Brekebeen Van Velzen glijdt op de valreep uit Feiten &Meningen Het blussen van de AOW-brand is voor CDA niet meer genoeg DINSDAG 8 MAART 1994 2 c Bonden moeten James om een boodschap sturen James kunt u om een boodscliap sturen, staat er op de grijs met oranje bestelbussen die van Den Haag tot aan het Noordzeeka naal boodschappen uit de supermarkt thuis bezorgen. De bezorgdienst, opgezet onder de vleugels van Albert Heijn, floreert. Voor tussen de 8,75 en 14,75 gulden, afhankelijk van de manier en het tijdstip van bestellen en bezorgen, kunnen mensen boodschap pen uit de Al l-supermarkt laten bezorgen. Fr werken inmiddels een dikke honderd mensen en pas sinds kort zijn de wachtlijs ten weggewerkt. Als het aan de supermarktwerkgevers ligt, maakt het thuisbezorgen een come-back. Vorige week stelden ze de bonden voor om arbeidsplaatsen te scheppen door onder meer (weer) boodschappen te gaan bezor gen, personeel voor de klanten boodschap pen te laten inpakken en naar de auto te brengen, en (meer) kantinehulpen aan te stellen. Het zullen laagbetaalde banen zijn, rond het minimumloon. Dat past helemaal binnen de afspra ken die werkgevers en vakbonden vorig jaar maakten om bar het mumloon en de laagste CAO-scha- len. Ook de bonden zijn er inmiddels van overtuigd geraakt dat CAO's de twee deling tussen wer kenden en werklo zen verscherpen. De werkenden krijgen dankzij de CAO's een mooi salaris en dito arbeidsvoorwaarden, maar dat vormt tegelijkertijd vaak een te grote drempel voor het aannemen van nieuw personeel. In het Witboek, de uitstekende analyse van de Eu ropese werkloosheid van F.C-voorzitter Del- ors, staat dat zo: 'Het bestaande systeem van CAO's leidt ertoe dat de winst van de economische groei verdwijnt naar men sen die al werk hebben, in plaats van dat daarmee banen worden gecreëerd'. De praktijk in de supermarkten bewijst dat. De Dienstenbonden FNV en CNV za gen drie jaar geleden hun jarenlange loon strijd beloond: het minimumloon verdween uit de supermarkt-CAO en de laagste loon schalen liggen nu zo'n elf tot vijftien pro cent boven hel minimum(jeugd)loon. Sinds die tijd wordt in de supermarkten volgens een CNV-bestuurder echter sterker dan ooit geknepen op het personeelsbestand. De bonden staan huiverig tegenover het aanbod van de werkgevers om nieuw werk te scheppen rond het minimumloon. Want het is duidelijk: voor niets gaat alleen de zon op. Als je bijvoorbeeld boodschappen- inpakkers aanneemt voor het minimum loon, valt op den duur het aanzienlijk hoge re loon voor vakkenvullers niet vol te hou den. Want wat is het verschil tussen het stoppen van levensmiddelen in een doos bij de kassa en in een schap in de winkel? De werkgevers winden er ook geen doekjes om dat ze uiteindelijk de bonden dat verhaal ook zullen voorhouden. En verder is er de scepsis over de concre te inhoud: hoeveel banen levert dit op? Nu zullen de werkgevers daarover morgen tij dens het eerste CAO-gesprek waarschijnlijk niet meer dan een indicatie willen maar ook niet kunnen geven. Want hoe zullen de klanten reageren op inpakkers? Hoeveel zullen er bereid zijn om eventueel te beta len voor thuisbezorgen? Maar als het plan ook maar gemiddeld één nieuwe arbeids plaats per supermarkt oplevert, kunnen er 7.000 werklozen aan de slag. De bonden dienen bij alle bedenkingen één ding goed voor ogen te houden. Het gaat om het mechanisme dat de econoom I lans van den Doel in Het biefstuksocialis- me en de economie met een op dit geval prachtig