Winst ABN AMRO met ruim 20 procent omhoog Saterdag 12 maart 1994 Patiënt heeft recht op informatie over ziekte Zeven verdachten staan terecht in Eper zaak TIJDELIJKE TOILETTEN Binnenland 'Bezoek zet Nederland duidelijk op de kaart' Vrouw eist bloed van ex-vriend Immigrant moet beeld krijgen over z'n kansen 'Een dynamische, jonge commissaris' Palestijns protest 'Meer asielzoekers door buurlanden' den haag De stijging van het aantal asielzoekers dat naar Ne derland komt, wordt veroorzaakt door het strengere toelatings beleid van andere landen. Premier Lubbers heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad gezegd. Volgens Lubbers is ons land nu genoodzaakt maatregelen te nemen. Eerder deze week meldde Justitie dat er dit jaar mogelijk 60.000 asielzoekers naar ons land komen. Dat is bijna twee maal zoveel als waarop was gerekend. Alleenstaande mag kind adopteren den haag Alleenlevende strikte voorwaarden een kind adopte binet gisteren ingestemd. Adoptie blijft in principe voorbehou den aan echtparen, maar minister I lirsch Ballin en staatssecre taris Kosto van justitie willen de mogelijkheid bieden aan men sen van wie de partner is overleden. Ook gescheiden mensen mogen een kind adopteren mits zij dat voornemen al hadden voordat zij uit elkaar gingen. Drie jaar cel voor gewapende overval middelburg» De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28- jarige Rotterdammer wegens een gewapende overval op de ING- bank in Goes veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Bij de overval op 30 november vorig jaar werd ruim 43.000 gulden buitgemaakt. Een tweede overvaller is nog steeds spoorloos. 'CD-electoraat' bedreigt raadslid brief aan het college van burge- Den Bosch en de fractievoorzitters bedreigt 'het CD-electoraat' het nieuwe Groen Links-raadslid S.lbnoujala. De uit Marokko afkomstige Ibnoujala werd vorige week gekozen. De Centrumdemocraten behaalden bij de verkie zingen drie zetels. De partij werd niet betrokken bij de onder handelingen over de vorming van een nieuw college. Volgens de briefschrijvers had dat wel moeten gebeuren. Overvaller schiet man in schouder eindhoven Bij een overval op een postagentschap in Eindhoven gisteren de 44-jarige eigenaar neergeschoten. Hij i schotwond in de schouder in het ziekenhuis opgenomen. De overvaller is spoorloos. Hij kwam schietend de winkel binnen en dwong de klanten en de eigenaar op de grond te gaan liggen. Toen deze iets naar hem gooide, schoot de overvaller onmiddel lijk op hem. Pas nadat de lokettist hem geld had gegeven, ver dween de man in - naar later bleek - een gestolen auto. Nu 75 vrouwelijke burgemeesters den haag» Met de benoeming van mevrouw M. Peereboom tot burgemeester van Strijen is hel aantal vrouwelijke burgemees ters in Nederland op 75 uitgekomen. Het kabinet streeft ernaar dat er in 1995 honderd vrouwelijke burgemeesters zullen zijn. Peereboom (52, PvdA) is nu wethouder van Wormerland. In Wieringermeer is de CDA'er Omta (47) benoemd tot burgemees ter. Hij is wethouder van Noordoostpolder. Nutricia hervat verkoop Olvarit den haag Nutricia uit Zoetermeer is optimistisch over de ver koop van Olvarit-babyvoeding. Die is afgelopen week hervat, na dat het bedrijf zich vorig jaar november gedwongen zag de ver koop van potjes rund- en varkensvlees te stoppen omdat die vervuild waren met het schoonmaakmiddel Halamid. Volgens directeur T. van Hedel heeft een consumentenonderzoek uitge wezen dat mensen nog steeds vertrouwen hebben in Olvarit. De Olvarit-affaire heeft Nutricia het afgelopen jaar 30 miljoen gul den gekost. Uitspraak Medisch Tuchtcollege: Een patiënt heeft