Calvados dankt naam aan schipbreuk Smaak Koken met 'n speciaal bier Schapekaas wit doordat caroteen ontbreekt Negresco WOENSDAG 2 MAART 1994 REDACTlf •MENRlfTTE VAN DER HOEVEN MENU VAN DE DAG KERRIE-GROENTESOFP (zie onderstaand recept) VARKENSFILETLAPJES RODE BIETEN MET UI AARDAPPELEN Fruit een stukje kleingesneden ui met een eetlepel kerrie in 10 gram (dieet)marg/boter. Bak I 100 gram soepgroen te even i mee. Strooi er 11 h eetlepel bloem over en voeg onder goed roeren 3 dl bouillon toe. Kook de soep 10 minuten op een zacht vuur. Maak de soep op smaak, verdeel hem over 2 kommen en strooi er wat fijnge knipte peterselie over. Per persoon: 300 kilojoules, 70 kilocalorieën, 2 g eiwit, 4 g vet, 7 g koolhydraten. PLAKKEN CASSELERIB LINZEN MET KERRIE (zie onderstaand recept) MILKSHAKE Was 300 gram linzen en kook ze in ruim water in 45 minuten gaar. Fruit 1 kleingesneden ui met een eetlepel kerrie, een mespuntje komijn, een mes puntje ketoembar, een mes puntje gemalen kruidnagel en een mespuntje gemberpoeder in 1 eetlepel olie. Voeg 200 gram gewassen en in ringen gesne den prei, 200 g groentemix (diepvries) en 17: dl bouillon toe en stoof dit 10 minuten op een zacht vuur. Doe de gare lin zen in een schaal en schep de groente er op. Per persoon: 2400 kilojoules, 570 kilocalorieën, 39 g eiwit, 9 g vet, 84 g koolhydraten. HELDERE GROENTESOEP VARKENSHAAS IN DE BRAADZAK (zie onderstaand recept) GEGRATINEERDE BLOEMKOOL AARDAPPELEN Snijd 1 varkenshaas in de lengte aan 1 kant open en bestrijk het vlees aan de binnenzijde met romige kruidenkaas (light). Leg de varkenshaas in een braad zak, doe 200 gram in plakken gesneden champignons, 1 dl witte wijn (of bouillon), 1 eetle pel peterselie, peper en zout in de braadzak. Bind de braadzak met een katoenen draad goed dicht. Leg de zak in een oven vaste schaal 45 minuten in een voorverwarmde hete (225C) oven. Per persoon: 550 kilojoules, 130 kilocalorieën, 23 g eiwit, 4 g vet, 2 g koolhydraten. Alle recepten van het voorlich tingsbureau voorde voeding zijn bedoeld voor twee personen. LIEVELINGSRECEPT PETRA VAN ASCH'UIT LEIDEN maakt graag een zuurkoolpotje. Dobbelsteentjes spek uithak ken, worst in plakken snijden en meebak- Nodig:800 gram zuurkool; 250 gram magere spekblokjes; 400 gram varkens vlees in stukjes; 1 kleine rookworst; 7j liter witte wijn; 1 blikje tomatenpuree; 1 bekertje room; zout en peper. ken. Dit uit de pan ha len en in het vet het var kens vlees braden; zout en over strooien. Spek en worst weer toevoegen. Zuurkool erop leggen, wat water toevoegen en alles 1 tot 17. uur laten sudde ren. Daarna de wijn en de to matenpuree toevoegen en alles nog een half uurtje laten prutte len. Tot slot de room erbij doen. Deze zuurkoolschotel serveren met aardappelpuree. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dag bladen. Postbus 507.2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f 25.-. Mooie drank voor na het eten De naam cal vados is waar schijnlijk van Spaanse oorsprong en schijnt een verbastering te zijn van de naam van het Spaanse oorlogsschip El Salva- dore, dat in de 16de eeuw voor de kust van Normandië op de klippen liep. La ter is het de naam geworden van het departement dat het dichtst bij de plaats van de schipbreuk lag. ALPHONS B. TER BRAKE Hoe de drank ook aan zijn naam is gekomen, het distillaat maakt tongen net zo gemakkelijk los als een cognac, of een whiskey malt. maar het is dan ook net zo n stooksel. Calvados is een drank afkomstig uit Normandië, die wordt verkregen door distillatie van appelcider. In twee distillatiegangen ontstaat een eau de vie, een levenswater, van maar liefst 70 pro cent. Na de distillatie wordt calvados, net als vele andere goudeerlijk gestookte dranken, ge lagerd in eikehouten vaten. Na de rijping wordt de blend samengesteld. Calvados doet qua bewerking denken aan de wodka's, whis keys, cognacs, armagnacs, enz. Waarvan er toevallig maar liefst drie uit Frankrijk komen, want behalve calvados zijn ook cognac en ar magnac zo Frans als een distillaat maar zijn kan. Proefdoosje Net als armagnac heeft calvados toch niet zo'n naam als whiskey malt of cognac. Toch hoeft een fijne calvados in geur, smaak en werking (als digestief aan het einde van een maaltijd, maar