IMIlHiilMiH PRIJSPAKKERS 99 2» Pakistan moet economie saneren The Independent: van droom tot nachtmerrie Intriges drijven een wig tussen Zulu-leiders 'Whitewater' molensteen om Clintons nek Buitenland DINSDAG 8 MAART 1994 7 IMF schrijft regering Bhutto bitter recept voor Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft shock therapie voorgeschreven om de kwijnende economie van Pakistan nieuw leven in te blazen. De regering van Bena zir Bhutto heeft het advies gekregen te bezuinigen op de fensie, het gebruik van overheidsdiensten duurder te ma ken, de olieprijs te verhogen en tal van strenge fiscale maatregelen te nemen. onafhankelijk economisch advi seur van twee opeenvolgende regeringen, is in het verleden de fout gemaakt economische en fiscale maatregelen om politie ke redenen niet daadwerkelijk ten uitvoer te brengen. Zelfs mi nister Ahmed Mukhtar (handel) gaf onlangs toe dat de economi sche problemen voor een groot deel te wijten zijn aan het onop houdelijke gekibbel van politici. „De economische groei stagneert door de politieke in stabiliteit", aldus de bewinds- De machtsstrijd heeft de eco nomie zodanig verzwakt, dat op dit moment alleen een shock therapie nog vruchten kan af werpen, zo menen veel econo men. Zo hebben opeenvolgen de zwakke regeringen geen stappen gedaan om het aantal belastingbetalers uit te breiden en belastingontduiking te be straffen. „Om puur politieke re denen", zegt Mian Habib, een vooraanstaand zakenman. Pakistan, waar 60 procent van de bevolking op het platteland woont, heeft zijn eigen 'Groene Front'. Deze landbouwlobby oefent grote invloed uit op de politieke besluitvorming en kan volgens waarnemers een rege- De maatregelen vormen een onderdeel van een driejarige Uitgebreide Structurele Aanpas singsregeling (Esaf), die voorziet in een lening van 1,3 miljard dollaromgerekend zo'n 2,5 miljard gulden ter ondersteu ning van de economische her vormingen. Het aanpassings programma is gericht op libera lisering van handel en investe ringen, privatisering van nuts bedrijven, verbetering van het belastingsysteem en het be langrijkste punt belastinghef fing voor de tot nu toe geprivili- geerde agrarische sector. De Pakistaanse pers heeft het nieuwe akkoord over het alge meen bestempeld als de zoveel ste poging het land onder een soort curatele te stellen. Maar regeringsvertegenwoordigers spreken van een uiterst prag matisch plan. „Gezien de ont zettend smalle belastingbasis van Pakistan en de geringe in komsten zijn harde maatrege len onvermijdelijk aldus een hoge regeringsfunctionaris die deel uitmaakte van het team dat onderhandelde met het IMF. Volgens Husain Malik, een ring 'maken of breken'. Alleen de interim-regering van Moeen Qureshi, die tot de verkiezingen afgelopen oktober het land bestuurde, heeft dur ven ingaan tegen de machtige lobbygroep. Qureshi, een voor malig vice-president van het IMF, voerde inkomstenbelas ting in voor boeren en schafte allerlei privileges af. Volgens waarnemers kon Qureshi dat al leen doen omdat hij zelf geen politieke ambities had. Het was ook Qureshi die de onderhandelingen met het IMF opende over een aanpassingsre geling. Na de verkiezingsover winning van de Pakistaans Volkspartij (PPP) ging de rege ring van Benazir Bhutto op de ingeslagen weg voort. Bhutto mikt voor rest van de jaren ne gentig op een economische groei van 6,5 procent per jaar, terwijl die in 1993 nauwelijks boven de 3 procent uitkwam. Het inflatiepeil van 10 procent moet in 1995 zijn gedaald