toepasbaar verhaal beschreef: 'Het is een gemeenschappelijk belang van dorpsbewoners om de bezorging van melk in stand te houden. Maar het is een indivi dueel belang van velen om zelf stiekem naar Albert Heijn te lopen waar de melk een paar centen goedkoper is. Als gevolg daar van wordt de melkbezorger door Albert Heijn weggeconcureerd. Uiteindelijk komt de man in de WW terecht. Wie moeten ech ter de werkloosheidsuitkeringen betalen? ensen die naar Albert Heijn lie- te verdie dan looneisen hogere WW-premies, hogere arbeidskosten, gere premies, hogere arbeidskosten voort. Het plan van de werkgi concrete mogelijkheid om de mechanisme een beetje om te draaien: méér mensen aan het werk zodat er minder uitkeringen komen en méér mensen pre mie betalen. Daardoor kunnen de sociale premies omlaag en is uiteindelijk iedereen beter af. De goed beschermde CAO-werk- nemer, maar in de eerste plaats natuurlijk de werkloze die weer aan de slag kan. SJAAK SMAKMAN Dezelfde pen volgen vanwege die intstaat .Ie cirkel van r ontslagen, ho- biedt Na bijna acht jaar met tal van publiekelijke uitglijders werd de AOW-commotie hem ten slotte noodlottig. Slechts drie maanden scheidden Wim van Velzen (51) van een eervol heengaan als partijvoorzitter van het CDA, maar het was hem niet vergund. Rustige oude dog zeehondjes Brinkman en Van Velzen maken zich vrolijk op de partijraad in Rotterdam, Na de enorme nederlaag bij de gemeenteraadsver kiezingen en de aanhoudende kritiek in de partij, kon Van Velzen niet anders dan zichzelf opofferen om de rust te herstellen. Zo'n punt was dit ook weer niet, want hij was al zeker van een plaats in het Europees Parlement na de verkiezingen in juni aanstaande. Toch leek het er vaker op dat Van Velzen het partij bureau in Den Haageerder zou moeten verlaten dan hem lief was geweest. Bijvoorbeeld in de na sleep van een interview waarin hij in september 1992 zonder blikken en blozen meldde dat het CDA geen 'christelijke partij' was. De achterban, die toch al vond dat de koele manager Van Velzen niet over liep van evangelische bevlogenheid, steigerde en Lubbers moest de kwestie sussen door simpelweg te stellen dat hij 'moeiteloos' het CDA wèl een christelijke partij zou noemen. Intussen probeerde Van Velzen in een lange brief met veel omhaal van woorden duidelijk te maken wat hij bedoelde. Het kwaad was echter al geschied. Van Velzen, die in 1987 het roer overnam van de tot het ministerschap geroepen Piet Bukman, heeft hel daarvoor en daarna menigmaal zwaar te verduren gehad met zijn eigen achterban. Aangesteld om de partij 'te verbreden en te verdiepen' koos hij voor 'omgekeerde parlijdiscussies' van onderop over lal van onderwerpen, zonder de centrale regie echter uit handen te geven. Veel nota's verschenen, de ka- derschool werd opgericht en de partij werd strak gereo rganiseerd Door de vaak wat onbeholpen en krampachtige po gingen de touwtjes strak in handen te krijgen en te houden, maakte hij menig vijand in de partij. Met de jongeren en de vrouwen in het CDA lag hij con stant overhoop. Maar ook het partijkader wist hij tegen de haren in te strijken. Het voorstel het con gres af te schaffen, haalde het niet. De basis wilde inspraak houden. Tegen een kritische partijraad zei Van Velzen in het heetst van de discussie over ontwikkelingssamen werking dat de materie wel erg 'ingewikkeld' was. „U begrijpt het niet goed". De zaal loeide veront waardigd en het voorstel werd tegen het advies van de partijtop