D66 kritiseert aanpak nieuw gemeentehuis 'Geen ijzeren vent, maar wel een goede hulp' Alphense ijsbaan in de problemen De Schakel in financiële problemen Rijn Veenstreek Alphense dino krijgt vorm Milieupark bij school Veenkragge van de baan WOENSDAG 9 MAART 1994 Democraten dreigen af te haken voor college B en W Er is een goede kans dat D66, de grote winnaar van de Rijnwoudse verkiezingen, volgende week al afhaakt voor een plaats in het nieuwe college van B en W. De demo craten eisten gisteren bij de eerste ronde van de college onderhandelingen dat de politiek het besluit over de uit breiding van het gemeentehuis opnieuw bekijkt. De an dere partijen zien daar geen heil in. D66 overweegt zich nu terug te trekken uit de onderhandelingen. rijnwoude. ruud sep Vorige week donderdag, de dag na de verkiezingen, besloot de Rijnwoudse gemeenteraad defi- I nitief het gemeentehuis voor ruim 10 miljoen gulden uit te breiden. D66, PvdA en SGP/RPF k i stemden daarbij tegen. Zij wil den het besluit een paar weken uitstellen om nog eens te on derzoeken of de uitbreiding niet kleiner en goedkoper kan. De 1 tegenstemmers legden het ech- >UIN ter af tegen CDA en WD, die tot de installatie van raad de meerderheid hebben. Voor PvdA en SGP/RPF gaat het leven na de verloren strijd gewoon door. „Het is een slecht besluit, maar het ligt er nu. En ik kan me in ieder geval naar de burgers verantwoorden voor mijn opstelling", aldus G. van der Lecq-de Knikker (PvdA). Maar D66 stapt een stuk moeilijker over het verlies heen. De beslissing van vorige week heeft grote gevolgen voor de fi nanciën van de gemeente, zo vreest de partij. Volgens de D66-onderhandelaars is het niet denkbeeldig dat het college straks bezuinigingen of lasten verhogingen moet doorvoeren die indirect het gevolg zijn van de prijzige uitbreiding. In ieder geval maakt het gemeentehuis een belangrijk deel van het D66-verkiezingsprogramma on uitvoerbaar. Aanstaande maan dag laat D66 weten of de partij nog langer mee zal doen aan de collegeonderhandelingen. Als D66 afhaakt, blijven er nog maar drie partijen over die een wethouder willen leveren: CDA, VVD en PvdA. SGP/RPF- lijsttrekker M. van Leeuwen liet namelijk weten dat zijn partij niemand beschikbaar heeft voor een wethouderspost. De partij is wel bereid om zonder directe deelname aan een colle ge dat college te steunen. Die enigszins verrassende op stelling maakt het in principe mogelijk dat de huidige CDA/WD-coalitie nog vier jaar doorgaat, hoewel de twee partij en niet meer beschikken over een raadsmeerderheid. Maar zover is het nog niet. De zitten de wethouders G. Hoogen- doorn-Oskam (CDA) en M. Vo renkamp-van de Westeringh spraken zich gisteren uitdrukke lijk uit voor een college met „een breed draagvlak". Ook pleitten zij beiden voor drie wethouders. De uitnodiging naar andere partijen om aan te sluiten bij de centrum-rechtse coalitie kon bijna niet duidelij ker. Toch is het nog lang niet ze ker dat, als D66 volgende week afhaakt, de PvdA gladjes zal aanschuiven achter de college tafel. Tussen de CDA en WD aan de ene en de PvdA aan de andere kant zit nogaL wat oud zeer. Daarin speelt onaer ande re mee dat PvdA-lijsttrekker Van der Lecq drie jaar geleden op een weinig elegante manier uit de college-onderhandelingen is gewerkt. Kweker: huizen niet te dichtbij ter aar zelfde situatie in de provincie Zeeland, heeft de Raad van Sta te bepaald dat de afstand 50 meter moet zijn. Kweker Verlaan ziet liever aan de kant van de Westkanaalweg een fiat verschijnen. Maar dat