Raad Oegstgeest berust Soms hecht ik me aan Regio PvdA Voorschoten weg uit college-onderhandelingen Nep-diefstal schilderijen loopt mis door knullige uitvoering 'Leiderdorper' cel in voor steunfraude CDA heeft 'best wat over' voor Eendenkooi Eerste ja-woord in Liduina WOENSDAG 9 MAART 1994 HANS KOENEKOOP. 0 WELKOM BIJ DE GKB LEIDEN! Lastig gedoe kunt u niet gebruiken als u een lening aanvraagt. U hebt geld nodig. Punt uit. Tegen een prettige lage rente. En aardige mensen die de persoonlijke lening vlot voor u regelen. Evenals een doorlopend krediet, als dat de bedoeling is. Dus geen gezeur alsjeblieft. Mee eens? Dan is de Gemeentelijke Kredietbank Leiden uw juiste adres. Bel voor informatie. Of nog beter: kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische aflossing effectieve looptijd per maand rente per jaar Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur OJK GOED VOOR UW LENING n—^lD Gemeentelijke Kredietbank Leiden Mieke Bakker tussen haar collectie zelfgemaakte eieren. „Het keramische ei is moeilijker om te maken. Gewone eieren blaas je uit en dan begin je te werken. Ik moet het ei eerst maken." foto loekzuyderduin Keramiste Mieke Bakker rond Pasen weer in de ban van 'ovale kunst' „Het is ontzettend in. Heel veel mensen doen het." Keramiste Mieke Bakker heeft het over een trend, die elk jaar rond Pasen is te signaleren. Eieren versieren. Menig Nederlander doet in de ze tijd een poging een ei tot kunstwerk om te toveren. Velen laten op ontelbare tentoonstel lingen in het hele land hun re sultaten zien. Ook Mieke Bak ker. Alleen versiert zij geen ech te eieren. Zij maakt ze zelf. Huisvrouw Bakker geeft al tien jaar cursussen keramiek. Vijf jaar geleden kwam zij via een vriendin 'in aanraking met het ei.' Sinds die tijd besteedt zij in de weken voor Pasen bijna al haar tijd aan het bakken, gieten, drogen en bewerken van eieren. Alle eieren die Bakken maakt, zijn bestaande vormen. Van de eieren, die zij eerst zelf koopt, maakt Bakker een mal. Hierin giet zij de klei zodat een levens echt ei ontstaat. Zij gebruikt alle soorten en maten eieren, behal ve het struisvogelei. „Dat is veel te rond naar mijn smaak." Wanneer het ei geschikt is om te bewerken, laat de keramiste haar fantasie er op los. Zo maakte zij een Turkse variant, naar het voorbeeld van moskee- en die zij tijdens vakantie be zocht. Bakkers specialiteit is het raku-ei, een Japanse techniek die veel in de keramiek wordt gebruikt. Hierbij wordt een ei gebakken in een gasoven. Op de plaatsen waar glazuur zit, krijgt het ei kleur. Waar het glazuur ontbreekt ontstaan zwarte stre pen door de koolstof die vrij komt. Zo ontstaat een ei met breuklijnen. „De raku-techniek is iets bij zonders. Het is namelijk vrij moeilijk om deze techniek op een ei toe te passen, omdat de klei door het bakken in een gas oven heel dun wordt. De eieren breken ontzaglijk vaak. Maar de beloning is wel het grootst als het lukt." Op tentoonstellingen biedt Bakker haar eieren te koop aan. Dit weekeinde doet ze voor de vierde keer mee aan een inter nationale tentoonstelling in Gil- ze-Rijen, en binnenkort expo seert ze in België. „Maar de ech te verzamelaars kijken toch naar het gewone ei", zegt de ke ramiste. „Dat is best jammer, want het keramische ei is moei lijker om te maken. Gewone ei eren blaas je uit en dan begin je te werken. Ik moet het ei eerst maken. Om iedere keer weer met andere ideeën te komen is gewoon hard werken." Ondanks de geringere belang stelling verkoopt Bakker regel matig een ei. De prijzen vari eren van 25 tot 150 gulden. De raku-eieren kosten het meest vanwege de tijd die er in gaat zitten. De keramiste is toch al snel een week bezig met het maken van één ei. Soms is een ei zo goed gelukt dat zij het niet verkoopt. „Ik hecht me aan zo'n ei, en dat gaat de deur dan echt niet uit." Hoewel Bakker veel plezier beleeft aan haar hobby zou het zeker niet het hele jaar willen doen'. Volgens haar is het on mogelijk om constant met eie ren bezig te zijn. „De keramiek biedt zoveel meer en is eigenlijk leuker dan de eieren", vindt Bakker. Maar