Met suikerzoete taal verovert Berlusconi de Italiaanse kiezers Novib wil af van 'zielige' campagnes Kooijmans zet deur naar Hanoi niet alleen voor bedrijfsleven open Feiten Meningen Het succes van extreem rechts WOENSDAG 9 MAART 1994 2 De regeringspartijen van hel kabinet Lub- bers/Kok, het CDA en de PvdA, hebben bij de gemeenteraadsverkiezingen flink met de mattenklopper gekregen van de kiezer. De één kreeg met de mattenklopper vanwege de AOW en de ander vanwege de WAO. Drie dezelfde letters alleen in een verschil lende volgorde, die menig gezeten politicus de rillingen over de rug doet lopen. Doodsbang zijn de regeringspartijen voor deze drie letters en de commotie die zij op roepen. Zo bang dal ze er slappe knieën van krijgen. De PvdA kwam met een halfslachti ge oplossing voor de WAO en het CDA zal, zie ik het goed, wel door de knieën gaan met de AOW. Dat belooft weinig goeds die bibber- knietjes, indien wordt bedacht dat het water ons werkelijk aan de lippen staat. De werk loosheid heeft een naoorlogs record bereikt en gaat nog maandelijks omhoog. De drie miljoen inactieven van dit moment die nog geen 65 jaar zijn krijgen straks massaal ge zelschap. Ondertus- isen discussieert Ne derland over zielige jfc bejaarden, nog zieli- I ger WAO-ers en vut- I) {^t> «4PC ters en och arme t ook heel zielige uit- i keringstrekkers die het zó moeilijk heb- ben dat Kok hen weer gouden bergen belooft. Na de ver kiezingen uiteraard, Pim Fortuyn want voor wa, hoor, medewerker wa( I let is allemaal flau wekul. Het enige dat echt helpt is allemaal weer aan de slag en wel tegen heel veel la gere arbeidskosten vooral aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Daar willen onze poli tici niet aan en ze willen al helemaal met zo'n boodschap niet op pad. Stel je voor dan moet je het opnemen tegen al die goed georganiseerde belangengroepen, die je vervolgens bij de eerstkomende verkiezin gen onderuit halen. Een van de grote winnaars van de verkie zingen was extreem rechts. Zij haalt een groot deel van hun stemmen weg bij de PvdA-achterban. Toen ik dat enige tijd gele den in deze krant aan de orde stelde, kostte mij dat mijn vriendschap met de vice-voor- zitter van de PvdA, dr. R. Vreeman, en de krant een aantal abonnementen van trouwe lezers. De leiding van de PvdA is er nu eindelijk achter dat ze op een gestructureerde ma nier de oude stadswijken in moet om de CD-stemmer weer terug te winnen voor de PvdA. Je vraagt ja af hoe ze dat gaan doen. Als dal het bekende zoete broodjes bakken wordt kunnen we onze borst nog nat ma ken. Liever-broodjes worden helaas bin nenkort niet meer verkocht. De ramp valt niet te overzien indien de PvdA weer allerlei moois gaat beloven dat niet is te betalen. Er is maar één boodschap die echt werkt, iedereen aan de slag. Wie niet werkt zal ook niet eten, zelfs niet van een uitkering. Alleen diegenen die echt niet kunnen werken en diegenen die ouder zijn dan 65 jaar kunnen van deze normale plicht worden uitgezon derd. Een harde boodschap, maar wel een die werkt. Immers ledigheid is in heel veel opzichten des duivels oor kussen. In Rotterdam is extreem rechts de tweede politieke stroming geworden naast de PvdA. Deze partij heeft voor de tweede opeenvol gende keer flink van de kiezer op haar lazer gehad. Burgemeester Peper had er vier jaar geleden nog zo'n mooie rede aan gewijd. Hij heeft nog zo gewaarschuwd. Peper denkt nog steeds dat het houden van een mooie redevoering hetzelfde is als er iets aan doen. Om met Jan Schaefer te spreken: in gelul kun je niet wonen, zoals een mooie redevoering nog geen werk oplevert. Peper moet dan ook maar gewoon op stappen en weer eens