Sport Nelli Cooman: nooit te oud voor goud Dag van UVS kan niet kapot Kees Vermeulen houdt het voor gezien bij Rijnland Je zou gewoon medelijden met die twee krijgen overleeft matchpoints tegen Lendl MAANDAG 14 MAART 1994 Samaranch treedt terug in 1997 punta del este Juan Antonio Samaranch treedt in 1997 terug als voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité. Hij is dan aan het eind van zijn vierde termijn. Samaranch wordt over twee jaar 75 jaar. Dat is statutair de limiet voor IOC-leden. ..Ik wil niet dat voor mij een uitzondering wordt gemaakt", verklaarde Sa maranch in de Argentijnse havenstad Punta del Este waar hij een congres over sport bijwoont. Trainer Kees Vermeulen van FC Rijnland is gestopt bij de afdelings club. Vermeulen is afgeknapt op de geringe motivatie bij de selectie die hij onder zijn hoede heeft. Het irriteerde de Leiderdorper dat op trainingsavonden soms maar enkele spelers kwamen opdagen. In een bijeenkomst met bestuur en selectie is nog geprobeerd om de opkomst te verbeteren. Toen bleek dat nogal wat spelers op de trai ningsavond andere verplichtingen hadden, besloot Vermeulen het voor gezien te houden. Suprematie Drievoudig olym- Z J pisch kampioen Koss toonde in Gothen burg opnieuw zijn supre matie: hij sleepte zijn derde wereldtitel in de wacht Van der Lem schrikt van het Inter van Jonk en Bergkamp •YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Dennis Bergkamp zocht, zei hij toen, vooral een club die bij hem paste. Blij en blinkend kwam hij met de verras sende naam van Inter op de proppen. Een jaar later moet de aanvaller die keuze alleen maar verdedigen. Giste ren zat de fitte Bergkamp zelfs op de tribune. Hij ontsnapte aan het debacle tegen Parma (4-1). Wim lonk niet. De Volendammer leed misschien wel het meest van allemaal. Je zou", zei Ge rard van der Lem, spionerend voor Ajax, .gewoon medelijden met die twee krijgen." Het was eigenlijk als grap bedoeld. Van der Lem: ..Ik zei, lever wat van je salaris in en ik neem jullie zo mee te rug naar Amsterdam." trainer slikte de wat cynische grap snel weer in. Het was geen leedvermaak. In tegendeel, Van der Lem leed mee met lonk, hij voelde mee met Bergkamp. De assistent keek echter in de ogen van Dennis Bergkamp en Wim Jonk en zag de heimwee. Heimwee naar Amster dam, heimwee naar Ajax. „Ik zag ze la chen, hoorde ze grapjes maken. Ze probeerden uitbundig te zijn. Ik keek er dwars doorheen. Het was nèt te uit bundig, allemaal." Dennis Bergkamp gaf het niet toe. Hij zal dat ook nooit doen. ..Inter een verkeerde keuze? Nee. absoluut niet" Want hij is nog ambitieus genoeg om er wat van te maken. Om er alles uit te halen. „En er zit echt nog heel veel in deze ploeg", klonk het gistermiddag. Na het drama van Parma een opzien barende conclusie. „Anders had ik echt niet getekend. Anders was ik hier weer weggeweest." Het was de strijd tegen Panna geweest. Die wa derdaad heel slecht. ..Maar niet rr end.' de spelers weten ab- ze moeten lopen. Er ïiets van. Ik zag lonk de wedstrijd nog aan- Later onttrok hij zich Schelden De Hollanders blijven het proberen. Ze wijzen, ze praten, ze schelden. Maar Giuseppe Bergomi en Riccardo Ferri zijn niets meer dan overblijfselen uit een ver verleden. Fossiele verdedigers die in een museum thuishoren, niet op een voetbalveld. Bergkamp en Jonk hebben er mee te maken. Ze mogen al leen maar hopen dat de bezem aan het eind van dit nieuwe rampjaar opnieuw door de selectie gaat. „Dat Inter", was het spijkerharde oordeel van Gerard van der Lem. „is een ramp. Onvoorstelbaar. Het positie spel is een drama soluut niet hoe deugt helemaal i in het begin van wijzingen geven, aan het spel. Dat zegt me genoeg. Inter wilde kampioen worden, dit jaar. Het moet - zeker na de 4-1 in Par ma - nog alle zeilen bijzetten om zich volgend seizoen te plaatsen voor Euro pees voethal. Parma was een sleuteldu- cl. Zonder Bergkamp, die dus gebles seerd was. De aanvaller: „Nee. ik ben fit. De trainer wilde me sparen voor de UEFA cup-wedstrijd tegen Borussia Dortmund." Maar Inter had de uitwed strijd .ii met i -3gewonnen. Dat tweede duel was toch een formaliteit, onderge schikt aan de tweestrijd met Parma? Bergkamp pakt een stuk papier aan, laat de pen op en neer gaan en geeft de felgebeerde krabbel terug. Wat was de vraag ook al weer die hij niet wilde ho ren Bergkamp, tussen de handtekenin gen door: „Jullie hebben de verkeerde wedstrijd gezien. Dit is een moment opname. echt." Maar dit was een dra ma. toch? Dit kan toch nooit het team zijn dat hij ruim een jaar geleden voor ogen had. De ster: „Het gaat inderdaad wat moeizamer dan ik had verwacht. Maar ja. zulke dingen kosten nu een maal tijd. Je kunt een traditie niet van de ene op de andere dag verbreken. Maar ik blijf er in geloven." De loeiende sirenes namen Internazio nale mee de verlaten straten van Par ma in. Dennis Bergkamp liet in de spe lersbus zijn kin op zijn rechterhand rusten. Alsof hij nadacht over zijn toe komst. 'Ik ben uit een diep dal gekomenSicilicrillk. Nieuw bestuur van negen man voor UDWS UDWS heeft een nieuw be stuur. De commissie van goede diensten, die de voetbalvereniging er weer bovenop moet helpen, heeft maar liefst 'negen mensen bereid gevonden om een bestuursfunctie op zich te nemen. Oud-be stuursleden Wil Sanders en Henk Piket nemen samen het voorzitterschap op zich. De andere bestuursleden zijn G. de Roode. H. Verver, S. van der Ham, J. Schild, G. Wassenaar. F. Stouten en Th. Akerboom. Alleen Aker boom had zitting in het ou de bestuur. Komende don derdag worden de nieuwe bestuursleden voorgesteld op de ledenvergadering. Dan worden er oók plannen gepresenteerd om de huur schuld aan de gemeente te saneren. UDWS heeft het afgelopen jaar veel leden verlies geleden. Ook de complete jeugdafdeling stapte over rjaar andere verenigingen. KEY BISCAVNE Jan Siemerink heeft de derde ronde bereikt van het toernooi in Key Biscane. De Rijnsburgse tennisser bleef Ivan Lendl in drie sets voor. Siemerink moest in de tweede set twee match points wegwerken en benutte in de derde set het vierde wed strijdpunt. Voor Jan Siemerink was de zege op l^ndl belangrijk. Het was .ii weo bijna een Half (aai geleden dat hij in een toernooi twee wedstrijden op rij won. In Wenen moest hij toen na winst op Amos Mansdorf opgeven te gen Muster wegens een kuit blessure. Tegen Lendl balanceerde de Rijnsburger op het randje van de afgrond. Bij de stand 6-3 en 5-4 voor zijn tegenstander, werkte hij twee keer een match point weg. Een keer sloeg Lendl de hal juist buiten de lijn, maar de voormalige Tjech dacht dat hij het winnende punt had ge maakt. Het leidde tot een minu tenlange discussie met lijnrech ter en scheidsrechter. In de derde set kreeg Sieme rink bij 5-3 een matchpoint, maar hij verzuimde dat te be nutten. In de tiebreak kwam hij met 6-2 voor. mocht hij 6-3 twee keer serveren voor de zege. maar zag Lendl twee keer het punt pakken. Na een lange rally pakte de Rijnsburger de winst. Siemerink vond dat hijzelf een goede partij op het centre- court in Key Biscayne had ge legd. ..Ik heb aanvallend ge specld. Naar het net op mijn tweede service, maar vaak ook op zijn tweede opslag. Die aan vallende taktiek heeft me de overwinning opgeleverd." Van daag speelt Siemerink tegen de Rus Chcsnokov. De Nederlandse delegatie in het tiendaagse tennistoernooi van Key Biscayne krimpt snel. Eltingh, Kamstra, Oremans. Rottier en Boogcrt werden tij dens het eerste weekeinde uit het enkelspel geknikkerd. Haar huis en Scnultz rekten hun ver hlijf in het met 6,5 miljoen gul den gedoteerde toernooi wel. Leidse ploeg na overtuigende winst op Nieuwenhoorn koploper UVS aan kop in de eerste klasse. Voor Gérard Désar had dat toch heuglijke moment nog even uit gesteld mogen worden. Het liefst tót de laatste wedstrijddag. Al dat nerveuze gedoe rondom de lijstaanvoerder, dat vindt de Leidse oefenmeester maar niks. Het liefst werkt Désar in de ano nimiteit. Zijn pupillen anders niet. want na de even duidelijke als verdiende 3-0 winst op Nieuwenhoorn heeft UVS alle aandacht in 1B op zich geves- ligd. Blauwwit speelde gisteren de beste wedstrijd van het seizoen. Vooral