Hondepoep wint het van orchidee Natuur Milieu Slibdroger mogelijk revolutionair idee Dubbele ondergrondse gasopslag voor koude tijden Reiger handhaaft zich uitstekend Het is zonneklaar bewezen: hondepoep verdringt in toe nemende mate orchideeën en tal van andere planten. Dat was al enige tijd bekend, maar het erge is, dat de ver ontrustende feiten die twee Wageningse wetenschappers bij elkaar hebben gescharreld niet door het schild van onverschilligheid heen breken. Onderzoekers: 'We zijn ons rotgeschrokken van de cijfers' WOENSDAG 9 MAART 1994 NATUURLIJK P.vanZalinge Opvallend is de kleuren pracht van krokussen. Dus alom bewondering. Maar ook verwondering bij die genen, die zich afvragen hoe de krokus het klaar speelt zo vroeg in de tijd, het is per slot van reke ning nog winter, zo com pleet in bloei te zijn. Hel antwoord op die vraag vinden we uit hetgeen zich ondergronds afspeelt. Aan het ondergrondse stengeldeel zitten, opge rold, de bladen. Op de plaats waar de bladsteel aan de stengel vastzit, in de oksel dus, is in de na zomer en de herfst van verleden jaar, een knop tot ontwikkeling geko men. Het is een zoge naamde okselknop, maar wel rnet een bijzondere taak. Die ondergrondse okselknop groeit uil tot een knol, een dochlerknol. Uit die dochterknol groei en, loodrecht naar bene den, de zogenoemde trek- wortels. Het zijn echt trek kende wortels, zij trekken de nieuwgeboren knol omlaag, zodanig dat die uiteindelijk op de plaats van de inmiddels leegge zogen oude knol komt. Met andere woorden, de krokus houdt jaar in jaar uit zijn zelfde diepe stand plaats in de grond. Nog anders gezegd, de dochter groeit op de moeder. Het blijft niet bij de vor ming van een kind boven op de oude. Opzij ontstaan uit ande re knoppen zijknollen. Die laten, volgroeid zijnde, los en zetten dan hun leven zelfstandig naast de oude krokus voort. Ongeslach telijke voortplanting dus. Zo ligt het voor de hand, dat er van die schitterende groepen krokussen in het gazon ontstaan. Ze vor men op sommige plaatsen een opvallend veelkleurig tapijt. Ze luiden op vrolij ke wijze de lente in. Niet alleen het onder grondse, ook het boven grondse deel van de kro kus vertoont vernuftige aanpassingen om de mo gelijkheid te scheppen in wintertijd te bloeien. In de nazomer en de herfst van het vorig jaar heeft de kro kus met de vorming van nieuwe knollen al vóorbrei dingen gemaakt voor de bloei in de volgende win ter. Van het zichtbare re sultaat mogen we nu ge- Over het bovengrondse- ,dus het groene deel van het krokusblad en over de bloem de volgende keer bijzonderheden. Schimmel wapen tegen schimmels die houtrot veroorzaken DEN HAAG«ANP Britse en Oostenrijkse deskun digen gaan in een project van de Huropese Unie de mogelijk heid na om met een bodem schimmel schimmels te bestrij den die houtrot veroorzaken. Het onderzoek is van groot eco- nomisch belang, gezien het enorme aantal telefoon- en stroompalen in de wereld dat jaarlijks wegens doorrotten moet worden vervangen. De onderzoekers hebben hun oog laten vallen op de schim- mei Trichoderma, aldus de voorlichtingsdienst van de Brit- se regering. Die kan natuurlijke antibiotica afscheiden, welke dodelijk zijn voor andere schimmels. Trichoderma voedt zich al leen met de suikers in het hout- sap en laat zo de structuur in tact die hout zijn sterkte geeft. Bovendien maakt de schimmel sommige houtsoorten beter doordringbaar voor bescher mende chemicaliën, doordat zij de poriën tussen de afzonderlij ke houtcellen opent. Andere middelen die nu wor den gebruikt om de levensduur van palen en hekken