een boekje gaan schrijven. Dat is wat-ie kan. Een stad bestu ren gaat ver boven zijn mogelijkheden. De centrum-democraten zijn alleen te bestrij den door iedereen en vooral in de oude wij ken weer aan de slag te helpen. Hoe dal kan kunt u lezen in mijn boek 'De overheid als ondernemer'. Drie weken voordat de Italianen naar de stembus mogen om het parle ment van de veelbezongen 'tweede' republiek te kiezen, is er een man die alle aandacht voor zich opeist: Silvio Berlusconi. Met honingzoete re cepten verovert de mediamagnaat in een sneltreinvaart de harten van het electoraat. Tegelijkertijd doet er zich in zijn wat bizarre coalitie een opmerkelijke ontwikkeling voor: de neo-fascistische MSI passeert in de peilingen de protestpartij Lega Nordi Silvio Berlusconi. De tegenstanders van Berlusconi, ofwel de links- progressieve acht-partijen-alliantie en het 'Pact' van een drietal centrumpartijen, waren het nog nooit zo eens geweest als deze week. 'Electorale de magogie', 'de eerste stap naar een autoritair sys teem', 'verkoopcampagne van rook en dromen', riepen ex-communisten en ex-christendemocraten in koor, nadat Berlusconi het programma van zijn partij Forza Italia ('Hup Italië') tijdens een pom peuze conventionhad ontvouwd. Linkse tegenstanders van Berlusconi brachten hun economische zwaargewichten in stelling om de be loften van 'zijne ether-eminentie' onderuit te schof felen. Snel was uitgerekend dat het voorstel om ie dereen niet meer dan 30 procent loonbelasting te laten betalen, alleen ten goede zou komen aan in komens van boven de 75.000 gulden. Men vroeg zich af hoe een belastingverlaging te rijmen valt met de noodzaak een staatsschuld van 2,4 biljoen gulden te verkleinen. Grote vraagtekens werden ge zet bij de volledige terugtrekking van de staat uit de economie en het privatiseren van zowel de gezond heidszorg als het pensioenstelsel. De gerenommeerde econoom Luigi Spaventa, mo menteel minister van Begrotingen tegenstrever van Berlusconi in het kiesdistrict Rome-centrum, deed Berlusconi's belofte een miljoen arbeidsplaatsen te creëren af als 'intellectuele en technische lomp heid'. „Berlusconi houdt vol dat er aan elke 25 ar beidsplaatsen 1 kan worden toegevoegd als op nieuw geïnvesteerde winst niet Fiscaal wordt belast, zonder dat hiervoor ook maar een bewijs te leveren valt", aldus Spaventa. De strenge econoom, die ge tipt wordt als mogelijk premier bij winst van de progressieven, stelt tegenover de 'retoriek van rechts' de slogan 'Italië, denk na'. De eenvoudige en gestroomlijnde slogans van Ber lusconi mogen al zijn tegenstanders verontrusten, de Italiaanse kiezer blijkt er zeer van gecharmeerd. Hup Italië blijft in de peilingen groeien en schom melt nu tussen de 25 en de 30 procent. Zijn grote tegenstrever, de ex-communistische PDS staat op 21 procent, terwijl de centrumpartijen samen niet verder komen dan 18 procent. De hoofdredacteur van de (progressieve) krant La Reppublica, Scalfari, heeft zich al neergelegd bij de winst van Berlusconi. „De Italianen", zo schreef hij onlangs, „houden van quiz. spelen en loterijen: ze zijn gek op het geluk en verafgoden degenen die, zoals Berlusconi, het belo ven of personificeren. Velen willen zoals hij een 'winner' zijn. Ze geven de voorkeur aan dromen boven kritisch nadenken". Berlusconi stoomt overstoord verder en laat zich ook niet van de wijs brengen door de grote onenig heid die in zijn 'technische coalitie' met de Lega Nord en de rond de neo-fascistische MSI gecon strueerde Nationale Alliantie heerst. Hij is, samen met enkele rechtse splinters, een lijstverbinding aangegaan met de Lega in de Noorditaliaanse kies districten, terwijl