'Hier krijg ik weer zin in het vak' De Appel speelt trage Eenzame weg Spinoza': mooi gespeeld praatstuk Pavement maakt trieste karaoke-rock Cultuur Kunst Presentatieconcert in Katwijk doet je wat1 ZATERDAG 12 MAART 1994 Lezing over schilder Kandinsky voorschoten In de serie 'Ambachts- en Baljuwhuis op zondag besteedt de kunsthistorica drs. F.. Reinhartz-Tergau morgen aan dacht aan de beroemde schilder Wassily Kandinsky. Kandinsky werd geboren op 4 december 1866 in Moskou en stierf in 1944 in Parijs. Hij was een toonaangevend kunstenaar die nauw be trokken was bij de belangrijkste ontwikkelingen in de kunst van de twintigste eeuw. De lezing in het Ambacht- en Baljuwhuis in de Voorstraat in Voorschoten begint om 12.30 uur. Laserstralen knappen Notre Dame op parus De drie portalen van de Notre Dame in Parijs krijgen vol gende week een opoknapbeurt met behulp van de allermodern ste techniek. Laserstralen branden de stukjes vuil los op de 13e- eeuwse kathedraal zonder de restjes kleur in de gevelreliefs aan te tasten. De techniek werd eerder met succes toegepast op de kathedraal van Reims. Het wordt de eerste grote opknapbeurt van de Notre Dame sinds de restauratie van de hoofdingang in de vorige eeuw. Roëllprijs voor Wim T. Schippers den haag De David Roëllprijs voor beeldende kunst is toege kend aan Wim. T. Schippers. Aan de prijs, die is ingesteld door het Prins Bernhardfonds, is een bedrag van 100.000 gulden ver bonden. Driekwart daarvan moet de winnaar besteed aan een artistiek project van zijn keuze. Het Prins Bernhardfonds wil met de toekenning van de prijs aan Schippers vooral diens veelzij digheid belonen. Schippers (1942) maakt niet alleen beeldende kunst, maar heeft ook veel performances gedaan en toneelvoor stellingen en televisieprogramma's gemaakt. Fisher kandidaat leider Reisopera enschede John Fisher, tot voor kort artistiek directeur van het Teatro la Fenice in Venetië, is kandidaat voor de functie van ar tistiek leider van de Nationale Reisopera. Het bestuur heeft dat gisteren bekendgemaakt. Fisher bekleedde diverse staf- en di rectiefuncties bij operahuizen en festivals, hoofdzakelijk in Eu ropa. Zo was hij van 1976 tot 1979 verbonden aan De Neder landse Opera in Amsterdam. Nirvana beschuldigd van stelen clipidee los angeles Regisseur Kevin Kerslake beschuldigt de rockgroep Nirvana ervan een idee voor een videoclip van hem gestolen te hebben. Hij heeft de band uit Seattle voor de rechter gesleept om financiëLe genoegdoening te krijgen. Kerslake beweert vorig jaar aan bandleider Kurt Cobain voorstellen te hebben gedaan voor de clip van de song 'Heart Shaped Box', Hij zei reeds met de voorbereidingen te zijn begonnen toen hij hoorde dat een andere regisseur door Nirvana was aangetrokken. Na het uit brengen van de clip zwoer Cobain voor het oog van de televisie camera's van MTV, met de hand op een bijbel, dat het idee van hem was. Onrust over plannen mega-bioscopen Amsterdam In Amsterdam is onrusrontstaan over de plannen van de gemeente Diemen vooc een bioscoopcomplex van 25 za len en 8000 stoelen. Het stadsdeel Zuidoost vreest overaanbod en wil overleg. Diemen sloot woensdag een overeenkomst met de Belgische groep Bert en dochterbedrijf Decatron over de bouw van het complex, dat ook congresfaciliteiten zal herber gen. Kunstcentrum sluit bewogen beginjaar af Het kunstcentrum Haagvveg 4 bestaat komende week een jaar. Twaalf maanden waarin een oud schoolgebouw veranderde van een lege, verpauperde kolos tot een werkplek voor circa vijftig beeldend kunstenaars. On danks een moeizame start, een onderling conflict en ver nietigende recensies zijn de gebruikers meer dan tevre den. De kunstmanifestaties volgen elkaar in«hoog tempo op, de werksfeer wordt stimulerend genoemd en als de gemeente niet oppast, worden haar kunstactiviteiten overvleugeld door die van de Haagweg 4. „Wees nou eer lijk, het