Baldato verdringt Cipollini Degradatie onontkoombaar voor De Zwarte Pion Sport Milton terug in de ring Weinig discriminatie in de amateursport DONDERDAG 10 MAART 1994 Sommige sportverenigingen zijn duidelijk minder beleefd en hartelijk tegen nieuwe allochto ne leden dan tegen autochto- j nen leden. Dit concluderen de onderzoekers Jos Meloen en Paul Eersteling van het Leids In stituut voor Sociaal-Weten- schappelijk onderzoek (LISWO) in een onderzoek dat in op dracht van het ministerie van WVC is verricht, De onderzoekers stellen verder 4 vast dat in de amateursport dis- jj§| criminatie niet op grote schaal ly voorkomt. Als het wordt vastge- K steld is dat meestal wanneer B prestatiegerichte allochtone of B .gemengde stadsclubs op bezoek B gaan bij dorpsverenigingen met m Wéinig op geen allochtone le den. Discrimineren en schelden hebben volgens het onderzoek tot doel allochtone spelers uit hun spel te halen. Racistische motieven worden door betrok kenen ontkend of zijn volgens Meloen en Eersteling niet meer te achterhalen. De onderzoekers baseren hun bevindingen op een landelijke enquête onder sportverenigin gen, meldingen bij anti-discri minatiebureaus, het volgen van sportverenigingen, het bezoe ken van ruim honderd willekeu rig gekozen amateurwedstrijden en zo'n tweehonderd telefo nische tests. Het onderzoek, ge titeld 'Er wordt wel eens wat ge roepen', is vanochtend op Pa pendal aan minister d'Ancona aangeboden. UCI dreigt Festina met startverbod st. etienne/-. Voor de tweede keer in het nog korte seizoen heeft de UCI de wielerformatie Festina gedreigd met een startverbod. De Internationale Wielren Unie eist dat de steenrijke sponsor Rodri guez voor half maart zijn financiële verplichtingen ten opzichte van de Nederlandse coureurs Rooks en Van Aert, de Belg Van Lancker en de Duitser Boden nakomt. Anders wordt de licentie ingetrokken. Meerkamper Dost valt in op EK den haag Marcel Dost mag komend weekeinde toch meedoen aan de Europese indooratletiekkampioenschappen in Parijs. De meerkamper, die de zestiende plaats bezette op de ranglijst, kreeg op het laatste moment nog een uitnodiging door de bles sure van een al aangewezen concurrent. Op de zevenkamp ko men vijftien atleten aan de start in het sportpaleis van Bercy. Nederlands cricketteam telt mee londen Het bereiken van het WK voor A-landen begint de Ne derlandse cricketbond (KNCB) het eerste internationale voor deel op te leveren. Tijdens de vergadering van de Engelse cricketorganisatie (TCCB) is gisteren voorgesteld het Nederlands elftal toe te laten tot het aansprekende toernooi om de Benson Hedges Cup. Het is de bedoeling deze competitie uit te breiden tot 24 teams. Stastny verkast naar St Louis Blues st louis ft, De ijshockeyer Peter Stastny, die onlangs in Lilleham- mer nog schitterde als aanvoerder van het verrassende Slowa kije, heeft een contract getekend bij de Amerikaanse NHL-club St Louis Blues. De 37-jarige Stastny, die bij de Olympische Spe len vijf maal scoorde en vier assists gaf, was transfervrij. Test Verstappen pakt weer beter uit imola Autocoureur Jos Verstappen was tijdens de tweede test dag op het circuit van Imola ruim één seconde sneller dan dins dag. De 21-jarige testrijder van Benetton Ford liet gisteren een beste ronde van 1.23,6 noteren, de vierde tijd. De snelste was Ayrton Senna in 1.22,3 voor Damon Hill (1.22,6) en Gerhard Ber ger die nauwelijks harder ging dan Verstappen. Hockeyers