te verlen gen, zijn alle schadelijk voor het milieu. Die stoffen dringen toch langzaam vanuit de palen door in de omringende grond en be groeiing. De Europese Unie heeft in het kader van haar Eureka-project ter bevordering van het weten schappelijk en technologisch onderzoek in de gemeenschap omgerekend krap drie miljoeh gulden uitgetrokken voor het schimmelonderzoek. WAGENINGEN NPA Hoewel op de talloze inspraak avonden voor de verkiezingen veel burgers ach en wee riepen over de hondepoep-ellende, bleef het geklaag vaak hangen onder een sluier van hilariteit. Was er nou écht niets belangrij- kers te bedenken dan honde poep? Nu de politieke buit op 2 maart binnen was, verdwijnt het probleem in menige ge meente helemaal naar de ach tergrond. Maar sommige besturen be ginnen wakker te worden. Voor al daar waar de kak van onze uitgelaten huisdieren door de begroting heen gaat geuren. En dat is meer dan de lokale.pen ningmeesters kunnen verdra gen. Er moeten te forse bedra gen worden neergeteld voor de bestrijding van dit ongerief. Een middelgrote gemeente is daar al gauw een half miljoen gulden extra aan kwijt. Ander voorbeeld: de gemeen te Amersfoort heeft vorige week een nota uitgebracht, waarin nalatige burgers flinke boetes in het voorui tzicht worden gesteld. Het moet maar eens afgelopen zijn met de drollenvloed, aldus de strekking van de nota. Wie voortaan hel gevoeg van Wodan of Hannibal niet ter plekke met 'een opruimmiddel' verwijdert, gaat zonder mankeren op de bon. En de controle is streng: zes dagen in de week. Deze maatregelen zijn de Wa geningse wetenschappers van het Instituut voor Bos- en Na tuuronderzoek, dr. J. de Mole naar en D. Jonkers, uit het hart gegrepen. Zij hadden aanvanke lijk aan het probleem ook niet uitgebreid onderzoek naar hon depoep hebben verricht weten ze beter. ,,We beschouwden ons onderzoek meer als een raar uitstapje. Niet iets van hoog we tenschappelijk niveau", aldus De Molenaar, die zich de lache rige reacties van de collega's nog maar al te goed herinnert. Dat ze er toch veel energie in hebben gestoken, had alles te maken met de frappante vondsten die ze al gauw deden. Fosfor De twee gingen aan de gang toen een ongeruste beheerder van een duingebied in Zuid- Holland hen in zijn zorgen had betrokken. De man had de ene plantesoort na de andere zien verdwijnen. Dat was toch niet gewoon meer? Het ongeremd poepen van honden was er de oorzaak van, dat wist hij wel, maar wat moest je daar nou aan doen? Alle beproefde middelen had hij al aangewend, maar niets hielp. Jonkers: ,,Wij zijn ons rot ge schrokken van de cijfers die ons onderzoek opleverde." Eind ja ren tachtig werden in ons land maar liefst 1,7 miljoen honden gehouden, 800.000 meer dan tien jaar daarvoor. Al die bees ten produceerden 930.000 ton fosfor en 8.940 ton stikstof, Sommige gemeenten in dit ge val Heiloo zorgen ervoor dat welgemanierde bazen die de fae- caliën van hun trouwe hond met zakje en schepje verwijderen, het totaalprodukt ook in emmers kwijt kunnen. foto hans van weel waarvan naar schatting de helft ter beschikking kwam van de planten. Hoe de verdeling van de schadelijke stoffen over Ne derland precies is, was moeilijk na te gaan. Wel is zeker dat met name de schrale natuurgebie den ernstig worden bedreigd als aan het verspreiden van honde poep in de natuur niet snel paal en perk wordt gesteld. De studie riep de vraag op of de buitengebieden zo vrij mo gen blijven als ze tot nog toe voor de honden zijn geweest. Voor de onderzoekers is er maar één antwoord mogelijk: nee. Zij wijzen op de ruige