Arista en Kevin eten boerenkool met worst Van der Kraan: op naar de 20 Een modeshow met kleren voor thuis en op het werk Vet ook slecht voor dunne mensen Stof Het Gesprek van de Dag 'Duizend zoenen, ik ben echt gered' 18 WOENSDAG 9 MAART 1994 Over naamgeving is al heel wat gezegd en geschreven. Kijk het blad Kinderen er maar op na en de overeenkomst met een mu ziekwinkel, waar je aan de hand van de Top Vijftig kunt kiezen uit de meest recente hits, is evi dent. In vrijwel elk nummer van Kinderen - het blad voor de moderne ouder van nu - staat een overzicht van de laatste trends op het gebied van voor namen. Die zijn, sinds de jaren zestig, sterk aan mode onderhe vig. Vroeger was dat niet zo. Toen vernoemde men de kinderen simpelweg naar opa of oma. Dat stond bij wijze van spreken al vast voordat de kleine was ge boren. Maar sinds de jaren zes tig is dat patroon doorbroken. Aldus Doreen Gerritzen, weten schappelijk onderzoeker aan de Universiteit van Nijmegen, in een artikel in het blad Onze Taal. Ouders, zo stelt zij, zien hun kinderen tegenwoordig vooral als een individu, als een uniek wezen. En niet langer meer als een schakeltje tussen de gene raties. Naamgeving is een mid del om dat te onderstrepen. De grote verscheidenheid even eens. In vroeger dagen droegen veel kinderen dezelfde naam. Jan, Piet en Klaas of Ans, Mien en Bep. Tegenwoordig doen ook buitenlandse namen het goed. De invloed van de massa media speelt in deze een be langrijke rol. Een blik op de lijst die de bur gerlijke stand van Leiden weke lijks produceert, bevestigt dat beeld. Niet alleen de namen van de pas geboren Mohammed of Ahmed komen uit den vreem de. Wat te denken van Arista, Roxana, Patty en Emily? Of van Kevin, Brian John, Dominique en Timothy. Ze eten straks, als ze wat ouder zijn dan, oer-Hol- landse kost als boerenkool met worst. Je zou ze, alleen al voor die namen, wat anders geven. Menu-tip: Fish and Chips. Dan Katwijk maar, hoe zit het aan de boorden van de Noord zee met de naamgeving? Stelt traditie daar nog wat voor of hebben ze ook in het van ouds her toch conservatieve vissers dorp definitief een streep gezet door de namen van Arie, Huig, Jaap en Dirk? „Deels", zegt de heer Jonker van de burgerlijke stand. „Vernoemen gebeurt hier nog wel degelijk. Nee, cijfers of percentages kan ik niet geven. We houden geen lijstjes bij. Nooit gedaan ook. Maar uit er varing kan ik zeggen dat opa en oma hier nog in ere worden ge houden." Inderdaad, dat klopt. Jacco en Arie horen bij de laatste tien aanwinsten van Katwijk en die hebben vast en zeker voorvade ren die ook zo heetten. Maar het tweetal vormt wel een min derheid. Ernst Jan Jasper, Jesper Peter, Richard, Mirte Fleur. De- nise, Patty, Manon en Sandra zijn meer van deze tijd. Althans hun namen. „Tja", zegt ge meenteambtenaar Jonker als hij hiermee wordt geconfronteerd, „het verschilt van week tot week, hè. Maar we hebben ze dus nog wel." In katholieke kringen heette het vroeger eveneens volstrekt nor maal te zijn om kinderen - door middel van heiligennamen - naar voorouders te vernoemen. Doen ze dat in Roelofarends- veen nu nog. of zijn ze in die katholieke enclave in de jaren zestig eveneens met hun tijd met-K.Wi.m? „lawi-!". zegt de vriendelijke dame van de bur gerlijke stand ter plaatse, „na tuurlijk zijn we met onze tijd meegegaan. Maar vaak doen ze het anders, hier in Roelo- farendsveen. Geven ze hun zoon of dochter een moderne nog een hele trits Adrianussen, of Maria's achteraan komen. Een soort verkapte vernoeming