Personeelsbeleid RK-Kerk doorgaans slecht geregeld Vastenaktie en Cebemo onder één dak Kerk Samenleving VRIJDAG 11 MAART 1994 BUITENLAND KORT Assemblee (1) I let doorgaan van de tweede Europese Oecumenische As semblee is volgens dominee W.R. van der Zee 'heel posi tief voor de oecumenische beweging. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Konferentie van Europese Kerken (KEK) en de Raad van rk bisschoppenconferenties in Europa (CCEF). Volgende maand bepalen beide orga- bijeenkomst zal plaatsvin den. Het thema wordt waar schijnlijk verzoening. Hier mee gaat een nieuwe fase van het conciliair proces in, aldus Van der Zee. „Dit is een belangrijk oecumenisch gebeuren, waar wij in Neder land heel hard aan zullen werken." Gezien de spannin gen tussen de Orthodoxe Kerken, die lid zijn van de KEK, en de Rooms-Katholie ke Kerk noemt Van der Zee het doorgaan van de bijeen komst 'opzienbarend'. Assemblee (2) Begin februari hield de CCEE nog enige slagen om de arm. Het wordt geen Basel-II, stond er in een verklaring na afloop van een CCEE-verga- dering. Ook bij de KEK be stond toen grote onduidelijk heid over het CCEE-besluit. Afgelopen maandag stelde KEK-secretaris lean Fischer zijn collega van de Raad van Kerken persoonlijk op de hoogte van de jongste ont wikkelingen. Tijdens de eer ste Europese Oecumenische Assemblee in 1989 in Basel hadden de 500 deelnemers zich verplicht te strijden te gen milieuvervuiling en be wapening en voor de afschaf fing van de apartheid. Basel- II zou dan evalueren wat daarvan was terechtgeko- Antisemitisme de Lezing over ontmoeting tussen protestanten en katholieken van de avond is gelijk aan de naam van een mede door haar opgerichte stichting die de con tacten tussen protestanten en kantholieken wil verbeteren. De 'ontmoeting' tussen pro testanten en katholieken staat vanavond centraal tijdens een lezing in het St. Jacobshofje aan de Doezastraat 25 in Leiden. De bijeenkomst begint om 20.15 uur en wordt georganiseerd door de RK Jongerengroep Lei den. De lezing wordt gehouden door M, Dieperink. Het thema Eloewel er tussen beide ge- loofsgroeperingen over en weer veel vooroordelen en misver standen bestaan, zijn er volgens Dieperink vooral op ethisch en politiek gebied ook een aantal overeenkomsten. Landelijke vrijwilligersdag 'Schuilplaats' in Katwijk De stichting 'Schuilplaats' uit Veenendaal houdt op 24 maart haar jaarlijkse vrijwilligersdag in Katwijk. De directe aanleiding voor deze bijeenkomst is de afronding van de experimentele fa se van het vrijwilligersproject Terminale Thuiszorg van de 'Schuilplaats' in Katwijk. Eén van de sprekers op deze dag, die wordt gehouden in de Ontmoetingskerk aan de Nieuwe Duinwegjs dominee J.J. Poort. I lij houdt een lezing met de titel: 'De gevreesde ziektevrezen wij ook?" De Katwijkse predikant W.Chr. Hovius spreekt over de 'Pastorale zorg in de terminale fase van de ziekte'. De vrijwilli gersdag begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. heeft De VN-o rechter als eerste orgaan binnen de Verenigde Naties het antise mitisme veroordeeld. Verte genwoordigers van de joodse gemeenschap noemden het besluit historisch. De com missie liet zich tot nu toe uit sluitend uit over schendin gen van de mensenrechten door Israel. Sinds de Zes daagse Oorlog in 1967 nam zij bijna jaarlijks resoluties aan waarin acties in de be zette gebieden werden ver oordeeld. De 53-leden tellen de commissie, waarvan Israël geen lid is, nam de veroorde ling van het antisemitisme op in een resolutie waarin al- den afgewezen. Bondgenoten Joden en zwarten zijn na tuurlijke bondgenoten. Beide groepen zijn hel slachtoffer geweest van onrecht en ra cisme, zei de