Spanje houdt Noors lidmaatschap EU tegen „Voor 5,3% zet ik m'n spaargeld op de 5,3% Kapitaalrekening." Tuzla in handen VN Buitenland Rouw in Athene Napoiitaanse rechters vast wegens banden met maffia Voorbeeldig huisvader en seriemoordenaar Clinton neemt het op voor zijn echtgenote Geheim overleg Israël en PLO Liberia moeizaam op weg naar vrede DINSDAG 8 MAART 1994 Bijna twee miljoen Sato's in Japan Tokyo» Sato is de meest voorkomende achternaam in Japan. Zo'n 1,93 miljoen Japanners heten zo. Op de tweede plaats komt Suzuki, waarvan er 1,87 miljoen zijn. Volgens schattingen van de Meiji Levensverzekeringsmaatschappij zijn er verder 1,4 miljoen Takahashi's, 1,34 miljoen Tanaka's, en 1,18 miljoen Watanabe's. Bophuthatswana tegen verkiezingen Johannesburg» De regering van het zwarte thuisland Bophut hatswana heeft gisteren besloten niet deel te nemen aan de ver kiezingen in Zuid-Afrika. Als reactie hierop kondigde het ANC aan alle steun te verlenen aan een staking in Bophuthatswana die bedoeld is om deelname aan de verkiezingen mogelijk te maken. Oudste Bentley door brand verwoest Solihull» Brand heeft gisteren de oudste Bentley chassisnum mer 5, motornummer 1 ter wereld in de as gelegd. Volgens in gewijden is de schade aan het voertuig uit 1921, dat zo'n drie miljoen gulden waard is, niet te herstellen. De auto, die eigen dom is van een niet nader genoemde zakenman, werd verwoest in een garage in het Britse Solihull waar hij met zes andere oude Bentlevs een grote beurt onderging. VS erkennen Mohegan-indianen hartford De VS hebben gisteren de Mohegan-indianen tot soevereine natie verklaard. Hiermee erkennen ze een stam waarvan de voorvaderen zij aan zij vochten met de eerste Britse kolonisten. De stam telt 987 leden. Stamhoofd Jayne Fawcett, wier stamboom teruggaat tot Uncas, de hoofdman die centraal stond in James Fenimore Cooper's 'The last of the Mohicans' heeft laten weten geen aanspraak te maken op land. Moldova kiest voor onafhankelijkheid chisinau Een ruime meerderheid van de kiezers in Moldova is voor onafhankelijkheid. Bij het referendum, dat zondag werd ge houden, sprak 90 procent zich uit voor zelfstandigheid. De op komst was 60 procent. Grensgeschil Libië en Tsjaad npjamena» Libische en Tsjadische onderhandelaars hebben geen succes geboekt bij de gesprekken over terugtrekking van Libische eenheden uit de Aouzou-grensstrook. Vorige maand besliste het internationaal gerechtshof in Den Haag dat de 115.000 vierkante kilometer grote strook aan Tsjaad toebehoort. Doden bij etnische strijd in Burundi Bujumbura» Zeker tachtig mensen zijn gedood bij rellen in een buitenwijk van de Burundese hoofdstad Bujumbura. Volgens hulpverleners deden de botsingen zich voor tussen burgers en militairen in de wijk Kamenge. In deze wijk wonen voornamelijk leden van de Hutu-stam. Het leger bestaat uit leden van de riva- liserendeTutsi-stam. 'Koeweit kocht Spanjaarden om' madrid» De Spaanse regering gaat een onderzoek instellen naar aanleiding van berichten dat Koeweit miljoenen guldens zou hebben betaald aan Spaanse politici om hun steun te krijgen tij dens de Golfoorlog. Volgens de krant El Pais heeft het Kuwait In vestment Office (KIO) 300 miljoen dollar betaald. Spanje koos destijds niet openlijk partij maar stond in de praktijk wel aan de kant van de geallieerden. Sneeuwsurfer berecht voor doodslag albertville» Een Duitse sneeuwsurfer die een zevenjarig kind do delijk had verwond, is gisteren in Frankrijk wegens doodslag ver oordeeld. De 26-jarige student kreeg zes maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van ruim 3.000 gulden. Tij dens het proces had de openbare aanklager de man beschuldigd itwoord gedrag. tuzla-lukavac-f Zweedse en Deense soldaten van de VN-vredesmacht hebben gisteren het beheer van het mi litaire vliegveld van de indus triestad Tuzla in