Dagblad AOW nekt Van Velzen Einde aan stinkende GFT-bak Dode bij schietpartij na verbroken relatie i| Recordverlies Fokker verwacht GOED NIEUWS Streepjes in de zon CD Velsen is boos omdat ze niet mag meepraten Van den Ende krijgt voet aan de grond in Amerika HET WOORD IS AAN Godfried Bomans ledereen schreeuwt tegenwoordig zó hard dat hij de ander niet meer hoort. VANDAAG Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Info18 Programma's9 Randstad16 Regio11.13.14.15 Religie12 Sport19 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Regen Veel bewolking en van het noord westen uit regen Minimumtem peratuur 8, middagtemperatuur 11 graden. Zuidwesten wind, matig, 4, langs de kust krachtig, 6. Zeker 47 doden bij treinongeluk in Zuid-Afrika DURBAN AP Zeker 47 mensen zijn vandaag omgekomen, toen hun foren sentrein in de buurt van Dur ban in de Zuidafrikaanse pro vincie Natal ontspoorde. Vol gens een woordvoerder van het reddingsteam raakten zo'n 320 passagiers gewond, maar onbe vestigde berichten spraken van 320 gewonden. De spoorwegen zeiden niet uit te sluiten dat net ongeluk, dat om 5.30 uur ge beurde, het gevolg was van een MMlaf Ambulances, helikopters en legervliegtuigen werden ingezet om de slachtoffers af te voeren. Doordat het ongeluk op een uit graving gebeurde werden de reddingswerkzaamheden be moeilijkt. Een woordvoerder van de spoorwegen verwachtte dat het dodental nog zou stij gen. Lx^idsch iVfc Dagblad NI ■NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. )a, dat Is goed nieuws Dus neem Ik nu een abonnement. (I.v.m. controle bezorging) Na dc eerste 2 weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 2930) Per kwartaal via acceptgiro l 85,55) I automatisch 8-1,55) Nr. bank/giro:. Stem Lennon op Beatles-opname Ze zijn nog maar met z'n drie ën, maar binnenkort zingen ze weer met z'n vieren. Voor het eerst in een kwart eeuw tijd zul len The Beatles een nieuwe song opnemen, mét de stem van wijlen John Lennon. Paul McCartney, George Har rison en Ringo Starr willen een geluidsband gebruiken waarop Lennon in 1980 het lied Free as a Bird opnam. De Amerikaanse krant USA Today meldde gister avond dat Lennons weduwe. Yoko Ono, hen de band heeft geleverd. De drie Beatles zijn bezig het stuk opnieuw op te nemen en zullen daarbij de stem van Lennon mixen, meldt het tijdschrift Beatlefan. Vol gend jaar verschijnt het lied als onderdeel van The Beatles Anthology, een tien tot vijftien uren durende videoserie. 'Verantwoordelijk.voor AOW-chaos DINSDAG 8 MAART 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 Moslims a De Gereformeerde 55 I Z Kerken hebben weer een predikant die de relaties tussen moslims en christenen onderhoudt Verzoening 4 Q Bettine Vriesekoop I en Mirjam Homan hebben zich met elkaar verzoend. Het duo is be schikbaar voor het EK INK. 4U41 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Geen krant ontvangen? 071-143241 071-128030 ABONNEE -SERVICE CDA-voorzitter Van Velzen is gisteren afgetreden t ge de commotie rond het plan om de AOW de komende kabinetsperiode te bevriezen. Van Velzen voelt zich ver antwoordelijk voor de slechte presentatie van het voor stel. CDA-lijsttrekker Brinkman wil nu de gewraakte pas sage in het program, die hij tot nu steeds hartstochtelijk heeft verdedigd, veranderen. Brinkman zal hij deze voorstel doen, partijbestuur zich komend weekeinde dient te buigen. Pre mier Lubbers zei gisteravond op een partijbijeenkomst in Maas tricht dat hij samen met Brink man het AÓW-standpunt 'nog eens goed zal doordenken'. Met het aftreden van de par tijvoorzitter is de