is hier toch gigantisch", aldus Frank Kappé een van de initiatiefnemers. Net als elke (middel)grote ge meente kampte ook Leiden met een chronisch gebrek aan ate lier- of werkruimte voor beel dend kunstenaars. De prioritei ten van de plaatselijke politiek liggen bij het verwezenlijken van volkshuisvesting en be drijfsruimte. Leiden vormde daarop geen uitzondering. Tot dat op een dag in maart van het vorig jaar een groep van zeven kunstenaars de oude Ambacht school aan de Haagweg kraakte. De zeven werden er al gauw 24. De nood bleek hoog. Toen er plotseling dertig grote klaslo kalen beschikbaar kwamen, wa ren daarvoor heel snel zeventig gegadigden. Er kwam een stich ting, een bestuur en diverse ver gaderingen. „Allemaal heel officieel. De eerste maand werd er alleen maar opgeruimd en werd het gebouw wind- en waterdicht gemaakt. Er is een enorme hoop werk verricht om het pand gebruiksklaar te maken. Vervol gens kregen we van de Domei nen (de eigenaar, red.) een huurcontract. Daarna hebben we met de mensen van het eer ste uur de wachtlijst afgewerkt waardoor er nu 47 kunstenaars een eigen of gedeelde ruimte hebben", aldus Kappé. Ter ver gelijking, de gemeente helpt dertig kunstenaars aan werk ruimte. Geld Al snel onstond een onderling conflict, en 'uiteraard' ging dat over geld. Enkele kunstenaars streefden er naar zo goedkoop mogelijk te kunnen blijven zit ten. Een meerderheid wilde echter wel een hogere huurpijs betalen om zo financiële arm slag te hebben voor de aanslui ting van nutsvoorzieningen, het ophoesten van de onroerend- goed-belasting en het instellen van een reservepotje voor acti viteiten en calamiteiten. Vijf gebruikers die de eerste visie aanhingen, liepen boos weg, zochten nadrukkelijk de publiciteit en Haagweg 4 lavam in een slecht daglicht te staan. De vijf plaatsen werden echter snel opgevuld, de wachtlijst telt ook nu nog tientallen namen. „Het was een duidelijke keuze. We hadden ook niets kunnen doen en het pand kunnen laten 'uitwonen'. Maar daar hebben we op een democratische ma nier niet voor gekozen. Ik denk dat we daar niet verkeerd aan hebben gedaan", aldus Peter Paul Heurkens, een van de ge bruikers. In juni was het gebouw ge reed voor het eerste open-huis, waar enkele honderden belang stellenden op afkwamen. „Sinds september volgen de exposities in onze presentatieruimte el kaar in hoog tempo, ook van kunstenaars van buiten. Gale riehouders uit Den Haag en Rotterdam komen kijken", al dus Heurkens. Academie Een aantal tentoonstellingen en exposities werd door recensen ten van deze krant uiterst kri tisch beschreven. Onder meer werd de term pseudo-kunste- naars gebruikt. Heurkens voert hier tegenin dat meer dan ze ventig procent van de gebrui kers van het gebouw de kunstacademie heeft afge maakt. „En ook bij de beoorde ling van nieuwe gebruikers kij ken we eerst of ze op de acade mie hebben gezeten." De animo om kunst te maken en om met kunst en kunste naars bezig te zijn, is er volgens Kappé niet minder op gewor den. „Ik heb drie jaar op een slaapkamertje van drie-bij-drie zitten werken, nu heb ik hon derd vierkante meter. Het leven klaart op ik héb weer zin in mijn vak. Je leert praktische dingen van elkaar en wisselt ervaringen uit. Een soort voortzetting van wat je op de academie had." Het enige dat de verdere ont wikkeling en een grote opknap beurt van het kunstcentrum nog in de weg staat, is de ver koop van het pand aan iemand die er heel andere bedoelingen mee heeft. „Voor het komende jaar zitten we goed, maar je weet maar nooit. We hopen dat we met gemeente en Domeinen tot een definitieve oplossing kunnen komen. Misschien ne men wij het pand wel via een lening over zonder dat de ge meente daarbij wordt betrok ken. Maar dan worden we zo groot, dan overvleugelen wij de kunstactiviteiten van de ge meente. In 1995 is Leiden 'cul tuurstad', dus kunnen we maar beter samenwerken