m Wethouder Voorhout campingbaas 'Ik zit hier gewoon op een eiland' De Stemming 7 Leiden Regio v.d.Vliet ■Tn [CHTERGROND Open Dag - ZATERDAG 12 MAART 1994 Wethouder Joon uit Voorhout wordt campingbaas. Sa men met een ambtenaar van de gemeente Den Haag - ook Joons werkgever - heeft hij de camping Ockenburgh voor ruim zeven miljoen gulden gekocht. Het tweetal is van plan miljoenen te investeren in de vervallen cam ping. Er worden 206 vakantiebungalows gebouwd, de camping krijgt 770 kampeerplaatsen (caravan en tenten) en er wordt een golfbaan van negen holes aangelegd. Ge volg hiervan is, dat er tweehonderd vaste standplaatsen verdwijnen. sche Ontwikkeling geen sprake. ,,We vinden het als gemeente wel prettig dat de huidige be heerders van de camping bij de camping betrokken blijven. De werkgelegenheid van werkne mers van Ockenburgh is ge waarborgd. De gemeente vond het logisch Ockenburgh te pri vatiseren: de camping heeft een flinke opknapbeurt nodig en zo'n investering past anno 1994 niet in het beleid." Het onderhoud van Ocken burgh ligt al jaren stil. De cam ping, ooit de grootste van Euro pa, is nu niet veel meer dan een simpele één a twee-sterren camping. Joon: „Ockenburgh is heel erg verwaarloosd. Wij wil len er een vier-sterren camping van maken met een nieuw voorzieningengebouw met ho reca, een zwembadje en win kels. De prijzen van de camping zullen straks flink omhoog gaan, dat is onvermijdelijk. We verwachten in oktober met de bouw te beginnen en hopen dat alles over driejaar klaar is." Joon denkt dat de belangstel ling voor de bungalows groot is. „Kijk naar recreatieparken zoals de Witte Raaf in Noordwijk en Julianadorp in Den Helder. Dat loopt ook goed. Ik stop straks met mijn werk als wethouder in Voorhout, dat was ik al lang van plan. Dan heb ik tijd voor ande re dingen. Het hebben van een particulier bedrijf kost veel energie maar het is heel fascine rend om te doen." Oudste bakkerij Rijnsburg gaat dicht CAROLINE VAN OVERBEEKE Het voorstel om de gemeente camping Ockenburgh te privati seren is gistermiddag ondanks veel protesten van de vaste sei- zoenplaatshouders aangeno men door de Haagse gemeente raad. De beide ambtenaren, Joon en Korte, maken deel uit van de 'Kijkduinpark', een BV, die speciaal voor dit doel is op gericht. Zij waren de laatste ja ren ook betrokken bij het be heer van de camping. De VSB Bank en aannemer Nelis uit Haarlem participeren in de BV. Zij nemen de financiering op zich. Nelis bouwt bungalows en verkoopt ze. De toekomstige ei genaars van de vakantiewonin gen, die gemiddeld 2,5 ton moeten neertellen, zijn ver plicht de bungalows voor een bepaalde periode in het jaar te verhuren aan derden. Met de opbrengst van de verkoop wordt een flink deel van de 7,2 miljoen gulden terugverdiend. De wethouder uit Voorhout wordt aandeelhouder en advi seur. Hij blijft bij de gemeente Den Haag werken. Zijn collega Korte neemt ontslag; hij krijgt' de dagelijkse leiding van de camping. De twee ambtenaren deden het hoogste bod op de camping. Van verstrengeling van belan gen of misbruikte voorkennis is volgens J. den Boer van de dienst Ruimtelijke Stacaravans van sunseeker, Atlas, Lik on en Kip: DIE STAAN ALS EEN HUIS! DORITH LIGTVOET „De verhalen van de klanten zijn zo mooi. 