v Nederland gaat uit de b, A Verjaardag van tulp in hele land gevierd Toerisme Campagne tegen bollenteelt Holland-promotie via creditcard ANWB-gidsen camping en hotel Computermuseum in Barneveld ZATERDAG 12 MAART 1994 25 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN REISBERICHTEN Modelspoorbeurs Gebouw De Flint in Amersfoort in na elf jaar uitgerangeerd als onderdak voor de 0 grootste modelspoorruilbeurs van West-Eu ropa. Geplaagd door parkeerproblemen en ruimtegebrek besloten de organisatoren de ,-jkd beurs te verplaatsen naar het Ffome Trade Center in Nieuwegein. Daar bezetten hon den derden verzamelaars vandaag. 12 maart. mff voor de eerste keer de meer dan 500 be- me schikbare tafels. De beurs biedt historisch en recent materiaal in diverse schaalgroot- 1 ten. toebehoren, onderdelen, literatuur, irt elektronica en miniatuurauto's. Het Home Trade Center staat vlakbij de afrit Nieuwe gein van de A2/A12. Openbaar vervoer, vanaf Utrecht CS richting Nieuwegein/IJsselstein. Info: 03402 - 43 642 of 080 - 44 44 12- Dinosaurussen Na de redelijk bescheiden expositie in het museum van Schokland, toont nu ook het Museon in Den Haagde nep-dinosaurus- sen die werden gebruikt voor de film Juras sic Park. Naast de mastodantcn. die van 30 april tot 31 juli zijn te bewonderen, zullen er in het Museon tevens dino-overblijfselen worden geëxposeerd. Niet eerder in Neder land te zien. waren dinosaurusbotten, -eie ren. -huid en -voetsporen. Verder video clips. film-rekwisieten en een mogelijkheid om een spannende tocht te maken door Ju rassic Park. Info: Museon in Den Haag, telefoon 070 - 338 13 38. Vlaanderen In alle ANWB-bureau's kan sinds kort de brochure 'Vlaanderen Vakantieland' wor den afgehaald. De folder telt 263 verschil lende vakantie-arrangementen. Het gaat hier vooral om korte vakanties en weekends in zowel historische steden (Antwerpen. Brussel. Gent, Brugge. Ieperen dergelijke) als op het platte land en langs de kust. Ook kan er worden gekozen voor een thema tripje zoals een driedaags bierseminarie fh Brugge en meerdere wandel- en fietsarran- gementen. De brochure kan voorts worden besteld bij het Belgisch Verkeersbureau, Heerengracht 435,1017 BR Amsterdam, te lefoon 020 - 624 59 53. Attractieparken-pas Onder de naam 'Parkenpas' wordt een pas- scpartout uitgegeven waarmee meerdere r I attractieparken in Noord-Nederland kun nen worden bezocht. De kaart, die 29,95 kost, verschijnt in april en is geldig voor Monumentendorp Orvelte, Verkeerspark Assen, Aards Paradijs in Barger-Compas- cum (voorheen Nationaal Veenpark), Mini atuurpark Appelscha, Planetron in Dwinge- lo en Duinen Zathe in Appelscha. Met de 'Parkenpas', verkrijgbaar bij de meeste WA -kantoren, kunnen vier van de zes deel nemende attracties worden bezocht. Jeugdzeilkampen )ok dit jaar organiseert de stichting Jeugd zeilkampen Oegstgeest in augustus een Ilink aantal zeilvakanties voor jongeren van 13 lot en met 16 jaar. Er is keuze uit onder meer een weekje Langeraarse Plassen (255 gulden) en een weekje Sneekermeer (355 gulden). Voor de leeftijdsklasse 17 jaar en ouder zijn er Waddenzeetochten met de Pollux, een oude zeiltjalk (355 gulden). Info: Jeugdzeilkampen Oegstgeest, tele foon 071 - 175 467. jof New York marathon |an Doets. ook wel bekend als mr. America Number One, heeft zich op de sportieve va kantie gestort. Eerste object: de marathon jAll van New York op zondag 6 november. De 551 beroemdste hardloopwedstrijd ter wereld wordt dit jaar voor de 25ste keer gehouden en Doets organiseert er verschillende reizen naar toe. Dc goedkoopste is de zesdaagse trip I inclusief