Frank Kappé (links), Peter Paul Heurkens, Dick Bakhuizen van den Brink en Sanne Thijssens poseren voor het centrum in de oude ambachtschool. Volgende week bestaat kunstcentrum Haagweg 4 een jaar. Dat wordt in mei met een grote manifestatie gevierd. roro hink bouwman 7 theater Het Arsenaal terue. De overwt den haag max smith 'Liefhebben betekent voor ie mand anders op de wereld zijn. Ik zeg niet dat dat £o'n, be gerenswaardige toestand is, maar in elk geval denk ik dat wij er altijd ver van verwijderd zijn geweest.' Dit zegt de toneëf- schrijver Von Sala tegen de kunstschilder Fichtner in het stuk 'De eenzame Weg' van Ar thur Schnitzler. Allebei hebben ze jarenlang voor zichzelf ge leefd. Von Sala als bewuste keu ze; Fichtner uit opportunisme. Afstand bewaren uit een vorm van egoïsme is hun levenshou ding en dat wordt in de ensce nering bij De Appel aangegeven door ze ver uit elkaar en de an dere medespelenden op te stel len. Op de weinige momenten dat er sprake is van genegen heid kruipen de personages dicht tegen elkaar aan. Tot daadwerkelijke liefde zijn noch Von Sala, noch Fichtner in staat, omdat zij uitsluitend ei sen en niets van zichzelf kun nen weggeven. Fichtner heeft vroeger zijn jeugdliefde smade lijk in de steek gelaten. Oud ge worden en bang voor de een zaamheid maakt hij aanspraak op de vaderschap van zijn bij haar verwekte zoon Felix. De in middels volwassen jongen, die leger-officier is, wil niets van hem weten. Von Sala weigert de liefde te aanvaarden van de zus van Felix (Sofie Sente), wat me de de oorzaak is van haar zelf doding. Het is een eenzame weg die ze allemaal, stuk voor stuk moe ten afleggen in hun* toch al zo beproefd en/of noodlottig be staan. Het toneelbeeld oogt als een in de rotsen verzonken oord, waar alle leven uit weggetrok ken is. Na de pauze is het mid densegment weggeschoven. Een waterpartij moet het prach- Hugo Maerten en Guusje van Tilborgh moeizaam en eenzaam op weg. tige buiten van Von Sala ver beelden, maar het water is inkt zwart en doods. Het bos op de achtergrond, waarvan enkel de stammen zichtbaar zijn, is eveneens afgestorven en naar geestig. Een lichtspoor met kleuren als van glas-in-lood-ramen is op de rotspartij geprojecteerd, maar die weg leidt naar niets als gevolg van lafheid en egoïsme. De hoop is gevestigd op de jeugd. De jonge Felix (Dirk Zee- lenberg) bezit als enige vol doende karakter om alsnog een nieuwe, hoopvollere koers te bepalen. Het stuk is tragisch en rijk van inhoud, maar de door Aus Grei- danus geregisseerde voorstel ling maakt geen verpletterende indruk. De opvoering is met na me voor de pauze aan de trage kant. De toonzetting is te sta tisch en het spel te gestileerd. De voorstelling begint op te le ven zodra Sacha Bulthuis ten tonele verschijnt; zo spranke lend speelt ze de rol van de ex- vrouw van Fichtner. Hubert Fermin is eveneens heel sterk als de ijzige Von Sala. Terwijl Gees Linnebank meer weg heeft van een niet al te snuggere ouwe schavuit, dan van een bon-vivant op zijn re tour. Carol Linssen als profesor muziek recensie li dy van der spek Presentatieconcert van het Hervormd Ge reformeerd Gemengd Koor 'Immanuel'. mmv Vrouwenzanggroep LEA olv F Maassen. het Hervormd Gereformeeid Jongerenkoor 'Eben-Haèzer'. A de Korte, piano en J van Rijn, orgel, algehele leiding Martien van der Knijff Gehoord 11 maart in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee De halve kerk met koorleden, de andere helft met gemeentele den en belangstellenden, dat maakt een volle kerk. En in Kat wijk betekent dat 'onder ons' of 'ons kent ons'. Veel samenzang en psalmliederen op hele noten, kenmerkte dit presentatiecon cert. Twee- of driestemmig zin gen mag. ritmisch mag mits mondjesmaat. Voor een recht geaard Katwijker mag dat niet hinderen. Afwisselend zongen de drie koren Immanuel, LEA en Eben-Haëzer, met misschien wel als hoogtepunt de samen zang. waar de gemeente uit vol le borst kon meezingen. Zoals in psalm 21 'O Heer. de koning is verheugd' waar de gezamen lijke koren meerstemmig de vaste zang omrankten, onder leiding van de druk gesticule rende dirigent Martien van der Knijff die zijn volkje zeer goed in de hand hield. 