Eigen identiteit katholiek Rijnsburg Kerk Samenleving Vrouwelijke priester verandert Anglicaanse Kerk 'lul,ik'lim ds Ribs ZATERDAG 12 MAART 1994 12 UIT DE KERKBLADEN Diakonaal reisje 1 De Katwijkse predikai orga orde W.J. langs een 'diakonaal reisje' naar zijn vorige gemeente Voorthuizen. Daarvoor no digde hij alle leden van de diakonie uit die 'Gerrit' he ten, plus 'één enkele argeloze afgevaardigde van de kerke- raad met dezelfde voor naam'. „Zaterdagmorgen zijn we in de vroegte met vijf man in de cabine van een bloemenvrachtwagen naar dat gebied vertrokken. Bij een bevriende boer reden wij het erf op, niet om hulpgoe- die in ontvangst te nemen. Nou, in ontvangst nemen in de vrachtwagen sjouwen! zo doet hij verslag in het kerkblad 'Om de Oude Kerk'. Diakonaal reisje (2) Bij de betreffende boer lag namelijk 'nog zo'n tien kuub openhaardhout onder de blote hemel aan elkaar vast gevroren kou te lijden en te wachten op de eindbestem ming'. Gorissen toont zich in 'Om de Oude Kerk' tevreden over zijn diakenen en het kerkeraadslid: „Ik kan u ver zekeren dat, natuurlijk niet zonder mijn deskundige lei ding en de gemakkelijkheid waarmee ik vlotweg aanwij zingen geef, zij deze onver wachte kant van het diako- nale werk tot op de bodem ijverig bestudeerd hebben. Hierbij werkte wel mee dat ik alleen 'Gerrit' hoefde te roe pen om een ieder van hen tot meer dienen aan te sporen." Diakonaal reisje (3) Ook de betreffende ambts dragers mochten niet mop peren over het verloop van de trip, meent de predikant. „Op een enkele minder aar dige opmerking na - bijvoor beeld over hun 'zwaar die nen' tegenover mijn zwaar zitten te 'verdienen' (ik be grijp niet waar dal op slaat!), over milieuvervuiling, over een bomencrematorium, en: 'als al dat hout nog op moet voordat dominee weggaat dan kunnen we nog wel even' - was het ook voor hen een leerzame dag. Mede om dat er twee kanten aan de zaak waren. Want inladen in Voorthuizen betekent ook uitladen in Katwijk (u weet nu waarom ze afgelopen da gen zo houterig liepen). Ik ben blij zo tol bun diakonale vorming te hebben mogen bijdragen en zeg hen dank voor hun betrokken behan deling van deze materie." Ouderling Joke Weijers draait nu alweer enkele maanden mee als ou derling van de hervormde gemeente van Noordwijker- hout en De Zilk. Ze merkt dat het soms weerstand oproept bij mensen als ze een af spraak voor huisbezoek wil maken. „Herkenbaar vind ik dal", schrijft ze in het blad 'De Doorkijk', „want ik moet bekennen dat ik vroeger ook met enige schroom de ou derling ontving, omdat ik er vanuit ging dat deze mij 'de kerk in kwam praten'. Ik dacht me te moeten veront schuldigen, wanneer ik eens (en soms langere tijd) niet in de kerk was geweest." Ze wil benadrukken dat het pasto raat daar niet voor bedoeld is. „Wij zijn er als ouderlin gen om een luisterend oor te bieden voor de goede en de slechte tijden, uw ideeën en grieven te signaleren omdat de gemeente een hand (het instituut 'kerk') en een voet ('de gemeenteleden') moet hebben." leder die geroepen wordt ouderling te worden, wil zij een hart onder de riem steken: „Het kan zowel voor de ander als voor jezelf een verrijking voor je leven zijn." „Mijn roeping tot het priester ambt is langzaam gegroeid, het was geen plotselinge ingeving", zegt Angela Berners-Wilson, de eerste vrouw die vandaag tot priester in de Angelicaanse Kerk wordt gewijd. Ook de Engelse staatskerk is niet over één nacht ijs gegaan bij de toelating van vrouwen tot het priesterambt. Berners-Wilson wordt in Bristol gewijd door bisschop Rogerson. Na haar worden tij dens deze plechtigheid nog 32 vrouwen lot het ambt toegela ten. De belangstelling van de media werkt haar onderhand danig op haar zenuwen. „Alleen omdat mijn naam met een B begint, ben ik de eerste. Het be tekent verder niets." De vrou wen variëren in leeftijd van 30 tot 68 jaar. Eén van hen is drie maanden zwanger. De vrouwelijke priesters zul len de kerk veranderen, is de stellige overtuiging van Rose mary Dawn Watling. „De kerk zal nooit meer hetzelfde zijn." Zij staat te popelen om te