dus. Handig opgelost, dacht ik." Singelloper van het allereerste uur Niets in deze wereld is eeuwig. Zelfs de Leidse Singelloop, de traditionele stadsloop op de laatste vrijdag van april, onder gaat af en toe een aanpassing. Alleen het parcours staat sinds jaar en dag vast. Maar voor de looprichting en - dit jaar ook - de start van de 6,3 kilometer lange loop gelden geen wetten met eeuwigheidswaarde. Zelfs over het aantal keren dat de Singelloop is gehouden valt te Theo van der Kraan is een Sin gelloper van het eerste uur. De 60-jarige Leidenaar kan zich nog enkele flarden herinneren van die eerste editie van het (hard)loopevenement. „De start was op de Witte Singel bij het oude gebouw van het Leidsch Dagblad. Dat organiseerde de loop ook toen al, in samenwer king met de Leidse Politie Sport Vereniging. De precieze dag weel ik niet meer. Volgens mij was het ergens in mei. Maar het jaartal staat mij nog scherp voor de geest: 1976. Als ik goed tel, zijn wij dit jaar toe aan de ne gentiende Singelloop en niet aan de achttiende, zoals de or ganisatie hardnekkig blijft be, weren. Ik heb aan alle Singello pen deelgenomen. Het bewijs heb ik boven op zolder, waar ik alle medailles op een plankje heb getimmerd." Maar hoe Van der Kraan de or ganisatie ook van haar misreke ning probeert te overtuigen, zij ging tot nu toe niet over tot her ziening van de telling. „Dat vind ik jammer", zegt Van der Kraan. „Ik ben ook de jongste niet meer en wil dolgraag de 25ste Singelloop nog eens meema ken." Volgens zijn berekening moet die in het jaar 2000 worden ge houden, maar volgens de offi ciële telling kan Van der Kraan zijn loopschoenen pas een jaar later definitief in de kast zetten. „Ik heb het nog zo gezegd tegen Rob Schouten van de Leidse po litie. Hij geeft mij volmondig ge lijk, maar er verandert niets. Be grijp me goed, ik ben niet uit op ruzie, zeker niet met de politie." Gezin Voor de rest is Van der Kraan vol lof over de Leidse traditie, die net zo min als de 3 oktober viering is weg te denken uit de "Sleutelstad. „Ik heb altijd mid denin de meute gelopen. In 1976 was de deelname bij lange na nog niet zo groot als tegen woordig, maar ook toen was de Singelloop al voor het hele ge zin. Leuk toch, met die kleine kinderen en al die bekenden die je ontmoet." Als zelfs de politie, zoals Van der Kraan beweert, niet in staat is om het juiste aantal Singello pen vast te stellen, wie kan dan uitkomst bieden? Misschien die andere poot van de organisatie, het Leidsch Dagblad? Snuffel- werk in het archief levert in de vergeelde krant van zaterdag 1 mei 1976 op pagina 11 een mi me vermelding op van de eerste Singelloop, die toen op midden op Koninginnedag werd gehou den. Ongeveer 800 pioniers, on der wie wethouder Dick Tesse- laar en raadslid Jan Duivesteijn, trokken toen de stoute schoe nen aan. „Dankzij die deelnemers van het eerste uur is de Singelloop een begrip geworden." Organi sator Rob Schouten - inder daad, van de LPSV - zegt het bijna met een brok in zijn keel. „Als er mensen zijn die dit jaar voor de negentiende keer deel nemen, dan zal ik ze met open armen ontvangen. Want ik moet het wel toegeven, ze heb ben me tuk. Eigenlijk wordt dit de negentiende Singelloop." Zatopek „Maar die eerste keer, in 1976, was een experiment, zeg maar het nul-nummer. We wilden kij ken in hoe verre het idee van de oude Singelloop voor professio nele atleten zoals de legendari sche Tsjech Emiel Zatopek nog aansloeg. Omdat onze vereni ging in 1977 vijftig jaar bestond, hebben we dat