vegetaties, die nu langs veel bospaden al lerlei zeldzame planten zoals de orchideeën en klokjessoorten hebben verdrongen. „Wat we steeds vaker zien zijn triviale soorten als kweek, vossestaart, akkerdistel, ridderzuring en brandnetel", aldus De Mole- 'Zwartpoepers' Maar wat zij constateren, valt de boswandelaar annex honde liefhebber niet op. Erger nog: hij wil er helemaal niet mee wor den lastiggevallen. De rent meesters van natuurgebieden weten er alles van. Als zij wat durven te zeggen over verkeerd gedrag van honden, kunnen ze niet zelden rekenen op een gro te mond van de eigenaars. Die hebben öf niets te maken met de veranderingen in bos- en heidegebieden öf wensen geen sikkepitje van hun vrijheid in te leveren onder het motto 'dat zij de eigenlijke bezitters van Nêer- lands natuurterreinen zijn'. Nog afgezien van het feit dat deze claim juridisch volstrekt onjuist is, stipt Jonkers fijntjes aan dat bezit nog steeds geen vrijbrief is om maar aan te rotzooien. Wat hoopt het duo met het onderzoek te bereiken? Die vraag is niet zo gek, gelet op de merkwaardige ontwikkelingen na het verschijnen van hun rap port. Na een weekje interesse van de media was de belang stelling over. „Het was ineens doodstil", herinnert De Mole naar zich. „Geen gemeentebe stuurder meldde zich om eens met ons te praten." Toch kan uitgerekend hij het zich niet permitteren om het probleem op de lange baan te schuiven. Zal ook niet gebeu ren, denkt collega-onderzoeker Jonkers. Hij ziet het moment snel naderen, waarop de hon- depoep-misère opschuift naar een hoge plaats op de agenda's van talloze colleges van B en W. „Ze móeten wel. In steden als Rotterdam en Amsterdam is de situatie nu al vreselijk, de rest volgt op termijn." Maar de indruk bestaat toch, dat het aantal honden landelijk gezien stabiliseert en dat daar door het kakprobleem niet doorgroeit tot onvoorstelbare proporties? De twee onderzoe kers staan daar sceptisch tegen over. Er zijn immers geen cijfers voorhanden die deze algemene indruk hard kunnen maken. Volgens Jonkers ziet de werke lijkheid er eerder anders uit. „Het aantal 'zwartpoepers' mag bepaald niet worden onder schat, zeker niet als de gemeen telijke heffing per hond boven de tweehonderd gulden uit komt, zoals al in veel gemeen ten het geval is", meent hij. Schep met zakje Kortom, het kan zo niet langer. De Molenaar en Jonkers beplei ten een indringende voorlich tingscampagne die de hondebe- zitters ervan moet overtuigen, dat zij hun gedrag moeten ver anderen. „Nog steeds is het schepje met het zakje, waarin het baasje de faecaliën van zijn lieverdje stopt, niet ingebur gerd", zegt De Molenaar, „wie het volgens de regels wil doen, kijkt eerst schuw naar alle kan ten uit vrees door lachebekken te worden betrapt. De conclusie van de onder zoekers is duidelijk: willen we nog een tijdje leuk in dit land kunnen leven en van de natuur kunnen genieten, dan zullen hondebezitters het schepje met toebehoren voortaan bij de hand moeten hebben zodra ze met hun viervoeters de deur uit gaan. Reinigingsbedrijf Goulooze BV in Kampen heeft een nieuwe manier gevonden voor efficiën te verwerking van giftig slib. Het heeft een verplaatsbare 'slibont wateringsinstallatie' ontworpen, die verontreinigd slib omzet in poeder en schoon water. Het apparaat is in eerste instantie bedoeld voor verwerking van industrieel slib, maar kan ook van qnschatbare waarde blijken bij het bestrijden van het mest probleem in Nederlapd, bij het reinigen van onderwaterbo dems dan wel met olie vervuilde grond onder garages en benzi nestations zuiveren. De