wor den gewijd. „Als het moment eenmaal daar is, zullen we alle maal met diep ontzag vervuld zijn." Het historische moment valt anderhalf jaar nadat de synode van de Engelse kerk het princi pebesluit nam te laten tot het ambt. Andere Anglicaanse Kerken - in de Ver enigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland bijvoorbeeld - waren haar daarbij voorgegaan. De discussie is daar al vele jaren verstomd, terwijl deze in Groot- Brittannië in alle hevigheid voortduurt. De wijding van vrouwen heeft diepe scheuren veroorzaakt in de Engelse staatskerk, ondanks de vele oproepen tot eenheid van aartsbisschop Carey van Canterbury. Ruim honderd priesters zijn van plan het ambt uit protest neer te leggen of over te stappen naar de Rooms-Ka- tholieke Kerk, die het ambt voor gereserveerd houdt. De hertogin van Kent, twee minis ters en vele minder bekende ge lovigen zoeken hun heil even eens elders. Samen met Berners-Wilson bereiden zich ruim duizend vrouwen voor op het priester ambt. Velen van hen zijn al ja ren werkzaam binnen de kerk en hebben een lange en vaak verbeten strijd voor toelating achter de rug. Berners-Wilson vond het onrechtvaardig dat zij als diaken veel taken in de kerk kon vervullen, maar niet mocht voorgaan in de eucharistie - 'toch het centrum van de angli caanse eredienst'. Het 25-jarig predikantsjubileum van ds. Daniël Ribs van de Waalse Kerk in Leiden wordt gevierd op zondag 17 april. De jubilaris zal dan 's morgens voorgaan in een speciale dienst en 's middags worden hem een concert en een receptie aange boden. De in Straatsburg geboren Ribs - en niet Rips, zoals afgelo pen donderdag abusievelijk op deze pagina stond - staat mor genochtend om 10.30 uur de preekbeurt af aan dr. K. Blei, de secretaris-generaal van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Blei houdt zijn preek in het Frans, zoals in de Waalse Kerk gebrui kelijk is. Laurentius Gemeenschap in bloemendorp viert 25-jarig jubileum met vier pastores Als een onzichtbare scheidslijn liep de grens van de rooms-katholieke parochies in de jaren zestig dwars door Rijnsburg heen. Wie aan de ene kant van de straat als gelovige stond ingeschreven in Kat wijk aan den Rijn, zag zijn overbuurman op zondag naar de parochie in Oegst- geest afreizen. De 'breuk' liep zelfs door de gezinnen heen. Met de oprichting van de Laurentius Ge meenschap kwam in 1969 een eind aan deze situatie. De nog steeds springleven de geloofsgemeenschap van 220 katholieke gezin nen uit het overwegend protestantse bloemendorp viert deze maand het 25- jarig jubileum. De belangrijkste reden voor de oprichting van de Laurentius Gemeenschap was het verlenen van een eigen identiteit aan de Rijnsburgse rooms-kalholieken. „Als je bonderd Rijnsburgers verspreidt over een grote kerk in Katwijk of Oegstgeest, komt het nooit tot een hechte onderlinge band", zegt Cok Karremans van de jubileumcommissie. De Lau rentius Gemeenschap slaagde er wel in om - ondanks belang rijke handicaps als het ontbre ken van een echte kerkruimte en een eigen pastoor - hel me rendeel van de katholieke gelo- ch te binden. Mede- Cok Karremans en Koos Waalwijk met het symbolische 'offerblok' ■''gen lid het eerste uur' Koos Waalwijk heeft daar wel een verklaring voor. „luist door die beperkingen staan wij als gelovigen voor de taak om zelf de gemeenschap te dragen. En dat werpt zijn vruch ten af." De Laurentius Gemeenschap is er destijds niet zonder 'strijd' gekomen. Zowel in Katwijk aan den Rijn als in Oegstgeest ston den de parochiebesturen niet te trappelen om een deel van hun ledenbestand vrijwillig af te staan. Zelfs toen uit een enquê te onder de katholieken in het bloemendorp bleek dat een gro te meerderheid een voorkeur uitsprak voor een eigen organi satie, bleef met name 'Oegst geest' weerspannig. De toenma lige Katwijkse pastoor Em- melkamp was inschikkelijker. Hij was zelfs bereid financiële steun toe te zeggen om de ge meenschap op poten te zetten. Oegstgeest daarentegen kwam met een voorstel waarin geld van Rijnsburg werd gevraagd: als corppensatie voor het weg