'Mijn opa heeft nog bij u gewerkt' en 'Jullie zijn het gezicht van het dorp', dat is wat je nu hoort. Af en toe vraag ik me af of ik er goed aan doe de winkel te verkopen. Maar dan bedenk ik me hoe ik elke maand moet pezen om uit het rood te blijven. De verhouding tussen de inkomsten en het werk dat daar tegenover staat is zoek. Als ik nog twee jaar door ga, ben ik failliet. Dan wordt de winkel onder me vandaan ver kocht en heb ik helemaal meer te vertellen." H.W. Oudwater, eigenaar van de banketbakkerswinkel op het hoekje van de Vliet en de Brou werstraat in Rijnsburg, sluit na het paasweekeinde. Met pijn in het hart, dat wel. Zijn betover grootvader is met de nu 125 jaar oude bakkerij begonnen en het bedrijf is van vader op zoon ge gaan. De oudste bakkerswinkel van Rijnsburg wordt straks een kapperszaak. Oudwater stopt omdat geen toekomst zijn bedrijf. „Ik zit hier zo lang zamerhand op een eiland", ver klaart hij. De twee straatjes aan de overzijde en de woningen aan de Vliet leveren niet vol doende klanten op. Vroegei dat anders. Tot zo'n jaar of zes geleden was aan de overkant de Rabobank. Toen aan de west kant van het dorp huizen den gebouwd, is de bank ver huisd en had Oudwater het na kijken. Voor de bakker - die in zijn schaarse vrije tijd scheidsrech ter is bij Rijnsburgse Boys - de verhuizing van de bank een enorme klap. Het scheelde de banketbakkerij 300 tol 400 klan ten per dag. Daar kwamen nog eens renovatiewerkzaamheden aan bruggen en wegen boven op. Eerst werd de Vliet opge knapt, wat er toe leidde dat de brug een half jaar dichtging. Vervolgens werd de Brouwer straat een jaar afgesloten wege opknapwerkzaamheden. Hoewel dit in gedeelten gebeur de, scheelde het de bakkerij een hoop klanten. „Achteraf bleek de renovatie van de Brouwerstraat de gena deklap", vertelt Oudwater. „Het was een enorme modderbende, dus men nam een andere route. In het begin houd je de moed erin en ga je ervan uit dat die klanten wel weer terugkomen als de weg is opgeknapt. Maar dat blijkt niet het geval. Men heeft gekozen voor een andere route en de loop langs de win kel is eruit." Omdat het slecht ging met zijn banketbakkerij probeerde Oudwater klanten te winnen door vaker de wijk in te gaan. H.W. Oudwater vervaardigt in zijn bakkerij voetbaltaarten v de bakkerij. Met originele houten bakfietsen reden zijn personeelsleden met bakkerswaren langs de deuren. Maar ook dat bood uiteindelijk geen soelaas. „Ook de Rijnsbur ger koopt steeds minder brood langs de deur. Mensen zijn minder vaak thuis en halen hun brood vaker in de supermarkt. Wij zijn nu eenmaal altijd iets duurder." Toen Oudwater zag dat het mis ging, heeft hij nog een po ging gedaan om in de Tulpen- straat andere winkelruimte te huren. Daar komen tegenover het winkelcentrum 'In de Hof- tuin' enkele nieuwe winkels. De bakker heeft echter nooit meer iets van zijn aanvraag gehoord. De beslissing om zijn zaak te verkopen, was voor Oudwater en zijn vrouw geen gemakkelij ke. Maar de verhouding tussen inkomsten en arbeid is zoek. „Mijn vrouw werkt mee. Ze doet de administratie en werkt op koopavond. Nu, vlak voor de Pasen, maakt ze alle paaseieren. Ik zelf werk zestig uur per week, Als er iemand ziek'is, ga ik zelf door weer en wind op pad op mmmt politieke rubriek De timing was perfect. Maar ook uiterst verdacht. Twee dagen na de verkiezingen kwam een 'financiële verkenning' naar buiten, waaruit blijkt dat Leiden afstevent op nieuwe miljoenentekorten. 