het noordoos ten van Bosnië overgenomen. De ongeveer honderd blauw helmen bereiden de heropening van het vrijwel verlaten vlieg veld voor, dat de Verenigde Na ties voor humanitaire hulp wil len gebrujjcen. De Nederlandse militairen die zijn gelegerd in het Bosnische stadje Lukavac gaan transpor ten regelen voor ernstige zieke lokale inwoners. Dertien nierdialyse-patiënten zullen drie keer per week worden ver voerd naar de stad Tuzla, waar ze hun medische behandeling kunnen ondergaan. De Neder landers zullen ook transport verlenen bij urgente ziektege vallen. Frankrijk overweegt 800 man extra te sturen naar Sarajevo om de vredesmacht van de Ver enigde Naties in de Bosnische hoofdstad te versterken. De mi litairen zouden zich aansluiten bij de 2.300 Franse blauwhel men die zich al in Sarajevo be vinden. De nieuwe eenheden zouden verantwoordelijk wor den voor het herstel van de es sentiële openbare diensten in de door de oorlog gehavende stad. Problemen over visserij en stemverhoudingen De onderhandelingen over uitbreiding van de Europese Unie met Noorwegen zitten muurvast. Grote dwarsligger is Spanje, dat op drie verschillende terreinen harde eisen stelt. Daarmee staat ook de toetreding van Zweden, Fin land en Oostenrijk weer op losse schroeven. lidstaten van de Unie buiten de besluitvorming over de Economische en Mone taire Unie (EMU) houden. De Spaanse standpunten worden maar zeer ten dele door andere lidstaten onderschreven. De wensen op het gebied van de visvangst in Noorse wateren worden voornamelijk door Por- De Spanjaarden willen voor hun vissersvloot extra quota en toe gang tot de Noorse wateren. Madrid wil ook een wijziging van de stemverhouding in de Europese ministerraad ten gun ste van de grote landen. Ten slotte wil Spanje de vier beoog- tugal gedeeld. Bij de discussie over de machtsverhouding in de ministerraad kreeg de Spaanse minister Solana alleen bijval van Italië en het Verenigd Koninkrijk. In de stellingname over de EMU staat Spanje voor zover bekend helemaal alleen. Pogingen van de Noorse mi nister Knudsen (buitenlandse zaken) om in een gesprek onder vier ogen met Solana tot een vergelijk te komen over de vis serijrechten liepen gistermiddag op niets uit. Volgens de Griekse voorzitter van de ministerraad, ondermi nister Pangalos, verkeert de dis cussie over de stemverhouding in de ministerraad in een im passe. Pangalos voorspelde een aanzienlijke politieke crisis in dien er vandaag geen oplossing voor deze institutionele kwestie wordt gevonden. Hij verdedigde het standpunt dat de besluitvorming in de mi nisterraad niet ten nadele van de kleine landen mag worden gewijzigd. De bevolking van de toetredende landen zou een dergelijke marginalisering nooit accepteren en bij een volks raadpleging tegen toetreding correspondent De politie in Napels heeft giste ren twee rechters gearresteerd die in het verleden processen 'bijstelden' ten gunste van de camorra. Ook politici, onder zoeksrechters, ondernemers en een journalist worden beschul digd van banden met de Napo iitaanse maffia. De laatste 'juridische aardbe ving' in Napels wordt veroor zaakt door de bekentenissen van camorra-baas Galasso, die eerder de hele Napoiitaanse top athene Vandaag is het stoffelijk overschot van de zondag overleden Griekse minister van cultuur Melina Mercouri vanuit New York overge bracht naar Athene. Naar verwachting zullen tienduizenden Grieken de komende dagen afscheid nemen van de gevierde actrice, die ligt opge baard in de kathedraal. In Griekenland hangen overal de vlaggen half- rome eelco van der lindenvan de christendemocratische partij en zestien magistraten aan de schandpaal nagelde. Het is waarschijnlijk dat Galasso's baas Carmine Alfieri, de 'baas der camorrabazen' die sinds kort heeft besloten met justitie samen te werken, eveneens een belangrijke bijdrage