'Pepijn mag niet verloren gaan' Elegante a eapella Expositie kastelen in de Achterhoek Throwing Muses Kristin Hersh heel succesvol met soloplaat Cultuur Kunst WOENSDAG 9 MAART 1994 21 Vocalei in de Hartebrugkerk leiden» Vocalei geeft zondag 13 maart een concert in de Harte brugkerk in leiden. Op het programma staan onder meer het Re joice the Lamb van benjamin Britten en het Magnificat van Hendrik Andriessen. Organist Aart de Kort begeleidt het koor en in de pauze treedt het blokfluitquartet Quatre Bois op. Het con cert begint om 15.00 uur. Zap Mama in Vredenburg utrecht De Brusselse a-capella groep Zap Mama geeft op vrij dag 27 mei een optreden in muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. De dames zingen westerse muziek vermengd met Afri kaanse invloeden met hier en daar een vleugje Gregoriaans. De voorverkoop voor het concert begint zaterdag 12 maart bij de bekendevoorverkoopadressen. Zanger Nirvana uit hospitaal rome» Zanger Kurt Cobain van de 'grunge' band Nirvana heeft gisteren de Romeinse kliniek verlaten waar hij vrijdag in coma was opgenomen na het innemen van een hoge dosis van het slaapmiddel Rohypnol in combinatie met champagne. Een me dewerkster van het American Hospital zei dat Cobain weer de oude is. De coma zal geep blijvende gevolgen hebben. Cobain was zaterdag weer geheel bij bewustzijn. Concert Concordia leiden» De twee korpsen van christelijke muziekvereniging Con cordia geven zaterdag 12 maart hun jaarlijkse concert in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Het gezelschap viert dan tevens het twintigjarig bestaan van het jeugdkorps. Het concert begint om 20.00 uur. Axl Rose beschuldigd van verkrachting los angeles Axl Rose, de zanger van de Amerikaanse rockgroep Guns N' Roses, is door zijn ex-vrouw Erin Everly beschuldigd van verkrachting. Ook zou hij haar hebben geslagen en verne derd toen zij samenleefden van 1990 tot 1991De advocaten van Rose (32) hebben nog niet op de aanklacht gereageerd. Tegen de zanger loopt ook een proces dat is aangespannen door zijn ex- verloofde, de mannequin Stephanie Seymour. Zij beschuldigt hem er eveneens van haar te hebben geslagen. Geen nieuw onderzoek dood Hendrix londen Er komt geen nieuw onderzoek naar de dood van de in 1970 in Londen overleden rockgitarist Jimi Hendrix. Dat heeft de Britse procureur-generaal Nicholas Lyell beslist. Volgens hem zijn er geen nieuwe bewijsstukken die heropening van het on derzoek rechtvaardigen. Hendrix overleed in een Londens zie kenhuis nadat hij grote hoeveelheden alcohol had gedronken en een overdosis slaaptabletten had genomen. Een vriendin van Hendrix suggereerde vorig jaar dat er opzet in het spel was. Concert Werkmans Wilskracht leiden Werkmans Wilskracht geeft vrijdag 11 maart om 20.00 uur een concert in de zaal van Con Fuoco aan de J.C. de Rijp- straat 23 in Leiden. De harmoniekapel heeft als gast het fanfare orkest Kunst na Arbeid uit Zegveld uitgenodigd. Van Vliet en Van 't Hek voor het eerst samen op de planken: Over een tijdje staat hij in het grote Carré, maar zo ze nuwachtig als die eerste keer in het kleine Haagse theater Pepijn wordt Youp van 't Hek nooit meer. Paul van Vliet herinnert zich vooral 'al die jongens en meisjes' die het later nog zo ver zouden schoppen na hun optreden in 'het gezelligste theater van Nederland'. ,,En dat laatste komt vooral door die bar die eraan hangt". Van 't Hek en Van Vliet staan komende zondag voor het eerst samen op het podium in het AT T