er recht op dat jzijn dokter hem informeert over het te verwachten ongunstige verloop van zijn ziekte. De dok ter mag dat alleen verzwijgen als hij vreest dat die informatie Ide patiënt ernstige schade zou berokkenen, bij voorbeeld als 'die er zelfmoord door zou ple gen. Het Medisch Tuchtcollege Amsterdam zegt dit in een gis teren in het artsenblad Medisch Contact gepubliceerde uit spraak. Het heeft een chirurg teen waarschuwing gegeven om- 'dat hij een 66-jarige patiënte na 'een operatie, waarbij een darm tumor werd verwijderd, niet ihad verteld dat er uitzaaiingen in de lymfeklieren waren gevon den. Ook haar twee dochters, die de klacht tegen de chirurg hebben ingediend, werden niet geïnformeerd. Het overlijden van hun moeder, zeven maan den later, kwam voor hen dan ook volslagen onverwacht. Het college stelt dat een pa tiënt recht heeft op duidelijke informatie en overleg daarover met de arts. De patiënt kan dan zelf een beslissing nemen over wat er verder moet gebeuren, niet alleen wat de behandeling of een second opinion betreft, maar ook over het afwikkelen van persoonlijke en zakelijke belangen. Als een arts meent dat er re den is om een uitzondering op de informatieplicht te maken, moet hij volgens het college fa milieleden of de huisarts vragen of ze het ermee eens zijn. Dat heeft de chirurg ook niet ge daan. zutphen Incestaffaire krijgt vervolg Tegen deze laatste veroorde ling is hij in hoger beroep ge gaan. Ook in de andere vijf ge vallen in de Eper incestzaak is inmiddels hoger beroep inge steld. Dat zal waarschijnlijk in de juni dienen in Arnhem. De vader van de kinderen waar het in deze nieuwe zaak om gaat is in de Eper zaak ver oordeeld tot drie jaar cel. Twee broers, nu beiden verdacht, kre gen elk twee jaar en TBS. Eén van hen is verloofd geweest met Claudia. Als eerste deed zij aan gifte in deze nieuwe zaak. Zeven verdachten, van wie er vier ook terechtstonden in de geruchtmakende Eper incest zaak, moeten eind april voor de 'rechtbank in Zutphen verschij nen wegens incest, seksueel misbruik en mishandeling van (drie kinderen uit Vaassen. De Zutphense rechtbank heeft voor deze zaak, die gezien kan worden als een vervolg op ide Eper incestzaak, wederom ivier dagen uitgetrokken. Dat 'heeft persofficier van justitie mr. Van Rossem gisteren beves- tigd. De drie kinderen - Claudia I(nu 19 jaar), Lysanne (nu 7 jaar) en hun broer Remco - zouden jarenlang zijn misbruikt door hun vader en moeder, vier Ibuurmannen en de ex^echtgc- noot van Jolanda, het slachtof- Ter in de Eper zaak. Deze heeft (inmiddels een gevangenisstraf uitgezeten voor seksueel mis bruik en verkrachting van zijn ex-vrouw en haar zus Eveline. Hij werd onlangs veroordeeld 'tot 2,5 jaar gevangenisstraf we- igens illegale abortus bij Jolanda. Groei vooral uit buitenlandse dochterondernemingen De ABN AMRO Bank heeft over 1993 een belangrijk ho gere winst geboekt dan in het jaar daarvoor. De netto winst steeg met 20,2 procent tot 2.024 miljoen gulden. De groei kwam vooral van de buitenlandse dochteronderne mingen en uit hogere opbrengsten in de effectenhandel. Ook lagere kosten van het betalingsverkeer droegen aan de winstgroei bij. amsterdam Door het gunstige beursklimaat stegen de provisies van het ef fectenbedrijf met 310 miljoen. De winst erover steeg nog veel sterker: met 339 miljoen gulden, ofwel 165 procent. Aan de pot voor bijzondere risico's werd anderhalf miljard toegevoegd. Er wordt een dividend voorge steld van 3,05 gulden per aan deel (1992: ƒ2,90). 