jaar als eerste of ficiële Singelloop beschouwd. Dat is ook de reden, dat we de telling zo houden." Of het nu de achttiende of ne gentiende keer wordt, volgens Schouten overtreft de aanstaan de Singelloop op vrijdag 29 april alle voorgaande lopen. „Dat heeft onder andere te maken met de start op het EWR-terrein aan de Langegracht, een gran dioze locatie. In financieel op zicht kan het ook al bijna niet meer stuk. De opbrengst van het evenement gaat ieder jaar naar een goed doel. Het EWR heeft nu al toegezegd er een paar duizend gulden bovenop te doen." TIM BROUWER DE KONING De anonieme heer uit Sassen- heim heeft woord gehouden. Begaan met het lot van de Leid se MS-patiënte Madeleine Doorn, zegde hij haar daags na de berichtgeving in deze krant over de lafhartige diefstal van haar snorfiets eind januari in de Merenwijk, een splinternieuw vervoermiddel toe. Drie dagen later was het geld, 1700 gulden, op haar girorekening gestort. Ze zal nooit weten wie deze 'wilde weldoener' (vrij naar Willy Van- dersteens' Suske en Wiske) is geweest, maar rijdt intussen wel weer vrolijk op haar rode To- mos door de stad. Ze kan weer I gaan en staan waar ze dat wil. „Het enige probleem is dat ik die aardige man niet persoon lijk kan bedanken", zegt Made leine, een blik werpend op haar glimmende brommertje. „Maar ja, hij wil het zo en daar heb ik ook alle begrip voor, hoor. Mis schien", zo filosofeert ze dan wat voor haar neus weg, „heeft hij wel een of andere ervaring met MS-patiënten. Weet hij wat het is als je je niet meer nor maal kunt voortbewegen. Want je mag zo wel niks aan mij zien, maar als ik loop, lijk ik soms wel een dronkeman. De controle is af en toe helemaal weg." In dat kader is het vandaag een belangrijke dag voor de 36-jari- ge Leidse die al een tijdlang noodgedwongen in de ziekte Madeleine Doorn op haar splinternieuwe Tomos, gift van een Sassenheimer die a op haar vriendin Carola Filippo die de zaak aanzwengelde bij het LD. het wet loopt. „Ik moet worden ge keurd in Amsterdam. Om te zien in hoeverre ik nog arbeids geschikt ben. Mijn baan als ver pleegkundige op de afdeling beenmergtransplantatie van AZ.L kan ik verder wel vergeten. Jammer, maar dat ging niet meer. Ik val wel eens zomaar om en dat kan natuurlijk niet als je net met een infuus bezig bent of met flessen bloed loopt. Maar ik hoop dat er toch nog een leuke job voor me uit de bus rolt." Ze heeft daarbij haar zinnen ge zet op een baan als patiënten voorlichtster. „Dat lijkt me leu ker om te doen dan ergens in het medisch archief te worden opgesloten", stelt ze zich zo voor. „Wat ik vooral wil, is me nuttig maken. Aan mijn hoofd of mijn handen mankeert niets, dus wat dat betreft. Alleen, de banen liggen in deze tijd na tuurlijk niet voor het opschep pen. Ook het AZL moet bezuini gen. Ik moet het afwachten." In elk geval hoeft ze niet thuis te zitten sinds die onbekende Sas senheimer zich van zijn aller beste kant liet zien. „Ik heb wel meteen voor 200 gulden aan sloten gekocht", verzekert ze. „Ik neem natuurlijk geen enkel risico meer. Of de snorfiets lek ker rijdt? Langzaam nog, hè. Moet ingereden worden. De brug bij het Van der Werfpark kom ik net over. Maar ik ben die meneer ontzettend dankbaar. Er zijn blijkbaar nog hele lieve mensen. Bij deze duizend zoe nen voor hem. Want ik ben echt gered." Theo van der Kraan toont het bewijs van achttien keer meedoen aan de Singelloop. En hij gaat door. Nfe-. i FOTO HIELCO KUIPERS „Wilt u een plakje ontbijtkoek bij de koffie? Daar zit helemaal geen