oude plan heeft de gemeente volgens wethouder E. Kraak (PAK) laten varen. Aan de zijde van Verlaans kwekerij is nu een rij eengezinswoningen gedacht, met de achtertuin naar de kwe kerij. CDA'er Van Rijn vindt het geldverspilling om weer een nieuw plan te ontwikkelen. „Er is al genoeg geld weggegooid." Kweker C. Verlaan zal zich tot het uiterste verzetten tegen de bouw van woningen in de wijk Middelland 3, die op dertig me ter afstand van zijn rozenkwe kerij komen. Hij is van mening dat de afstand tussen zijn be drijf en de woningen ten minste 50 meter moet bedragen. De kweker maakte zijn be zwaar deze week bekend in de raadscommissie openbare wer ken. Hij kreeg direct steun van CDA-raadslid P. van Rijn die herinnerde aan jurisprudentie van de Raad van State. In een- Teraarder meldt zich na inbraak van de inbrekers werden twee van de drie verdachten door de politie ingerekend. De Teraar der maakte zich uit de voeten, maar meldde zich gisteren zelf op het bureau. De auto waar mee de daders op inbrekerspad waren, was diezelfde nacht ge stolen in de Hoogerheijdestraat in Ter Aar. Bij de achtervolging raakte de auto flink beschadigd. Een 22-jarige man uit Ter Aar heeft zich gisteren gemeld bij de politie in zijn woonplaats. De man wordt ervan verdacht dat hij samen met twee andere mannen in de nacht van maan dag op dinsdag een inbraak heeft gepleegd in Aalsmeer. Na een achtervolging van de auto De aanleg van de landijsbaan aan de Alphense Olympiaweg heeft 33.000 gulden meer gekost dan was voorzien. De over schrijding wordt voor een be langrijk deel veroorzaakt door de extra kosten die gemaakt werden voor de aanvoer van grond. De gemeente is bereid om 10.000 gulden van het tekort voor haar rekening te nemen. De rest van het tekort moet de stichting ijsbaan C.P. Mulder te rug proberen te krijgen van de belasting. De stichting had bij de ge meente om meer geld gevraagd. Volgens de stichting is een groot deel van het tekort namelijk veroorzaakt door de gemeente. Die zou de grond die vrij kwam bij de aanleg van het Europa park in Kerk en Zanen kosten- loos naar de ijsbaan brengen. Daarmee kon dan vervolgens de baan worden aangelegd. De aanleg van het park lever de echter veel minder grond op dan was verwacht. Daarom moest er ook grond worden aangevoerd uit het gemeentelijk gronddepot in Kerk en Zanen. Het transport van die grond kwam voor rekening van de ijs baan. Met die constructie is de stichting het niet eens. Zij vindt dat de gemeente alsnog voor de totale transportkosten moet op draaien. De gemeente is echter van mening dat zij zich netjes aan de afspraken heeft gehou den. Toch kan de ijsbaan rekenen op extra geld, bovenop de 107.000 gulden die de gemeente een jaar geleden al fourneerde. In de begroting op grond waar- vdn de gemeente toen subsidi eerde, was namelijk uitgegaan van de prijzen uit 1990. De prij zen zijn sindsdien aardig geste gen, wat ook een deel van de te korten veroorzaakte. Voor dat deel wil de gemeente nu wel in de buidel tasten. alphen aan den run Vijfien meter lang is hij en vijf meter hoog. Over iets meer dan drie weken mag 'ie de eerste bezoekers van Archeon de stuipen op het lijf jagen. De levensgrote Tyrannosaurus Rex in het hoofdgebouw is bijna klaar. Eind deze week hoopt de Amerikaanse kunstenaar William Munns het mechanische dier gereed te hebben. De imposante dino wordt het pronkstuk van de tentoonstelling over het ontstaan van het leven op aarde, die het begin vormt van het bezoek aan Ar cheon. In het voormalige Nederlands paviljoen