EIDEN Beslag gelegd op Hotel Haas 'VVD durft niet te kiezen' 'Er wordt nu uiterst inefficiënt gewerkt' 171 Bod gemeente knelpunt voor nieuwbouw hoogheemraadschap Moeder en dochter door hoofd geschoten WOENSDAG 9 MAART 1994 Eieren i a Keram'ste I O Bakker rond Pasen in de ban van eieren Robot Boer Kroft uit Ter Aar laat zijn koeien door een robot melken leiden «rudolf kleun Het Hoogheemraadschap van Rijnland wil dat de gemeente Leiden een beter bod doet op zijn kantoorgebouw aan de Breestraat. Een eventueel nieuw bod is waarschijnlijk doorslag gevend bij het besluit het huidi ge kantoorpand uit te breiden of nieuw te bouwen buiten het leiden De redactie van het radioprogramma Triangel krijgt de Pieternel Rol-prijs uitgereikt van Greet Heykoop, de winnares van vorig jaar. Zij kre gen de Leidse emancipatieprijs voor hun wekelijks programma, dat zich richt op vrouwen- en manne- nemancipatie, seksualiteit en emancipatie van ho moseksuele mannen en lesbische vrouwen. Trian gel bestaat sinds drie jaar en wordt uitgezonden door Freewave. Wethouder H. Koek (PvdA/emancipatie) sprak als voorzitter van de ju ry over een vernieuwend en verfrissend program ma. De prijs, die gisteren voor de tweede keer werd uitgereikt, bestaat uit een bedrag van 5.000 gulden en een wisseltrofee, foto hielco kuipers De huisvesting zorgt namelijk voor verdeeldheid binnen het college van hoogheemraden. Een aantal van hen hecht uit traditionele overwegingen aan de Breestraat. Anderen willen Drie maanden extra celstraf den haag/leiden persbureau cerberus Een 31-jarige i den, die momenteel een straf van een jaar uitzit, zal op last van de Haagse politierechter Van der Heide nog drie maan den langer moeten blijven zit ten voor handel in heroïne/co caïne en een grote reeks winkel diefstallen in Leiden en Den Haag. De officier van justitie had de maximale straf geëist die de po litierechter kan opleggen, zes maanden cel. Volgens hem laat de 'misdaadcarrière' van de Lei- denaar zien dat deze met crimi nele activiteiten blijft doorgaan. De handel in cocaïne en heroï ne zou hebben plaatsgevonden vanuit zijn woning in de Surina- mestraat in Leiden. om zakelijke redenen weg uit het centrum. Gisteren is daar om een besluit over de huisves ting uitgesteld. Overigens blijft het historische Rijnlandshuis, ook aan de Breestraat. in alle gevallen in gebruik als bestuurs zetel. Het gebouw van Rijnland ligt op een belangrijk plekje bin nenstad, tussen Breestraat en Boommarkt. De gemeente wil in dit gebied een nieuw winkel centrum. de Sleutelhof. bou wen. Dat plan voorziet ook in de bouw van een parkeergarage aan de Boommarkt. Het vertrek van Rijnland zou voor de uit voering van dat plan heel goed uitkomen. De gemeente Leiden heeft om die reden dan ook een bod uitgebracht op het kantoor van het hoogheemraadschap. Volgens een van de hoog heemraden is dat echter veel te laag. Hoewel hij de hoogte niet wil prijsgeven, laat hij wel blij ken dat het bod duidelijk onder de marktwaarde van het com plex ligt. „Daar zal flink wat bij moeten, willen we weggaan. We gaan voor dit project niet over één nacht ijs. Zakelijk moet nieuwbouw verantwoord zijn, anders gaan we toch verbou wen. Uiteindelijk gaat het hier bij toch om geld van de belas tingbetalers, onze ingelanden moeten dit opbrengen. Wij wil len hen niet met extra hoge las ten opzadelen. Maar als dit pand voldoende opbrengt, ga je toch nadenken." Overigens wordt er ook op ge wezen dat niet alleen de prijs een rol speelt. Ook andere as pecten van een verplaatsing staan nog ter discussie en moet er nog worden overlegd met het per: Eigenaar houdt geld bestemd voor vluchtelingen vast College-onderhandelingen al bijna stukgelopen r Vervolg van voorpagina PvdA-lijsttrekker Van Rij heeft de afgelopen dagen twee gezichten van de WD gezien. Zondag sprak hij met de WD-delegatie, die onder leiding staat van Geertsema, r over de mogelijkheden voor de vorming van een nieuw e college. „Toen waren ze zo soepel en zo bereid van hun 1 verkiezingsprogramma af te wijken dat het bijna gênant t was." Gisteren ontving Van Rij - net als de fractieleiders I van D66, CDA, Groenlinks, SP