tot 6 procent. Pakistan beschikt over weinig bronnen van inkomsten. Om de economie op poten te krijgen is het noodzakelijk dat niet alleen zakenlieden en industriëlen be lasting gaan betalen, maar ook de gewone man en vrouw. De kosten voor levensonderhoud zullen de komende jaren, on dermeer door accijnzen, dan ook flink stijgen. Hoewel dit vooruitzicht veel Pakistani zor gen baart, maken de plannen een goede kans van slagen als er een groeiende werkgelegenheid en welvaart tegenover staat. LONDEN. CEESV De regering van premier Benazir Bhutto moet v Monetair Fonds strenge maatregelen nemen or Pakistan op gang te brengen. i het Internationaal CORRESPONDENT Het was halverwege de jaren '80 als een droom begonnen: een onafhankelijke krant. Ter rechterzijde hield Rupert Mur doch kranten als Tlte Times, Sunday Times en The Sun in het thatcheristische vaarwater. En aan de linkerkant van het politieke spectrum zorgde Ro bert Maxwell dat 77ie Daily Mirror op het kompas van La bour bleef varen. Wat het land nodig had, was een krant die zich niet liet koeieneren door mannen met diepe zakken en uitgesproken meningen. The Independent was zo'n krant. Anders dan de bestaande dagbladen zou The Indepen dent nooit het eigendom wor den van een media-gigant, zo bezwoeren de journalisten. En ze kochten nog een aandeeltje of wat in hun eigen krant. Van daar de gevleugelde slagzin The Independent. It is. De formule veroverde de markt stormenderhand, zoals de oplagecijfers aangaven. Eind 1986: 250.000 lezers. Eind 1987: 375.000. Eind 1988: 400.000. En op 28 januari 1990 de oplage schommelde nu al rond de 420.000 werd ook een zon dagse uitgave gelanceerd, The Independent on Sunday. Anno 1994 hangt de vlag half stok bij The Independent. De oplage is gekelderd naar JOHANNESBURG JOHN CARLIN Het koninklijk huis van de Zulu's lijkt in zijn strijd tegen de Zuidafrikaanse troonpretenden ten van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) als één front naar buiten te treden. Maar de schijn bedriegt, want achter de schermen rommelt het tussen koning Goodwill Zwelithini en diens oom en eerste minister, prins Mangosuthu Buthclezi. Het ooit machtige Zulu-konink- rijk van de legendarische Shaka bestaat sinds 1834 nog maar uit een archipel van 48 verpauper de stukjes grondgebied in de provincie Natal, die samen KwaZulu heten. KwaZulu wordt geheel door Pretoria gefinan cierd en als een dictatuur gere geerd door c/ï/e/Buthelezi, het hoofd van de Inkatha Vrijheids partij. De koning, die door But- helezi uit de staatskas van Pre toria wordt onderhouden, speelde tot voor kort een zuiver ceremoniële rol De laatste tijd waagt hij zich echter steeds va ker op het politieke toneel. Vóór Goodwills kroning in 1971 had Buthelezi nog niet zoveel macht in de koninklijke huis houding. Maar hij was bijzon der ambitieus en daarom beslo ten de vrienden van koning Goodwill Buthelezi uit de weg ruimen. Op de vooravond van de kroning werd Buthelezi ge waarschuwd weg te blijven, maar hij sloeg dit advies in de wind en woonde de ceremonie bij. De man die de opdracht had gekregen hem te vermoor den, had zich echter zoveel moed ingedronken dat hij te dronken was om te trekke te halen, iesterkt teken slaagde Butl zich op te werken tot premier en hoofd van de wetgevende raad van KwaZulu. Maar de spanningen tussen oom en neef bleven bestaan. De koning wil de een politieke rol spelen, maar volgens zijn oom zou dit tot onenigheid onder het Zulu- volk leiden. De koning, zo rede neerde