CD wil Leidse grenzen sluiten 8 4 >3 i3 VVD kraakt plan Stadsgehoorzaal Leiden Regio Geen grote toename aantal spijbelaars DONDERDAG 10 MAART 1994 -CHEF kHANSKOENEKt Volkstelling om vreemdelingen aan te duiden Ze winden er geen doekjes om. Geheel in de geest van het verkiezingsprogramma 'Leiden wordt ontzet' wil de CD de gemeentegren zen sluiten voor niet-Lei- denaars. Het is het eerste waaraan de twee pas geko- zen CD-raadsleden gaan werken wanneer ze over anderhalve maand in de gemeenteraad zitten. An- r.dere zaken komen mis- schien later, wanneer de Bert ter Haar en Henk Otto enige ervaring in de ge- meentepolitiek hebben op gedaan. Het allerbelang- rijkste is voorlopig 'grenzen dicht'. „Dicht, gewoon pot- 'J dicht", benadrukt Otto. LEIDEN ANNET VAN AARSEN EN GERT VISSER Lijsttrekker Bert ter Haar van de Centrum Democraten en twee de man Henk Otto werden met de steun van ruim 3100 Leide- naars in de gemeenteraad geko zen; Wetend dat het gedachten- goed van hun partij bij velen weerstand oproept, hebben zij zich in de verkiezingsstrijd te- rughoudend opgesteld. Nadat twee eerdere afspraken met de ze krant werden afgezegd, zijn zij eindelijk bereid tot een ge sprek. Statenlid M. Giessen en adviseur Tinus Laken schoven aan om de kersverse raadsleden een moreel steuntje in de rug te geven. De cassetterecorder van Henk Otto luistert mee, bang als Otto is dat zijn uitspraken ver draaid zullen worden. Voor Ter Haar is de CD al weer zijn derde politieke partij. Zes jaar geleden sloot hij zich voor korte tijd aan bij de SP en vier jaar geleden stond hij nog op de kandidatenlijst voor Leef- baar Leiden (tegenwoordig de Stadspartij). Zes maanden terug koos hij uiteindelijk voor de CD. Ter Haar (51). in het dagelijkse - leven onderhoudsmetselaar, be- - schouwt zichzelf als een 'gewo ne jongen', een echte Leide- i naar: „Bij de PvdA zouden ze zeggen, u bent te gewoon. Maar j- ik denk dat dat nu net onze r'kracht is." Gewone afkomst •Ook zijn compaan Henk Otto Henk Otto: „Een complete volkstelling moeten we houden. Dan krijg je inzicht in wat illegaal is. Als je die eruit zeeft schiet je al een aardig eind op." FOTO 'r,.HENK t (eveneens 51, loodgieter) laat zich graag voorstaan op zijn ge wone afkomst. Hij maakt nu twee jaar deel uit van de Leidse afdeling van de CD. Over de re denen van die keuze is hij hel der: „Dat ik zag dat de politiek steeds minder naar het volk ging luisteren en dat je als je wat zei over - dat woord krijg ik al niet meer uit mijn keel - een allochtoon, je werd uitgemaakt als racist en fascist terwijl je er alleen maar steeds meer proble men mee kreeg." De toon is gezet. Het gesprek zal verder worden gedomineerd door 'buitenlanders, vreemde lingen. vluchtelingen en niet- Leidenaars'. Andere mensen, zoals Ter Haar ze liever aan duidt. Wat bent u van plan als eerste in de gemeenteraad aan de orde testellen? Otto: „We gaan eerst eens kij ken hoe alles in elkaar steekt. de' Leidse bevolking worden ge daan. Leiden is in principe vol dus de instroom van vreemde lingen moet echt stoppen. Want als men hiermee blijft doorgaan gaat het escaleren." Wie beschouwt u dan als vreemdelingen? Otto: „Het is eigenlijk een he le grote groep. Zeker ook een enorm aantal studenten dat in onze woningen zit. Wat zie je in onze wijken: elk huis dat leeg komt, daar komt geen fatsoen lijk gezin meer in. Hup, vier ka mertjes, een paar platen hard board en je hebt weer een stu dentenhuis. De oude tijd van huisjesmelkers is helaas weer terug." Ontheemd Otto gaat gemakkelijk voorbij