ook als avondgenieting) niet onder te doen voor whiskey of cognac. Daar om stelden de producenten een proefdoosje samen. Een houten kistje met daarin zes fles jes, gevuld met een malt whiskey, een armag nac, een cognac, en drie calvadossen. Op de deksel van de doos staat uitnodigend Proef het verschil. Dus geven we hieraan ge hoor, keurig van links naar rechts de inhoud de zes flesjes proevend. De single malt whiskey van Glen Deveron is prachtig warm- goudgeel. Scherp, maar fijn aromatisch in de neus. Afdronk even pittig en warm, en zeker niet scherp of branderig. De malt geeft 'ets weeïgs in neus en mond. van mistige Schotse Hooglanden, waar de turf brandt en de rook over de weg sliert. De Marquis de Montesquiou-armagnac smaakt zachter en aromatischer. Met iets van peren in de neus. Toch is armagnac dikwijls scherp in de mond. Wat een hoge waardering niet in de weg hoeft te staan, het is meer een kwestie van smaak. Deze is een van de betere, die de scherpte binnen redelijke grenzen houdt en zich uiteindelijk over je hele verhe melte uitstrekt als een warme gloed. Met de VSOP-cognac van Courvoisier neemt het aro matische verder karakter toe, gepaard aan een afnemende scherpte. Een voor deel van deze drie distil laten tegenover de port is, dat ze een sigaar pro bleemloos overleven. Maar dat doen de drie calvadossen ook. De Bu snel, 'Vieille Reserve VS- OP'. ziet heel bleek van kleur, vergeleken bij de eerste drie. Licht van geur ook, in de neus. Wat zich voortzet in de afdronk. Even wennen dus. Niet minder, maar zachter, wel minder aromatisch omdat de alcohol iets lijkt te overheersen. Een echte calvados, zo héét volgens de in- van de calvadoskwaliteiten. Vieille Réserve is minimale houtlagering van vier jaar, VSOP van structie de Grande Fine Calvados Boulard. Hij vijf jaar. Extra, Napoléon, Hors d'Age, dat staat is jonger dan de Busnel, en dat proef je aan de voor zes jaar op hout. 'aromatische scherpte' die eraan kleeft, 'fruitig' schijnt dit ook te worden genoemd, maar hij mist de volle warmte van de cognac, dus De appel geeft toch minder kleur dan graan druif, want ook de Magloire is bleekgeel en ook weer zachter dan die distillaten. Wel ruik vaar je het als scherpte. Zijn karakter sluit je in de Magloire weer wat peer en hij is pitti- meer aan bij dat van de malt en de armagnac. ger dan de beide collega's. Ten slotte de Père Magloire Fine Calvados. Maar het totaalbeeld maakt wel duidelijk Waarbij natuurlijk allang is opgevallen, dat waarom malt whiskey en cognac op de grote aanduidingen zoals die in cognacland voorko- markt beter scoren dan armagnac of calvados, men ook de uiterlijke rangorden aanduiden Ze hebben vaak net iets meer karakter. MARTIN VAN HUUSTEE HENRIETTE VAN DER HOEVEN We vinden het heel gewoon een scheutje rode of witte toe te voegen aan een gerecht; of wild te marineren in wijn met kruiden maar koken met bier, dat is voor ve len een onbekend fenomeen Omdat bieren, vooral de speciale, in opmars zijn. ging Hans Belterman aan de slag met bier. En daarbij beperkte hij zich niet tot de grote brouwerijen; ook de kleintje kregen een plaats in zijn 'proefkeuken'. In 'Ko ken met bier' doet hij suggesties voor bier bij elke hap, of dat nu de snack, de soep, de hoofdmaaltijd of het dessert is, hij vond er altijd wel een biertje bij. Wat dacht u van garnalensoep met Egelantier, runderrolla de gestoofd in oud bruin van Grolsch of een appelsouf flé met Alfa edel pils, dat klinkt toch lang niet gek. Voor het onderstaande recept kunnen alle soorten bokbier worden gebruikt: GEVULDE AVOCADO'S Nodig: 2 grote rijpe avocado's; 1 eetlepel limoen- of citroensap; 200 g gekookte mosselen; V. liter najaars- bokbier; zout; peper; 1 theelepel fijne Marne-mos- terd; 2 eetlepels olie; 2 theelepels fijngehakte peterse lie; 2 theelepels fijngesneden bieslook. Kijk de mosselen na op ongerechtigheden. Spoel ze eventueel onder stromend koud water. Laat ze uitlek- kene en opdrogen. Snijd de avocado's overlangs door. Verwijder de pit ten. Schep het vruchtvlees uit de schillen. Snijd het in blokjes en sprenkel er wat limoen- of citroensap over. Vermeng het bier met wat peper; zout en de mosterd. Klop daarna de olie erdoor en voeg de tuinkruiden toe. Schep