Danstheater tijdens een, al uit verkochte, benefietvoorstelling om Theater Pepijn te red den. VJ haag koos v Paul en Youp zijn beide be stuurslid van de stichting Pepijn, die tot haar leedwezen moest toezien hoe de Haagse gemeentepolitiek de subsidie aan het theater met honderd duizend gulden verminderde. Paul van Vliet: „Aanvankelijk wilde de gemeente de hele sub sidie schrappen, dat hebben we nog weten te voorkomen. We kregen wel een ton minder. Daar hebben we heftig tegen gestreden, maar de gemeente zei gewoon: sorry, het geld is op, jullie moeten het nu zelf doen. Toen zaten we dus met Youp van 't Hek: „Ik heb me indertijd heel erg kwaad ge maakt toen de Kleine Komedie in Amsterdam werd bedreigd, en dat heeft toen wel geholpen. Maar nu gebeurt het weer, in Den Haag. Toneel wordt gesub sidieerd, en dat is goed, maar die paar plekjes waar cabaret wordt ontwikkeld, die broed plaatsen van talent, die worden gesloopt. En Pepijn is zo'n ge weldig theatertje. Ik heb er alles geleerd. En ik niet alleen. Paul de Leeuw, Herman Finkers, Hans Liberg, Waardenberg en De Jong, Brigitte Kaandorp, ze zijn er allemaal begonnen. Ik heb er een voorstelling gezien van Herman Finkers voor 17 mensen... Het is een theater met traditie, iets bijzonders. Zo iets mèg niet verloren gaan. Ik ben er altijd heel erg tegen om dan benefietvoorstellingen te geven, want de politiek maakt daar gewoon misbruik van, maar ik voel me er nu toe ge dwongen". Pepijn werd dertig jaar gele den opgericht door Paul van Montezuma's Revenge. dream. Gezien: 8/3, Stadsschouwburg ti Je kunt twisten op Monte zuma's Revenge. Ook over trou wens. Bijvoorbeeld over wie de beste stem heeft. Of over de lengte van de voorstelling, want wat ze brachten, smaakte naar Montezuma's Revenge be staat uit vijf kerels, die a eapella popmuziek zingen. En omdat ze met hun tijd meegaan, staan ze niet stijfjes voor hun eigen microfoon, maar geven ze een goed doordachte show weg, die zo nu en dan wat weg heeft van een stapeling mini-musicals. Bijzonder effectieve belichting, mooie functionele choreografie ën en een boel humor. Paul Klootés Bas is het funda ment van de voorstelling. Zijn geluid en gezicht springen er het meest uit. Zijn bereik is on gelooflijk en dat wordt, terecht, uitgebuit. Zijn solo's zijn knap maar vooral ook komiek. Een heel ander type is Dennis Kivit. Zijn stem is lenig, heeft een warm timbre, en hij komt prachtig tot zijn recht in soulachtige popballads. Hij steelt onmiddellijk je hart met 'Ain't no sunshine' van Bill Wit hers en weet het voor eeuwig te houden als hij 'Piece of my he- 'art' van Janis Joplin covert. Montezuma's Revenge heeft niet alleen stijl, het heeft ook een eigen stijl. Men weet hoe ver men kan gaan met het mo delleren van andermans werk tot een eigen geluid. Sommige liedjes hebben zo'n eigen ge zicht dat een 'remake' al gauw een belediging is. Die fout ma ken ze niet. Een groot deel van het reper- Vliet. De toen net afgestudeer de, aankomend cabaretier was platzak maar wist met zijn jeug dig enthousiasme binnen korte tijd 60.000 gulden bij elkaar te lenen voor aankoop en verbouw van een pand. Zijn eigen Caba ret Pepijn, met Liselore Gerrit sen, was de hoofdbespeler van het theater. Na een bloeitijd van zeven jaar wilden Van Vliet en de zijnen wel eens wat anders. „Toen begon het te modderen", aldus Van Vliet. Het theatertje begon een amechtig gevecht te gen het nakende einde en werd zeker twintig jaar lang op de been gehouden door forse fi