Mensenrechtenconflict China en VS escaleert Spanje blokkeert -toetreding Noren Buitenland Serviërs voelen niets voor overleg in Wenen Inferno in Zürich Zeker 88 doden bij ernstige treinramp in Zuid-Afrika 'Stasi plande moord Reagan' Leger Israël blunderde bij Grot van de Aartsvaders Saudisch lijnvliegtuig gekaapt en snel ontzet iU ruziet over nieuwe stemverhoudingen Ervaren jurist moet Clintons door Whitewatergateloodsen 'WOENSDAG 9 MAART 1994 Frans ETA-lid veroordeeld tot 1.802 jaar madrid De Fransman Henri Parot, lid van de Baskische afschei dingsbeweging ETA, is gisteren door een rechtbank in Madrid tot 1.802 jaar cel veroordeeld wegens betrokkenheid bij een aan slag. Daarbij kwamen elf mensen om het leven. Parot kan vol gens de Spaanse wet niet langer dan dertig jaar achter de tralies zitten. Beschietingen Kabul: 18 doden kabul Tijdens een van de zwaarste beschietingen in de afgelo pen maanden op de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn gisteren ze ker achttien mensen omgekomen. De strijdkrachten van pre mier Hekmatyar en krijgsheer Dostum hebben zich aan de rand van Kabul ingegraven en beschieten vandaaruit de stad. Sinds begin dit jaar strijden zij tegen de regering van president Rabba- Zweedse artsen leggen werk neer Stockholm Ongeveer 4.000 Zweedse artsen in overheidsdienst hebben gisteren het werk neergelegd uit protest tegen regerings plannen die volgens de artsen resulteren in werkloosheid en in komensverlies. Zo'n 20.000 andere artsen weigerden uit solidari- )ls i teit overwerk te doen. De regering wil het lucratieve overwerk •nbeperken en geeft patiënten het recht voortaan hun eigen arts te ru kiezen. Marie Curie eerste vrouw in Pantheon parus De natuurkundige Marie Curie wordt de eerste vrouw die de eer krijgt te worden bijgezet in het Pantheon in Parijs, waar m Frankrijks 'groten' rusten. Dat maakte president Mitterrand gis- v 1 teren bekend ter gelegenheid van Internationale Vrouwendag. Curie ontdekte het radium en bestudeerde samen met haar man '°ft de gevolgen van radioactieve straling. Pf S 'Leger Burundi doodt 200 burgers' isd londen Het leger van Burundi heeft zondag in een nachtelijke vo aanval in de wijk Kamenge van de Burundese hoofdstad Bujum bura meer dan 200 ongewapende burgers gedood. Dat heeft g1 Amnesty International gisteren bekendgemaakt. De meeste 5 x slachtoffers zijn Hutu's. Roken op werk taboe bij defensie VS Washington De grootste werkgever ter wereld, het Amerikaanse ~j ministerie van defensie, verbiedt zijn 2,6 miljoen medewerkers op het werk te roken. Het Pentagon maakte gisteren bekend dat de 1,7 miljoen soldaten en 900.000 burgerwerknemers vanaf 8 8'1 april alléén nog in aparte ruimtes of in de buitenlucht mogen ro ei ken. Doden bij vliegtuigongeluk New Delhi ■6,4 new delhi Op het vliegveld van de Indiase hoofdstad New Delhi 0'| zijn gisteren acht doden gevallen toen een Indiase Boeing tij- q! dens start- en landingsoefeningen uit de koers raakte en op een 2'i geparkeerd toestel van de Russische maatschappij Aeroflot bots- 81 te. De op drift geraakte Boeing miste op een haar na het hoofd- 9,4 gebouw van de internationale luchthaven Indira Gandhi. Grenssoldaten schieten op collega's m moskou Twee Russische grenssoldaten hebben gisteren op de Koerilen-eilanden het vuur geopend op collega's. Zes soldaten werden gedood en drie anderen raakten gewond. Over het mo- 14'| tief van de daders is nog niets bekend. De mannen zijn aange- 4;. houden en het leger stelt een onderzoek in. V.S' dreigen met sancties, China noemt dat onverantwoordelijk Het conflict tussen de Verenigde Staten en China over de mensenrechten in dat land is gisteren verder geëscaleerd. Minister Christopher (buitenlandse zaken), die deze week naar Peking reist, waarschuwde de Chinese autori teiten voor economische sancties als de toestand van de mensenrechten niet verbetert. Van zijn kant haalde Chi na uit naar de 'onverantwoordelijke' Amerikaanse kritiek. week tijd. Wang, een van de lei ders van het studentenprotest op het Plein van de Hemelse Vrede in 1989, kreeg te horen dat hij ervoor zal boeten als zijn activiteiten de communistische staat schade berokkenen. „Je laatste