aangenomen. Zeer ongebruikelijk in CDA-kringen. Van Velzen besloot daarop de voorzitters van de kamerkringen voortaan vóór partijraden bijeen te roepen om de raad op één lijn te krijgen. Het ver sterkte de kritiek dat hij de discussie in de partij aan banden legde. Tegelijkertijd haalde hij tal van deskundigen in het CDA om zijn ideaal van een za kelijke, pragmatische middenpartij te verwezenlij ken. Het technocratische karakter ervan stuitte me nigeen tegen de borst. KANSLOOS Populair werd Van Velzen niet en bij gebrek aan al ternatief mocht hij een tweede periode van vier jaar gaan volmaken. Ondertussen had hij als vice-voor- zitter van de Europese Volkspartij (EVP) meer affi niteit gekregen met Europa. In de strijd om het lijsttrekkerschap van de Nederlandse CDA-delega- tie voor het Europees Parlement, waar hij dolgraag Even een praatje op de wallekant. De zeehondjes v park en bezorgen de wandelaars wat vermaak. 'ilde, moest Van Velzen het opnemen tegen Maij-Weggen. Dat gevecht verloor hij kansloos. De laatste tijd leek Van Velzen meer ont spannen dan ooit. Zijn missie was geslaagd: de za kelijke Brinkman was partijleider geworden, er lag een hard verkiezingsprogram en een aantal nieu we, niet-traditionele CDA-kandidaten zou de ka merbankjes gaan bevolken. Een persconferentie op 27 januari, vlak voor de partijraad, werd hem voor de finish toch nog nood lottig. Tot verbazing van de medewerkers op het partijbureau wilde hij per se zelf de pers inlichten over de laatste wijzigingen in het verkiezingspro gramma, waaronder de gewraakte passage om alle uitkeringen (inclusief de AOW) te bevriezen. Op een vraag of dit inderdaad de intentie van het CDA was, antwoordde Van Velzen koeltjes met 'ja'. Hij vergat erbij te zeggen dat de christen-democraten tevens hadden besloten de komende vier jaar 700 miljoen gulden uit te trekken om de krepeergeval- len te helpen. Dat bedrag was aanvankelijk gereser veerd voor de AOW'ers, bijstandsontvangers en WAO'ers die in de problemen kwamen, maar op de partijraad twee dagen later meldde de nieuwe par tijleider Brinkman dat hij het leeuwedeel, 450 mil joen, wilde uittrekken voor de bejaarden. Maar het kwaad was toen al geschied, wat de par tijtop in de weken daarna ook probeerde. Toen de achterban en ten slotte de CDA-kiezer bleef morren en mokken, besloot hij het boetekleed aan te trek ken. En vertrok. Vergeleken met het Vondelpark is het Amstel- park in het Am sterdamse stadsdeel Bui- tenveldert een oase van rust en keurigheid. Je ziet er kuierende oudjes in plaats van hippe sieradenverko- pers, nette gezinnetjes in plaats van uitbundig uitgedost grach- tengordelpubliek. En nergens een vuiltje te bekennen. Toch is het Amstelpark, gelegen tussen de Europaboulevard en de Amstel, minstens zo bijzon der. Het groengebied werd in 1972 aangelegd als onderdeel van de tuinbouwtentoonstelling Floriade. De hoofdstad pakte destijds flink uit voor die inter nationale manifestatie. Het Am stelpark werd een uitgebreid complex met speeltuintjes, kloostertuinen, een kinderboer derij, een parkcafé en zelfs een expositieruimte. Ook is er een rosarium, een rhododendron- vallei en een Japanse tuin. Ge durende de zomermaanden loopt er een treintje door het park. Zo tegen het middaguur krijgen de vaste bewoners van het park, Else, Dolf en Floris, hun dage lijkse maaltje makreel toege worpen. De zeehonden werden in 1972 door de Stichting tot Behoud van de Waddenzee naar het park verhuisd om Flo- riadebezoekers