Synode in geweer tegen racisme Kerk Samenleving Dure opknapbeurt WOENSDAG 9 MAART 1994 UIT DE KERKBLADEN Gereformeerden roepen plaatselijke kerken op tot duidelijke stellingname Biddag (1) In veel kerken wordt vandaag aandacht besteed aan de 'biddag voor gewas, visserij en arbeid', zoals de Katwijkse dominee B.ll. Weegink het omschrijft. „Deze van origine Overijsselse 'bededag voor de schepping en een gezc- gend onderhoud' is bijna landelijk ingevoerd op de tweede woensdag van maart", zo geeft hij een toe lichting in de kerkbode 'Om de Oude Kerk'. „Dan gaan we in de kerken bezig met zingevingsvragen voor mens, samenleving en maatschap pij. 1 let alledaagse, aardse en tijdelijke komt op de biddag voor God in eeuwigheids- licht. Ook daarover hebben we de verzoening in Christus nodig. H.' is bar veel zorg in de eld ctat we met onze ups en downs' naar God in zijn huis kunnen gaan. Komt u mee?" Biddag (2) Weegink is zelf voorgegaan in de plaatselijke Pniëlkerk, heel nadrukkelijk in een morgendienst. „Het gaat om bededagen in werktijd en niet om weggeschoven bid stonden op de (vrije) middag of avond, als er toch niks an ders is te doen. Het onder werp van zo'n woensdag kent breedte. 'Preken dat de kluiten eraf vliegen', zou be tekenen dat alleen tuinders of agrariërs worden aange sproken. Evenzeer kan het niet telkens over dat bootje en de visvangst gaan. Als ie mand u vraagt of u iets aan de 1 mei-viering doet, kunt u naar de bid- en dankdag wij zen. Tenslotte: de scholen, die moeten we gaan vragen zich bij deze diensten te la ten betrekken." Biddag (3) Dominee R.W. van Mourik uit Nieuwkoop constateert dat de 'biddag voor het ge was' als een curiositeit uit het verleden zover uit de leefsfeer raakt dat een kind het onlangs verhaspelde tot 'de wasdag voor het gebid'. „Toch heeft deze dienst niet afgedaan", schrijft Van Mou rik in het Kerkblad voor de gemeenten van de ring Ter Aar der Nederlandse Her vormde Kerk. „Hoewel velen het tegenwoordig wei gelo. ven." Hij omschrijft de kerk dienst op de biddag als 'een belijden van de Gemeente, dat wij ondanks ons tech nisch kunnen volstrekt af hankelijk zijn van de goede wil van God, de Schepper en Onderhouder van deze aar de." Columbarium I let kerkhof van de parochie St. Jan's Onthoofding in Zoe- terwoude-Dorp krijgt een co lumbarium. „Het woord komt uit het latijn en wel van Columbia, wat duif bete kent", legt pastoor B. van dei- Plas in het parochieblad uit. „Wij kennen allemaal wel de duiventil, een bouwwerk met nissen erin, waarin de duiven zich nestelen. Het aanzicht van een columbarium op de kerkhoven doet ons aan zo'n 'bouwwerk herinneren. Het is zijn uitgespaard in de urnen, waarin de as bewaard wordt na de crematie, Het creme ren komt steeds meer in ge bruik naast het begraven. Voorheen was cremeren in de ogen van velen een teken van 'geen geloof in de op standing', nu is dat zeker niet meer hel geval. Ook creme ren past bij het geloof in de opstanding ten leven. Het gaal om het geloof in hel ein deloze leven." De gereformeerde synode roept de plaatselijke kerken op nadrukkelijk stelling te nemen tegen elke vorm van racis me. In vervolg op de verklaring van de Raad van Kerken in Nederland over asielzoekers en vluchtelingen vraagt de synode de kerken 'op pastorale en diakonale wijze om te gaan met negatieve gevoelens en angsten die opgeroe pen worden door het vluchtelingen- en vreemdelingen vraagstuk'. lunteren anpding in de maatschappelijke discussie rond het toenemend aantal vluchtelingen en vreem delingen waarbij racistische ge voelens en angsten zichtbaar worden'. Dominee O. Doorn De synode