aan de vraag of de CD er niet beter aan zou doen de huisjes melkers aan te pakken maar gooit het over een andere boeg: „Als de Leidse bevolking in be paalde wijken zich ontheemd gaat voelen is dat een signaal." En wat gaat de CD daar aan doen? Otto: „Eerst een inventarisa tie. Van alles wat in Leiden woont. Een complete volkstel ling. Dan krijg je inzicht in wat illegaal is of niet. Kijk, je kunt natuurlijk niet zeggen, we zet ten alle Turken even op de trein en hup, effe daarheen. Maar er zit een heel groot gedeelte dat hier eigenlijk niet echt hoort. Als" je dat er al uitzeeft, dan schiet je al een aardig eind op." „Het is gewoon pure onder drukking. Je mag niet eens meer zeggen dat Nederland voor de Nederlanders is. Wat ga je dan krijgen, men wordt allergisch voor Turken of Marokkanen. Dat is nu aan de hand." Ter Haar: „Dat gaat escaleren. Als je nu in bepaalde straten komt, zitten er vier kettingen aan de deur. Omdat de mensen zich onveilig voelen." Komt dat dan door buitenlan ders Ter Haar: „Het wordt gezien als..." Nee. u wekt de suggestie dat buitenlanders de oorzaak zijn van die onveiligheid. „Er zijn ook Nederlandse cri minelen. Maar we hebben in Amsterdam gezien dat er zeer veel Algerijnse bendes binnen kwamen die daar de boel liepen te vernaggelen. Dat wil niet zeg gen dat alle Marokkaanse men sen zo zijn. Maar op dit mo ment zit het niet mee. Ze krij gen wel dat stempel." Boos En u speelt daar als CD op in? Op dat moment grijpen de toehoorders boos in. De journa listen gaan hun boekje te bui ten, vinden ze. Giessen: „Ik vind dat u probeert hen dingen in de mond te leggen." Nee, we willen dat u uw standpunt duidelijk maakt. Giessen: „Er is geen direct verband tussen buitenlanders en criminaliteit." Ter Haar: „Als hebt van gekleurde mensen in een wijk en er zitten nog twee Hollanders dan zullen die zeg gen: kijk, dat zijn allemaal cri minelen. Dat ga je dan krijgen. Het beeld dat 'deze twee Hol landers' volgens Ter Haar be kruipt, is overigens onterecht. De Leidse politie heeft zeker niet de indruk dat mensen met een andere nationaliteit pro centueel gezien méér misdrij ven plegen. De lijsttrekker en zijn tweede man durven zelf geen cijfers te noemen. Die hebben ze niet voorhanden. Toch menen ze dat de gevoe lens van delen van de bevolking over buitenlanders terecht zijn en dat het weren van 'vreemde lingen' alle problemen oplost. Het aantal buitenlanders dat Leiden huisvest, is overigens niet groot. In Leiden wonen vol gens gemeentelijke gegevens 7165 mensen met een niet-Ne- derlandse nationaliteit, in totaal 6,3 procent van de totale bevol king. Het aandeel mensen met een Turks paspoort bedraagt slechts 1390 (1,2 procent) en het aantal mensen met bijvoor beeld een Marokkaanse pas poort is 2237 (2 procent). Misdadigers De discussie dreigt uit de hand te lopen; Laken laat duidelijk merken dat het verloop van het gesprek hem niet zint. Hij heeft Bert ter Haar: „Je ziet wat die asielzoekers ons jaarlijks kosten. Als je de grenzen dichthoudt dan scheelt dat verschrikkelijk veel geld." FOTO HENK BOUWMAN net op de radio gehoord dat „de meeste misdadigers onder al lochtonen te vinden zijn." Zijn opmerking dat 'wij Germanen en zij Berbers zijn' zorgt voor onenigheid in de CD-delegatie. Giessen wijst hem streng te recht: „We maken onderscheid tussen ras en cultuur en dat wil ik wel graag zo houden." Hij wil van het onderwerp buitenlan ders af. Het is wel afdoende be sproken, meent hij en de toe komstige raadsleden sluiten zich daar bij aan. Het zal echter niet