startbewijs) voor 1625 gulden. Maar dan moet er wel in Washington of De troit worden overgestapt. Een omweg van een uur of drie. Info: Jan Doets in Heerhugowaard, tele- K foon 02207 - 5 33 33. Modelspoor ruilbeurs Op zondag 13 maart, wordt in 'De Moriaan' in Wijk aan Zee een ruilbeurs gehouden voor liefhebbers van hèt modelspoor. Veel 'scenery' (huisjes, boompjes, beestjes), maar ook modellen uit lang vervolgen tij den zullen ter ruiling worden aangeboden. Openingstijden van 10.00 tot 15.00 uur. Evenementen fleuren vierhonderdste verjaardag van de tulp op De tulp is jarig. Precies vier eeuwen geleden staken de eerste bolbloemen in Leiden hun kopje boven de grond. Om dat te vieren heeft het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). samen met het Internationaal Bloembollen Centrum, een onafzienbare reeks activiteiten, festiviteiten en tentoon stellingen aangezwengeld. Uiteraard ver meldt het programma de onvermijdelijke tulpenwandelingen, tulpenfietstochten en tulpenrondvaarten. Maar er worden ook kunstexposities, bloemententoonstellingen en bloemencorso's georganiseerd. Attrac tieparken, botanische tuinen, hotels en touroperators laten zich evenmin onbe tuigd. Enkele maanden geleden reeds werd een bescheiden begin gemaakt. Maar als op 24 maart de Keukenhof opengaat barst het ju bileumfeest pas echt los. Hoogtepunt en te vens slotakkoord van de manifestatie 'Tulp 400' is een grote tentoonstelling van 7 oktober tot en met 6 november in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Naast 250 kunstvoorwerpen zullen j| er tienduizenden bloeiende tulpen te zien zijn; een unicum buiten het traditionele bloeiseizoen. Om dat voor elkaar te krijgen wordt de groei van de bollen simpelweg ver traagd door ze in de ijskast te zetten. Kitsch Niet alleen kwekers zijn vinding rijk. Ook de vaderlandse souvenir-handel pro beert munt uit het Tulpenjaar te slaan. Op een beetje kitsch meer of minder wordt niet gekeken. Zo kunnen liefheb bers zich pantoffels aanschaffen in de vorm van langharige klompen met tulp motief. Verder zijn er opblaastulpen, tul pen-schemerlampjes, nageaapt Delfts blauw en scheepsladingen andere Taiwanese prullaria. De inventivi teit gaat ver. Voor gen misschien zelfs zet een restaurant tulpebollen op het n ant op het voer dat talloze Nederlan ders in de hongerwinter zo zwaar op de maag lag. Als drs. Viola de Jong de catalogi van de souvenirhandel doorbladert, breekt op haar gezicht een vage glimlach door. Maar zij onthoudt zich van commentaar. De pro jectleidster van de campagne 'Tulp 400' kan eigenlijk niet anders, want ook haar ei gen NBT gaat enthousiast de boer op 'merchandising artikelen', zoals daar zijn: kartonnen tulpen, tulpenspeldjes, tulpenvi deo. tulpenboeken, tulpenplakplaatjes, tul penmagneetjes voor-op-de-koelkast, tul pensjaaltjes. tulppressepapiers, en para plu's met tulpenhandvat, de zogeheten tu- liplu's. Epicentrum In dc werkkamer van De Jong, in het NBT- hoofdkantoor in Leidschendam, slingeren een paar goedgelukte tulpensouvenirs rond. Maar een levende bloem valt er in dat epicentrum van 'Tulp 400' niet te ontdek ken. Wel een houten kopie van een termi nale tulp die achteloos in de bloempot van een naar water snakkende plant is gesto ken. En overal affiches. Een ervan is groot genoeg om een studentenkamertje mee te behangen 'LEIDEN TULIP TOWN' schreeuwt het opschrift in kapitale letters. En dat klopt. Want het was immers in de Leidse Hortus Botanicus dat de kruidkundi ge Carolus Clusius vier eeuwen geleden de eerste tulpen pootte. Clusius bemachtigde zijn tulpebolletjes in Turkije. In Nederland viel de