VAN HAASTEREN B.V. lÉ|Éji Citroen, 75 jaar toekomst in beeld 'Z Toyota houdt nieuwe Celica onder 50 mille Weg en wiel Off. Toyota dealer voor groot Leiden AUTOBEDRIJF Ultra-kleine stadsauto Mercedes en Swatch in 1997 op de markt Vredestein: 'Bijna niet meer lek' IN BED PRESTEER JE NIKS. 24 DONDERDAG 10 MAART 1994 Motor van 1800 cc vervangt de 1.6 1 Op de Tokyo Motor Show in ok tober was hij al een onverbidde lijke publiekstrekker, dezer da gen vergaapten de weggebrui kers in en om het Portugese Lis sabon zich aan deze nieuwe 1 coupé: de inmiddels zesde ge- ir neratie van de Toyota Celica. Vanaf begin maart staat hij bij de 155 Nederlandse dealers voor een redelijk concurrerende prijs: 49.990 gulden voor de goedkoopste 1.8 versie. Voor dat psychologische prijs kaartje is door importeur Louw- oor man en Parqui met de fabrikant een stevig robbertje gestoeid. Dek Maar je Celica moet het dan nde ook opnemen tegen de Opel Calibra, de coupé van de BMW 3-serie, de Honda Prelude en de splinternieuwe Ford Probe. Beschikte de vorige Celica nog I over een 1.6 motor, zijn opvol ger heeft in het 'instapmodel' een nieuw ontwikkelde 1762 cc machine, evenals de 2.0 GT ver sie een zestienklepper. De im porteur denkt dat 90 procent van de 900 Celica's die hij dit jaar hoopt te verkopen uit 1.8- versies zal bestaan. Dat is zeer waarschijnlijk want de 2.0 GT (175 pk) is een heel stuk duurder: 71.415 gulden. Deze tweeliter motor was in zijn basisvorm al te vinden in de vo rige Celica. maar is verder ont wikkeld. Qua model mag de Celica ge slaagd worden genoemd. Hij vertoont duidelijke familietrek ken met de hoger geklasseerde Supra. De ontwerpers hebben met opzet afgezien van de alom in dit soort auto's toegepaste klapkoplampen om de auto meer persoonlijkheid te geven. In de stijl aflopende ronde neus zitten nu vier enigszins schuin achterover geplaatste koplam pen. Een grille ontbreekt. In vergelijking met de vorige Celica is het nu geïntroduceer de model niet alleen breder, maar ook 10 procent lichter en 20 procent stijver geworden. Dat laatste is van belang voor Weversbaan 9 LEIDERDORP Tel. 071-899256 Bij de bekendmaking van het nieuws werden alvast twee voorlopige prototypes van de Swatchmobile getoond. foto reuter geworden als de 'Swatch-au- to', zal zowel in Biel als in Stuttgart plaatsvinden. De hoogste Mercedes-baas Helmut Werner zei gisteren zeer in zijn nopjes te zijn met de deelname door de Schwei- zerischen Gesellschaft für Mikroelektronik und Uhren- industrie (SMH) omdat het horlogemerk Swatch wereld wijd een geweldig imago heeft en evenals Mercedes een produkt maakt waarvan „intellect, emotie en hoog waardige techniek de basis vormen". Door „de besten op hun onderscheiden terrei nen" samen te brengen in dit automobielproject, denken beide concerns een milieu vriendelijke micro-car te kunnen maken, die de indivi duele mobiliteit van zijn ge bruikers garandeert. In het recente verleden zijn pogingen tot soortelijke sa menwerking tussen Swatch en Peugeot en later tussen Swatch en Volkswagen op niets uitgelopen. Mercedes-Benz en de Zwit serse fabrikant van onder meer Swatch-horloges (SMH) gaan samenwerken in een project dat in 1997 tot een 'stadsauto van de toekomst' moet leiden. Aanvankelijk ontkende Mercedes nog dat definitief tot samenwerking was besloten, zoals Der Spie gel eerder wist te melden. Maar eind vorige week maak te de top van beide concerns in Stuttgart de plannen offi cieel wereldkundig. Tegelijk toonde Mercedes „als zetje in de rug" voor de geplande coöperatie twee versies van zijn ultra-kleine tweepersoons 'Micro Com pact