lang duren of 'de buitenlanders' worden opnieuw ter sprake gebracht. Ter Haar ontvouwt zijn plan om aan het Rijk subsidie te vragen voor een experiment met meer politie-agenten op straat. Op die manier wil hij criminelen sneller en harder aanpakken. Ook wil hij meer banen schep pen om de verveling van jonge ren tegen te gaan. Hoe dat moet, daar is de CD nog niet „Kijk, we zijn natuurlijk geen economen", zegt Otto. „Als de partij groter wordt kunnen we misschien deskundigen aan trekken. Wij kunnen op dit mo- :h be- Nederland uitstippe- Twintig jaar maakt zanger/drummer Gösta van den Burg nu deel uit van de bekende Leidse band de Rijnsons. Twintig jaar speelt hij op bruiloften en partijen, braderieën en carnaval, dansscholen en 3 oktober. De eerste vijf jaar samen met zijn vader, de jaren daarop met de Haarlemse toetsenist Paul Meijaard. HBBk Van den Burg kan er nog steeds geen genoeg van krijgen. „Als het even kan, ga ik door tot aan mijn dood", zegt hij. Eigenlijk begon de carrière van Van den Burg al op zijn derde. De drummer in de dop pakte een trommeltje, sloeg erop en was verkocht. Op zijn vijftiende ging hij voor het eerst mee met zijn vader en vormden zij het duo De Rijnsons. Samen liepen zij, met slagwerk en accordeon, bruiloften en partijen af. Toen vader Van den Burg door ziekte niet meer kon spelen moest zijn zoon een vervanger zoeken. Op een feest ontmoette hij Paul Meijaard en het nieuwe duo De Rijnsons was geboren. De twee kozen ervoor de naam te behouden omdat deze in Leiden ondertussen zeer bekend was geworden. „Het verhaal achter de naam is flauw. Precies weet ik het niet meer, want het gaat ver terug. Maar het heeft iets te maken met twee gozers uit Leidschendam die Rein en John heetten. Op één of andere manier is dat ooit samengevoegd tot Rijnsons", vertelt Van den Burg. "Ik heb er wel eens aan gedacht om de naam te veranderen, maar dan moet je je bekendheid eigenlijk helemaal opbouwen en - dat i: Het duo groeide uit tot de meestgevraagde band in Leiden. Het ging zelfs zo goed dat de twee ongeveer tien jaar geleden besloten professioneel - te worden. „Want wat is er nu leuker, dan van je hobby je beroep te maken." Voorop staat dat de Rijnsons sfeermakers zijn. „We proberen toch altijd die gezelligheid erin te pompen. Het is niet alsof er twee dooien staan te spelen aldus de zanger/drummer. Het repertoire is constant aangepast aan de eisen van de tijd. Waar zij vroeger vooral een foxtrot of een wals speelden, is het tegenwoordig René Froger en UB40 wat de klok slaat. Honderden nummers ként het duo, die binnen een dag geleerd worden. Voor de twee is het een kwestie van een compact disc beluisteren, de tekst overschrijven en dan maar oefenen. Van concurrentie hebben de Rijnsons weinig last, want zij zijn de enige Leidse band in zijn soort die het 'entertainen' tot beroep heeft gemaakt. En de concurrenten die zij hebben zijn allemaal vrienden van het duo, dus van broodnijd is geen sprake. Maar Van den Burg twijfelt toch enigszins over de toekomst. Vooral in de winter is het aantal feesten de laatste jaren stukken minder, omdat tegenwoordig veel mensen in de zomer trouwen. „En dan moet je toch je hoofd boven water zien te houden." Ook neemt de agressie meer en meer toe, vindt de Leidenaar. Vooral op kermissen wordt veel geknokt en met bier gegooid. „Dat was tien jaar geleden nog wel anders. Nu sta ik zenuwachtig te spelen, omdat ik bang ben dat ze bier over de apparatuur van toch zo'n 75.000 gulden gooien." Ondanks die mindere kanten geniet Van den