VEBO: recordaantal bezoekers Leiden Regio Vechten tegen d Uitslagen Paasvebo Waterschappen: veel vragen over heffing MAANDAG 14 MAART 1994 A Rommelmarkt trekt ook stadspubliek naar veekeuring Waren het de keurig opge poetste, flink gespierde koeien en stieren die zo veel bezoekers naar de Groenoordhallen trokken? Was de rommelmarkt of het paasdorp voor kinde ren de grote trekpleister? Of was het de combinatie? In elk geval trok de paas- veetentoonstelling, die za terdag voor de 44e keer in Leiden werd gehouden, een recordaantal bezoekers van ruim 5.000. Volgens al gemeen voorzitter J. Jonker van de VEBO is de combi natie van attracties de suc cesformule. F.r heerst een en a in de hal. Uit de e gelach en gegil vai op het springkus: beren marktliede Slager be/.oekers c keuren keuri en hi bedrijvigheid ie hoek klinkt kinderen die en spelen. In n de hal pro- n hun 'rom- brengen koei. de irderop Volgen ding mei r komen steeds nder enige bin- grarische leven oonstelling kij ken. Hij schat dat het deze dag tweederde van het aantal be zoekers is en weet nog dat dat enkele jaren geleden slechts zo'n tien procent was. „Door de rommelmarkt en het paasdorp trekken we een heel ander soort publiek. Mensen die anders niet zo snel naar het vee zouden ko men kijken, nemen nu wel die Welke van deze drie koeien uit de lichte klasse is de beste? De keurmeesters lijken het niet makkelijk te hebben. Beukelen uit Pesse (vooraan op de foto) kampioen. de bedoeling van de VEBO, de organisatie die jaarlijks twee keer een agrari sche tentoonstelling in de Groenoordhallen houdt. Jonker: „Een doel van ons is om de af stand tussen hel stadspubliek en de agrariërs te verkleinen. Ik denk dat we daar vandaag aar dig in zijn geslaagd." Hij wijst naar de keuringsring. Daar lo pen vijf koeien rustig achter de eigenaar aan terwijl negen paar strenge ogen van de keurmees- ters op hen zijn gericht. Een bezoeker uit de stad die I. Ja Ze is speciaal ïkeuring uit Schie dam gekomep. ..Ik wilde het ge woon eenS zien", zegt ze. ..Ik vind wel dat ze ruw omspringen met die beesten, hoor." Ze wijst naar een man die een tik geeft op de kop van zijn koe. Haar buurman stoot haar aan en mompelt iets in haar oor. „Oh", stamelt ze. „Hij zegt dat ze an ders in de rondte gaan tollen." Toch laat ze zicli ook positief uit: „Ik vind dat ze er allemaal vreselijk goed verzorgd uitzien. Mooie, schone hoefjes enzo." Een spannend moment breekt tegen het eind van de keuring aan. Bezoekers staan rijen dik achter de dranghek ken. Welk dier wordt kampioen van Leiden? De strijd gaat tus sen twee streekgenoten: de ge broeders Bertus en Sjaak Kooter uit Hazerswoude-Dorp en J. van Vliet uit Alphen aan den Rijn. Omgeven door keurmees ters lopen ze allebei nog een ronde met hun koeien. Plotse ling wordt er gebruld en gaan er een paar handen omhoog: die van de gebroeders Kooter. Hun koe is kampioen van Leiden in de categorie vrouwelijk vee. La ter blijkt dat ze ook de Bond- a-prijs hebben gewonnen. Deze wisselprijs is voor 'het mooiste dier'. Vier keer De broers Kooter hebben al vier keer eerder het kampioenschap van Leiden in de wacht ge- Kampioenen van de 44e paasveetentoonstelling in Leiden waren: Algemeen kampioen vrouwelijk slachtvee: Bertus en Sjaak Kooter, Hazers woude-Dorp; algemeen kampioen mannelijk slachtvee: P. van den Nou- weland, Leidschendam; re serve kampioen vrl. vee: J. van Vliet, Alphen aan den Rijn; reserve kampioen mnl. vee: J. de Visser, Leu- wedorp; mini's vrl. vee: F. Boom, Stolwijk; mini's mnl. vee: J. Hendrikx, Bosschen- hoofd; lichte klasse: vrl. vee: J. van Beukelen, Pesse; lich te klasse mnl. vee: J. Riem, Voorhout; zware klasse, vrl. vee: K. van der Bloois, Zoe- termeer; zware klasse, mnl. vee: J. Hendrikx, Bosschen- hoofd; ramlammeren: A. Mosterd, Maasland; ooi lammeren: A. Mosterd, Maasland; zuiglammeren: A. Fokker-Boot, Kockengen; schapen met