anglicaanse aartsbisschop Desmond I utu bij de opening van de Anne Frank-tentoonstelling in Kaapstad. „1 let Oude Tes tament, dat wij van de joden hebben gekregen, heeft ons enorm gestimuleerd in onze strijd tegen de apartheid. Bo vendien waren enkele voor vechters in die snijd joods", zei Tutu. Hij noemde Helen Suzman, die lange tijd de enige parlementariër was die de apartheid bestreed. Tot zichtbare ergernis van de joodse aanwezigen verwees Tutu naar het lot van de Pa- lestijnen, die ook onder groot onrecht hebben geleden. „Ook zij behoren tot onze natuurlijke bondgenoten." Tutu is lid van hel comité van aanbeveling van de ten toonstelling, die is georgani seerd door de joodse ge meenschap in Zuid-Afrika en de Nederlandse ambassade. Het personeelsbeleid van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland laat veel te wensen over. In het bis dom Den Bosch kan zelfs nauwelijks van enig perso neelsbeleid worden ge sproken. UTRECHT «GPD/ANP Dit is de mening van de Federa tie van de Verenigingen van Pastoraal Werkenden (VWP), waarbij meer dan de helft van de in Nederland werkzame rk- pastores is aangesloten. Om het beleid om te buigen heeft de fe deratie na een gedegen studie een beleidsnota samengesteld met een groot aantal aanbeve lingen. De nota is gestuurd aan alle leden en aan allen die met personeelsbeleid in de rk-kerk- provincie van Nederland te ma ken hebben. In de nota wordt gepleit voor de oprichting van een commis sie personeelsbeleid in elk bis dom. In deze commissie dienen vertegenwoordigers uil de de kenaten, de priesterraad, VWP en Beraad Parochiële Aangele genheden zitting te hebben. Zij leggen de uitgangspunten en vormgeving van het personeels bestand vast in een regeling en adviseren de bisschoppen. Ook in elk dekenaal, zeker in de grote dekenaten van de bis dommen Utrecht en Breda, dient eveneens een dergelijke commissie tot stand te komen, bestaande uit pastores, be stuursleden en deskundigen. Zij stellen een dekenaal perso- neelsplan op en ondersteunen dekenaat en parochies bij de aanstelling van pastores. „De kenaten gaan in toenemende mate fungeren als middenni veau en kunnen daarom een grotere rol gaan spelen", aldus de nota. De samenstellers vinden het huidige personeelsbeleid uiterst ondoorzichtig, vooral met be trekking tot de selectie- en solli citatieprocedure. Volgens de fe deratievoorzitter, de Leidse priester H. van Breukelen, heeft dit te maken met het verleden, toen de rk-kerk nog een echte priesterkerk was en de pastorale werker en werksters onbekende fenomenen. „De priesters wer den verzorgd tot aan hun graf; zij lagen in de 6choot van het bisdom. We moeten er met sympathie over spreken, maar die tijd is weg." In de nota wordt een uiterst onevenwichtige leeftijdsop bouw van pastores gesigna leerd. Niet minder dan 70 pro cent van de nog actieve pries ters is ouder dan 50 jaar. De rk- kerk loopt ver achter bij maat schappelijke instellingen. Ge wezen wordt op een gebrek aan loopbaanontwikkeling, door- stromings- en uittredingsmoge lijkheden. Er is rechtsongelijk heid tussen priesters en pasto raal werkers en onvoldoende aandacht voor scholing en bij scholing. Verder is er weinig dif ferentiatie in salariëring, terwijl ook een vut-regeling wordt ge- Voorzitter Van Breukelen hoopt dat dit alles tot het verle den kan gaan behoren. Hij denkt dat er met de bisschop pen kan worden overlegd over de vele voorstellen. Sinds de po sitief ontvangen bisschopsbe noemingen in Roermond en Rotterdam is de kans op betere betrekkingen met het episco paal volgens hem toegenomen. „Wij hopen dat dit het begin Demonen en duivels te kijk op expositie De expositie 'Duivels en Demo nen' is