Forse stijging van racistische acties Binnenland Rijkswaterstaat ontslaat frauderende ambtenaren Tegen de fietsendief is geen kruid gewassen Ook grote problemen in bisdom Den Bosch Soms zijn politiebureaus erg luxe' Superattractie nieuw pretpark bijna klaar WOENSDAG 9 MAART 1994 3 Hilbert van der Duim toch raadslid assen Hilbert van der Duim wordt alsnog raadslid in zijn woon plaats Assen. De ex-schaatskampioen en lijstduwer van de lokale partij PLOP maakte dat gisteravond bekend tijdens een leden vergadering. Hij stond als dertigste op de lijst van de Asser partij, maar werd met bijna vijfhonderd voorkeurstemmen gekozen als raadslid. Van der Duim liet aanvankelijk weten als onderwijzer te weinig tijd te hebben voor het raadslidmaatschap. Via het mi nisterie van onderwijs kreeg hij echter te horen dat er diverse regelingen' zijn die het mogelijk maken beide functies te vervul len. PLOP gaat er nu vooralsnog van uit dat Hilbert van der Duim het vijfde raadslid wordt. Hoorapparaat voor dropjes aangezien eys In de veronderstelling twee dropjes van elkaar te trekken, heeft een inwoner van Eys in Limburg zijn hoorapparaat door midden gebroken. De man had wat katjesdrop naast zijn bed gelegd, omdat zijn vrouw klaagde over een droge keel. 's Nachts vroeg ze hem om een dropje. De man greep naast zijn bed, rom melde wat en verzuchtte: ..Verdorie, wat zitten die aan elkaar ge kleefd". Uiteindelijk lukte het hem twee 'dropjes' van elkaar te breken. Toen ze ervan proefden, merkten de Eysenaren de ver gissing. Het hoorapparaat. de kleine variant die je niet achter maar in je oor moet stoppen, kostte 2.000 gulden. De man is niet verzekerd. Zes jaar cel voor drughandelaar breda» De rechtbank in Breda heeft gisteren een 48-jarige vee handelaar uit Hooge en Lage Mierde veroordeeld tot zes jaar cel. Tegen de Brabander was tien jaar cel geëist. Zes jaar lang leidde de man drugtransporten van enkele honderden kilo's amfetami ne en hasj naar Zweden en Engeland. Volgens het vonnis was de Mierdenaar één van de twee leiders van de bende. De vrachtwa gens met de drugs werden meestal klaargemaakt op het boeren erf van de Brabantse veehandelaar. Vrouwen minder trouw aan vakbond Vrouwen zeggen hun lidmaatschap van de vakbond sneller op dan mannen. Bij de Industriebond FNV bedankten vorig jaar naar verhouding twee keer zo veel vrouwen als man nen voor het lidmaatschap. Bij de Vervoersbond FNV en de Voe dingsbond FNV was dat anderhalf keer zo veel. Dat blijkt uit de jaarlijkse 8 maart (vrouwendag)-enquête van het FNV-Vrouwen- secretariaat. Dat komt door de aard van het werk van veel vrou wen. Het gaat vaak om kleine, vaak tijdelijke banen. Fraude raadsverkiezingen onderzocht Vlieland De politie van Vlieland onderzoekt of er op Vlieland onregelmatigheden zijn geweest tijdens de gemeenteraadsver kiezingen. Het onderzoek is gericht op malversaties met stem men bij volmachten, waarover de partij Algemeen Belang Vlie land die twee zetels kreeg, klaagt. Van de 706 stemmen die op Vlieland werden uitgebracht, zijn er 145 bij volmacht uitgevoerd. De meesten gingen naar de WD die vijf van de negen raadsze- tels haalde. De liberalen ontkennen de fraude. Lijk gevonden in Haagse woning den haag In een woning aan de Wassenaarseweg in Den Haag heeft de politie gisteren het lijk gevonden van een 53-jarige man. De man is vermoedelijk door een misdrijf om het leven geko men. De man vertoonde wel enig uitwendig letsel, maar dat was niet van dien aard dat de politie onomstotelijk kon vaststellen dat de man inderdaad door geweld aan zijn einde is gekomen. Sectie moet uitsluitsel geven. Slachtoffer ziet verdachte op video Amsterdam In Amsterdam worden slachtoffers van misdrijven niet meer geconfronteerd met verdachten bij het aanwijzen van een belager. Voortaan wordt daarvoor de video gebruikt. Daarop ziet het slachtoffer zeven of acht mensen en moet hij daaruit de verdachte aanwijzen. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Am sterdam besloten. Er is al een geslaagde proef gedaan. Kort bellen vanuit auto stuk duurder Rotterdam Mensen die een paar seconden bellen vanuit de au to moeten nu 45 cent betalen in plaats van 15 cent. Het kort bel len is veel duurder geworden door een nieuwe berekeningswij ze. Het nieuwe tarief blijkt op 1 januari al te zijn ingevoerd. PTT Telecom vermeldde de wijzigingen terloops in een alinea van een brief aan alle autotelefoon -gebruikers. Een telefoontik vanuit de auto duurde voor 1 januari tien seconden, nu dertig seconden. De Consumentenbond is daar boos over. „Wij vinden dat de mensen per seconde zouden moeten betalen, net als in Duitsland en Engeland gebeurt. Dat is het eerlijkste." i49>- Sportief jack met uitritsbare mouwen. In de kleuren navy/geel en groen/rood. Maat 48-58. 149,- capelle aan de ussel anp ^e. h133/.,2*)" ™el w^' aanzienlijke bedragen gemoeid. Uit het accountantsonderzoek blijkt volgens de woordvoerster dat de vier ambtenaren thuis werkzaamheden hebben laten verrichten, die nooit door de betrokken bedrijven zouden zijn uitgevoerd als ze geen rela tie hadden gehad via Rijkswa terstaat. De rekeningen zijn naar Den Haag gestuurd, waar na het ministerie ze voldeed. Volgens een woordvoerster van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft directeur- generaal Blom besloten de in formatie die het ministerie van de accountant heeft verkregen, beschikbaar te stellen aan het Openbaar Ministerie in Rotter dam. „De vervolgprocedure zal moeten uitwijzen welke gevol gen deze zaak krijgt voor de be trokken a CRI: 'Uiterst kwalijke ontwikkeling Rijkswaterstaat wil vier ambte naren van de Bouwdienst in Ca- pelle aan de IJssel ontslaan we gens fraude. Uit een extern ac countantsonderzoek is gebleken dat zij op kosten van de zaak privé-klussen hebben laten uit- De vier ambtenaren werkten allen op het regiokantoor Mid den-West van Rijkswaterstaat in Capelle. Deze dienst is belast met onder meer de aanleg van tunnels, bruggen en viaducten en telt enkele honderden werk nemers. Eén van de vier had de leiding over het regiokantoor, de drie anderen waren opzich ter. De vier zijn geschorst in af wachting van de afronding van de ontslagprocedure voor de ambtenarenrechter. Volgens het ministerie gaat het niet om een miljoenenfrau- Buitenlanders in Nederland worden vaker op een racisti sche manier geprovoceerd. Vorig jaar werden 612 geval len gemeld. Dat is aanmerkelijk meer dan het aantal in de periode januari 1992-mei 1993 anderhalf jaar toen sprake was van 337 incidenten. De CRI noemt de stijging een uiterst kwalijke ontwikkeling, die de dienst dan ook kritiscn zal blijven volgen. Het gaat soms om bedreigingen maar vaak ook om bekladdingen met de afzender White Power. Ook worden nogal eens grafzerken vernield of ander vandalisme gepleegd met een racistisch ka rakter. De analyse van de dienst is vorige maand verspreid onder de politiekorpsen. Het leek de CRI verstandig alle meldingen te onderzoeken om dit soort provocaties effectiever te kun- a bestrijden. De provocaties komen overi gens niet voort uit georgani seerd rechts-extremisme. Het gaat voornamelijk om lokale oprispingen. Dit blijkt uit een analyse