een lam: A. FoJcker-Boot, Kockengen; schapen met twee lamme ren: A. Mosterd, Maasland; algemeen A-groep vrl. slachtvee: B. en Sj. de Koot er, Hazerswoude-Dorp; al gemeen B-groep vrl. jong vee: J. Hendrikx, Bosschen- hoofd; mnl. jongvee: A. van der Marei, Delfgauw. sleept, zeggen ze met gepaste trots na afloop. Twee keer wa ren ze zelfs nationaal kam pioen. Ook nu dingen ze weer mee naar het nationaal kam pioenschap. Op 26 maart ko men alle winnaars van de vijf paasveetentoonstellingen in Nederland in Den Bosch bij el kaar voor de eindfinale. De verhoging van de waterzuiveringsheffing, waarmee de Tweede Kamer woensdagavond instemde, heeft de waterschappen veel bo ze telefoontjes opgeleverd. Tientallen burgers meldden donderdag verontwaardigd dat zij veel meer moeten betalen dan het nieuwe jaartarief van 55 gulden voor éénpersoonshuishoudens en 165 gul den voor meerpersoonshuishoudens. De waterschappen deelden de bellers mee dat deze rijksheffing alleen geldt voor burgers, die rechtstreeks lozen op de grote rivieren, het IJsselmeer en de Zeeuwse wateren. Volgens de Unie van Waterschappen moet slechts een zeer kleine groep, zoals bewoners van dijkhuizen en woonboten, het zonder rioolaansluiting stellen. VRIJE TIJD Voorjaarsloop Buurthuis Matilo houdt op za terdag 19 maart een voorjaars loop. Deelnemers kunnen kie zen uit afstanden van 2, 5, 10 en 15 kilometer. Inschrijving is> mogelijk vanaf 10.00 uur. De start is om 11.00 uur. Open dag De Sector Opleidingen Sociale Arbeid houdt op zaterdag 19 maart een open dag van 10.00 tot 14.00 uur. Er is volop gele genheid om inlichtingen te krij gen over de opleidingen van de SOSA, voor mensen die werken of willen gaan werken in de so ciale sector of het personeels werk. Het SOSA-gebouw is ge vestigd in de Boerhaavelaan 345. Voor verdere informatie: 071-171711. T weedehandsmarkt Buurtwerk 'de Mors' houdt een tweedehands markt in buurt huis Morschwijck op zondag 20 maart. De markt is open om 13.00 uur. Het buurthuis is ge vestigd aan de Topaaslaan 19. Porselein schilderen Hendrie Stassen geeft maandag 21 maart een demonstratie por selein schilderen in het dien stencentrum Merenwijk, Ros molen 6. Ook is er stelling van geschilderde eieren. De demonstratie begint om 14.00 uur en is bedoeld voor 55 ers. De toegang is gratis. Fietstocht Buurthuis Matilo zet op dinsdag 22 maart een Fietstocht van 35 kilometer uit door het Groene Hart. De start is vanaf buurthuis Matilo, Zaanstraat 126, tussen 9.00 en 9.30 uur. Het inschrijf geld is twee gulden. Spelenkermis Scouting Nederland houdt op zaterdag 26 maart een open dag. De scoutinggroep Francis- cus organiseert om die reden een spelenkermis. Jongens tus sen 7 en 13 jaar, en meisjes van 7 en 9 jaar, zijn welkom tussen 13.00 en 16.00 uur. Entree is een gulden. De scoutinggroep is ge vestigd in de Hazewindsteeg. Beter slapen Mensen met slaapproblemen kunnen vanaf maandag 28 maart een cursus 'Beter slapen' volgen. Voorafgaand aan deze cursus is op donderdag '17 maart een voorlichtingsavond georganiseerd. Voor aanmel ding kunnen belangstellenden bellen met de Stichting Maat schappelijk Werk Leiden, tel. 071-222727. Sociale werkplaatsen concurreren met gevangenissen en lage-lonenlanden Gevulde paashaasjes. Luxe paashaasjes gevuld Cöte d'Or pondsdoos bonbons. Een 500 grams Winegums, heksenhyl, dropmunten, en tum met een eerste kwaliteit praliné. doos met een goed gesorteerd assortiment van de tum. Vier van de meest geliefde snoepsoorten voor Per 250 gram JAO' 5 beste kwaliteit. Q één prijs. O o" XèSS Z7Per heel kilo TTr8tT V&D IS ELKE ZATERDAG TOT 18.00 UUR GEOPEND. vroo a/f f<t t^)r ff a nilsl Aanbiedingen niet in alle vestigingen verkrijgbaar. V X\V_y IVJL LX. LJ iv Li LOIV liil N 1 N De sociale werkvoorziening in de regio Lei den doet het relatief goed. Terwijl ruim zes- lig procent van de sociale werkplaatsen in Nederland in