en Leiden Weer Gezellig- j /De Groenen - een fax van een naar zijn zeggen geheel J andere toon. stad extra arbeidsplaatsen ople vert, zoals de meeste partijen zeggen. Of dat de plannen voor het weren van de auto juist ba nen kost, zoals de WD veron derstelt. Geertsema ziet het econo misch onderzoek als een ma nier, om het geschil tussen zijn partij en de andere over de autoluwe binnenstad op te los- In de fax vragen de liberalen het besluit over de autoluwe bin nenstad, nog geen maand gele den door de overgrote meerder heid van de Leidse gemeente raad gesteund, op te schorten. Een economisch onderzoek zou moeten uitwijzen of de invoe ring van de autoluwe binnen- sen. De WD was de enige te genstander van het plan. „Wij denken dat dat onderzoek een mogelijkheid is om eruit te ko men", zegt de WD-fractielei- der. Hij vindt dat er op andere programma-onderdelen 'ge noeg aanknopingspunten' zijn om tot overeenstemming te ko- Van Rij ziet niets in het voor stel van Geertsema. „Ik moet nog contact hebben met Hans Baaijens (de fractievoorzitter van de PvdA/red.), maar ik denk dat wij vanmiddag besluiten dit gesprek niet voort te zetten. Daar worden wij eigenlijk door de WD toe uitgenodigd. Zon dag zei de WD-delegatie nog. dat zij maandag zou bepalen met wie er verder gesproken wordt. Nu sturen ze een brief naar alle partijen, die in feite een uitnodiging is om af te ha ken. Ze durven niet te kiezen en dat laten ze nu aan ons over." Geertsema wil op de uitlatin gen van Van Rij niet reageren. „Dat doe ik pas als ik die reactie op papier heb gezien. Wij den ken er in elk geval niet aan de handdoek nu in de ring te gooi en. Ik heb meteen al gezegd dat dit moeilijke en ingewikkelde onderhandelingen zouden wor den." Behalve over de autoluwe binnenstad vindt de WD, dat er bij de college-onderhandelin gen gesproken moet worden over verhoging van gemeentelij ke lasten, bouwen in bestaande wijken en bestuurlijke en socia le vernieuwing. De liberalen vinden dat een nieuw college moet steunen op ten minste 23 van de 39 zetels in de gemeen teraad. De 30-jarige Leidenaar blijkt maandag zijn ex-vriendin en haar moeder ondermeer door het hoofd te hebben geschoten. De 56-jarige moeder was op slag dood. haar 30-jarige doch ter ligt nog in zeer kritieke toe stand in het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De schiet partij voltrok zich voor een wo- ning aan het Jan Pieterszoon Coenhof na een ruzie. De man heeft inmiddels be kend dat hij de dader was. Maar veel meer dan dat heeft de Leid se politie nog niet uit hem kun nen halen. Motieven zijn nog onduidelijk. Voor de politie is het van belang om te weten of de man wel of niet met voorbe dachte rade heeft geschoten. „Dat maakt het verschil tussen moord of doodslag", zegt woordvoerder T. Stuifbergen. Vandaag wordt het lichaam onderzocht van de doodgescho ten vrouw. Want ook is nog niet bekend hoe vaak de man heeft geschoten en waar precies. Voorts wil de politie alles weten van het pistool schoten. leiden hans koenekoop Het echtpaar Milimkovic heeft het moeilijk. Het Joegoslavische echtpaar dat in het Leidse Hotel Haas aan de Mariënpoelstraat de opvang van ruim dertig asielzoekers regelt, wordt heftig gedwarsboomd door eigenaar J. van de Vathorst van het hotel. De eigenaar wil het echtpaar Milimkovic uit zijn hotel en heeft nu beslag gelegd op de huurinkomsten. Daardoor is de verzorging van de vluchtelingen in het gedrang gekomen. Maandelijks ontvan gen meneer en mevrouw Milimkovic 30.000 gulden van het ministerie van WVC voor de opvang van 33 vluchtelingen. Dat geld is nu op last van de Van de Vathorst vastgezet, in middels al twee maanden. De vluchtelingen krijgen alleen nog hun zakgeld. Milimkovic heeft de hulp in geschakeld van het Hilversums accountantsbureau Forum Groep om het beslag aan te vechten. Morgen dient een kort geding voor de Haagse recht bank. „Op alle mogelijke ma nieren heeft de eigenaar gepro beerd de familie Milimkovic uit Hotel Haas te krijgen. Het kort geding van morgen is in feite een nieuwe in een slepende kwestie die al twee volle jaren speelt", zegt G. Jacobs van de Forum Groep. De familie