nam gisteren una niem een amendement van de ze strekking aan. De synodele den constateren een 'verhar- (Overijssel/Flevoland), die het amendement had ingediend, merkte op dat deze verharding vorige week bij de gemeente raadsverkiezingen duidelijk tot uiting is gekomen. Op verzoek van synode-advi seur prof, dr. L. Koffeman werd in het uiteindelijke besluit toe gevoegd dat de Gereformeerde Kerken in Nederland zich in het verband van de Raad van Ker ken in Nederland al veelvuldig over deze zaak hebben uitge sproken. Hij vroeg zich zelfs af of het na de recente verklaring van de Raad nog nodig is dat de synode zelf een dergelijke op roep doet. Dominee W. Barendrecht (Zuid-Holland-Zuid) vroeg zich af wat de kerken met zo'n be sluit 'meer kunnen doen dan ze nu al doen. Ie kunt niet tegen dit amendement zijn', meende hij, maar dat was meteen de re den dat hij er moeite mee had. Hij had behoefte aan een duide lijkere uitspraak, namelijk dat racisme niet verenigbaar is met het christelijk geloof. Daar zou dan wel eerst flink over moeten doorgepraat. Een plotselinge uitspraak hierover zou hem te snel gaan. De 'pastorale en diakonale toon' in het amendement sprak dominee W. Scheltens (Gronin gen) aan. De kerken moeten mensen die racistische uitspra ken doen volgens hem niet meteen veroordelen, maar naar hun gevoelens luisteren. Hij constateerde dat we in Neder land geen 'geschiedenis van proteststemmen' hebben, maar dat daarvan nu voor het eerst op grote schaal sprake is. voorschoten Het herstel van de toren van de Voorschotense Dorpskerk gaat 645.000 gulden kosten. Dat blijkt uit een berekening van het plaatselijke gemeentebestuur, dat het bouwwerk in eigendom heeft. De toren is in de jaren vijftig volledig gerestaureerd, maar vertoont dertig jaar later opnieuw tal van gebreken. Zo moet het metselwerk van de gevel, de traptorens en de klokkenzolder hoognodig worden vernieuwd, om te voor komen dat water de constructie binnen dringt. Ook de betonnen vloer van de om loop moet weer waterdicht worden gemaakt. Verder is het noodzakelijk dat galmborden, duivenhorren, leien en natuurstenen onder delen opnieuw worden vastgezet en moeten de draagconstructies van de buitenverlichting worden vernieuwd. Voor een aanzienlijk deel van het benodigde bedrag voor de opknap beurt kan de gemeente in aanmerking komen voor een subsidie van Monumentenzorg. Hoe hoog deze uitkering wordt en wanqeer tot uitbetaling wordt overgegaan is echter nog zeer onzeker. Bij het voortzetten van het huidige beleid van de rijksdienst hoeft Voor schoten in elk geval de komende dertig jaar nergens op te rekenen, foto wim dijkman Uitstel pausbezoek aan Libanon bepleit Paus Johannes Paulus II moet zijn bezoek aan Libanon uitstel len om verder bloedvergieten te voorkomen. Dit hebben kerke lijke en politieke leiders in Liba non gezegd. Bij een aanslag tij dens een dienst in een maroni tische kerk bij Beiroet, ruim een week geleden, werden tien mensen gedood en zestig ge wond. Het pausbezoek is ge pland voor eind mei. De vroege re Libanese president Helou heeft in een Libanese krant er voor gewaarschuwd dat het be zoek van de paus tot een explo sie van geweld kan leiden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen door de Generale Synode buitengewone n Azië v. werkzaamheden (st land voor Latijns Ar de GZB: W.G. Teeuwissen, zendings predikant te Guatemala, wonende te Lunteren; te Berkel en Rodenrijs en te Zeist (toez.) N. de Boo te Zierik- zee; te Krabbendijke: T. Cammeraat te Wijk bij Duurstede; te Nijkerker- veen (toez M.A. van den Berg te Groot-Ammers; te Zeist: M.N.B Blonk, predikant