'Plastic' betalen kost straks geld Winkels mogen nog langer openblijven 'Twintig jaar huwelijk kap je niet in paar uur af Binnenland Nog een likje veif voor de kerk Reiziger kan krijgen voor jj§ Vier jaar voor steekpartij in Helderse kroeg fikse boete zwart rijden Stille kranslegging Eisen luistervaardigheid Frans en Duits omlaag 'Artikelen van Hema zijn net wandelende bommen' WOENSDAG 9 MAART 1994 5 Jongen 13) ging met auto hasj kopen Maastricht De politie van Maastricht heeft gisteren een 13-jari- ge jongen aangehouden die een auto bestuurde. De jongen was met de auto van zijn ouders uit het Belgische Luik naar Maas tricht gereden om in een coffeeshop hasj te kopen. De politie zag hem daar vandaan komen en volgde hem. De auto en een kleine hoeveelheid hasj werden in beslaggenomen. Casino mag croupier ontslaan roermond Het casino in Valkenburg mag een 37-jarige crou pier ontslaan omdat hij klanten waarschuwde voor gokversla ving. De rechter in Roermond heeft dat gisteren bepaald. Wel moet het casino de croupier 150.000 gulden schadevergoeding betalen. Dat is echter twee ton minder dan de man had geëist. De croupier werkte al vijftien jaar in het casino en probeerde de laatste negen jaar klanten te helpen iets tegen hun verslaving te doen. De directie vond dat de croupier dat aan deskundigen moest overlaten. Nijmeegse politie houdt dealers aan numegen» De Nijmeegse politie heeft gisteren v twee vrouwen in hun woningen in Nijmegen en Beuningen aan gehouden. Zij worden verdacht van handel in heroïne en cocaï ne. In de woningen werden onbekende hoeveelheden drugs in beslag genomen. Een 28-jarige man uit Beuningen wordt be schouwd als de hoofdverdachte. De Nijmeegse politie startte in oktober vorig jaar met het onderzoek. De politie verwacht nog meer aanhoudingen te verrichten. FNV wil 36-urige week in supermarkt den haag De FNV Dienstenbond eist voor de 175.000 werkne mers in de supermarkten een 36-urige werkweek. Uiteindelijk wil de bond naar een vierdaagse werkweek van 35 uur. Nu geldt nog een werkweek van 38 uur. Dat blijkt uit de eisen waarmee de bond vandaag de eerste onderhandelingsronde voor een nieuwe CAO in gaat. De bond eist ook een loonsverhoging van 2,5 procent, maar als er voldoende afspraken komen over werk, veiligheid en vermindering van de werkdruk kan die eis omlaag. Ondernemers mogen kosten credit card doorberekenen Met een credit card betalen kan de klant extra geld gaan kosten. Middenstanders mogen de kosten daarvan - ge schat op jaarlijks 300 miljoen gulden - voortaan doorbe rekenen. Dat heeft staatssecretaris Van Rooy van econo mische zaken gisteren bepaald. de card-bedrijven gisteren nog niet zeggen. Ze hebben zes we ken bedenktijd. In die tijd is het besluit van de staatssecretaris nog niet van kracht. De middenstanders zijn blij met het besluit van de staatsse cretaris. Een woordvoerder van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) wijst erop dat ondernemers op een rekening van honderd gul den gemiddeld vijf gulden voor het gebruik van de credit card betalen. Als het besluit van kracht wordt, willen de ondernemers niet alleen een toeslag gaan be reken voor het betalen met een credit card, maar misschien ook korting gaan geven als de klant Tot nu toe mochten onderne mers geen extra kosten bereke nen voor het betalen met 'plas tic'. Dit verbod vloeit voort uit het contract dat de onderne mers met de credit card-bedrij- ven hebben. Die willen uiter aard dat hun produkt zoveel mogelijk wordt gebruikt. Het was gisteren voor de tweede keer dat Van Rooy de betreffende