vallen van een aantal kerkgan gers. De initiatiefnemers hadden in hun enthousiasme ondertussen al de voorbereidingen getroffen voor een eerste Heilige Nacht mis voor Kerstmis 1968. Pas na veel vijven en zessen werd hier voor van de officiële kerkelijke instanties toestemming verkre gen. En dan nog pas na de uit drukkelijke toezegging dat de activiteiten hierna voorlopig weer op een laag pitje zouden worden gezet. De nachtmis ging door, in de aula van de plaatse lijke Tuinbouwschool die be reidwillig ter beschikking was gesteld. Kapelaan Poelma uit Oegstgeest wilde die eerste mis wel celebreren. „Hij bezat een bandrecorder met een mooie mis op een band", zo staat het in een historisch overzicht van de Laurentius Gemeenschap. „Dit bleek later een Spaanse mis te zijn (welke niet zo best voldeed)." De Kerstnachtmis werd niettemin een overdonde rend succes. De deuren van de aula moesten openblijven om ook de mensen op de gang nog een blik op het (geleende) altaar te gunnen. Dit bemoedigende begin bracht de ontwikkelingen in een stroomversnelling. Er werd op nieuw druk vergaderd met de 'moeder'parochies in Katwijk en Oegstgeest, waarbij het vin den van een eigen geestelijke voor Rijnsburg al snel één van de grootste struikelblokken bleek. Ook hier namen de 'le ken' uit het bloemendorp uit eindelijk zelf het voortouw en vonden pater De Greeve van de Montfortanen uit Voorschoten bereid assistentie te verlenen. Daarop gaven ook 'Oegstgeest' en 'Katwijk' hun fiat en konden op 7 en 8 mei de eerste 'stille missen' worden opgedragen. De Laurentius Gemeenschap maakt 25 jaar later nog steeds gebruik van de aula van de tuin bouwschool en moet ook met de pastorale zorg nog steeds creatief omspringen. Momen teel wordt gebruik gemaakt van de diensten van een inmiddels 74-jarige 'pastoor-in-ruste', pa ter Van Wel uit Voorhout. Maar zelf zijn de leden ook nog steeds actief. „We streven er altijd naar om geregeld vers bloed in het bestuur te krijgen", vertelt Kar remans. „Vooral door het aan trekken van jongeren slagen we erin om iedereen enthousiast te houden." Zowel Karremans als V/aal wijk ziet een goede toekomst voor de Laurentius Gemeen schap, weliswaar onder de 'parapulu' van de joannes de Doper-parochie in Katwijk aan den Rijn maar toch met een grote mate van zelfstandigheid. Aan een eigen kerkruimte wordt niet gedacht („we willen toe komstige generaties niet met een last opzadelen", zegt Karre mans), maar wel wordt gewerkt aan een verbetering van het huidige onderkomen in de tuin bouwschool. De jubileumcom missie heeft een fonds in het le ven geroepen waaruit een nieuw altaar, een lezenaar, am bo en console voor het Maria beeld moeten worden bekos- tigd. Een hoogtepunt in de jubile umviering vormt morgen een plechtige eucharistieviering, waarvoor niet minder dan vier pastoors zijn uitgenodigd. Be halve Van Wel zijn dat Raad- schelders, Van Mastwijk en Kapteyn, die elk als pastoor van de Joannes de Doper-parOchie nauw bij het werk van de Lau rentius Gemeenschap betrok ken zijn geweest. De jubileum- mis begint om 10.30 uur. De Dode-Zeerollen en Jezus een geheim n lengenootschap, ndocentium, de CIA, de Inquistitie, verborgen gangen, geheime graven, vervalste documenten, oorkonden in geheimschrift, een paar schurken, enige edele mannen, raadselachtige moorden, een dubieuze dubbelagent en een scheutje ,eks. De: gent zich aa en de v geven), e ingrediënten heb je wel zo'n beetje nodig wil je trdige thriller schrijven. Dat hebben Michael Bai rn Richard Leigh zich ook gerealiseerd toen zij het schrijven zetten van 'De Dode-Zeerollen rzwegen waarheid' (in 1992 in ons land uitge- p stelt de Duitse hoogleraar dr. Klaus Berger nenzweerders zijn bij Baigent en Leigh de in ternationale bewerkers van de rollen, die samen met het Vaticaan informatie hebben achtergehouden die de kerk op haar grondvesten zou laten schudden. De eer ste martelaars Stefanus en Jacobus zijn door een ge heim priestersyndicaat vermoord en Paulus is als dub belagent de 'lamlendigste figuur van het hele stuk'. Berger, deskundige op dit vlak, moet