heeft gele verd. Een van de twee gearresteer de rechters, Armando Lancuba, heeft er onder meer voor ge zorgd dat Alfieri in hoger be roep werd vrijgesproken van een aanslag in 1984 waarbij acht mensen het leven lieten. correspondent ede Britse politie: misschien wel 20 doden stukje van een monopoly-spel bij een bushalte. Mary had bij de bushalte staan wachten, op weg naar haar vriend met wie ze monopoly wilde spelen. Van de overige lichamen is he lemaal niets bekend. Een Brits zondagsblad speculeerde dat een der lijken dat van een Ne derlands meisje was. Maar dat bericht werd door een politie woordvoerder naar het rijk der fabelen verwezen. In het Verenigd Koninkrijk wor den 240.000 mensen vermist, en hel vaststellen van de identiteit van soms decennia-oude botten is zoiets als zoeken naar een speld in een hooiberg. Sommige mensen die verdwenen zijn. zijn bovendien nooit door hun familie als vermist opgegeven. Een van de sporen die de politie nu volgt, is 'Catherine Costello'. Zij was de vrouw met wie Fre derick West in 1962 in het hu welijk trad, en die de politie graag zou verhoren. Frederick vertelde vrienden in 1972, toen hij hertrouwde, dat Catherine hem in de steek had gelaten vooreen Schotse ingenieur. Met haar nieuwe Ioiitzou ze naar Schotland zijn afgereisd, maar vooralsnog heeft de politie daar geen spoor van haar gevonden. Catherines zus, May Lappin, werd echter wel opgespoord. Ze zei: „De laatste keer dat we iets van Catherine hoorden was in 1969, toen ze haar huwelijk be ëindigde. Sindsdien hebben we men". De politie sluit dan ook niet uit dat een van de lijken dat van Fredericks eerste vrouw is. De politie zal de komende da gen de speurtocht naar 'nieuwe' lijken uitbreiden naar twee an dere locaties. De ene plaats is een huis waar Frederick West vroeger heeft gewoond, de an dere een camping waar hij een sta caravan had. Slechts één ding staat nu al vast: na Jack the Ripper, the Yorkshire Ripper en Dennis Nilsson die het op mannen had voorzien -- heeft de Britse natie weer een seriemoordenaar in haar mid- De enige vraag wc Britse natie zich bezig houdt, is dezer dagen: hoeveel nog? Vori ge week kwamen er drie lijken uit de grond, het afgelopen weekeinde nog drie. gisteren één. Maar niemand gaat er vanuit dat het uiteindelijke cij fer zeven zal zijn. De politie in Londen sloot vanochtend zelfs een aantal van twintig niet uit. Het adres is Cromwell Road, Gloucester. Op nummer 25 in deze straat uit het begin van de eeuw woonde een man die al tijd als een voorbeeldig huisva der was gezien. Hardwerkend, toegewijd aan het gezin, lief voor de kinderen. Maar vorige week werd Frederick West (52) na een anonieme tip door de politie gearresteerd; hij zou een van die kinderen in 1987 heb ben vermoord. De politie begon haar archeolo gische werk in de kleine om muurde tuin achter het huis. En ja. daar lagen de botten van He ather West. Maar tevens kwa men de resten van twee andere vrouwen tevoorschijn. De ene \touw werd geïdentificeerd als Shirley Robinson, die zeven maanden zwanger was toen ze als 18-jarig meisje verdween. Van de andere kon de identiteit (nog) niet worden vastgesteld. Het afgelopen weekeinde zette de politie haar opgravingswerk voort met behulp van radarstra- len, die aangaven op welke plek de structuur van de grond was veranderd. Onder de vloer van de kelder kwamen nog eens drie lijken tevoorschijn, en gisteren dus weer een. Een van de ontzielde lichamen die in het weekeinde werden opgegraven, was waarschijnlijk dat van Lucy Partington. Lucy, een studente aan Exeter Univer sity, was 21 jaar toen ze in 1973 spoorloos verdween. En een tweede lijk was wellicht dat van Mary Bastholm, die in 1968 als 15-jarig meisje verdween. Het laatste spoor dat destijds van Mary werd gevonden, was een den washington Rtr-/> stok, zoals (op de foto) op de