Buthelezi. moest boven de partijen staan. Goodwill ging overstag en beloofde in 1976 tij dens een speciaal bijeengeroe pen zitting van de nationale as- semblée van KwaZulu dat hij zich niet met politiek zou be- Zulu's in vol ornaat. Hun koning Goodwill Zwelithini ligt in de clinch met Mangosuthu Buthelezi. Goodwill ervoer dit als een grote vernedering, maar het zou nog erger worden. Drie jaar later werd hij voor dezelfde assem- blée gedaagd, omdat hij zijn ko ninklijke gelofte zou hebben ge broken. De koning zat ineen ge doken op zijn troon terwijl But helezi hem uren achtereen ver wijten maakte. Plotseling werd het dejeoningte veel, hij sprong op en stormde naar buiten, de donkere nacht in. Zijn geliefde Swazi-prinses Mantfombi volg de hem stilletjes naar buiten, stapte in de koninklijke limousi ne en pikte haar wegrennende echtgenoot anderhalve kilome ter verder op. Tien jaar lang hield de koning zich aan zijn woord, zelfs toen er in zijn land een bloedige bur- FOTO REUTER PATRICK DE NOIRMONT geroorlog woedde tussen Zulu's die het ANC steunden en Zulu's die de Inkatha-beweging aan hingen. Terwijl de adellijke chiefs in het feodale Zulu-bestel aan de kant van Inkatha voch ten, bleef het koninklijk huis grotendeels neutraal. Maar de laatste tijd groeit de onenigheid in de koninklijke fa milie. Samen met een groep on tevreden royalisten voerde een lid van de koninklijke familie, prins Petrus Zulu, onlangs een campagne om de koning uit de wurggreep van Buthelezi te be vrijden. Petrus Zulu schreef zelfs een smeekbrief aan de Zuidafrikaanse president De Klerk met het verzoek om het beheer over de koninklijke fi nanciën over te hevelen van KwaZulu naar Pretoria. Petrus Zulu heeft zijn actie eind janua ri met de dood moeten beko pen. Nu de verkiezingen naderen en het ANC oprukt, is er in KwaZulu een lijst opgedoken met de namen van 21 Inkatha- functionarissen die er van wor den verdacht heimelijk het ANC te steunen. Een van hen werd kort geleden vermoord. Ande ren zijn KwaZulu inmiddels ontvlucht. In het huidige verraderlijke kli maat zijn er maar twee mensen die Buthelezi vertrouwt. Beide zijn noch Zulu, noch zwart en vormen daarom geen bedrei ging voor Buthelezi's positie. De ene is Walter Felgate, een be baarde blanke antropoloog die alle toespraken van Buthelezi schrijft. De andere is Mario Am- brosini, een jonge Italiaan in een snel pak die zichzelf tot grondwetdeskundige heeft ge bombardeerd. Beide adviseurs geven Buthelezi dezelfde raad: zet al je kaarten op het Zulu-nationalisme. Maar hiervoor heeft Buthelezi de ko ning nodig, die plotseling moet opdraven om als een marionet de politieke toespraken van Buthelezi's adviseurs voor te dragen. En vooralsnog gehoor zaamt koning Goodwill. Trouw leest hij de in de hoogdravende Felgate-stijl geschreven donder- toespraken over afscheidingen onafhankelijkheid voor. Maar ondertussen voelt Good will dat Buthelezi's positie steeds minder rooskleurig is. Achter de schermen praat de koning met het ANC en steeds meer voormalige aanhangers van Buthelezi lopen over naar het koninklijk huis. Dit lijkt verstandig. Het ANC, dat zonder enige twijfel de ko mende verkiezingen zal winnen en Zuid-Afrika zal regeren, pro beert koning Goodwill voor zich te winnen. Het ANC wil hem zijn troon laten behouden, evenals zijn paleis, zijn vee en zijn landerijen. Bovendien is hem een staatssalaris in het vooruitzicht gesteld waarover hij zonder tussenkomst van an deren kan beschikken. De toe komst van Buthelezi ziet