hij dat in het centrum en zuiden heeft gedaan met de Nationale Alliantie. De Lega en de MSI moeten echter niets van elkaar hebben en vooral Lega-leider Bossi doet dezer dagen niets anders dan MSI-secretaris Fini aanvallen. Overi gens is ook Berlusconi zelf vaak het slachtoffer van Bossi's tirade's. Bossi noemde Fini een 'nul' en een 'nationalisti sche fascist', met wie de Lega nooit een regering zal archieffoto Hij hamert erop dat de Lega de enige partij is die de 'fluwelen revolutie' draagt. Hij schroomt ook niet Berlusconi af te schilderen als een voorma lige paladijn van het oude regime, wiens partij, vol gens Bossi, aanvankelijk moest dienen om de Lega onschadelijk te maken. Berlusconi zwijgt, terwijl Fi ni Bossi vergelijkt met Hitler in de bunker. De uitspraak is cru, maar niet zonder waarheid. Bossi is volledig in de schaduw komen te staan van Berlusconi en ziet zijn electorale positie hard ach teruit lopen. Volgens een laatste peiling komt de Lega niet verder dan 8 procent, terwijl Bossi op meer dan het dubbele had gerekend. De Nationale Alliantie van Fini blijft echter groeien en staat nu op 10-12 procent. Het scenario van een regering Ber- lusconi-Bossi met gedoogsteun van Nationale Alli antie, is op losse schroeven komen te staan. Veel waarschijnlijker lijkt nu dat Berlusconi een regering zal vormen met de populaire Fini en de rechtse splinterpartijen. Of het inderdaad zo ver zal komen hangt natuurlijk af van de steun die het progressieve blok zal krij gen. De kans is overigens groot dat geen van beide allianties een absolute meerderheid zal weten te veroveren. De centrumpartijen hebben gepleit voor een 'constituerende regering' waarin leden van meerdere allianties zitting hebben. Berlusconi heeft die mogelijkheid al uitgesloten. Hij zei deze week: „Ik ga het veld in om te winnen. Als niemand een meerderheid haalt, gaan we opnieuw naar de stem bus". CORRESPONDENT 'Genoeg over zielige kindertjes in Bangladesh. Help ze liever naar school'. De felgekleurde posters hangen door heel Ne derland. Zielige kindertjes. Kansarme vrouwen. Arme boe ren. In haar nieuwe landelijke campagne voor Bangladesh be strijdt de ontwikkelingsorgani satie Novib het clichébeeld dat in het Westen bestaat van de Derde Wereld. „We moeten er van af de mensen in ontwikke lingslanden alleen maar als slachtoffers te zien", zegt alge meen secretaris Max van den Berg. „Geen BHÉ1 'zieligheidscampag- BSre- binnen te halen." De Novib bepleit een aanpak op maat, waarbij de mensen voor wie de hulp is bestemd zelf actief meedenken. „Je moet onze metho de zien als een tram poline", zegt Max van den Berg. „Een tram poline waarmee je mensen de kans geeft omhoog te springen, in plaats van ze te f verstrikken in een vangnet. Arme men sen zijn niet per deft- nitie slachtoffers. Dat worden ze gemaakt doordat er teveel over hun hoofden heen wordt gehandeld, ter wijl ze zelf ook heel goed oplossingen kunnen aandragen En daarin schuilt vol- gens Van den Berg x het bijzondere van de zogenaamde 'Novib Methode'. „Wij investeren in Novib v mensen, in plaats van en afVi in grootschalige pro jecten", zegt de oud politicus. „Je kunt een enorme stuwdam aanleggen of een haven. Maar je kunt ook kiezen voor minder brutale en arrogante ontwikkelingen. Wat moet je met een prachtige ka thedraal als er zoveel mensen onder de armoedegrens léven? Je kunt mensen niet als mest en afval behandelen voor econo mische groei. Het klinkt mis schien grof, maar dat is wat er gebeurt." Met de Bangladesh-campagne wil de Novib laten zien hoe met minimale middelen maximaal resultaat kan worden behaald. De situatie in de ontwikkelings landen is niet zo