van 27 maart tot en met '26 juni te zien in het museum Het Catharijneconvent in Utrecht. In meer dan 200 voor werpen en afbeeldingen wordt getoond hoe mensen zich in de loop der eeuwen een beeld van de duivel hebben gevormd. Het materiaal voor de exposi tie bestaat niet alleen uit schil derijen en beeldhouwwerken, maar ook uit handschriften, spotprenten, schoolboeken, poppenkastboeken, kostuums en affiches. Daaruit blijkt hoe het beeld van de duivel in de loop der tijden is aangepast. Van 'een realiteit' met bokkepo- ten en hoorntjes tot een vrolijke stoker in allerlei moderne recla me-uitingen. Bij de tentoonstel ling hoort een uitgebreide cata logus en ook is een educatief blad beschikbaar. Tijdens de tentoonstelling worden ook drie theaterproduk- ties georganiseerd die op het thema aansluiten. Het Catha rijneconvent is gevestigd aan de Nieuwegracht 63 in Utrecht (030-313835). De Leidse priester H. van Breukelen: „De priesters lagen in de schoot van het bisdom. We moeten er met sympathie over spreken, maar die tijd is weg." foto hielco kuipers lente is." Een datum voor een gesprek met de huidge personeelsfunctionaris sen van de bisdommen is al ge maakt. Verder zullen de VPW's het rapport in de eigen bisdom men ter sprake brengen. Met welk resultaat valt moeilijk te voorzien. De WW is alleen in het bisdom Breda erkend. In de meeste andere bisdommen heeft regelmatig overleg plaats tussen bisschop en vereniging. In het bisdom Haarlem is het overleg opgeschort omdat de vereniging de bisschopszetel van Bomers 'pastoraal vacant' heeft genoemd. Bisschop Ter Schure van Den Bosch is de eni ge van de bisschoppen die hele maal niets met de vereniging te maken wil hebben. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Austerlitz (SoW) (part time): A.J. Bregman, kandidaat te Maarssen; te 's-Gravenland (toez.): F.A.J. Heikoop, kandidaat te Houten; te Neede: E.G.H. Laseurte Nieuw- Buinen; te Oldebert: mw. I van der Pol te Brunssum; te Peize (oecumeni sche gemeente) (toez.). R.W. Bartle- ma te Vught (SoW). Aangenomen: naar Waarder: D.J. Budding te Elspeet; naar Loenen aan den Vecht: P.L.R. van der Spoel, kan didaat ti GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: door de generale synode tot luchtmachtpredikant: mw. C J. Zoutman-Blanksma te Bodegraven (met bijzondere opdracht), die deze benoeming heeft aangenomen en aan Bodegraven verbonden blijft. Beroepen: te Epe: drs. M. de Geus t D.C. 1; te Coppoolse te Papendrecht. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Oud-Beijerland: D.P. Verdouw te Onstwedde. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor 's-Gravenhage-Zuid: J.J. van Eckeveld te Zeist. Organisaties willen elkaar in Oegstgeest in 'werkwijze en deskundigheid' aanvullen OEGSTGEEST/UTRECHT GPD De katholieke ontwikkelingsorganisaties Vastenaktie-Nederland in Amersfoort en Cebemo in Oegstgeest gaan nauw sa menwerken. Dat gebeurt met toestem ming van de Nederlandse bisschoppen. Momenteel wordt overleg gevoerd met ondernemingsraden en vakbonden. Als in april a.s. positief wordt geadviseerd, zal de samenwerking naar verwachting dit najaar worden gerealiseerd. Beide or ganisaties worden in Oegstgeest gehuis- drs. P. Kuijper van Vastenaktie en drs. H. Kruijssen van Cebemo, mee dat de sa menwerking geen ontslagen tot gevolg heeft. Bij Vastenaktie werken 26 en bij Cebemo 105 mensen. Vastenaktie ontvangt haar inkomsten - jaarlijks 14 miljoen gulden ten behoeve van 350 projecten in de arme landen - door fondswerving onder de katholieken van Nederland. Cebemo ontvangt haar inkomsten van de Nederlandse overheid en de Europese Unie en besteedt jaar lijks 160 miljoen gulden aan 1000 projec ten in