bepaling in de con tracten verbood. Het ging om American Express, Eurocard, VSB (Visa) en Diners Club. De eerste twee bedrijven gingen de eerste keer in beroep tegen het negatieve besluit van Van Rooy. Of ze dat nu weer doen, konden contant betaalt. Dat laatste kan omdat veel ondernemers de kosten van het betalingsverkeer hebben doorberekend in hun prijzen. Volgens een KNOV-woord- voerder zal het betalen met een credit card dan ook niet ineens massaal duurder worden. Be halve bij benzinestations. „Daar heb je immers de keuze uit di verse manieren van betalen. En de credit card is voor de onder nemer de duurste", aldus de KNOV-woordvoerder. Ondanks dat ze vrezen dat het gebruik van het 'plastic' on der het besluit van Van Rooy te lijden zal krijgen, zijn de credit card-bedrijven voorlopig niet van plan de tarieven voor de ondernemers te verlagen. Vol gens de card-maatschappijen moeten ondernemers niet zeu ren over de kosten, omdat ze er veel service en klanten voor te- Rigkrijgen. Kabinet wil minder beperkingenmaar zegt nog niet hoe den haag gpd Het kabinet wil minder beperkingen opleggen aan de sluitingstijden van winkels. De wijze waarop dat moet gebeuren, zal echter aan een volgend kabinet worden overgelaten. Dit standpunt blijkt uit een brief van mi nister Andriessen (economische zaken) aan de Tweede Kamer. Hij vraagt zich zelfs af of het nog wel nodig is de winkelsluiting wettelijk te regelen." Uit experimenten in veertien gemeenten met een vrije winkelsluiting in de afgelopen jaren is volgens de bewindsman gebleken dat er weliswaar weinig gebruik e openingstijden werd gemaakt, maar dat ook niemand er last van had. Ondernemers die op de normale tijden hun zaak dicht deden, leden geen om zetverlies. In de zaken die wèl langer openbleven, tra den ook geen nadelige effecten op voor de onderne mers of het personeel. Middenstanders en vakbonden verzetten zich tegen ruimere winkelsluitingstijden om dat deze een te zware belasting zouden zijn voor de on dernemers en hun personeel. Bovendien zouden zaken die er niet aan meedoen, het loodje kunnen leggen. Nu dat niet is gebeurd, vraagt Andriessen zich af of de win kelsluiting nog wel wettelijk geregeld moet worden. Als alternatieven denkt het kabinet aan het vrijlaten van de winkelsluiting mits de zaak niet meer dan 55 i WD per week open is en op zondag dicht. Ook 2 sluitingstijd, die nu officieel op 18.30 uur paald, naar 21.00 uur kunnen gaan. PvdA, D66 ei bepleiten in hun verkiezingsprogramma's voor een ver ruiming dan wel afschaffing van de winkelsluitingswet. Het CDA heeft daar grote twijfels over. Het kabinetsstandpunt is slecht gevallen bij het Ko ninklijk Nederlands Óndernemersverbond (KNOV). Die vindt dat uit niets is gebleken dat de consument of de winkelier zit te springen om verruiming van de ope ningstijden. De Raad Nederlandse Detailhandel, die opkomt voor grootwinkelbedrijven en winkelketens, is daarentegen verheugd. den haag Op 24 maart gaat Madurodam weer open. Aan het onderhoud wordt dezer dagen gewerkt. Zo kreeg het model van de Grote Kerk in Middelburg nog een nieuw laagje verf. f Zwartrijders in de trein kunnen vanaf januari rekenen op een stevige boete. Ongeacht hun bestemming moeten zij 63 gul den neertellen wanneer zij wor- I den gesnapt. Dat is het maxi- male tarief voor een dagkaart tweede klas. Weigert de zwart- i rijder te betalen, dan wacht de Spoorwegpolitie hem op met i een tweede boete van zestig gulden. De boete voor zwartrij- den kost op dit moment nog 25 I gulden. De huidige toeslag van De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren wegens bedreiging, po ging tot doodslag en zware mis handeling vier jaar celstraf op gelegd aan een 34-jarige man uit Den Helder. Hij stak daar op 21 augustus 1993 in een café twee bezoekers en bedreigde zijn vriend met een mes. De man was dronken en was de kroeg uitgezet. Volgens het psy chiatrisch rapport voelde hij zich daardoor zeer gekrenkt. 