in de eerste helft lukte alles en als bij UVS alles lukt is het voetbal een lust voor het oog. Hans de Kruijs, vorige week nog onzichtbaar, vertolkte een voortrekkersrol en spoorde zijn ploeggenoot aan tot op zienbarende daden. Libero Marco Akerboom, nota bene de jongste binnen de Leidse elf, groeide uit tot de beste man van de wedstrijd en zijn gebalde vuist na het fluitsignaal van de goed leidende scheidsrechter Pieter Vink was veelzeggend. Met dit UVS moet rekening worden gehouden. Dat vindt Gerard Désar in middels ook. maar de trainer waarschuwde naderhand voor een te groot optimisme. De oe fenmeester weet dat alle ogen op Kwatta zijn gericht en het is de vraag hoe het elftal met de druk omgaat. Désar heeft zijn hoop gevestigd op het gerouti neerde viertal De Kruijs. Van Leeuwen, Van Orssagen en Mokveld. Zij hebben het nodige meegemaakt en moeten de jon kies wegwijs maken in de slag om het kampioenschap. Ook voor nieuwkomer Ardy Ooster- lee, hij speelde 'betaald' bij Ex celsior, is er volgens Désar een zeer belangrijke rol weggelegd. De eerste twintig minuten vormden het hoogtepunt van de middag. In die tijdspanne steeg UVS tot grote hoogten. De blauwwitten vonden elkaar makkelijk en degradeerden Nieuwenhoorn, tot gistermid dag de onaantastbaar lijkende koploper, tot figurant in een Leidse voetbalshow. Walter de Kievit, Edwin Robbers en Hans van Leeuwen kregen de mooiste kansen, maar de beloning voor het goede spel bleef uit. Aan de andere kant was het bijna wel raak. Na een scrim mage belandde de bal via de voet van Gerard van Bergen op de paal. Edwin Robbers zorgde op de lijn voor opruiming. Daarmee kwam UVS goed weg. al had een voorsprong van Nieuwenhoorn, met een vol strekt anonieme Eef van Splun- der in de gelederen, tegen de verhouding geweest. Er moest een strafschop aan te pas ko men om UVS in het zadel te helpen. Hans de Kruijs werd op de stip van de sokken gelopen door Adrie Poldervaart. In eer ste instantie gaf leidsman Vink voordeel aan Carl Roest, maar toen de middenvelder nauwe lijks raad wist met dat voordeel floot Vink alsnog voor een straf schop. Een gedurfde, maar ze ker terechte beslissing. De spe cialist moest van honderd me ter ver komen. Maar voor doel man Marijn Mokveld, ook hij revancheerde zich voor zijn fou ten tegen 's Gravendeel, was die inspanning geen- enkel pro bleem. Hij kwam om de straf schop onberispelijk, compleet met schijnbeweging, in te schie ten: 1-0. Daarmee deed UVS zich schromelijk te kort en in de tweede helft werd de thuisploeg dan ook 'gestraft' voor de gerin ge marge. UVS werd angstig. aanvaardbare opbouw en Nieu wenhoorn rook prompt kansen. Toch waren de beste mogelijk heden voor de Leidse ploeg. Hans van I-eeuwen en Haris de Kruijs verschenen vogelvrij voor doelman Verolme. maar het toch geroutineerde tweetal toonde zich niet koelbloedig ge noeg. Marco Akerboom wel. De li bero bekroonde een perfecte wedstrijd met een schitterende kopbal op aangeven van Hans van Leeuwen. De laatste stond ook aan de basis van de derde Leidse treffer. Ardy Oosterlee zette op het juiste moment zijn Uit een voorzet van Hans van Leeuwen kopt Marco Akerboom de 2-0 in voor UVS. FOTO hoofd tegen de goed aangesne UVS Nieuwenhoorn 3-0 (1-0) 38. uvs Mokveld: Van den voorzet, die werd verlengd Mokveld I 0, 71 Akerboom 2-0. hi boom. Robbers. „lil door De Kieviet. Oostcriee 3-0. Scheidsrechter Vink. Oosterlee. Van Leetn De dag van UVS-kon niet (trvsi, °Rger* Poldervaart (Nieuwen- meer kapot. hoorn). Nog één keer Nelli. Sprankelend, uitzinning, weergaloos. Zestig meter in opperste extase. Elke stap vol woede, vol dynamiet, vol leven. Aan de finish de ontlading. Een mix van hevige emoties en show. De handen in de lucht, na een pakkend gevecht met de Duitse Paschke (7.19 secon den) en de Francaise Girard (7.19). Overtuigd van goud. De dekselse Nelli Cooman heeft het toch weer geflikt. Vijfjaar na haar laatste kunststukje beleeft de 29-jarige houwdegen uit het Zeeuwse Nieuwerkerk tijdens de EK-atletiek haar renaissance. Explosieve Nelli verruilt Parijs voor het