volgend jaar Pa-1 sen is ze er als het goed is weer bij. „Het ei blijft toch fascine- De PvdA in Voorschoten heeft zich teruggetrokken uit de colle ge-onderhandelingen. Ook GroenLinks heeft afge haakt. WD, CDA en D66 gaan samen verder praten. Het ziet er nu naar uit dat Hans Smits, de nieuwkomer van D66, de opvol ger wordt van de huidige PvdA- wethouder M. Breunesse. D66 heeft sinds de verkiezingen vier zetels, de PvdA verloor een zetel en kwam op twee. Aanvankelijk bestonden er twijfels over kan didaat Smits voor het wethou derschap. Het is een ongeschre ven wet in Voorschoten dat een kandidaat minstens vier jaar in de raad moet hebben gezeten. Eis van drie jaar tegen eerste Wassenaarse verdachte den haag/wassenaar roy klopper Ze hadden elkaar tot in den treure overhoord. De bekende kunsthandelaar en de assuran tie-bemiddelaar, beiden Was- senaarders, konden de te hoog getaxeerde schilderijen tot in de kleinste details omschrijven. Zo zouden ze in juli 1993 de verze kering voor 1,4 miljoen gulden oplichten met een verzonnen verhaal over diefstal van de doeken. Door een volgens de advocaat 'zeer knullige uitvoe ring' liepen de oplichters tegen de lamp. Gisteren stond de 49-jarige Wassenaarse assurantie-bemid delaar voor de Haagse recht bank. Het openbaar ministerie beschouwt hem als het brein achter de fraude. Officier van justitie J. de Moor achtte poging tot oplichting en tweevoudige valsheid in geschrifte bewezen en eiste drie jaar cel plus ver beurdverklaring van een aantal valselijk als vermist opgegeven sieraden. De Wassenaarder had het al lemaal zo mooi bedacht. Samen met de in belastingproblemen verkerende kunsthandelaar liet hij een aantal schilderijen taxe ren, die niet van hem waren. Daarop liet hij ze in mei verze keren en zette in juli een diefstal in scène. Die 'kraak' werd uitgevoerd door een cliënt van het verzeke ringskantoor dat hij samen met zijn vrouw, runde. Deze gele- genheidsdief was hem dank verschuldigd omdat hij was ge holpen bij het claimen van een nooit geleden schade. Om een alibi te verkrijgen, ging de ver dachte naar Duitsland op va kantie en claimde bij thuis komst een bedrag van 1,4 mil joen gulden bij Nationale Ne derlanden. Voor spoorloos ver dwenen schilderijen en siera den. De politie had al snel door dat er het nodige niet klopte aan het verhaal. Zo bleef het een raadsel waarom de op last van Nationale Nederlanden aange legde gloednieuwe alarminstal latie niet was afgegaan. Verder werden schilderijen als vermist opgegeven die totaal onbekend voorkwamen. Ook bleken op het strafblad van de bestolen Wassenaarder diverse vermo gensdelicten te prijken. Kortom, het werd al snel dui delijk dat het hier ging om een valse aangifte. De beide oplich ters werden in de boeien gesla gen, de gisteren voor de recht bank verschenen verdachte zit nog altijd in voorarrest. Zijn compaan is inmiddels vrijgela ten, maar moet op 5 mei voor de rechter verschijnen. De verdachte probeerde pre sident van de rechtbank L. Ver- heij er gisteren van de overtui gen dat niet hij, maar zijn me deverdachte de intiator was. Het maakte de rechter niet zo veel uit. „Ik krijg het beeld van twee mensen die heel bewust voorbereidingen hebben getrof- fen voor deze oplichting. Ik vind het niet zo vreselijk belangrijk wie er nou is begonnen." Interessanter vond Verheij het om te weten hoe het nou zo was gekomen. Voor het geld had de Wassenaarder het niet echt hoeven doen. Niet dat hij zwemt in het geld, maar het as surantiekantoor op naam van zijn vrouw en eén WAO-uitke- ring brachten voldoende geld in het'laatje. De verdachte had echter heel andere plannen met het verze keringsgeld. Zijn helft van de opbrengst zou ook naar de kunsthandelaar gaan, in ruil voor. schilderijen. „Aha, een goede inverstering voor de oude dag", suggereerde Verheij. De Wassenaarder knikte instem mend. De advocaat achtte drie jaar celstraf wat te veel van het goe de. 2,5 jaar was toch wel het maximale, zo betoogde hij. „Mijn cliënt vindt dat hij al vol doende is gestraft." Verbeurd verklaring van de sieraden ligt volgens