toespraken bevat- PEKING-DEN HAAG Rtr-ANP-AFP De Chinese politie zette onder tussen de reeks arrestaties van dissidenten voort. Gisteren werd de studentenleider Wang Dan opgepakt voor ondervra ging, voor de tweede keer in een ten onwaarheden en geruchten. Als je opnieuw de wet breekt, hoef je niet op clementie te re kenen", zo liet de politie vol gens Wang weten. Vorige week was hij al 24 uur ondervraagd en kreeg hij het dringende ad vies Peking te verlaten geduren de het bezoek van Christopher. Wang weigerde dat. De afgelopen week heeft de politie tien keer mensenrech tenactivisten opgepakt. De be kendste onder hen was Wei Jingsheng die afgelopen najaar na 14,5 jaar cel werd vrijgelaten. Wei werd een dag lang vastge houden nadat hij in een gesprek met de Amerikaanse staatsse cretaris Shattuck kritiek had ge uit op de Chinese regering. Drie juristen worden nog steeds vastgehouden. De Nederlandse minister Kooijmans (buitenlandse za ken) die thans Peking bezoekt, overhandigde zijn Chinese ambtgenoot gisteren een lijst met de namen van activisten voor de mensenrechten die in China vastzitten. Kooijmans vindt dat regeringen aan de in ternationale gemeenschap ver antwoording dienen af te leggen over de mensenrechten in hun land. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International een C-212 die werd ingezet ter ondersteuning van de NAVO- operatie boven Bosnië, moest een noodlanding maken op de luchthaven van Rijeka. Vier van de acht inzittenden raakten licht gewond. Onder hen was een Nederlandse sergeant. Zij liep snijwonden op. Frankrijk heeft besloten voor lopig geen extra troepen naar Bosnië te sturen om de VN-vre desmacht te versterken. Het Franse 'nee' kwam nadat Lon den een bataljon van 900 man extra had aangeboden bo venop de 2500 Britten die al in Bosnië zijn op voorwaarde dat ook andere landen meer le veren. Maar er is elders voorlo pig weinig animo de sterkte van de VN-macht Unprofor uit te breiden. BELGRADO-PARUS AFP-Rtr-ANP De speciale Amerikaanse afge zant Charles Redman heeft de Serviërs nog niet kunnen win nen voor deelname aan onder handelingen in Wenen over de oprichting van een federatie in Bosnië. Redman probeert de Serviërs te betrekken bij de be sprekingen tussen moslims en Kroaten in de hoop volledige vrede te bereiken in Bosnië. Maar de Servische president Milosevic voelt daar weinig voor. Hij noemde het akkoord tussen Kroaten en moslims over een federatie simpelweg 'hun zaak'. Boven Kroatië is gisteren een Spaans NAVO-toestel met ver moedelijk Servisch luchtdoelge schut beschoten. Het vliegtuig, uit de rails geraakt en in een af grond gestort. Getuigen be schreven hoe mensen uit de wagons zijn geslingerd. De ra vage was enorm. „Het was alsof er een bom was ontploft", aldus een van de reddingswerkers. In de paniek en chaos onmid dellijk na de ramp wilden over levenden hun gram halen bij de machinist van de trein. Hij zou te snel hebben gereden om ver loren gegane tijd als gevolg van een te laat vertrek in te halen. Hij kon ternauwernood aan de woedende menigte ontsnap pen. JOHANNESBURG P.v.NUUSENBURG CORRESPONDENT Bij de grootste treinramp in Zuid-Afrika sinds 1965 zijn gis termorgen 88 mensen omgeko men en meer dan 300 gewond geraakt, van wie 58 ernstig. De ramp gebeurde toen een foren sentrein op weg van het zwarte woonoord Cato Ridge naar de havenstad Durban door nog on bekende oorzaak ontspoorde. Volgens overlevenden zou de trein te hard hebben gereden. Tien treinstellen zijn tijdens de noodlottige rit in een bocht Zurich Met man en macht trach ten brandweerlieden de enorme brand die gisteren ontstond op een station in het Zwitserse Zürich onder controle te krijgen. Het in ferno ontstond nadat een aantal met benzine geladen wagons op het station explodeerden. Huizen en auto's in de omgeving gingen eveneens verloren in de vlam menzee. De brand veroorzaakte ook explosies in het rioleringsstel sel bij het station. Doden vielen er ondanks de enorme omvang van het vuur niet; wel raakten drie mensen gewond door rondvlie gende brokstukken. foto reuter er win wyrsch plegen. Het is niet duidelijk voor wie het plan was ge maakt, wat ermee is gedaan of wanneer