nanciële injecties van Paul van Vliet, en later ook Youp van 't Hek. Lengte De benefietvoorstelling in het Danstheater is de eerste keer dat Van Vliet en Van 't Hek even samen op het toneel staan. „We zingen alleen aan het begin een liedje samen, over Pepijn. We doen ieder delen uit ons eigen programma. Paul en ik staan el ke avond op de planken met een eigen show, dan heb je het te druk om nog samen aan iets te werken", aldus Van 't Hek. „We kennen elkaar erg goed, spreken elkaar ook privé wel eens, maar verschillen verder totaal, qua leeftijd, lengte, af komst en ook qua programma. Dan is het leuk te zien waar dat toe leidt als je, al is het maar voor even, samen op het toneel staat", meent Van Vliet. Wat er de komende jaren gaat gebeuren, staat nog niet vast. Wel hebben veertig bedrijven zich garant gesteld voor een jaarlijkse bijdrage van duizend gulden gedurende vijf jaar. De rest van het ontbrekende be drag moet uit de kaartverkoop Paul en Youp s i op de bres voor Pepijn: „Dat is het allemaal begonnen." komen. Van Vliet en Van 't Hek proberen de politici weer om te willen ook de andere kleinkun- praten. „Want", vindt Youp van stenaars erbij betrekken en ze 't Hek, „Pepijn is cultuur, daar staat het allemaal. Da afhankelijk zijn van /oorstellingen". ZUTPHEN CPD „Hoe statig reest gij daar Naar deze regel uit het gedicht „De Burg te Bronckhorst" van de dichter A.C.W. Staring (1767- 1840) is de tentoonstelling over de historische plaatsen in de Achterhoek genoemd, die in het Stedelijk Museum te Zutphen is te zien. De expositie geeft een goed beeld van de vele kastelen en de landgoederen uit de Ach terhoek. Ook van die kastelen die inmiddels zijn verdwenen of tot ruïnes zijn vervallen. De tentoonstelling omvat te keningen, foto's, gravures en een schilderij. Zo is er van het verdwenen kasteel Borculo een in primitieve stijl geschilderde voorstelling te zien. Van de te kenaar Cornelis Pronk (1691- 1759) zijn enkele gravures in de tentoonstellingopgenomen. Ook het werk van zijn leerlin gen Jan de Beijer (1703-1780) en Abraham de Haen (1707-1748) is op de tentoonstelling te zien. De eerste vestigde zich waar schijnlijk na 1770 in de Achter hoek en maakte er talloze teke ningen van onder andere de stad Zutphen en directe omge ving. Uil de prenten van Abraham de Haen spreekt zijn bijzondere liefde voor de na tuur. Van jonger datum is het werk van Willem Hofker (1902-1981). Hij maakte in opdracht van de toenmalige Commissie tot be heer van het Stedelijk Museum een serie tekeningen van kaste len en buitens in de omgeving van Zutphen. De expositie duurt tot en met 24 april. Filniwerkplaats in Amsterdam De Filmacademie, onderdeel van de Hogeschool voor de Kunsten in Amsterdam, krijgt een filmwerkplaats voor jonge debuterende filmers die aan de academie zijn afgestudeerd. De werkplaats moet deze zomer gaan draaien. Dr. R.M. Boonza- jer Flaes moet de opzet voor de filmwerkplaats uit werken. Hij is als antropoloog aan de Univer siteit van Amsterdam verbon den en heeft aan verschillende filmprojecten meegewerkt. Minister H. d'Ancona (wvc) had de filmwerkplaats al in 1992 aangekondigd in haar nota Cul tuurbeleid 1993-1996. Haar staat een opzet voor ogen die nauw aansluit bij de beroeps praktijk. Zij stelt 500.000 gulden per jaar beschikbaar voor de werkplaats. Schrama en Galili in de pri jzen AMSTERDAM ANP De harpiste Godelieve Schrama en de Israëlische choreograaf It- zik Galili hebben gisteren in Amsterdam de Philip Morris