Car' die een lengte heeft van 2,5 meter en een breedte van 1,40 meter. De samen werking moet leiden tot een nieuwe onderneming, die zijn zetel krijgt in het Zwitserse Biel en waarin beide partners gelijk vertegenwoordigd zijn. De ontwikkeling van de nieu we mini, inmiddels bekend WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, j!, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen )g' via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. in. Amsterdam richting Utrecht (A 2) l Ter hoogte van knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Eindhoven richting Den Bosch (A 2) en knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Den Haag - Utrecht (A 12) i Bleiswijk en knooppunt Gc i Zoetermeer en Bleiswijk, o e, avond en nacht. de cabrioletuitvoering, die wij eveneens op de autoshow in Tokio aantroffen en die op later tijdstip men. Op dit vastgesteld in welke produktie- maand de fabriek de Europese versie van de cabriolet zal gaan maken. De 1.8 motor maakt met zijn Europa zal ko- 115 pk de Celica bepaald geen nog niet uit zijn krachten gegroeide au to. Accelereren vraagt wel het maken van flink wat toeren, et te spe- chijfrer len vindt in de 1.8 een krachtda- de voorste geventileerd zijn. dige kameraad. De v lingspook werkt met korte di recte bewegingen en de bak zelf epel. achter beschikt de Celi- Celica ABS e Opmerkelijk is dat de handrem werkt op twee extra trommel- remmen die in de schijven zijn opgenomen. Standaard mist de lirbag. Beide veiligheidverhogende ele menten kunnen wel als optie worden geleverd, met dien ver stande dat er geen airbag voor de passagier voorhanden is. Air conditioning is op alle modellen leverbaar. Wellicht dat de con currerende prijs deze voorzie ningen van het standaardpakket heeft uitgesloten. Uiteraard beschikt de wagen over een snelheidsafhankelijke stuurbekrachtiging. Opvallend is de goede geluidsisolatie. Hin derlijk lawaai van motor, ban den en wind dringt amper in het interieur door. Een aardige bijzonderheid is de zitvlakverstelling van de voor- stoelen. Wordt de zitting om hoog gedraaid dan wordt deze tegelijkertijd langer, zonder dat de rugleuning meekomt. Op de weg gedraagt de Celica zich bijzonder vertrouwwek kend. I let stuurgedrag is prettig en de wegligging uitstekend. De standaardwielophanging laat maar wie toch meer wil, kan als optie op de GT-uitvoering nog een zogenoemde 'super strut' voorwielophanging kiezen. Daarmee hebben de veerbewe- gingen geen invloed op de Terreinwagen vooral voor de boodschappen tand v i de i elen. André Citroën, als zoon van een Amsterdamse dia manthandelaar geboren in Parijs, had talloze lumi neuze ideeën. Zijn Traction Avant is wel de meest op vallende creatie geweest. Geschiedenis, techniek, publiciteit, vormgeving en toekomst van Citroën ko men vanaf zaterdag uitvoe rig in de schijnwerpers. Op diverse plaatsen in Am sterdam wordt aandacht besteed aan het 75-jarige bestaan van dit markante Franse automerk. AMSTERDAM Tot en met 24 april wordt op een grote tentoonstelling in de Beurs van Berlage de geschiede nis van het bedrijf belicht aan de hand van nooit eerder ver toond historisch materiaal, zoals de eerste handgemaakte schaalmodellen, prototypes van auto's en filmbeelden uit de ja ren twintig en dertig. Na Amsterdam gaat de tentoon stelling op tournee door Europa en Japan. Behalve aan de historische hoogtepunten die Citroën in de loop der tijd heeft voortge bracht wordt er ook aandacht besteed aan het heden van het bedrijf en, door middel van pro totypes en computeranimatie, aan de toekomstplannen van het Franse automerk. Grondlegger