er somberder uit. VERTALING: MARGREET HESLINGA 280.000, en het enige dat nog omhoog gaat is de schuld. Vorig jaar beliep het verlies anderhalf miljoen gulden. Voor dit boek jaar wordt een tekort voorzien van ruim 30 miljoen gulden. Reizende reporters mogen al leen nog maar in de goedkoop ste hotelletjes overnachten, en op 1 april is het geld helemaal op. Voordat de schuldeisende banken op die datum de geld kraan dichtdraaien, zal er een financier moeten worden aan getrokken. En ja, Andreas Whit- tam Smith, de zo bewierookte geestelijke vader van The Inde pendent, heeft er een gevonden: een tycoon met meer bloed aan zijn handen dan Murdoch en wijlen Maxwell samen. Tot grote verbazing van zijn journalisten kwam Whittam Smith op de proppen met Da vid Montgomery, bijgenaamd 'Monty' of gewoon 'Rommel'. Montgomery kwam in 1992 op de hoogste stoel terecht bij de Mirror Group Newspapers, de krantencombinatie van wijlen Robert Maxwell. Zalvend sprak hij: „Ik heb be slist geen plannen om journalis ten te ontslaan. De hoofdredac teuren van alle titels blijven op hun plaats". Dat was op 23 ok tober 1992. Op 8 november, twee weken later, ontsloeg hij Bill Hegarty. hoofdredacteur van The People (de Schotse Dai ly Mirror). En op 15 november was het de beurt aan Richard Stott, hoofdredacteur van de Daily Mirror. Daarna volgden ook de lagere goden op de re dactie, van wie er enkele hon deren in de 'stijl van El Alamein' (de veldslag in de Tweede We reldoorlog in Noord-Afrika) door Montgomery werden afge maakt De laatste tycoon die de jour nalisten van The Independent in huis willen halen, is wel deze 'Monty'. Maar Monty's Mirror Group Newspapers heeft nu 3,55 pond (9,25 gulden) gebo den per aandeel, een aanbod dat de directie niet kon weige ren. Als de transactie wordt goedgekeurd door het ministe rie van handel krijgt Mont gomery een 30-procentsaandeel in The Independent. En daar mee zou hij met Tony O'Reilly, de Ierse eigenaar van onder meer Heinz, de grootste aan deelhouder worden in de krant. Zijn 30-procentsaandeel geeft Montgomery slechts recht op 20 procent van aandeelhoudersvergadering. Twee andere eigenaren, de Spaanse krant Tl Pais en het Ita liaanse dagblad la Repubblica, zullen hun aandelen in The In dependent ook uitbreiden en zo een meerderheidsblok vormen op aandeelhoudersvergadering. Maai Mont) hééft dan meer dan een voet tussen de deur. Ten eerste zal de Mirror-ty coon een plaats krijgen in de Raad van Commissarissen, maar bovendien zal hij alle niet journalistieke afdelingen over nemen. Distributie en adverten tiewerving zullen worden ge daan door 'zijn' Mirror Group Newspapers. Montgomery heeft de journa listen bij de Independent be zworen dat zij op hun plaats blijven. Maar dezen herinneren zich dat Monty destijds ook had beloofd Mirror-hoofdredacteur stott niet te ontslaan, i n ook herinnerden zij zich de fameuze woorden van Monty nadat hij Stott toch had uitgezwaaid. „Ach", zei hij over zijn eerdere belofte, „ik moest destijds na tuurlijk wat tapdansen om bij de Mirror Group binnen te ko- Rest de vraag waarom de op lage van The Independent in een vrije val is geraakt. Volgens het satirische weekblad Private T.ye, die de krant The Indescriba bly Boring heeft gedoopt, is het antwoord eenvoudig: The Inde pendent is dodelijk saai. Hinge tijd weigerde de krant bijvoor beeld als enige in Engeland te schrijven over het privélevcn van de koningstelgen. Maar slecht management lijkt een evenzo grote factor te zijn geweest. De lancering