allochtone bloem in goede aarde. In de eerste helft van de 17e eeuw was de tulp zelfs zo gewild, dat er astronomische bedragen voor werden betaald Die gekte ging de geschiede nis in als de tulpomania. Op het hoogtepunt er- i 1637, drie bollen van de 'Semper Augustus' 30.000 gulden worden neergeteld. Ter ver gelijking: een Amsterdams grachtenpand kostte in die tijd 10.000 gulden. De tulpo manie is onderwerp van twee tentoonstel lingen: in het Frans Halsmuseum in Haar lem (24 maan tot en met 23 mei) en muse um 'Dit is Bethlehem" in Gorinchem (t/m 17 april). Tegenwoordig produceert ons land zo'n twee miljard bollen per jaar. I let merendeel gaat de grens over. Waarde: 1.8 miljard gul den. De tulp groeide ook uit tot het boeg beeld van het Holland-imago in het buiten land. De Jong: „Als je in New York de straat op gaat en je zegt 'Holland', dan antwoordt men on middellijk: Amsterdam en Tulips." Dat ijzer- sterke duo leverde ook een we- reld- hit op: 'Als de lente komt dan stuur ik jou tulpen uit Amsterdam'. Al gebiedt de eer lijkheid te melden dat die getoonzette Hol land-promotie oorspronkelijk van Duitse komaf is. Oubollig Met de tulp zit Nederland op rozen De bol- bloem is een nationaal symbool. Toch haal de uitgerekend het NBT het enkele jaren geleden in z'n bol een wedstrijd uit te schrijven die Nederland aan een nieuw 'uit hangbord' moest helpen. Niks geen oubol lige tulpen, molens en klompen om de toe ristische zegeningen van ons land interna tionaal te promoten. Een meer eigentijds landmark moest er komen. Het NBT stond daarbij zoiets voor ogen als de Eiffeltoren, de Big Ben en Manneke Pis. Maar dat plan netje verwelkte al snel. Er komen in het bollenseizoen zo'n 600.000 toeristen naar Nederland, speciaal vanwege de bollenvelden en de Keukenhof. Dat is goed vooreen miljoen overnachtingen per jaar. Bovendien: als de Keukenhof de poorten opent, merken ze dat aan de kassa van het Rijksmuseum in Amster dam en aan de hotelbalies in Noord- en Zuid- HoDand. Ook voor het binnenlands (dag)toerisme is de tulp van grote betekenis. Elk jaar trekken horden dagjes- bloeiende bollen I loeveel precies is niet bekend. De Jong: „Voor Nederlanders zijn tulpen, bloemenmark ten en bloemenstalletjes doodnormaal. Toch heeft de tulp ook voor Nederlanders een geweldige positieve uitstraling." Zij heeft daar zo haar eigen verklaring voor. „Tulpen zijn krengen om in een vaas te zetten. Ze gaan alle kanten uithangen en staan nooit zoals je wilt dat ze staan. Het zijn eigenwijze bloemen. Nederlanders zijn dat ook. Daarom heeft de tulp zo iets eigens." In het jubileumjaar van de tulp lanceren Natuur en Milieu, Greenpeace en de Consumentenbond een campagne tegen de bloemen- en bollenteelt. Onder het motto 'Natuurlijk bloemen zonder gif richten zij zich tegen het omvangrijke gebruik van bestrijdingsmiddelen, kunstmest en energie in de sierteelt. Volgens de drie organisaties heeft de bloemen- en bollenteelt ernstige gevolgen voor milieu, natuur en landschap. Viola de Jong en Wil lem Buitelaar van het Nederlands Bureau voor Toerisme zien de berichten over het gebruik van gif niet als een smet op het verjaardagsfeestje. „De bloemcnsector werkt er ontzettend hard aan bloembollen zo schoon mogelijk te produceren. Dat bereik je niet van de ene op de andere dag. Er is veel onderzoek en tijd voor nodig. In vergelij king met twee jaar geleden wordt er al veel minder gif gebruikt." De feestelijkheden in het kader van 'Tulp 400' worden in het hele land georganiseerd. Een greep: Westfries Museum, Hoorn Tot en met 31 mei een expositie met onder meer schilderijen, te keningen. tegels