kennis te laten maken met de waddendieren. Het drietal heeft het bassin mét strandje nooit meer verlaten. Kwieke Else, ooit als jonkie ge vonden op het Deense wad, is nu 35 jaar, uitzonderlijk oud voor een zeehond. Haar kame raden Floris en Dolf zijn respec tievelijk 34 en 32 jaar. Floris. die in jongere jaren in zijn eentje nog wel eens een wandelingetje door het park maakte, is geheel blind. Dolf ziet nog slechts met één oog. De drie zijn inmiddels bejaard en bedaard, al is het de goedverzorgde dieren niet aan te zien. Toch hebben de oudjes onlangs nog heel wat opschudding ver oorzaakt. Artis, de officiële eige naar van de beestjes, besloot enkele maanden geleden name lijk dat de zeehonden na 22 jaar uit het park weg moesten. Veel bezoekers hadden de afgelopen jaren geklaagd over de krappe behuizing van de beesten. Het inmiddels redelijk zwaarlijvige drietal moest vanuit 'die ver edelde vissekom' worden over gebracht naar zeehondenop vangcentrum Ecomare op Texel, zo oordeelde Artis tot grote ontsteltenis van veel vaste bezoekers èn hun verzorgers, de parkwachten van het Amstel park. De parkwachten hebben in al die jaren immers een stevige band met de dieren opge bouwd. Ze vreesden dat een verhuizing weieens de dood van de dieren zou kunnen beteke nen. ,,Ze zijn gewend aan de rust van het park," aldus park- wacht Sjakel van Wesemael. ,,Het is hier lang niet zo druk als in een dierentuin of als Eco mare. Natuurlijk is het bad niet groot, maar het is vertrouwd. Bovendien hebben ze een eigen strandje tot hun beschikJcing, waar ze dol op zijn. Een oude blinde zeehond kan niet meer wennen aan een andere behui zing. Al met al zou een over plaatsing veel te veel stress op leveren." Daarbij zouden de zeehonden, die al 22 jaar in zoet water rondzwemmen, in Eco mare opeens in zout water te rechtkomen. Voor en tegenstanders vlogen elkaar vervolgens in de haren over lot van de dieren. Artis gaf geen duimbreed toe en bleef bij het standpunt dat de zeehon den weg moesten, particulieren voerden actie voor behoud van de dieren. De aanleg van een tweede bassin met een verbin ding naar het huidige bad zou het probleem oplossen, maar de Stadsdeelraad Buitenveldert stemde dat voorstel af vanwege de hoge kosten. Uiteindelijk, na maanden vol spanning, is de knoop nu dan toch doorgehakt. En wel door Ecomare. Het opvangcentrum liet kort geleden weten geen plaats te hebben voor de dieren. Bovendien vond ook Ecomare een verhuizing van de grijsaards geen goed idee. Artis heeft zich er numaar bij neergelegd, en Else, Floris en Dolf mogen de laatste jaren dus gewoon in hun oude vertrouwde Amstelpark slijten. Komend voorjaar zal hun plekje weliswaar worden s opgeknapt en het bassin wat worden uitgediept, maar voor het overige blijft alles gelukkig hetzelfde. En zo hoort het ook, bij oude zeehonden. WIM STEVENHAGEN Eindelijk lijkt de kersverse leider van het CDA, Brink man, de steven te hebben gewend in de voor de partij heikele AOW-kweslie. Ruim anderhalve maand voor de Kamerverkiezingen is de mo ve gemaakt partijvoorzitter Van Velzen te laten bloeden. Maar de vraag is of dit vol doende is voor een partij die al geruime tijd in de grootste verwarring is. Het gaat er niet alleen om de AOW- brand te blussen. Voor het CDA, dat tientallen jaren in het centrum van de macht heeft verkeerd, gaat het er met name om een strategie te ontwikkelen voor een par tij die de hegemonie aan het verliezen is. Het aftreden van Van Velzen is niet