3,50 gulden voor een kaartje bij de conducteur verdwijnt ook. „Je kunt straks in de trein alleen nog maar een dagkaart van 63 gulden kopen. Alleen als blijkt dat door een kapotte ticket-au tomaat de reiziger écht geen kaartje kon kopen, krijgt hij het verschil later terug", zegt een NS-woordvoerder. De NS willen met het gisteren gepresenteerde lik-op-stuk be leid niet alleen het zwartrijden maar ook de agressie in de trei nen tegengaan. Daartoe zal ook de controle worden geïntensi veerd. De reiziger moet straks niet alleen een geldig kaartje hebben als hij de trein instapt, maar ook als hij het perron ver laat. Met name op de grote sta tions zal deze controle zeer in tensief zijn, waarbij NS kunnen vragen om een legitimatiebe wijs. Geschat wordt dat de NS door het zwartrijden jaarlijks 60 mil joen gulden mislopen, op een totale omzet van 1,6 miljard. De vereniging Rover (reizigers openbaar vervoer) heeft begrip voor de aanpak van de NS maar ziet daarbij wel een knelpunt, het legitimatiebewijs. Rover vraagt zich af of iedereen altijd een rijbewijs of paspoort op zak heeft. In reactie daarop zeggen NS soepel te zullen opereren. Ook een giropas voldoet. Te hoog aantal onvoldoenden dreigde MHAAG» De exameneisen voor luister vaardigheid bij Frans en Duits gaan omlaag. Leerlingen in de eindexamenldassen van MAVO, HAVO en VWO krijgen dit )aai een half punt meer dan waarop ze volgens de oude norm recht zouden hebben. Dit heeft de Vereniging van Leraren in loe vende Talen in overleg met het Cito besloten. Luistervaardigheid wordt als onderdeel van het eindexamen in het schoolonderzoek geëxa mineerd. Ruim negentig pro cent van de scholen maakt hier voor gebruik van de Cito-luis tertoetsen. Uit steekproeven die het Cito jaarlijks voorafgaande aan de schoolonderzoeken houdt, is gebleken dat de luistervaardigheid bij Frans en Duits is achteruitgegaan. Dat proces is al enkele jaren aan de gang. Volgens de Lera renvereniging is nu wel een aanpassing nodig omdat het ge middelde cijfer anders onder de zes zou zakken en het percenta ge onvoldoenden onaanvaard baar /«ai worden Door aanpassing van de norm /al het aantal OllVOldoen den voor luistervaardigheid Frans en Duits in het VWO be perkt blijven tot respectievelijk 25,8 en 26,5 procent, zo ver wacht het Cito. Zonder de aan- passing zou dal percentage voor Frans op 40,3 en voor Duits op 45,8 uitkomen. De luistervaar digheid bij het Engels is de afge lopen jaren juist verbeterd. Winkeliers klagen over veiligheidslabels den haag Bij het Indisch Monument ii leerde voor de Japanse strijdkrachten. Den Haag werd gisteren met e Wetsvoorstel over echtscheidingen valt slecht bij advocaten Het protest is eensgezind, komt uit onverdach te hoek en heeft dezelfde dringende strekking: minister Hirsch Baffin, keer terug op je schre den en herzie het voorstel voor echtscheidingswet. eindhoven louis burgers De Nederlandse Orde van Advocaten greep deze week naar een zeer ongebruikelijk middel om zijn ongenoegen te uiten: een advertentiecam pagne. Dat was voor het eerst. Het Clara Wich- mann Instituut, gesteund door diezelfde Orde en de Vereniging van Advocaat-Scheidingsbemid delaars, bewandelde een