op de wereldtentoonstelling in Sevilla wordt de bezoe ker langs allerlei oude levensvormen gevoerd. Op 1 april opent het archeologisch themapark in Alphen zijn deuren voor het publiek. FOTO BEN DE BRUYN Gemeentelijke subsidie voor herstel gemaal De stichting tot behoud vart Alphens erfgoed kan rekenen op een halve ton gemeentelijke subsidie voor de restauratie van het gemaal Gornelis den Hertog aan de Woubrugscweg. Door de bijdrage van de gemeente is het bedrag dat nodig is voor de res tauratie nu bijna hij elkaar. Op knappen van hel monumentale pand kost ongeveer een half miljoen. De stichting wil het voorste gedeelte van het gemaal inrichten als museum. Het ach terste deel wordt omgebouwd tot woonhuis. Het gemaal op de grens van Alphen en Woubrugge heeft geen functie meer sinds de be maling is overgenomen door het nieuwe gemaal dat het wa terschap er direct naast heeft gebouwd. Het feit dat het oude gemaal vlak bij het nieuwe staat, leek tot voor enkele maanden de restauratie van het oude gemaal in de weg te staan, liet waterschap wilde niet dat het monument bewoond zou gaan worden. De bewoners zouden eventueel moeilijk kun- i de t ïtallat De verkoop van een deel van het gemaal als woning is de be langrijkste financieringsbron voor de restauratie. Maar ook toen het waterschap uiteindelijk akkoord ging met bewoning bleef de begroting voor de res tauratie een tekort van bijna een ton vertonen. Door de ge meente is dat gat nu meer ruim gehalveerd. Collegevorming Ter Aar begint over een week Nog voor de gesprekken wor den gevoerd over de vorming van een nieuw college in Ier Aar. zullen de partijen eerst rond de tafel gaan zitten om te komen tot goede afspraken over het te voeren heleid in de toe komst. Het CDA heeft het als grootste partij het initiatief ge nomen tot dit gesprek. Vanwege de vele commissievergaderin gen is de programmabespreking doorgeschoven naar volgende week. Dan wordt besloten welke van de drie partijen - het CDA, de WD en het RAK de wet houders zullen leveren. Het CDA heeft overigens de meer derheid in de raad van I er Aar Teraarder laat zijn koeien door een robot melken marieta kroft ter aar marieta kroft Het loopt tegen het eind van de middag. Terwijl het gros van zijn collega's de koeien aan het melken is. zit hij rustig pratend achter een bakkie koffie. De 44- jarige Cors Kroft uit Tef Aar heeft sinds kort een robot die de koeien voor hem melkt, een knecht die dag en nacht inzet baar is en zijn werk slechts twee keer per dag onderbreekt om zichzelf te wassen. In 24 uur tijd heeft hij iedere koe zo'n drie tot vier keer gemolken. Kroft is duidelijk ingenomen met zijn nieuwe hulp, die is ver vaardigd bij Lely Industries NV in Maasland. Zijn wekker staat half zes. Hij houdt bovendien meer tijd over voor andere werkzaamheden op het bedrijf. Maar dat vindt hij nog niet het belangrijkst. Een grote hobby van de Teraarder is het omgaan met computers. De melkrobot, die zijn werk computergestuurd doet, past dan ook precies in zijn straatje. De aanschaf van de robot met een waarde van 270.000 gulden is dan ook 'puur hobby'. Kroft: „Voor het econo misch belang hoef ik het niet te doen. Per koe wordt er wel meer melk geproduceerd, zon 20 procent is de bedoeling. Om de robot maximaal te benutten, zou ik meer koeien moeten houden. En dat kan weer niet omdat ik gebonden ben aan mijn melkquotum. Ik kan na tuurlijk wel quotum aankopen, maar dat is ook weer vier gul den per liter. Ik kijk eerst maar eens hoe dit gaat lopen." Hij is niet alleen de eerste