de aanslag plaats had moeten vinden. Weinrich onderhield in op dracht van de Oostduitse auto riteiten contacten met de Ve nezolaan Ilich Ramirez San chez, alias Carlos. Volgens westerse zegslieden gebruikte Carlos de DDR in het begin van de jaren '80 als basis voor zijn terroristische acties. Vol gens Stern woont Weinrich momenteel in de Syrische hoofdstad Damascus, waar ook Carlos zou verblijven. HAMBURG AP De Oostduitse contactman van de internationale terrorist Car los heeft in het midden van de jaren '80 plannen gemaakt om de toenmalige Amerikaanse president Ronald Reagan te vermoorden. Dat meldde het Duitse weekblad Stern giste ren. Volgens het blad blijkt uit dossiers van de voormalige Oostduitse geheime dienst Sta si dat contactman Johannes Weinrich een opsomming heeft gemaakt van de wapens die nodig zouden zijn om een moordaanslag op Reagan te brussel peter de vries correspondent 8,'Spanje heeft afgelopen nacht ?^jvan zijn Europese partners de 'ylvind van voren gekregen om- i5jdat het de onderhandelingen 9: met Noorwegen over toetre- <4 ding tot de Europese Unie '6-fheeft laten vastlopen op een j3-meningsverschil over een paar iO/duizend ton vis. Madrid wei- !7,gerde daarnaast mee te wer- 5,«ken aan oplossing voor proble men over de precieze stemver- )0 houdingen wanneer het aantal OjEU-leden wordt uitgebreid van )8,!'twaalf naar zestien. >3,1 ?0;Spanje, Groot-Brittannië en Ita- Jg'flië willen persé hun huidige j3||nachtspositie behouden. In 3 Brussel wordt er ernstig reke- Vtiing mee gehouden dat de re geringsleiders voor een speciale J6|topconferentie bijeen worden 2igeroepen om de nu ontstane lOicrisis in de EU te bezweren. [S j/ooral Duitsland, dat zich sterk leeft ingezet voor de toetreding 'an de Scandinavische landen, jgfinland en Oostenrijk, reageer de woedend op het 'gedonder' yan Spanje. De Spanjaarden hebben voor geeft. _Jiun onverzoenlijke opstelling Onvoldoende militaire bewaking bewezen JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT ten aanzien van de Noorse vis een redelijk argument. Bij hun aansluiting in 1986 werd Ma drid voor de keus gesteld zijn omvangrijke visserboot te sa- Onvoldoende militaire bewaking en ern- neren, of tot 2004 geweerd te süge beoordelingsfouten van leger en worden uit de EU zeeën. De veiligheidsdienst^s elden de Israëlische kolonist Baruch Goldstein in de Spanjaarden kozen voor het laatste. Uit wraak eiste Madrid 29 p^"inen dood te schieten in nu dat Brussel de Noren ook het Grot van de Aartsvaders in Hebron. Dat is de belangrijkste conclusie na de eerste openbare hoorzitting in Jeruzalem van de Israëlische staatscommissie die is vel over de neus zou halen. Er kan geen sprake van zijn dat Noorwegen wel zijn goedkope vis kan afzetten op de Europese markten zonder tegelijkertijd kotters uit andere EU-landen toe te laten tot zijn viswateren. Zweden, Finland en Oosten rijk bereikten vorige week al overeenstemming om vanaf 1995 toe te treden tot de Eu ropese Unie. De onderhande lingen met Noorwegen zullen, na de crisis van vannacht, waar schijnlijk volgende week dins dag worden voortgezet. Maar uitstel van de toetreding in 1995 dreigt, omdat het Europees Par lement altijd gezegd heeft dat het uiterlijk deze week de ak koorden over de toetreding wil ontvangen. Het parlement be slist vandaag of het de onder handelaars nog een week respijt belast met een onderzoek naar het bloedbad. De belangrijkste getuige van gisteren was generaal Danny Yatom, die als com mandant van Israëls centrale militaire sector verantwoordelijk is voor de veilig heidssituatie op de Westelijke Jordaan- oever. Goldstein pleegde de massamoord om tien voor half zes in de ochtend. Op dat tijdstip waren een officier en twee solda ten in de Grot aanwezig. Drie andere sol daten en twee leden van de paramilitaire grenspolitie die eveneens op hun post hadden moeten zijn, waren om nog al tijd niet opgehelderde redenen afwezig. „Als de vijf wel op hun post waren ge weest, had het bloedbad dan kunnen worden voorkomen?", vroeg commissie voorzitter Shamgar. „Naar mijn beste weten wel", moest Yatom toegeven. Hij verduidelijkte dat de vijf afwezigen de wacht hadden moeten houden