Uitwisseling heel leerzaam dronken tuinder Katwijk Politierechter mild voor Leiden Regio Drie jaar gevangenis voor overvaller speelgoedzaak WOENSDAG 9 MAART 1994 Leidse school gastheer voor Duitse leerlingen Nu zijn het nog twee scholen die aan het programma meedoen, maar volgend jaar moet het een drielanden- uitwisseling worden. Dan is er een gymnasium uit het Poolse Slubige van de partij. Een direct gevolg van de contacten die het christelijk lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft heeft met een school in Frankfurt an der Oder, de voormalige DDR. De stad ligt bij de grens met Polen. leiden kees van kuilenburg Een uitwisseling die vanavond het tweede jaar ingaat. Rond half acht komen 23 leerlingen en vier docenten uit de Duitse stad aan om samen met de Leidse scholieren een uitge breid programma te volgen. Centraal in dat programma is de schilder Rembrandt. De leer lingen brengen een bezoek aan het Rijksmuseum in Amsterdam en is er een puzzeltocht door de Sleutelstad. Verder staat er een bezoek aan Cyrano in Carré, het Anne Frankhuis en diverse sporten op het programma. Maandag gaan ze terug naar huis. De Raad van Kerken in Oegst- geest heeft het initiatief voor de uitwisseling genomen. „Hij heeft al lang contact met men sen in Frankfurt an der Oder. In het verleden was dat eenrich tingverkeer. De Oostduitsers mochten het land niet uit. In 1991 kregen we de vraag voor gelegd of we er iets voor voel den contact te onderhouden met een school daar. Dat is door middel van brieven en een gezamenlijk weekeinde in Han nover voor elkaar gebracht", vertelt docent Duits en project leider Adrie van der Meij. Leren Na een jaar voorbereiding was in 1992 de eerste uitwisseling. „Heel intensief. Eerst waren de Duitsers vijf dagen bij ons en vervolgens gingen we met z'n allen weer naar Frankfurt. Dat was te veel van het goede. Daar om spraken we af de uitwisse ling te splitsen. Vorig jaar okto ber zijn wij naar Duitsland ge weest en nu komen zij bij ons." Volgens Van der Meij is de uitwisseling een ideale moge lijkheid om leerlingen en do centen kennis te laten maken met, eikaars leef-, woon- en schoolsituatie. „Je leert veel van dergelijke bezoeken. Vooral door de wereld van verschil die er is. De huisvesting is anders en de economische toestand in het land i kleurig. Vroeger had je in Frank furt een computerfabriek met ruim 8000 werknemers. Die is dicht. Je kunt je bijna niet voor stellen wat dat betekent: een ramp. Gelukkig wordt er ge werkt aan een nieuw handels- voersknooppunt worden. Alle vervoersstromen naar oost-Eu ropa lopen via Frankfurt. Daar wordt veel van verwacht", ver telt de projectleider. „Maar het is niet allemaal kommer en kwel Een uitwisseling die veel vraagt van de deelnemers. „De leerlingen moeten zich blootge ven, door de taal te spreken en zich aanpassen aan de situatie. Tijdens een radio-uitzending liet een van onze leerlingen zich ontvallen dat hij de huisvesting maar niets vond. Daar waren ze beledigd over. Gelukkig konden we duidelijk maken dat het niet zo bedoeld was. Dat geldt ook voor politiek. Een enkele keer heb ik geprobeerd om daar een gesprek over te beginnen. Dat lukt niet. Je. hebt te maken met Duitse collega's die vroeger banden met de Stasi hadden. Docenten vormen groepen. Dat is niet altijd even gemakkelijk, maar geleidelijk aan merk je dat het beter wordt." Oorlog Tijdens het verblijf in Frankfurt is er contact ontstaan met de school in Slubige. „Die school staat dichtbij de school in Frankfurt. Tot voor kort was er geen contact. Zij kennen elkaar ook niet. Vooral ook als gevolg van de oorlog. Tussen de Duit sers en de Polen gaat het erg moeilijk. Daarom hopen we dat de uitwisseling tot een betere verstandhouding bijdraagt. De eerste aanzet daartoe is gege ven: de directrice en een docent van de school uit Slubige ko men met de leerlingen uit Frankfurt deze kant heen. Dan besef je dat dit een bijdrage kan zijn aan de Europese integra- Docent Adrie van der Meij: „Dergelijke contacten dragen bij aan de Europese integratie.' 