Onze Top 5 van deze week. 'Steeds minder Tfl agenten op straat Politie is bodemloze put Binnenland honden uitrei CDA heeft het verbruid bij de tuinders NPA verandert terug naar GPD Brinkman denkt aan splitsing AOW Eend trotseert gevel Beurs Eis tot 15 jaar voor 'slachting' 2 DINSDAG 8 MAART 1994 3 FNV blijft alleen staan in SER den haag De kans dat de Sociaal-Economische Raad (SER) met een eensluidend advies komt voor de komende kabinetsperiode is uiterst gering. Ondanks intensief overleg gisteren zijn FNV enerzijds en CNV, werkgevers en kroonleden gisteren geen stap dichter bij elkaar gekomen. De vakcentrale FNV werd vorige week door de bonden teruggefloten over de bevriezing van de uitkeringen en het minimumloon en verdere bezuinigingen bij de overheid. Anti-rookcampagne in zorg Amsterdam De stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) en de Nederlandse Hartstichting gaan de komende maanden onder het motto 'Stoppen met roken, een gezonde instelling' drie grote anti-rookcampagnes houden in de gezondheidszorg. De actie richt zich in eerste instantie op de werknemers, maar het is ook de bedoeling dat de gezondheidswerkers proberen hun patiën ten van het roken af te helpen. Dat actie geboden is, blijkt uit een onderzoekje van de hartstichting. Van ondervraagde acht honderd specialisten en 1 222 verpleegkundigen rooHe respec tievelijk 28 en 44 procent. Een positief puntje: van de specialis ten was 31 procent gestopt en 26 procent van de verpleegkundi gen had de sigaret afgezworen. Salmonella in Brinta onschuldig koog aan de zaan Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft de salmonella-bacterie in de Brinta geïden tificeerd: het gaat om het relatief zeldzame Livingstone-type, dat zelden ziekte veroorzaakt. Nog steeds bellen dagelijks honder den mensen met vragen naar het speciale informatienummer van Honig. Het speciale telefoonnummer (06-300048) blijft tot vrijdagavond geopend. Maastrichtse CD'er niet in de raad Maastricht De Maastrichtse CD-lijsttrekker Thielens zal de ene zetel die zijn partij in de gemeenteraad heeft bemachtigd, niet bezetten. Thielens had al voor de verkiezingen laten weten dat hij door de CD was misleid. Hij wilde aanvankelijk op persoon lijke titel zitting nemen in de raad, maar bedacht zich omdat hij bang was voor bedreigingen van de CD. De zetel is nu vrij voor de tweede kandidaat op de lijst. Schijns. Deze woont echter in Landgraaf en niet in Maastricht zoals vereist. Hij heeft aange kondigd naar Maastricht te zullen verhuizen. CAO-beroepsvervoer zit weer vast den haag De onderhandelingen over een nieuwe CAO in het beroepsgoederenvervoer (80.000 werknemers) zijn gisteren voor de zoveelste keer op niets uitgelopen. De werkgeversorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) wijst het principe-ak koord van begin december vorig jaar nog steeds af omdat het anderhalf procent meer kost dan de CAO die onlangs is afgeslo ten door de andere werkgever in het wegtransport, Koninldijk Nederlands Vervoer (10.000 werknemers). Volgens de vervoers- bonden bedraagt het verschil in loonsom tussen de twee CAO's slechts 0,1 procent. Zij houden dan ook vast aan het principe akkoord. Groeihormoon blijft zeer gewild kerkrade De Nederlandse rundveehouderij maakt nog steeds op ruime schaal gebruik van het verboden groeihormoon clen- buterol. De Algemene Inspectiedienst (AID) nam vorig jaar bij 1.585 runderen urinemonsters, viermaal zoveel als in het jaar daarvoor. Daarvan bleken er 318 te zijn behandeld met clenbu- terol. Van de 345 