bij de drie deuren die de joodse gebedsruimte scheiden van de islamitische. De moor denaar kon profiteren van het feit dat er geen bewaking was. Op de hoorzitting van gisteren bleek voor alles dat naïviteit en etnische voor ingenomenheid bij de legerleiding Gold stein in staat hebben gesteld zijn actie uit te voeren. „Ik heb nooit gedacht dat een Israëlische terreuraanslag op Pales- tijnen mogelijk was", zo verklaarde Yatom. „Ordeverstoringen door kolonis ten wel, maar niet een massamoord." NAIROBI AP De mannelijke kaper, die ge holpen werd door twee mede plichtigen, raakte bij de bestor ming gewond. De ongeveer 25- jarige man was in bezit van een speelgoedpistool. De kaper en zijn twee helpsters, allen Ethiopiërs, wil den aanvankelijk naar Rome doorvliegen maar eisten later brandstof om naar Londen te gaan. In het vliegtuig zaten ver moedelijk voornamelijk Ethio piërs die illegaal in Saudi-Arabië verbleven en waren uitgewezen. Een Saudisch lijnvliegtuig dat met 138 passagiers en 15 be manningsleden op weg was van de Saudische stad Jiddah naar de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is gisteren gekaapt en ge dwongen op de luchthaven van de Kenyaanse hoofdstad Nairo bi te landen. Nadat alle passa giers het toestel hadden verla ten, is het door veiligheidsper soneel bestormd en zijn de ach tergebleven gezagvoerder en co-piloot bevrijd. (brussel peter de vries ^CORRESPONDENT Het vierde Noorse verzoek lid te mogen Iworden van de Europese Unie heeft in ferussel opnieuw een bikkelharde machts strijd ontketend. De hoop dat voor de Scan dinavische landen, Finland en Oostenrijk tonder al te veel problemen een plaatsje con worden ingeruimd aan de Brusselse vergadertafels, werd de afgelopen dagen aitfloor een gelegenheidscoalitie van Spanje, 'J talië en Groot-Brittannië vakkundig de jrond ingeboord, j 4iet de bescherming van de economische ja )elangen van de Noorse en Spaanse vissers, 113 naar het behoud van de politieke machts posities van de verschillende nationale re- leringen bleek afgelopen nacht de laatste in onneembare horde. Het gaat daarbij om 2tde stemverhoudingen binnen de Europese 2 Jnie. Een discussie die in feite los staat van 12de onderhandelingen met de kandidaat-lid- '85 Haten zelf. Het zijn de twaalf huidige lidsta- en die het onderling niet eens kunnen wor- len. Vroeger besliste Brussel bij unanimiteit van ie twaalf lidstaten. Maar sinds de invoering an het beginsel dat een tweederde meer derheid beslist, bloeien in Brussel de fragie le en soms nauwelijks traceerbare coalities. Een eenderde minderheid kan in principe, met 23 van de 76 uit te brengen stemmen, besluiten blokkeren. Zonder steun van een van de kleine lidstaten, kunnen de 'groten' Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland, Spanje en Italië op die manier nooit hun zin doordrukken. Dit verandert enigszins wanneer vier nieu welingen aan tafel plaats nemen die ook letterlijk hun stem hebben. Een 'blokkeren de minderheid' bestaat straks uit 27 stem men (van de 90). Maar Spanje, Italië en Groot-Brittannië staan er op dat hun machtspositie niet wordt aangetast en hou den vast aan het getal 23. Een curieuze eis, want de regeringsleiders van de Twaalf juist hadden juist afgespro ken met deze explosieve discussie te wach ten tot in 1996 het Verdrag van Maastricht wordt herzien. Voor de andere lidstaten èn het Europees parlement dat de uitbrei ding van de EU moet goedkeuren is de opstelling van Londen en Madrid onaan vaardbaar. Zonder dat deze kwestie intern is geregeld kan er geen sprake zijn van be handeling van de toetredingsverdragen met de nieuwe lidstaten. De vierde poging van Olso om in Brussel aan te schuiven, is daarmee een replica ge worden van de voorgaande. Elke keer ont ketent Noorwegen ongewild een harde in terne Brusselse machtsstrijd. De eerdere pogingen om in het kielzog van Groot-Brit tannië lid te worden, stuitten zowel in 1961 als in 1967 op een veto van Frankrijk. Presi dent De Gaulle zag toen geen heil in de toe lating van de Britten en de andere op vrij handel georiënteerde Scandinavische lan den. Dat zou alleen maar de Franse machtspositie in Brussel hebben onder mijnd. In 1972 