Akropolis. Mercouri heeft zich vergeefs ingezet voor terugkeer van het marmer van het Parthenon (links), dat in de vorige eeuw door de Britse archeoloog Elgin is 'meegenomen' ('gestolen' zeggen de Grieken) naar Londen, foto epa dimitri messinis President Bill Clinton heeft gis teren een vurig pleidooi gehou den voor zijn echtgenote Hil lary, die onder druk staat van het zogenoemde Whitewater- 0 bloemendaal correspondent Twee adviseurs van de Israëlische premier Rabin zijn gisteren in het geheim naar Cairo gevlogen voor overleg met PLO-voorzitter Arafat. Volgens de Palestijnen verliep het onderhoud in een posi tieve sfeer. In Jeruzalem acht men echter de situ atie nog niet rijp voor een hervatting van de on derhandelingen. Wel melden Israëlische politieke kringen dat de opmerkingen van Arafat in het on derhoud aanleiding geven tot optimisme. Onder tussen duurt de afsluiting van de bezette gebie den voort en gaat het bloedvergieten door. De fundamentalistische Harnas beweging heeft gis teren gedreigd met zelfmoordaanslagen op Israë lische doelen als de joodse nederzettingen in de bezette gebieden niet op 15 maart zijn ontruimd. Hamas is de meest militante Palestijnse organisa tie die tegen het vredesakkoord in Israël ageert. schandaal. Ook verwierp hij tij dens een persconferentie in Washington elke vergelijking van de affaire met het Waterga- te-schandaal dat president Ri chard Nixon twintig jaar gele den de kop kostte. Steeds vaker verschijneji be richten over Hillary's betrok kenheid bij frauduleuze finan ciële transacties in de tijd dat Clinton gouverneur van Ar kansas was. De integriteit van Hillary staat niet ter discussie, aldus Clinton fel. „Ik heb nooit in mijn leven iemand gekend met een sterker gevoel voor goed en slecht, nooit." Onderzocht wordt of de Clin tons zich schuldig hebben ge maakt aan malversaties en machtsmisbruik. Zie pagina 7: "Whitewater' molensteen om Clintons nek. ACHTERGROND NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT AFRIKA nlegbedrag op f 10.000.- ligt en le rente nu 4,8%* is. Girorekening- houders die Kapitaal- of De Postbank Kapitaalrekening met een zonder ko eerste minimum inleg van f25.000.- biedt bedrag boi de ideale combinatie van zeer hoge (nu 5,3%*) én alle opnamevrijheid. van opnemen. Zelfs de f25.000,-. als u dit maand van tevoren reserveert. Hetzelfde principe geldt ook v 1/ Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. En i t nog U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag de Leeuwrekening, waarbij het n Klantenservice Sparen: POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Aanvankelijk leek het gisteren op het laatste nippertje toch allemaal weer fout te gaan. zoals de afgelopen jaren steeds is gebeurd met vredesinitiatieven voor Liberia. Terwijl de inwoners van de hoofdstad Monrovia zingend en dansend de straat opgingen om uiting te geven aan hun gevoelens van hoop, opluchting en bevrijding, vond achter de schermen nog koortsachtig overleg plaats om alle partijen weer op één lijn te krijgen wat betreft de samenstelling van de vijf man sterke overgangsraad. Eerst waren daar de berichten dat binnen Ulimo (De Verenigde Bevrijdings Beweging voor Democratie in Liberia) een splitsing was ontstaan en een machtsstrijd was ontketend om het leiderschap van de beweging. Vervolgens kwam de man die vier jaar geleden de burgeroorlog in Liberia in gang zette. Charles Taylor van het Nationaal Patriotisch Front (NPFL), ter elfder ure met een andere gegadigde voor de overgangsraad aanzetten. De raad werd daardoor vijf uur later ingesteld dan was gepland. Aan die overgangsregering, die de plaats inneemt van het interim-bewind van Amos Sawyer dat Liberia de laatste paar jaar heeft bestuurd, nu de uitermate zware taak om alle strijdende partijen te ontwapenen en verkiezingen voor te bereiden. De verkiezingen