bedrijven die werden bezocht kregen 138 een proces-verbaal. Overigens hadden de bekeuringen niet altijd be trekking op het gebruik van clenbuterol, maar wel op soortgelij ke groeimiddelen. ,,We hebben niet de indruk dat het gebruik van clenbuterol vermindert", aldus een AID-woordvoerder. Zeven jaar voor bedreigen agenten utrecht Een 23-jarige Barnevelder heeft gisteren zeven jaar cel gekregen voor de bedreiging van twee politiemannen in het Postiljon Motel in Bunnik. De man werd vrijgesproken van po ging tot moord. Op 7 september voerden twee politiemannen in het motel een routinecontrole uit van het register. Eén van de gasten bleek te worden gezocht voor een woninginbraak. Bij zijn aanhouding schoot bij één van de agenten van achteren neer. De zwaargewonde agent werd vervolgens samen met zijn colle ga geboeid door de 23-jarige Barnevelder, die bij de verdachte op de kamer sliep. De twee gingen er daarna vandoor. Bevrijdingsfront 'Westland heeft de buik vol van de politiek Minister Bukman en staatssecretaris Van Rooy kijken niet al te vrolijk. De tuinders lieten nog eens weten dat ze zeer boos zijn op het CDA. foto anp AMERSFOORT «NPA Justitie in Utrecht onderzoekt de diefstal van pitbulls .uit een dierenasiel in Soest. Daarbij zijn in totaal zeven honden meege nomen door het 'Pitbull-bevrij dingsfront'. Het front wil op korte termijn meer pitbulls be vrijden. Vijf leden van de actiegroep liepen vorige week dinsdag Die- renpension Camping Kennels binnen en namen de honden mee. Omdat de beheerder en haar medewerkers zich tegen over een overmacht zagen ge plaatst, konden de actievoer ders hun gang gaan. Ze namen vijf puppy's mee die Justitie in beslag had genomen. De hon den zaten al sinds half novem ber in het Soester pension in af wachting van een uitspraak van de rechter. Vrijdagavond laat keerde het bevrijdingsfront terug om de ouders van de puppy's ook te bevrijden. Tijdens de eerste ac tie ging de actiegroep er vanuit dat de ouders al waren gedood. De honden zijn 'in veiligheid' gebracht, zegt G. Kuiper vanuit Arnhem, woordvoerder van het Pitbull-bevrijdingsfront. De ze ven pitbulls zitten tot ze een nieuw baasje hebben bij een hondenliefhebber' op een boerderij in Duitsland. In tegenstelling tot eerdere berichten zijn beheerder Vermeulen en asielmedewer kers vorige week dinsdag niet bedreigd door de actievoerders. Zowel het Pitbull-bevrijdings front als de beheerder spreekt dat tegen. Volgens het bevrijdingsfront zijn er genetische proeven uit gehaald met de dieren. Er zaten volgens hem acht puppy's in het asiel, maar er zouden er drie door de proeven zijn omgeko men. Beheerder Vermeulen en officier van justitie Van der Mo len spreken dat tegen. Het CDA heeft gisteren in het Westland amechtig geprobeerd het vertrouwen van de tuinders te herwinnen. Tevergeefs, want er kwamen nauwelijks tuinders naar de verkiezingsmanifestatie in Naaldwijk. Het CDA heeft tijdens de ge meenteraadsverkiezingen in het Westland zwaardere klappen opgelopen dan elders. In de tuinbouwgemeenten Naaldwijk, Wateringen en Schipluiden raakte de partij de altijd zo van zelfsprekende absolute meer derheid kwijt. Dat komt omdat het CDA geheel tegen de zin in van de tuinders in de gasprijs wil verhogen. Onderzoek heeft aangetoond dat ook bij de ver kiezingen in mei een groot deel van de tuinders het CDA de rug wil toekeren. Landbouwminister Bukman, zijn staatssecretaris Gabor en diens collega Van Rooy van eco nomische zaken reisden giste ren af naar de glazen stad om de schade enigszins te