boer in de Leidse regio met een melkrobot, maar ook één van de eersten in de hele wereld. Hooguit zo'n 15 boeren in Ne derland hebben er ook een. Vol gens een woordvoerder van de fabriek in Maasland is de robot in het buitenland nog nauwe lijks bekend. Nederland loopt hiermee voorop in de wereld. Nog geen veertig jaar geleden werden hele gezinnen ingezet om iedere koe met de hand te melken. Een ware revolutie ont ketende zich onder de veehou ders toen ze in de jaren vijftig konden overgaan op het machi naal melken. Slechts één man was toen nog maar nodig om de machines te bedienen. Het was minder vermoeiend en er werd nog tijd bespaard ook. Nu komt er opnieuw een re volutie aan: de melkrobot. die het werk in zijn eentje doet. De veehouder is niet langer meer gebonden aan het twee keer per dag koeien melken. Het oerou de beroep van de boer die bij nacht en ontij paraat moet zijn, wordt steeds meer een kantoor baan. Kroft is er tenminste wel van overtuigd dat het geen jaren meer duurt of iedere veehouder heeft zo'n robot. „Als je zoiets ziet. ben je gelijk verkocht." „Het is geen ijzeren vent die nu tussen die koeien rond loopt". lacht hij als hij het appa raat laat zien. De afgelopen we ken heeft hij al diverse opmer kingen in die richting gehad. „Mensen hebben een beeld van een robot zoals die in die oude stripverhalen voorkwam. Op dat moment stapt Dorrie 2*4 de box in. waar gemolken wordt. Ze weet immers dat daar biks (voedsel) is. Dorrie wordt echter meteen het hok weer uit gewerkt door hekken die auto matisch open en dicht slaan. „Ze heeft een speciale halsband om. Onder de voerbak zit een zender die weer in verbinding staat met de robot. Als blijkt dat de koe korter dan zes uur gele den is gemolken, wordt ze weer weggestuurd", legt Kroft uit Zodra Dorrie 24 is vertrokken, stapt lannie 134 de box binnen. „Het gaat nu wel even anders dan twee weken geleden", con stateert Kroft tevrecjen. „Toen waren er nog niet aan ge- wend en moest je iedere koe bijna naar binnen dragen." Jan- nie wordt wel door de robot ge accepteerd. Het apparaat draait onder de uiers. Twee reinigings- rollen komen omhoog en ma ken de spenen schoon. De han den gaan weer naar beneden en een laser bekijkt waar de spe nen precies hangen. Vervolgens komen vier tepelbekers omhoog en hangen zich aan de spenen. Er wordt gemolken. En lannie 134? Die eet heerlijk van haar biks. De glas-, papier- en kleding- containers in Roelofarendsveen worden niet op de hoek van de Sotaweg en de Middenweg ge plaatst. De lijst met 50 handte keningen van protesterende buurtbewoners hebben effect gehad. De raadscommissie ruimtelijke ordening wees het B en W-voorstel gisteravond una niem van de hand. Het college wilde het kring loopparkje hij de gemeente- werkplaats aan de Korte Goog opheffen. Er werd te veel rot zooi gemaakt omdat de sociale controle daar gering is. Boven dien nodigt een gemeentewerk plaats uit tot het achterlaten van rommel, aldus het college, i'. rn w wilden hei grootste deel van die containers verplaatsen naar basisschool De Veenkrag ge, op de hoek van de Sotaweg en de Middenweg. Daar is de gewenste sociale controle wel. Bovendien ligt deze plek veel meer in de loop. Dat stuitte echter op massaal protest van omwonenden. „Er ligt altijd rommel en glas om de bakken heen. Dat is gevaarlijk voor kinderen", verwoordde T. Norder zijn bezwaren namens de hele buurt. „De bakken ko- endie egen meter van de huizen vandaa: staan en zullen dus geluidsover last veroorzaken." Ook vindt hij dat de bakken de