langs Duitsers Superpaard Milton van springruiter John Whitakei keert komend weekeinde na lange afwezigheid terug in de ring. De befaamde schimmel, waarmee de 38-jarige Brit jaren lang internationaal de toon aangaf, wordt bij het hippique van Dortmund Westfalen-hal eindelijk eens ingezet. Het dier is bijna een jaar uil de running geweest door een blessure. Milton is topfit". zei Whitaker woensdag. De organi- Dortmund hebben voor het dressuurprogramma een plaats je ingeruimd voor de Duitser Svcn Rothenberger, die onlangs Nederland te zullen uitkomen. Rothenburger is getrouwd met de Nederlandse amazone Gon- nelien Gordijn. SCOREBORD Vierde koers. 1640 n 2.11.2 - 1.20.7. 2. Fresco Robel. 3. i Ion Volann. Toto: winnend 11.20 plaats 4,00 2,50 koppel 28.60 trio 309.10 Vijfde koers, 2000 m: 1. Fatima H (Van Leeuwen) 2.43,6 1.21.8. 2. Gogo Dra gon, 3. Foal Tenth. Toto: winnend 14,80 plaats 5.60 2,50 koppel 30.80 trio 198.30. Zesde koers, 2000 m: 1G.R. Figaro (Lan- geweg) 2.43,8 1.21,9, 2 Hitchcock, 3. Ferdy Nobo. Niet gestart: Hopetull Petmc. Toto: winnend 13,50 plaats 3,20 1,60 koppel 10,20 trio 236,00. 1.21,10, 7. Zeiler Böhler (Zwi) 1.21,33. 8. Cavagnoud (Fra) 1.21.36, 9. Schneider (Zwi) 121,42. 10 Gutensohn (Dui) 1.21,51 Stand Super G: 1. Seizinger 336 punten, 2. Perez 266, 3 Gerg200 Stand algemeen: I Wihcrg (Zwe) 129 punten. 2. Schneider 1284. 3. Seizinger TENNIS VOLLEYBAL WIELRENNEN (Ita), 9. Manzoni (Ita), 10. Foucachon (Fra). 34. Theunisso, 58. Mulder-.. 69. Voskamp, 63. Rooks, 68. Cordes, 78. Van Bon, 13? Maassen, 159. Den Bakker, 160 en laatste Paen.n(lta) RONDE VAN MURCIA Eerste etappe. La Manga-Cartagena: 1. Lombardi (Ita) 157 km in 4.05.06, 2. Ca piot (Bel), 3. Veenstra, 4. Tsioeda (Oek). 5. Gualdi (Ita), 6. Van Steen, 7 Van Haecke (Bel), 8. Wust (Dui), 9 Mario Declercq (Bel). 10 Verdonck (Bel). 14 Harmei.ng. 20 Cornehsse. 24. LcMond (VSt). 25. Holfman, 30. Schurer, 33. Kn< PRIJSVRAGEN In de tweede klasse B van de landelijke schaakcompetitie lijkt tijdens de ze vende ronde het doek voor De Zwarte Pion gevallen. Met een op handen zijnd verlies tegen de rivalen van DD 2 dreigen de Lissenaren zich niet meer aan het degradatiemoeras te kunnen ontworstelen. LSG 2 verloor in deze klasse van ZSC Saende, maar loopt geen gevaar meer. Zorgelijk is daaren tegen de situatie voor LSG 3 in de der de klasse C. Door een 4 1/2-3 1/2 ver lies bij Bloemendaal voelen de Leide- naars de hete adem van degradatie strijdgenoten De Amstel en MEMO 2 in de nek. Voorschoten stelde zich daar entegen met een royale zege op De Amstel vrijwel in veiligheid. De Zwajrte Pion had tegen DD 2 on voldoende aan een goede start. Onno van Dijk en Rob van de Aardweg te kenden voor sterke winstpartijen. Zij zagen na het incasseren van de vlotte winstpunten echter veel van hun teamgenoten in grote moeilijkheden verkeren. Aad van de Poel werd daarbij in een Koningsindiër als eerste van het bord gekegeld, terwijl Joost van Hal zich in een theoretische variant van de Siciliaanse Najdorf stukliep: 2-2. Den nis de Vreugt hielp zijn team vervol gens met een zege in een wisselvallig duel weer aan de leiding, maar deze vreugde was van korte duur. Richard Godijn kwam namelijk een door zijn opponent goed getaxeerd dameoffer niet te boven, terwijl Sjaak Kamps tot zijn verdriet een verliezende combina tie in een gelijkwaardige stelling losliet: 3-4 voor de Hagenaars. Een Lisser ne derlaag is nu onvermijdelijk, omdat kopman