van de CRI (Centrale Recherche Informatiedienst) van gegevens van diverse poli tiekorpsen in ons land. n ging het bij bekladdingen In het alge vernielingen e vaak om jongei gezonde' hang De CRI heeft tussen deze inci denten geen landelijke samen hang gevonden. Wel is soms sprake van regionale onderlinge verbanden, aldus de woord voerder. biddinghuizen Technici leggen de laatste hand aan de topattractie El Condor in het nieuwe pretpark Walibi Flevo bij Harderwijk dat op 7 mei opengaat. El Condorls een hele enge at tractie: de passagiers maken loopings van 85 kilometer per uur, terwijl ze in stoeltjes onder de rails hangen. foto an Akkoord over Maas en Schelde tegen vervuiling BRUSSEL GPD Nederland en België staan op het punt hun oude meningsver schillen over de vervuiling van Maas en Schelde bij te leggen. Ambtelijk overleg in Namen heeft gisteren geleid tot over eenstemming over het bestrij den van vervuiling in de twee ri vieren en de uitdieping van de Schelde. Overeenstemming over de waterverdragen kan de weg vrij maken voor een akkoord over het tracé voor de hogesnel heidstrein tussen Antwerpen en Rotterdam. Vrijdag wordt hier over in het kabinet een besluit genomen. De Vlaamse minister-presi dent Van den Brande kondigde aan dat hij begin volgende week met premier Lubbers een af spraak wil maken om het amb telijk akkoord politiek af te wik kelen. Het enige detail dat naar buiten is gebracht is dat Neder land, België. Luxemburg. Frank rijk en Duitsland commissies gaan instellen die maatregelen moeten nemen om de vervui ling terug te dringen. Nederland weigerde jarenlang in te gaan op de Vlaamse wens de Schelde, de aanvoerroute voor de haven van Antwerpen, uit te diepen zolang de vervui ling van de Maas niet werd aan gepakt. Vlaanderen op zijn beurt weigerde tegemoet te ko men aan Nederlandse verlan gens voor het tracé van de ho gesnelheidslijn. Heidenii j vernielt resten kasteel uit 13de eeuw De Heidemij heeft eind vorige week bij Maasdam met een graafmachine de muren van een 13de eeuws kasteel zwaar beschadigd. Het Arnhemse In drijf voerde in opdracht van de plaatselijke landinrichtingsom- missie werkzaamheden uit in verband met ruilverkaveling. Volgens voorzitter vatj den Bosch van de Stichting Oud heidkundig Bodemonderzoek Hoeksche Waard zijn de onder de grond gelegen fundamenten van het kasteel het enige rijks monument in dit gebied. Over een lengte van vijftig meter is de anderhalve meter dikke noord en zuidmuur beschadigd. Van den Bosch noemt het on begrijpelijk dat de vernieling heeft kunnen gebeuren. Hij zegt dat de kasteelresten op de no minatie stonden voor onder zoek. „De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek heeft er met zijn neus bo venop ge/eten." Verreweg de meeste kabelslo- ten zijn waardeloos. Zelfs gele- genheidsdieven kraken ze in luttele seconden. Deze sloten zijn bij het jongste onderzoek van de Consumentenbond dan ook buiten beschouwing gelaten. Maar ook het beste beugelslot bezwijkt binnen zes minuten voor een professio nele dief. De fiets is in feite vogelvrij. Want het landelijk fietsregi- stratie- en opsoringssysteem is geflopt. Het slot is de strohalm waaraan de vertwijfelde berij der zich vastklampt, maar ook die breekt snel af. Tegen de verdrukking in blijven sommi ge fabrikanten zoeken naar een betere beveiliging van de fiets. Een trend is de betere sleutel. „Het voordeel is dat het niet op de klassieke ma nier kan worden openge maakt. Maar elke gespeciali seerde crimineel beschikt over een speciaal setje waarmee zonder grof geweld het slot binnen enkele