vet in, in koekjes wel." De vier mensen die de rondleiding door de supermarkt volgen krij gen een verantwoorde versna pering bij de koffie. De interesse is niet overweldigend. Welge teld één persoon had zich opge geven voor de rondleiding door Albert Heijn aan het Bevrij dingsplein in Leiden. Onder lei ding van diëtiste Marieke van Schie worden belangstellenden gewezen op het belang van ge varieerde voeding en de ver schillen in vetgehaltes in voe dingsmiddelen. Toch is de 'Let op Vet'-actie van de Stuurgroep Gezonde Voe ding niet overbodig. Tachtig procent van de Nederlanders eet te veel vet terwijl eveneens tachtig procent denkt dat ze niet te veel vet eet. Het idee dat slanke mensen kunnen eten wat ze willen is ook een misver stand. Als je niet dik wordt, kan je wel inwendig dichtslibben. Nadat zich nog drie belangstel lenden hebben aangemeld, kan de rondleiding beginnen. Dië tiste Van Schie vertelt ook over andere aspecten van gezonde voeding. "Te veel sla en andijvie is niet goed, er zit een hoop nitraat in. Het lichaam zet dat om in stoffen die kanker kun nen verwekken." "Maar sla is toch juist gezond?", vraagt een vrouw van middel bare leeftijd verbaasd. "Jawel, maar u moet het niet elke dag eten", doceert van Schie. Het verschil tussen plantaardige vetten en dierlijke vetten schijnt niet zo belangrijk te zijn. "Het verschil tussen verzadigde en onverzadigde vetten, daar gaat het om. Vis bevat veel onverza digde vetten en is daarom beter dan vlees." Onverzadigde vetten zijn vloeibaar, daaraan kan de consument ze herkennen. Leesbril Mensen moeten vooral de eti ketten van de verpakkingen goed bestuderen, daar staat alle belangrijke informatie op. "De volgende keer dat ik ga winke len neem ik mijn leesbril mee, want die kleine lettertjes zijn niet te lezen", zegt een van de vrouwen die meeloopt. Mensen moeten natuurlijk geen dingen gaan eten die ze niet lekker vinden. Als Van Schie hüttenkase aanprijst omdat het zo mager is, klaagt een man dat dat niks voor hem is. "Geef mij maar een lekker slukkie oude kaas." Dat kan hij ook best eten, als het maar niet te veel en te vaak is. Is er iets wat je echt lek ker vindt maar wat wel vet is, eet dat dan gewoon en wissel het af met magere produkten. Van Schie adviseert ook om niet te veel op de benaming 'light' af te gaan. "Light-produkten be vatten meestal dertig procent minder vet dan het normale produkt. Maar paté is van zich zelf al heel vet. Light-paté is du: nog steeds een stuk vetter dan magere vleeswaren, dus kan je beter die laatste eten." De Let op Vet-campagne duurt nog de hele maand maart en za verschillende supermarkten in leiden en omgeving aandoen. Stuur voor aanmelding een briefkaart naar: Ix-t op Vet, postbus 606,2003 RP Haarlem. RODERICK DE SMIT Klanten overwegen voor de schappen in de supermarkt wat ze zullen Internationale Vrouwendag op Leidse universiteit Het is een echt deronsje: Koffie met een koekje erbij, een modeshow met kleren voor thuis cn op het werk, - „dit is Iris, haar hobbies zijn koken en klussen" - en giebelen over de naadkousen van de presen tatrice - „ja, die kousen worden altijd geassocieerd met seks, maar ik had niks anders." 