Burg nog steeds van zijn vak. Muziek is voor hem zijn leven en daar stopt hij graag al zijn tijd in. „Het is een hard vak. Je speelt altijd 's avonds en op gezellige dagen zoals Kerstmis en Pasen ben je nooit thuis. Maar ik vind het heerlijk." Hopman Koos Rietbergen is dit jaar 25 jaar hopman van de Franciscus Verken nersgroep Leiden. Koos maakte in de afgelopen kwart eeuw van deze standaard ver- kennersgroep een goed draai ende en bloeiende groep met een eigen karakter. De Francis- cusgroep en Koos Rietbergen zijn inmiddels onverbrekelijk met elkaar verbonden. In 25 jaar draaide Koos meer dan 75 kampen met de jeugd uit Leiden en omgeving. Ook is hij nog elke zaterdagmiddag en vrijdagavond actief met scou ting bezig. Op zaterdag 26 Gösta van den Burg van de Rijnsons, 20 jaar als 'entertainer* in het vak, i hij de kans krijgt. de volksi -siteit t Ter Haar: „We gaan eerst in treden in de gemeenteraad. We kunnen op dit moment niet zeggen waar de centen vandaan moeten komen. Maar je ziet wat die asielzoekers ons jaarlijks kosten. Als je de grenzen dicht houdt. dan scheelt dat ver schrikkelijk veel geld. Dat kun je zelfs de bejaarden nog 100 gul den per maand extra geven." Dood spoor De discussie over hoe de CD het verkiezingsprogramma gaat re aliseren, raakt snel op dood spoor. Maar eigenlijk is het pro gramma ook niet zo belangrijk, maken de twee CD'ers duide lijk. Ter Haar: „Onze aanwezig heid in de gemeenteraad - en dat zullen de andere partijen niet toegeven - zal stiekem lei den tot een beleidsombuiging bij de andere partijen. Niet door ons. alleen door onze aanwezig heid. Als men eigenwijs het hui dige heleid doorzet, voorzie ik over vier jaar een verdubbeling of zelfs een verdrievoudiging van het aantal zetels van de CD." Brochure over milieubeheer Het Samenwerkingsverband Milieu Leidse Regio heeft een brochure over de wet milieube heer uitgebracht. De brochure is bestemd voor hen, die een bedrijf willen starten of een hin derwetvergunning of iets derge lijke nodig hebben. In de folder staan de gevolgen van de nieu we wet en wanneer een vergun ning nodig is. De brochure is verkrijgbaar in Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude. De Stadsgehoorzaal moet wor den geprivatiseerd. Uitvoering van het plan dat PvdA-wethou- der H. Koek voor het gebouw aan de Breestraat heeft gemaakt leidt tot de 'onthoofding' van volksuniversiteit K O en een financieel debacle voor de ge meente Leiden. Met dat standpunt, gister avond in de raadscommissie cultuur vertolkt door raadslid M. Wijnbergen, heeft de WD zich definitief onmogelijk ge maakt in het nieuwe college van burgemeester en wethouders. Eerder op de dag was al dui delijk geworden dat de ge sprekspartners van CDA. PvdA, D66 en Groenl inks niet meer met de WD erbij wilden praten over collegevorming. Met haar stellingname tegen het plan om de Stadsgehoorzaal voor zeven miljoen gulden te renoveren en er het muziekcentrum van Lei- den van te maken, heeft de WD ook de kans op een eventuele nieuwe gespreksronde over col legevorming tot nul terugge bracht. Ook WD-fractievoorzitter A. Geertsema, die erbij zat toen Wijnbergen het plan tot de grond toe afbrandde, denkt dat alle deuren hierdoor in het slot zijn gevallen. Hij steunt Wijn bergen overigens volledig. Wijnbergen haalde met haar betoog de woede van de rood aangelopen wethouder Koek op haar hals. Vooral de suggestie dat zij K O om zeep helpt met het project Stadsgehoorzaal schoot haar in het verkeerde keelgat. „Letterlijk tot op de dag van vandaag voer ik uiterst