Milimkovic had vier jaar geleden nooit een huurcontract moeten tekenen, zegt accountant Jacobs. „De ei genaar heeft heel snel rijk willen worden en zag in het echtpaar een willoos slachtoffer." Voor de Forum Groep is de zaak nu heel principieel geworden. „We zullen ons met hand en tand blijven verzetten tegen de op zegging van de huur." Op 6 september 1989 kwa men eigenaar en huurders een huurprijs overeen van 4333 gul den per maand. Op 1 januari 1990 ondertekende Milimkovic echter een contract waarin vol gens Jacobs hele rare bepalin gen waren opgenomen. „De ei genaar zegde zich het recht toe de huur na twee jaar te verho gen tot 5000 gulden per maand." De Forum Groep vecht nu in een bodemprocedu re dat tweede huurcontract aan. Jacobs: „Je mag helemaal geen twee huurcontracten hebben. Dat heeft de rechter in een tus- ook al bepaald." Maar eigenaar Van de Vathorst houdt vast aan de af spraken het tweede huurcon tract en ziet nu het liefst het echtpaar Milimkovic zo snel mogelijk verdwijenen. Herder heeft hij dat geprobeerd door het faillissement van het hotel aan te vragen, maar dat is door de rechter afgewezen. Nu heeft de eigenaar een huurachter stand van een maand aangegre pen om beslag te leggen op de huurinkomsten. Jacobs: „Het hotel zit nu in de penarie. Al twee maanden krijgen ze geen geld r de asielzoekers. Maar .en moeten wel eten en drinken." In het hotel en het naastgele gen restaurant Bosna zijn dertig vluchtelingen ondergebracht uit onder meer China. Iran, Irak en Joegoslavië. Dat kon omdat het hotel in de winter toch nage noeg leegstaat. Het echtpaar Milimkovic wil doorgaan met de opvang van de vluchtelin gen. In het hotel zijn onder an deren Bosnische moslims ge huisvest. Mevrouw Milimkovic is eveneens afkomstig uit Bos nië. uit het plaatsje Krupa. dat inmiddels door het oorlogsge weld van de aardbodem is weg- gevaagd. De vluchtelingen kunnen een half jaar blijven. Daarna moeten ze terug naar een officieel asiel zoekerscentrum om de uitslag van hun asielaanvraag af te wachten. Het aanbod van het echtpaar Milimkovic om men sen op te vangen was bij het mi nisterie '.ui WW zeer welkom, omdat er een groot gebrek is aan asielzoekersplaatsen. Pizza-bezorger overvallen leiden Een 17-jarige pizza-bezorger is gisteravond, even na tienen, beroofd op de Admiraal Banckertweg in Leiden. De jon gen reed op zijn brommer toen hij staande werd gehouden door een man die vroeg hoe laat het was. De pizza-bezorger wilde op zijn horloge kijken en werd toen van achteren vastgegrepen door een andere man. Samen maakten de mannen hem zijn portemonnee met ruim 150 gulden afhandig. De portemonnee werd later terug gevonden met alleen nog wat klein geld erin. Marktkoopman aangehouden leiden Een marktkoopman uit Amsterdam is gisteren aange houden op de markt aan het Vijf Meiplein in Leiden, omdat hij wordt verdacht van het verkopen van gestolen kleding. Een ken nervan de textielwereld trof in het voorbijgaan een partij trtiien aan, die hij direct herkende. Het zou gaan om truien, waarvan er in Amersfoort onlangs 1200 stuks werden gestolen. De ongeveer dertig truien zijn in beslag genomen. Het is nog onduidelijk of de Amsterdammer bij de diefstal betrokken is geweest. De poli tie van Amersfoort handelt de zaak verder af. Brand in slaapkamer leiden De 21-jarigé bewoonster van een huis aan de Prins Hen drikstraat werd gisterochtend onaangenaam verrast toen er rook uit haar slaapkamer kwam. De vrouw klom via het balkon naar het huis van de buren, waar zij de brandweer waarschuwde. De ze had het vuur snel onder bedwang, waardoor de schade be perkt bleef. De brandweer vermoedt dat er sprake was van kort sluiting Geen actie tegen sluiting bank leiden De gemeente Leiden kan niets ondernemen tegen de sluiting van de Rabobank aan het Wagnerplein. Dit zegt zij in een reactie op de schriftelijke vragen van raadslid T. van Houten (Socialistische Partij). Van Houten wilde weten wat de gemeente heeft gedaan om de Rabobank op die plek te behouden. Omdat de Rabobank een zelfstandige onderneming is het onmogelijk voor de gemeente om iets tegen de sluiting doen. Hoogstwaar schijnlijk