8 Mensen die bereid zijn om complete kerkregisters te fotokopiëren moet je met een lantaarntje zoeken. Jan de Romijn (60) deinst er niet voor terug, in zijn streven om een stuk Leidse historie te behouden. 'Discotheek de Graftombe', zo noemt hij z'n werkkamer in zijn woning in de Burgemeesterswijk. „De graftombe, vanwege het archief dat ik heb over vrijwel alle mensen die op begraafplaats Zijlpoort begraven liggen. En een discotheek, omdat ik hier ook naar mijn favoriete muziek luister". De belangstelling voor de 'doden' werd bij Jan de Romijn twintig jaar geleden gewekt. Zijn moeder was de aanleiding. Zij gebruikte speciale uitdrukkingen. „Mijn moeder was niet makkelijk. Ze was nogal kritisch op mijn vader, kun je wel zeggen. 'Ik ben met een armoedzaaier getrouwd. Ik zou wel eens willen wéten waar die de Romijnen van afstammen', zei ze geregeld. Toen onstond bij mij het idee om onze stamboom maar eens te gaan uitzoeken." De hoofdlijn in de stamboom had amateur-genealoog De Romijn snel gevonden. In de rechtstreekse lijn van afstamming stuitte hij uileindelijk elf generaties terug op Jacob Pieter Romain, schout van Hillegom. Die was onder andere getrouwd met Catalijntje Jans, in 1639. De nazaten verhuisden via Noordwijkerhout naar Leiden. Qua beroep grepen ze lang zo hoog niet meer als 'aartsvader' Jacob Pieter. „Schrijnwerkers, timmerlieden, wolscheiders. Allemaal zwoegers dus. Maar niets om je voor te schamen. Zelfben ik opzichter geweest bij de Groenoordhallen en bij de reinigingsdienst", vertelt De Romijn. Over de oorsprong van de naam valt weinig te melden. „Stammen wij af van de Romeinen? Wie zal het zeggen. De naam is in elk geval vaak veranderd. Dat gebeurde omdat er maar wat gedaan werd als katwuk/noordwuk persbureau cerberus Het had allemaal veel slechter kunnen aflopen voor een 48-jarige tuinder uit Katwijk. De Haagse politierechter veroordeelde hem gisteren tot vijf tig uur dienstverlening en 24 maanden rij-ontzegging. De man was onder invloed achter het stuur van zijn auto gekropen en vervolgens na een ongeluk doorgereden. De officier van justitie eiste drie weken celstraf. Zij nam daarhij in aanmerking dat de tuinder al eerder dienstverlening had verricht voor rijden onder invloed. Op 12 september 1992 ging de man, die medicijnen gebruikt, na een doorwaakte nacht in zijn auto in Noordwijk na enkele slokken jenever naar huis. Daarbij reed hij al achteruitrij dend op de kruising Herenweg/Beeklaan een hem met claxonsignalen waarschuwende vrouw aan. De Katwijker reed echter verder en werd eni ge tijd later door de politie gevonden, slapend over zijn stuur heen. Toen hij zijn auto uitstapte zakte hij direct op de grond in elkaar, voor de po litie reden om het afnemen van een blaasproef maar te staken. Ondanks een rijverbod voor de eerdere keren rijden onder invloed werd de Kat- FOTO HIELCO KUIPERS VRIJE TIJD Volksuniversiteit K&O organiseert korte vakantie cursussen Frans, Italiaans. Spaans, Pools en Portugees. De cursus Frans begint op 9 maart. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met K &0. telefoon: 071-141141. Transport Modellen van vervoermiddelen, gemaakt van oude materialen, zijn vanaf 10 maart tot en met 26 april te zien in het Stads- bouwhuis (Langegracht). De re cyclede transportmiddelen zijn vervaardigd door Gerard Geuke uit Valkenburg (Z-H). Bingo De Princes Beatrix-speeltuin or ganiseert zaterdag 12 maart een bingo-avond. Vanaf half negen 's avonds is iedereen welkom in het clubgebouw aan de Schu- bertlaan. Tussendoor kan ieder een een dansje wagen. wijker nog geen maand later aangehouden omdat hij met tie snorfiets de gehele weghrcedte nodig had. De blaasproef leverde een resultaat van 990 microgram op, precies 4.5 maal de toegestane norm van 220 microgram. De officier van justitie vergaf hem dat hij niet wist dat een rijverbod ook voor brommers geldt. Wel verzocht zij om een hernieuwd rijverbod voor 24 maanden speciaal gericht tegen het brommerrijden onder invloed. Politierechter Van der Heide nam dit deel van de Wat betreft de Katwijker is deze 