Jan Balcker in zijn afgebroken stand hooguit op een remise mag ho pen. LSG 2 zat met te veel invallers opge scheept om de Zaankanters van ZSC te weerstaan. De jeugdige Leidse top kweet zich daarbij als enige goed van zijn taak. Machiel de Heer en Erik van de Doel tekenden namelijk voor even zwaarbevochten als verdiende over winningen. Aad van Moorsel sleepte een moeizaam halfje uit het vuur, een resultaat dat ook voor de lang op voor deel staande Leo Barendse was wegge legd. Het kwaad voor de Leidenaars voltrok zich ondertussen bij Erik de Vries en Mike Bennett, die beiden in tijdnood hun voordeel tot een verloren stelling zagen omgetoverd. Toen Arco van Duivenbode en Jan de Wit verlies niet konden vermijden, was de 5-3 ne derlaag een feit. Het achttal van Voorschoten heeft in 3C de smaak te pakken. Gelegenheids kopman Mervyn Wise zorgde in een vooruitgespeeld duel bij De Amstel voor het eerste lichtpunt door Van de Poel op remise te houden. Een snelle zege van Markus Driessen gaf de Voor schotenaren vervolgens verdere mo raal. Victor Berg en Erik Bongers deden daar hun voordeel mee, door in tijd noodduels hun slag te slaan: 3 1/2-1/2. Frits Frtischy raakte daarentegen het spoor in tijdnood juist bijster, maar daar stond weer een winnende vrijpion van maichwinnaar Bert Houvveling te genover. Het halve punt dat Simon Al- gera met verlies in tweede zitting liet schieten, deed toen weinig meer ter za ke. Wiebe Wiebes bepaalde de eind stand met een slopende wurgpartij op 5 1/2-2 1/2. LSG 3 kwam na een goede opbouw voor de zoveelste maal slagvaardigheid te kort. Boosdoeners waren Michel Hockx, Peter van Die en Chris Manni- en, die vanuit respectievelijk gewon nen of betere posities niet verder dan remise kwamen. Chris Roosendaal had bovendien in een vooruitgespeeld duel op precies de 40ste zet een gewonnen stelling om zeep geholpen. In Bloe mendaal werd de score door Raoel van Ketel met een gedecideerde zege ge opend. Daar stond echter weer een even regelmatig verlies van Wim van de Pol tegenover. Albert Hebeis had op zijn beurt weinig problemen met het uitbouwen van zijn voordeel, terwijl de door zichzelf op het kopbord gedropte captain Albert Termeulen er niet aan te pas kwam: 4 1/2-3 1/2 voor Bloemen daal. Van groot belang voor het derde klasse lot van LSG 3 wordt nu de derby in de komende ronde met Voorscho ten. SPORT OP TV 16.30-17.30 EURO: f 17 30-18.30 EURO: Eur heelt deelgenomen 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 19 30-20.00 EURO Sportnieuws 20 00-21 00 EURO: Motorsport. I 20.35-21.30 RTL 5: Barend ei 21.00-22.00 EURO. Alpine sk hoogtet VOETBAL EREDIVISIE RKC - MW 0-2 (0-1). 10. Lanckohr 0-] 85. Knarren 0-2. Scheidsrechter: Lam mers. Toeschouwers: 1250. Gele kaart Van Grinsven (MW) KNVB-BEKER NAC - Feyenoord 0-3 (0-2) 13. Taument 0-1, 45. Scholten 0-2. 77. Bosz 0-3. Scheidsrechter: Temmink. Toeschouwers: 11.500. Rode kaart: 47. Blinker (Feye noord) Gele kaart: Koumans, Sas (NAC), Van Gobbel, Scholten. Van Loen (Feye noord) SPANJE BEKERTOERNOOI Halve finale, return: Zaragoza - Betis Sevil la 3-1 n.v. (0-0, 0-1). 90 Rios 0-1, 93. Poyet 1 1, 108. Gay 2-1. 110. Moises Gar cia 3-1 (strafschop). Eerste wedstrijd: 1-0 Zaragoza in finale tegen Tenerife of Celta de Vigo. GRIEKENLAND: Edessaikos - Aris Saloniki 2-2 TURKIJE BEKERTOERNOOI Halve finale, returns: Trabzonspor - Besik- tas 1-1. Eerste wedstrijd: 1-3. Galatasaray - Kocaelispor 2-0. Eerste wed strijd: 1-2 KWARTFINALES EK ONDER 21 JAAR Polen - Portugal 1-3 (1-0). 