eerste kop ge rold na de desastreus verlopen gemeenteraadsverkiezingen. Zondag bleek bovendien uit een peiling dat driekwart van de achterban tegen het voorstel was. Een derde zou om die re den niet op het CDA gaan stem men. Vijf lijsttrekkers in Noord- Brabant, grote verliezers bij de' gemeenteraadsverkiezingen, vroegen daarop alsnog een aan passing van het program. Het Amsterdamse CDA- raadslid Spit eiste gisteren als eerste het hoofd van voorzitter Van Velzen, omdat hij samen met de econoom Kolnaar (vice- vooizitter van de CDA-pro- gramcommissie) verantwoorde- Fokker zal volgens analisten morgen een recordverlies over 1993 bekendmaken. Het verlies zal hoger uitvallen dan de eer der door de onderneming voor spelde 150 miljoen gulden. Ana listen noemen een bedrag van tussen 300 en 400 miljoen gul den. Fokker ontkent dat. Het recordverlies zou te wij ten zijn aan de matige verkopen tegen te lage prijzen. Daardoor worden de ontwikkelingskosten op de Fokker 50 en Fokker 100 niet snel genoeg terugverdiend. De accountants van Fokker wil len nu dat een deel van dat be drag als verlies wordt afgeschre ven. Gebeurt dat niet dan verle nen zij geen goedkeuring aan het jaarverslag. Vuurzee Zürieh door explosie benzinetrein Op station Affoltern in het Zwit serse Zürieh is vanmorgen een met benzine geladen goederen trein geëxplodeerd. Door de ex plosie ontstond een enorme brand, die ook omliggende hui zen trof. Het is nog niet bekend of er doden en gewonden zijn gevallen. Volgens brandweer en politie explodeerden drie tot vijf wa gons, nadat ze waarschijnlijk na een asbreuk waren ontspoord. Door de explosie ontstond een enorme vuurbal. De vlammen sloegen tientallen meters de lucht in. Volgens ooggetuigen staat een gebied van enkele honderden vierkante meters in brand. jr het naar buiten bren- de maatregel zonder verdere, toelichting. Daarop is eind januari de commotie ont- sfaan, die tot de slechte verkie- zingensresultaten en beroering in het CDA-kader heeft geleid. Bij het begin van de bestuurs vergadering gistermiddag liet Van Velzen weten met onmid dellijke ingang af te treden. Hij voelde zich volgens zijn eigen verklaring „verantwoordelijk voor de presentatie van het door het CDA vastgestelde AOW-voorstel en de ontstane discussie hierover in de eigen achterban en het land". Lubbers zal meer betrokken worden bij de verkiezingscam pagne. Hij benadrukte gister avond dat voorkomen moet worden dat AOW'ers er meer op achteruitgaan dan andere be volkingsgroepen en stelde dat 'Brinkman de goede antwoor den zal geven'. Pagina 2: Brekebeen Van Vel zen glijdt op de valreep uit. Pagina 3: Brinkman denkt aan splitsen AOW. De door pistoolschoten getroffen 30-jarige Leidse vrouw wordt per ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. leiden brenda filippo Een 30-jarige Leidenaar heeft gistermiddag zijn ex-vriendin en haar moeder in Leiden neer geschoten. De moeder (56) was op slag dood. Volgens de politie is de toestand van haar 30-jari- ge dochter 'zorgelijk'. De vrouw is opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De schietpartij had omstreeks kwart voor zes plaats in een wo ning aan het Jan Pieterszoon Coenhof. Kort na de schietpartij heeft de dader zichzelf aangege- Volgens de politie opende de moeder de deur nadat de man aanbelde. Het gesprek dat zich daarna ontspon, liep uit op een ruzie. Vermoedelijk mengde de ex-vriendin zich in de woorden wisseling. „Vervolgens liep de kwestie zo hoog op. dat de man over zijn theewater raakte en zijn pistool trok", aldus politie woordvoerder A. Stuifbergen. De politie meent