meer dan een voor de hand liggend gebaar naar buiten toe om de gemoede ren rond de AOW-paragraaf in het verkiezingsprogram ma tot bedaren te brengen. Van Velzen was immers ver antwoordelijk voor de onbe holpen manier waarop de voorgenomen bevriezing van de AOW naar buiten werd gebracht. Brinkman zelf - in dertijd nog niet officieel tot lijsttrekker aangewezen - was de grote afwezige toen daags voor het begin van de partij raad in Rotterdam bijna tus sen neus en lippen door de CDA-plannen ten aanzien van AOW'ers en andere uit keringsgerechtigden werden toegelicht. Dat er van enige regie ken nelijk ook geen sprake was, bleek op de partijraad zelf. De partijleiding zat duidelijk met de commotie op de ran gen in De Doelen in de maag. De beginnende op stand kon toen nog worden afgekocht met de toezegging 450 miljoen gulden beschik baar te stellen ter verzach ting van de gevolgen in indi viduele gevallen. Voor de rest bleef de boodschap bikkel hard. Brinkman zag zich ge noodzaakt vroegtijdig het podium op te gaan om met stemverheffing te vertellen, dat 'loze verkiezingsbeloftes' niet kunnen worden gedaan. Ddarom, zo zei hij, moeten de uitkeringen - ook de AOW - de komende vier jaar wor den bevroren. De weken daarna bleef het gemor achter de schermen doorgaan. Waar de CDA- strategen kennelijk de ont wikkelingen niet op de juiste waarde wisten te schatten, kwam woensdagavond 2 maart de grote ontnuchte ring. De uitslag van de ge- Dat is uiteindelijk de door slaggevende factor geweest voor de ontwikkelingen sindsdien. Brinkman zelf liet gisteren weten dat het ver kiezingsprogramma'nadere invulling' behoeft op het punt van de AOW. De vraag is natuurlijk of liet CDA de bakens op tijd heeft verzet. En de vraag is nog meer, of er voor de partij nog wel ba kens zijn te verzetten. De afgelopen weken is na melijk ook duidelijk gewor den dat het politieke krachtenveld in Nederland structureel aan het verande ren is. Of zoals D66-lijsttrek- ker Van Mierlo het onlangs analyseerde: het CDA beleeft een crisis als gevolg van deze veranderingen in de maat schappij, en geen lijsttrekker die daar wat aan kan doen. Als onder leiding van Brink man de AOW-plannen wor den bijgesteld, zal dat moge lijk kunnen bijdragen tot herstel van het sociale ge zicht van de partij. Afgelopen vrijdag na het beraad tussen lokale CDA-lijsttrekkers, le den van het partijbestuur en Brinlcman. kwam de lijsttrek ker vooralsnog niet verder dan het laten meedelen 'in het kleinste glimpje extra welvaart', zondag weer te ruggedraaid tot een koppe ling bij 'enige procenten' economische groei. Van Velzen heeft nu het veld geruimd. Binnen de partij is hij vaak mede verantwoorde lijk gesteld voor de presenta tie van voorgenomen maat regelen en voor een gebrek aan eenduidige regie. Binnen de CDA-kamerfractie be stond daarnaast kritiek op de uiteenlopende stellingen die hij betrok als enerzijds partij voorzitter en anderzijds CDA-senator. Het blijft afwachten hoe sterk de commotie van de laatste tijd zal terugslaan op de positie van Brinkman als politiek leider van het CDA. Zijn positie is in elk geval verzwakt. Of dat er toe zal leiden dat hij voortijdig als lijsttrekker wordt vervangen, lijkt uitgesloten. Mogelijk zal hij in de komende formatie periode ook nog als onder handelaar kunnen optreden. Maar of hij premier wordt in een nieuw kabinet waar het CDA in zit, is een geheel an der verhaal. DEN HAAG WILLEM FRANSEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2