de rode cijfers zit, houden De Zijl Bedrijven (DZB) in Leiden, 't Heem'in Katwijk, Het Spektrum in Voorhout en in mindere mate de SWA in Alphen h§t hoofd nog behoorlijk boven water. De sociale werkplaatsen kregen de afgelo pen jaren klap na klap. Dat begon met een inkrimpingsoperalie. In 1989 volgde een wijziging in de rijkssubsidie, in de kringen van directeuren van de werkplaatsen be kend als 'de verwurging'. Die komt er op neer dat de totale subsidie voor de werk plaatsen is bevroren. Een groei van het aan tal arbeidsplaatsen betekent dat er per plek minder geld is. Tekorten moeten door de gemeenten worden aangevuld. Reikhalzend wordt nu uitgekeken naar een nieuwe wet telijke regeling die volgend jaar moet in gaan. Groeiende concurrentie maakt het leven ook al niet eenvoudiger. Werk vloeit weg naar lage-lonenlanden. Bovendien hebben de gevangenissen zich inmiddels aange diend op de markt voor eenvoudige werk zaamheden. „En die trekken zich al hele maal niets aan van concurrentieverhoudin gen". /e weet dire< teur 11. van der llorst van 't Heem. Om werk binnen te halen, moeten de werkplaatsen steeds efficiënter werken. De tijd dat het niet uitmaakte wat de medewerkers van een werkplaats deden, als ze maar bezig waren, is al lang voorbij. Er moet, ook door verstandelijk gehandi capten, geproduceerd worden. Sleutelwoord Bij 't Heem in Katwijk werken 300 mensen. Het bedrijf omvat onder andere een grote stoffeerderij en het onderhoudt het groen in vier gemeenten. Behalve doelmatigheid en lage kosten is kwaliteit een sleutelwoord voor het behaalde goede resultaat. Tevre den klanten komen terug, weet directeur Van der Horst. Van der Horst ziet ook voor de komende jaren een goed financieel per spectief. Wel verwacht hij dat de wachtlijst, nu nog zo'n 20 mensen, zal groeien. „De plaatsingstijd loopt op." De SWA in Alphen (500 werknemers, een wachtlijst van 130) draait goed, benadrukt directeur J. Huyers. Het bedrijf heeft een sterk industrieel karakter. Het maakt bij voorbeeld draadmanden, vrijwel alle rekjes voor de losse verkoop van kranten komen uit Alphen, en het bouwt scheepsdieselmo- toren. Toch teert het bedrijf in op de reser ves omdat wordt geïnvesteerd in nieuwe geautomatiseerde machines. „Met die ma chines kunnen we straks veel onderdelen zelf maken. De verwerking daarvan bete kent werkgelegenheid." DZB in Leiden draait goed, maar vreest als er niets gebeurt in 1996 fors in de rode cijfers te komen. Het bedrijf is de afgelopen jaren sterk gegroeid, onder andere door de bouw van chocolade-inpakfabriek. DZB valt echter vooral op doordat het relatief veel mensen buiten de deur detacheert. Onge veer 400 van de 1000 medewerkers werken bij onder andere de universiteit, de ge meente en het Academisch Ziekenhuis Lei den. Collega-werkplaatsen kijken daar met afgunst naar, want dat zijn plaatsen die weinig kosten en veel opleveren. Het Spektrum in Voorhout kent nauwe lijks detacheringen. Dat heeft te maken met het grote aantal verstandelijk gehandicap ten dat daar werkt. Toch zegt directeur R. Smit volmondig dat het goed gaat. Dit jaar wordt een half miljoen winst gemaakt. Een deel van dat bedrag wordt gereserveerd voor het onderhoud van het nieuwe ge bouw. De rest kan worden geïnvesteerd of worden gebruikt om een reserve op te bou wen. Smit zegt dat dit resultaat - er werken bij 't Spektrum ongeveer 300 mensen (met een wachtlijst van dertig) - vooral kon wor den behaald door veel aandacht te beste den aan doelmatigheid. Smit vermoedt dat de werkplaatsen in deze regio in vergelij king met Groningen of Drenthe wel worden geholpen door de relatief lage werkloos heid. „Het is natuurlijk zo dat er hier in zijn algemeenheid wat meer werk is." De sociale werkplaats De Zijl Bedrijven. De werkvoorzieningschappen in de Leidse regio doen het nog relatief goed.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14