Fi nest Selections 1994 gekregen in respectievelijk de categorie klassieke muziek en eigentijdse dans. Er komt volgend jaar ook een Finest Selection voor de schilderkunst. De prijs, in 1991 voor het eerst uitgereikt, is bedoeld voor talentvolle, jonge kunstenaars. De winnaars krijgen een sculp tuur van Jan Verschoor en een project naar keuze betaald. Schrama geeft een opdracht aan de Nederlandse Willem Jeths om voor haar een solo componeren. Ook mag zij een cd opnemen met harpmuziek. Galili heeft zijn oog laten vallen op een bepaalde camera waar mee hij zijn choreografieën kan registeren. Schrama (1969) heeft al meerdere prijzen gewonnen. Vijf jaar terug kreeg ze onder meer de eerste prijs tijdens het concours van de Stichting Jong Muziektalen! Nederland. De harpiste is oprichtster van het Ensemble Amade, een kamer muziekgezelschap dat geregeld Nederlandse componisten op dracht geeft werk voor het en semble te componeren. Galili is pas op zijn 23ste aan een danscarrière begonnen. In 1990 maakte hij in Israël zijn choreografisch debuut bij de Batsheva Dance Company. Tij dens de Golfoorlog in 1990 kwam hij naar Nederland. Hij is nu zelfstandig choreograaf en dansdocent. Zijn balletten staan onder meer op het repertoire van Reflex, het Nederlands Dans Theater 2, Scapino Rotter dam, het Ballet du Grand The atre de Genève (Zwitserland) en Telos (Duitsland). foto leon hermans toire bestaat uit eigen composi ties. Meestal ingetogen en lich telijk geëngageerd. Melodieus en door koele harmoniën on dersteund zijn ze muzikaal in orde. Maar soms neigen ze qua tekst naar edelkitsch. Hoe moeilijk het is werkelijk gevoeli ge songs te schrijven bleek uit 'Duet for piëta' en 'Lullaby for Jamie', een variant van 'pappie, loop toch niet zo snel'. Zware thematiek en symbo liek dient perfect verwoord te worden, omdat het snel ver keerd wordt begrepen. Want stond het beurtelings spelen van de blindenrol aan hel begin van de voorstelling misschien voor het nog zoeken naar het ware? In de tweede helft bleek dat helemaal gevonden. Elegan te en perfect vormgegeven pop muziek. Voor meeslepende pop heb je helemaal geen ritme-sec tie nodig. Cyrano in Carré nu Anierikaanser AMSTERDAM ANP 'Cyrano - De Musical' en Bill van Dijk zijn terug in Amster dam. Joop van den Ende Pro- dukties heeft de musical aan gepast. De versie die vanaf 13 maart in Carré wordt opge voerd, vertoont veel overeen komsten met de uitvoering die sinds november op Broadway loopt. Van Dijk keerde na 102 voorstellingen terug uit New York om opnieuw de hoofd rol van Cyrano in Nederland te spelen. De volledige cast is vergroot van 22 naar 27 per sonen en het orkest bestaat uit negentien musici, in plaats van de veertien, die aan de reizende produktie meewerkten. Het decor van de Amster damse Cyrano is grondig herzien. Dat is nu vrijwel identiek aan dat van de Broadway-produktie. Het zelfde geldt voor de belich ting en de kostuums. Onder leiding van choreograaf Mal colm Ranson is de vechtscè ne in de eerste akte uitge breid en spectaculairder dan voorheen. Tevens zijn arran gementen van Don Sebesky overgenomen uit de Ameri kaanse versie. Tekstschrijver Koen van Dijk heeft enkele teksten ge wijzigd. Samen met compo nist Ad van Dijk heeft hij een solo voor Cyrano aan het be gin van de tweede akte toe gevoegd. De musical ging op 17 se- tember 1992 in de Amster damse Stadsschouwburg in première. In het vorige sei zoen zijn ruim 200 vooorstel- lingen in Nederland en Bel gië