wijk ontsieren en vreest hij voor gevaarlijke verkeerssituaties door parkeren de automobilisten. Burgerlid P. Koek vulde hem - als voorzitter van De Veenkrag ge aan: „Er ligt inderdaad al tijd rommel rond de glasbak ken. Dat zie je bij de Ma- riaschool waar ook een glasbak staat." Hij pleitte voor handha ving van het kringloopparkjc aan de Korte Goog. „Als ambte naren regelmatig blijven vegen, blijft het netjes." De commissieleden waren het er allemaal wel over eens dat de plek bij De Veenkragge niet geschikt is om daar contai ners neer te zetten. Over de al ternatieven ontstond echter een flinke discussie. Als het aan bur gerlid E. de Koning ligt, worden containers alleen maar buiten het dorp geplaatst. A. van den Boogaard (VVD) en Koek vin den dat glasbakken alleen bij winkels moeten worden neerge- zet en dat het kringlooppark aan de Korte Goog moet blijven. PvdA'er VV. Ciroen voelde wel wat voor het ingraven van con tainers. Volgens ambtenaar A. de Kok is dat nog veel te duur. Andere suggesties die werden genoemd om de containers neer te zetten zijn die in de* buurt van garage Van der Voet, op de parkeerplaats van de Sotaweg en bij de bloemenvei ling. Wethouder W. Nugteren beloofde de verschillende alter natieven te onderzoeken. Op Croen na. gingen de com- missieledcn akkoord met de in voering van het scheiden van glas op Ideur. De gemeente koopt daarvoor 15 bakken. Groen had bezwaar tegen de hoge kosten dié de Ideurschei- ding met zich meebrengt. „We zijn 30.000 gulden duurder uit. Ik voel met getild en genept door de glashakkenleverancier." Nugteren betichtte hem van luchtfietserij en naïviteit omdat hij niet met goedkopere alterna tieven kon komen. Auto's in Nieuwkoop opengebroken nieuwkoop Autokrakers hebben in de nacht van maandag op dinsdag toegeslagen in Nieuwkoop. Verspreid in het dorp werden der tien personenauto's opengebroken. De buit bedroeg radio- casseterecorders, cd'tjes en gereedschap. Van de auto's wer den het slot opengebroken of de ruit vernield. jos hoogervorst Vereniging De Schakel, verant woordelijk voor het jeugd- en jongerenwerk in l.angeraar. heeft de gemeente Ter Aar laten weten niet meer aan haar ver plichtingen te kunnen voldoen. Door het teruglopen van de be langstelling van de jeugd voor de activiteiten van De Schakel is het eigen vermogen tot nul te ruggelopen. Wethouder E. van der Laan schetste in de com missie onderwijs en welzijn de moeilijkheden van de stichting. Het bestuur heeft B en W ver schillende voorstellen gedaan om uit de impasse te komen. Maar twee mogelijkheden het ontbinden van de vereni ging of een faillissement zag Van der l>aan niet als de goede oplossing, vooral ook omdat de gemeente garant staat voor een bedrag van 147.000 gulden en daardoor flink het schip in gaat. Het verkopen van het gebouw van De Schakel aan de gemeen te zou een oplossing kunnen zijn. Maar daarvoor zal de ge meente geld beschikbaar moe ten stellen. De commissieleden willen het jeugd- en jongerenwerk in I.an- geraar wel behouden, maar niet ten koste van grote tekorten, zo bleek gisteravond. Van der Gian zei toe De Schakel te vragen om eerst een goede exploitatieopzct en een duidelijk programma op tafel te leggen voordat de ge meente iets doet. Afgesproken werd om de schuldeisers te vra gen om nog tot april te wach ten, zodat er tijd komt voor een gedegen plan te kunnen ont wikkelen. Cors Kroft uit Ter Aar kan sinds twee weken toekijken hoe zijn koeien door een robot worden gemolken. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17