installatie werd onlangs ten doop gehouden op het Kamper industrieterrein. Een wereldprimeur, want nog ner gens in de wereld bestaat een mechanisch procédé voor het onschadelijk maken van giftig slib. De ontwikkeling en bouw van de eerste mobiele slibontwate ringsinstallatie ter wereld heeft twee miljoen gulden gekost en er is vier jaren aan gewerkt. In die periode werd een laborato riummodel van het apparaat met ongeveer vijftig soorten verontreinigd slib gevoed. En in alle gevallen bleek het goedje te scheiden in een makkelijk te verwerken poeder en voor meer dan 99,5 procent schoon water. In tegenstelling tot de tot nu toe gebruikte chemische reini gingsprocessen kan het nieuwe apparaat zonder aanpassingen alle slibsoorten aan, variërend van varkensmest tot slibsoorten die zijn verontreinigd met olie, PAK's of zware metalen. Bij ge bruik van chemische procédés moet eerst worden vastgesteld welke stoffen precies in het slib aanwezig zijn en met welke mix van chemicaliën men deze te lijf moet gaan. Voordelen Chemici die werken met het traditionele procédé geloven hun ogen niet, vertelt directeur Herman Goulooze. „Ik sprak er laatst eentje die de laboratori umrapporten had bekeken en die kon het maar niet geloven. Hij miste een afvalstroom. Maar toch is het zo. We hebben uitge breide proeven gedaan, onder meer in samenwerking met het Zuiveringsschap West-Overijs sel". Ook in de praktijk is het be wijs al geleverd. Een prototype van het apparaat heeft ander half jaar geleden goede diensten bewezen in de omgeving van Zwolle, waar zo'n 15.000 ton onderwaterbodem werd ge- reinigd. De voordelen van de mobiele slibontwateringsinstallatie zijn evident. Het apparaat, gemon teerd op een trailer van 16,5 meter lang en 3,5 meter breed, kan binnen een uur na aan komst op de plaats van bestem ming operationeel zijn. Omdat het z'n werk kan doen op de plaats waar het slib ligt, worden torenhoge transportkosten be spaard. Het 'afvalwater' dat bij het proces vrij komt kan zonder meer worden geloosd op het oppervlaktewater, wat ook zeer kostenbeparend werkt. Het eni ge dat overblijft en verder ver werkt moet worden is een hoopje poeder, dat in omvang tachtig tot negentig procent ge ringer is dan de hoeveelheid slib aan het begin van het proces. Om lokale en provinciale au toriteiten te overtuigen van de werking van de machine wil Goulooze binnenkort een de monstratie organiseren. „Kam pen zit met het probleem van giftig slib in haar plezierhavens. Ik denk erover om uit een van die havens de gemeente mag zeggen welke een kuub of dertig verontreinigd slib te ha len om dat onder toezicht van bestuurders en deskundigen te verwerken', aldus de heer Gou looze. Slibeiland Bij de demonstratie zal zeker het bestuur van de provincie Flevoland worden uitgenodigd. Want volgens Goulooze kan de slibontwateringsinstallatie de bouw van een slibeiland in het Ketelmeer, waarvoor de plan nen vorige maand zijn gepre senteerd, overbodig maken. „Er moeten er dan alleen meer van worden gebouwd. En groter, want de huidige heeft een capaciteit van 200.000 ton per jaar, terwijl in de plannen voor dat eiland wordt gespro ken ovèr 20 miljoen ton". Ten tijde van de presentatie van de plannen heeft Flevolands milieugedeputeerde verklaard dat uitvinding van een goed procédé voor verwerking van slib kan leiden tot heroverwe gen van de plannen voor het slibeiland. Het idee voor de revolutionai re machine is volgens Goulooze afkomstig uit de zetmeelindus- trie. 'Bij toeval kwam ik bij een klant van ons bedrijf een ma chine tegen waarmee zetmeel wordt gedroogd', vertelt Her man Goulooze. 