'Immanuel' mocht als eerste solistisch op treden. Dit koor bestaat nog pas een jaar, maar de senioren lie ten in psalm 150 horen dat zij niet voor de andere koren on derdoen. De heer Maassen zwaaide de scepter over LEA, een vrouwen zanggroep uit Linschoten, die a cappella, canonisch of twee stemmig onder andere stukken uit Handels 'Messiah' lieten ho ren met mooi helder gezongen solistische passages als 'He shall feed his flock like a shepherd". Het prettige van dit koor was hun pittige aanpak en de licht voetige benadering van de in houd, de povere bewerkingen van de sublieme koren uit 'Mes siah' moest je dan maar voor lief nemen. Als derde trad het jongeren koor Eben-Haëzer voor het theater recensie wunand zeilstra 'Spinoza' van Dimitri Frenkel Frank door Het Arsenaal Spel Jos Veldhuizen, Peet Hoffmanns, Jaap Metzlar, Servaas Cou- mans e.a. Regie Ruud Wessels. Gezien: 11/3, LAKtheater, Leiden Aldaar nog te zien. vanavond 'Stem niet - denk zelf staat er op het T-shirt van Spinoza ge drukt. Daaruit spreekt een be paalde vorm van verzet, waar het de Leidse toneelgroep Het Arsenaal om te doen is. Moet je zoals Spinoza blijven vechten voor je vrijheid van denken of is moegestreden berusting zoals die van Rembrandt verkieslij ker? Het stuk brengt de twee historische Figuren samen. Bij Het Arsenaal gaat het daarbij niet om de historische achter grond van Rembrandt of Spino za, maar om de twee botsende denkwerelden die beiden verte genwoordigen. In een aantal gesprekken wordt Spinoza met heftige te genspraak op de proef gesteld of door gezaghebbers recht streeks onder druk gezet. Echt dramatische spanningskracht krijgt het stuk ondanks deze vrij zware thematiek in onvoldoen de mate. 'Spinoza', een onbekend en uiterst serieus werk van Dimitri Frenkel Frank, is hoofdzakelijk een praatstuk dat standpunten op een haast zakelijke manier met elkaar confronteert. Diezelfde afstandelijke zake lijkheid zie je in het spel van FOTO PAN SOK Wegrat, Guusje van Tilborg in de rol van zijn doodzieke vrouw Gabriëlle en Hugo Maerten als de arts zijn de andere vertolkers in deze niet bijster indrukwek kende voorstelling. Voorstelling: De eenzame Weg van Arthur Schnitzler. Ver taling: Ger Thijs. Regie: Aus Greidanus. Toneelbeeld: André Joosten. Kostuums: Dorien de Jonge. Licht: Reinier Tweebeke. Vertolkers: Sacha Bulthuis, Hu- bert Fermin, Gees Linnebank, Carol Linssen, Hugo Maerten, Sofie Sente, Guusje Tilborgh en Dirk Zeelenberg. Gezelschap: De Appel. Alleen te zien in het Appeltheater Den Haag. Motiefstra l«n Alios uit olgen atolior GLAS EN SPIEGELS Volmolenqrdcht 4 2312 PH Leiden (NL) Telefoon: 071 - 21 80 55 Het Arsenaal terug. De overwe gend rustige en nauwkeurige speelstijl in een overzichtelijke, bijna kale enscenering is in dit geval goed verdedigbaar. Al gaat er helaas ook een zekere lauw heid van uit. Jaap Metzlar, die Spinoza speelt, legt vaak iets van verwondering in zijn spel, wat hier functioneel is. Peet Hoffmanns als Rembrandt is nog de meest uitbundige ac teur, die zelfs in zijn lach berus ting kan laten doorklinken. De moderne aankleding on derstreept de tijdloosheid van de thematiek. Het ligt erg voor de hand, al zou het stuk gebaat kunnen zijn bij een sterkere profilering van de personages, jos Veldhuizen straalt weliswaar ondanks zijn gewone kleren voldoende macht als rabbi uit, Servaas Coumans blijft te alle daags en mist de uitstraling van de magistratuur. Het Arsenaal kiest nadrukke lijk voor oorspronkelijk Neder landstalige (toneel)teksten. Wordt deze repertoirekeuze in gegeven door het streven naar een