1,45 als interimdividend gekeerd. Tijdens een toelichting op de jaarcijfers gisteren in Amster dam werd ook duidelijk dat ABN AMRO voorlopig niet van plan is de tarieven voor betalin gen te verhogen, ondanks een jaarlijks verlies van zo'n 210 miljoen gulden op het beta lingsverkeer. De bank wil klan ten bewegen nog meer gebruik te maken van betaalautomaten, geldautomaten en automati sche overschrijvingen. ,,We willen het nog efficiënter maken", zei bestuursvoorzitter mr. R. Hazelhoff gisteren. Nog meer klanten moeten hun beta lingen doen op een voor de bank zo voordelig mogelijke manier. Zo komt momenteel ongeveer zeventig procent van de geldopnames bij de bank 'uit de muur'. Dat levert een enor me besparing op aan balieper- soneel en administratieve ver werkingvan opnames. In 1992 bracht de bank ruim 1,1 miljard gulden bij de klan ten in rekeningen voor betalin gen. Het afgelopen jaar steeg dat tot ruim 1,2 miljard. „Het kost ons momenteel nog twee dubbeltjes per bankrekening per dag", cijferde Hazelhoff hardop. De bank werkt dan ook hard aan uitbreiding van het aantal betaalautomaten (nu zo'n 25.000) en probeert meer geld bij geautomatiseerde geldtel centrales te laten afleveren. Het verwerken van stortingen van contant geld (vooral door win keliers) is namelijk een van de grootste kostenposten in het betalingsverkeer, aldus Hazel hoff. Hij sprak snerend over de kri tiek van voorzitter Kamminga van het Koninklijke Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) op Beanet, de gezamenlijke bankendochter," die PIN-beta- lingen verwerkt. Kamminga he kelde vorige week het monopo lie van Beanet en de zijns in ziens te hoge tarieven. „De aanloopverliezen bij Bea net bedragen dit jaar 50 miljoen gulden, volgend jaar 70 mil joen", wierp Hazelhoff tegen. „In het jaar 2000 zijn we uit de aanloopkosten. Misschien dat dan de tarieven omlaag kun- Kooijmans in Vietnam: hanoi »gpd met zijn collega van buitenlandse zaken Nguyen Man Cam, was 'hartelijk'. Het gesprek met oud-generaal Vo Nguyen Giap 'boeiend'. En de consultaties met minister-presi dent Vo Van Kiet zelfs 'lollig'. Maar minister Kooijmans maakt zich aan het slot van zijn driedaags bezoek aan Vietnam geen illusies. „Mijn bezoek was nuttig, maar laten we ons niets wijsmaken. Voor de Vietnamese autoriteiten was dit er een van de vele". Amper voordat Kooijmans woensdag in de hoofdstad Hanoi aan zijn missie begon om de banden met Vietnam aan te halen, was de Singaporese pre sident Gho Chock Tong met een vet contract uit Hanoi terugge keerd. En een groep industrië len uit Hong Kong lanceerde een investeringsproject ter waarde van 2,5 miljard dollar bij drijfslev de havenstad Haiphong. Daarmee vergeleken was de oogst van de Nederlandse mi nister minder in het oog sprin gend. Maar dat neemt niet weg r het Nederlandse bu- volop kansen liggen in de nieuwe 'markteconomie' van Vietnam, aldus Kooijmans. Zo bleek premier Vo Van Kiet op de hoogte van het goede imago van met name de Neder landse landbouwsector. „Viet nam heeft belangstelling voor investeringen in deze sfeer, dal geldt trouwens ook de visserij", aldus Kooijmans. De Nederlandse delegatie had niet het gevoel met lege handen naar huis te keren. „Ons land is dankzij dit bezoek duidelijker op de kaart gezet", aldus Kooij mans. Het Nederlandse be drijfsleven, dat al onder meer via Heineken. Shell, ING en het koeriersbedrijf DHL in Vietnam vertegenwoordigd is, moet de rest doen. B'nai Brith wil niet dat Luitjens in Canada komt vancouver. den haag Terwijl de kinderen in de wandelwagen vredig droomden, protesteerden hun Palestijns Israël. Zo'n 1.200 mensen gingen de straat op uit protest tegen de recente aanslag op bezoekers v Een 41-jarige vrouw uit Amsterdam heeft giste