en knipsels die de tulp als onderwerp hebben. Verder naïeve schilderijen van de Westfriese bollenvelden uit eigen collectie. Paleis Het Loo, Apeldoorn Voorjaaarswandeling door de bloeiende tuinen (veel bolbloe men) en door het paleis waar zo wel tulpen in speciale vazen als kunstvoorwerpen met afbeeldin gen van de jarige bloem te be wonderen zijn. Kwekerij Franz Roozen, Vogelen zang Tulpen- en Lenteshow met veel oude tulpensoorten van 24 maart tot en met 27 mei. Hortus Bulborum, Limmen Van 10 april tot 15 mei expositie van eeuwenoude tulpenvarianten die met uitsterven worden be dreigd. Het Nederlands Openluchtmuse um, Arnhem Wandelroute (van 1 april tot 15 mei) langs de veertig oudste, nog verkrijgbare tulperassen die in Nederland zijn gekweekt. Beemster Vanuit Alkmaar fiets-/autoroute langs tulpenvelden en stolpboer derijen in een van de best bewaar de droogmakerijen van Neder land. Route in de maanden april en mei verkrijgbaar bij VW-Alk- Breezand Van 30 april tot en met 5 mei. mo- zaïekdagen Flevoland Honderd kilometer lange, door de VW uitgestippelde route in april Haarlem Iedere zaterdag om 10 uur vanaf het VW-kantoor wandeling langs de hofjes die in het voorjaar ge kleurd zijn met tulpen. Verder tot en met 30 september bootochten (op aanvraag). In het Frans Hals museum van 24 maart tot en met 23 mei objecten, schilderijen en prenten over dc beruchte tulpo manie in de zeventiende eeuw. Steiger 7, Amsterdam Bollentocht per boot en vervol gens per bus langs de tulpenvel den van Noord-Holland op 5,6 en 7 april. Vertrek om 10.00 uur vanaf steiger 7 (NACO), achter het Cen traal Station in Amsterdam Kasteeltuin in Arcen De Aardewerk- en Tegelfabriek Koninklijke Tichelaar. Makkum hestaat net als de tulp 400 jaar. Dat wordt gevierd met exposities van tegels met tulpmotieven in onder andere de Kasteeltuinen in Arcen. Tulpentegels zijn ook te zien in het Nederlands Tegelmu seum in Otterlo (2 april-30 juni). Keukenhof, Lisse Presentatie van onder meer oude bolrassen en tulpen genoemd naar leden van koningshuizen. In Nederlands beroemdste bloe mentuin zijn ook vijftig 'tulpen schilderijen' te zien van onder meer Jan Toorop en Claude Mo- net (24 maart-23 mei). Grote Kerk, Amsterdam Tulpententoonstclling van 7 okto ber tot 6 november. Slotstuk van Tulp 400'. De bloemenshow wordt verweven met een expositie van schilderijen, keramische ob jecten. tekeningen, handschriften, boeken, wapens en kledingstuk ken waarin de tulp centraal staat. Het complete programma is te vinden in het magazine Tulp 400 Revue', dat in dc loop van deze maand en in september ver schijnt. Gratis exemplaren zijn onder meer te krijgen in de bi bliotheken. Bij de WV's ligt een foldertje met enkele hoogtepun ten uit het feestprogramma. In formatie over Tulp 400: 070- 3705240. Vakanties in eigen land hebben in 1993 de daling van net aantal buitenlandse toeristen goedgemaakt. Volgens schat tingen van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) kwamen er vorig jaar zo'n 700.000 buitenlanders minder naar Nederland dan een jaar eerder. De bestedingen van de buitenlanders daal den zodoende met ongeveer 200 mil joen. Daar staan extra uitgaven van Ne derlanders, op vakantie in eigen land, van eveneens zo'n 200 miljoen tegen- Volgens de schattingen van het NBT besteedden buitenlandse toeristen vo rig jaar voor 8.9 miljard in ons land. Een jaar eerder was dat nog 9.1 miljard. „Maar er waren vorig jaar ook geen grote evenementen als de Floriade en de Van Gogh-tentoonstelling", aldus J. Coonen van Visa Cards. Bovendien speelden liet slechte economische kli- maat en de 'harde' gulden