in tensief overleg met K O, juist overuigen dat ze keihard nodig blijft." De wethouder is doods benauwd dat de WD de be sprekingen met K O over deze gevoelige kwestie in de war stuurt. Zelf is het bestuur van K O ook pessimistisch over de toe komst van de instelling als deze haar muziekfunctie en haar di recteur kwijt is aan de Stadsge hoorzaal. K O wil meer zijn dan een organisatie die cursus sen verzorgt Tóch is het be- stuur nog niet weggelopen van de onderhandelingen met Koek en heeft de wethouder goede hoop op een voor alle partijen bevredigend resultaat. De WD had zich .ii eerdei uitgesproken tegen de plannen maar zo scherp als gisteravond was dat niet gebeurd. Voor Wijnbergen weegt extra zwaar dat in de tussentijd een rapport is verschenen waaruit blijkt dat de financiële positie van Leiden nog veel slechter is dan al werd aangenomen. Het raadslid wil zeker onder deze omstandighe den geen miljoenen guldens steken in een project dat in haar ogen ook qua exploitatie van de onzekerheden aan elkaar hangt. Wethouder Koek slaagde er wel in om D66, GroenLinks, de SP en haar eigen partij te over tuigen. Vooral Koeks toezegging dat amateurgezelschappen en maatschappelijke instellingen voor het gebruik van de Stads gehoorzaal 'een aangepast ta rief in rekening wordt gebracht, nam bij deze fracties de laatste twijfel weg. Het CDA is nog niet over de streep maar gaat dins dag in de gemeenteraad hoogst waarschijnlijk schoorvoetend akkoord. LEIDEN DAPHNE LAMMERS De Leidse scholen zeggen dat het wel meevalt met de toena me van het aantal leerlingen dat spijbelt. Volgens hen is er ook weinig veranderd in de bereid heid om aangifte te doen. Dit gebeurt op precies dezelfde ma nier als in voorgaande jaren. Dit zeggen de scholen in een reac tie op het jaarverslag van de ge meentelijke afdeling leerplicht- zaken. Uit dat verslag bleek vorige week dat het aantal spijbelaars met 25 procent is toegenomen. Dit ligt deels aan de problemen van jongeren en deels aan de scholen, die vaker aangifte doen. Het is overigens de twee de achtereenvolgende keer dat het schoolverzuim in Leiden in kaart is gebracht. „Vaak is met het kind niets aan de hand", zegt leerplichtambtenaar A. Hui derink. „Het zijn de ouders die hun zoon of dochter thuishou den. We proberen in een vroeg stadium een gesprek te regelen met de ouders en ze zo te hel pen." Meer samenwerken met de scholen is een van de maatrege len die de leerplichtambtenaren nemen. De scholen zijn daar blij mee. Zij zeggen al jaren een ac tief beleid te voeren om het spijbelen tegen te man en mei ken tot hun vreugde dat de ge meente ook actiever wordt. Ze plaatsen wel een kanttekening bij de stijging die de gemeente signaleert. „Ik geloof niet dat er vorig jaar meer is gespijbeld dan het jaar daarvoor. En als iemand verzuimt bellen we direct met de leerplichtambtenaar, maar dat doen we al jaren zo. Dat is niet toegenomen in het vorige schooljaar of zo," zegt de de caan van de bedrijfstcchnische school (VBO). Adjunct-directeur H. van der Meer van Scholengemeenschap De Mondriaan begrijpt zelfs niet waar het cijfer vandaan komt. Op zijn school is van een stijging geen sprake. De hele moeilijke gevallen zijn volgens Van der Meer echt uitzonderin gen. Uit het verslag werd tevens duidelijk dat schoolverzuimen steeds jonger worden. Maar dit is bij l.eidse basisscholen niet opgemerkt. Een medewerker van Het Galjoen zegt dat vorig schooljaar zelfs helemaal niet is gespijbeld. I n ook de directeur vu h—iufhnol Prinses Mu griet vertelt dat op zijn