minuten ge ruisloos opengaat", aldus on derzoeker Krol van de Consu mentenbond. De enige hoop is dat de fiets ontsnapt aan de aandacht van de beroepsdief. Of dat hij wordt betrapt. Krol: „Een schrale troost is dat ama teur-krakers wèl moeite heb ben met zulke sloten Zelf heeft Krol de vinger vlugheid van een gespeciali seerde crimineel. „Verbijste rend vind ik de manier waarop fietsen worden neergezet. Bin nen de kortste keren zouden ze van mij kunnen zijn, denk ik wel eens. Rijk zou ik kunnen worden". Maar gelukkig gaan sloten onder zijn soepele vin gers slechts in het algemeen belang open. Het beste advies dat hij kan geven is vertellen hoe je fiet sen niet moet neerzetten. „Ie moet ze aan de wereld vastke tenen. Dus niet aan het uitein de van een brugleuning of om de zadelpen, want die pen is zo los. Evenmin is een hek van gaas aan te bevelen". De onderzoeker mag graag op zijn racefiets van tweedui zend gulden kilometertjes ver slinden. Een slot ontbreekt. „Je betaalt je blauw voor elke hon derd gram gewicht die zo'n fiets mipder weegt. En dan zou ik met een ketting om m'n hals door het Westland racen?! Waar de fiets is, ben ik. Dat is de enige garantie tegen dief stal". had o De problemen in het bisdom Den Bosch zijn zo groot dat er ook naar het functioneren van bisschop Ter Schure een onder zoek moet komen. Dit zei secre- iaris W. Dobbe van de Bossche Vereniging van pastoraal wer kenden (VPW) gisteren voor de KRO-radio. Vorige week droeg bisschop Bomers van Haarlem een deel van zijn bevoegdheden over aan zijn vicarissen. Dat was op aan beveling van de communicatieproblei het bisdom Haarlen dcrzocht. Volgens de pastoraal werken den in het bisdom van Ter Schure zijn er duidelijk parallel len te trekken tussen het func tioneren van Bomers en Ter Schure. Ook de bisschop van Den Bosch zou star de katholie ke leer verkondigen in plaats van er pastoraal mee om te gaan. Verder zitten volgens Dobbe alle commmunicatieka nalen in het Bossche bisdom 'potdicht'. „Ieder doet maar wat", aldus de v PW set retails Minder straatagenten en meer apparatuur Ministers kraken kritiek Rekenkamer den haag theo den boer „Bepaalde korpsen in de Randstad heb ben iets te gretig personeelsgeld ge bruikt voor materiële uitgaven. Er zijn politiebureaus die wel heel erg luxe zijn uitgevoerd. Sommige investeringen zijn gewoon te veel." Voorzitter P. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) geeft toe dat de investe ringsdrift van de politie soms te ver gaat. De Algemene Rekenkamer kraakte gisteren het politiebeleid. Er is veel te veel geld uitgegeven aan dure compu ters. auto's en gebouwen en te weinig aan agenten op straat, terwijl er de laatste acht jaar 1,3 miljard extra naar de politie is gegaan. Kruizinga: „De achterstanden in au tomatisering, huisvesting en andere za ken waren enorm. Als je extra geld van het rijk krijgt, kun je twee dingen doen: je neemt mensen aan of je investeert. Als je extra mensen aantrekt, moeten ze eerst worden opgeleid. Pas na twee jaar zie je resultaat en dan nog moet je af wachten of je goede werknemers hebt. Met investeringen in materiële zaken (computers, auto's, huisvesting, red.) heb je sneller effect. Daar heb ik begrip voor. al is het niet helemaal correct. Als je geld van het rijk krijgt voor personeel, moet je het ook voor dat doel aanwen den. Kennelijk heeft de overheid niet goed op de winkel gepast". Volgens de Rekenkamer gaf de politic in 1986 driekwart van het budget uit aan personeel. Vorig jaar was dat 72 procent. Het aandeel materiële uitgaven steeg in dezelfde periode