ren voor de rechtbank in Utrecht geëist dat haar 46-jarige ex-vriend bloed afstaat voor een DNA-test. Op die manier wil zij laten vaststel len of hij de verwekker van haar kind is. De man ontkent dat. De vrouw vroeg ook 10.000 gulden als bijdrage voor de baby-uitzet en de kosten van de zwangerschap. De man en de vrouw leerden elkaar in de cember 1992 kennen. Vier maanden later ver liet de man zijn echtgenote en drie kinderen en ging bij de vrouw in Amsterdam wonen. In au gustus keerde hij plotseling naar hen terug. Advocate mr. G. van Driem vindt dat de man onrechtmatig heeft gehandeld. Met zijn vrien din zou hij kort voor zijn vertrek een kind heb ben gemaakt. Enkele maanden na zijn vertrek liet hij zijn vriendin via een advocaat weten het vaderschap te ontkennen. Op de zitting bleef hij hierbij: „Mevrouw heeft gewerkt op een spermabank. Misschien heeft zij zaad van mij achtergehouden en zich zelf daarmee geïnsemineerd". De man is wel bereid bloed af te staan, maar dan op voor waarde dat de vrouw een bankgarantie van tienduizend gulden afgeeft. Als komt vast te staan dat hij niet de vader is, moet zij dat geld terugbetalen. Het is de eerste keer dat in kort geding een DNA-test wordt gevraagd om het vaderschap vast te stellen van een nog ongeboren kind. Wel werden in het verleden DNA-testen toegewe zen voor al geboren baby's. Uitspraak is op 17 maart. Nederland moet een helder beeld geven van de toekomst kansen van immigranten die zich in Nederland willen vesti gen. De ervaring leert dat hun landgenoten die hier al wonen, niet de beste en eerlijkste infor manten zijn. Zo wordt de hoge werkloosheid onder nieuwko mers bijvoorbeeld zelden ge meld. Dat schrijft dr. P.J. Muus van het Centrum Migratie Onder zoek in zijn preadvies 'Immigra tie, van invloed op integratiebe leid', dat hij in opdracht van het ministerie van binnenlandse za ken heeft opgesteld. Het beleid ten aanzien van immigranten moet zich volgens de onderzoeker splitsen in een nieuwkomersbeleid en een im- migrantenbeleid. Het eerste moet zich richten 'op de eerste jaren na aankomst van de mi grant en ervoor zorgen dat de immigrant snel Nederlands leert. Het immigrantenbelejd moet worden versterkt en moet ervoor zorgen dat achterstelling en achterstand vermeden wor den, ook van degenen die hier al lange tijd zijn. Joodse groepen in Canada zul len met alle mogelijke middelen proberen te voorkomen dat oorlogsmisdadiger Jacob Luitjens na zijn vrijlating naar Canada kan terugkeren. Dat heeft Frank Dimanl, vice-voor- zitter van de Canadese afdeling van de joodse organisatie B'nai Brith, gisteren gezegd. Dimant noemde het besluit van staatssecretaris Kosto van justitie om Luitjens strafvermin dering te verlenen 'een schand vlek voor de nagedachtenis van de slachtoffers'. Luitjens. die in 1948 wegens collaboratie met de Duitsers tot levenslang werd veroordeeld, werd in 1992 onverwacht door de Canadese regering op het vliegveld naar Nederland gezet nadat hem het staatsburger schap was ontnomen. Kosto maakte donderdag be kend dat het levenslang was omgezet in een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest. Dat betekent dat Luitjens volgend jaar maart vrij komt. Zijn vrouw en kinderen wonen nog in Canada. Als hij zich bij hen wil voegen, heeft hij speciale toestemming van de Canadese regering nodig. Casino's lieten 1.850 bezoekers buiten staan hoofddorp» anp De negen Holland Casino's hebben vorig jaar 1.850 bezoe kers de toegang geweigerd. Dat is achttien procent meer dan in 1992. Op enkele uitzonderingen na gaat het om mensen die zelf erom vragen niet meer binnen gelaten te worden. De casino