8 maart: de viering van Interna tionale Vrouwendag op de Rijksuniversiteit Leiden. De goede bedoelingen ten spijt: stereotypen worden bewaarheid inde mensa waar zo'n 150 vrouwelijke werknemers en stu denten zich hebben verzameld. „Waarom een modeshow?", vraagt presentatrice Elly van Ve- netiën zich hardhop af. „Ik had aanvankelijk gemengde gevoe lens over dit onderwerp. Vrou wen en kleding: moet dat nou? Nog een cursus macramé erbij en we zijn weer terug bij af. Zo van: als die vrouwtjes maar lek ker bezig zijn, kunnen ze geen kwaad! Maar zo onbenullig is kleding nu ook weer niet: her zegt iets over iemand, je kunt er iets door uitstralen. Susanne Piët zal dat zo meteen toelich ten." Vervolgens wandelen enkele vrouwelijke werknemers van de universiteit in ochtend-, werk-, feest- en sporttenue over een geïmproviseerde 'cat-walk'. „Oh, wat een mooi pakje", gonst het door de zaal als een secretaresse haar werk-outfit toont. „Zij maakt haar kleding zelf, een applausje graag", klinkt het commentaar bij een oudere dame. Over een rijzige blondine zegt de presentatrice: „Dat is Katja, organisatie-advi seur, zij staat bekend om haar mooie kleren en de mooie af stemming van de kleuren..." Verschillen Vervolgens mag psychologe, communicatie-adviseur en pu bliciste dr. Suzanne Piët ver schillen tussen mannen en vrouwen uiteenzetten: in kle ding en gedrag. Piet, aangekon digd als 'creatieve, wetenschap pelijke, schrijvende en advise rende duizendpoot', zegt 'haar ogen uit te kijken' in veel bedrij ven. „How to dress to get suc ces? De verschillen zijn opval lend. Ambtenaren dragen schoenen met spekzolen, bank- managers hebben vaak een ge streepte outfit aan, managers van verzekeringsbedrijven ste ken zich in donkere pakken, re clamemannen dragen Italiaans schoeisel, bankmanagers lopen op de klassieke gaatjesschoenen en ga maar door. Vrouwen zijn op grond van mijn ervaringen in drie categorieën in te delen: het Dynasty type met veel ma- ke-up, kleurige Chanelpakjes, koperen prullaria en haarlak. Het Gooise type met munt- schoenen, 1 lillary Clinton-haar, parelknopen, blousekragen, lange rokken en blazers. En ten slotte de links geëngageerde rat- tekop met pumps, roodharige types met opmerkelijke oorbel len, grote broches en tassen van alternatieve materialen." „Kleren maken deel uit van li chaamstaal: net als je gedrag, houding, gezichtsuitdrukking. Het is de eerste informatie over iemands fysieke gesteldheid - leeftijd, geslacht, gezondheid - sociale categorie - klasse, oplei ding, milieu - en geeft emotio nele informatie: is iemand ver legen, boos, koel of zenuwach tig. Je kunt met die gegevens conclusies over anderen trekken en keuzes voor jezelf maken." „De manier waarop men in een bedrijf communiceert zegt iets over de bedrijfscultuur. Ook daarin zijn verschillen tussen het gebeuren dat een vrouw in een isolement raakt als zij er in een mannenomgeving uitflapt: ik heb last van opvliegers, want ik ben in de overgang." „Vrouwen praten vaak over subjectieve dingen: ik vind en ik voel; mannen hebben het over rationele zaken en feiten: over de inhoud en de voorwerpen. Mannen wedijveren, benadruk ken hun successen; vrouwen zijn er voor de harmonie en sfeer. Als je aan een vrouw vraagt: hoe gaat het? en je kijkt er invoelend bij, dan heb je kans dat je zelfonthullingen krijgt. Vraag je datzelfde aan een man, dan zegt hij vaak: druk, druk, druk." „Waar liggen de grenzen tussen privé en werk? Dat is vaak een probleem: mannen op de werk vloer weten vaak niks van el kaar, vrouwen alles. Ik wil u waarschuwen: je bent wat je draagt, eet en zegt. Ie moet je afvragen of het in je eigenbe lang is om bepaalde onthullin gen over je privéleven te doen op je werk. Collegialiteit is niet hetzelfde als vriendschap. Wat je zegt ben je - pas na eigen re gie- zelf." lii Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19