parten hij de terugloop van het toerisme naar ons land. De algemeen directeur van het NBT, mr. JAT. Comelissen, maakte vorige week de laatste schatting van zijn bu reau bekend bij het startschot van een promotie-actie voor Nederland-vakan tieland door dc Visa Card-organisatie. In samenwerking met onder meer de KLM en grote Amerikaanse reisbureaus zal dc Visa-organisatie Nederland een jaar lang als vakantieland gaan promo ten in Europa, Amerika en Japan. REISBOEKEN Grote Geïllustreerde Gids België en Groot Hertogdom Luxemburg. België is de laatste jaren uitgegroeid tot een van de belangrijk ste vakantiebestemmingen voor Nederlan ders, die er 'eventjes' uit willen. Dit bijna zeshonderd pagina's tellende boek had daarom niet op een beter moment kunnen uitkomen, 't Is perfect uitgevoerd: overzich telijke layout, buitengewoon informatief en zo goed als compleet. Sterretjes duiden toe ristische toppers aan en uitroeptekens de minder bekende bezienswaardigheden waaraan de redactie verknocht raakte Die laatste keuze is uiteraard nogal selectief en over smaak valt veel te twisten. Maar mo gen in de volgende druk ook de zinsbegoo chelende plafonds van meester-stucwcrker Jan Christiaan Hansche (Abdij van Park te Heverlce) van zo'n uitroepteken worden voorzien? Uitgever hunton, prijs 84,50. Thailand, Voordelig Reizen. Zoveelste deeltje in reeks sober uitgevoerde werkjes die vooral uitblinken door de enorme hoe veelheid praktische informatie. Met dit boekje in de hand. kom je door het hele land. Telefoonnummers van apotheken, prijzen van veerdiensten, openingstijden van het toeristenpolitiebureau... Zo gek kan je het niet bedenken of het staat er in. Hier en daar wordt de tekst gelardeerd met per soonlijke ontboezemingen van de schrijver die met een Thaise is getrouwd. De platte gronden zijn redelijk, de keuze van de foto's is ietwat clichématig. Uitgever Allert dc Lange, prijs f 34,50. In de zelfde serie verscheen kortgeleden ook Egyp te. Prijs f37,50. Israël, Reishandboek. De serie 'Reishand- boeken' is in de allereerste plaats opgezet om de lezer zoveel mogelijk informatie te verschaffen over het beschreven land. Daar zijn de samenstellers tot nu toe voortreffe lijk in geslaagd, die van Israël niet uitgezon derd. De plattegronden zijn van een be hoorlijke kwaliteit; de foto-reproduktie's zoals gewoonlijk bij deze uitgever per feet. I lelaas is de lay-out met de pagina no de teksten nog steeds hopeloos ouderwets en daardoor niet makkelijk leesbaar. Maar daar wordt binnenkort wat aan gedaan, be looft de uitgever. Uitgever El mar, prijs f 34,50. Bij alle ANWB-kantoren liggen sinds kort dc nieuwe ANWB-accommodatiegidsen '94. De serie hestaat uit twee dikke camping gidsen (deel 1 verschaft informatie over Scandinavië, Oost-Europa, Zwitserland, Oostenrijk, Griekenland en Turkije; deel 2 over West-Europa, inclusief Frankrijk) en vier hotelgidsen met meer dan vijfduizend adressen in populaire Europese vakantie landen. De campinggidscn kosten 24,95 (niet-leden betalen 3 gulden meer); de ho telgidsen 18,50 19,95) of 16,95 18,50) Het wereldje lijkt compleet, Computerf reaks kunnen nu ook terecht in een eigen museum. Een bescheiden depot in Barne veld is omgetoverd in een heus museum, dat vorige week zaterdag de deuren open de. Daar worden niet alleen nieuwe en ou de computers getoond, maar ook docu mentatie, foto's, tekeningen en onderdelen. De verzameling is nog lang niet compleet. Met name uit de jaren '50 en '60 ontbreekt nogal wat, omdat veel computers uit die beginperiode op de schrootnoop beland den.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25