40. Dabrowski 1-0, 70. Pinto 1-179. Pinto 1 -2. 86. Cos ta 1-3 Toeschouwers: 13.000 Spanje-Griekenland 0-0 Italië - Tsjechië 3-0 (2-0) 7 V.eri 1-0, 9. Panucci 2-0. 78. Negro 3-0 OEFENWEDSTRIJDEN Wales - Noorwegen 1-3 (0-1) 6. Flo 0-1, 49. Mykland 0-2, 51. Jakobsen 0-3, 89 Coleman 1-3. Scheidsrechter: Ferry (Nle). Toeschouwers. 10.000 Engeland - Denemarken 1-0 (1-0) 16. Platt 1-0. Scheidsrechter: Uilenberg. Toe schouwers: 71.970 Hongarije - Zwitserland 1-2 (0-2) 10. Sfor za 0-1, 30. Nestor 0-2. 75. Eszenyi 1-2. Toeschouwers: 5000 Nigeria - Ghana 0-0 Toeschouwers: 40.000. Lommei - PSV 2-0 (2-0) 36. Berghuis 1-0, 41. Vangeneugden 2-0. Toeschouwers: 4000 BASKETBAL )PA CUP LANDSKAMPIOENEN tfinale, eerste wedstrijd: Joventut lona (Spa) - Real Madrid (Spa) 88-69 BIUARTEN Van der Stappen 50-39 (48), Broeders Dekker 50-26 (40). nen 50-29(29). Hermse - (25), Raimond Nicodem - (35). De Ridder -De Bruijr HOCKEY VRIENDSCHAPPELIJK: Nederland - Duits land 5-4 (4-0). 13. Brinkman 1-0, 30. Brinkman 2-0, 32. Van Wi|k 3-0, 33. Veen 4-0. 41. Meinhardt 4-1, 44. Bovelander 5- 1 (sc), 54. Tewes 5-2 (sc), 58. Moissl 5-3, 67 Meinhardt 5-4. Scheidsrechters: Van Beneden en Speleers (Bel). Toeschouwers PAARDESPORT Gerrit de Vries (rechts) koesterde ten onrechte grote verwachtingen van zijn vluchtmakkers Endrio Leoni (links) en Patrice Esnault. foto ep/ Fabio Baldato neemt in Parijs-Nice wraak op zijn voor malige ploeggenoot Mario Cipollini. Verlost van de zieke lijke 'hosannah-sfeer' rond de populairste Italiaanse sprinter, blijkt ook Baldato massale aankomsten naar zijn hand te kunnen zetten. der bijna tropische omstandig heden, leek op voorhand niet geschikt voor de sprinters. Ci pollini en Abdoesjaparov, res pectievelijk winnaars van de massaspurts in de eerste en der de etappe, waren dan ook niet aan het front te zien. Baldato had wel goede benen voor de slopende uitsmijter. De inspanning die het peloton had moeten leveren om een vlucht van onder meer de Nederlander De Vries teniet te doen, was hem in elk geval niet aan te In een troosteloze buitenwijk van Saint Etienne boekte de 25- jarige Italiaan gisteren zijn tweede zege in drie dagen. In de stijle klim naar de finish kon geen enkele sprinter in de scha duw van de klassementsleider blijven. Zijn machtige spurt naar boven leverde Baldato zelfs een geringe tijdwinst op. Voldaan trok de sprinter van GB-MG zijn derde leiderstrui aan. De tijd dat hij genoegen moest nemen met een bijrol is voorbij. Baldato grossierde tij dens zijn loopbaan in tweede plaatsen achter Cipollini. Met die periode rekent hij af in de 'Koers naar de zon'. De aankomst van de vierde etappe, na een lastige finale on- De Vries had zich na ruim drie kwart van de rit over 156 ki lometer aangesloten bij de vroeg in de wedstrijd ontsnapte Italiaan Leoni en de Fransman Esnault. „We hebben met Bouwmans en Mottet een paar renners voor het eindklasse ment in de ploeg. We wilden de andere favorieten wat extra werk laten verrichten", ver klaarde hij zijn aanvallende rol. De Vries, dit seizoen nieuw bij de Historploeg van Peter Post, dacht in Leoni en Esnault de juiste mensen voor een serieuze aanval te hebben gevonden. De Italiaan riep echter meteen vol ledig stuk te zitten en geen werk meer te kunnen verzetten, Esnault meldde zich helemaal niet aan de kop om tempo te maken. De Nederlander voelde zich op het heuvelachtige