zo weinig van het boek van Baigent en Leigh hebben, dat hij zelf een BOEKBESPREKING boekje heeft geschreven waarin hij alle geruchten ont zenuwt. Uitgeverij Kok in Kampen heeft voor een Ne derlandse uitgave gezorgd, als inleiding op de complete uitgave van alle teksten van de rollen die zij later dit jaar op de markt brengt. Berger kan zich de geruchten rond de Dode-Zeerol len overigens wel voorstellen. Zelf vindt hij het ook een schandaal dat het na de eerste vondst in 1947 bij Qum- ran nabij -de Dode Zee zolang geduurd heeft voordat het selecte clubje wetenschappers alles aan de open baarheid prijsgaf. Waar rook is, moet ook vuur zijn. Toch? Bovendien geeft Berger direct toe dat het waar is dat diverse van die onderzoekers onder 'ongunstig gestern te verkeerden: zij werden alcoholicus of gek, traden uit hun monniksorden, werden hun (katholieke) kerk ont- t of sloten als priester een huwelijk'. Maar dat had den: alsjeblieft niets wijzigen aan het systeem!" Enerzijds veegt Berger de vloer aan met de geruchten dat er rollen zouden zijn gevonden die zowel het tradi tionele jodendom als de kerk op hun kop zouden zet ten, anderzijds rekent hij ook af met de algemeen heer sende opvatting als zouden de rollen allemaal afkom stig zijn van de toenmalige eigenaars, een joodse sekte. „Net alsof men mij aansprakelijk zou maken voor de inhoud van alle geschriften in mijn boekenkast", aldus Berger. Volgens hem zijn de rollen juist interessant in een studie naar de ruime religieuze belangstelling die er in die tijd onder de joden bestond. Het geeft inzicht in het jodendom in de tijd tussen Oude en Nieuwe Tes- volgens hem alles te maken met den onderzoeksgeest'. Overigens geeft alle caan aan dat de steeds niet is afgenomen. Zoals Die Zeit in 1992 schreef: „De logische gevolgtrekking uit de grote belangstelling voor dit boek kan voor Rome daarom alleen maar lui- Wat hem betreft moeten de rollen dan ook uit 'hun kunstmatige isolement, alsof het zou gaan om teksten van alleen maar een sekte, worden bevrijd'. Berger morbide gewor- heeft de indruk dat 'men zich te sterk immuum heeft willem maken voor de teksten'. En dat is volgens hem ook een schandaal. Dus toch een complot? De Dode-Zeerollen en Jezus een achtergehouden waarheid? 7 Klaus Berger (vertaald uit het Duits door Gerrit Douma). - Kam pen Kok, 1994. 139 p. 27,50 gulden. de rol van het Vati- dit besloten bolwerk nog 4 SCHRIJVER GPD COLOFON HET WEER Felle remdstoring Een stevig gefundeerde rug van ho- gedruk boven het Europese vaste land zorgde gisteren opnieuw voor veel zon en niet onaardige tempe raturen voor de tijd van jaar. Toch waren er hoog in de atmosfeer de eerste tekenen van verval te zien. Op een niveau van 7 tot 10 kilome ter trokken transparante wolken sluiers van het type cirrus voorbij. Dit duidt op een toenemend vocht gehalte van de lucht op die hoogte. Onder die omstandigheden, niet gehinderd door lagere bewolking, wordt de drukte van het heden daagse vliegverkeer goed zichtbaar gemaakt. Er waren talloze 'con trails', vliegtuigstrepen, te zien, die ontstaan door extra waterdamp en warmte. Deze strepen worden door de uitlaatgassen van de motoren aan de lucht toegevoegd. Meestal verdwijnt zo'n spoor vrijwel meteen, maar gisteren was de bo venlucht zo vochtig dat er zich ge lijktijdig tientallen strepen konden handhaven. Eerst heeft het contrail de vorm van een smalle, rechte streep, wat wel iets weg heeft van een ritssluiting. Na verloop van tijd waaiert die uit tot een brede wol kenband van ijskristallen, die steeds meer de natuurlijke vorm van cirrusbewolking-in plukken en veren - gaat aannemen. Zo werd de natuur een handje geholpen bij het ontstaan van hoge bewolking, die anders ook wel was ontstaan, maar misschien op een later tijdstip en van een mindere omvang. In elk geval had de zon weinig moeite met de streepjeslucht en werd het een fraaie, vroege voorjaarsdag. Afgelopen nacht is een eerste oce aanfront gepasseerd. Deweersver- betering aan de achterzijde is van korte duur. Een felle randstoring van een grote depressie voor de Noorse kust bundelt zijn energie en i vormt de inleiding tot een herfst achtige episode. Regen en wind komen in de loop van vanavond op gang; ook zondag staat in het teken van nattigheid bij een harde wes tenwind. Een'kraehtige straal stroom laat de Atlantische machi ne tijdens de eerste helft van de nieuwe week op volle toeren draai en. Nieuwe fronten zorgen elke dag wel voor regen of een bui, kortston dig afgelost door opklaringen. De middagtemperatuur schommelt rond 10 graden, terwijl wind en be wolking de nachten vorstvrij hou den. