiddels het ver schil tot drie goals teruggebracht, wist Fiks zich veilig. Drie tref fers in blessuretijd (van De Visser en Vreeken namens Fiks) brachten de eindstand op 17-13.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21