school nauwelijks wordt gespijbeld. I f door: Wim Koevoet [CHTERGROND Onzichtbaar GroenLinks toch beloond maart wordt in het kader van het vijfde lustrum van Koos Rietbergen een feestdag georga niseerd. Deze open dag begint met een spelenkermis. Daarna volgt een receptie voor oud stafleden, (oud)-verkenners, ou ders en verder iedereen die Koos een warm hart toedraagt. De receptie heeft plaats in het troephuis in de Hazewindsteeg (naast de Leidse Schouwburg). Belangstellenden kunnen daar van 16.30 tot 17.30 uur terecht. Informatie: M. van Abswoude, tel. 071-320616 en V. Vo- gelesang. tel. 071-320521. Vier jaar lang was GroenLinks te onzichtbaar. Gek genoeg heeft dat in het voordeel van de partij gewerkt, want GroenLinks is door de kiezers niet medeverantwoordelijkgesteld voor het ongewenste beleid. Verder boft GroenLinks dat in Leiden de Groenen een onbegrijpelijk verbond met de kroegtijgerpartij Leiden Weer Gezellig zijn aangegaan. Voor mensen dié echt 'groen' wilden stemmen, was er daardoor geen serieus alternatief voor GroenLinks. GroenLinks was onder de wat overgewaardeerde Hans de la Mar al danig aan het verbleken. De la Mar, tot eind vorig jaar wethouder sociale zaken en milieu en jarenlang de gezichtsbepalende man bij GroenLinks, deed steeds minder moeite om de slijtageverschijnselen te verbergen. In z'n eigen wethoudersportcfeuilles zat het wel goed, maar van ziin inbreng in discussies over parkeer- en verkeersbeleid was steeds minder te merken. Alleen tijdens ledenvergaderingen wilde hij wel kwijt dat een parkeergarage aan de Boommarkt en de aanleg van Van het meest waarschijnlijke nieuwe leidse college van burgemeester en wethouders is GroenLinks de enige partij die een electoraal succes heeft geboekt: van vier naar vijf zetels. D66, PvdA en CDA verloren samen maar liefst zeven zetels. Zes daarvan komen voor rekening van PvdA en DA* de huidige coalitiegenoten. GroenLinks is dus ontsnapt aan het pak slaag dat het zittende college heeft gekregen. Toch is dat niet de verdienste van GroenLinks zelf geweest. rijksweg 11 - west zijn goedkeuring niet konden wegdragen. Hij verzweeg daarbij dat hij in het college de slag over deze hete hangijzers al lang had verloren. Mede door die slome opstelling haalde GroenLinks vlak voor de verkiezingen een zeperd van jewelste. Paul Duijvensz, niet meer van de partij in de nieuwe ploeg, kon in het debat over de zeer verwaterde plannen voor de autoluwc binnenstad weinig anders dan GDA-wethouder I. Walenkamp lof toezwaaien. Dat was volledig in strijd met het GroenLinks verkiezingsprogramma, waarin de partij een veel groter autovrij gebied bepleit en garages in de binnenstad afwijst. De la Mars opvolger, de vroegere fractievoorzitter Jan Laurier, zit er nog te kort voor een afgewogen oordeel. Hij trok de lijst van GroenLinks en lijkt daar ede wethouderskandidaat. Hianne Peeters hervat dan weer haar fractievoorzitterschap. Er zijn redenen denkbaar om die twee van functie te laten ruilen. De interesse van het grootste deel van de fractie - de meerderheid is vrouw bij GroenLinks - gaat vooral uit naar emancipatie, sociale vernieuwing kunst, cultuur, welzijn en onderwijs. Peeters zou een krachtige wethouder op die beleidsterreinen kunnen zijn en weet zich dan bovendien verzekerd van deskundige steun van de fractie, l-aurier is meer getruct, beheerst het politieke spel beter en komt daardoor heter uit de verf als fractie vo o rzi t terGroenLin ks zou er merkbaarder aanwezig van worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19