'zwarte bladzij de' definitief omgeslagen. Zijn alcoholische uit spattingen hingen samen met problemen binnen zijn huwelijk, met de slechte gezondheid van zijn zoon en een zwaar bestaan als tuinder. Volgens zijn advocate waren werkdagen van half vijf 's ochtends tot half tien 's avonds eerder regel dan uitzondering. Om uit de problemen te komen heeft de man contact gezocht met de AA in Noordwijkerhout. Hij zegt daar en bij zijn gezin veel steun te vinden. Ook politierechter Van der Heide gaf de man nog een steuntje in de rug: hij staat hem toe de 50 uur dienstverlening te ver- de drukke zaaitijd die de penhaag/noordwuk. paul de vlieger Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Die straf heeft een 30-jarige Amsterdam mer gisteren gekregen voor zijn aandeel in een overval op een speelgoedzaak annex post agentschap aan de Bomstraat in Noordwijk. Tegen de man was 4,5 jaar cel geëist. De man pleegde de overval op 1 mei van het vorig jaar. Met een mededader drong hij vlak na sluitingstijd de winkel bin nen, waarna met grof geweld en onder bedreiging van een vuur wapen de winkelier werd ge dwongen tot het afgeven van geld. De buit bedroeg 1400 gul den. In een vluchtauto, be stuurd door een derde dader, maakten de overvallers zich uit de voeten. Ondanks dat de eigenaar van de zaak en een personeelslid geboeid werden achtergelaten, slaagde een van hen erin de po litie te waarschuwen die een klopjacht op touw zette. Nog dezelfde avond werden de drie in de bosjes bij het terrein van de Leidse voetbalvereniging Do- cos gearresteerd. Een eerste dader, een 30-jari ge Rotterdammer, werd in au gustus vorig jaar al veroordeeld tot drie jaar cel. Zijn Amster damse 'collega' hoorde de rechtbank gisteren een gelijklui dend vonnis uitspreken. Baalbergen's meubel lease service Denieu zorqelm l triihtin. - de folder! KATWIJK LEIDERDORP DIEMEN AIKIDO - In de gymzaal aan de Molensteeg organiseert de Aik idovereniging Shi Zen Ryu zon dag 13 maart oefeningen met het Chinese zwaard. Tijd: 12-15 uur. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Henk Bruinse: 071-177380. door: Aad Rietveld CHTERGROND WD op het slappe koord Geertsema is er in zijn positie als leider van de onderhandelingen niet spraakzamer op geworden. Hij voert de gesprekken met J. Kradolfer en G. Bakker en het lijkt logisch dat in die delegatie kandidaat-wethouders van de WD gezocht moeten worden. „Het is niet de tijd om over poppetjes te praten", zegt Geertsema. De strijdpunten in de Leidse politiek zijn de autoluwe binnenstad en de lastenverhogingen. Het lijkt logisch dat de winnaar van de verkiezingen de portefeuilles verkeer en Financiën claimt. Geertsema zegt er niets over. „Zover is het nog niet. We moeten eerst inhoudelijk tot overeenstemming komen." Voorspellingen over de duur van de onderhandelingen en de kans van slagen, Geertsema waagt zich er niet aan. „Ik heb geen glazen bol." Maar de WD heeft helemaal geen glazen bol nodig om in te zien, dat er één punt is waar de gesprekken met PvdA, D66 en GroenLinks bijna wel op moeten stranden. Over veel dingen zijn de partijen in de Leidse raad het eens. zei Geertsema vóór de verkiezingen De euforie van de overwinning heeft plaats gemaakt voor bedachtzaamheid. De WD, de grote winnaar van de raadsverkiezingen in leiden danst op het slappe koord. Plotseling zijn de liberalen de grootste en moeten zij onderhandelen met de partijen die zij nog geen maand geleden te vuur en te zwaard bestreden. Het achterste van zijn tong laat fractieleider A. Geertsema voorlopig niet meer zien. in een radiocommercial voor zijn partij. Het is juist dat ene punt wat nu voor een schier onoverkomelijk probleem zorgt: de autoluwe binnenstad. Voor het autovrij maken van de Beestenmarkt voelt de WD heet het diplomatiek, dat de partij 'zeer hecht' aan het handhaven van de noord- zuidverbinding voor autoverkeer. Maar aan de autovrije Beestenmarkt heeft het tandem Walenkamp/Van Rij zich bijkans opgehangen. En ook al heeft de gemeenteraad er nog geen besluit over genomen, het lijkt ondenkbaar dat