voor bijzondere werkzaamheden te Groningen (geestelijk verzorger van het Diako- nessenhuis aldaar). Bedankt: voor Huizen: H. Westerhout te Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zeewolde (herv.geref. samenwerkingsgemeente): drs. K.F. Visser te Oud-Beijerland; te Friesche- palen-Siegerswoude: drs J. de Jong, kandidaat te Frieschepalen, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Broek op Lange- dljk: dr. D. Visser te Stiens; naar Zweeloo: D. Boekem GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelburg-Zuid: P Mulder te Capelle aan den IJssel- Middelwatering. Waakzaam en nuchter liet lijkt erop, schrijft de Leidse hoogleraar G.G. de Kruijf in het voorwoord van 'Waakzaam en nuchter', dat de politieke betrokkenheid in de kerk is vermin derd. „De heftige discussies gedurende de afgelopen decennia en de verregaande verzwakking van het socia lisme hebben velen doen berusten in de onmacht om het verband tussen geloof en politiek te beleven." Het geloof is daardoor nog meer tot slechts een sector van het bestaan geworden, meent de in Alphen aan den Rijn woonachtige De Kruijf. „Het politieke debat wordt meer beheerst door nuchtere berekening dan door twist over perspectieven." Nu nationalisme en racisme in Europa 'ons tot de politieke grondvragen terugvoeren' is het volgens de hoogleraar tijd voor een kentering. De ervaringen van de afgelopen decennia moeten vruchtbaar worden ge maakt voor de toekomst. „Juist wanneer we het gevoel krijgen het politieke proces nauwelijks meer te kunnen beïnvloeden, komt het erop aan om opnieuw aanslui ting te zoeken bij de basisprincipes van het democra tisch bestel." De vraag naar de politieke roeping van christenen en kerk in de Nederlandse situatie, heeft De Kruijf vanaf het begin van zijn theologische studie in 1970 bezigge houden. Zijn wortels in een anti-revolutionair milieu, de maatschappelijke ontwikkelingen in de jaren '60 en de vorming door de theologie van Barth en Miskotte gaven daar aanleiding toe. Het lukte De Kruijf niet om op het politieke terrein zijn draai te vinden. Toen hij na het predikantschap in de hervormde gemeenten van Rijnsaterwoude en Rotterdam-Kralingen de mogelijk heid kreeg om aan de Brusselse universiteit naast dog matiek ook ethiek te gaan doceren, besloot hij zijn on- BOEKBESPREKING derzoek op sociaal-ethische vragen te richten. De afge lopen vier jaar kon hij zich zelfs geheel aan dit onder zoek wijden, nadat hij door de Nederlandse Hervormde Kerk was benoemd tot hoogleraar in christelijke ethiek, apostolaat en kerkrecht aan de Rijksuniversiteit Leiden. In 'Waakzaam en nuchter' pleit De Kruijf er onder meer voor dat de christelijke gemeente zich bezint op de betekenis van het geloof voor het openbare leven. „Zoals de institutionele kerk ook op andere terreinen (de organisatie, de catechese, de zielzorg, de prediking, het diakonaat) de gemeenten en de gelovigen onder steunt en stimuleert, zo kan zij dat ook doen met be trekking tot de sociale ethiek. En dat betekent dan: een onderwijzing in burgerschap én de bevordering van de beoefening van seculiere ethiek als onderdeel van de christelijke ethiek." In het christelijk en kerkelijk leven komt het naar de mening van De Kruijf aan op een geloof, dat in conti nue waakzaamheid de nuchterheid bewaart om, als het moment aanbreekt waarop de nuchterheid in de staat volstrekt zoek is, een getuigenis te kunnen geven dat hopelijk de betovering doorbreekt. De kerk moet in zo'n geval meer doen dan 'zomaar iets roepen'. Want: „Als het kerkelijk spreken als naïef en onhaalbaar wordt ervaren, dient de kerk zich niet te beroepen