André was een ei genzinnige baas. In 1931 gaf hij i opdracht aan zijn staf: Yierwiclaangedreven auto's dienen vooral voor het doen van boodschappen en het naar school brengen van de kinde ren. Slechts één op de twintig bezitters gebruikt zijn auto ook daadwerkelijk voor ter reinrijden, waarvoor de wa gens zijn ontworpen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Brit se onderzoeksbureau Automo tive Industry Data. De bezitters van de terreinwa gens geven als motivering van hun keuze vrijwel steeds op dat zij een auto zochten waar mee ze op ruw terrein 'off- road' konden rijden. Uiterlijk en stijl zouden een onderge schikte rol spelen. Maar in de praktijk komt er van het ter reinrijden dus weinig terecht, zo blijkt uit het onderzoek. Het aantal 4x4-auto's is de af gelopen jaren sterk gestegen. In '79 reden er in Europa nog geen 60.000 rond. Nu zijn dat er 321.000. Rond de ecu wwis- selingzal het aantal zijn geste gen tot een half miljoen, een marktaandeel van 4% van de totale Europese markt. BOEKEN De Traction Avant was lange tijd erg populair op het Franse platteland. Hij werd overal voor gebruikt en kon zelfs als veewagen worden ingezet. „Binnen een paar jaar wil ik hier lijke Eend') en de DS ('Snoek') n wonderauto produceren. Momenteel heeft het merk en er vooral uiterst aantrekkelijk tig bracht een aantal uitzien." Het resultaat, de in tal- plannen het bedrijf a loze (boeven)films optredende van de ondergang. In 1934 werd Traction Avant is uiteindelijk het overgenomen door de liefst 23 jaar geproduceerd. grootste schuldeisers: de ge- Daama kwamen ondermeerde broedersMichelin roemruchte Deux Chevaux ('Le- Baanbrekend werk verichtte André Citroën (1878-1935) ook Hij moet licht van gewicht zijn, vier passagiers comfortabel kunnen vervoeren met een snelheid van 100 km/u, niet aparte modellen als de XM en Xantia in het gamma. André Citroën wilde zijn ideeën hoe dan ook verwezenlijken. r dan één op tien gebruiken Aan het begin van de jaren der op het vlak van publiciteit marketing. Spectaculaire stunts, rally's, verkoopkaravanen naar de kleinste Franse dorpjes en een barre tocht naar China, brachten het merk regelmatig in FIETSSTROOK e kunnen bijna niet meer lek.' f zegt de Neder landse bandenfabrikant Vrede stein over de onlangs gepresen teerde nieuwste generatie fiets banden. Het geheim daarvan is de al langer bestaande PRS-an- ti-leklaag in combinatie met speciale rubbersoorten. Tot voor kort alleen nog op bepaal de bandentypen verkrijgbaar, wegens succes zijn nu vrijwel alle verkrijgbare exemplaren er mee uitgerust. PRS staat voor Puncture Resis tance System. Het is een breker- laag van rubber die zich bevindt tussen de buiten- en de binnen wand van de band. De laag is nauwelijks doordringbaar en toch soepel. De speciale rubber substantie van het loopvlak maakt dat de band bijna niet meer lek te rijden is. Honderd procent lekvrij kan de fabrikant niet garanderen, dat is alleen mogelijk met een massie ve band. Gebogen spijkers en stukken ijzerdraad zijn altijd in staat om een luchtband kapot te krijgen, dat geldt zelfs voor de dikste vrachtwagenband. Vredestein in Doetinchem is er trots op race-technologie in de produktie van gewone banden toe te passen. Het gaat daarbij om de skinwall-methode, waar bij de zijwand van de band licht, soepel en toch sterk is. Op goed geïnformeerd. De de raceband Fortezza. uitgerust belangstelling ging uit met dit systeem, werd Leontien van Moorsel in 1993 wereld kampioen. Vredestein maakt banden voor alle soorten fietsen. Om het as sortiment herkenbaar te hou den voor de klant