hem moeilijk. „Die zijn van zijn vrouw en ze zijn buiten gemeenschap van goederen ge trouwd." Officier De Moor liet de rechtbank weten ook genoe gen te nemen met 40.000 gul denboete. Uitspraak op 22 maart. Zes maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. Die straf kreeg een 35-jarige man gisteren opge legd van politierechter Van der Heide. Die achtte bewezen dat de verdachte de sociale dienst van Leiderdorp voor 75.000 gulden had opgelicht. De kantonrechter heeft de man al opgedragen het geld terug te betalen. De verdachte incasseerde de uitkering tussen september 1989 en november 1992. Hij was ech ter alleen op papier inwoner van Leiderdorp. In werkelijkheid woonde de man in bij zijn ex- -vrouwin Leiden. Volgens de raadsman is er echter nooit van sa menwonen sprake geweest. Zowel de vrouw als de man voerden in de bewuste jaren een afzon derlijke financiële huishouding. De verdachte kwam wel regelmatig bij zijn ex over de vloer om op zijn kinderen te passen of om ze gewoon even te zien. Ondertussen liep echter al de echtschei dingsprocedure. Als de man al bleef slapen in Lei den dan was dit naar eigen zeggen 'op de bank'. Met uitzondering dan van de keer dat hij werd aangehouden en in bed werd aangetroffen. De verklaring hiervoor was dat zijn dochtertje ziek was en hij bij haar in bed was gaan liggen. De advocaat wond zich erg op over de bekente nis die zijn cliënt door een sociaal rechercheur ontfutseld zou zijn. Dit was gebeurd zonder aan wezigheid van een tolk, hoewel de verdachte nau welijks Nederlands verstaat, leest of schrijft. Het feit dat zijn cliënt de bekentenis voor onderteke ning heeft kunnen lezen heeft dan ook voor de advocaat geen waarde. Al deze punten konden politierechter Van der Heide niet vermurwen. Volgens hem spraken de verklaring van de ex- -vrouw en van zijn 'buren' uit Leiderdorp die hem nooit bij de woning zagen in zijn nadeel. 'Politiek gevoelige kwesties worden niet meer behandeld' De beslissingen over de toekomst van het gemeentehuis in Oegstgeest en de bibliotheek zijn uitgesteld tot de nieuwe gemeenteraad is geïnstalleerd. Ook over het in grijpende verkeersplan beslist de nieuwe raad. „Politiek gevoelige kwesties worden niet meer behandeld, uitge zonderd spoedeisende gevallen waarvoor geen uitstel mogelijk is", aldus een woordvoerster van de gemeente. oegstgeest liesbeth buitink De raad eiste vorig jaar dat nog deze periode de discussies over het raadhuis, het verkeersplan en de bibliotheek zouden wor den afgehandeld. Leefbaar Oegstgeest protesteerde daar al eerder tegen. De partij beschul digde de raad vlak voor de ver kiezingen nog van 'kiezersbe drog', omdat ze nog over de sle pende 'raadhuis wilde beslissen maar de plannen niet openbaar maakte voor de Oegstgeestena- ren het stemhokje in gingen. De zittende raad wees er ech ter op dat dergelijke beslissin gen wel degelijk mogen worden genomen. Een gemeenteraad kent geen demissionaire perio de. Door de verkiezingsuitslag is de raad op dat standpunt terug gekomen. Leefbaar Oegstgeest won vorige week in één klap 41,5 procent van de stemmen, goed voor zeven van de zeven tien raadszetels. Het uitstel van de discussies bleek gisteren bij de commissie welzijn, die over de eventuele verhuizing van de bibliotheek naar het centrum van het dorp zou praten. PvdA'er F. Wegman noemde het uitstel 'een wijze beslissing'. De zogenoemde kerntaken- discussie, waarin de raad kri tisch de financiële huishouding van de gemeente onder de loep neemt, wordt nog wel deze maand gehouden, door de oude en de nieuwe raad tegelijk. De beslissingen over eventuele be zuinigingen worden pas door de nieuwe raad genomen. Bejaarde gewond bij oversteken zoeterwoude-runpukEen 73-jarige vrouw uit Zoeterwoude is gistermorgen ernstig gewond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De vrouw werd bij het oversteken van de Rijndijk aangereden door een auto, die werd bestuurd door een 29-jarige Hagenaar. Volgens een woordvoerder van de politie liep de vrouw zonder op te letten de weg over. Zij liep bij het on geval een gebroken enkel, gebroken