uitzichtloos als in het Westen wordt aangeno men, meent Van den Berg. .Ar moede hoeft niet. daarvan ben ik overtuigd. En dat is niet al leen maar een mooie morele uitspraak." „Wat mij ontzettend dwarszit, is het gevoel in het Westen dat 'er niks aan te doen is'. De machte loosheid. Zo nu en dan zie je weer een ramp op de televisie en dan borrelt je geweten weer over en geef je. Op deze manier ontstaat een nieuw soort 'apart heid'; armoede wordt in apart heid omgezet. Je zet er een muur omheen en negeert het. Maar uiteindelijk klimmen de mensen toch over die muur heen." Twee keer per jaar organiseert de Novib een fondswervings campagne waarin een land cen traal staat. Voor de voorjaars campagne viel de keuze op Bangladesh, omdat daar zo dui delijk zichtbaar is wat de Novib Methode beoogt. Het grootste deel van de 120 miljoen inwo ners van het door overstromin gen en cyclonen geteisterde land leeft onder de armoede grens. Meer dan 80 procent is analfabeet. De gezondheidstoe stand is slecht, de kindersterfte hoog. Het antwoord van Novib is een structurele aanpak van de ar moede. Meer dan tien jaar ope reert de organisatie nu in Bangladesh, de laatste vijfjaar il de armoede structureel aanpakken zieligheidscampagnes, foto reu-\ ter'jonathan clayton op grote schaal. Met Financiële steun van Novib en grote in spraak van de Bengalen zelf voeren de partnerorganisaties BRAC en Proshika projekten uit in de talrijke dorpsgemeen- schappeiï. Van den Berg: „Vroeger waren de dorpen geheel geïsoleerd van de buitenwacht, er was vrijwel geen communicatie. Er was een 'middle man', een soort koppe- laar, die alles regelde en het he le dorp onder de knoet hield", legt Van den Berg uit. „Maar die: koppelaar wordt nu opzij ge schoven door de dorpsvrou wen die met onze hulp een eigen be drijfje beginnen, daarvoor zelf naar de bank moeten, die dus schrijfcursussen moeten gaan volgen." Een ander belangrijk aan dachtspunt in de Novib-cam- pagne is het basisonderwijs. Veel kinderen in Bangladesh moeten hun ouders helpen op het land. Van schoolgaan komt het dan vaak niet, eens temeer omdat de scholen vaak ver weg zijn. Het uitvalspercentage be draagt rond de 50 procent. In overleg met de dorpsbewoners worden nu in dorpen kleine schooltjes opgericht met flexi bele werktijden en een praktijk gericht lesprogramma. De uitval op deze scholen kosten per 6tuk: 1500 gulden bedraagt nog geen procent. DEN HAAG MARJOLUN DE COCQ Zo gaat dat met wakkergekuste bruiden; alle kabouters willen het wondertje met eigen ogen aanschouwen. Vietnam onder gaat momenteel eenzelfde lot. Sedert pre sident Clinton het Amerikaanse handels embargo tegen Vietnam heeft opgeheven, lopen internationale delegaties de deur in Hanoi plat om nieuwe liefst vruchtbare betrekkingen met de veelbelovende economie aan te knopen. Ook minister Kooijmans van buitenlandse zaken heeft zich in deze rij geschaard. In Nederland wordt zijn bezoek aan Hanoi, morgen en overmorgen, echter met gemengde gevoe lens gevolgd. Investeerders popelen, maar de 350 Vietnamees/Tsjechische vluchtelin gen, die mogelijk gedwongen moeten te rugkeren, houden hun hart vast. Meneer Ngo uit Amersfoort slaapt er slecht van. Het moment waarop hij en zijn lotge noten naar Vietnam zullen moeten terugke ren. komt steeds dichterbij. Staatssecretaris Kosto (justitie) verscheen onlangs nog in het NOS-journaal met de boodschap dat hij geen pardon zal kennen als Vietnamezen zoals Ngo in kerken asiel zoeken. Hij keek er streng bij: desnoods zouden deze men sen onder dwang uit de godshuizen worden verwijderd. „De spanning stijgt, want het lijkt er op dat de impasse rond onze groep doorbroken gaat