herstel len. De aanwezigheid van Van Rooy was nodig omdat Bukman alléén niet gewenst was, zo had het partijbureau vooraf te ver staan gekregen van lokale CDA- bestuurders. Na enkele werkbezoeken aan bedrijven in de regio, werd de dag besloten met een massale verkiezingsmanifestatie in Naal dwijk. Althans, dat had het moeten worden. Maar tussen de driehonderd toehoorders was slechts een enkele tuinder te bespeuren. Het waren vooral partijkader en pers die de stoe len vulden. Een tweede zaal met groot televisiescherm bleef pijn lijk leeg. Volgens bloementeler Breg- man hebben veel tuinders een apathische houding aangeno men. Bregman is tevens CDA- voorzitter in de gemeente Maasland. „Veel mensen heb ben hun woede gespuid tijdens de tuinbouwmanifestatie vorige maand in Bleiswijk. Ik denk dat ze nu voorlopig hun buik vol hebben van de politiek." Van Rooy en Bukman kwamen mooie woorden tekort om de tuinbouw de hemel in te prij zen. De tuinbouw is de de Ne derlandse kip met de gouden eieren die echt niet geslacht zal worden, zo luidde hun bood schap. „Een samenleving die geen oog heeft voor de belan gen van de land- en tuinbouw, gooit zijn eigen glazen stad in", probeerde Bukman een woord speling. Maar de schaarse tuin ders lieten zich niet zomaar lij men. Zij wilden harde toezeg gingen over de gasprijs, be drijfsovername, lastenverlich tingen gelegenheidsarbeid. Die bleven echter achterwege. DEN HAAG NPA De Nederlandse Pers Associatie (NPA) houdt na ruim twee maanden op te bestaan. I Iet be stuur van de uit de fusie van Gemeenschappelijke Persdienst (GPD) en Pers Unie voortgeko men persdienst heeft gisteren besloten de letters GPD weer te gaan voeren. De afkorting staat dan voor Geassocieerde Pers Wiegel: Lubbers blijft premier DEN HAAG NPA Premier Lubbers blijft gewoon premier. CDA-leider Brinkman is weliswaar 'zeer geschikt' maar het is wellicht verstandi ger als hij nog vier jaar fractie leider blijft. Dat zegt voormalig WD-leidcr Hans Wiegel in een vraaggesprek met het blad Koers, van de particuliere ziek tekostenverzekeraars (KLOZ) waarvan hij sinds kort voorzitter is. Het interview werd gehou den vóór de gemeenteraadsver kiezingen en de AOW-crisis in heii)\ Volgens Wiegel staat het aller minst vast dat Lubbers opvolger wordt van EC-voorzitter Delors. Voor een post als commissaris der koningin acht Wiegel de premier 'te rusteloos'. Hij meent dat Lubbers niets meer aanspreekt dan het premier schap. „Zeker als de formatie van een volgend kabinet moei lijk wordt, zal een beroep op Lubbers worden gedaan", aldus Wiegel. Over Brinkman zegt hij dat er een wereld van verschil zit tussen 'geschikt zijn om pre mier te worden en dat ook echt worden'. Wiegel overweegt komend jaar in de Eerste Kamer te gaan zitten. Hij heeft daarvoor een verzoek van de partij gekregen. Diensten. Eerder werd de pers dienst door de Haagse recht bank in kort geding veroordeeld tot een boete van 20.000 gulden bij elk verder gebruik van de let tercombinatie NPA. Dit nadat het ANP, het Algemeen Neder lands Persbureau, een verbod had gevraagd op de naam NPA omdat deze verwarrend zou werken. In de GPD wordt samenge werkt door 21 regionale kran ten, waaronder deze krant, met een totale oplage van 1,6 mil joen exemplaren. Ook de Gazet van Antwerpen maakt onder deel mi van het samenwerk kingsverhand, dat naast het on derling uitwisselen van kopij ei gen mensen in dienst heeft voor de verslaggeving op allerlei ter- Het stelsel van sociale zekerheid inclusief de AOW moet in twee delen worden ge splitst: één voor