wat meer platgetreden, maar toch ook zeer effectief pad; het stuurde de minister een brief. Hirsch Ballin zet vrouwen in de kou, zo luidt de conclusie van het wetenschappelijk bureau op het gebied van vrouwen en recht. Zijn plan nen over het schrappen van de overheidsbijdra ge bij echtscheidingen waarover de partners het eens zijn. leiden ertoe dat kwesties als alimenta tie worden afgeraffeld. De vrouw, die doorgaans de zorg voor de kinderen krijgt, minder inkom sten heeft en nog steeds afhankelijk is van wat de man haar toeschuift, wordt daarvan de dupe. Het voorstel dat de minister nog voor de ver kiezingen door de Tweede Kamer wil loodsen, houdt onder meer in dat echtgenoten die beiden willen scheiden, de zaak kunnen regelen via een 'scheidingsbemiddelaar". Justitie hoeft dan geen bijdragen in de advocatenkosten te betalen. De bemiddelaar - een advocaat of een notaris - kan de klus volgens Hirsch Ballin in 6.6 uur klaren. De bemiddeling zou de partners elk vierhonderd gulden kosten. Dat geld moeten zij in alle geval len uit eigen zak betalen. Van alle in Nederland gesloten huwelijken mondt zo'n dertig procent uit in een scheiding. De echtelieden nemen één of twee advocaten in de arm, die zich gemiddeld tien tot twintig uur raison van 280 gulden per uur met de zaak be zighouden en verschijnen vervolgens voor de rechter. Die spreekt de scheiding uit. Wanneer het gaat om 'moeilijke gevallen' (kinderen, hu welijkse voorwaarden, alimentatie) kan de pro cedure langer duren. In zestig tot zeventig procent van de gevallen betaalt het ministerie van justitie een deel van de kosten van de scheiding. Wanneer de part ners samen minder verdienen dan drieduizend gulden netto, wordt een advocaat 'toegevoegd'. Óp die kosten (33 miljoen gulden per jaar) pro beert de minister met zijn wetsvoorstel te bezui nigen. Volgens het Clara Wichmann Instituut speelt de minister de mannen een 'chantagemiddel' in handen. Bemiddeling is namelijk ook voor de partners goedkoper dan een rechtszaak. Echtge noten onder de inkomensgrens van 54.000 gul den kunnen weliswaar een beroep doen op gefi nancierde rechtsbijstand, daarnaast betalen ze ieder een eigen bijdrage tussen de 110 en 1300 gulden plus griffiekosten. De griffiekosten zijn tot nu toe voor elk 280 gulden, maar Hirsch Bal lin wil ze verhogen tot 680 gulden per persoon. Met elkaar moeten de voorstellen van de minis ter een besparing van 30,6 miljoen opleveren. „De man kan de vrouw dwingen tot bemidde ling", zegt een woordvoerster van het Clara Wichmann Instituut. „Hij stelt bij voorbeeld een alimentatiebedrag voor en als zij daarmee niet akkoord gaat. kan hij weigeren de kosten voor rechtsbijstand te betalen. Vrouwen kunnen die veelal niet opbrengen, omdat ze geen baan of dëeltijdwerk hebben. „Het is een slecht wetsvoorstelzegt voorzit ter J. van Oldenburgh van de Vereniging van Ad vocaat-Scheidingsbemiddelaars (VAS). De ver eniging is vier jaar geleden opgericht en houdt zich bij uitstek bezig met het werk dat Hirsch Ballin nu wil propageren. „Wij hebben daar bij na altijd twintig uur voor nodig. Als we 6.6 uur krijgen - ik snap niet hoe die man dat heeft bere kend - krijg je óf kladderwerk, óf je gaat als be middelaar onbetaalde uren maken. Snapt de mi nister niet dat het om zeer emotionele kwesties gaat?" Ook het VAS acht de kans groot dat de dupe worden van het 'gebroddel'. „Zij zijn meestal de eisende partij als het om geld gaat." Overigens stelt Van Oldenburgh dat de opzet van de minister wel goed is. „Ik sta voor hon derd procent achter het idee dat er meer in