eigen gezicht binnen hel to-' neelwereldje? Zo'n zelf gekozen beperking zou wel eens te dog matisch kunnen blijken. Want dat het stuk 'Spinoza' ten on rechte in vergetelheid zou zijn geraakt, heeft men ondanks alle zorg en toewijding met deze voorstelling niet aangetoond. Standbeeld voor muzikant Meijer amsterdam «anp De Amsterdamse accordeonist Jonny Meijer, die in 1992 op 79- jarige leeftijd overleed, krijgt een grafsteen en een stand beeld. De steen wordt eind mei geplaatst op het verwaarloosde graf van de accordeonist op de begraafplaats Vredenhof in Am sterdam. Dat heeft de Stiching Nederlandse Accordeon Promo tie, bekend gemaakt. Het heeft hiervoor het Johnny-Meijer- fonds opgericht. Voor het monument zijn de benodigde financiën nog niet vergaard. Wel heeft beeldhou wer Rob Cerneüs inmiddels een ontwerp gemaakt. Daarvan zul len voor de verkoop kleine bronzen replica's worden ge maakt. Met de opbrengst moet het beeld betaald worden. Om geld binnen te krijgen zal ook een accordeon festival en een gala-avond worden gehouden. De grafsteen, naar een ontwerp van steenhouwerij Rijtink uit Veenendaal, zal de accordeon van Meijer uitbeelden Meijer overleed begin 1992. Met zijn inmiddels ook overle den zwager Manke Nelis vorm de hij meer dan veertig jaar een duo. voetlicht: een enorm grote groep meisjes, die toch hele maal in evenwicht zong met de veel kleinere sectie 'heren'. Mooi homogeen en klankvol werd een bewerking van psalm 86. en in hef Engels de zegen- groet gezongen 'the Lord bless you and give you peace'. De drie koren eindigden met het lied 'groot is Uw trouw, o Heer'. Het refrein werd meer stemmig gezongen waarin de sopranen er bovenuit jubelden. 'Het doet je wat', hoorde ik om me heen fluisteren. Op het van den Heuvelorgel werd uitste kend begeleid en de piano gaf aan deze avond een extra fees telijk tintje. amsterdam peter bruyn Tijdens het gesprek klinkt op de achtergrond een onbekommerd oud liedje van The Beach Boys door het café. Over een leven dat uit niets anders bestaat dan gelukzalig surfen en luieren op het strand. „Maar zo is de wer kelijkheid natuurlijk niet," zegt Pavement zanger/gitarist Steve Malkmus. „Geluk, berusting, pijn, al die emoties zijn altijd op één of andere manier vervloch ten. Daarom hebben die latere platen van The Beach Boys ook meer diepgang." Met zijn eigen band. Pave ment, heeft Malkmus de mooi ste, en vooral de heftigst door de ziel snijdende plaat van dit moment gemaakt. 'Crooked Rain, Crooked Rain' is het twee de album van het kwintet uit het Califomische Stockton. Pa vement is een rockgroep die in eerste instantie niet op één stijl vast te pinnen lijkt. De songs klinken als een bundel emoties die door een moeras van roek- stijlen gesleurd wordt. „Ja. want zo is het leven ook." reageert Malkmus. „Zie het maar als een soort tragische karaoke. Je pro beert wanhopig je lied te zingen tegen een achtergrond van be staande muzikale vormen. Mooie muziek heeft altijd een triest element." De muziek van Pavement is niet gladgestreken. Niet gepo lijst. „Zo willen wij werken", zegt Steve Malkmus. „We hou den ons niet met 'vorm' bezig. We gebruiken bestaande muzi kale stijlen en vormen en heb ben ook geen pretenties of am bities op dat gebied. Vandaar dat ik het een soort karaoke Malkmus begon de groep in 1988 samen met gitarist en jeugdvriend Scott Kannberg. Met het album 'Slanted and En chanted' kwam de doorbraak in het alternatieve muziekcircuit. „Ik kan er gewoon niet omheen dat we die artistieke blanke, middleclass-achtergrond heb ben." zegt Malkmus. „En ik merk dat dat ook voor veel van onze echte fans geldt. En als ik geen muziek zou maken? Ik denk dat ik dan archivaris zou zijn. Of in een bibliotheek zou werken en dan in de kelder wo nen. Altijd tussen de boeken, zonder daglicht. Tja, zo ben ik nu eenmaal."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19