op een an der werkelijkheidsbegrip, maar moet zij aangeven wel ke politieke kosten zij bereid is voor haar rekening te Waakzaam en nuchter over christelijke ethiek in een democra tie G.G. de Kruijff. - Baarn Ten Have, 1994. - 256 p. ISBN 90- 259-4556-2. Prijs 45,00 gulden. Ook verschenen bij uitgeverij Ten Have in Baarn: 'De andere weg van Jezus' van R. Kranenborg. De auteur - verbonden aan de theologische faculteit Vrije Universiteit en tevens predikant van de Gerefor meerde Kerk van Amsterdam - levert met dit boek een bijdrage aan de discussie over het verschijnsel 'New Age'. Kranenborg geeft alleerst een opsomming van de manier waarop er vanuit de kerken en door christenen op New Age wordt gereageerd. In het tweede deel van deze uitgave wordt aan de hand van bijbelteksten ge mediteerd over Jezus. Uit die meditaties wordt volgens de schrijver duidelijk dat de visie in de bijbel op Jezus' weg en werk een andere is dan in het nieuwe tijdsden- ken wordt voorgesteld. 211 p. ISBN 90-259-4563-5. Prijs 34,50 gulden. Prediking en pastoraat „Als ambtsdrager moet je niet alleen weten op je plaats te zijn, maar dien je vooral te weten wat je plaats is." Zo begint dominee J. van Amstel het boekje 'Prediking en pastoraat', dat hij zelf omschrijft als een handzaam werkje om (jonge) ambtsdragers toe te rusten 'tot het werk in de kerk, dat zoveel van hen vergt'. Behalve op de plaats van de ouderling gaat Van Am- stel, christelijk gereformeerd predikant in Ede, in op de kracht en de verkondiging van het Evangelie, het werk van de Heilige Geest en de kenmerkenprediking. Maar ook meer praktische zaken komen aan bod, zoals het omgaan met jongeren en het leren luisteren in pastora le gesprekken. Van Amstel sluit het boek af met een hoofdstuk over 'duistere machten', waarvan volgens hem met name jongeren in de ban kunnen raken. Prediking en pastoraat toerusting voor ambtsdragers J. van Amstel. - Kampen De Groot Goudriaan, 1993. 176 p. ISBN 90- 6140-366-9. Prijs29,90 gulden. HET WEER HANS VAN ES Wispelturig weer Ondanks de onophoudelijke aan voer van subtropische lucht, af komstig uit de zeegebieden ten zuidwesten van Ierland, bleef het weerbeeld de laatste dagen nogal somber en weinig voorjaarsachtig. De lucht, die met een strakke zuid wester over ons land werd uitge smeerd, mocht dan van oorsprong warm zijn, onderweg koelde ze af door het contact met relatief koud zeewater. Van de 16 graden die aan de Engelse oostkust werd ge haald, bleef niet meer over dan 9 graden toen de zachte lucht een maal de kille Noordzee was overge stoken. Onderweg raakte de lucht verzadigd van vocht en uitgebreide velden met lage stratusbewolking werden met de krachtige wind landinwaarts gestuurd. Wij hielden er een egaalgrijze dinsdag aan over; op sommige plaatsen langs de kust hing het wolkendek zo laag, dat er soms sprake was van voortjagende mistflarden. Verder landinwaarts probeerde de zon er door te komen, zonder veel succes overigens. Het werd daar iets aangenamer bij 12 a 13 gra den. Zeemist, ook wel zeedamp ge noemd, komt bij voorkeur in de lente en vroege zomer voor in een betrekkelijk smalle strook langs de kust, als warme en vochtige lucht over het het nog koude water strijkt. Vooral op mooie, warme voorjaarsdagen kan zeemist plotse ling komen opzetten en tot aan zienlijke temperatuursverschillen leiden met het zonnige binnen land. Het weer voor de komende dagen oogt iets minder somber. Er is dro gere, maar ook koudere lucht vanuit het noordwesten onderweg. Dit koufront vorderde vandaag maar langzaam omdat het werd vertraagd door kleine verstoringen langs de frontlinie. We