rus tig overleg moet in plaats van via de rechter. Maar over hoe dat kan, moet de minister beter nadenken. In zo korte tijd worden dingen slecht geregeld. Later komen er alsnog allerlei procedu res, die ook de minister geld kosten. Van bezui niging is dus geen sprake. Dat is ook de mening van mr. H. van der Putt, echtscheidingsbemiddelaar uit Eindhoven en specialist op dit terrein. „Straks zullen die in complete afwikkelingen allemaal opnieuw aan de rechter moeten worden voorgelegd. Dat kost veel meer, aan geld en pijn." De Amsterdamse advocate J. van der Winden, gespecialiseerd in vrouwenrecht, is met name gepikeerd over de hogere eigen bijdrage. „Er hebben vrouwen gebeld om te vragen hoeveel een scheiding gaat kosten. Als ze de bedragen horen, zeggen ze dat ze daar nog eens over moe ten denken. Het kan toch niet waar zijn dat ze bij hun man blijven omdat ze geen kans zien de rechtsbijstand te betalen?!", aldus Van der Win den. „Die 6,6 uur is helemaal gevoelloos. Stel dat mensen twintig jaar getrouwd zijn geweest... Dat kun je toch niet in een paar uur afkappen?" „Ie wordt er doodziek van. Sommige van onze filialen heb ben wel vijftig keer per dag een vals alarm door een artikel dat bij de Hema is gekocht." Dat zegt een rayonmanager van de Schoenenreus. Samen met andere winkelke tens en winkeliers, een biblio theek en de producenten van de artikelbeveiligingssystemen in deze zaken, voerde de Schoe nenreus gisteren in Utrecht een kort geding tegen de Hema en de fabrikant van haar veilig heidssysteem Sensormatic. De eis: een rigoureuze aanpassing van dat systeem. De ergernis is allemaal be gonnen toen de Hema ongeveer anderhalf jaar geleden op een ander beveiligingssysteem. III- tramax geheten, overstapte. Dit systeem werkt akoestisch-mag- netisch. Net als bij de 'klassieke' electro-magnetische systemen (EM) krijgen artikelen een label om te voorkomen dat dieven er ongemerkt mee weglopen. Als de klant het produkt betaalt, wordt het label bij de kassa ge- deactiveerd. En daar wringt 'm de schoen. De apparaten die de Hema daarvoor gebruikt, zorgen er weliswaar voor dat de klant on gestoord door het Hema- poortje kan, maar bij winkels met EM-systemen - en dat zijn verreweg de meeste - kan dan toch nog het alarm gaan loeien. Advocaat Van Marwijk Kooy toonde gisteren een doos met 1.423 labels die diverse winke liers in twee maanden tijd heb ben verwijderd na een vals alarm. „Het topje van de ijs berg". aldus Van Marwijk „Arti kelen die bij de Hema zijn ge kocht, zijn wandelende tijd bommen." Volgens de advocaat van Sen sormatic. de producent van IJl tramax, ligt de oorzaak van het probleem echter bij de syste- men van de eisers zelf. De FM systemen reageren niet alleen op labels van de Hema, maar ook op 'potten, pannen, brillen, rekenmachines en noem maar op', zei mr. Schermer. Hij bena drukte de enorme belangen' van zijn cliënt bij handhaving van het huidige systeem. Niet alleen is het Hema-contract goed voor dertig miljoen gul den, toewijzing van de cis heeft verstrekkende gevolgen op 'we reldschaal'. Sensormatic is één van de grootste producenten ter wereld. Dat de eisende producenten Esselte Meto en Knogo dat ook zijn. is volgens Schermer geen toeval. Hij verdenkt deze fabri- i het geding te heb ben aangespai grootste conct markt te drukke Na hun praten nam i mi Sche van de advo- over om nog chtbankpreside pen een suggesti< caat van de Hem eens te kijken na sche oplossing voor het pro bleem. Hij gaf de partijen daar voor vier maanden de tijd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5