torpedeerde een kleine meerder heid van de Noren in een referendum zelf de derde poging lid te worden. Het pal voor het referendum afgekondigde Europese vis serijbeleid sterkte de Noren toen in hun vrees dat Brussel yan plan was een greep te doen naar hun nationale visschatten. Ook die geschiedenis kan zich herhalen wan neer de Brussel en de Noren volgende week hun meningsverschillen bijleggen. Want de Noorse bevolking zal dan opnieuw naar de stembus worden geroepen om over het EU- lidmaatschap te oordelen. De Amerikaanse president Bill Clinton stelt de ervaren jurist Lloyd Cutler voor die hem door de Whitewater- affaire moet tronen. foto reuter ira schwarz WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren een erva ren Washingtonse jurist in de arm genomen om hem de ko mende maanden door de Whi tewater-affaire te loodsen. De 76-jarige Lloyd N. Cutler, een advocaat met jaren ervaring in de politieke en juridische slan genkuil die de Amerikaanse hoofdstad is, volgt Bernard Nussbaum op, die zaterdag ont slag moest nemen. Met de benoeming van Cut ler, die ook al de eerste jurist van het Witte Huis was onder Jimmy Carter, probeert Clinton de schade te beperken die de Whitewater-affaire hem en het presidentschap berokkent. De laatste dagen is immers geble ken dat medewerkers van het Witte Huis vele juridische uit- glijers hebben begaan die de president in problemen hebben gebracht. De Republikeinse oppositie staat erop dat het Huis van Af gevaardigden hoorzittingen mag houden over de Whitewa- ter-zaak. De speciale openbare aanklager die de zaak onder zoekt, Robert Fiske, heeft de Bankcommissie van het Huis gevraagd van die hoorzittingen af te zien, omdat zij zijn onder zoek zouden kunnen frusteren. Maar de Republikeinen willen deze politieke buitenkans niet laten lopen. Het onderzoek gaat erom of van vrouwenrechten moet on Bill en Hillary Clinton illegaal derzoeken. Britse politie vindt achtste lijk in Gloucester GLOUCESTER AP De politie heeft gisteravond in het huis van Frederick West in het Britse Gloucester een acht ste lijk gevonden. De bewoner is aangeklaagd wegens moord op drie jonge vrouwen, onder wie zijn 16-jarige dochter. De poli tierechter heeft de hechtenis van West met vier dagen ver lengd. West werd op 27 februari aangeklaagd wegens de moord op zijn dochter Heather, de zwangere Shirley Robinson een andere niet nader omschreven jonge vrouw. Hun lijken werden gevonden in de tuin van het vervallen Victoriaanse rijtjes huis. Vier andere lijken werden aangetroffen onder de kelder van het huis. Het achtste lijk werd twee meter onder de vloer van de badkamer op de bene- denverdiepingaangetroffen. De eerste zes aangetroffen slachtoffers waren vrouwen. Van het zevende en achtste lijk is het geslacht nog niet vastge steld. De politie heeft niet ge zegd hoe de slachtoffers aan hun einde zijn gekomen. V rouwenrechten fors geschonden NEW VORK AP Vrouwen zijn wereldwijd het slachtoffer van slavernij, oorlog, verminking en verkrachting. Dat blijkt uit een stroom van berichten die de Verenigde Na ties gisteren op Internationale Vrouwendag naar buiten bracht. Veel regeringen wenden echter het hoofd af en onderne men niets tegen de achter standspositie van vrouwen. De VN stellen een speciale mede werker aan die de schending gehandeld hebben bij een be legging in onroerend goed in Arkansas in de jaren '70 en bij hun contacten met een later failliet gegane spaarbank in Little Rock. Volgens de beschul digingen hebben de Clintons en hun medewerkers geprobeerd de feiten over die zaak weg te moffelen en het justitiële onder zoek daarnaar hebben gehin derd. De Clintons houden vol dat er niets illegaals is gebeurd. Overal op de wereld bestaan er wetten die de lagere status van de vrouw bevestigen. Vrou wen zijn vaak niet automatisch wettelijke erfgenamen, kunnen niet overal voogdij over hun kinderen krijgen, worden veel vuldig geweerd van de arbeids markt en uit het onderwijs en mogen dikwijls niet stemmen. In veel landen hebben vrouwen geen recht op reizen en mogen ze zich uitsluitend bezig hou den met de landbouw en de op voeding van kinderen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7