de mosselen en de avocadoblokjes door de dres sing. Vul de leeggehaalde avocado's ermee. Serveren met paar sneetjes lichtgeroosterd brood en wat boter Koken met bier, auteur Hans Belterman, Uitgeverij Kosmos - Z&S Utrecht/Antwerpen. Prijs 24,90. ISBN 90 215 2194 6. De eetmeter Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding brengt een geheel vernieuwd computerprogramma uit, de EetMe- ter eXtra. waarmee zowel consumenten als diëtisten de juiste keuze voor maaltijden kunnen maken. Van de oude EetMeter werden meer dan 20.000 exemplaren verspreid. Nu zijn gegevens over. en de samenstelling van meer dan duizend verschillende voedingsproduk ten via het programma op te vragen. Wie uit gezond heidsoverwegingen bewust met eten bezig is. kan veel gemak beleven aan dit handige programma dat nog veel méér doet dan het aantal calorieën van maaltijden uitrekenen. Het programma, voor MS-DOS computers, wordt geleverd op een 3,5 inch diskette. Meer informatie: Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, tel. 070.3510888. Van schapemelk is veel beter kaas te maken dan van koe melk. Schapemelk bevat minder water en heeft een veel hoger gehalte aan voor de kaasberei ding essentiële stoffen, zoals ei witten. Ook is het vetgehalte hoger. In dat vet zijn verschil lende vitaminen opgelost, even als allerlei bestanddelen die de geur en de smaak van de kaas bepalen. Alleen caroteen zit niet in schapemelk. En dat is de reden waarom verse schapekaas, en ook geitekaas trouwens, altijd zuiver wit is en nooit geel. Italiaans Pecorino is vermoedelijk de oudste Italiaanse kaas. Pecorino is er wel in duizend varianten. De bekendste is Pecorino roma- no, die vooral van het aan scha pen zo rijke eiland Sardinië komt. De minstens acht maan den gerijpte kaas smaakt heel karakteristiek en pikant. Door de bereidingswijze en de lange rijping hoort Pecorino thuis in de categorie harde ka zen. Het vetgehalte is verschil lend: volvette Pecorino is smeuïg en kan gesneden wor den. vetarme is korrelig en brokkelig. Een kaas om te rasp en. De kazen zijn cilindervor mig en worden in doorsneden van 20 tot 30 cm gemaakt in wichten tussen 8 en 22 kg. Behalve de populaire romano zijn er andere soorten Pecorino. In Italië dragen ze vaak de naam van het herkomst- gebied, zoals Pecorino toscano, Pecorino sardo of Pecorino siciliano. Ze komen alle maal uit Midden- en Zuid-Italië en van de eilanden Sardinië en Sicilië. Enkele soorten hebben een beschermde herkomstbena- ming. Maar ook in andere landen, zoals de VS, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. wordt dergelijke kaas gemaakt. Zowel uit schape- als geitemelk. maar vooral ook uit koemelk. Niet authentiek dus, ook al heet de kaas Romano. Niettemin zijn dit popu laire harde kazen die veelal geraspt worden verwerkt. ge Een van de oudste Italiaanse kazen komt ondermeer van Sardinië. TEKENING ARCHIEF La Mancha Manchego is een zeer populaire, harde schapekaas uit Spanje. Het herkomstge- bied, waar de kaas zijn naam aan dankt, is de landstreek I.a Mancha, op de hoogvlakte van Castilië. Als grondstof dient de melk van het belangrijkste schaperas van Spanje, het Manchega-schaap. De kaas smaakt heel uitgesproken en karakteristiek, voor ken ners is geen verwarring mogelijk. De korst van Manchego is strogeel tot donkerbruin en vaak'een beetje gerimpeld. De cilindervormige kazen hebben een ge wicht van 2 tot 3 kg. De rijpingstijd is minstens 2 maanden, maar oude Man chego rijpt wel 6 tot 12 maanden. En ook hier gaat de regel op dat hoe langer de rij pingstijd is, hoe droger en harder de kaas wordt. Om Manchego nog langer te kunnen bewaren wordt de kaas wel ingelegd in olijf olie. Echte Manchego is te herkennen aan het in de zijkant geperste vlechtwerk. Kaskaval Schapekaas van een heel ander type wordt vooral in het zuidoosten van Europa ge maakt. Hoewel ze lang rijpen en hierdoor hard zijn geworden, horen deze kazen thuis onder de categorie broei- en kneedkazen. Tijdens de bereiding ondergaat de nog jon ge kaasmassa, de wrongel, een speciale be handeling: in stukjes snijden, 'broeien' in heet water, daarna kneden. Deze kaas heeft verschillende namen, afhankelijk van het herkomstgebicd. Vaak is die naam te herlei den tot