'Voorspelbare tegenvallers', zei de hoogste ambtenaar van financiën. Zo voorspelbaar, dat burgemeester en wethouders ze ook wel vóór de verkiezingen bekend hadden kunnen maken. Maar ja, dat deden ze niet. M o gaat dat in de W j politiek. Het goede nieuws breng je voor de verkiezingen, het slechte nieuws erna, als de kiezer zijn stem weer voor vier jaar kwijt is. Tot 2 maart kon het niet op, de miljoenen waaiden bij wijze van spreken alle deuren en ramen van het stadhuis uit. Twee dagen nadat u het hokje rood had gemaakt werd bekend, dat de gemeente beter de hand op de knip had kunnen houden. Het zijn ten dele nog onzinnige tegenvallers ook. Laten we er eens twee nader beschouwen. Op 1 januari van dit jaar liep de brandverzekering van de gemeente af. Op 4 jnaart pas wist concerncontroller Marcel Tensen - de man die in Leiden Het eerste gesprek is geweest en het heeft nog niks opgeleverd. PvdA, D66, VVD en Groenlinks hebben niet meer gedaan dan de data voor de vol gende gesprekken prikken. Want de dames en heren hebben natuurlijk allemaal een propvolle agenda. Vraag is nu: waar zitten de onderhandelaars dan zo vol belangstelling naar te kijken? Is het Pex Langenberg van D66 die op de flap-over mei een rood viltstift de data opschrijft waarop hij zich vrij kan maken voor overleg? Of legt Hans de Goede uit op hoeveel manieren je zes wethou ders over vier partijen kunt verdelen? We zullen het nooit weten, want de besprekingen zijn geheim. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS De nachtmerrie van de Leidse PvdA- wethouder Steven de Vreeze kwam donderdagavond uit: de Leidse raadszaal was vergeven van zijn collega's van financiën en gezondheidszorg uit Oegstgeest, Leiderdorp, Alkemade, Zoeterwoude en Voorschoten. Ze zaten op de stoelen van Leidse wethouders en raadsleden, spraken in Leidse microfoons en dronken door Leidse gemeentebodes gezette koffie. Een coup van regio- op de kleintjes moet letten -, dat de premies voor de nieuwe verzekering per jaar 550.000 gulden hoger zijn. Hoe onwaarschijnlijk! Een tweede 'tegenvaller'. De paaltjes die de autovrije binnenstad autovrij moeten houden gaan zo gauw stuk, dat ze 300.000 gulden meer aan onderhoud kosten dan geraamd. Zegt Tensen. Alsof Leiden al niet zowat bezaaid is met palen op stoepen en klappaaltjes in het wegdek. Alsof de gemeente niet zou weten hoe vaak automobilisten die paaltjes omverrijden en hoeveel geld het dan kost om ze te herstellen. Alweer: hoe onwaarschijnlijk! En dan die investeringen die de gemeente zogenaamd niet kon voorzien. Da's ook zo'n fraaie opsomming. Noodzakelijke vervangingen in het wagenpark: 1,5 miljoen gulden. Vervanging van versleten vuilcontainers: 250.000 gulden. Vervanging van de geluidsinstallatie in de raadszaal: 60.000 gulden. Vernieuwing van een verouderde alarminstallatie van GGD en brandweer: 400.000 gulden. De gemeente pretendeert zo graag een bedrijf te zijn. Maar in een beetje bedrijf zijn dit vervangingsinvesteringen, waar netjes voor gereserveerd wordt. Wethouder Steven de Vreeze zegt zo graag dat hij het puin geruimd heeft wat zijn voorganger Paul Bordewijk achterliet op financieel gebied. Maar als je die financiële verkenning ziet ontkom je toch niet aan de indruk, dat de begroting van de gemeente Leiden nog steeds met een schop en een hooivork bij elkaar wordt geschraapt. En dan is het een kwestie van de papiertjes aan elkaar plakken. i_ I door: Wim Koevoet De allemansvrienden van D66 De verpletterende verkiezingswinst bleef