'Wij waren op dat moment al een tijdje aan het zoeken naar een nieuwe methode voor verwerking van slib. Want in de chemische aan pak zagen we niet zoveel meer. Meer chemie levert alleen maar meer afval op. Toen we die zetmeeldroger zagen ging bij ons een lichtje branden. Met een kleine proef installatie hebben we wat tests gedaan. Dat ging redelijk en dus hebben we een laboratorium model gebouwd en dat net zo lang getest en gewijzigd totdat het heel goed werkte. Flet lever de een machine op dit niet veel meer met de zetmeeldroger ge meen heeft, maar het principe is gelijk.' De machine zuigt onder 60 procent onderdruk slib door een speciale filterlaag. Het af valwater wordt nog eens door een microfilter gevoerd om alle zwevende deeltjes er uit te ha len. Schadelijke stoffen binden zich aan het resterende poeder. Nieuwe BV De slibontwateringsinstallatie wordt geëxploiteerd door een nieuwe BV, die door Goulooze in Kampen en partner Midden- Betuwe in Opheusden is opge richt. Dit bedrijf, VSO (Vacuüm Slib-Ontwatering), zal de ma chine vooral inzetten bij groen - tewascentrales, olieproducen ten en andere industrieën die slib produceren. Daarmee is 25 procent van de capaciteit benut. De rest van de tijd kan het ap paraat worden gebruikt voor het verwerken van mest, reinigen van onderwaterbodems en der gelijke. Herman Goulooze verwacht dat VSO het druk zal krijgen. „Ik heb m'n ogen uitgekeken, zo veel slib is er nog te reinigen in Nederland. Een ook vanuit het buitenland is er veel belangstel ling getoond, met name vanuit Duitsland", aldus Goulooze. Zijn bedrijf heeft het belang rijkste onderdeel van de slibont wateringsinstallatie laten paten teren om te gelegener tijd de ontwikkelkosten te kunnen te rugverdienen. Tot dusver was Goulooze BV voornamelijk actief op het ge bied van kolkenzuigen, rioolrei niging en straatvegen. Het be drijf, in 1975 opgericht en sinds 1977 in Kampen gevestigd, heeft twintig werknemers in dienst en een jaaromzet van cir ca, drie miljoen gulden. Sommige vogelsoorten in twijfeld deze in de buurt plannen toch niet herziet. is land gaat het niet voor de wind, werd ons onlangs meegedeeld. Andere handhaven zich juist uitstekend. Tot die laatste categorie hoort onge- Volendam gefotografeerde reiger, ook al ziet het dier eruit als een geërgerde AOW'er die zojuist heeft vernomen dat het CDA zijn bevriezings- foto hans van weel De Gasunie en de Nederlandse Aaard- oliemaatschappij (NAM) hebben plan nen ontwikkeld voor ondergrondse op slag van aardgas bij Langelo in Drenthe en Grijpskerk in Groningen. Bepaald ver guld zijn de inwoners van beide plaatsen niet. Langelo heeft de plannen al afge blazen en in Grijpskerk dreigt hetzelfde, met de inspraak nog in volle gang. Na de ontdekking, in 1959, van het Groningse aardgasveld bij Slochteren is Nederland massaal overgeschakeld op aardgas. Het aandeel van aardgas in de energievoorziening bedraagt 50 procent, 35 procent komt uit olie, kolen zorgen voor 11 en kernenergie voor slechts 4 procent. De vraag naar aardgas verschilt van dag tot dag. Die vraag is sterk afhan kelijk van de buitentemperatuur. Op erg koude winterdag 22 januari 1992 zette de Gasunie het record van 465 miljoen kubieke meter af. De Gasunie heeft de verantwoording voor inkoop, verdeling en verkoop van aardgas. Deze onderneming heeft de verplichting om altijd aan de hoge vraag op een uiterst koude dag, de zogeheten piekvraag, te kunnen voldoen. Volgens gegevens van de Gasunie en de NAM kan nu nog aan die piekvraag voldaan worden, maar de vraag