oude gevallen en één voor nieuwe. Op die manier wil CDA-lijsttrekker Brinkman de huidige uitkeringsrechtigden inclusief AOW-gerechtigden de garantie ge ven dat hun inkomen ook op langere ter mijn niet wezenlijk zal veranderen. Nieuwe uitkeringstrekkers, onder wie ook nieuwe AOW'ers, moeten wèl toe kunnen met een lager bedrag per maand. Volgens Brinkman is het duidelijk dat het sociale stelsel in zijn huidige vorm onbe taalbaar wordt. Dus moeten er ingrijpende wijzigingen worden doorgevoerd. Tegelijk is er echter het probleem van de mensen die nu al zijn aangewezen op een sociale uitke ring. Mogen hun rechten (lees: inkomens) worden aangetast? De gang van zaken rond de wijziging van de WAO heeft aangetoond dat het verzet daartegen massaal en vrijwel onoverkomelijk is. Daaruit trekt Brinkman nu de conclusie dat, hoezeer hij daar op zich ook tegen is, er dan maar twee soorten uitkeringsgerechtigden moeten komen: ou de en nieuwe. „Nou ja. dat zij dan zo. Dan geef je in ieder geval ook wat houvast, wat rechtszekerheid aan mensen. Zij hoeven dan niet meer voortdurend het gevoel te hebben: wat hangt mij nu weer boven het hoofd", aldus Brinkman dit weekeinde in een niet in Nederland uitgezonden inter view met de Radio Wereldomroep. Volgens Brinkmans woordvoerder Wester moet er een datum wordt geprikt: iedereen die voor die dag is aangemeld voor een so ciale uitkering houdt het volledige recht daarop. Wie daama ziek, arbeidsongeschikt of werkloos wordt, valt onder een soberder regime, zoals vorig jaar met de WAO al is gebeurd. Op aandrang van de PvdA werden de bestaande WAO'ers uitgezonderd van de wetswijziging. Volgens Wester loopt Brinkman al enige tijd rond met het idee van een splitsing van de sociale zekerheid. De felle inteme dis cussie in het CDA over het al dan niet be vriezen van de AOW heeft de fractieleider ertoe gebracht zijn gedachten wereldkundig te maken. Wat betreft de AOW zou het cri terium kunnen worden de vraag of iemand al dan niet in staat is een volledig aanvul lend pensioen op te bouwen. Is dat zo, dan kan voor deze persoon de later te ontvangen AOW-uitkering wel wat lager worden dan zij nu is. Hij of zij kan die verlaging opvangen door een hogere pen sioenpremie of hijvoorbeeld het kopen van lijfrentes. „Het is duidelijk dat je een keer de moed moet hebben te zeggen: laten we aan mensen die nu in een bepaald systeem zitten de zekerheid geven dat zij daarin kunnen blijven. Maar laten we dan voor nieuwere generaties naar een nieuw sys teem toegaan", aldus Brinkman voor de Ra dio Wereldomroep. ■■■■■■mm ©Hollandse appelen: Golden Delicious, Elstar of Jonagold, kilo yy ©cn Chips, paprika of naturel, zak 200 gram yy ©cn Perziken op lichte siroop, 1 or. blik 850 gram J^l.Zy Oen Saint Chinian, Faugères of Fitou, droge rode streekwijnen uit -,r- Zuid-Frankrijk, fles 0.75 liter 4./Ü ©cn Hele kip, Q QQ 2 op schaal, ca. 1700 gram o.yy 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Rekenkamer: Geld gebruikt voor auto 's en gebouwen Ondanks een miljardeninjectie van de overheid zijn er nu minder politieagenten op straat dan acht jaar geleden. Het extra geld is voornamelijk gebruikt voor administra tie, huisvesting en apparatuur. Het ministerie van bin nenlandse zaken schiet tekort omdat het niet kan vertel len hoe de politie het extra geld heeft besteed. den haag anpover werd gevraagd, ontkenden ministers dat. Minister Van Thijn heeft de Rekenkamer vo rige maand vertrouwelijk ge zegd dat hij niet van plan is meer controle uit te laten oefe nen. De Rekenkamer