staan gepland voor september en dienen Liberia's eerste democratisch gekozen regering op te leveren. Gezien de vele horden die nog moeten worden genomen, is het volgens waarnemers niet erg realistisch om voor die verkiezingen al aan september te denken. Leiders en burgers van dit Westafrikaanse land, in 1847 gesticht door voormalige Amerikaanse slaven, geven na jaren van ellende er op dit moment echter de voorkeur aan met een flinke dosis optimisme naar de Met nog overal sporen van massaslachtin gen, vernietiging en vijandelijkheden is het voor de meeste inwoners van Liberia moeilijk voor te stellen dat nu een periode van vrede is aangebroken. Toch hoopt ie dereen vurig dat met de gisteren gestarte ontwapening van de rebellengroepen en de installatie van een nieuwe overgangs regering voorgoed een einde is gekomen aan de zelfs voor Afrikaanse begrippen ui termate gruwelijke burgeroorlog, die ruim vier jaar heeft geduurd. toekomst te kijken. Vooral omdat de gisteren geïnstalleerde overgangsraad het eerste bestuur is dat wordt erkend door alle partijen die de afgelopen vier jaar. verantwoordelijk zijn geweest voor de burgeroorlog, die aan 150.000 burgers het léven heeft gekost en ruim anderhalf miljoen mensen op de vlucht heeft gejaagd Een oorlog die in gang werd gezet door Charles Taylors NPFL dat op kerstavond 1989 vanuit Ivoorkust Liberia binnenviel. Taylors rebellie tegen president Samuel Doe, die sinds 1980 met miljoenen dollars aan Amerikaanse hulp had kunnen doen eti laten wat hij wilde en zich aan de meest onmenselijke gruweldaden te buiten was gegaan, ontaardde al snel in een bloedig etnisch conflict. Massaslachtingen waren aan de orde van de dag en door de van Taylors NPFL afgepliste groep van Prince Johnson werd de oorlog alsmaar gecompliceerder. Ook de definitieve val van Doe in september 1990 (die een koekje van eigen deeg kreeg en langzaam dood werd gemarteld) bracht vrede niet dichterbij in Liberia. Inmiddels was namelijk een nieuw obstakel verschenen op Taylors weg naar de macht: het Westafrikaanse vredesleger Ecomog. Het door Nigeria gedomineerdeïeger verloor z'n vredestaken al snel uit het oog en raakte actief betrokken bij de strijd tegen Taylor. Ecomog kreeg daarbij de hulp van weer een nieuwe partij aan het oorlogsfirmament: Ulimo. Niet verwonderlijk derhalve dat het vooral Taylor was die tijdens bij herhaling nieuw leven ingeblazen vredesbesprekingen steeds dwars ging liggen, afspraken niet nakwam en akkoorden ondertekende om ze een dag later te verloochenen. Des te opmerkelijker dat Taylor zich sinds de ondertekening van het meest recente vredesakkoord, in Benin in juli vorig jaar, erg koest heeft gehouden. Hij beschouwt dat akkoord kennelijk niet als een obstakel dat de verwezenlijking in de weg staat van zijn langgekoesterde droom: president van Uberia te worden. Taylor heeft zich nu dan ook al kandidaat gesteld. Waarnemers menen dat het nu vooral de houding van Ulimo is die zal uitmaken of het huioige vredesproces een succes wordt of niet. Nu de groepering met interne machtsstrubbelingen kampt, is de kans groot dat haar strijders zich weinig gelegen zullen liggen aan de afspraken over een algehele ontwapening die gisteren onder toezien van Fxomog en de VN-vredesmacht van start is gegaan. Volgens de verantwoordelijke Ecomog- commandant krijgt niemand echter de kans om roet in het eten te gooien, zo verzekerde hij gisteren ten stelligste. „Want iedereen die zich verzet zal vanaf heden met geweld worden ontwapend." Als Ulimo-strijders echter weigeren hun wapens in te leveren, zullen Taylors manschappen vrijwel onmiddellijk dit voorbeeld volgen. En raken beide groepen vervolgens in conflict met de Ecomog- en VN-vrcdcsstichters dan is Uberia binnen de kortste keren weer terug bij af.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5