van een zondagskrant, The Independent on Sunday, was een aanslag op de financiële middelen die de gewone krant veel schade heeft berokkend. De zondagskrant was zo duur, dat geld voor de promotie van de dagkrant ont brak. En toen Murdoch in sep tember 1993 een krantenoorlog ontkentende met een verlaging van de prijs van The Times, moest The Independent reage ren met een verhoging. The In dependent kost nu 50 pence (1,75 gulden), meer dan enige andere Britse krant (de Financi al Times uitgezonderd) en bijna twee keer zo veel als The Times. Bijna tien jaar na de vliegende start van The Independent, is de droom verworden tot een nachtmerrie. WITTE BOLLEN verpakt per 6 stuks MINIPUNTJES verpakt per 10 stuks KRENTEN/R0ZIJNENB0LLEN verpakt per 4 stuks VOLKOREN PUNTJES verpakt per 6 stuks HALFVOLLE MELK literpak LA ROYALE SCHNITTEN slagroom of mokka, 350 gram Schwarzwalder, 375 gram van 399 BAVARIA MALT ALCOHOLVRIJ krat 24 flesjes WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Sinds afgelopen vrijdag wordt er voorlopig geen huisvuil van het Witte Huis meer opgehaald. Prullenmanden worden niet ge leegd. Niet omdat de vuilnis mannen van Washington sta ken maar omdat Bill Clinton dat heeft bevolen. Zijn medewer kers moeten hun prullenman den doorzoeken op elke snipper papier die ook maar iets te ma ken kan hebben met Whitewa ter. Computerboodschappen mogen niet worden gewist. Zo wil Clinton laten zien dat hij niets te verbergen heeft, dat geen bewijsmateriaal wordt ver donkeremaand. Het is een lach wekkende poging nog iets van de politieke schade te beperken, die het geklungel van de Witte- Huis-staf Clinton heeft bezorgd. Want Whitewatergate, zoals het al wordt genoemd, dreigt een molensteen om zijn nek te wor den. De zaak laat het Amerikaanse publiek nog koud, maar dat kan snel veranderen als de Republi keinen hun zin krijgen en de Se naat. via de TV uit te zenden, hoorzittingen gaat houden waar Witte-Huismedewerkers moe ten getuigen hoe zij het onder zoek naar 'Whitewater' hebben gedwarsboomd. En als in het ergste val de zelfmoord van een kroongetuige geen zelfmoord blijkt te zijn geweest. 'Whitewater' leest als een detec tive, maar wel een van het goedkopere soort. In feite is het ouwe koek. die niets te maken heeft met Clintons president schap, maar met zijn persoon lijke financiële handel en wan del toen hij nog gouverneur van Arkansas was. Zonder de blun ders van het Witte Huis zou waarschijnlijk niemand zich druk hebben gemaakt over deze vijftien jaar oude zaak. 'Whitewater' is de naam van een onroerend-goedproject in de bergen van Arkansas waar Bill en Hillary Clinton in 1978 70.000 dollar in staken, samen met hun vrienden James en Susan McDougall. Maar in 1986 ging het vakantiehuisjes-project wegens gebrek aan belangstel ling failliet. De Clintons verloren hun investering. McDougall bezat inmiddels een spaarbank, de Madison Gua ranty Savings and Loan Associa tion. Die ging in 1985, zoals zo veel spaarbanken in die tijd, failliet. De regering trok 60 mil joen dollar uit om de Madison- cliënten schadeloos te stellen. En McDougall zou dat geld heb ben gebruikt om Clinton te hel pen 50.000 dollar af te lossen, die hij had geleend om zijn ver kiezingscampagne voor gouver neur te financiëren. McDougalls optreden was ille gaal. De vraag is of Clinton op de hoogte was. Volgens geruch ten zou Clinton bovendien zijn invloed hebben gebruikt heb ben om Madison overeind te houden. Maar hoe langer de in solvabele bank bleef bestaan, hoe