vindt dat 'onverteerbaar'. Op een totaal van 40.000 poli tiemensen zijn er sinds 1986 achthonderd arbeidsplaatsen bijgekomen. De banen zijn ont staan in 1992 en 1993. De groei ging naar de administraties en de technische diensten. Er kwa men minder agenten op straat. Bij de rijkspolitie, nu samen gegaan met de gemeentepolitie, veranderde er niets. Weliswaar kregen de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) en de Dat concludeert de Algemene Rekenkamer die de uitgaven van het rijk controleert in een vanmorgen verschenen rapport. De Rekenkamer heeft op ver zoek van de Tweede Kamer ge keken naar het verband tussen het beschikbaar gestelde geld en de groei van de politiekorp sen tussen 1986 en eind vorig jaar. Het politiebudget is 4,4 miljard gulden per jaar. Het budget is in acht jaar tijd met tien procent gestegen. Het parlement had al de in druk dat de politie meer uitgeeft aan auto's, apparatuur en ge bouwen dan aan meer mensen op straat. Steeds als daar iets rijksrecherche meer mensen, maar het 'gewone' korps lever de arbeidsplaatsen in. Als het kabinet zich had gehouden aan de plannen, dan was de lande lijke politiesterkte met minstens 1.900 mensen uitgebreid, aldus de Rekenkamer. CDA-woordvocrder Van der Heijden zegt altijd al te hebben getwijfeld" over de groei van het politieapparaat. Volgens Van der Heijden moet Van Thijn zijn zaakjes snel op een rijtje hebben. „Hij kan best 25 politiekorpsencontroleren." WD'er Dijkstal vindt dat Ne derland volstrekt onvoldoende politiemensen op straal heeft. Wat hij nog zorgelijker vindt, is dat Binnenlandse Zaken geen grip heeft op de politie. Hij vraagt zich af hoe de rijksac countants de politiebegrotingen hebben kunnen goedkeuren. Ook Brouwer van GroenLinks vindt het gek dat de overheid niet eens weet hoeveel agenten er zijn. lijk al uit dat de politiekorpsen jaarlijks 9.000 gul den per hoofd tekort komen. Op een totaal van 40.000 politiemensen komt dat neer op 350 mil joen gulden per jaar. De korpsen besparen op het personeel omdat ze noodzakelijke investeringen in het materieel moeten doen, verklaarden de on derzoekers. De Algemene Rekenkamer bevestigt nu wat ie dereen eigenlijk al wist. 1 let budget van de politie is jaarlijks fors gestegen, maar het aantal politie mensen op straat is afgenomen. Het jaarlijkse budget voor de politie steeg tussen 1986 en eind vorig jaar van 3,3 tot 4,4 miljard gulden per jaar. Als de korpsen zich aan de afspraken hadden ge houden, zouden er 1.900 agenten zijn bijgeko In werkelijkheid kwamen er slechts 800 politie mensen bij, van wie het merendeel ook nog op administratieve of technische posten terecht kwam. Vraag is nu of de kamer de politieminis ters ter verantwoording roept voor de bestedings vrijheid die de korpschefs hebben genomen. Zo waren er immers bij toen minister Dales de poli tiekorpsen toestond om 5 procent van de perso neelskosten aan materieel te besteden. Dales gaf de korpsen een vinger, maar de korpsen grepen haar hele arm. Vooral in de grote steden is de grens van 5 procent ver overschreden. In Am sterdam bijvoorbeeld zouden volgens de sterkte verdeling 4.000 mensen moeten werken, in wer kelijkheid zijn dat er slechts 3.450. Het lijkt erop dat de politiechefs zich behalve met woorden ook in hun daden niets aantrekken van hun bazen, de politieminister. Daarmee lijkt het moment gekomen dat Van Thijn en Hirscn Ballin hun gezag laten gelden. Want als de politiechefs, zoals Nordholt, Hcssingen Wiarda, behalve mo gen zéggen wat ze willen ook mogen doen wat ze