van zestien tot «\chttien procent. Er liepen twee jaar ge leden minder agenten op straat dan in 1986, terwijl 1,3 miljard extra naar de politie was gegaan om de veiligheid te vergroten en de (kleine) criminaliteit te rug te dringen. „De Rekenkamer komt tot zijn con clusie op basis van cijfers die op z'n minst twijfelachtig zijn. Ik ben het met de ministers Van Thijn en Hirsch Ballin eens dat in de afgelopen jaren wel dege lijk nieuwe mensen door de korpsen zijn aangetrokken. Alleen eerst worden opgeleid." Volger zinga had het hele probleem kunnen worden voorkomen als de afgelopen ja ren meer geld was uitgetrokken voor materiële uitgaven. „Die post is stelsel matig te laag geweest en de politiekorp sen moeten toch wat. Ze hebben het geld besteed voor goede spullen. Daar is niks op tegen", aldus Kruizinga. Volgens professor I. van Dijk, hoofd criminaliteitspreventie van het ministe rie van justitie, is niet bekend of meer agenten op straat ook leidt tot afname van criminaliteit. „Uit onderzoek is wel bekend dat mensen het zeer waarderen als ze een agent door de straat zien lo pen. Het is zeker bevorderlijk voor het gevoel van veiligheid. Of het ook leidt tot afname van criminaliteit, is een rela tie die moeilijk is te leggen. Het is zeker niet zo dat met duizend extra politie agenten de criminaliteit met tien pro cent daalt." Van Dijk is voor meer toe zichthouders, zoals stadswachten en surveillanten in het openbaar vervoer. „Zij kosten minder dan een politie agent, terwijl het effect, meer toezicht op straat, bij een goede aanpak hetzelf de is." Politieministers Van Thijn en Hirsch Ballin zijn het niet eens met de kritiek van de Reken kamer dat er twee jaar geleden minder agenten op straat waren dan acht jaar geleden. Het aantal politiemensen is juist met duizend toe genomen tot 41.000. Het duurt nog even voordat dat is te merken omdat enige tijd ge moeid is geweest met de werving, selectie en opleiding. Daardoor is het effect van de recen te uitbreiding niet te zien, aldus beide be windslieden gisteren. Dok kritiek van de Re kenkamer dat de over heid te weinig inzicht heeft in de huidige poli tiesterkte wordt van de hand gewezen. De mi nisters geven wel toe dat hun inzicht inder daad niet tot op de man of vrouw nauwkeurig is. Dat is volgens hen ook niet nodig omdat de po litieregio's een zekere beleidsvrijheid hebben. Volgens hoofdcom missaris Wiarda van Utrecht heeft zijn korps een inhaalslag moeten leveren op automatise ringsgebied en op het terrein van de arbeids omstandigheden. Ver der heeft het korps te kampen gehad met ex tra personeelskosten door de VUT, ouder- schaps- en zwanger schapsverlof. deeltijd banen en scholingspro jecten vooral name op het gebied van het milieu. Ondanks dat wijzen de hoofdcom missarissen Nordholt (Amsterdam) en Hes- sing (Rotterdam) erop dat zij ruimschoots aan de taakstelling hebben voldaan. Volgens Hessing heeft zijn korps met een hui dige sterkte van 4.800 man de taakstelling zelfs ruimschoots over schreden. Er is zeer veel geïnvesteerd in 'meer blauw op straat', wat onder meer tot uiting komt in de nieuwe poli tie-surveillanten. In Amsterdam is de sterkte volgens Nord holt de afgelopen jaren van ongeveer 3.300 naar <00 gestegen, zegt hoofdcommissaris Nordholt. In Amster dam is zeer veel geïn vesteerd in automatise ring. De politiemensen op straat zijn nu uitge rust met portofoons en mobiele dataterminals, waardoor meer werk kan worden verricht. Ondanks dat heeft Am sterdam behoorlijk vol daan aan de taakstel- ling.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3