is of dal zo blijft in de toekomst. De druk in de aardgasvelden neemt af en daarmee komt de mogelijkheid voldoende te pro duceren in het gedrang. Bij ondergrondse opslag wordt in de zomer, wanneer de vraag kleiner is, gas uit andere velden in het opslagveld ge pompt. Door het veld geheel te vullen stijgt de druk weer tot het oorsponkelijke niveau. En dat vergroot de produktieca- paciteit in de winter. Twintig jaar geleden, tijdens de ener giecrisis, stelde de overheid de aardgas- politiek bij. De regering wilde het Gro ninger veld zo veel mogelijk sparen door waar dit mogelijk is gas te winnen uit kleine velden in de Nederlandse bodem en onder het Nederlandse deel van het Continentale plat. In totaal is ruim 600 miljard kubieke meter aardgas gevonden in het kader van het 'kleine velden-beleid'. Daarvan heeft de Gasunie 119 velden in produktie genomen, die in 1992 zorgden voor de helft van de aardgaswinning. Hoog-calorisch Dit beleid heeft ervoor gezorgd dat de gasvoorraad nog bijna even groot is als bij het begin vande winning in 1963. In het begin van de jaren zeventig was vrij wel al het in Nederland gewonnen gas afkomstig uit het Groninger veld. De aardgasmarkt en de toestellen waren dan ook afgestemd op de hoge kwaliteit van dit gas. De kwaliteit van het gas uit de kleine velden verschilt voor een deel sterk van het Groningse gas. De energie-inhoud van kleine velden- gas is hoog: het heet dan ook hoog-calo risch gas. Dit gas is niet zonder meer te gebruiken in huishoudens. Daarom heb ben Gasunie en NAM een apart leiding net aangelegd voor distributie van dit gas naar verbruikers die hier speciaal voor zijn toegerust. Dat zijn de grote in dustrieën en elektriciteitscentrales. Dit leidingsnet staat los van het transportnet voor aardgas naar huishoudens. Opslag Over enige jaren verwacht de Gasunie een tekort aan produktiemogelijkheden bij erg koud weer. Daarom wil deze on derneming dus gas ondergronds opslaan in twee bestaande gasvelden. Eén bij Langelo voor Groninger kwaliteit voor huishoudelijk gebruik in het aardgasveld Norg. Hoog-calorisch gas moet in het Grijpskerk-veld bij Kommerzijl. De voorziening voor opslag van hoog- calorisch aardgas zal uiteindelijk in staat moeten zijn om 808 tot 120 miljoen ku bieke meter gas per dag te leveren. Voor de hele winter gaat het om drie tot vijf miljard kubieke meter. Het Grijpskerk- veld is gekozen aan de hand van een aantal eisen. Zo mag het veld bij voor keur niet in de ecologische hoofdstruc tuur liggen en landschappelijk geen bij zondere waarde bezitten. Eisen Aan die eis voldoet het Grijpskerk-veld. Het gasveld bij Langelo daarentegen ligt in de ecologische hoofdstructuur. Dat is de reden waarom Drenthe opslag in het Norg-veld heeft afgewezen. Andere eisen waren: niet buitengaats, dicht bij het transportnet van hoog-calorisch gas en afwezigheid van zuur in het gas. Aan deze eisen kwamen in beginsel dertien velden tegemoet. De beste zijn Eleveld en Grijpskerk. Opslag bij Eleveld vereist echter het slaan van meer putten en daarmee een aanzienlijk groter ruim tebeslag. Daarom is gekozen voor Kom merzijl. De installatie neemt daar veertig hectare in beslag om goed verlicht te worden. De opslag veroorzaakt lawaai. Uitein delijk zijn het deze kwesties van geluid en licht die een belangrijke rol spelen bij de opslagplannen. Het gaat dus niet om de vraag of de opslag hoe dan ook ge wenst is, maar om de technische uitvoe ring van de plannen. Herman Gouloze bij de mobiele slibontwateringsinstallatie, foto npa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20