spreken dan van een slepend front, dat op som mige plaatsen enkele millimeters neerslag achterlaat, maar op ande- i re plekken vrijwel droog passeert. Morgen ligt het hele land in een veel drogere luchtsoort met flinke opklaringen en ook stapelwolken, waarvan een enkel exemplaar uit groeit tot een bui. Op wat langere termijn blijft het wispelturig weer. Vrijdag komt het frontenstelsel van een volgende de pressie langszij met mogelijk regen van wat meer betekenis. Nieuwe neerslaggebieden zijn later in het weekeinde van belang. Tussen de slechtweergebieden klaart het aar dig op, maar de lucht is wat frisser, met in de nacht kans op vorst aan de grond. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland be wolkt en af en toe regen, kusten enkele buien. Mor gen af en toe zon overal droog, Schotland en Ierland wat regen. Middagtempera- tuur rond 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag v regen. Morgen in de wolkt en kans op regen, el- droog. Middagtempera- tuur vandaag rond 12 gra den, morgen iets lager. Noord- en Midden-Frank- Virïdaag in het noorden er wolkenvelden en plaatselijk wat regen, meer naar het zuiden droog en perioden met zon. Morgen bewolkt en plaatselijk wat regen, in het westen droog en perio den met zon. Middagtemperatuur van daag van 12 graden aan zee tot 20 gra den bij Clermont-Ferrand. Morgen overal lagere temperaturen. Vandaag overwegend zor aan de Golf van Biskaje en af en toe regen, elders perii zon en droog. Middagtemperati veer 20, in Andalusië plaatselijk 25 gra den. Aan de Golf van Biskaje morgen maxima rond 13 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, vooral aan de noordkant van de eilanden ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag droog en overwegend zonnig. Morgen wolkenvelden en plaatselijk wat regen, aan de zuidkust droog en zonnige perioden. Vandaag middagtemperatuur rond 20 graden, morgen koeler. In de Pyreneeën en Alpen vandaag zonnig en zacht met maxima op 2000 meter hoog te van +7 tot +10 graden. Morgen meer bewolking en hier en daar wat neerslag. Sneeuwgrens dalend tot iets onder de 2000 meter. Mallorca en Ibiza: Zonnig, morgen ook enkele wolken. Droog. Middagtemperatuur rond.19 gra- Italië: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 20 gra den. In de Italiaanse Alpen en Dolomie ten middagtemperatuur op 2000 meter hoogte tussen 7 en 10 graden Corsica en Sardinië; Droog en overwegend zonnig Middag temperatuur ongeveer 19 graden Griekenland en Kreta: c£a bewolkt ^onweer warmtefront Uflf regen <£3 sneeuw T~ koufront opklaringen hagel L lagedruk H hogedruk Zonnig 19 temperatu r 100°' heeto*pascal grens dalend van 2000 naar 1200 n ter. Maximumtemperatuur op 2000 n ter hoogte tussen +5 en +10 graden. Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Morgen Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN DONDERDAG 10 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.05 Zon onder 18.31 Maan op 05.55 Maan onder 16.59 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.02 14.22 Laag water 10.11 23.41 Weerrapporten 08 m 119 u wil 11 8 0.2 w 12 11 9 2.2 mg. En e Egeïsche Zee en op koude noordenwind. perioden met zon en weinig wind. Maxi ma aan zee ongeveer 13, op de Ionische Eilanden rond 16 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus veranderlijk bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Aan de Turkse westkust waait een koude noor denwind, morgen blijft het er droog en er komt meer zon. Middagtemperatuur van 11 graden op de Dardanellen tot 16 op Cyprus. nw2 22 12 0,0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14