dat er tussèn de voormalige partners al langer Fokker heeft de laatste jaren geen bedragen uit de opbreng sten van de vliegtuigverkopen gereserveerd om dc ontwikke lingskosten terug te betalen aan het NIVR (Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart). Omdat in vele ge vallen onder de verkoopprijs is verkocht, zijn in overleg met het NIVR die bedragen opgesou peerd. Onder de voormalige topman Erik-Jan Nederkoorn was afge sproken dat die bedragen weer aangezuiverd zouden worden als de markt zich zou herstellen. Daar ziet het voorlopig echte niet naar uit. Amsterdam We horen het elke dag van de weer mannen en we voelen het aan de aangename buiten temperatuur: de lente is op komst! Wie daaraan nog mocht twijfelen, wordt dezer dagen door de dieren wereld over de streep getrokken. In Artis liet de ze brababy Arusha zich gisteren voor het eerst in het Leidse reinigingsdienst: Verhaal klinkt ongelooflijk ANP/MONICA WESSELING In Papendrecht begint deze maand een experiment GFT-afvalbakken die zijn gerust met een dubbele bo dem. De speciale laag pas naadloos onderin de gemeen telijke bak voor groente-, fruit en tuinafval en is gemaakt van een veerkrachtig, composteer baar materiaal. Een groot voordeel van deze vinding is dat de bakken er minder van gaan stinken. De werking van dc dubbele bodem is eenvoudig. De laag kan worden gecomposteerd en hoeft dan ook niet geschei den te worden van ander afval in de GFT-bak. Bij het legen van de bak duwt de bodem het afval als het ware de vuil niswagen in en schraapt tege lijkertijd de wanden van de bak schoon. Na een maandenlange stu die zijn de uitvinders laap Bijlsma en Fred van Els ervan overtuigd geraakt met hun idee een gouden vondst in handen te hebben. Vooruitlo pend op het welslagen van de proef hebben de bedenkers in dienst van een handelson derneming in Papendrecht octrooi op hun vinding aange vraagd. Er is al een fabrikant gevonden die de dubbele bo dem in produktie wil nemen. Met de vinding komt volgens Van Els een einde aan de stank die de GFT-container veroor zaakt. vooral als het warm De dubbele bodem is vier weken bruikbaar. Door de houdbaarheid hoeft de GFT- bak in de zomer minder vaak te worden geleegd. In de win ter biedt de speciale bodem uitkomst tegen bevriezing. De dubbele bodem is voorzien van speciale nokjes, die afbre ken als het gewicht van het be vroren afval groot is. Op die manier kan het afval ook bij lage temperaturen moeiteloos de vuilniswagen in. De Leidse reinigingsdienst toont zich zeer geïnteresseerd. „We zijn razend nieuwsgierig, vooral omdat het ons zo'n sterk verhaal lijkt. Iemand die zo'n bak ontdekt, is spekko- per. Geen stank en ook te le gen in de winter, dat klinkt on gelooflijk". aldus voorlichter F. Delemarre. Als de bak technisch goed is, zit Delemarre nog met de vraag wat de bak kost. „Een elektronisch geluchte en ver warmde bak stinkt evenmin en is ook te legen, maar vraag niet wat zo'n bak kost." De i .1 i i ontainera die nu in de stad worden gebruikt, hebben ccn levensduur van tien jaar. „En natuurlijk zullen we bij vervanging de beste nieuwe bakken gebruiken." een 'aan-uit-relatie' bestond. „Over en weer zocht een van beiden opnieuw contact met de ander." Met welk doel de man gisteren beide vrouwen be zocht. is nog onduidelijk. De dader heeft verschillende keren van korte afstand gescho ten. Of hij met voorbedachte ra de heeft gehandeld, weet de po litie nog niet. „Als blijkt dat hij het pistool onlangs heeft aange schaft. werpt dat een heel ander licht op de zaak", aldus Stuif bergen De recherche onder zoekt momenteel