gespeeld. De musical is nu tot eind augustus in Am sterdam te zien. AMSTERDAM PETER BRUYN Kristin Hersh timmert met Throwing Muses al sinds begin jaren tachtig aan de weg. Een dochter van academische ou ders uit Boston, de meest libe rale - volgens sommigen zelfs vrijgevochten - stad van de Ver enigde Staten. De muziek van de Muses is eigenzinnig. Eigen lijk nergens mee te vergelijken. Songs in arrangementen van krioelende gitaren, opgebouwd rond de soms bijkans hysteri sche zang van Hersh, die het ef fect weet te bereiken van de Si renen uit de Odyssee. Op 'Hips and Makers', Hersh' soloplaat, zijn echter geen vreemd waaie rende elektrische gitaren te ho ren. Slechts een akoestische gi taar, een cello, een schaarse piano en heldere zang. „Maar dat maakt ook dat veel mensen denken dat dit een per soonlijker plaat is geworden, dan wat ik eerder gedaan heb," zegt de zangeres. „Omdat ze voor het eerst kunnen verstaan wat ik zing, gaan ze nu ook naar de teksten luisteren. Dat maakte het wel griezelig. Bij m'n groepsplaten beeld ik mij nog wel eens in dat ik mij een beetje achter een gitaarmuur kan ver schuilen. Nu was ik veel meer afhankelijk van de akoestiek van de opnameruimte, een paarde- stal waar her en der microfoons hingen. Op de tape hoor je nog de paarden hinniken, honden blaffen, vogels zingen en mij in het rond stappen. Dat gaf wel een heel bijzondere sfeer." 'Hips and Makers' is de meest ontspannen klinkende plaat die Kristin tot dusverre maakte. Omdat ze eindelijk leerde met de muziek om te gaan zonder dat de muziek haar manipuleer de, zoals ze het zelf uitdrukt. langs alchemistische weg in muziek omgezet worden. En het heeft mij tien jaar gekost om daarmee om te gaan. Niemand kon mij vroeger, op m'n veer tiende, zeggen wat dat was. Ik dacht echt dat ik doodging van krankzinnigheid." Verhongerd „Maar nu is het iets v bes ik in het Kristin Hersh maakte solo haar meest toegankelijke plaat tot nu toe. „Toen de muziek mij in het be gin, als tiener, overkwam, was het ronduit gevaarlijk. Mijn li chaamstemperatuur steeg. Ik voelde statische elektriciteit, foto»andrewcatlin mij alleen dat ik er tL waardoor m'n haar rechtop ging staan telkens als ik een song begon te schrijven. Echt waar. Het lijkt wel of warmte en electriciteit in mijn lichaam reine ben. Iets waarmee ik een symbiotische relatie heb gekre gen. De muziek heeft mijn leven op een afschuwelijke manier onder druk gezet. Ik heb mijn zoon verloren vanwege deze rockband. Ik ben bijna gek ge worden vanwege deze rock band. Ik ben bijna verhongerd. Dat is niet zoals het leven zou moeten zijn. Maar ik heb me er doorheen geworsteld en ik ben er sterker uit gekomen." Haar gezin, haar kinderen ko men in bijna ieder gesprek met Hersh terug. „Ik zie god in mijn muziek en in mijn gezin. „Ik zou geen vingernagel kunnen maken. Maar zij, mijn zoons, hebben twintig prachtige nagel tjes. En ze zeggen dingen die ik nooit zou kunnen verzinnen. En toch heb ik ze gebaard. Komen ze uit mij voort. Hetzelfde geldt voor mijn songs: Ik kan ze niet verzinnen en toch komen ze van mij. Overkomen mij. Ze be staan. Ze zijn zo schitterend. Fn ik kan mij nauwelijks voorstel len dat ik de moeder daarvan ben. Ze zijn veel slimmer dan ik. Ik weet niet of het valse be scheidenheid is, maar ik kan gelukkig prijzen nag leven." Concerten Kristin Hersh: 12 mrt Amsterdam (Paradiso), 17 mrt Groningen (Oosterpoort) en 18 mrt Rotterdam (Night-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21