de Derde Wereld. Beide organisaties hebben tot samen werking besloten omdat zij elkaar in werkwijze en deskundigheid aanvullen. Zij hopen op die manier effectiever te werken. Bovendien is er met name bij Vastenaktie sprake van een grote achter ban, vërenigd in 1200 werkgroepen. Door samenwerking wordt ook Cebemo meer zichtbaar in de katholieke samen leving. Vastenaktie wil verder middels Cebe mo het politieke draagvlak voor ontwik kelingssamenwerking vergroten. Cebe mo kent immers een lange traditie in het politiek lobbywerk. Projectsteun, politie ke beïnvloeding, voorlichting, educatie en fondsenwerving horen volgens Vas tenaktie nadrukkelijk bij elkaar. De sa menwerking biedt Vastenaktie tevens de kans om de ervaring, werkwijze en des kundigheid van Cebemo en haar ruime re spreiding op het gebied van projecten, voor het educatieve werk in Nederland te benutten. Hoewel Vastenaktie-Neder land vanwege haar bekendheid onder deze naam actie blijft voeren, hopen bei de directeuren dat deze stap op den duur zal leiden tot een volledige fusie. Beiden hopen bovendien op spoedige samenwerking met andere rk-ontwikke- lingsorganisaties. Met twee ervan - Men sen in Nood en Memisa - is een jaar ge leden een studie begonnen naar de mo gelijkheden hiertoe. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck WE VERDEPi&EN WEDUWEN, WEZEN, ONPERPRUK.TE.N, Jonkvrouwen iN nood.... JA. EN AL6 ER NOb DRAKEN ZOUDEN BESTAAN. ZOUDEN WE VERDEpie-EN COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate DIRECTIE. B M Essenberg, G P Arnold Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat 82.2 Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden ma.-vrij van 8.30-17.00 uur Telefoon071-143545 Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) per maand P 6 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329.30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071-143241 HET WEER HANS VAN ES Weinig aangenaam Na een serie grijze dagen kwam de heldere lucht, die donderdag ons land overspoelde, als een aangena me verrassing. De gunstige combi natie van droge, polaire lucht en stijgende luchtdruk zette de zon aan het werk en vooral op een plek je uit de wind was de aanzwellende kracht van de maartzon al goed merkbaar. Met de neus in de stevi ge westenwind voelde het bepaald fris aan. Maar dat is geen wonder, want de luchtsoort van gisteren vertoefde 48 uur eerder nog boven de sneeuw- en ijsvelden langs de Canadese oostkust. Toch bleven de maxima van 8 10 graden nog een fractie boven normaal. In de kraakheldere lucht lichtte de westelijke hemel even na zonson dergang op in een purperrode gloed; een teken dat er in de stra tosfeer nog altijd stofdeeltjes rond zweven van de Pinatubo-uitbar- sting van juni 1991 Afgelopen nacht raakte het aardoppervlak on der heldere sterrenlucht en afgeno men wind haar warmte goed kwijt met op veel plaatsen temperaturen van rond het vriespunt en op gras hoogte nog een paar graden lager. De hogedrukuitlopers vanuit de Azoren hebben West-Europa weten te vinden gedurende de eerste de cade van maart, zodat de hoeveel heden neerslag steeds beperkt zijn gebleven. Die fase lijkt nu voorbij. Vandaag trekt een laatste hoge- drukfiliaal naar Oost-Europa weg om plaats te maken voor een hele ritsslechtweerzones. Het eerste front, dat zaterdagochtend vroeg op de kust ligt, profiteert nog niet erg van de vrijgekomen ruimte. Wellicht blijft het bij een paar spat ten en in de loop van de dag kan toch weer wat opklaren. Volgende storingen duiken echter vol overga ve in de 'breuk', die hun voorgan- - ger in de hogedrukbarrière heeft gemaakt. Vanaf zaterdagavond re gent het dus regelmatig en soms flink, terwijl de weersverslechte- ring nog wordt benadrukt door een harde tot stormachtige zuidwesten wind. Een kaarsrechte straalstroom blijft na het weekeinde op het Noordzeegebied gericht. Dat'bete- kent voorlopig iedere dag wel regen of buien bij een doorstaande, gure wind, die later wat meer doorruimt naar west of noordwest. De tempe ratuur komt op een 'normaal' ni veau, maar bij wind en nattigheid is dat in deze tijd van het jaar wei nig aangenaam. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig i tijd t tijd temperatuur tussen België en Luxemburg: Vandaag perioden me en droog. Morgen be* n af e e regen, eer enkele opkla- Middagtempera- 10 graden, in Midden-Frank- Noord- Vandaag perioden met zon en droog. Morgen veel be wolking en plaatselijk re gen, in de loop van de dag m het westen weer opkla ringen. Middagtempera- tuurrond 11 graden. Flinke zonnige perioden, v noorden enkele wolkenvelden en op wat regen. Middagtemperatuur sen 17 en 21 graden. Spanje: Droog en flinke zonnige perioden. Ir Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Canarische Eilanden: en toenemende kans op een bui. Maxi ma aan de zuidstranden vandaag 22 graden, morgen iets lager inderlijk bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 19 graden. Tunesië: wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur aan het strand tegen de 20 graden Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en in Les Landes kans op een bui. Morgen meer bewolking en en kele verspreide buien, mogelijk met on weer. Middagtemperaturen rond 16 gra den, aan de Middellandse-Zeekust plaatselijk 20 graden. Morgen lagere temperaturen. In de Pyreneeën en de Alpen vandaag nog geregeld zon en mid dagtemperatuur op 2000 meter hoogte rond 5 graden. Morgen overwegend veel bewolking en enige tijd neerslag, sneeuwgrens dalend van 2000 naar on geveer 1000 meter. Mallorca en Ibiza: Flinke zo'nnige perioden en droog. Mid- 'dagtemperatuurrond 18 graden. Italië: Overwegend zonnig. Morgen in het noor sneeuwgrens dalend van 2000 1300 meter. Middagtemperatuur in het laagland tussen 15 en 20 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag zonnig, morgen ook enkele wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon afgewisseld door wol kenvelden. Vrijwel overal droog. Op de Egeïsche Zee waait een stevige noorden wind.' Maxima aan de westkust ongeveer 17 graden, aan de oostkust en op Kreta rond de 13 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag aan de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya en op Cyprus nog kans op een bui. Verder droog weer en perioden met zon. Aan de Turkse west kust staat plaatselijk veel wind. Middag temperatuur van 11 graden op de Dar- danellentot 17 graden op Cyprus. Duitsland: Vandaag zonnige perioden en droog. Morgen van het westen uit regen, later ringen. Middagtemperaturen van 9 gra den in het noorden tot ongeveer 12 in het zuiden. Zwitserland: Vandaag overwegend zonnig en middag temperatuur op 2000 meter van onge veer +5 graden. Morgen toenemende bewolking, op veel plaatsen gevolgd ■door regen. Sneeuwgrens dalend van 2000 naar ongeveer 1000 meter, Oostenrijk: Vandaag zonnige perioden, droog en middagtemperatuur op 2000 meter rond +5 graden. Morgen toenemende bewolking, gevolgd door regen. Sneeuw grens dalend van 2000 naar ongeveer 1000 n WEERRAPPORTEN ZATERDAG 12 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.00 Zon onder 18.35 Maan op 06.35 Maan onder 19.13 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.21 15.39 Laag water 00.53 11.25 Weerrapporten 10 maart 19 uur: io 8 18 10 16# 27 0.0 18 0# 10 Q.0 16 0.6 12 OJb HEINZ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14