CDA en PvdA door de bocht gaan. Het plan 'autoluwe binnenstad' is zo mogelijk een nog grotere hindernis. Wel wetend dat met een riicksichtlosonderuit schoffelen van dat plan de rol van de WD verder zou zijn uitgespeeld hebben de liberalen een economisch onderzoek voorgesteld. Maar dan moet een besluit dat door de overgrote meerderheid van de raad nog geen maand geleden is aangenomen op losse schroeven worden gezet. En dat is nog ondenkbaarder. Het probleem van de WD heet autoluwe binnenstad. En in die kwestie hebben de liberalen geen geestverwanten in de raad Met een slot op de mond kunnen Geertsema cs de onderhandelingen nog wel een tijdje volhouden. Maar veel meer dan tijd lijkt er niet te Het meest waarschijnlijke scenario is toch, dat de onderhandelingen stranden. A dat gebeurt, zal het de WD ee lief ding waard zijn als de andere partijen het gesprek staken. Want dan is de winst voor de liberalen, dat zij in elk geval als de meest redelijke en constructieve partij uit de bus komen. iemand weer eens bevolkingsregister werd ingeschreven. De 'ai' in Romain veranderde in 'eij', later bleef alleen de 'ij' over. En ook dat voorvoegsel 'de' werd toegevoegd in 1851." Stamboom De naspeuringen van De Ro mijn hebben geleid tot een voorlopige stamboom, die wat rommelig een complete deur vult. „Ik wil nog wat zijtakken verder uitzoeken. Feitelijk ben je daar nooit mee klaar, maar ik wil er op den duur een fraaie af beelding van laten maken. Ik heb gezocht naar het familiewa pen, maar dat schijnt nooit te hebben bestaan. Gek eigenlijk, dat zou je bij een schout toch verwachten." Inmiddels is ook de stamboom van mevrouw De Romijn-Hamcrling in één moei te door uitgezocht. De familie van Nel Hamerling vult weer een andere deur: vanaf Willem Hamerling in 1696 staat in de stamboomdiagrammen vol met deken wevers en saaiwerkers. De belangstelling voor de ka tholieke begraafplaats Zijlpoort aan de Haven dateert van 1988. „Vanaf 1828 wordt daar begra ven. Toen verbood Napoleon het begraven in de kerken en was een begraafplaats noodza kelijk. Ik ben daar gaan kijken toen ik hoorde dat mijn vader werd geschud. Mijn interesse was gewekt en vervolgens ben ik gaan kijken hoeveel De Ro mijnen daar begraven lagen. Dat ging dus terug tot mijn betovergrootvader. Daarvoor werden mijn voorvaderen be graven in bijvoorbeeld de Onze Lieve Vrouwenkerk. Daarom werd ik zo kwaad toen er laatst weer botten en schedels naar boven kwamen bij de werk zaamheden aan het Vrouwen kerkplein, waar de eeuwige rust van de doden werd verstoord", aldus De Romijn. In het grafwerkershuisje van Zijlpoort trof De Romijn de kerkregisters aan. Oude, met de hand geschreven boeken waar alle mensen die begraven zijn in staan opgetekend. „Die boeken verkeerden in deplorabele toe stand. Ze waren aangetast door vocht en beschadigd door men sen die ze hadden bekeken. Ik heb toen besloten om al die boeken te kopiëren. Het heeft me heel wat tijd en geld gekost, maar ik heb nu een vrijwel compleet schaduwarchief. Het originele boek van 1857 tot 1880 is helaas verdwenen. Die origi nele boeken mogen nu niet meer worden bekeken. Om ze voor verder verval te behoeden. De beheerder van Zijlpoort ver wijst door naar mijn archief. Dat is voorzover ik weet uniek in zijn soort. Bij het Leids ge meentearchief bestaat veel waardering voor mijn activitei ten." Wat de Romijn soms teleurstelt is het feit dat veel mensen geld willen hebben voor informatie. „Dat een professioneel archief geld wil hebben als het iets voor je uitzoekt, kan ik begrijpen, maar particulieren die geld wil len hebben voor simpele infor matie: daar zakt mijn broek van af', stelt De Romijn. BEELD S GELUID telefoon verkoop t reparatie: 071126344 OPEIIIIIGSTIJDEfl: Mo -on 13.00 18 00 u; Di. l/m Vr. 9.3011.00 Donderdag van 9.30-21.00 u Zo.von09 3017.00u. 'N EERLIJKE ZAAK De O/.ook zaken vindt u op de Haarlemmerstroat tussen de Pehkoonstr. en de Hoven te leiden. Hu ruime parkeergelegenheid Hoorlemmerslr.parkeer- garage en Koosmarkt

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15