organisatie heeft dit gisteren bekendgemaakt. Bijna 1.400 verslaafde gokkers> komen helemaal niet meer aan de roulette- of blackjacktafel, terwijl ruim 450 mensen hoog uit één keer per maand de 'tem pels van het geld' mogen betre den. Sinds zij een training van de Jcllinek-kliniek hebben gekre gen, kunnen personeelsleden van de casino's gokverslaafden herkennen en waarschuwen te gen hun verslaving. Deze pro- bleemspelcrs worden discreet benaderd. Als zij de zin van een entreeverbod inzien, kunnen zij daartoe een formulier tekenen. Friesland blij met komst Hermans (WD); Zwolle treurt om vertrek zwolle gpd-a ECO-TOILET 02510-15393 In Friesland is met instemming gereageerd op de benoeming van de WD'er Loek Hermans tot Commissaris van de Konin gin. Zwolle daarentegen be treurt het afscheid te moeten nemen van zijn burgemeester. Het kabinet besloot gisteren de uit Limburg afkomstige 42-jari- ge Hermans te benoemen als opvolger van diens partijgenoot Hans Wiegel. De Fryske Nationale Partij (FNP) reageerde tevreden op de benoeming van Hermans. „Hij is een dynamische, jonge com missaris", zei FNP-fractievoor zitter mevrouw Krol-Benedic- tus. De FNP had alleen graag gezien dat de nieuwe commis saris Fries sprak. „Maar Her mans heeft toegezegd een cur sus te zullen volgen Ook fractievoorzitter Brands- ma-Ydema van het CDA, tevens voorzitter van de vertrouwens commissie van de Friese Pro vinciale Staten, is tevreden. „Wij hadden voor een CDA-commis- saris gepleit. Maar de mens telt meer dan de partij. Ik ben erg gelulddg met deze Ook de Friese Kamer van Koophandel is blij met Her mans' benoeming. „Deze man weet gelukkig in Den Haag alle deuren te vinden en waar schijnlijk ook te openen", aldus een woordvoerder. Zwolle en de regio zitten in zak en as, zo zei burgemeester Kleemans van Kampen over het vertrek van zijn collega uit Zwolle. Volgens Kleemans raakt het regiobestuur in Hermans een zwaargewicht kwijt. „Vooral hij heeft de regio gestimuleerd en geduwd. Hermans is een pri ma en dypamisch leider". Hermans zelf zei gisteren het commissariaat niet als een ere baantje te zien. „Het hangt er maar vanaf hoe je zo'n functie invult. Je hoeft je niet te beper ken tot het doorknippen van linten en andere ceremoniële activiteiten". De WD'er ontkent onder druk gesolliciteerd te hebben wegens gebrek aan zwaarge wichten bij zijn partij. Wel zei hij geruime tijd geaarzeld te hebben of hij naar de post zou solliciteren. „Ik had het in Zwol le uitstekend naar mijn zin. Bo vendien zat ik er nog maar drie ëneenhalf jaar". De kans jn Friesland betrokken te raken bij de bestuurlijke veranderingen, die landelijk gezien als een proef worden beschouwd, gaf voor hem de doorslag. De afgelopen weken heeft hij over de inhoud van zijn nieuwe functie regelmatig contact ge had met Hans Wiegel. Die was gisteren ook een van de eersten die Hermans feliciteerde met zijn benoeming. Loek Hermans kwam al op 25-jarige leeftijd in de landelijk politiek. Veertien jaar lang was hij 'een van de jonge honden' in de WD-fractic. Hij had graag fractievoorzitter willen worden, maar werd tot twee keer toe ge passeerd, eerst door Voorhoeve en later door Bolkestein. Een van de hoogepunten uit zijn Haagse periode was het voorzit terschap van de parlementaire enquêtecommissie die in 1988 een onderzoek instelde naar de totstandkoming van een nieuw paspoort. Vier jaar geleden hield hij het in de Kamer voor gezien. Hij wilde een bestuurlijke functie en werd in 1990 burgemeester van Zwolle. De nieuwe Commissaris van de Koningin in Friesland, Loek Her mans.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3