paradijs. „Ik heb het gevoel dat ik een potje moet gaan janken." De start van Nelli Cooman op het veerkrachtige tapijt in'Bercy was minder furieus dan ge woonlijk; de tijd waarmee ze haar zesde Europese trofee be machtigde (7.17 seconden), was de langzaamste van al haar ti telraces. maar de glans van goud was er niet minder fonke lend om. „Hier heb ik keihard voor gewerkt. Ik heb afgezien. Ik ben uit een diep dal geklom men. Binnenin ben ik ook zeer emotioneel. Bijna op het agres sieve af. Daarom moet ik er ook niet aan denken*wat er zou zijn gebeurd als ik door dat jonge grut zou zijn verslagen." Nelli Cooman. intens gelukkig. Wat heeft ze niet allemaal overleefd? Ziektes, blessures, conflicten, verwijten en het overlijden van haar vader. Zes Europese en twee wereldtitels sieren nu haar indoor-palmares. Parijs zou een uitgelezen mo ment zijn geweest om afscheid te nemen. Dat vond althans ook Nelli's echtgenoot en trainer Hans Fiere diep in zijn hart. De weerspannige Cóoman wil evenwel niets van een vaarwel weten. Succes werkt verslavend. „Het is mijn lichaam, mijn sport, mijn geloof, mijn presta tie, mijn keuze. Ik beslis zelf wel wanneer ik stop," counterde ze fel. Energie De Nederlandse 'Flo-Jo', aan de start met vingernagels in de na tionale driekleur, de vingers ge tooid met tal van gouden rin gen, een oranje haarband en een rode riem rond haar mid del, barst nog van de energie en de spanning. Gelouterd door talloze races kon zelfs de ver meende Franse intimidatie (ha pering startpistool, slechte baanloting, halve valse start) haar niet van haar apropos brengen. „De ochtend voor de finale moest ik nog kokhalzen en regelmatig naar het toilet. De stress en de emoties zijn er nog." De sprint verenigt tal van schijnbaar tegenstrijdige facto ren. Woede om de adrenaline op gang te brengen, angst om de atleet voor te jagen en ont spanning om de spieren soepel te houden. Cooman verstaat de kunst om die elementen indoor perfect met elkaar in evenwicht te brengen. Dat was tenminste in het tijdperk van Henk Kraaijenhof het geval. Een pe riode waarin Cooman met ze ven seconden blank zelfs een wereldrecord liep. Niets lijkt een spoedige hereniging met de sprintgoeroe, met wie ze in 1989 brak omdat Kraaijenhof te veel met haar experimenteerde (pilletjes, tests, preparaten), nu meer in de weg te staan. „De contacten dateren van drie weken geleden," bevestigt Hans Fiere. „Als ik met Kraaijenhof praat, leeft elke stap van de 60 meter. Hij zou. nu ik een fulltime baan heb, mijn ide ale opvolger kunnen worden." Cooman zelf twijfelt nog. „Er is nog geen contract getekend." Maar 'snelle Nelli' wil nog graag naar de Spelen van Atlanta in 1996. Ze wil zich meer richten op de 'volwassener' 100 meter. Niet meer werken in een com mandocultuur. „Met "minder poeha eromheen. Gewoon in het startblok klimmen, concen treren en weten dat het nog kan." Nelli Cooman steekt de handen omhoog bij het passeren van de finish van de 60 meter. De Franaise Patricia Girard (rechts) werd derde. Medio vorig jaar, na haar knie-operatie, werd ze nog heen en weer geslingerd door gevoe lens van hevige twijfel en stille hoop. Cooman overwoog om te stoppen.„Als iets niet perfect werkt, loopt ze met het handremmetje op. Dan raakt ze al van slag als er tegenwind is op de baan." zegt Hans Fiere. In Parijs vond ze de bevestiging van haar nog immer aanwezige capaciteiten. Spiegelde ze zich aan oudjes als Linford Christie en Merlene Ottey. „Ie bent nooit te oud voor goud." De EK-outdoor is haar vol gende doel. En wellicht kan al leen de sprintmagiër Henk Kraaijenhof haar nog de kracht geven voor grootse daden. Kraaijenhof, momenteel advi seur in een sprintstal met Ottey, Adeniken en Cuthbert, kent Cooman door en door. „Als ze bij mij was gebleven, was ze nooit zo ver in het sprintmoeras weggezakt," zei Kraaijenhof vo- FOTO ANP rigjaar nog. Nu lijkt, met de we deropstanding van Cooman, een hereniging nabij en kunnen ze zich samen voorbereiden op wellicht het allerlaatste kunst stukje.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15