worden", zegt hij in vloeiend Neder lands. Het woord 'impasse' is goed geko zen, want de Nederlandse regering zit al twee jaar met Ngo en ongeveer 350 van zijn landgenoten omhoog. I let voormalige Tsjecho-Slowakije walde de groep ex-gastar beiders niet terughebben. Vietnam hield de deur eveneens gesloten. Maar nu de econo mie in het Aziatische land aantrekt, kon er een remigratie-overeenkomst worden ge sloten. Compleet met veiligheidsgaranties enterugkeerpremies. Ngo, die optreedt als woordvoerder van de 350, vertrouwt zijn pappenheimers echter niet. „We moeten heel voorzichtig zijn. Het Vietnamese regime heeft wel vaker het ene beloofd en vervolgens iets anderS gedaan. Misschien wil de centrale regering de af spraken wel nakomen, maar wat doen de lokale autoriteiten? Hoe goed is het toezicht op onze veiligheid? Welk risico lopen we om niet alsnog in de gevangenis of een her opvoedingskamp te belanden?" Het feit dat de ruim 140.000 gastarbeiders die reeds uit andere landen zijn terugge keerd volgens de VN-vluchtelingenorgani- satie Unhcr geen haar is gekrenkt, stelt hem nog niet gerust. „Daar zaten vrijwel geen mensen bij die tegen hun wil teruggingen." Is Ngo misschien een beetje paranoia? Hij meent zelf uiteraard van niet, maar vindt ook steun in rapporten van Amnesty, Asia Watch en de VN-mensenrechtencommis- sie. Die rapporten laten zien dat aan de on derdrukking van andersdenkenden in Viet nam nog geen eind is gekomen, hoewel de mensenrechtensituatie de laatste jaren aan merkelijk is verbeterd. De situatie van de mensenrechten is ook een niet onbelangrijk agendapunt in de be sprekingen tussen Kooijmans en zijn Viet namese collega Nguyen Man Cam. Volgens meereizende diplomaten zal de minister er op hameren dat het respecteren van men senrechten van belang is voor de stabiliteit in het land, niet in de laatste plaats ook voor het investeringsklimaat. Extra garan ties voor de veiligheid van de 350 Tsjechi sche Vietnamezen zal Kooijmans echter niet vragen. Die zijn, volgens Buitenlandse Zaken, afdoende geregeld in de terugkeer- contracten. die een 'veilige en waardige' ontvangst waarborgen. Zo mogelijk nog waardiger was de ont vangst de afgelopen jaren van de honder den handelsdelegaties uit (vooral) Japan, Europa en sinds kort ook de Verenigde Sta ten. Aangezien economen van de OESO en hel IMF in Vietnam een nieuw Aziatisch Wirtscliafisivundervoorspeïïen.verdnngen de bedrijven zich om een voet tussen de deur te krijgen. Hoewel ons land in 1988 zijn ambassade in Hanoi uit bezuinigings oogpunt sloot, lijken Nederlandse bedrijven daarbij niet achter te blijven. Shell en Esso hebben exploratie-overeenkomsten gete kend, Heineken exploiteert een brouwerij in Saigon en Nedeco heeft al jaren geleden een masterplan gemaakt voor het waterbe heer in de Mekong-delta. Sedert enkele weken kunnen Nederlandse ondernemers ook rekenen op ondersteu ning door de opnieuw geopende diploma tieke post, voorlopig gehuisvest in het Dan Chu Hotel te Hanoi. De nieuwe ambassa deur, Ader, bood eind vorige maand in Hanoi zijn geloofsbrieven aan. Het tempo waarin deze formaliteit werd afgewikkeld zegt iets over de nog steeds relatief goede betrekkingen tussen Nederland en Hanoi, menen Vietnam-deskundigen. Om het zakendoen met Vietnam nog verder te vergemakkelijken, tekenen Kooijmans en Nguyen Man Cam eind volgende week in Hanoi een 'investeringsbeschermings-over- eenkomst'. Dit akkoord biedt onder meer waarborgen tegen nationalisatie van bedrij ven en regelt het zakelijk geldverkeer. Op verzoek van de betrokkende is de naam Ngo gefingeerd AMERSFOORT-DEN HAAG PAUL KOOPMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2