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Sterk wisselvallig weer met op beide dagen veel bewolking, geregeld regen en vooral langs c Mid temperatuui i 11 gra dag tussen België en Luxemburg: Zaterdag naar het ooster wegtrekkende regen er ringen. Zondag is het de gehele dag bewolkt en vak er enige tijd regen. Mid dagtemperatuur rond 11 Zaterdag in de Vendée, Bretagne en Normandië eerst opklaringen, later bewolking; el ders naar het oosten wegtrekkende buiige regen, gevolgd door wat zon. Zon dag is het overal bewolkt en is er vooral ten noorden van de lijn Nantes-Dijon kans op regen, in de hoogste delen van de Vogezen op sneeuw. Middagtempera tuur zaterdag rond 11 graden, zondag een fractie hoger. Portugal: Zonnig, zaterdag vooral in het noorden eerst nog enkele wolken- velden en mo- gelijk wat regen. Temperatuur zondag oplopend tot 20 graden. Zaterdag wolkenvelden en vooral in het linke zonnige t het noorden Marokko: Westkust: wisselend bewolkt en vooral zondag een enkele regen- of' onweers bui. Maximumtemperatuur ongeveer 20 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur aan het strand onge veer 19 graden. Zuid-Frankrijk: kust zonnige perioden. Middagtempera-, tuur ongeveer 15 graden. Zaterdag in de Pyreneeën en later ook in de Alpen wol kenvelden en boven de 1200 meter af en toe sneeuw. Zondag droog en in de loop van de dag af en toe zon. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden, maar zaterdag kans op een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Italië: In het noorden naast zon ook enkele wolkenvelden en in de Po-vlakte kans op mist. Droog. Maxima rond 14 graden. In het midden en zuiden overwegend zon nig en maxima rond 18 graden. In d'e Italiaanse Alpen en Dolomieten komen zaterdag wat wolken voor, zondag is het meest zonnig, Het blijft droog. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya en op Cyprus wolkenvelden en kans op enkele buien. Langs de Turkse_ westkust flink wat zon en plaatselijk veel' wind. Middagtemperatuur van 11 gra den rond de Dardanellen tot 17 graden Duitsland: Overgang naar wisselvallig weer met vrij veel wolkenvelden. Zaterdag op de meeste plaatsen droog, zondag op veel plaatsen regen. In de Zuidduitse Alpen op beide dagen boven de 1200 meter af en toe sneeuw. Middagtemperaturen van 9 graden in het noorden tot onge veer 14 ten zuiden van de Main. Zwitserland: In het westen en noorden op beide da gen wolkenvelden en boven de 1200 meter af en toe sneeuw, zaterdagoch tend wellicht lokaal ook onweer. Met na me in Tessin op beide dagen waar schijnlijk droog en geregeld zon. Tempe- op 2000 meter in het algemeen een paar graden onder nul. Maxima van 13 graden in Zürich tot 16 in Locarno. Oostenrijk: Zowel zaterdag als zondag aan de noord zijde van het Alpenmassief wolkenvel den en vanaf 1200 meter af en toe arinthië en Steiermark ook rienten en waarschijnlijk droog. De temperatuur op 2000 meter daalt van het westen uit tot dicht bij het vriespunt. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZONDAG 13 MAART 1994 Zon op 06.58 Zon onder 18.37 Maan op 06.55 Maan onder20.19 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.58 16.08 Laag water 23.42 12.06 MAANDAG 14 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.55 Zon onder 18.38 Maan op 07.15 Maan onder21.25i Waterstanden Katwijk Hoog water 04.30 16.40 r 00.05 12.35 Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen w 1 17 8 0.0 and 21 10 0.1 I 36 25 00 20 00 20 12 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12