uit. Van acht naar zeven zetels is maar een kleine teruggang maar toch zorgde D66 met dit resultaat onbedoeld voor de grootste verrassing van 2 maart. Door de recente onwikkelingen in de collegevorming krijgen de democraten alsnog waar ze vier jaar geleden al recht op hadden: twee zetels in het college van burgemeester en wethouders. Maar daarmee heeft D66 z'n glans nog niet terug. Al sinds de begrotingsbehandelingen, eind vorig jaar. is er van de rebellenclub van Pex Langenberg niet veel meer over. Langenberg is zo geschrokken van de provocatie van PvdA-wethouder Steven de Vreeze (financiën) dat hij zich ook tijdens de verkiezingcampagne nauwelijks durfde te laten zien. De Vreeze daagde Langenberg uit in z'n algemene beschouwingen duidelijk te maken waarom het beleid van het zittende college moest worden veranderd. Maar Langenberg had niet de moed om die handschoen op te pakken. D66 bleek geen alternatief te zijn. De constructieve oppositie die Langenberg zegt te hebben gevoerd, was vooral bedoeld om iedereen te vriend te houden. Langenberg was ook de grote spelbreker toen Groenlinks en de PvdA samen met D66 al voor de verkiezingen een verbond wensten te sluiten. Langenberg deed niet mee omdat hij joop Walenkamp van het CDA niet voortijdig tegen de haren wilde instrijken. Achterafkan worden gesteld dat Langenberg zelf helemaal niet zo zeker was van een gunstig «tembusresultaat. Th. de Graaf was de enige D66'er die ook de laatste maanden voor de verkiezingen wél aan politiek durfde te doen. Vooral zijn optreden in de discussie over de autoluwe binnenstad mocht er wezen. Het vertrek van De Graaf naar de tweede-kamerploeg van Hans van Mierlo betekent een forse aderlating voor D66 in Leiden. Want ook zijn drang om Leiden bestuurlijk te vernieuwen - helaas is hij stukgelopen op de onwil van CDA-wethouder Joop Walenkamp om dit onderwerp serieus te nemen - leverde interessante debatten op. Ook het vertrek van jan Hoekema naar de Tweede Kamer moet worden betreurd. Zeker in de strijd in de raadszaal tegen de twee CD-ers was hij zeer bruikbaar zijn geweest. Hoekema weet wel raad met extremisme. Daan Sloos van de SP kan daarvan meepraten. Wat resteert is vooral kleurloos en dat kan wel eens de doodsteek worden voor de partij, die ook in Leiden steeds meer op de PvdA begint te lijken. Juist die moeilijk onder woorden te brengen maar toch functionele glans is nodig voor het onderscheid. De partij schuift behalve de saaie Langenberg de degelijke Hans de Goede naar voren als wethouderskandidaten. De Goede mikt op financiën en Langenberg kan als D66'er niet om bestuurlijke vernieuwing heen. Willem Egels wordt waarschijnlijk fractievoorzitter. Deze recht-voor-z'n-raap-politicus is een vreemde eend in de D66-bijt maar allesbehalve kleurloos. de bakfiets. Zelf kan -ik nooit ziek zijn. Ik ben een keer geope reerd aan mijn enkel. Vlak na de operatie strompelde ik al op loopgips door de winkel." Wat de vader van vier kleine kinderen straks gaat doen, weet hij niet. „Ik ben bezig met mijn chauffeursdiploma. Al mijn vrienden en kennissen heb ik gevraagd voor me uit te kijken naar een baantje." Een betrek king als broodbakker is niet zijn eerste keus. „Ik zie weinig toe komst in dat vak." VRIJE TIJD Postzegels 'De Postzegelvrienden' houdt maandag 14 maart de maande lijkse clubavond met veiling in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169 in