willen, lijkt alle controle op de politie verloren. Amsterdam Citroen staat op eenzame hoogte en dat al 75 jaar. De Lelijke Eend die vanaf deze week tegen de gevel van de Amsterdamse Beurs van Berlage probeert op te rijden, laat daar geen twijfel over bestaan. Zaterdag gaat in de Beurs een tentoonstelling van start over het eigenzinnige Franse, automerk, als onderdeel van een reeks Citroën-activiteiten. De tentoonstelling duurt tot en met 24 april. foto anp Voor de ontvoering en 'beest achtige afslachting' van een 46- jarige man uit Biddinghuizen zijn gisteren voor het gerechts hof in Arnhem straffen van acht tot vijftien jaar gëeist tegen vier Emmeloorders. De vier zouden in december 1992 een 46-jarige man uil Biddinghuizen met ge weld uit zijn woning hebben ontvoerd. Op een carpoolstrook bij Lelystad werd het slachtoffer op beestachtige wijze ver moord. Op 1 april vorig jaar zijn de vier door de rechtbank in Zwolle veroordeeld tot celstraf fen van vier tot vijftien jaar. Ze zijn allemaal ïn beroep gegaan. De vier zeiden voor het hof dat ze het slachtoffer 'eigenlijk alleen maar wilden ondervra gen' over diefstal van een auto. Door overmatig drankgebruik liep de zaak uit de hand. Al bij het binnendringen van het huis van het slachtoffer, gingen de vier niet bepaald zachtzinnig te werk. Met een balk werd de voordeur van het huis geramd. Het slachtoffer werd vervolgens de trap afgesleurd. Uit angst voor herkenning gooiden de be lagers hem tijdens de daarop volgende autorit een sloop over het hoofd. Op de carpoolstrook werd het slachtoffer geslagen, geschopt en zestien keer met een mes ge stoken. Uiteindelijk werd zijn keel doorgesneden. Wie van de vier mannen het slachtoffer heeft gedood is niet duidelijk, want ze geven elkaar de schuld. De uitspraak is op 28 maart. Onder druk van de stijgende criminaliteit en ge voelens van onveiligheid bij de kiezer heeft de politiek de afgelopen jaren tientallen miljoenen guldens in het politie-apparaat gepompt. Want meer agenten op straat vergroot het veiligheids gevoel en houdt criminelen op afstand. Het extra geld kwam onder meer uit de accijnsverhoging voor shag en van de Pluk-ze-wetgeving waarbij zwart geld van criminelen wordt afgepakt. In juni vorig jaar werd het de WD te gortig. De li beralen roepen al jaren om meer politie op straat. De politie ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) konden op dat moment tijdens een debat over criminaliteitsbestrijding niet zeggen hoeveel agenten de korpsen voor het extra geld hadden aangesteld. Voor WD-kamer- lid Dijkstal was de maat vol, hij eiste een onder zoek van de Rekenkamer. Dat de bewindslieden inmiddels ook het zicht op de bestemming van de gelden zijn verloren, blijkt uit het feit dat ze zelf januari dit jaar een onder zoekscommissie in het leven riepen, onder lei ding van oud-minister Van Dijk van binnenland se zaken. Het CDA bleek vorig jaar december de bui echter al te zien hangen. „Het probleem van de politie zit vooral in de werkwijze. De grote chefs nemen verkeerde beslissingen door duur materieel aan te schaffen terwijl er eigenlijk meer mensen nodig zijn", aldus kamerlid Van der Heijden. Maar ei genlijk had het belletje bij alle politie-specialisten in de Kamer en bewindslieden al veel eerder moeten gaan rinkelen. Het onderzoek 'Zicht op politiekosten' van twee organisatiebureaus KPMG en AEF, verricht in op dracht van het Coördinerend Politieberaad (CPB) en de politiebonden, wees begin vorig jaar name-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3