of de man wel vaker een pistool op zak droeg. de uitsluiting van de CD aan dat het programma van die partij „geen punten bevat die met de onze overeenkomen". Hij wordt daarin gesteund door de andere partijen. De CD is in de meeste ge meenten uitgesloten van de col lege-onderhandelingen. Ook in Leiden en Katwijk is de partij niet uitgenodigd om mee te praten over een nieuw college. De onderhandelaars zijn ook niet verplicht met alle partijen tc praten. Op grond van verkie zingsprogramma's mogen zij partijen uitsluiten. Overigens leidden dc onder handelingen in Velsen voor Scheeper tot een teleurstelling. De oude coalitie-partner CDA verbrak een jarenlange samen werking met de PvdA en besloot in een nieuw college te stappen met de plaatselijke WD en D66. velsen wilfred simons De Centrumdemocraten in Vel sen willen dat de officier van justitie PvdA-lijsttrekker Harry Scheeper vervolgt wegens dis criminatie. In een brief aan de officier van justitie in Haarlem zeggen zij zich achtergesteld te voelen, omdat zij als enige partij niet zijn uitgenodigd mee te praten over de vorming van een nieuw college. De CD-partijvoorzitter in de IJmond, C. Schorel, heeft ook minister Hirsch Ballin van justi tie verzocht Scheeper te vervol gen wegens minachting van dc democratie, de kiezers en de Kieswet. Scheeper, die als voorzitter van de grooste fractie in de Velsense gemeenteraad het ini tiatief tot de onderhandelingen nam, voert als argument voor zonlicht zien. De kleine kwam zondagochtend ter wereld: de eerste keer in dertien jaar dat in de Am sterdamse dierentuin een zebra werd geboren. Rechts naast Arusha de zorgzame 14-jarige moeder Monique. foto»anp altijd om Nederlandse produk- ten moet gaan. is de vraag. Mijn bedoeling is altijd geweest oor spronkelijke produkties te bren gen. Maar ik sluit niet uit dat ik mee ga doen aan nieuwe versies van Amerikaanse shows". Om zijn kansen op succes op de Amerikaanse producenten- markt tc vergroten, heeft Van den Ende zich aangesloten bij dc l-eague of Producers. On danks verliezen draait zijn mu sical Cyrano nog altijd op Broadway. Sinds bekend is ge maakt dat de Amerikaanse ster acteur Robert Guillaume de ti telrol van Bill van Dijk over neemt, is er een forse stijging in de voorverkoop van kaarten merkbaar. Joop van den F.nde's optreden op Broadway heeft Amerikaan se theater- en W-producenten geïmponeerd. Van den Ende is volop in onderhandeling om theatervoorstellingen en TV- programma's te gaan co-produ ceren voor dc Amerikaanse markt. Zo is hij in gesprek met het nieuwe, vijfde nationale te levisienetwerk in Amerika. „De opening naar de markt is gemaakt", zegt Van den Ende tevreden. Hij ziet mogelijkhe den om Amerikaanse versies te maken van populaire Neder landse televisieprogramma's als de Soundmix Show en de Mini Playback Show. De producent kijkt ook verder: „Of het daarbij Schoolleiding verbant kauwgom De schoolleiding is tot haar besluit gekomen omdat er steeds meer hinder werd onder- De directie van de Rotterdamse scholengemeenschap Olympus- college heeft in de school een verbod uitgevaardigd op het ge bruik van kauwgom. Leerlingen die op het kauwen ervan wor den betrapt, kunnen rekenen op straffen die variëren van een extra uur op school blijven tot het verrichten van schoon- maakwerkzaamheden. vonden van her kauwgomresten 'dichtplamuren' met kauwgom Olympuscollege der geplakte Vooral het n deursloten /as op het geliefde bezigheid geworden. Daardoor moesten herhaaldelijk deuren worden opengebroken of lessen worden afgeblazen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1