het op verschillende manieren ge schreven woord Kaskaval. Het naderende voorjaar brengt ook het va kantiegevoel dichterbij. Beseffende dat de zomer nogeven op zich laat wachten, waan ik me toch. genietend van de 'eerste' zonne stralen even aan de Franse Rivièra. Mijn fa voriete vakantiebestemming. Ik wandel in gedachten over de zonnige promenade waar de historische gebouwen herinneren aan de welvarende periode waarin de Engelsen dit oord ontdekten en ontwikkelden. De prachtige hotels zoals het Carlton in Cannes. De Paris in Monte Carlo en het Ne gresco in Nice doen nu nog steeds goede za ken en worden regelmatig bezocht door de rijken der aarde. Het Negresco mag zich zelfs rekenen tot een van de Leading Hotels of the World een groep van zo'n 400 vooraanstaande hotels over de hele wereld. In Nederland behoren de Amsterdamse hotels Okura en l'Europe tot deze organisatie en verder vermeld de gids klinkende namen ab The Dorchester in Londen. Ritz in Parijs en The Oriental in Bangkok. Achter nagenoeg ieder hotel schuilt een ver haal. een historie. De hotellobby b in de meeste gevallen al een attractie op zich waar men gerust even een kijkje kan nemen. Zo is het Negresco genoemd naar de oprichter, Henri Negresco. een Roemeen die op vijftien jarige leeftijd in 1883 zijn vaderland verliet om zijn geluk elders in Europa te beproeven. Horeca-ervaring had hij al op jonge leeftijd opgedaan in de herberg van zijn vader en met die kennis vond hij banen in grote lio- teb en wereldsteden als Londen. Rome en Parijs. Regelmatige gasten aan zijn tafel wa ren vooraanstaande personen als de Roc kefellers. de Vanderbilts, leden van konink lijke huizen en diplomaten die hij op waar dige wijze bediende. Zijn naam werd een feit en zo kwam hij in contact met de rijke auto mobielfabrikant Alexandre Durracq die hem financieel steunde om zijn droom waar te maken. Hij wilde namelijk het mooiste en meest luxueuze hotel ter wereld 'creëeren'. Een pa- leb moest het zijn en zijn geldschieter teas overtuigd van zijn capaciteiten. Samen be zochten ze vooraanstaande hoteb over de hele wereld om zich te oriënteren en te bera den hoe hun levenstaak er uit zou moeten gaan zien. In 1913 was het hotel aan de luxueuze Promenade des Anglab in Nice, ge noemd naar de oprichter, een feit. Vele internationale prominenten waren bij de spectaculaire opening aanwezig en kon den hun ogen niet geloven. Precies twaalf maanden hebben de hotelgasten kunnen ge nieten van deze 'grand luxe' want toen brak de Eerste Wereldoorlog uit en werd het Ne- gresco ingericht ab ziekenhuis. Aan het eind van deze oorlog raakte de Rivièra in het slop omdat de gasten wegbleven. Henri Negjtesco heeft dit overleefd en overleed in 1920. op 52 jarige leeftijd volkomen geruïneerd in Parijs. In 1957 hebben Monsieur en Madame Au gier het hotel gekocht met de bedoeling om de 'legende van de Cóte d'Azur' weer nieuw leven in te blazen, En dat is ze gelukt, want inmiddels behoort het weer tot de top. In 1974 benoemde de Franse regering het hotel tot een nationaal historisch monument en zodoende wordt het in een adem genoemd met Versailles, kastelen aan de l ai re en Mont Saint Michel. Het Negresco beschikt over een imposante kunstcollectie die in alle kamers, lounges, de baren het restaurant Itewonderd kan wor den. In de loop der jaren heeft het hotel een indrukwekkende gasten lijst opgebouwd, waartoe Koningin Elizabeth. Aga Khan, Sir Winston Churchill, Orson Welles. Frank Si natra, Kirk Douglas, Elton John en vele an deren gerekend mogen worden. Net ab zij worden alle gasten nog steeds op vorstelijke wijze verwelkomd door portiers, gehuld in traditioneel achttiende eeuws Frans kostuum, zoab dat gedragen werd door het personeel van aristocratische fami lies in die tijd. En zo lijkt het abof de tijd heeft stil gestaan in een omgeving waar luxe geen grenzen kent. JOHNBEEREN. eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Rectificatie Het knofiookstokbrood dat vorige week op deze pagina stond wordt niet gele verd door Boulangeric de France zoals wij vermeldden. Het broodje wordt naar Nederland gehaald door Guy Timmers van de Boulangerie in de Haarlemse Kleine Houtstraat.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9