bekken en een gebroken heup op. Snelle auto's op de foto leiderdorp/roelofarendsveenBij snelheidscontroles in Leider dorp en Roelofarendsveen zijn gisteren 71 automobilisten be trapt. De controles werden gehouden van 10.30 uur lot 12.00 uur op de Persant Snoepweg in Leiderdorp en van 13.20 uur tot 15.00 uur op de Alkemadelaan in Roelofarendsveen. Tasjesroof in Leiderdorp leiderdorp» De tas van een 71-jarige vrouw is gisteravond op de I loogmadeseweg in Leiderdorp gestolen. De vrouw reed op de fiets en haar tas lag achterop. Óp het moment dat zij werd inge haald door een bromfietser zag zij dat deze haar tas had gesto len. In de tas zaten zestig gulden en de sleutels van haar huis. Emancipatieprijs voor 'Vrouwenwerk' voorschoten De Stichting Emancipatorisch Vrouwenwerk heeft gisteren de emancipatieprijs van de gemeente Voorscho ten in de wacht gesleept. De jury onder voorzitterschap van D6(i-fractie-voorzilter Y. Molenkamp, kende de prijs toe vanwe ge de 'voortdurende inzet' van deze organisatie om vrouwen be ter weerbaar te maken. De Stichting Emancipatorisch Vrouwen werk organiseert cursussen voor vrouwen zoals zelfverdediging, politieke vorming en klussencursussen. De prijs was een speld, gemaakt door een kunstenaar. De Zoeterwoudse politiek wil dat de gemeente nogmaals met het bestuur van multifunctio neel centrum De Eendenkooi om de tafel gaat zitten. De raadsleden willen weten op wel ke manieren De Eendenkooi wellicht nog geld in het laatje kan krijgen. Dit bleek gister avond tijdens een commissie vergadering. De Eendenkooi heeft financiële problemen. Vol gens voorzitter A. van der Heij den moet de gemeente dit jaar al bijspringen. Eind vorig jaar droeg de ge meenteraad het college op met De Eendenkooi te praten. CDA'er G. van der Hulst bleek gisteravond teleurgesteld in het resultaat van een gesprek tus sen het bestuur en wethouder R. Hogenelsl (CDA). „Alle gege vens staan netjes op een rijtje. Maar het gesprek heeft geen op lossingen opgeleverd", aldus Van der Hulst. Alle raadsleden vonden dat De Eendenkooi een belangrijke sociale functie vervult in Zoeter woude-Rijndijk. Het CDA deed zelfs al een concrete toezegging. Van der Hulst: „De Eendenkooi is het centrum van de Rijndijk. Voor het behoud daarvan heeft het CDA best wat over." WD'er H. van der Kooi vroeg zich daarop verbaasd af 'waar het CDA de pot met duiten' vandaan wil halen. „Als blijkt dat De Eendenkooi zijn proble men niet zelf kan oplossen, wil het CDA best met die pot ram melen. Als het echt niet anders kan, moet daar maar wat tegen over staan", nam Van der Hulst de uitdaging aan. Uit het wel- zijnsprogramma kan het geld niet komen. Van het CDA mag de gemeente daarop geen stui ver meer bezuinigen. Wel is het mogelijk om binnen de subsi diestroom keuzes te maken. De Eendenkooi moet serieus en vooral creatief nadenken over nieuwe activiteiten die meer geld in het laatje brengen, aldus de raadsleden. T. Smit (PZ) nam het voortouw. „De Eendenkooi heeft nog een aan tal activiteiten nodig. Op de Ho ge Rijndijk hangt een groep jon geren rond die geen plek voor zichzelf heeft. Is er nu niets te bedenken waardoor de omzet van De Eendenkooi verbetert en die jongeren tegelijkertijd on derdak hebben?" vroeg Smit zich af. „Maar De Eendenkooi heeft jongeren nooit geweigerd. Elke avond is er een vaste groep die even binnenkomt voor een pot je kaarten en een colaatje", ver dedigde voorzitter Van der Heij den 'zijn' centrum. Het bestuur wil de 'mogelijkheden bekijken', maar gaf al aan dat zulke activi teiten veelal meer kosten dan dat ze wat opbrengen. warmond De Warmonders Dick Hermsen en Yvonne Vergeer waren gistermiddag de eersten die trouw den in bejaardenoord Huize Liduina. De recreatiezaal van het Warmondse verzorgingshuis aan de Heren weg dient tijdelijk als raad- en trouwzaal, omdat het gemeentehuis wordt verbouwd. De bewoners van Huize Liduina konden het ja-woord dat Hermsen en Vergeer elkaar gaven niet horen. Zij mochten de recre atiezaal even niet in. foto holvast/marklamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16