meer dat de overheid zou gaan kosten. Misschien niet ille gaal, maar zeker niet netjes. In 1990 werd McDougall ver oordeeld wegens fraude. In 1992 bleek dat de Clintons nooit belastingaangifte over hun be legging hadden gedaan, maar Little Rock. november 1992: de familie Clinton wordt na Het gejuich is inmiddels verstomd. De Clintons worden Arkansas. i de presidentsverkiezing toegejuicht door supporters, achtervolgd door hun handej en wandel in de staat wel rente hadden afgetrokken. De juridische kant van 'White water' werd beheerd door het advocatenkantoor Rose. Voor naamste firmante: Hillary Clin ton. Haar partners: Webster I lubbell en Vince Foster, welke laatste de Whitewater-porte- feuille beheerde. Toen Clinton president werd, haalde Hillary beiden naar Was hington. Hubbell werd onder minister van justitie. Foster werd juridisch adviseur van het Witte Huis. Tot hij juli vorig jaar in een park werd gevonden met een kogel in zijn hoofd. Zelf moord. was de conclusie. Hij kon de druk van Washington niet aan. Maar al gauw rezen vragen, mede door het gedrag van Bernard Nussbaum. De topjurist van het Witte Huis, ook al een Hillary-vriend. wei gerde de FBI toegang tot Fosters kantoor en verdonkeremaande documenten over Whitewater uit Fosters archieven. Wat stond daarin dat de FBI niet mocht zien? Bovendien rezen twijfels over Fosters zelfmoord. De ligging van het lijk en de kogelwond konden volgens de politie ook op moord wijzen. Maar wie had daar belang bij? Naarmate meer vragen gesteld werden, probeer de de Witte-Huisstaf Ginton steeds meer daartegen te be schermen. Vorige week werd bekend dat daartoe ontmoetin gen plaatshadden met onder zoekers van het ministerie van financiën, die bezig waren Whi tewater uit te pluizen. Het hoofd van de onderzoeks commissie, onderminister Ro bert Altman (ook al een Clin ton-vriend). zag er geen been het Witte Huis te waarschuwen dat een onderzoek op komst was. Een ontoelaatbare ver menging van justitiële en poli tieke belangen. En Nussbaum, die tegen de politieke gevaren daarvan had moeten waarschu wen, nam nota bene zelf aan die gesprekken deel. De meeste aandacht gaat niet uit naar Clinton, maar naar zijn vrouw, die een actieve rol ge speeld zou hebben in het wit wassen van Whitewater. Het ad vocatenkantoor Rose zou begin januari (op haar verzoek?) do cumenten van Foster (over Whitewater?) hebben laten ver nietigen. Nog een pikant detail: Hillary Clintons ex-partner Webster 1 lubbell (nu ondermi nister) is aangeklaagd wegens fraude, omdat hij klanten een te hoge rekening zou hebben in gediend. Volgens insiders wreekt zich nu dat de Clintons zic h op het Wit te Huis niet hebben omringd met een deskundige, door de politieke wol geverfde staf, maar door in Washington onervaren vriendjes. Gevreesd wordt dan ook dat de stroom aan onthul lingen nog niet is opgedroogd. Zes Witte-Huismedewerkers moeten nu voor een speciale ju ry verschijnen. Er komen hoor zittingen in het Congres. Clinton, die een zware politieke strijd over de hervorming van de gezondheidzorg te wachten staat, kan dit niet gebruiken. Met het ontslag van Nussbaum heeft hij zaterdag een gebaar gemaakt. Maar de Republikei nen die bloed ruiken, noch de onafhankelijke onderzoeker Ro bert Fiske, ook een Republikein, zullen daarmee tevreden zijn. En de Republikeinen kunnen, niet de herinnering aan Richard Nixon in het geheugen, hun vreugde in dit verkiezingsjaar nauwelijks bedwingen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7