komt er ook geen andere bank op het Wagnerplein. omdat het winkelcentrum niet rendabel lijkt te zijn voor 'geld- vestigingen'. vervolg voorpagina De autoluwe binnenstad kan niet zonder een stadsdistribu tiecentrum (sdc). Een stadshart waar honderden bevoorradende vrachtwagens winkelstraten urenlang verstoppen, is immers niet autoluw. Omgekeerd gaat die redenering volgens direc teur E. Keijser van HOM Con sultancy niet op. Toch wordt zijn project op een hoop ge gooid met de in middenstands kringen gehate autoluwe bin nenstad. Keijser, het voormalige hoofd economische zaken van de gemeente, kent het Leidse bedrijfsleven als zijn broekzak. Hoewel hij de weerstand had verwacht, kan hij er zich toch vreselijk over opwinden. „Al die drukte over iets dat al zo oud is als de weg naar Rome. Het sdc is niet meer dan een beproefd systeem in een nieuw jasje. Het idee erachter is dat het goederenvervoer naar bin nensteden, autoluw of niet, effi ciënter kan. Da's goed voor de leefbaarheid, de bewinkeling, de recreatieve functie, het milieu en voor het gebruik van de openbare ruimte. Nu wordt er uiterst inefficiënt gewerkt. Tussen negen en elf uur 's och tends. de zogenaamde venster tijden, baant het vrachtverkeer zich een weg door de Leidse binnenstad. Die joekels hebben gemiddeld maar zo n zes of ze ven pakjes bij zich." Hij vervolgt: „Een gemiddelde vrachtwagencombinatie reed gemiddeld 120.000 kilometer nomen. Maar het aantal vracht - per jaar. Door verkeersopho- wagens is wel gestegen. Hetzelf- ping op de Nederlandse wegen de gebeurt met het personenau- is dat met eenderde deel afge- tovervoer. We juichen omdat het 'minder meer' wordt en ver geten dat dat per saldo toch meer is. Wat gaan we doen? Heel Nederland asfalteren?" „Nog wat cijfers. Zeventig tot tachtig procent van het autover keer in steden is op zoek naar een - het liefst gratis - parkeer plaats. Zorg ervoor dat die keu ze er niet meer is en je bent al die autokilometers kwijt en je bereikbaarheid neemt toe. Dat geldt ook voor het sdc: als wij het goed doen is er geen be voorradend verkeer meer in de stad en ontstaat er een betere bereikbaarheid." Begrip Wat meer begrip toont hij voor de bezwaren vanuit de ver voerswereld. „Daar gaat het nu niet zo goed mee en het sdc- concept is ingrijpend voor de bedrijfsvoering van de transpor teurs. Zij moeten hun partijen straks bij mij inleveren, waar door ze wat van hun inkomsten „Toch zijn ook hun reacties scheef. Het ene moment roepen ze dat het sdc niet haalbaar is. Heel aandoenlijk hoor, dat ze mij willen behoeden voor een verkeerde investering. Maar wat later roepen ze: we doen het zelf el.' Net als de inkeliers zijn ook gedwongen om „De stok ac hter de deur is de gemeentelijke verordening op het stadsdistributiecentrum. Door dat stuk is het gebied be perkter toegankelijk voor vrachtverkeer. Er zit zowel een gehieds als een tijdsafbakening in. En ik hen de enige die een ontheffing kan krijgen zodat ik met m'n kleine bestelwagens buiten de aangescherpte ven stertijden om de binnenstad in mag komen." Keijsers adviesbureau advi seert niet alleen maar ontwik kelt ook. Bedoeling is dat Keijser zelf de eerste drie moeilijke ja ren van het sdc met de scepter gaat zwaaien. „Dat doe ik om niet direct al aan het begin de continuiteit in gevaar te bren gen. Een bedrijf in ontwikkeling met steeds wisselende mensen, da's niet goed. Wat er na die drie jaar gebeurt, is een open vraag. Als iemand het goedko per kan. prima. Het gaat erom dat de juiste man op de juiste plaats komt." Keijser loopt zelf geen on overkomelijke financiële risico's met het sdc. Zijn HOM Consul tancy bestaat voor 'slechts' tien procent uit het sdc en het risi codragend vermogen van zijn adviesbureau is afkomstig van drie aandeelhouders. „Maar ik ben als directeur wel de eerst verantwoordelijke voor de uit voering." In hotel Haas aan de Mariëpoelstraat hebben dertig asielzoekers onderdak gevonden, i oto loik zuyderduin het stadsdistributiecentrum: „De Leidse middenstand is de vijand van zijn eigen foto bin de bruyn Ewald Keijser, initiator stad."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13