parcours ook niet in zijn element. Een ontsteking in zijn rechter pols, een gevolg van een val in de Omloop Het Volk, speelde de hele rit vervelend op. „Toch dacht ik in een goed groepje te zitten. Jammer dat de anderen nauwelijks meewerkten. Ik wil de wel. Het is in elk geval beter iets te proberen dan helemaal niets te doen." Zijn inspanning teindelijk in ruim tijdverlies op de fcAdriano Baffi jaagt op het re cord van zijn vader Pierrino. Die kwam in zijn loopbaan als be roepsrenner tot 55 overwinnin gen. Baffi junior nadert dat aan tal met rasse schreden. Gisteren bracht de 31-jarige prof zijn to taal op 44 sinds zijn debuut in 1985. Baffi boekte in Anzio tij dens de eerste etappe van de Tirreno Adriatico zijn tiende tri omf dit seizoen. De eerste rit in lijn van de Ronde van Murcia had weinig om het lijf. De renners koester den zich tijdens de tocht van I>a Manga naar Cartagena over 157 kilometer in de bijna zomerse temperatuur. Met vijftien minu ten achterstand op het lang zaamste schema arriveerde het peloton aan de finish. De olym pisch kampioen puntenkoers Giovanni Lombardi versloeg de Belg Capiot en de Nederlander Veenstra. KZ krijgt klop amstelveen feanp Nauwelijks twaalf uur voor het verfrek naar Azië heeft de Ne derlandse mannenhockeyploeg in Amstelveen in een doelpun- tenfestijn met 5-4 gewonnen van olympisch kampioen Duits land. Het was een wedstrijd met twee gezichten. In de eerste helft overheerste Oranje op alle fronten met als gevolg een on gekende voorsprong, van 4-0. Na de hervatting kwam Duits land sterk terug. Dankzij een sterke actie in de slotminuut redde doelman Looije de over winning. Na de trip door Zuid-Afrika van anderhalve maand geleden was het in 1994 voor Oranje de vierde interland in een reeks van circa dertig die in novem ber moet uitmonden in een succesvolle verdediging van de i wereldtitel in Sydney. Voordat het team zich vol gende week in Lahore meldt voor het toernooi om de Cham pions Trophy, verblijft Oranje enkele dagen in New Delhi. Daar worden komend weekein de twee oefenwedstrijden tegen India gespeeld. In Lahore, waar Nederland vier jaar geleden onder leiding van Hans Jorritsma (nu advi seur in Pakistan) wereldkam pioen werd, komt de nationale ploeg Duitsland opnieuw tegen. Voor KZ Leiden duurt de zaal competitie iets te lang. Het achttal van Herman Godefroy werd zaterdag al zeker van de gradatie, zodat de resterende twee wedstrijden louter ver plichte nummers zijn. Rozen burg had nog twee punten no dig om zijn plaats in de tweede klasse veilig te stellen en haalde die ook binnen: 20-17. KZ Leiden begon met Sandra Langezaal en Jacco van Weele in de basis, omdat de selectie door blessures danig was uitge dund. Na een kwartier moest ook Lucienne Bastiaanse inval len voor Linda Weerheim, die door een botsing aangeslagen uitviel. Rozenburg profiteerde dank baar en leek op een probleem loze zege af te stevenen. Even na rust was de score al tot 14-5 opgelopen. Daarna kreeg KZ Leiden toch de geest. Dirk Jan de Kreek, Martin Verhorik (3), Bastiaanse (2), Sandra Verhorik en Eddy Dubbeldeman baalden in een kwartier op tot 15-16. De gelijkmaker wilde echter niet meer vallen. Alleen Bastiaajise en Verhorik hadden in de laatste negen minuten nog eens succes, te weinig om met 20-17 de twaalfde nederlaag van dit seizoen te ontlopen. Remco van Wijk ontdoet zich van drie Duitse tegenstanders.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29