Leiden. Ook niet-leden zijn elkom. De veilingzaal gaat om 191 r oper Apevla 'Apevla' bobo's op het Leidse stadhuis! Tegelijkertijd kwam de grote droom uit van de Leiderdorpse wethouder WD-wethouder Cock Huigen. Een wat norse bestuurster die boven haar theewater raakt zodra zij wordt geconfronteerd met vermeende Leidse hoogmoed. Zij ging op de troon zitten van de Leidse burgemeester C. Goekoop, greep de voorzittershamer stevig vast en leidde de vergadering over de wet voorzieningen gehandicapten (WVG). Die wet verplicht gemeenten met ingang van 1 april aangepaste woningen, rolstoelen en vervoer voor gehandicapten te regelen. Genoemde gemeenten proberen de WVG zo veel mogelijk samen uit te voeren. Dat verklaart de aanwezigheid van dorpsbestuurders uit alle windrichtingen. Maar vooral ook van een legertje lichamelijk gehandicapten, dat de WVG op een aantal punten in zijn verdere voordeel wenste om te buigen. Dat lukte mede dank zij de steun van raadsleden, die ongeacht hun politieke of geografische afkomst, korte metten maakten met de eigen bijdrage van 25 procent op woningaanpassingen. Maar ook Huigen keerde huiswaarts met het gevoel te hebben gescoord. Hoe krachtig had zij deze vergadering geleid! En die Leidse verwaande kwast van een De Vreeze had geen tel het woord gevoerd! Zonder aanzien des persoons had zij de sprekers aan hun spreektijd gehouden. Ze had zelfs de- visueel gehandicapte meneer van het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden, die zijn speech voorlas van een dikke stapel papiéïen met extra grote letters, aan het rappen gekregen. Opschieten! Des te meer spreektijd was er voor alle dorpsbestuurders, die allemaal hetzelfde verhaal afstaken. Een regionaal bestuur? Prima, maar de voorzittershamer moet in een Leiderdorpse knuist. WAAROP MOET l MIKKEN NU DL WAO ZO AF BROKKELT? de PENSIOEN DESK huis Matilo is op woensdag 16 maart weer open. I let koken en serveren wordt gedaan door kinderen. Het restaurant is eens in de veertien dagen geopend van 18-19.30 uur. Voor informa tie en reservering - twee dagen tevoren: 071-412515. Universiteit Prof. mr. I. Reugebrink geeft donderdag 17 maart een college met de titel: wat doet men op een universiteit? Het college wordt gegeven in het Acade miegebouw aan het Rapenburg 73 in Leiden. Belangstellenden kunnen zich tot uiterlijk 15 in,I.ui aanmelden bij C.J. Prij- link, 071-896748 of B. Antheu nissen,071 890774. Modeshow Leerlingen van het Holtlant Col lege houden "vrijdag 18 maart drie keer een modeshow in het Leidse Volkshuis. De shows be ginnen om 15, 19 en 21 uur. Kaarten a tien gulden zijn ver krijgbaar bij het Holtland Colle ge, Ter Haarkade fia in Leiden of a i de (voltijd) Zaterdag 19 maért 1994 aanvang 13.™ uur Houtrustweg 2 2566 HA Den Haag I Hoger Economisch Administratief lÜ I Onderwijs De HEAO biedt al sinds 25 jaar opleidingen die zijn gericht op de beroepspraktijk. Bij de HEAO Den Haag vind je de volgende opleidingen: Accountancy (ook Agrarische Accountancy en C&op Accountancy) Bedrijfseconomie Commerciële Economie (ook International Management in Nederlands en Engels) Management, Economie en Recht (dit is een nieuwe naam voor de economisch-juridische richting en bestuurskunde) International Business Studies Bel voor een brochure HEAO 070-362 47 11 of de infolijn van Economie Management 070-356 21 80 (9.» - 12uur)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13