zijn er vier ty- n zijn het wereldnieuws. In de jaren de rand '20 plaatste men als eerste pagi na-grote kranteadvertenties, spraakmakende affiches, 250.000 lampjes die de naam Citroën op de Eiffeltoren vor men, het geeft aan hoe het merk aan zijn faam kwam. De Berlage-tentoonstelling is van 12 maart tot en met 24 april dagelijks tussen 11 en 17 uur te bekijken. In die periode zijn er op de zondagmiddagen van 13 tot 14 uur lezingen over inter nationaal autodesign. De toe- -gang bedraagt 8,50 en kindc ren en 65-plussers betalen 6. er aai) In het Maison Descartes, Vijzel gracht 2a is een aparte expositie over de oprichter van het merk André Citroën. Open: maandag vrijdag 10-18 uur en zaterdag 10-17 uur. In het Nederlands Filmmuseum aan het Vondel park draait van 17 t/m 23 maart dagelijks om 19.00 en 21.30 uur onder meer de originele film 'La Croisière Jaune' over de be- Jaren '60 vol kleur In de jaren vijftig en zestig zijn op autogebied heel veel mooie dingen bedacht. Legendarische en onsterfelijke modellen ont stonden toen. maar ook valt er een veelheid aan commerciële mislukkingen te noteren. Het mooie tijd. waar de moderne autofabrikanten af en toe nog graag naar teruggrijpen, vooral op het gebied van vormgeving. Uitgeverij Elmar heeft een auto- boek op de markt gebracht waarin de jaren zestig centraal staan en dit keer vol in kleur. Met name veertigers (en ouder) zullen met enige weemoed aan die jaren terugdenken bij het zien van het vele fraais. Triumph Spitfire, MG, Citroën DS, DKW, NSU Ro80, Opel GT, Mercedes 600 Pullman, het zijn slechts enkele namen uit een lange lijst vol auto-historie. Auto's jaren '60 in kleur telt 120 bladzijden waarin rond de 200 kleurenfoto's zijn opgenomen. «n'wtoo begeleid dnor vakkundig com mentaar van Rob de la Rive Box. Het boek kost 39,90. GEZOCHT: DAGBLADBEZORGERS M/V cefiets, trekkingbanden voor ge- 'dui'1 ui oe bruik op weg èn terrein en ATB roemde cxPed'"e naar china banden voornamelijk voor ge- bruik in het terrein. De PRS-anti-leklaag be vindt zich vlak onder het loopvlak van de band. Klant deskundiger De klant wordt steeds deskun diger en veeleisender, constate ren de exposanten na afloop van de FietsRAI '94. De bezoe kers van de fietsententoonstel- ling toonden zich bijzonder irde ATB. gevolgd door de racefiets en de toerfiets. Er kwamen in drie dagen bijna 40.000 bezoe kers, waarvan 11.000 speciale belangstelling toonden voor de afdeling fietsvakanties. Speciale aandacht was er voor de kinderfiets. Op basis van het oordeel van 700 kinderen en van een deskundige jury werd de Gazelle Street Cruiser geko zen tot Kinderfiets '94. De Ny- land Sunny, een modern vorm gegeven driewieler voor minder valide kinderen, kreeg een eer volle vermelding. De leerling-fietsmonteur Erna lumbeck uit Hoogezand werd tijdens de FietsRAI uitverkoren tot Fietstechnicus '94. Zij won de beroepenwedstrijd van de INNOVAM en onderscheidde zich speciaal op het punt klant vriendelijkheid. BLIK IN HET VERLEDEN De autoproduktie van het Tsjechische merk Skoda, voorheen Laurin en Klement, begon in de jaren twintig met de bouw (in licentie) van Spaanse Hispano-Suiza modellen. Het eerste eigen ontwerp kwam in de jaren dertig als 420 Popular op de markt. In 1939 was Skoda klaar met de ontwikke ling van een nieuwe motor van 1089 cc, die na de Tweede Wereldoorlog in het type 1101 werd inge bouwd. De 1101 was een verbeterde uitgave van de vooroorlogse 420. Op de foto een 1101 Roadster uit 1948, die in de jaren zestig in deze regio in gebruik was. foto »f en l van de voort

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25